LEIDSCH DAGBLAD KLM-liftmaster leidt met voorsprong op schema in handicapwedstrijd 92ste Jaargang VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 No. 28038 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0.47 pe<r week Witte Singel 1. Lelden - Giro No 5"(055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redact.e: 21507 Op iceg naar Cliristcliurcli Hodges door koene sprong snelheidsfa voriet Een der aclit deelnemers op Cocoseilandeii uitgevallen Hedenochtend om twee minuten over 9 uur (Ned. Tijd) is de KLM-lift master „Dr ir Damme" op het vliegveld te Karachi in Pakistan geland en om 9.27 uur weer vandaar vertrokken, nadat het toestel gistermiddag om één minuut voor half zes uit Londen was vertrokken als het kanspaard in de handi capwedstrijd naar Christchurch in Nieuw Zeeland. Het tijdstip waarop Karachi bereikt werd, betekende dat de KLM-machine toen meer dan twee uur voor lag op het uitgestippelde schema, terwijl de handicap-concurrenten, de Vis count en de Hastings, die door een zwaardere handicap veel sneller zouden moeten vliegen dan het KLM-toestel, daarmee ongeveer gelijk op vlogen, zij het langs andere routes. In de snelheidsrace werd een nek-aan-nek-strijd uitgevochten door de Can berra's, die alle gemiddelde snelheden maakten van ver over de 800 km. per uur. Het Britse vliegtuig van wingcommander Hodges ligt op het moment dat wij dit schrijven voor, doch de voorsprong bedraagt slechts enkele minuten op enkele andere toestellen. Hodges heeft echter, na uit Colombo op Ceylon te zijn opgestegen, de Cocoseilanden gepasseerd en zal eerst in Perth in Australië weer landen; hij kan door die gewaagde sprong zijn positie in de race enorm verbeteren, aangezien de andere toestellen wel op de Cocoseilan den zullen moeten landen. Voor latere positiemeldingen van de deelnemende vliegtuigen verwijzen wij naar „Laatste berichten" in dit blad. Weinig belangstelling bij vertrek uit Londen (Van o s Londense correspondent) Londen Is een reusachtige stad, waar in eigenlijk alles in het niet verzinkt. Daarom moet men er ach niet over verwonderen dat van de tien millioen Londenaren er zich slechts een schamele drieduizend naar de start van de lucht- race hadden begeven. Voor de mies te Engelsen was de aardigheid er af omdat er maar één Britse deelnemer nas in de handicapwedstrijd en deze bovendien niet kon winnen. De pers wijdde nauwelijks aandacht aan de voorbereidingen. Zo kwam liet dat het slechts een beetje drukker dan Anders was op Londen Airport. Er stond ook slechts een enkele politieagent, die zo'n beetje voor de afzetting zorgde, doch daar behoefde men zich overigens niet veel yan aan te trekken. Het ligt niet in de Britse aard om zich ergens werkelijk drukker over te maken dan nodig is, tenzij het de testmatch of dc Derby geldt. De televisie vormt natuurlijk een aan vaardbaar excuus voor de gering? be langstelling. Bovendien prikkelt een vlucht naar Nieuw Zeeland niemands fantasie meer Dat is r.u eenmaal anders dan twintig jaar geleden. De Engelsen zijn natuurlijk trots op hun wonderbaarlijke vliegtuigindustrie cn op hun luchtvaa!tonderncming?n. maar zij zijn er emotioneel niet zo mee verbonden als «u met de KLM. die een waarlijk nationaal instituut is Het was een prachtige windstille herfstdag. D3t het zo gezapig toeging gedurende de uren. voorafgaande aan het vertrek, kwam ook doordat de luid sprekers defect geraakt waren, zodat muziek ontbrak en het publiek meren deels aan zichzelf werd overgelaten. De aanblik van de deelnemende ma chines en de bedrijvigheid rondom was voor de toeschouwers een niet voldoende afleiding. Weerrapporten WEERBERICHT Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en in het Zuid-Oosten van het land In de nacht en ochtend hier en daar mist. Over het algemeen weinig verandering In temperatuur In het binnenland aanvankelijk nog zwakke overigens matige tot vrU krachtige wind tussen Zuid en West. (Opgemaakt te 10 uur). 