LEIDSCH m DAGBLAD Westelijke grote drie nodigen Moskou opnieuw uit voor bijeenkomst te Lugano Algemene besprekingen eerst na regeling Duits-Oostenrijkse vraagstukken Westelijke grote drie proberen voorzichtig in Triëst te retireren Parijs over de grote conferentie der drie 92ste Jaargang MAANDAG 19 OCTOBER 1953 No. 28046 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Gisteren is de conferentie der Wes telijke grote drie te Londen geëindigd, lok onder elkaar hebben zij herhaalde nalen twee aan twee van gedachten jewisseld. Aan de sovjet-unie is een antwoord nota overhandigd. Opnieuw wordt voorgesteld, dat dc ministers van buitenlandse zaken der grote vier op 9 November te Lugano bijeen zullen v komen om dc vraagstukken Duits- li-' land en Oostenrijk te bespreken. in het Westelijke antwoord, vervat I in drie gelijkluidende nota's, wordt ge- f;:Kgd, dat Engeland. Frankrijk en de pVS. vast geloven, dat werkelijke vor- éringen in de richting van een oplos- ng van belangrijke internationale westies. met inbegrip van het vraag- uk der Europese veiligheid, kunnen ïorden gemaakt door openhartige be weringen over Duitsland en Oosteli jk op een bijeenkomst van de minis- ;rs van buitenlandse zaken der grote Over Oostenrijk verklaart de nota, at bespreking door de vier ministers e meest practische manier is om een inde te maken aan de huidige im- asse en overeenstemming over een erdrag te bereiken, aangezien er via diplomatieke kanalen geen vorderin- vn zijn gemaakt wat betreft het op- tfllen van een staatsverdrag. (Oosten- ou aan komende besprekingen ïoeten deelnemen). Over het sovjet-voorstel om even eens een vijfmogendhedenconferentic te houden, zeggen de Westelijken, dat lij altijd bereid zijn grondoorzaken van spanning te bespreken, maar dit vyensen te doen onder omstandighe den, „die redelijke vooruitzichten op positieve resultaten bieden". De vier mogendheden en China zouden vertegenwoordigd kunnen zijn op dc politieke conference over Korea, waarvan sprake is in dc Koreaanse wapenstilstandsoverecn- korast. De „Westerse grote drie" wijzen er oorls op dat andere, in de sovjet-nota enoemöe vraagstukken, als dat der ilwapening, thans hetzy reeds zijn of Hen worden besproken op de huidige ting van de algemene vergadering der erenigde Naties. ZIJ vestigen er de aandacht op dat bij bespreking hiervan vorderingen innen worden gemaakt. „Indien thans ivendien nog een vruchtbare bespre- te Lugano kan worden gevoerd, de weg zijn geopend tot beraadsla- ngen over andere belangrijke inter- itionale vraagstukken. Ook zouden ierdoor de voorwaarden, noodzakelijk Dor het onderhouden van vreedzame d vriendschappelijke betrekkingen tus- n de landen, weer in ere worden her- eld" aldus besluit het Westelijke ant- oord Onze Londense correspondent te int hierbij aan: De antwoord-nota aan Moskou volgt e voorafgegane nota's op de voet. Ivereenkomstig de verwachting wordt e uitnodiging voor een conferentie te ugano herhaald. Het Westen houdt voorzichtig vast au de tot dusverre gevolgde lijn. BAmerika is nog niet bereid Churchill volgen ln zijn denkbeeld van een Werentie met de sovjet-leiders op het Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) BMnkl half bew. P... motregen wcjtnolm mist onden geh. bew. ""sterdam mist russel mist Thjs geh. bew. oroeaux geh. bew. £e licht bew. nno 5 11 windstil 12 nnw 3 16 WEERBERICHT Rustig weer nÜ Vei"wacht tot morgenavond lïik- wolkenvelden en plaat- ,,5, m'st. Geen regen. Overwegend „.„Oostelijke wind, dezelfde of iets ««e temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 20 OCTOBER. Zon op: 7.I3 uur; onder: 17.36 uur. L*an op; 16.19 uur; onder; 4.16 uur. £°ogwater te Katwijk te 1.00 en 13.27 nummer bestaat uit 10 pagina's hoogste plan. Ook op het gebied van aanbieding van speciale veiligheidsga ranties aan de sovjet-unie, bestaat on der de grote drie geen eenstemmig heid. De kwestie is zelfs tijdens de confe rentie in het geheel niet ter sprake ge komen, zoals de officiële woordvoerder op een vraag mededeelde. Het is echter mogelijk, zo zeide hy, dat dit gebeurd is tijdens de informele besprekingen; maar men heeft terdege rekening gehouden met Audenauers