[lamer keurde begroting O. K. W. goed Frans Hazard-spel met Elysee als hoofdprijs p'ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 16 December 1953 Tweede Blad No. 28096 loosjen en Lucas trekken moties in Waarom geen standbeeld voor St. Bureaucratius? (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de moties van de en Roosjen (A.R.) en Lucas (K.V.P.) resp. betreffende de terugwerkende acht van de ontknikking en de correctie op de leraarssalarissen vanwege de nancieel onaannemelijke consequenties van de hand gewezen. De heer Roosjen ok daarop zijn motie vlot in en de heer Lucas deed, na enig tegensputteren ••tzelfde, „om de sfeer niet te bederven". Daarna hield de Kamer zich bezig breiding van kunstbeschouwelijk onder- de oudheidkunde en natuurbescher- wijs. Dr Fokkema (A.R heeft een r:. kunsten, radio, pers en televisie, uiterst felle critiek geleverd op het mine bulten schoolverband, lichame- bronnenboek het vanwege het departe- te opvoeding en buitenlandse betrek- ment van O- K. en W. uitgebrachte rap port van een sociologisch onderzoek naar de verwilderde jeugd. Hij hekelde dit rapport als een stuk verwildering, erger dan de verwilderde Jeugd, ondes kundig en geschreven met een volslagen gemis aan besef voor de problematiek, met name op godsdienstig terrein. De heer Peters (KVPi heeft een plei dooi gevoerd voor een Nederlandse in stelling als de Academie Frangaise. HU was van oordeel, dat er te weinig aan dacht wordt geschonken aan de aesthe- tische vorming op de scholen en gaf de minister in overweging met het instel len voor prijzen stimulerend te werken. Er is een tendenz van afstomping, constateerde hij. daarbij verwijzend naar de eenvormigheid in de woning bouw. Dat is de aesthetlek. die de over heid bedrijft. ZIJ munt uit door eento nigheid en al komt er enige verbetering: „de scholen kun je op kilometers af stand al herkennenHij constateerde ook een teruggang in de rijkdom aan beelden. Spr. zou de minister i willen geven, het initiatief te in Den Haag een standbeeld op te richten voor de ereburger van deze stad: St. Bureaucratius. Dan blijven wij op écn lijn met Brussel met zijn standbeeld van Europese vermaard heid.... <eede Kamer: Sociale verzekeringen gewijzigd Maatregelen voor achtergebleven groepen" onuitvoerbaar geacht (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermld- ij haar goedkeuring gehecht aan de ijiigingen voor de sociale verzeke- Mjswelten. nodig geworden door de ipensatiemaatregelen. die tenge- an de huurverhoging zijn inge- Daarmede worden deze maat delen ook uitgestrekt tot de rente- wlikcrs, ingevolge de sociale verzeke- in«swetten. betreft hier achtereenvolgens wij van de Invaliditeitswet, de de Zeeongevallenwet, uitbrei de toepassing van het Zieken - •nbesluit (verhoging loongrenzen), ng van de Noodwet Ouderdoms- lening (verhoging van uitkeringsbe- en herziening van aftrekrege- tijdelijke verhoging van renten >lge de Invaliditeitswet en van de renten verleende toeslagen, tij- verhoging van ongevalsuitkerin- ijzigmgen van de Kinderbijslag- r irivallditeits-, ouderdoms- en TOltkeringen en van de noodwet 3b|jslag kleine zelfstandigen. ünister Suurhoff verklaarde het tref fan sluitende maatregelen ten be- van de z.g. „achtergebleven groe- onuitvoerbaar te achten. Er zijn 'daad mensen wier inkomen ten is gebleven, maar niemand weet, froot deze groep is, hoe groot hun ~e inkomsten zijn en waar zij van Het zou neerkomen op het treffen en regeling, die voWor"°n indivi- -*rend zou werken en zij zou een at van de armenzorg zijn. De t verklaarde er van overtuigd te dat de toestand schrijnend is, maar Wllijkheid is„ dat een regeling om nood te lenigen praktisch onuit- is. De minister had er bezwaar tegen, tot verhoging van uitkering over te gaan voor V O.V.