10 OCTOBER Zon op: 6 55 uur, onder: 17.58 uur. Maan op: 954 uur: onder: 18 14 uur Hoogwater te Katwijk te 4.25 en 16.42 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het enige officiële moment vormde de aankomst om kwart over drie (Engelse tijd) van de Hertog van Gloucester, die blootshoofds was en In burger. De be manningen stonden voor de toestellen aangetreden en werden aan de Hertog voorgesteld, die daarna de vliegtuigen van binnen bezichtigde. De Minister van transport. Lennox Boyd, vergezelde de hoge bezoeker, Dr Plësman, die geluk kig nog op tijd uit Amerika terug was om bij de start van de luchtrace aanwe zig te zijn. stelde de hertog aan de be manning van dc Nederlandse Liftmaster voor Ook ir Damme praatte met de be manning. Om precies halfvier in de vroege mid dag ginaea-de 64 passagiers aan boord. In plaats van de Scheveningse visser, Alio Harteveld, die door dc inenting ziek geworden was, ging een Amerikaan, verbonden aan de Douglasfabnek mee. Onder het vaderlijk oog van dr Plcs- man, die vergenoegd onder bij de trap slond. klommen de jeugdige emigranten en degenen die hen vergezellen, naar bo ven Het was voor menigeen een moeilijk ogenblik. Maar daar was gelukkig de heer J. P. van der Heyden. assistent directeur van de KLM te Londen, die allen de hand drukte en een bemoedigend woord mee gaf. Gedurende hun korte verblijf hier was hij met de zorg voor de emigranten belast. Zij waren overstelpt door emoties als gevolg van het doorsnijden van de band met het vaderland, dc enorme be langstelling van de fotograf?n en film mensen bij hun aankomst in Londen en ce overweldigende indrukken van deze stad. welke zy in ijltempo bezichtigden. Zij hadden een groot diner gehad, ge volgd door een ontmoeting met de we reldpers. bracht ?n daarna nog opnieuw een bezoek aan de stad en kregen daar enboven tal van voor hen vreemde for maliteiten te vervullen Daarbij kwam dat nog geen hunner ooit had gevlogen! En tenslotte kwam dan nog de span ning van de luchtrace. waarui zij ver zeild waren geraakt. Het viel niet te verwonderen dat voor sommigen dit alles teveel was. KLM ALS EERSTE DE LUCHT IN Om ruim vier uur stonden de drie machines ln de verte aan de startlijn alsof zij tegelijkertijd weg zouden sprin gen. Voor het publiek was het een uniek schouwspel omdat de toeschouwersruim te zich voor deze gelegenheid in het llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERGELIJKING CHRISTCHURCH—MELBOURNE Een vergelijking tussen de Mel bourne-race en de vlucht naar Christchurch levert het volgende beeld op: De tweemotorige Douglas D C 2 „Uiver" vloog in 1934 van Londen naar Bagdad in een tijd van 16 uur en 33 minuten. De „Dr ir M. H. Damme", een viermotorige Douglas DC 6 A heeft dezelfde afstand afgelegd in 9 uur en 55 minuten. Het beeld van de 6trljd geeft een zelfde verhouding te zien. midden van het veld bevond en iedereen dus alles prachtig kon zien De klok stond bijna halfvijf Men zag dat de vier schroeven van de Douglas op volle kracht draaiden, maar op de grote afstand hoorde men zelfs het zoemen Het was nu doodstil op het vliegveld. Met spanning keek men naar dc grote Douglas. Nog even. Toen bleek de Her tog van Gloucester met een groene vlag het vertreksein tc hebben gege- De luchtrace Londen-C'hristchurch had hü daarmee symbolisch ingeleid. De Douglas rolde weg. Na een korte aanloop kwam hij los. Iedereen wuifde. Een scherp? bocht en omhoog klom het sierlijke silhouet van de zware machine tegen de purperen elnd?r. Een moment en toen loste de zware Nederlands? machine zich in het ne velige avondgrijs van dc Oostelijke avondhemel op De KLM was een nieuw avontuur be gonnen Daarop volgden de Hastings en de Viscount, welke laatste na een zeer lange run langzaam van de grond De lichten waren al ontstoken toen om half zes (Engelse tüd) de Canber ra's één voor één de horizon