Hoge hoeden en opgestroopte mouwen zweetdruppeltj es H? 1 b"d- N'« Best feest liep gesmeerd op veler LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 5 OCTOBER Foto's Leidsch Dagblad-Van Vliet aan de tand te voelen - niet over bier. want daar hadden ze lang niet alle maal tijd voor - dan merk je eigenlijk pas hoeveel er al in de weer zijn, om het de voor éen dag verdub belde Leidse bevolking naar de zin te maken. Onder een hoge hoed die niet helemaal paste wij meenden hem te her kennen \an een recente feestelijkheid toen hij ons eigen hoofd sierde) ont- die r iveel Specialistenploeg voor 1 P.K.: Waarom komen we hier? Erg leuk, hoor, maar nodig is het niet. plechtstatigheid ..cachet" weten te verlenen aan de veelal wat losbandig schij nende feestelijkheid. ..Best tevreden, liep al lemaal goed. en wc heb ben weer succes geoogst met ons werk Meer werk dan U zou denken, want er zit heel wat aan vast, voordat alles goed is ge organiseerd Tussen ons gezegd en gezw egen heb ik het eigenlijk allemaal zelf moeten doen. maar ja. de anderen hebben toch in ieder geval wel hun best gedaan. Tja. ieder naar vermogen, hé? Maar zet dat maar niet in de krant hoor Laat ze d'r maar op slaan, hoe meer hoe liever". Deze w oor den \v aren allerminst af komstig van een oorlogs zuchtig heerschap, noch van een krachtdadig or debewaarder al liet zijn potigheid helemaal niets te wensen over En er werd geslagen, en hard ook. De man van de Kop van Jut op hot kermis terrein had het dreu nend druk. Hij was als het ware het symbool van de vele slagen die gele verd moeten worden om het dric-October-feest tot een succes te maken. tVant het was heus niet louter vrolijkheid en zor geloosheid, Zaterdag in de Sleutelstad. Het was een best feest, maar het liep slechts uitstekend door dat de machinerie ge smeerd was met veler rij kelijk vloeiende zweet druppeltjes van noeste arbeid. Of die arbeid nu onder „een hoge zije" gepleegd werd. of onder een uni formpet. in hemdsmou wen, de wapenrok van Hermandad of de overall van de reinigingsdienst. Zij was van velen nodig en werd door die velen met overgave verricht. Toegegeven: velen ten eigen bate. maar toch ook tallozen, met grote na men en namclozen, die zetten het nu wèl in de krant, maar zonder z'n naam. 'ant het is werkelijk :n heel bescheiden com- issielid We zetten trou- ens geen enkele naam de krant. Mo/i en paard: Man zei dat het beest weer best was, paard zei dat het niet kon praten. Allebei dank voor wat zij deden. Die tien politiemannen te paard behoorden tot de landelijke politieploeg die feestelijkheden van deze aard en andere massabij eenkomsten plegen op te luisteren alom in den lande. Zij toonden ook nu weer een verbluffende vaardigheid in het in toom houden hunner vier voeters naast dreunende muziekcorpsen tn tussen joelende menigten. Commentaar een hun ner: „Ik begrijp niet waarom we ieder jaar weer naar Leiden moeten komen; is er in Den Haag iets van deze aard, dan moet er om de paar meter een agent staan om afzettingen te hand haven en het publiek van de weg te houden waar een optocht langs moet En hier gaat het zonder een zweempje moeite en zonder een hard woord, terwijl voor 99 procent van het publiek maar nu en dan een agent even zichtbaar is." dan nog een unifor- nen-kwestic: de Ro de Kruishelpers heb ben zich weer in alle op zichten uitgesloofd om de invaliden bij te staan, die dit jaar voor het laatst op en voor de binnenkort onder slopershanden val lende stoep van de socië teit Minerva de optocht konden gadeslaan. Prima gedaan, dames en heren in khaki. Een moeilijke taak slechts door een kleine kring gewaardeerd de kring der invaliden en diegenen i die-weinigen die jaarlijks dit toneel konden gadeslaan. En dan nóg een unifor men-zaak: de tram conducteurs. de bus chauffeurs en conduc teurs. de dames en heren van de trein, de aapjes- koetsiers. en wat al niet meer voor vvcrkers-in-uni- form. Wij spraken een tramconducteui* itoen wc van zijn tram waren af gesprongen hebben wij zijn voertuig gauw van achteren gekiekt, en U kunt