-rentetrekkers. omdat daarin een oneerlijke concurrentie ten opzichte van het verzekeringswezen zou zijn gele gen. Minister Suurhoff kondigde aan. dat binnenkort een wetsontwerp tot afschaffing van de dubbele premie voor gezinnen, waarvan de man en de vrouw rente trekken krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening en de Invalidi teitswet zal worden ingediend. Indien mogelijk zal een regeling met terugwerkende kracht worden getroffen inzake de berekening van onroerend be zit voor de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening. Een wijziging van de wet „buitenge woon pensioen" is aanhangig in het Kabinet. Nadat de Staatssecretaris nog had ge zegd. dat omtrent de loongrens het over leg met de medici nog gaande is en dat dit probleem tegelijk met het spoedig in te dienen tweede coördinatie-ontwerp zal worden behandeld, werden de wijzi- gingsontwerpen z.hs. aangenomen. De wijzigingen, waaraan de Kamer haar goedkeuring heeft gehecht, komen, wat de belangrijkste bepalingen betreft, in het kort op het volgende neer: De loongrenzen voor de Invalidi teitswet. de Ziektewet, de Zeeongeval lenwet en voor de toepassing van het Ziekenfondsenbcsluit worden van f.5025 op f.5300 gebracht. Voor de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning worden de uitkeringsbedragen verhoogd in de 1ste en 2de gemeente klasse met f 84 (geh.) en met f.60 (ongehin de 3de. 4de en 5de klasse resp. met f 90 en f.66. De inkomens- Neem NU een abonnement op het LEIDSCH DAGBLAD Wie zich nu als abonné opgeelt, ontvangt ons blad GRATIS TOT EN MET 31 DECEMBER A.S. De abonnementsprijs bedraagt f6,40 per kwartaal, f2,15 per maand of 50 cent per week. Wordt evenals MEER DAN 60 der Leidenaars lezer van de meest gelezen courant in Leiden en Omstreken. Hier langs afknippen Ondergetekende wonende no. verzoekt U per 1 Januari 1954 als mr.and abonné van het Leidsch Dagblad te noteren, op voorwaarde dat Mi dit blad tot en met 31 December a.s. gratis ontvangt. Dec. 1953 (Handtekening) Een halve eeuw verschil in de ontwikkeling der luchtvaart. Dit is het door de gebroeders Wright zelf gebouwde vliegtuig, waarmede Or- ville Wright op 17 December 1903 een vlucht maakte van-85 meter, die 12 seconden duurde. De zelfver vaardigde motor was 12 pk sterk en de gebeurtenis speelde zich af in Noord-Carolina (V.S.). grenzen ondergaat eenzelfde verho ging. Renten ingevolge de Invaliditeits wet worden met 6' verhoogd, mede ter compensatie van een, achterstand bij vroegere loonronden. De gezinsbij slag wordt in een vast bedrag uitge drukt f. 7.50, waardoor de gezinsbijslag wordt gebracht op f. 42,50 per maand. De Ongevallenuitkeringen worden tij delijk verhoogd met 5". De kinderbijslag wordt verhoogd: voor het eerste kind tot f. 0.48. voor het 2de en 3de kind tot f. 0,54. voor het 4de en 5de kind tot f. 0.75 voor het 6de en volgende kinderen tot f 0.85. De bedragen voor de rentetrekkers kinderbijslag worden gelijk gemaakt met de in maandbedragen omgezette kinderbijslagen voor loontrekkenden en in gelijke groeperingen gebracht op resp. f. 12,50, f. 14.05. f. 19.50 en f. 22.10. De heer Peters, en met hem mevr Fortanier en de heer Wlllems (Arb) pleitten krachtig voor een betere sprei ding van de sibsidiering van het mu ziekleven De heer Peters vroeg voorts de be langstelling voor de amateurkunst, be