tegemoet daverden en snel klimmend uit het gezicht verdwenen. K.L.M. liep regelmatig in op scherp schema de snelheid van ruim 470 K.M. per uur afgelegd. Hier volgt een overzicht van dc tijden: Londen vertrek 17.29. Rome aankomst 20.34 vertrek 20.56. Bagdad aankomst 03.25 vertrek 03.40. Karachi aankomst 09.02 vertrek 09.27 Dit' betekent, dat de „Dr ir M. H. Damme" van Londen tot Rome een gemiddelde hlnksnelheid heeft gevlo gen van 47G K.M. per uur. van Rome tot Bagdad 479 K.M. per uur en van Bagdad tot Karachi 462 K.M. per uur. Canberra's stormden naar hun doel Het vrij scherp gestelde tijdschema van de KLM-liftmaster en van tijd tot tijd ongunstige weersomstandigheden ten spijt heeft de Nederlandse machine tijdens de eerste helft van de handicap race regelmatig op het tijdschema kun nen inlopen. BH het vertrek uit Rome, de eerste tussenlandingsplaats, bedroeg die voorsprong reeds bijna een half uur, Tussen Rome en Bagdad ontmoette de machine slecht weer Gezagvoerder Koo- per meldde via de radio, dat nabij Cyprus deze voorsprong reeds tot meer dan een uur was vergroot. Beiroet in Syrië werd vannacht omstreeks kwart voor twee gepasseerd, op weg naar Bagdad. Omstreeks diezelfde tyd was de Viscount, eveneens deelnemer in de handicaprace. nog ongeveer 300 km van Bagdad De Liflmastcr maakte een vlotte lan ding te Bagdad, naar slechts korte tijd nodig was om tc tanken. Om kwart voor vier vannacht steeg het toestel weer op voor de tocht naar Karachi, dat als gemeld vanochtend om negen uur bereikt werd. Het vertrek uit Karachi om 9.27 uur (alles gerekend in Nederlandse tijd) betekende een voorsprong van twee uur en achttien minuten op het tijdschema, en niet minder dan zes uur op het handicap schema. dat iets ruimer gesteld was. Men verwacht hel toestel vanmiddag omstreeks half vyf in Rangoon. Het was vanochtend op Schiphol nog niet bekend, of de Viscount, die met een iets lagere snelheid dan de Liftmaster vloog doch minder tussenlandingen maakt, eveneens een voorsprong geboekt heeft op de officiële handicaptijd. Wel was dit het geval met de derde machine in de handicaprace. de Hastings, doch deze winst bedroeg slechts ruim een uur GEMIDDELDE SNELHEID VAN DE „LIFTMASTER" De „K.L.M.-Liftmaster" heeft het tra ject Londen naar Karachi, ieder op onthoud meegeteld, met een gemiddel- De vyf Canberra's, die in de snel- heidsrace deelnemen, zijn als laatsten uit Londen vei trokken. Met snelheden van I ver boven de 800 km. per uur stormden zu al spoedig dc handicap vliegers voorbij. Vanochtend om 6.35 uur vertrok de i laatste van de Canberra's, het RAF- vliegtuig met piloot "urze van het eiland Ceylon. Hy had een grote achterstand op de andere vliegtuigen, doordat hy ïuime tyd verspeelde by Basra in Irak tengevolge van een motorstoring. De eerste Canberra die te Colombo landde was de RAF-maehine gevlogen door wingcommander Hodges. Hü steeg van ochtend om kwart óver vyf weer op. Hij had toen een voorsprong van slechts enkele minuten op andere toestellen, maar zyn kansen stegen snel toen bleek, dat hy de gewaagde sprong naar Austra lië zou ondernemen zonder tussenlan ding op de Cocoseilanden. waar de an dere toestellen wel zullen moeten lan den. Het favoriete toestel passeerde de Cocoseilanden omstreeks half negen hedenochtend. Een korte tijd later arriveerde dc Canberra, gevlogen door luit. kol. vlieger Cumming op de Cocoseilanden voor een tussenlanding, alvorens door te vliegen naar Perth. Van dat laatste kwam echter niets meer. Bij de landing sprong een band van een der wielen, cn vervanging zou te veel tijd vergen. Cumming heeft dc race gestaakt, zodat nog slechts vier Canberra's in de lucht zijn. waar van die van Hodgcs veruit dc beste kansen maakt als het pcchdui- veltje niet ingrijpt. Zün naaste con current immers is «r reeds het slacht offer van geworden. Even voor hel vertrek naar Christ church: op London Airport staat Dr Plesman, President