Eén juichend 3-Octoberfeest van Taptoe tot en met Vuurwerk Omvangrijk feestmenu lolde record-aantal bezoekers naar de Sleutelstad Stralend najaarsweer verzekerde welslagen TAPTOE-LICHTSTOET! Koraalzang in liet v. tl. Werffpark 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 5 October 1S53 Derde Blad No. 28034 Ondanks de kille mist schaarden weer honderden zich rond het standbeeld van de in nevelen gehulde Van der Werff voor de traditionele koraalmuziek. (Foto Leldsch DagbladVan Vliet) De Bilt profeteerde voor Zaterdag: „droog, zacht weer met overdag enkele opklaringen" en iedere feestganger uit het heirleger der tienduizenden zou volmaakt gelukkig zijn geweest wanneer die voorspelling naar de letter in vervulling was gegaan. De weergoden waren de feestvierende Sleutelstad evenwel bijzonder welgezind door haar als hun bijdrage tot de feestvreugde een stralende najaarsdag aan te bieden. De lichte nevel in de prille ochtenduren hield reeds een schone belofte in voor het verdere verloop, maar zij gaven véél meer dan zij beloofden. Wel bleef in de loop van de morgen de lucht egaal grijs maar nau welijks was het middaguur geslagen of het wolkengordijn brak open en een half uur vóórdat het hoogtepunt van het feestprogramma, de optocht, een aanvang zou gaan nemen, overgoot een stralende zon heel het feestelijk gebeuren. En dit bleef zo totdat de stoet zijn eindpunt had bereikt. Toen trokken de weergoden de gordijntjes weer dicht maar het bleef droog en de temperatuur mild, zodat men zich eigenlijk geen béter weer had kunnen wensen. Mede als gevolg daarvan en in verband met het feit, dat de festiviteiten ditmaal op een Zater dag vielen, was de trek van buiten naar Leiden overweldigend groot. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, staan ons nog geen vervoerscijfers ter beschikking, maar ook zonder deze con crete gegevens lijkt ons de uitspraak gerechtvaardigd, dat de Sleutelstad nimmer tevoren zóveel mensen binnen haar grenzen telde als op deze stralende 3 October 1953. Treinen, trams, bussen, auto's en fietsen voerden de feestgangers bij vele tienduizenden naar het herdenkingsfestijn van de 3de October 1574. Zowel tijdens de middaguren in de straten, welke de optocht volgde als in de avonduren op de toegangswegen naar het Schuttersveld, kon men over de hoofden lopen.. Waarlijk: geen rechtgeaard Leidenaar, die de 3 Octoberdag beschouwt als het jaarlijkse feest-bij-uitnemendheid, had zich een geslaagder verloop kunnen wensen. Hulde aan allen, die daartoe op enigerlei wijze hebben medegewerkt: voorop het 3 October- bestuur met zijn talloze assistenten in diverse subcommissies, gemeente- en rijkspolitie, EHBO, onze gemeentelijke Reinigingsdienst, die in de nacht van Zaterdag op Zondag de Augiasstal op ruimde en tenslotte niet te vergeten het Gemeentebestuur, dat tal van gebouwen w.o. het Stadhuis en de Molen de Valk in feestelijke lichttooi zette. Over de diverse onderdelen daarvan verhalen wij hieronder in chronologische volgorde. Dreunend tromgeroffel en fakkellicht bij Overpeinzingen Van der Werff Aan de vooravond van het 3 Octo- berfeest weerklonk in alle straten van het centrum van de stad het trom petgeschal, terwijl een schier einde loze stoet van groepen in bonte af wisseling. beschenen door het licht van flambouwen en lantaarns, zich als een lint vanaf de Kaasmarkt langs de route slingerde, die via het standbeeld van burgemeester Van der Werff en het 3 October-monument voerde. Het van verre hoorbare geroffel van de drumbands deed denken aan een zestiende eeuwse legermacht, oprukkend onder vliegende vaandels! Het was de weerklank van een ge druis, dat ruim drie en een halve eeuw geleden door de straten van de oude stad voer „De vijand is gevlogen, de stad is behouden!" Indertijd roerde de vermagerde trom melaars hun instrumenten en repten de burgers, die nog kracht in de benen hadden, zich ter kerke, om Gode te danken voor het Wonder! De Leidenaars van thans brachten echter hulde aan hen, wier geloof en vertrouwen 'n lichtend voorbeeld vorm den. De bonte stoet, die langs het standbeeld van Van der Werff trok, vertegenwoordigde een 20ste eeuwse