pleitte een meerdere gedifferentieerd heid in onderscheidingen, dan alleen het praedicaat „Koninklijke" voor harmo niegezelschappen en het zoeken van middelen om de beeldende kunst binnen het bereik van de ero»e massa van het volk te brengen. De heer Wlllems be sprak de positie van de Ned. Opera Er is daarbij Iets niet in orde Geef het groepje solisten van de Utrechtse opera nog een goede kans, zo vroeg hij de minister. De heer Welter iNKP) heeft bere kend dat slechts 1r: van de onderwijs begroting en een promille van het ge hele staatsbudget voor de kunst be schikbaar komt en hi) hing het schrik beeld op van een land, overdekt met PBV's, maar zonder schoonheid. Hij bepleitte steun aan kunstenaars door het verstrekken van opdrachten voor schilderijen van minster-presiden ten en van de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer Ook hij constateerde een armoede aan beelden en. merkwaar dig voor een waterrijk land, aan fontei nen. De heer van der Zaal AR) drone aan op de bouw van F M zenders en de heer Stufkens Arb i vroeg aandacht voor sport en Jeugdzorg, terwijl de heren de Graaf 'KVPi en Lemaire 'KNPi het onderwüs in Indonesië ter sprake brach ten. Minister Cals merkte o.a. op dat de sanering van monumenten, naar de Monumentenraad aanneemt, in 10 jaar voltooid zal kunnen zijn In de totale kosten van f. los millioen heeft het R>)k een aandeel van vijf achtste. De Oude Kerk in Amsterdam zal begin 1954 on der handen kunnen worden genomen. De salarissen van de orkestleden moeien zo spoedig mogelijk worden verbeterd. De eindvoorstellen zullen thans aan het College van Rijksbe middelaars worden voorgelegd. Voor een tweede opera zag minister Cals geen mogelijkheid voor ons land. Wat de provincie krijgt, mag geen af treksel zijn van de Ned. Opera, maar moet ingesteld zijn op de mogelijkheden van de provincie. Wij moeten een opera gezelschap hebben, dat de provincie op verantwoorde wijze bewerkt. Daartoe werd subsidie verleend aan Camerata. de Zuid-Nederlandse Opera en aan de groep van Chris Burgers. De minister protesteerde tegen een 'oorstelling van zaken, als zou de Utrechtse Opera door de regering zijn Lopende transfervergunningen nog na 1 Januari geldig Overgangsperiode wordt in acht genomen De nieuwe transferregeling voor buitenlandse werkers in Indone-ie. die de vorige week zo veel stof heeft doen opwaaien, betekent niet. dal met in gang van 1 Januari 1951 plotseling de lopende transfervergunningen verval len. Van betrokken zijde wijst met er op. dat Indonesië tot heden nimmer een maatregel heeft getroffen, waarbij ab rupt aan een bepaalde regeling een ein de werd gemaakt, zonder een over gangsperiode in aanmerking te nemen, of zonder met „tussengevallen" rekening te houden Het is dan ook logisch te veronderstellen, dat iemand, die op het ogenblik maandelijks een bedrag naar zijn vrouw en kinderen in Nederland overmaakt, niet bang behoeft te zijn. dat hij met ingang van volgende maand plotseling niet meer voldoende kan overmaken. Wel zullen deze gevallen een voor een aan een schiftingscommis sie worden voorgelegd en zal men zich moeten voorbereiden om op de nieuwe regeling over te gaan Met nadruk ver klaarde men. dat het nimmer in de be doeling van de Indonesische regering heeft gelegen de hier werkzame buiten landers te duperen Dit geldt eveneens ten aanzien van buitenlandse werkers. kapot gemaakt De plannen van de Utrechtse Opera waren veel te groot opgezet. Het ontwerp Omroepwet zal waar schijnlijk nog voor Kerstm:= bij de Ka mer woeden ingediend Mr Cal? zing daarom