Paard handhaaft zich de techniek tegen ol Vroegere Leidse predikant als (Kippe-)Koppensneller Cjcrfu. Duitse paardenvrienden worden weer optimistisch Een uit Wild West WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 - PAGINA 2 Blaadjes uit het dagboek van Mevr. J. Geursen-Borst O „Hollanders wouen Australië niet eens hebben maandag Iemand, die een paar dagen in Australië rondgekeken had. schreef eens in de krant dat Australiërs geen gevoel voor humor hadden. Daar moest Ik vanmorgen aan denken toen ik het volgende grapje las. dat hier werkelijk gebeurd is. Een meneer had drie en een halve penny te weinig be lasting betaald. De belasting werkt hier net zo secuur als in Nederland, en stuurde hem een vordering van drie en een halve penny. De meneer, blijkbaar niet van geest ont bloot. deed netjes een 3 li penny postzegel in een doosje, maakte daar een enorm pak van en stuurde het naar het belastingkantoor met schone gedicht: Hal diddle diddle diddle. The stamp Is in the middle. Maar ook hier mag je belasting niet met postzegels be talen. Dus stuurde een poëet van het belastingkantoor de bovengenoemde meneer zijn postzegel terug met de dicht regels: Hip, hip, huiay. You still have to pay, Stamps are not accepted, anyway. Wat vrij vertaald Is: Hiep hiep hoera. Je moet toch nog betalen, Want we accepteren geen postzegels. aan. scherpte zijn bijl vakkundig, bekende ln een zwak ogenblik: „Ik maak liever drie preken dan dat ik dat beest de kop afhak" - en verdween achter ln de tuin. Een paar minuten later kwam hij opgelucht met de onthoofde kip aan „Als je dat een beetje vakkundig en met overleg doet betekent het eigenlijk niks"zei hU bescheiden. Ik kreeg nog meer respect voor hem dan ik al had. Die manne lijke koelbloedigheid!! WOENSDAG. Weet dat HM. Koningin Elizabeth en haar gemaal bij haar bezoek aan Melbourne rakelings langs ons huis gaat! Talloze mensen hebben al gevraagd of ze op ons balkon mochten staan en ik heb roekeloos tegen een ieder „ja" gezegd. Ik hoop nu maar dat we door de zwaarte niet allemaal naar beneden storten als ze langs komt. Ik profiteer anders indirect wel van dit bezoek. In het prachtige park tegenover me zijn ze al maanden met een hele staf van tuinlui bezig het park steeds maar mooier te maken. De opper-tuinman is een groot vriend van me. en toen we ln April de verjaardag van H.M. Koningin Juliana met de Hollandse gemeenschap vierden, heb ik manden en manden bloemen van hem cadeau gekregen om de kerk en Churcheall mee te versieren. Verder ls er een meneer aan de deur geweest, die me massa's gevraagd heeft. of ik wel eens wat met de communisten te doen gehad had en of ik veel van de Koningin hield. Ik zei dat er niemand boven onze Koningin ging. maar dat ik Elizabeth ook werkelijk een goed hart toedroeg. Toen heeft hij me nog eens diep in de ogen gekeken, zodat ik er bijna verlegen van werd en daar blijkbaar geen plannen tot bomaanslagen in gelezen. Hij zei tenminste dat alles OJC. was met me. DONDERDAG. Onze kinderen, die nog een herinnering hebben aan het Sinterklaasfeest in Holland, zijn nog altijd tuk op een Hol landse 5 December. „Geen cadeautjes met Kerstfeest Moeder, maar een heleboel geks met Sinterklaas". Dus toog ik er op een uitgerekend hete dag (het ls nu weer echt koud), op uit. Om 9 uur was lk ln de stad. met een niet erg dikke portemonnaie. maar met een boodschappennet en een hoofd vol ideeën. Het was stamp en stampvol in de grote warenhuizen. Overal feestneuzen en feestmutsen en geglinster en in de hitte een soort kerstboom met na- maaksneeuw. Boven mijn hoofd wiegden enorme sleeën door rendieren getrokken met geweldige Kerstmannen erin. In een andeie afdeling zat een indrukwekkende Kerstman, wien de kinderen schuchter een handje kwamen geven. Hij had er blijkbaar net zo genoeg van als de Sinterklaas