be zwaren tegen een garantie-voorstel. Duitsland begint in het overleg hoe langer hoe meer mee te tellen. De raadpleging van zowel de regering der federale republiek als van de autoritei ten in Berlijn wordt uitdrukkelijk in het communiqué vermeld. Prof. Hallstein, de West-Duitse staats-secretaris van buitenlandse za ken, had bovendien in het weekeinde te Londen een bespreking met een hoge functionaris van het Foreign Office. Hij was op doorreis naar Amerika. Het enige nieuwe is de aanvaarding van de door de Russen gewilde vijf mogcndlieden-conferentie, waarbij het Westen dc slagom de arm houdt dat eerst dc conferentie over Korea zal moeten slagen. De drie ministers geloven dat China zal meewerken wegens de dringende noodzaak haar industrialisatie op gang te brengen, welke op het ogenblik door de westelijke handelsboycot wordt be lemmerd. Het is duidelijk dat de drie ministers, die voor alles hun eenheid dienen te bewaren, er op h?t ogenblik geen heil in zien geheel nieuwe wegen in te slaan en dingen voor te stellen, waarover .de grote drie, wat de opportuniteit betreft, geen eensgezindheid bestaat. INDRUKKEN UIT MOSKOU. Westerse diplomatieke waarnemers te Moskou achten het onwaarschijnlijk, dat de jongste nota der „Westerse gro te drie" aan het Kremlin tot een spoe dige bijeenkomst der vier ministers van buitenlandse zaken zal leiden. Zij menen, dat de nota-uitwisseling naar alle waarschijnlijkheid nog zal voortduren en dat er nog andere hin derpalen moeten worden overwonnen, voordat de voorgestelde besprekingen te Lugano zullen kunnen beginnen. In deze kringen heerst algemeen de overtuiging, dat de Russen ongetwij feld terug zullen vallen op hun eis van vijf-mogendhedenbesprekingen (met deelneming van communistisch China) op brede basis, ter bespreking van „de problemen, 'welke de internationale spanning veroorzaken". "Er wordt in dit verband op gewezen dat het voornaamste geschilpunt nog steeds is, dat de Westelijken eerst een regeling der Duitse en Oostenrijkse vraagstukken wensen en pas daarna bereid zijn over de algemene interna tionale toestand te spreken, terwijl de Russen direct met het laatstgenoemde onderwerp willen beginnen. Italië en Zuid-Slavië houden vast aan linn standpunt (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Hoewel de woordvoerder van liet Foreign Office gistermiddag by het uitreiken van het slot-communiqué der grote drie weigerde commentaar te leveren, zijn er, wat de crisis over Triest betreft, welke in zo sterke mate een schaduw wierp over de conferentie, aanwijzingen voor dat het Brits-Amerikaanse voorstel zone A aan Italië over te dragen tenvolle gehandhaafd blijft, maar dat Engeland en de Ver. Staten bereid zouden zyn de uitvoering van het besluit voorlopig op te schorten, waarbij zy tevens aansturen op een conferentie van vyf, namelijk van de grote drie met Italië en Zuid-Slavië. Tegen een dergelijke conferentie heeft Frankrijk geen bezwaar, hoewel Bidault te kennen schijnt te hebben gegeven dat de Fransen er niets voor voelen om als bemiddelaar in de kwestie-Triest op te treden. Aangezien Engeland en de Ver. Staten in principe op hun stand punt schijnen te blijven staan, om zone A aan Italië te overhandigen, zou, als er met Tito en Italië zou worden ge praat, dit moeten geschieden op dï nieuwe basis. Het voorstel, waartoe de grote drie gekomen zijn, is aan de Italiaanse en Zuid-Slavische regelingen voorgelegd. De drie ministers kwamm Zondag na de lunch daarom nogmaals bijeen om kennis te nemen van de reacties uit Rome en Belgrado. Doordat zij thans de kool en de geit moeten sparen, is vóór Engeland en Amerika een uiterst moeilijke situatie ontstaan. In de eerste moeilijke situatie gewapend conflict vermeden worden. Verder moet Tito, die sinds zijn breuk met de Sovjet-Unie tegen het Westen aanleunt, hoewel met de voortdurende neiging om zich er van te distancieren, te vriend gehouden worden. Tenslotte is er het belang voor de Nato-gemeenschap van het voortbestaan van de tegen woordige Italiaanse centrum-regering, welke als laatste bolwerk wordt be schouwd tegen het opstuwende extre misme Steun aan de zwak staande Pella ls volgens vele politieke