ook niet in op de opmerkingen met betrekking tot het omroepbestel Het ontwerp omroepwet wordt de Kerstverrasing van minister Cals. die zich hiermede en met zijn televisie nota op het zeer rlibberigé terrein van liet luister- en kükbestel heeft moeten begeven. Het kleine voorproefje kreeg de Kamer tegen het middernachtelijke uur, maar de minister onthield zich wijselijk van commentaar. De begroting van O K en W werd zh.s «CPN tégeni aangenomen, nadat de minister een post had teruggenomen, waartegen de heer T.lanus ernstig be zwaar had gemaakt De post had be trekking op de aanstelling van vijf dl- recteuren aan het Departement De post I werd nu teruggebracht naar de op deze directoraten betrekking hebbende afde lingen. welker chefs nu de persoon.uke t'tel van directeur zullen krijgen. Vandaag en morgen is de begroting van Buit. Zaken aan de orde die op het punt staan met buitenlands verlof te gaan. Met de spaarremise is het anders ge steld Deze ls nimmer als een vaste re geling opgezet, maar werd ieder jaar opnieuw in beschouwing genomen Er ls thans weinig reden om aan ie nemen, dat in het raam van de thans genomen bezuinigingsmaatregelen nog extra de viezen ter beschikking zullen wórden- gesteld voor remise over 1953 dit Jaar was over 1952 een remise van maximaal f. 2500 spaargeld mogelijk). Betrokken autoriteiten verklaarden, dat de nieuwe regeling op internatio naal peil staat. Mits aan enkele voor waarden wordt voldaan, kan de nieu we regeling tenslotte zekere voorde len hebben hoven de vroegere regelin gen. zo »*i men. Tot die voorwaarden behoort op de eerste plaats het om- hooghrengrn van de roeniahinkomens van de buitenlandse werkers, opdat de daarvan voor sociale transfers te ge- bruiken 20'; een zodanig bedrag in vreemde valuta oplevert, dat de werknemer daaruit zijn kosten en\rr- pli'htincen. benevens zijn verlof kan bekostigen. Menig Nederlandse werker In Indo- nesie heeft, ln vergelijking met Engelse en Amerikaanse werknemers, een geer l.i ag roepiahinkomen Dit inkomen wordt dan aangevuld met toeslagen en 1 emolumenten, zoals betaling van ho- j tel- of messkosten, koersbijslagen. vrij wonen, representatletoeslagen ent En dit is ccn van de vier splinter nieuwe Lockhceds P2V-5 Nepto- I ne", welke binnenkort op het vlieg veld Valkenburg zullen arriveren en i die gespecialiseerd zijn voor de I stiijd tegen de duikboten. De radar- apparatuur is zowel ingebouwd in j de verlengde staart als in het onder dc romp uitstekendebolvormige lichaam Op dc achtergrond f middeneen I ..Ncptunus" voor de MLD serie- nummer 19-28); links een ..Neptu ne' van de Amerikaanse Luchtvaart cn rechts een ..Super Constellation", die eveneens is ingericht voor de be strijding van onderzeeboten, getut- cc dc grote ..bobbel" boven op de 1 romp. .'•«f* e', Wie wordt president: Bidanlt, Foureade, Laniel? (Van onze Parijse correspondent) Het ls een bekend, en al wat afgesle ten beeld de beoefening van de grote politiek of de internationale diplomatie met een schaakspel te vergelijken. Wan neer men echter een parallel zoekt voor de jxilitieke activiteit, die op dit moment in verband met de verkiezing op morgen van een nieuwe president ln Frankrijk gaande is. dan zou men nog het besbe aan een of ander kaartspel en nog beter aan een hazard-spel kun nen denken. Een kansspel, waarvan de inzet Is: een zevenjarig verblijf ln de zeer royale appartementen aan de Parijse Rue Fauborg Saint Honore, waar het Elysée. het ambtspaleis der presidenten van de Franse republiek, is gelegen. Het spel, waaraan echter ook enkele