bij Vroom en Dreesmann. Kinderen liepen op toetertjes te bla zen een meneer riep om de vijf minuten een of andere speciale aanbieding op deze verdieping om. waar niemand naar luisterde en boven dat alles uit klonk een koor door de radio „Oh come, all ye faithful" (Komt allen tezamen Ik moest zo vanzelf weer eens denken aan wat Kleikegaard zegt- „Wat wordt er toch veel verdiend aan Christus' kruis". Dat ls in Nederland natuurlijk ook zo. maar daar wordt de gekheid toch meer naar Sinterklaas verschoven. Probeer ze nu niet hier uit te leggen, wat Sinterklaas pre cies Is. want als Je dat zelf niet van kind af aan meege vierd hebt. begrijp je het toch niet. Ze zeggen natuurlijk heel beleefd ..How interesting", maar geloven dan dat onze Santa Claus op 5 December komt En dat het bij ons om de surprises- en de plagerijen gaat. dat kun Je ook nie mand bijbrengen Maar lk kwam thuis met mijn tas vol kleine cadeautjes en ondanks de hitte begon m'n Sinterklaasdichtader ook nog te vloeien en we hadden een enige Hollandse Sinter klaasavond. Het was de bewuste avond weer koud. zodat we ook nog hete chocolademelk konden drinken. ZATERDAG. En weet U al van de gTOte surprise van Australië? In Western Australia is na lang onderzoek eindelijk olie ge vonden. De proefboringen worden voortgezet De mensen die het weten kunnen achten het niet onmogelijk dat een gebied gevonden wordt zo groot als Tasmanië, dat is dus twee keer Nederland. Wij waren nog maar pas in Australië, toen mijn oud ste zoon het aan de stok kreeg op school met een paar vriendjes, die op zaten te pijpen over de grootheid van het Britse Imperium. H(j kon zich nog nauwelijks in het Engels uitdrukken .maar zijn verontwaardiging deed hem toch die woorden vinden, die het de vrinden vol komen duidelijk maakte. „Poeh, tenslotte heeft een Hol lander. Abel Tasman. Jullie toch maar gevonden. Het had een haar gescheeld of Jullie hadden allemaal Hollands gesproken". „Waarom zijn Jullie hier dan niet gebleven", hoonden de vrienden. „We vonden Jullie niet de moeite waard", zei Jan. die goed thuis is in de geschiedenis, „we wouen Jullie niet eens hebben". Als de Republiek der Verenigde Nederlanden toen eem gehapt had Mijn man is vast van plan een paar aandeeltjes te kopen. Hij weet alleen nog niet waar hij de contanten ervoor van daan moet halen. Alle voorbereidselen voor het Kerstfeest In de diverse centra zijn nu gemaakt. Verleden Jaar zijn mijn man en Ik samen overal op uitgetrokken, en hoewel het doodvermoe - end was. hebben we er toch wel erg van genoten. We had den in de auto wat eenvoudige kerstversleringen, als slin gers dennegroen, kaarsen en kandelaars en voor we begon nen. piobeerden we de zaal gezellig te maken. Soms hadden een paar Hollanders overal ook keurig voor gezorgd en was er al die sfeer, waar wij met kerstfeest aan gewend zijn en waar we allemaal naar terugverlangen, als we hier met Kerstmis in de blakende zon lopen. Soms hing zo'n hall ook vol met de meest wilde feestver sieringen. en dan moesten we die tactvol proberen weg te wei ken zonder onze goed bedoelende Australische vrienden te kwetsen Het is erg jammer dat ik dit Jaar niet zeil mee kan. maar velen van onze medewerkeis znn voor mij ingesprongen en we verwachten dat het allemaal uitste- We proberen overal een goed Nederlands Kerstfeest te vieien, zonder feestneuzen en toeters, maar met stilte en kaarslicht en een mooi verhaal. Enfin, als U weten wilt hoe we het ons dit Jaar voor stellen. kunt U het 2e Kerstdag vla de Ikor door de radio horen Een werkgroepvergadcring, in de pastorie gehouden, heeft de plannen voor Kerstmis op verzoek van de Ikor voor de tape recoder besproken. De tape ls al naar Ne derland en U kunt ons 2e Kerstdag ln de huiskamer horen. En ten-lotte neem ik de kans waar om alle goede vrienden in Leiden mede