waarnemers niet vreemd geweest aan het abrupte En- gels-AmeriK-aa'nse besluit om zone A aan Italië te geven, waarbij Italië Blijk baar reden heeft te verwachten dat dit nog maar de eerste stap is en dat het ook zone B zal krijgen, uit laatste voor al heeft de scherpe reactie van Tito op gewekt, zoals hy gisteren in een in de Londense „Observer" gepubliceerde in terview met hem heeft verklaard. In dit persgesprek uitte hy meer dan eén drei gement aan het adres van Engeland en Amerika, voor het geval deze landen de in zone A binnenrukkende Italiaanse troepen onder hun bescherming zouden nemen. Het enig geruststellende was Tito's verklaring dat hy, al ligt hij dan ook overhoop met het Westen, Zuid-Slavië niet naar het Sovjet-kamp zal doen la ten terugkeren. Tito sprak zijn vertrouwen uit in sir Winston Churchill, wiens „realistische beoordeling van de wereld als geheel en van onze positie in het bijzonder" zou helpen om het vraagstuk op te lossen en de vrede te handhaven. In sommige kringen heerst de vrees dat bloedige botsingen in Triest tussen Italiaanse en Zuid-Slavische strijdkrach ten de doodsteek zou kunnen betekenen voor de Atlantische defensie, indien Ita lië zoals waarschijnlijk is, op grond van Geen beslissingen gevallen! Of men de conferentie der grote drie. die gisteren in Londen is beëindigd, po sitief of negatief zal mogen noemen, zal eerst na verloop van tijd kunnen worden vastgesteld. Aldus kan men het oordeel van poli tieke waarnemers in Parijs het beste samenvatten. Op het resultaat der besprekingen rust inderdaad nog een dubbele hypotheek: in de eerste plaats zal moeten worden afgewacht of Moskou nu in wenst te gaan op de uitnodiging volgende maand te Lugano op het plan van de ministers van buitenlandse zaken met het Westen ovèr Duitsland en Oostenrijk të gaan prèten. En ten tweede is het wat de kwestie Triëst betreft, waar kennelijk veel aandacht aan besteed is, de grote vraag of maarschalk Tito bereid zal. zijn aan een conferentie van vijf deel te nemen, waarbij dus ook Frankrijk dit maal van de partij zal zijn. Heel optimistisch kan men daarover niet zijn, aangezien, om overigens begrij pelijke prestige-overwegingen, de grote drie tevoren hebben vastgesteld dat aan hun besluit om zone A aan Italië over te dragen niet meer getornd zal kun nen worden. En dat besluit is nu juist voor Zuid- Slavië het punt, dat men onmogelijk wenst te aanvaarden. De nota aan Moskou, waarop kanselier Adenauer nog op het laatste moment een duidelyke invloed heeft uitgeoefend, wordt hier geprezen om zijn concrete doch tevens diplomatieke styl en toon. Zelfs de Franse communistische bladen wyzen daar vanmorgen in het voorbij gaan op. Het denkbeeld van een conferentie met communistisch China, zo lijkt het, heeft ook enige vorderingen gemaakt, en in dat verband mag men van een Ame rikaanse concessie spreken. Daarentegen schijnt, een bijeenkomst der vier regeringsleiders, waarvan Churchill, zoals men weet, de grote promotor was, naar het achterplan te zijn gedrongen. Enige beslissing is er te Londen dus niet gevallen en dat werd ook nauwe lijks verwacht. Met het cardinale vraagstuk voor de Europese verhoudingen, het Europese leger, is men echter geen stap verder gekomen, want Bidault heeft zich nog maals achter de bekende argumenten, of voorwendsels, zo men wil. verscholen de Saarkwestie, de Engelse bereidheid intiemer samen te werken en zelfs de protocollen bij het E.D.G.-verdrag om zich meer dan ooit op de vlakte te houden. Het is onwaarschijnlijk dat Eden zijn Franse collega zeer geruststellende toe zeggingen over de Engelse medewerking aan het Europese leger heeft gedaan, en in dat opzicht zal Foster Dulles dus wel enigszins teleurgesteld naar Washington zijn teruggekeerd. Twee jaar geleden iva.s op de plaats I droogte van de jaren 1952 en 1953 van deze harde, verbrokkelde aarde deed het water echter ..verdampen" een goed vismeer. Het was het Thans is zelfs de bodem zo droog. Sugar-Lake in de staat Missouri. De dat er een ware woestijn is ontstaan. ör bepalingen van het Atlantisch ver drag, een beroep zou do?n op hulp, waartoe Engeland en Amerika zeker niet Lereid zijn. Hun bedoeling