troostprijzen zijn verbonden, die wel evenmin te versmaden zijn. Behalve het Elysee komt. kort er op. namelijk ook het Matignon weer vru. de verblijf plaats van een Franse minister-presi dent. en nu Herrlot zich dan eigenlijk toch ook terugtrekt, het Palels Bourbon, de zetel van de Kamer-voorzitter. Nu zijn cr heel wat namen van po tentiële prijswinnaars in de circulatie en daarom is 't een riskant bedrijf op dit moment profeet te willen spelen. Als er dan ook voorspellingen worden gedaan, dan is daarbij de politieke wens bijna altijd wel de vader van de gedachte, in de hoop bovendien een bepaalde randldaat zo tevens nog een zetje In de begeerde richting te kun nen geven. I Officiële candidatureri zijn er vrijwel 1 nog niet èesteld De socialisten hebben de voormalige gouverneur van Algerije. Maegeien, die vooral bekendheid heeft I verworven door zijn felle actie tegen het Europese leger, naar voren geschoven, en zijn kansen z.ijn, schijnt het. niet hele maal denkbeeldig. De communisten hebben, pro forma, hun griize voorman Marcel Cachin als president-ln-spe ge noemd. maar overigens zal Iedere ver klaarde vjjand van de E.D.G. op hun hulp mogen rpkenen. De Katholieken schijnen het uiteindelijk, toch met hun president Georges Bidault te willen pro beren. hoewel diens papieren, ln de ogen van de meeste waarnemers, zeer zouden zijn gedaald. De Gaullisten zouden, zegt men, een paar uur voor het feest, nog met hun generaal Koenig voor de dag willen komen, en voor de rest moet men zich maar aan de geruchten houden. En daaraan ls dan zeker ook geen ge- bi ek. Een officiële candidaat riskeert na tuurlijk altijd ook een officiële neder laag en daarop is een politicus in het algemeen nu niet zo heel erg gesteld. Nu llerriot en Auriol zich buiten het gevecht heeft willen houden Is er geen enkele figuur te noemen, die zich te voren ook maar enigszins zeker van een overwinning zou kunnen achten. Geen schaak-, maar een hazardspel! Daarom zijn alle "c-nteresseerdeh er dan ook op uit zich in bet openbaar zo te gedragen, dat ze na afloop hun handen nog altijd in onschuld zullen kunnen wassen Maar dat weerhoudt hen er na tuurlijk toch ook weer niet van. hun politieke vrienden - en de grenzen der politieke vriendschap worden deze dagen zeer wijd getrokken aan cocktails di ners en andere gastmalen te noden om zo zoals men dat hier uitdrukt tus sen de kaas en de peer. aan he» dessert ook eens een ba liet ie over het Elysée op te werpen. We hebben dezer dagen ver schillende heel onbekende Kamerleden en Senatoren gesproken, die nu al weken lang dagelijks bezet waren wegens aan vaarde invitaties van de kant van poli tieke kopstukken, die zich in gewone omstandigheden, nu nooit zo heel veel aan hen gelegen hadden laten liggen ANONIEME KAMER MASS A OEFENT INVLOED. Natuurlijk is de verkiezing van een staatshoofd in de eerste plaats een po litieke beslissing Maar toch is het ook weer niet zo. dat die beslissing enkel door de leiders en de partijbesturen ge nomen zou kunnen worden De stem ming zal namelijk vrij zijn en dat wil zeggen, dat geen enkele partij, de com munisten uitgezonderd, haai Kamer leden een bepaalde keuze bindend voor zal kunnen schrijven Met de gevoelens en meningen van het parlementaire voetvolk, zoals de anonieme Kamermassa wordt genoemd, heeft dan ook elke candidaat bijzonder ernstig rekening te houden Want het is het cijfer de ab solute meerderheid dat de doorslag geeft Vandaar dat de strijd over de hele linie zo meedogenloos gevoerd wordt tot op het allerlaatste moment Ook trou wens in