namens mijn man een gezegend Kerstfeest te wensen en een heel goed Nieuw Jaar. J. GEURSEN—BORST. DINSDAG. Mijn man wordt hoe langer hoe handiger met de boerderij. De aardappels staan er bij dat het een lieve lust is. Je kunt zo zien dat ze vakkundig gepoot zijn. Maar vandaag was er ernstiger werk aan de winkel. We hadden een kip met een lamme poot. die door de andere kippen tik heb nooit ge weten dat kippen zulke gemene beesten waren) zowat dood- gepikt werd. Ze moest dus maai in de pot. Hoewel het ons wel aan het hart ging, want ze legde elke dag trouw haar ei. We hadden zoal eens losweg tegen deze en gene gezegd dat we een kip moesten slachten en dat we dat maar een griezelig en onwennig karwei vonden, maar niemand van onze stoere vrienden hapte. Ze bepaalden zich tot ons ver driet alleen maar tot vakkundige aanwijzingen. Dus moes ten we het wel zelf doen. Manlief schoot dus de overall Ons goedkoop knippatroon Prijs 40 ets. MATEN 44 EN 48 DAMESPYAMA. Bovenwijdte: voor maat 44: 100, voor maat 48: 118. Benodigde stof voor de grootste maat 5 50 meter van 80 cm breed Deze gezellige, prettig zittende pyama is bijzonder geschikt om van flanel of heel dunne wollen stof gemaakt te worden. Ook voor bedrukt katoen ls het model zeer geschikt. Het jasje heeft het Amerikaanse z.g. ..Butcher Boy" model, dat zowel met als zonder ceintuur kan worden gedragen. Het voorpand wordt tot de taille met voor- en achterpanden met ruimte aan gezet. Deze ruimte wordt voor aan weerszijden boven de buste aange bracht, achter over het midden van de knopen gesloten. Aan de achter door lopende ronde schouderpas worden de lug verdeeld. De hals wordt hoog ge sloten met een liggend kraagje. De lange mouwen worden met een man chet afgemaakt. De voorpanden wor den voorzien van opgenaaide zakken met kleppen. De broek wordt aan de onderkant met een bies afgewerkt. Schouderpas. kraagje, zakken, manchetten en bies van de pantalon worden met een stik sel gegarneerd. Het ceintuurtje ls smal en wordt gestrikt. Verkrijgbaar van Maandag af, zo lang de voorraad strekt aan ons Bu reau, Witte Singel 1. Toezending per post geschiedt na ontvangst van brief met ingesloten en niet opgeplakt 55 ct. aan postzegels. Verzoeke op de enveloppe te vermel den: „Goedkoop Patroon". Fokcontinuïteit van de „Trakehener" definitief verzekerd (Van onze correspondent te Bonn) De grote successen, die Duitse rijders op rfienig belangrijk concours hippique van de laatste tijd hebben geboekt, hebben er voor gezorgd, dat de Duitse paardenvrienden weer meer geloof in de toekomst hebben gekregen. Tot voor kort waren zij zeer pessimistisch gestemd en vreesden zij dat hun helde voor de edele vierbener langzamer hand een anachronisme begon te worden. De lof van de mechanisatie werd lui-de gezongen en omdat de Duitse landbouw inderdaad op het stuk van machines wat achtergebleven is. was het niet zo gemakkelijk de traditionele positie van het paard op de Duitse boerenerven door dik en dun te verde digen. Het paard heeft zijn historische rol in het leven en de economie van de mensen ec.rter nog niet uitgespeeld. Dat blijkt zelfs uit de statistiek, die zo gaarne aangevoerd wordt om het tegendeel te bewijz-n. Het ls waar: op het ogenblik zijn er op de wereld min der paarden dan voor de oorlog, maar dat komt eensdeels, omdat een oorlog de grootste paardenslachter ls, ander deels omdat Juist na de oorlog in d - verst ontwikkelde landbouwgebieden de mechanisatie rasser voortgeschre den is dan ooit te voren, zodat daar de voor-oorlogse behoeft? aan paarden niet meer bestond. Ook is het een feit, dat de prijs voor een paard door de bank nu onder die voor een koe is ge daald. terwijl vroeger een paard tw:e koeien waard was PAARD KAN NIET WORDEN GEMIST ontwikkelde landbouwgebieden, inclu sief het communistische deel van de