er. aan de band van bijgaande foto van over tuigen, dat hij niet nv-. dreef i dieopmerkte.dat hij zich tegen en wil damt massamoordenaar voelde, al had hij dan nog geen Diacones in actie: Duizend gulden voor nieuw gewaad. wege een zekere domper op alle verdiensten, en de mensen die alleen maar geld uitgeven komen mis schien van buiten en heb ben misschien hun baas verteld dat ze ziek wa ren of hun vrouw dat ze werken moesten Dat zijn allemaal van die dingen waar je voor op moet passen Het laatste wat we zouden willen is het verstoren van de vreug de. We willen die vreugde juist met een paar plul- Kop van Jut: Tevreden over en symbool van de vele slagen die op 3 October geveld moesten worden. „bierkieker" de legioenen van drie- October-werkers te trek ken. want er zijn er te veel om ze allemaal onder de loupe te nemen. Maar het moet ons toch van het hart, dat de politie het weer voor elkaar had. Ongeveer 150 man „eigen" politic, 40 ge leende leden van de Rijkspolitie uit omliggen de gemeenten, en tien agenten te pgard zorgden voor een ordelijk verloop van het festijn ivoor zo ver Leldenaar en vreem deling niet zelf de teu gels in handen hielden). Kellner niet ontevreden: Tussen het oordeel „best" en „Viel met mee" ligt het gemiddelde van de meningen. Niet ontevreden is meer dan wat de meesten over het algemeen kunnen zeggen. bloed zien vloeien, „Me neer. alleen doordat ik zo goed ben en alle opmer kingen van passagiers over m'n kant laat gaan. dat het zo langzaam gaat. heb ik de neiging kunnen onderdrukken om met de tingelbel ook eens de versnellingshandle om te halen. Dan had U letter lijk en figuurlijk „moord- bericht" gehad. Maar ja. laat ik het nou niet doen. Dit is m'n laatste rit Ik ga naar huis. Wat zegt U, vanavond naar de ker mis? Laat me niet lachen. Kermis genoeg gehad. Ik ga pitten Er zijn maar drie per sonen geweest in Lelden, die niet met tram of bus op tijd aan het station kwamen, om de laatste trein huistoe te pakken. Hulde aan die tram-men sen. die op volgepropte voorbalkons door nog vol ler gepropte straten voor verbindingen bleven zor gen. om na hun dienst niet de stad in doch de pyama aan te trekken. De politie heeft zich uitstekend geweerd niet verdedigend of aanvallend, maar regule rend. Eigenlijk de beste pluim die uitgereikt kan worden; en die bovendien door hard en langdurig werk verdiend is. Want n dan zijn er nog de teken van waardigheid T— velen, die op het heeft, eerlijk gezegd, onze J_j fe<>st Uw-amen voor eigen dochter van drie en een half jaar óók op zo n hun werk- Het is nlot dag Jammer dat we ver- makkelijk om feest te getcn hebben, onze com- vieren als dagelijkse ar- die boordevolle dicnbla- Beste dag, maar werken, werken, werken.. des Zondags weer „schoon" aan haar bur- teren. gers te kunnen presen- Allo beschikbare mate rieel was ingezet, alle handen werden uit alle onder overalls schuil gaande mouwen gestoken en het lukte om in 8 uur tijds veertig kubieke me ter rommel en vuil van de straten, uit goten en portieken idie laatste waren erg in trek als af- j valdepot) te verwijderen Tien behoorlijke vracht wagens vol gaven hun lading af aan de los- wal, die deze trieste restanten klaarhielden voor de schuiten, die het naar elders vervoerden. Burgemeester Van Kin schot belde Zondagoch tend de directeur van de Reinigingsdienst op. De bewoordingen van het gesprek hebben wij niet kunnen vast leggen. Maar het moet zo'n beetje in deze geest gegaan zijn: „Best gedaan, De Jong; ik kwam vannacht om... nou ja. erg laat thuis, en toen was het nog een beestenbende. Toen ik vanochtend naar de kerk ging zag het er prima uit, nog helderder dan anders op Zondag Alle hulde. Geef die door aan de Tram als trekschuit: telstad beheersen door hun dienstregeling in de voornaamste vermaak- centra buiten het officl- le progrmma om. Wij denken nauwelijks - ondankbaar als wij zijn - aan de mensen die in de optocht meereden, door kleding en schmink on herkenbaar voor de naaste familie, en verder een onpersoonlijke be zienswaardigheid, doch in touw van de midden-och