maatschappij. De vele verenigingen, waaronder sport-, speeltuin- en ont spanningsverenigingen, droegen alle de kenmerken van onze eeuw. Onwillekeurig vroeg men zich af, wat een Van der Werff zou denken, indien de ogen van dat verheven standbeeld eens zouden kunnen neerzien op een stoet als deze. Wat zou hij denken, wanneer hij merkte, dat een vèr nage slacht bezig was op zijn wijze hulde te brengen aan hem en de zijnen? Als vroom Hollander zou hij ongetwijfeld uitroepen: „Brengt Uw hulde niet mij, maar God". Maar die stoet, waarin de ogen van het standbeeld zo veel gezonde cn le venslustige jonge mensen ietwat uit bundig zien meelopen, is er een van hoop. Hij geeft een beeld van het vele, dat ten goede veranderd Is. De speel- turnverenigingen demonstreerden, even als de padvinders, de gidsen en de vele jeugdverenigingen, een geweldige vooruitgang. Het is een stoet, die in een moment van eerbetoon hulde brengt aan stand vastigheid, die eens de burgerij van deze stad bezielde Er mochten dan in de stoet zelf maar weinigen zijn, die dat voelden, de betekenis is en blijft deze: In de rijke traditie van ons volk schuilen enkele lichtende voorbeelden van geloof, vertrouwen en plichtsbe trachting, die worden herdacht omdat ze het symbool zijn geworden van wat waarlijk groot is in ons volk. Aan de vooravond van het uitbundig feest van 3 October. Leidens ontzet, brengt een nieuwe generatie hulde aan een oude, en houdt daarmee een traditie in ere. die een zinvolle betekenis heeft voor een volk, dat in het heden en de toe komst nog veel vastberadenheid nodig zal hebben Die overdenkingen overvielen ons bij het standbeeld van Van der Werff. ter wijl een vrolijke stoet de vaandels neeg. De optocht, die langs trok. nadat het Wilhelmus plechtig had weerklonken en de krans gehesen was, was zeer geva rieerd en bood een vrolijk aanzien. Zon der alle groepen afzonderlijk te ver melden hetgeen kolommen zou vul len willen wij toch een enkele groep speciaal complimenteren, en dat is die van „Ons Eiland", die werkelijk smaak vol was gecostumeerd en een witte zwaan meevoerde. Ook de andere groe pen hadden veel werk gemaakt van de „aankleding". De optocht was weer zeer lang, het duurde ruim een half uur voor alles langs was getrokken. De stad was vol mensen, die na de optocht in dichte drommen reeds een voorproefje namen van het feest, dat Zaterdag zo'n onge kend succes zou worden. Het carillon van het Stadhuis speelde oud-Nederlandse liederen en terwijl be neden in de Breestraat het gelui haast overstemde, klonk over de daken van Leiden een Geuzenlied In heldere to nen IN HET STADHUIS. Na afloop van de taptoe werd het be ontvangen. Een ontvangst, welke mede werd bijgewoond door de garnizoens commandant. luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk, het Collegium van het L.S.C. en het bestuur van de V.V S.L. Burgemeester Van Kinschot, die het bestuur van de 3 Octobervereniging hoogst dankbaar was voor de wijze, waarop het deze dag steeds weer met grote luister weet te vieren, zag het Ontzet van Leiden als één der belang rijkste feiten in de geschiedenis van de "1-jarige oorlog. Spreker sprak de wens uit. dat deze viering, welke tevens een herdenking inhoudt, nog vele Jaren onder leiding stuur van de 3 Octobervereniging in het Stadhuis door het College van B. en W. van de jonge voorzitter mocht worden voortgezet. Wederkerig dankte mr Ph. J. de Ruij- ter de Wildt, het Gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking bij het uitwerken der feestplannen. Spreker was van mening, dat de 'Samenwerking, welke in 1574 tussen stedelijke over heid en burgerij zo hecht was. ook thans, zij het in andere vorm. aanwezig is. Juist een dergelijke samenwerking v aarborgt volgens spreker, dat de jaar lijkse 3 Octoberviering niet in de ver getelheid raakt. Na deze woorden van dank en w aar dering, werd een dronk op het welzijn van Gemeentebestuur en burgerij uit gebracht. Een dubbel begin: mr Ph. J. de Ruyter de Wildt toast voor het eerst in zijn kwaliteit van wnd. voorzitter van de Drie October Vereeniging met burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot in het Stadhuis, nadat