wereld, het aantal paarden steeds sty- gende is Het tweede, dat mechanisatie blijk" baar nooit zo ver kan gaan, dat het paard helemaal overbodig wordt. Zelfs in de Verenigde Staten, waar de zege van de mechanisatie totaal heet te zijn, worden nog ongeveer vijf milliocn paarden gehouden. Nog altijd vormen de farmers, die alleen met tractoren werken, een minderheid (47 procent)53 procent is gedwongen om onder bepaalde omstandigheden, bijv. wanneer het jaargetijde nat is, de tractor tijdelijk aan de kant te doen en het paard weer voor te spannen. TRACTOR BRACHT GEEN WINST Een totale mechanisatie van de landbouw eist een zekere mate van grootbedujf en tevens een nieuwe ar- beidsmdeling. De Sovjets zijn hier het meest con sequent geweekt Zij hebben hun kol chozen geschap?n en op deze kolcho zen is naast het eigenlijke bocientype een nieuwe, revolutionnaire figuur ver schenen. nl. de „tractorist". de specia list van de mechanisatie. Deze man is vaak afkomstig uit de stad. verschilt In Wcsl-Duitsland herovert het paard zijn voorname plaats.. ONLANGS heb lk verteld van dat kleine meisje, dat. staande voor het verblijf van de kamelen, al maar in 't rond sprong, zo groot en zo geweldig vond ze die kolossale twee- bulters. Ik herinner me. hoe datzelfde kind, toen ze op haar tocht langs al le wonderen van de dierentuin, bij de Amerikaanse bison was beland, plot seling stilstond, verstrakte, de handjes op de rug vouwde en aandachtig r.aar het dier keek, dat somber ln de ope ning van zijn stal stond, die hij don ker en massief bijna geheel vulde. Even draaide de machtige kop en er verschoof lets wits in het bison- oog. Toen keek de kleine meid snel om naar haar moeder en retireerde plotseling met vlugge pasjes naar de veilige haven. Deze reactie van het zeer Jonge kind op die grote geweldenaar heb ik altijd onthouden en vooral dat ver schil in reactie op de ontmoeting met de kameel en met de bison. Want het zal z'n oorzaak wel gehad hebben, dat het kind (het onbewust levende kind, dat nog zo dicht bij de natuur stond legen de kameel lachte en voor de bison bang was. Ik vermoed, dat de kameel haar aan trok door het humoristische van zijn beweeglijk gezicht, dat tijdens het voortdurend kauwen ln zware plooien trok, terwijl de weinig goeds voorspel lende bisonbllk van onder de warrellge haardos, de dreigende onverzettelijk heid van de laaghangende kop met daarachter de hoog oprijzende schoft, het meisje een hevig ontzag inboezem de en haar afstootte. NU ls de vorm van een dier, het beloop van zijn llchaamsHjnen.de Inplanting van zijn ogen enz een uiterlijkheid, die de beschouwer en vooral het oppervlakkige publiek ge makkelijk op een dwaalspoor kan brengen Het uiterRtk van een dier en van een mens nier te vergeten!) behoeft met het Innerlijk niets te maken te hebben De voorbeelden ztjn er genoeg Een eekhoorntje ziet er „schattig" uit en het is bij voorbaat al verzekerd van onze sympathie, maar geef de scherpe rakker de ruim te! Een buldog ziet er bars en ver vaarlijk uit. maar wat is het niet vaak een goeierd, deze vechtjas van pro fessie. Ik voor mij. als ik verplicht werd te kiezen tussen 'n kameel en 'n bison ik geloof dat ik met de laatste liever te doen zou hebben Toch ben ik al tijd maar erg gerust, dat er een ste vige omheining is tussen de bison en mij. vooral als hU met zijn korte, maar scherp gepunte hoorn een klein bonkje geeft tegen het hek. even tjes maar. zoals wjj een stofje van onze mouw wegmppen Maar ki)k nu eens! Hij buigt zijn zware kop naar de grond en nü komt er een lange blauwachtige koelentong te voorschijn, die zich krult om een stang van het hek Daar staat me die kanjer, die barse knaap heel zoet, heel sullig te likken langs het ijzer met 'n geluid alsof er een grote rasp over heen wordt gehaald Dan doet hij een paar passen, schurkt