de fracties zelf. Zo zijn de radicalen, die van ouds het hoogste kwantum presidenten plegen te leveren, het onder elkaar zelfs nog niet over een officiële candidaat eens kunnen worden. Bij de radicalen staan er min stens twee op de nominatie: de staats- secretaiis voor de kunst Cornu en de fractieleider Delbos, Bil de irechtse' on- afhankeluken ziet men ongeveer het zelfde gebeuren. Iedereen weet dat pre mier Laniel, die tot die partij behoort, zijn zoetste droom in vervulling zou zien gaan. indien hij zich in het Elysée mocht installeren. Een goede kans leek ook Queuille te hebben,, doch ook deze trok zich terug Voor goed? Naast Laniel is er, bi) de onafhanke- lijken. dan nog de naam van de zeer ze- distineeerde heer Foureade te noemen, die wel een< een verrassend aantal ano nieme stemmen zou kunnen verwerven ornaat 't door de eenvoudige parlemen tariërs op hoge prijs schijnt te worden gesteld. dat hij In zeven jaar zelfs nog nooit het bescheiden*'e regering*posMe in de wacht wist te slepen Da'z'i'de ..voordeel" heelt ook de burgemec'er van Nice, het Kamerlid Médecun, even- 1 eens een partijgenoot van Laniel. die zich, lij'tot "t, op de steun van nog al wat kleine supporters mag beroemen. Maar van iets hoger standpunt beke ken. kan men dóe verdiensten toch maar op zijn best ais een negatieve troef waarderen, ofschoon daardoor dan ook in de Franse politiek veelal een over winning wordt bepaald KANSPAARDJES Wie. volgens óns oordeel er onder al die can cl: daten nu nog het beste voor zou slaan? Omdat w1J bij een misgreep toch niet zo veel te verliezen hebben, willen we wel een voorzichtige worp wa gen We stellen dan voorop dat het ver moedelijk vooral wel de persoonlijke ge voelens van sympathie zullen zijn. "die een candidaat aan zijn zege moeten hel pen Als het om persoonlijke kwall'eiten ging dan gaven we de huidige minister van buitenlandse zaken. Bidault. een flinke kans Die heeft bovendien de laat ste weken enkele risico's genomen bjj zijn verdediging van het ED G -trac- taat. maar die zouden hem nu juist wel eens fataal kunnen worden Hij wordt bewonderd of gevreesd maar. ook onder ziin Katholieke geestverwanten, eigen lijk door niemand echt bemind En dan Foureade Deze is een decora tieve figuur die zich zo zwierig in zijn rokcostuum met de hoge hoed op het hoofd te bewegen weet, dat ge zweren zoudt, dat hij vanaf zijn jongste kinder jaren nooit anders vermomd door het leven was gegaan. Politiek is 't voor hem dan nog van belang dat hij tot de partij behoort der rechtse onafhankelijken die op dit ogenblik een sleutelpositie in de regeringscoalitie bezet. Zeker is dat de strijd niet alleen hard maar ook betrekkelijk langdurig belooft te worden Er zullen verschillende ron den en waarschijnlijk dagen voor nodig zijn aleer de overwinnaar uit de bus komt omdat die een absolute meer. derheid halen moet Als nie .land die zou krijgen, dan is het misschien toch nog niet geheel en al uitgesloten dat Vincent Auriol dan maar rustig nog een zeven Jaren in het Elysée blijft wonen Het zou voor Frankrijk zeker de aller beste oplossing wezen, hoe zeer ze Auriol porsoonhik ook tegen d. borst mag stuiten Zijn prestige zou er echter weer hoger door stijgen, omdat van hem dan in ieder geval niet gezegd zal kun- nei worden, dat ht) deze hoogste eer zp f heeft beeeerd of gezocht En dat is een zarsntie van onbaat zuchtigheid waarop belaas geen der offic.ele of officieuze concurrenten zich tot dusver beroepen kan Maar wil Auriol zelfs ln dat geval?

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3