Directeur van de KLM te praten met Gezagvoer der Koopcr en enige andere beman ningsleden. Italië accoord met, Ziiid-Slavië fel tegen jongste Triëst-regeling Triëst voor de V.N. In ccn gemeenschappelijke verklaring zeggen de Y.S. en Engeland, dal zij de Triest-zone a. die zij ingevolge het vre desverdrag met Italic bestuurd had den, zo spoedig mogelijk aan Italië zullen overdragen en hun troepen (ongeveer 4.000 man) zullen terug trekken. Deze stap zou. naar zij ver wachten. tot een „definitieve vreed zame oplossing" van het conflict over Triest cn zijn omgeving leiden. Hoewel Engeland en de V S het be sluit als een definitieve regeling be schouwen, zullen zy geen bezwaar maken tegen wijzigingen in de grens, waarover Italië cn Zuid-Slaviè het samen eens worden. Men meent tc weten, dat het doel van Engeland en de V S. is de zone a binnen zes weken aan Italië over te dragen. In de verklaring wordt nog gezegd, dat zy de jongste verslechteringen in ae betrekkingen tussen Italië en Zuid- Slaviè als gevolg van de kwestie-Triest met bezorgdheid hadden gezien Daar het onmogelijk bleek om met de andere ondei tekenaars van het vredes verdrag overeenstemming te bereiken over de vorming van een permanent regiem voor het vrije gebied van Triest, zoals voorzien in het vredesverdrag, aangezien men het niet eens kon wor den over de benoeming van een gouver- Het grole moment voor de KLM I hoogte; de vier machtige motoren Liftmaster: de Hertog van Glouces-ldraaien in duizelingwekkende snel ler staat met dc startvlag in de I hcid: over enkele seconden komt er I in de Ir Damme beweging en zal de grole tocht naar Christchurch be- I gonnen zijn neur. en daar de huidige toestand als gevolg van de onenigheid tussen Italië cn Zuid-Slavie onbevredigend was, be sloten Engeland en Amerika het bestuur over zone a aan Italië over te dragen, zo wordt verklaard. Beide regeringen vertrouwen er op. dat haar besluit de basis zal vormen voor vriendschappelijke en vruchtbaie samen werking tussen Italië en Zuid-Slavtë. welke voor de veiligheid van West- Europa even belangrijk is als voor de belangen van de twee betrokken landen. ITALIË GAAT ACCOORD Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Italiaanse regering het Westerse voorstel voor een oplossing van het vraagsluk-Trièsl heeft aanvaard. Het verluidt, dat de Italiaanse rege ring gaarne zou zien. dat Italiaanse troepen de Brits-Amerikaanse zone van Triëst binnen enkele dagen binnenruk ken De Italiaanse generale staf en de bevelhebbers der Britse en Amerikaanse (roepen te Triest zouden reeds begon nen zyn met dit (e regelen. „Italië handhaaft zyn voorstel voor een volksstemming, omdat het een volks raadpleging de beste methode voor een definitieve regeling van de gehele kwestie acht" ..De Italiaanse regering zal. zoals reeds door de eerste minister in de Kamer van Afgevaardigden meegedeeld, niet in ge breke biyven om het verkeer met Oos- tenryk. Zuid,Slavië en andere landen in het achterland (van Triest» te verge makkelijken". ..Bij de uitoefening van het bestuur zal de Italiaanse regering volledige eer biediging van de rechten en fundamen tele vrijheden van alle burgers verze keren en zij vertrouwt, dat het voor lopige Zuidslavische bestuur van de zone b door dezelfde beginselen zal worden geleid", aldus deze verklaring. ZUID-SLAVIE AFWIJZEND President Tito heeft de Amerikaanse en Britse diplomatieke vertegenwoor digers in Belgrado meegedeeld, dat hij dc stap van de Westelijke mogend heden resoluut veroordeelt". Tito zei. dat „de Zuidslavische rege ring zich nooit zou kunnen verenigen met een dergelijke eenzijdige maat regel" en hu -af als zyn mening, dat „een dergelijke concessie aan het Italiaanse imperialisme" niet zou bij dragen tot verbetering der Zuidsla- vischItaliaanse betrekkingen. „De Zuidslavische regering zal alle stappen die zy kan doen, ondernemen en. in overeenstemming met het