STRALENDE SCHATTEN UIT LEIDEN'S SCHOON VERLEDEN Kleurenpracht onder gulden lichtende herfstzon! w, Tienduizenden geboeid door de Historie LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 5 OCTOBER Als wy het tegenwoordige Leiden be zien. is het moeilijk zich m te denken, dat tijdens de belegering van de Burcht in 1204 zoveel doden vielen, dat de „Witte Acoleyen" bij de Zijlpoort vergaderden en er in 1596 zoveel Rederijkerskamers uit de omgeving ontvingen, dat er onnoemlijk veel tranen geschreid zijn in het „Gravensteen", het Stadhuis in 1659 .Willem Hendrik ontving en ae Leidse lakenindustrie haar hoogste roem beleefde in de Lakenhal van 1640. In al dat drukke „bewogen leven" was. gelijk nu nóg. dat Annahofje van 1720. een oase van rust. met vriendelijke, oude vrouwtjes, die er haar bloemetjes begoten en er, met de neepjesmutsen op en de shawl om haar gekromde ruggen, een beste oude dag vonden, waar roen noR niet „Vadertje Drees", maar de deftige regenten-van-de-dag" voor zorgden. Misschien ging 't er niet zo Idyllisch toe als hiei* werd voorgetoverd, maar ge ziet op een 3 Octoberdag alles zo liefst mogelijk van de poëtische kar.t en zo'n hofje is toch maar een plekje waar ge graae vertoeft, liever dan in de vochtige kelders van het Gravensteen. De Hortus is óók voor de 20e eeuwer een tuin, die aan het Paradijs herinnert Hoeveel Hoogmogenden er in tie loop der eeuwen een bezoek gebracht hebben, is niet na te gaan" Maar Prins Willem V had al heel wat gehoord over alie exotische wonderen, die er groeiden en bloeiden en kwam er in 1775 een visite maken, omringd door zijn gevolg, ont- vaneen door Leidse auto'ite'ten En zü haalden de neuzen op aan de ceur der b'opiende gewassen, waarbij de ogen wijd open stonden bij het zien van alle bijzondere planten uit vreemde werelddelen, die hier deskundig ge- kweekt werden, met later de beroemde Victoria Regla in hst centrum van de bewondering. En dan tot slot een herinnering aan het bezoek van Keizer Napoleon, die in 1813 eens kijken kwam, hoe alles h:?r reilde en zeilde Hij vond het allr.nc goed. dat de heren van de Leidse Academische Senaat en vele anderen zich repten om hem in het perceel Rapenburg 48 hun diepe hulde te be tuigen. hij had wel iets anders ie doen, met alle staatszorgen in het hoofd. Leiden heeft de grote, kleine korporaal toen een uurtje in zijn midden gehad Nu anderhalve eeuw later dee .1 hij 't rustiger aan. Enkele uren toefde hij in ons midden en niemand hoefde zich zo te haasten als in 1813 om een glimp van hem op te vangen: er was deze keer alle tijd. om de voormalige heerser van Europa op zijn fiere, j witte schimmel tot in finesse op tc nemen, omringd door de generalen. graven, baronnen die er zo bil beheren en niet te vergeten Hare Majesteit Mar.e Louise, die. gelijk een trouwe echtgenote betaamt, vanzelfsprekend ook van deze Leidse party was! i welverzorgde, charmante wagen van de optocht het Annohói/e (Foto Leidsch DagbladVan Vliet) as jammer, dat al op de Burg- i gravenlaan het molentje, dat de praal- j wagen van ..De Lakenhal" sierd». het begaf door m botsing met een bladerdak j van een boom te komen In de pauze I werd de schade yimgs hersteld. Daar- I door ging veel van het effect verloren, maar niettemin was 't er een vrolijk gedoe, met al die charmante spinsters, kamsters. kaardstt-rs. twijnsters en an dere sterren, die zich rond die Lakenhal te Het Annahofje: wie zou er niet graag tussen die bloemetjes en bij die pomp I zyn laatste levensdagen slijten? Rust en oudedagsgeluk lachten U toe. met vele lieve vrouwtjes eigenlijk nog véél te Jong om nu al in een hofje te kruipen en er te breien! onder het streng- wakend oog van Regenten, die wel eens steels een knipoog naar de lieve dametjes gewaagd zullen