tend tot het begin van de Wij denken eigenlijk aan niemand in het bij zonder. Tot wij ons rea liseren, dat alles een eind heeft. En bij dat eind triomferen de laatste wer kers van het festijn. Dat zijn de stoere man nen van de gemeentelijke reinigingsdienst. U kunt natuurlijk zeg gen: „goed, het zag er Zondag weer aardig uit Maar dat is goen ge paste hulde. Laten we de agenda der werkzaamheden van de reinigingsdienst eens de revue laten passeren Vrijdag veemarkt die om 5.30 's middags schoonge veegd moest zijn; daarna Over uniformen ge sproken: de zusters van het Diacones- senhuis hebben voortref felijk werk gedaan. Die zijn gewend om de baas te spelen over (eigenlijk vóór) hulpbehoevenden Ditmaal hebben zij de handen uit de mou wen gestoken om die naar te zijn van „baas KLANT". Op hot Kort Rapenburg brachten zij allerlei heerlijkheden aan de man (en vrouw) ten bate van het nieuwe Dia- conesscnhuis. Een voor treffelijk werk "uiteraard minder voortreffelijk dan het dagelijkse werk. want dat is met te overtreffen) dat rijke vruchten heeft afgeworpen. Waaruit al weer bltjkt, dat de fees tende Leidenaar zijn hart niet verliest in de baajerd van vreugd. Ongeveer duizend gulden bracht de niet gemakkelijke ver koopactie van de enthou siaste Diaconessen op. Ze kunnen er mee tevre den zijn, gezien de tevre denheid van zuster Elema toen ze omstreeks het middaguur rens een kijk je kwam nemen hoe het er mee ging er zijn vele agenten ge weest, die van „3 Octo- oer" weinig anders heb ben gemerkt dan dat het inderdaad gevaarlijk stil was in de buitenwijken, waar zij moesten patrouil leren om hele lege woon blokken te beschermen tegen hoogst ongewenste bezoekers. Conclusie van de Leidse politie: een uiterst „rustige" 3 October De 25 man van de reservepolitic, die de gelederen van eigen en geleende manschappen aanvulden, hebben goed voldaan. Conclusie onzerzijds de commissaris hééft werke lijk geen uniform. Hij zat nu wéér in burger in het rijtuig voor de optocht. Een oranjelint als enig Balonnenkoopman: Meer verkocht dan vorig /aar. En toch krijg ik de indruk dat de mensen minder scheutig Ik kan niet harder zonder massamoord. Ik ga naar bed, niet meer naar de kermis. houden werd. Toen de Taptoe dit traject Vrij dagavond passeerde, wa- en de straten schoon! Een korte tijd was deze schoonmakers nadien ge geven. Zaterdagnacht,, eigenlijk Zondagochtend om een uur, rukten de 70 een deel de Zaterdag met vrouw en kinderen door gemaakt hadden langs lang niet rustgevende fes- de centra van de bees tenbende, die de feestvie rende mens pleegt ach ter te laten. Van 1 tot 9 uur in de Zondagochtend waren die mannen bezig om Leiden mannen die daarvoor aten we daarmee be- T sluiten. Het feest -Iwas best. héél best. Mag een hulde gebracht worden aan allen, die het zo best hielpen maken? Doet U mee? Accoord. Hulde in de hoop dat U allen ons vertrouwen niet beschaamt. Het vertrouwen dat U volgend jaar wéér pre sent bent. Alleen op zweetdrup peltjes kan een festijn als dit gesmeerd lopen... Rode Kruis voor invaliden: Waar volgend jaar Eenmansorkest: Meneer, ik kan het niet bij benen den met al of niet geest rijke dranken door dichte drommen cafébezoekers weet te jongleren, niet voor de man die als een mansorkest op een eng trottoir een strikt ver boden verkeersopstopping veroorzaakt, niet voor de ballonnen i ver koopman die telkens weer lief moet grijnzen tegen schuchtere jonge moedertjes die nu eenmaal horen bij bal lonnen-grage kleuters. En dan denken wij niet eens aan die lieftallige vrouwelijke babysitter, die wij huilende naast een wieg aantroffen waarbij zij de hele lange dag de wacht gehouden had. Zij huilde niet om het ge miste feest, wel om een verbroken verloving. Maar afgezien van dat huilen betekende ook haar werk olie in de ra deren van dit grandioze Drie October Feest. En we denken niet aan de kellners die in ver sterkte drommen de Sleu- naar het terrein van de „Zaterdagse" markt die in verband met 3 Octo ber ditmaal Vrijdag ge-

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 10