eens lekker tegen het hek en l3at z.ch pardoes door zijn voorbenen zakken, wentelt zich op eén zij en geeft dan een stukje giondgymna.i'.ek ten beste: toe maar! om en om. hup! alle vier de benen in de lucht en weer omzwaaien en goed wrijven langs de grond. Nou! van zijn majesteit is ook niet veel meer overgebleven Die keert pas terug, nadat hij zich op koeien- manier heeft omhoog gehesen, eerst het achterstuk, nogal onbevallig, en dan de voorkant Ziezo, daai staat hij dan weer even ontzagwekkend als te voren. hoewel zand en strosllerten zijn ontsieren Er ls een reden voor dat schuren en wrijven tegen boomstammen en palen en dat wentelen op de rug, wat we het meest ln het voorjaar kun nen zien Ook de blson ls ln hoofdzaak een steppendier. evenals de kameel, de dromedaris en het rendier Na de win ter verharen deze dieren heel sterk en met grote lappen tegelijk laat hun vacht los. met het gevolg, dat ze er in die periode nog al vodderig uitzien. Kijkjes in de Natuur IN DE VERSCHIJNING van de bison zit Iets tweeslachtigs. Zijn voor kant is groot, bijna topzwaar, en kop. hals en schouders gaan schuil onder een zware haargroei, die onder de kin zelfs ln een flinke puntbaard uitloopt Maar na het hoge schouder- gedeelte loopt de ruglijn af en daar vertoont het lichaam bijna de slank heid van een fijn gebouwde koe. nen oeooi delen, moet men hem niet in de beperkte dierentuin beschou wen. maar moest men hem kunnen opzoeken in het land. waar hij thuis hoort. dat ls Noord-Amerlka. Neen. zegt u misschien, dat is ver leden tijd. meneer De bisons zijn er niet meer. ze zijn door de blanken ln de V S. en Canada opgeruimd, tegelijk met de ooispronkelijke be woners. de Indianen Dat was in de dagen van Tecumseh en zijn Berg- leeuwenverbond, dat was ln die goede ouwe tijd van Cornstalk en van Le derkous. dat was onze jeugdperiode van de spannende bibliotheekboeken Inderdaad, de tijd van Tecumseh en zijn roode broeders is voorbij, de eeuwige jachtvelden bestaan niet meer. de aardse net zo min. althans wat de bisons betreft, want de reusachtige landbouw in n.-Amerika heeft alle prairlcgrond voor zich opgeëist. Het heeft inderdaad maar een haar ge scheeld of de blanke broeders hadden het. met steun van hun eigen regerin gen. zover geschopt.dat zij van de mil- lioenen bisons alleen nog maar een paar opgezette exemplaren in een mu seumzaal hadden overgehouden Het nationale geweten is daai aan de over zij gelukkig nog net op tijd wakker ge worden. Toen IS men zich gezamenlijk voor 'toog van de wereld gaan scha men. diep schamen' en toen heb ben de Amerikanen de zaak op hun bekende giootscheepse wijze aange pakt met als resultaat een verzekerde toekomst voor de bijna uitgeroeide bi- son. Ze hebben het geval werkelijk origineel aangepakt Een aantal cow boys. prima vaklui, werden aangesteld die de laatste nog verspreid levende bisons moesten lassoen id.w.z. opzoe ken. opjagen, insluiten en dan pas „strikken"! waarna de dieren werden gebonden, per veewagen en per trein vervoerd naar grote terreinen, z.g. na tuurreservaten. waar ze werden los- aelaten Die vangerij heeft Jaren ge- duuid. wat geen wonder is, maar het doel werd volledig beieikt. De blson. waarvoor ln de hedendaagse maat schappij in het wild geen plaats meer is, heeft staatspensioen gekregen en hl) staat er op het ogenblik uitstekend voor. En de blanke broeder kan zich op de borst slaan Hij nceft dan ook een munt later, maken met aan de ene zijde een blson afgebeeld en aan de keerzijde een Indiaan Is dat misschien óók nog vanwege dat nationale geweten? S. VAN DER ZEE. als type sterk van de geboren platte lander en wordt desondanks de boer ten voorbeeld gesteld. Van efficient- meohanische begrippen uitgaande, zou men nu menen dat de Sovjet-land- bouw voorbeeldig? prestaties levert. Hier en daar doet- hij