hebben! Het aardige van deze groep was, dat j de vrouwtjes zich volkomen in haar rol j verplaatst hadden zy kwebbelden, dat j 't een lieve lust was! De Hortus was een uniek voorbeeld van plantenpracht: met smaak, en artistieke zin opgetuigd, in schoonste dracht gehuld voor het deftige bezoek van allerlei Hoogmogenden. En ten laatste Napoleon, op zyn witte schimmel, omringd door iedereen, die hem te vleien wist voor zolang nis het geduurd heeft! Een beeld uit een minder prettige vaderlandce periode, t want of het nu Duitsers of Fransen zijn die het hier te zeggen willen hebben, we kunnen hen allen missen, al dragen ze nóg zulke mooie namen „Ontzet" van onze stad eer aandoet! Die eer is. behahe met de Optocht, ook met de nodige Erewjjn onder streeptzij is. als de haring, liet wittebrood en de hutspot op deze dag onmisbaar! Nu is de Schatkamer weer gesloten en gaan we onze dageiykse gang: maar de voor enkele uren tentoonge stelde schatten blijven zorgvuldig in levendige herinnering bewaard. Het waren kleinodiën, die wü niet licht vergeten! Gratie, zwier en eensgezindheid De stijlvolle, In strakke contouren gehouden uitbeelding van de Lakenhal, een van de mooiste wagens van de optocht. (Foto Leidsch DagbladVan Vliet) DE ..optocht" is als een kaleidoscoop! Een film, vol beweeglijkheid en bonte kleur, van mannen, die zweren bij baard of degen, van- vrouwen ge charmeerd op lange sleep of fonkelend diadeem. Het alle Jaren weer zo grote succes ervan ligt in het feit. dat zowel toeschouwer als deelnemer het interes sant en boelend vindt, zich in een an dere wereld dan de tegenwoordige te verplaatsen, zy het vooi luttele uren. Een wereld, die spreekt van de ver scheidenheid der dingen: niet een wereld die in eentonigheid haar heil zoekt en waarin geen plaats meer is voor beeld rijke fantasie! Op zo'n 3 Octobermiddag krygen de duizenden en de duizenden die samenstromen, eindelijk weer eens gelegenheid zich de ogen uit te kijken aan de sprookjes van weleer, toen nog een schittering van gewaden of unifor men iemand strelen kon en waarnaar de mens van de 20;te eeuw. ondanks het ulteriyk uitwissen van iedere rang of stand, toch nog een innerlijk heimwee heeft! De pracht en praal van vroeger eeuwen mogen thans vervangen zyn dooi de grauwheid van topcostuums voor de mannen en van geiyk gepatroonde blne- menjurkjea voor de dames: 3 October bevredigt voor enkele momenten onze hunkering naar een wereld, die in haar kunst^-nnigheid de mensheid grypen kon en nog niet door uniformiteit was uitgeblust ANNEER ge, zoals schrijver dezes, al hèèl wat jaren met de Leidse 3 Octoberoptocht meeloopt, of liever ziet, hoe anderen lopen dat is minder vermoeiend! dan duizelt het een mens wel eens van de vele hoge perso nages, die hij reeds zag en nu wéér heeft gezien: steeds trekken zij door de Leidse Veste, al of niet te paard, in of buiten de karos, op of naast de praal wagen, herkenbaar of niet herkenbaar in hun transformatie in mannen en vrouwen, die in onze stad een dominerende rol speelden. Kijk, zegt ge dan, die heb ik al vele malen in een ander pakje genoteerd, maar dit costuum staat hem of haar toch wel het allerbest! Of hé, die schone dame of dat charmante meiske, ging ze weleer niet in het paars gehuld en in het satijn en doet ze 't nü met blauw of geel en hèèl vulgair maar in een „katoentje"? Ach, wat komt 't er op aan Heer, dame, edele, knecht of gedienstige: zij allen zijn Leidse burgers en burgeressen, die graag ^et voorgeslacht eer aan doen! En of dit nu in het fluweel, brocaat, satijn of katoen is: al te saam vormen zij steeds weer een schilderij vol kleurig leven in onze straten, zoals dat hoort op 3 October! Zij behoren tot de resultaten der toegewijde voorbereidingen van het 3 Octoberbestuur, dat