de viering Vrijdagavond ingeluid was met de taptoe. oto Leidsch DagbladKon Vliet) Stijlvolle inleiding „Gij zijt mijn GodU sal ik loven...." „Gil zijt mijn God, U zal ik loven, verhogen Uwe majesteit! Mijn God, niets gaat Uw roem te boven; U prijs ik tot in eeuwigheid!" Is er schoner en zinrijker inzet denkbaar voor Leidens 3 Octoberdag, dan juist deze versregels uit de 118e Psalm, waarmede in de vroege, mistige ochtend van Zaterdag de koraal- zang in het Van der Werffpark werd geopend. Uit ruim duizend monden een aantal, dat vorige uitvoeringen overtrof klonk in de prille ochtend dit dank- en loflied op. Twee „diamanten-dames" en een bruidegom Daaronder en dat maakte deze uit voering van gewijde zang tot een zeer bijzondere - waren twee 75-jarige hof jesbewoonsters, resp. de dames A. S. C. Wilschut uit het Janshofje en W. Dee uit het Jufvrouw Maashofje, die zich voor de 60ste maal schaarden in het koor van blijde zangers. Reeds op 15-ja- rige leeftijd leverden zij haar actieve bijdrage aan de eerste uitvoering van deze herdenking. Onder de vele autoriteiten, die deze dag met de duizenden Leidenaars vroeg „uit de veren waren", merkten wij o m. op de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot en diens echtgenote, de rec- tor-magnificus, prof. mr J. M. van Bemmelen en een afvaardiging van het LSC en WSL. Na dit danklied volgde een program ma van gewijde vaderlandse zang met als nieuwe nummers het bekende „Komt nu met zang" en „O Leiden, gij oude mooie stad", een compositie van de di rigent. de heer Leo Mens. die zich deze dag voor de 26ste maal tegenover dit wel uitzonderlijk grote koor van zan- gersiessen) zag geplaatst. Een koor, dat ook ditmaal zijn begeleiding vond in de Chr. Muziekvereniging „Concordia". Dank zij de twee aan deze zang voor afgegane repetities werd een fraai en klankrijk geheel verkregen. HULDE EN DANK Na de bekende Hymne „Lof zij den heldenwerd deze nimmer in het verle den onderbroken koorzang enkele ogen blikken, zij het vredig, gestoord om de wnd voorzitter van de 3 Octobervereem- ging. mr Ph. J. de Ruyter de Wildt. ee- legenheid te geven om de dames Wil schut en Dee te huldigen en te danken voor haar langdurige en trouwe mede werking aan deze wijdingsvolle inzet van het 3 October feest, waaraan hij de wens paarde beiden nog vele jaren in het koor der zangers te zien. Bloemen in de stadskleuren gaven aan dit woord van hulde en dank een feestelijk ca chet. DIAMANTEN BRUIDEGOM Behalve deze „diamanten-dames" was er deze dag ook nog een diamanten brui degom. de heer G. Mulder van de Mors- weg, in het koor van zangers. Ook hij behoort reeds tientallen jaren tot de deelnemers van de koraalmuziek. Ook voor hem had mr de Ruyter de Wildt een afzonderlijk woord van gelukwens en dank, hetgeen vergezeld ging met de aanbieding van een doosje sigaren, ge sierd met linten in de stadskleuren. KRANS VOOR P. A. v. d. WERFF Eerst nadat mej. Wilschut, mede na mens mej. Dee en de heer Mulder, een dankwoord had gesproken, kon de heer H. W. de Nie namens de zangers over gaan tot het aanbieden van een krans voor Leidens eerste burger in de dagen van 1574. burgemeester P. A van der Werff. De heer De Nie. die zeer in het kort de geschiedenis van het beleg en ontzet in de herinnering terugriep, was het bestuur van de 3 Octobervereeniging hocgst dankbaar, dat het deze uitvoe ring van de koraalmuziek, welke z i. nimmer mag missen op een 3 October dag. in hoge ere houdt. Tenvijl Thea Plat teel mevr. J. M van Kinschot-Dorhout Meef met een fraai bouquet bloemen verraste, waren het Elly Sirach en Anke van der Bos, die burgemeester Van Kinschot een prach tige krans aanbeden, met het verzoek deze te hechten aan het standbeeld van zijn standvastige en moedige voorgan ger. burgemeester Van der Werff. Nadat deze daaraan had voldaan, werd de koraalzang besloten met het zingen van het Wilhelmus. Het was een tref fende. sfeervolle inleiding van een dag van blij en dankbaar gedenken. Pro Patria marcheert langs de autoriteiten voor het Stadhuis tijdens de militaire mars in de (Foto Leidsch DagbladVan Vliet) ochtenduren.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5