hand vest der Ver. Naties, Ie Zuidslavische belangen in de zone „a" van hel „vrye gebied" beschermen", zo verklaarde vice-premier Kardelj. „Zuid-Slavië zal een not3 in deze geest toezenden aan de westelijke mogendheden". Ook de Zuidslavische minister van buitenlandse zaken. PoDOvic. die In New York de algemene vergadering der V.N bijwoont, noemde het Brits-Amerikaanse Britse troepen in Brits-Guyana Behalve de 500 man die met de „Superb" werden aangevoerd, is nog 120 man per vliegtuig uit Jamaica te Georgetown aangekomen. In de straten van Georgetown wordt thans door Britse troepen gepatrouil leerd Britse militairen hebben de wacht betrokken voor de ambtswoning van de gouverneur-generaal. Tot nu toe ston den hier leden van dc plaatselijke politie macht op post. In de stad zelf is alles rustig. Leden van de communistisch gezinde „vooruitstrevende volkspartij", welke onder leiding van premier dr Jagan staal, hebben in allerijl op het partij- hoofdkantoor en in ccn boekwinkel be rustende stukken en Sovjetrussische litleratuur naar elders vervoerd. Dit werd gedaan met het oog op verwachte huiszoekingen door de politic. De vooruitstrevende volkspartij heeft haar leden in een rondschrijven aange raden „vastberaden en kalm" te blyven. De leden moeten zich „niet in de val laten lokken door deze pogingen tot uit daging". De Britse gouverneur, sir Alfred Sa vage. heeft in een radio-uitzending een verder gebruik van zijn uitgebreide macht" bekendgemaakt Dr Jagan. de als communistisch ge zinde beschouwde premier van Brits- Guyana, heeft in dc volksvertegenwoor diging medegedeeld, dat zijn regering zich voorstelt een delegatie naar Londen te zenden, om haar zaak met dc Britse autoriteiten te bespreken Deze delegatie zou mogelyk ook naar New York reizen, om dc zaak van Brits- Guyana onder de aandacht der Verenig de Naties te brengen. besluit „onwettig en onaanvaardbaar". Hy zei. dat zyn regering niet was ge raadpleegd en ook niet van te voren op de hoogte was gebracht. Radio-Belgrado verklaarde in een fel commentaar, dat Zuid-Slavie gedwon gen zou zijn dc kwestie, „in het be lang van de vrede", voor de V.N. te brengen. Het besluit zou niet leiden tot consolidatie van de betrekkingen tussen Italië cn Zuid-Slavie. maar integendeel de spanning tussen beide landen vergroten. BETOGINGEN IN ZUID-SLAVIË Kort na dit commentaar van radio- Belgrado ontstonden in de Zuidslavische hoofdstad betogingen. Menigten trokken naar het stadscentrum onder het roepen van leuzen als: „Wy zullen ons leven geven, doch niet Triëst". De betogers trokken niet op in gesloten gelederen en volgens waarnemers scheen de de monstratie een spontane reactie van het volk te zijn. Radio-Belgrado onder brak later op de avond het normale program voor het geven van verslagen van betogingen, die in het gehele land werden gehouden. Ruiten van het gebouw te Belgrado, waarin het Italiaanse gezantschap is ondergebracht, werden Ingegooid. Een jeep. eigendom van het gezantschap, is beschadigd. Een ongeveer vyf duizend man sterke menigte schreeuwde „Tito geef ons wapens, de fascisten hebben weer een grote mond". De Italiaanse gezant heeft gespro- testeerd tegen de demonstratie voor het gezantschapsgebouw', waarop de Zuid slavische chef van het protocol zijn verontschuldigingen aanbood en zyn spyt betuigde. „Leugenaars, wy hebben op jullie vertrouwd", riep een woedende menigte Zuidslaviërs buiten het gebouw der Britse ambassade. De demonstranten poogden het erf, dat het ambassade gebouw omringt, te betreden, doch dit werd hun door bewapende Zuidslavische politie belet. Ook buiten het gebouw der Britse ambassade werd gedemonstreerd. Een Amerikaanse wacht werd door een steenworp getroffen Ruiten werden ver nield. Ook van het Amerikaanse ambassade gebouw werden verscheidene ruiten in gegooid Later op de avond verliepen d« demonstraties.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1