in talrijke hoogst-ernstige vergaderingen de schoonheid en de leut reeds voor zich zag en er voor de zoveelste maal voor zorgde, dat 3 October, met de „optocht" als hoogtepunt, weer tot een nieuwe verrassing werd! GE ziet dit alles gaan door een «tad. van gulden herfstzon overgoten'. Die gulden herfstzon spreidt rich over met herfstb'oemen bedekte praal wagens. over witte en oranje karossen, over historische costuums en gewaden en zet alles in een gloed van lichte kleuren, en in een sfeer van hlijlit-id: iedereen is er op z'n best aan toe! Leiden doet heel zijn charme v.in oud-Hollandse stad eer aan cn lijkt zelf verrukt over zoveel tafereeltjes uit vroeger ecuwen, .waaraan de herinne ring met een schok fel opgeroepen wordt! De klok beiert, de trommels roffelen, de fanfare klinkt en daar komen de gioepen aan: een onder herfstbloemen bedolven „Burcht" met vrienaelyke paces, de fraaie Zylpoort met de tra ditionele, prtichtlg beschilderde boeren- blokwaccns. waarin de leden van „De Witte Acoleyen". de witmaker en Keizer Jacob Dlrcksz en vrouw, fier en plechtig vooraan. Op het oog gezien is het zo kwaad nog niet in het .Gravensteen", waarin dit maal de rechters en niet de boeven zitten. Die laatsten. de ter dood ver oordeelde samenzweerders tegen het leven van Prins Maurlts lopen er ach:cr aan, geboeid en wel. met predikanten en nieuwsgierigen voor de terechtstel ling in de achterhoede Een droef geheel, waarvan niemand zich echter veel aan trekt! In de groep van het stadhuis maakt de natuurgetrouw gegrimeerde Comman dant Willem Heldemans een stoere indruk- een mannetjesputter van het eerste water, onder wiens hoede zich de Prinsessen Amalia en Maria in haar fleur1"" k"-c-sen h~»l veilig voelen ZO trok men als van ouds met gratie, zwier en één van zin. door Leidens propvolle straten, begroet door dui zenden. die deze niet bijzonder grote, maar uiterst welverzorgde stoet, gretig opnamen en er heel wat goede woorden voor over hadden! Niet alleen het kundig historisch in zicht werd geprezen, maar ook en vooral de beschaafde en smakeiyke uitvoering cn de wijze, waarop ieder- j een zich tot zijn rol had ingeleefd. De bloemenpracht kwam uitzonderlijk 1 goed tot haar recht, de Muziekcorpsen vielen op door discipline en een mar tiale houding, waarby vooral het kranige marcheren der jongeren op viel. En de marsen en fanfares klonken smalend door de pétlllnnte herfst lucht! De 3 Octoberbestuurderen met in hun midden vanzelfsprekend ook oud-voor zitter Van der Laan konden lachend en tevreden in hun rijtuigen zitten Daar toe was alle reden, want zelden maakten wy een optocht mee. waarbij alle facto ren zo ten gunste meewerkten, met als bekroning het schitterende najaarsweer, waardoor de stemming tot écht genieten extra werd opgewarmdI Talloos en talloos velen bewonderden een optocht, die uitmuntte door goede sma3k! Dat er zoveel schatten uit de Leidse schatkamer tevoorschijn zyn gekomen, siert in gelijke mate ontwerpers als uitvoerders. En dat de deelnemers en deelneem sters van jong tot oud er „écht" „in" waren, bewyst. dat allen met liefde nog altijd op 3 October de Leidse burgerij iels willen geven, waarover cocti lane kan napraten en dat het Welaan dan: de Lcidenaar hééft zich, als vanouds, ook Zaterdagmiddag aan die praal vergaapt en er zich opnieuw gelukkig onder gevoeld! Vandaag loopt iedereen weer in z'n confectiepakje van 't seizoen L' geiyk aan m|J, ik gelyk aan U maar Zaterdag konden velen zich tenminste nog verbeelden Iets anders dan een ander te ziin enmen heeft 't met vreugde gedaan. Om deze 3 October en deze optocht weer tot hét Jaariykse succes van Lel den te maken'. Napoleon in een gevechtspauze. Moe van zijn paard vond hij in Oud Hor- tuszicht gelegenheid om zich