was juist, door het scheppen van een evenwichtstoe stand Zuid-Slavië en Italië tot elkaar te brengen. Frankrijk, militair gebonden in Indo- China, wil zich kennelijk vrijheid van handelen voorbehouden. Er zijn maar al te veel, die het be sluit inzake Triest toeschrijven aan Amerikaanse ondoordachtheid, waarbij vooral mevrouw Claire Bruce Luce, de Amerikaanse ambassadrice te Rome, de blaam zou treffen. Een goed ingelichte medewerker van de „Observer" zegt echter dat het plan juist een Brits initiatief geweest is. Tosn de ministers tenslotte gistermid dag uiteen gingen, was het antwoord van dc Zuid-Slavische regering op de Lon dense voorstellen nog niet ontvangen. Vanzelfsprekend zullen de drie mi nisters in de komende weken speciaal over Triest nauwe voeling met elkaar blijven houden. Pella dreigt met aftreden Pella, de Italiaanse minister-presi dent, heeft aangekondigd, dat zyn re gering zal aftreden als de Westelijke geallieerden op enigerlei wijze te rugkomen van hun besluit om de zone A van Triest aan Italië over te dragen. Met kracht bevestigde de Italiaanse premier vroegere verklaringen, dat het aanvaarden van het Brits-Amerikaanse besluit niet betekent, dat het afstand zal doen van zyn aanspraken op het door Zuid-Slavië bezette gebied. Iedere mogelijke beslissing op de con ferentie te Londen, die zou inhouden, dat Italië van zyn aanspraken op dat gebied afstand moet doen, zou ook het aftreden van zijn regering tot gevolg hebben. Pella zeide, dat Italië ten volle bereid v/as om Zuid-Slavië aan de conferentie- tafel te ontmoeten, zodra zone „A" ge heel aan Italië zou zijn overgedragen. Hij voegde er aan toe. dat de Italiaan se regering er nog steeds van overtuigd is, dat de beste uiteindelijke oplossing van het geschil gelegen zal zijn in het houden van een volksstemming in beide zones van het omstreden gebied. Om aan de Zuid-Slavische beschuldi gingen, dat de fascistische regering een honderdduizend Slovenen uit het gebied heeft verdreven, tegemoet te komen, bood Pella aan een volksstem ming te beperken tot personen die voor 4 November 1918 geboren zyn, on geacht waar zy wonen. Dit zou alle Slovenen, die tijdens het fascistische regiem het gebied van Triest verlaten hebben, in staat stellen hun stem uit te brengen. Pella heeft na zijn uiteenzetting een vertrouwensvotum van de senaat ge kregen. Communisten en Nensi-socialisten onthielden zich van stemming. Zuid-Slavië dreigend De plaatsvervangende voorzitter van de federale uitvoerende raad in Zuid- Slavië, Alexander Rankowitsj, heeft in een redevoering gezegd, dat het Brits- Amerikaanse besluit om zone „A" van Triest aan Italië te geven, moet wor den ingetrokken, omdat het een ge vaar voor de vrede is en een gevaar lijk precedent kan worden voor de toe komstige betrekkingen in de wereld. De enige manier om aan die gevaar lijke toestand een einde te maken, was aanvaarding van het Zuid-Sla vische voorstel tot rechtstreekse be sprekingen tussen de belanghebbende landen. „Borba", het dagblad der Zuid-Slavi sche communistische partij, schrijft on der meer: „elk Westers voorstel, dat voor het houden van besprekingen over Triest uitgaat van de „onwettige be slissing" van 8 dezer (om de „A-zone" van het omstreden gebied aan Italië over te dragen), zal de toestand slechts verergeren en afbreuk doen aan de mo gelijkheid tot overeenstemming. „President Tito blufte niet. toen hij zeide Zuid-Slavische troepen naar Triest te zullen zenden, indien Italiaanse mili tairen de ,.A"-zone van het gebied zou aen binnenrukken", verklaarde de lei der der Zuid-Slavische delegatie naar de'Verenigde Naties, Leo Mattes. Met het KLM-toestcl ..Jan van Rie- beek" arriveerde Zaterdag op Schiphol Ir KKoetendie gedu rende 38 dagen in een verlaten kreek in Canada - waar het vliegtuig, waarmee hij reisde een noodlanding moest maken - vermist is geweest, in het restaurant op Schiphol ver telt Ir Koeten aan verslaggevers over zijn avonturen. Zijn vrouw en kinderen luisteren met belangstel ling mee. Jagan toch naar Londen De politie heeft Zaterdag te George town in Brits Guyana voor de derde maal in twee dagen invallen gedaan in woningen van leden van de linkse