dat ook en do propaganda heeft de kunst verstaan om deze gevallen in de wereld uit te bazuinen Maar dat neemt toch niet weg dat de verrichtingen van de Rus sische landbouw als geheel vrij pover zijn gebleven. De nieuwe secretaris generaal van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie. Chroestsjew, vroe ger Moskou's landbnuwmanager no. 1, heeft dat enige weken geleden zelf er kend De productie van de Sovjet landbouw is. ondanks dat kolchozen en tractoristen nu 25 jaar bestaan, niet gestegen, ja zelfs lager dan die ui de Tzarentijd. Zo moet men het waarschijnlijk ook verklaren, dat het paard in de Sov jet Unie een soort van come-back heeft beleefd. V'. MILLÏOEN PAARDEN In de West-Duitse Bondsrepubliek ls het aantal tractoren in de laagte jar;n vrij aardig gestegen, sedert 1949 met 20 procent. Er zijn er nu 250.000. Zeer merkwaardig is het echter dat het aantal paaiden in dezelfde tijd niet noemenswaard ls gedaald. Het is rondom anderhall millloen blijven schommelen. Sommigen trekken daaruit de con clusie. dat er veel te veel paarden nut teloos in het leven worden gehouden, dat er dus een verkwisting van haver en ander voer plaats heeft en dat er zo spoedig mogelijk op grote schaal paarden geslacht moeten worden. Ook in het. West-Duitse ministerie van landbouw is men die opvatting veelal toegedaan. In Beieren schijnt men reeds de daad bij het woord gevoegd te hebben. Naar men z?gt wordt daar reeds 90 procent van de veulens ge slacht. Anderen richten zich met loacht te gen dergelijke radicale oplossingen. Zij geven toe. dat er thans weliswaar te veel paarden zijn, maar hebben uitge rekend. dat de markt reeds de neiging heeft zichzelf te reguleren, waaldoor ongeveer in 1956 een evenwicht tussen vraag en aanbod bereikt zal zijn. De West-Duitse landbouw, zo hou den zij vol. zal ook bij verdergaande mechanisering altijd een minimum van ca. een mlllio?n paarden nodig hebben en een al te royaal beroep op het abbattoir zou dat minimum in ge vaar kunnen brengen. Daarnaast verlangen zij dat langza merhand weer grote ernst wordt ge maakt m?t de paardenfokkerij, waar in Duitsland vroeger een leidende plaats placht in te nemen. En dat niet alleen opdat de Bondsrepubliek op buitenlandse ruiter-tournooien weer waardig acte de présence kan geven. Een zeer lange ervaring heeft nl. ge leerd dat de kwaliteit van het gewone werkpaard gelyke tred houdt met de lust tot het fokken van voorname ras sen. VOORTBESTAAN VERZEKERD Door alle Duitse paardenliefhebber» is nu met vreugde, byna met ont roering, het bericht ontvangen dat de fok-continuïteit van het beroem de Oost-Pruisische Trakehner-paard definitief verzekerd is. Het tehuis in gronde gegaan en slechts met de Oost-Pruisen is in de oorlog ten grootste moeite zijn aan het eind van de oorlog enige Trakehncrs naar West-Duitsland overgebracht. Het viel daarbij niet gemakkelijk een nieuw tehuis er voor te vinden, maar zij zyn thans over diverse stoeterijen verdeeld en hebben zich aaar niet al leen flink veimeerderd, doch ook vol ledig hun type, bouw en karakter be waard. In 1952 won weer een Trakehner de Pardubitzer-stecple chase, de zwaa'- ste op het continent. Ook op de Olym pische Spelen van dat jaar in Hels.nicl, behaalden Trakchners grot? successen. Behalve West-Dultsland is ook Zwe den cr na de oorlog ln geslaagd nieu we Trakehners te fokken In West Duitsland vond men het eerst helemaal niet prettig dat de Trakehners daar hun tenten opsloegen. Men vreesde concurrentie voor de el- gen rassen (Hannover, Holsiein. Ol denburg i. Gevoelens van solidariteit kregen ec.nter de overhand en geza menlijk wil men beproeven het Duitse warmbloed ln d? wereld weer bekend (e maken De eerste export-resultaten zijn, vooral qualitatiel bezien, reeds 'bereikt.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 12