te ontspannen (Foto Leidsch DagbladVan Vliet) Het sierlijke gewaad van Marie Louise kwam eigenlijk in de optocht, toen zij in een rijtuig gezeten was, niet ten volle tot zijn recht. Vindt U dat niet jammer? (Foto Leidsch DogbladVan Vliet) WVT wilt ge In een stad vol traditie op 3 October? Ge wilt herinneringen aan het glorieuze verleden en ge krijgt ze volop! Leiden is wcrkeiyk een „schatkamer": men heeft er maar z'n neus in te ste ken en .van alle kanten flonkeren V gedenkwaardige episoden tegen, ge behoeft l'w hand maar uit te strekken en die hand zit onmlddellyk propvol! Maar lang niet iedereen heeft in deze gehaaste tüd gelegenheid in die schat kamer Ie grabbelen en daarom deed het 3 Octoberbestuur. gesteund door de wijze raad van stadsarchiv.i Men toverde een serie beelden tevoor schijn van Ada van Holland tot aan Napoleon toe waarin ook gedenkwaar dige gebouwen aan hun trekken kwa men: de Burcht, de zylpoort. het „Gra vensteen". dat aloude „Huis der Gerechtigheidhet Stadhuis, de Laken hal, het Annahofje. de Hortus en het Patricieërshuls Rapenburg 48. waarin de grote Keizer Napoleon éénmaal heel vluchtig zyn voeten zette. Wethouder Jongeleen probeert eens in een andeie tunc tie aan gebrui- I kelgk hoe hg bg het Stadhuis past, namelijk als gevelversiering. Hg had j zich een voortreffelgk en rustig plek/e uitgekozen om de optocht gade j te slaan. (Foto Leidsch DagbladVan Vliet) In de Lakenhal Confrontatie niet de historie 1929 Personen bezochten tentoonstelling Ook dit Jaar weer richtten de schreden van vele Leidenaren om precies te zyn 1929 zich naar ons Sted. Museum .J5e Lakenhal", dat. ook alweer volgens traditie, van 1012 uur kosteloos te be zichtigen was. Klokke 11 uur kwam de 1000ste bezoeker zich melden, aan wie de directeur, de heer Van Wesaem, een schilderyencatalogus aanbood. Behalve het tapyt uit de tyd van het beleg en het schlldery van Van der Werf. zyn er de voorwerpen, welke svm- bolisch zijn géworden, niet voor Lelden alleen, doch voor heel de drang naar vryheid en onafhankeiykheld van een volk. Verder is er dlmaal een aantal pren ten en kaarten, welke betrekking heb ben op het beleg en ontzet, afeestaan door het Gemeente-archief. In een benedenzaal heeft men voorts uit het archief van de 3 October-ver- eniging een vrij groot aantal affiches opgehangen, die de herinnering levendig houden aan vroegere glorieuze festlfl- teiten. Herinnert U zich nog de grote allegorische optocht van 1927. Oranje in Lelden van 1933. Duizend en Een nacht. 1935? De feestprogramma's van 1886 af. zyn ook al aanwezig. Voorts is er het Huishoudelyk Reglement van de 13e Mei van dat Jaar en een brief van 27 December 1894. nr 1072 van B en W. aan het bestuur van de 3 October- vereniging. waarby medegedeeld wordt, dat de Gemeenteraad ln zyn vergade ring van 20 December besloten heeft „dat voor de 3 Oelobervereniglng voortaan geen stadswerklieden noch materiaal der gemeente, met uitzon dering van de muziekent en enige an dere noodzakelüke hulp by hei ge bruik van gemeen lelijke gebouwen zullen worden beschikbaar gesteld en om de Vereenlging tot wederopzeg ging een jaariyksch subsidie uit de Gemeentekas van maximaal f. 800. toe te zeggen, onder bepaling, dat van dit bedrag zooveel zal worden uit gekeerd als, na overlegging van de re kening der afgeloopen feestviering zal biyken benodigd te wezen" Blijkbaar is dit besluit naderhand her roepen. want thans werkt de 3 Oct. Ver. reeds vele jaren zonder gemeentelijke subsidie. Voor al wie voor deze zaken belang stelling heeft. Is er nog tot 12 October tyd Men verzuime deze unieke gelegen heid niet. Op aantrekkelijke en over- zlchteiyke wyze wordt men hier met de historie geconfronteerd!

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 9