pro gressieve volksparty. Er werden weer geschriften ln beslag genomen. Uit officiële Britse bron te George town is vernomen, dat de weg is vrijge maakt voor de reis van dr Jagan, de af- afgezette premier van Guyana, via Pa ramaribo en Amsterdam naar Londen. Dr Jagan zal heden, samen met de afgezette minister van onderwijs, Burn- ham, in een gecharterd vliegtuig naar Paramaribo vliegen en daar overstap pen op het liinvliegtuig van de KLM naar Amsterdam. Dr jagan heeft medegedeeld een te legram van de Britse oppositieleider Attlee te hebben ontvangen, waarin deze zegt het te betreuren, dat het voor hem onmogelijk is in de aangelegenhe den van de kolonie tussenbeide te ko men. In enkele Labour-vereaderingen is te gen het gebeuren in Guyana geprotes teerd. „Uiteenzettingen" tegenover krijgsgevangenen blijven stagneren Heden konden de „uiteenzettingen" cue Chinese communisten zouden geven aan Noord-Koreanen, die niet naar hun land terug willen, niet doorgaan, daar laatstgenoemden opnieuw weigerden hun verblijven te verlaten, om de uit eenzettingen aan te horen. Toen dè communisten daarop weiger den hun uiteenzettingen te houden voor Chimese krijgsgevangenen, drie niet te ruggezonden willen worden, doch dia wel tot luisteren bereid waren en daar voor reeds waren aangetreden, besloot de leiding der Indische b?wa>kingstroe- pen voor heden geen verdere pogingen meer te doen. Van de 430 Chinese en Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen, drie Zaterdag- de „uiteenzettingen" van de communis ten nebben aangehoord, hebben zich er negen alsnog bereid verklaard te repa triëren. 1 De „uiteenzettingen" van Zaterdag gingen weer met ongeregeldheden ge paard Chinese gevangenen riepen Ge mene scheldwoorden naar de „overtui- ssfs" en sommige trachtten hen zelfs te lijf te gaan Een gevangene gaf een Chi nese waarnemer een trap in de maag Over het gehele kamp weerklonken de kreten van de krijgsgevangenen, die rie pen: „Weg met de Sovjet-unie', en ,,ik Wil naar Taiwan (Formosa)". Toen een gevangene een „uitlegger" met een stoel wildé aanvallen, werd hij door de Indische wachtpost daarvan te ruggehouden. Een Amerikaanse waar nemer protesteerde tegen hot feit. dat de gevangene op illegale wijze gedwon gen werd de communistische uiteenzet ting aan te horen, doch de vertegen woordigers van de neutrale landen "we zen zyn protesten van de hand. Eén gevangene verscheurde de ge drukte uiteenzetting, die hem ter hand werd gesteld, onmiddellijk Anderen hielden hun handen voor hun oren, ter- wyi de uiteenzettingen werden gegeven. Amerikaans marinevliegtuig nabij IJsland verongelukt Een „Neptune" van de Amerikaanse marine, met een bemanning van negen koppen, is gisterochtend ter hoogte van de Zuidkust van IJsland in zee gestort. Het ongeluk geschiedde, nadat de vlie ger had gemeld dat een der motoren buiten werking was en dat het toestel hoogte verloor. Vier man zyn in een rubberboot en nog vier man op een vlot waargenomen. Men vreest echter dat zij zijn omgeko men, daar nadien boven dit zeegebied een storm heeft gewoed. De drenkelingen waren uit de lucht waargenomen. Aan de hand van de ver strekte aanwijzingen hebben Amerikaan se, Britse en IJslandse vaartuigen nog verwoede, doch vergeefse pogingen ge daan om hen te redden. EERSTE FRANS-CAMBODJAANSE OVEREENKOMST GETEKEND. Frankrijk en Cambodja hebben Zater dag te Phnompenh een accoord onder tekend over de overdracht van de mi litaire bevoegdheden door Frankrijk aan Cambodja. Alle grote geschilpunten tussen beide partijen zijn in dit accoord geregeld. Een aantal kleinere problemen zullen op aanstaande besprekingen te Parijs wor den behandeld. Door de bepalingen van dit accoord krygt Cambodja het volledige bevel over alle verbindingslijnen en het operatio nele bevel over het gebied op de rech teroever van de rivier de Mekong (de linkeroever, een belangrijke aanvoerweg voor de Franse strijdkrachten in Laos, blijft onder Frans commando), terwijl de vijf Cambodjaanse bataljons op de rechteroever onder Cambodjaans bevel komen en drie Cambodjaanse bataljons op de linkeroever onder Frans bevel blijven.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1