LEIDSCH DAGBLAD 92ste Jaargang VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 No. 28033 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menfchorat en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; rfèdactie: 21507 WEERBERICHT Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en overdag enkele opklaringen Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Aan houdend zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur) 3 OCTOBER Zon op: 6.44 uur; onder: 18.14 uur. 13.02 uur. 4'10 te 0 57 en 13.28 uur; 5/10 te 1.50 en 14 39 uur). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's L. en een Bijvoegsel. Weerrapporten Van bcdcnniorgen 7 uur Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Partls Bordeaux Nice Warschau Berllln Frankfort MUnchen Zilrlch Wenen oi.ocwolkt onbewolkt onbewolkt s H I wnw 8 13 windstil 6 0 windstil 11 0 Morgen zullen de laatste treinen van Rotterdams Xtaasstation vertrekken Het station moest verdwijnen m verband met de centralisatie van liet treinverkeer te Rotterdam. Op 4 October zat het nog in aanbouw zijnde station Rotterdam-Noord in de dienst worden betrokken. Er staat de Rotterdammers dus een afscheid te wachten, dat echter enigszins verzacht zal worden door het feit. dat voor het oude. iets ge heel nieuws in de plaats komt. Rotterdam-Maas (onder). Boven: Rotterdam-Noord, waar men momenteel in ploegen zo hard mogelijk werkt om het mogelijk te maken, dat het station 4 October in dienst komt. Het zal nog wel enige tijd duren voor het station geheel gereed is. VRIJDAG 2 OCTOBER: 7.30 uu 8.00—12.00 Taptoe. Lunapark. ZATERDAG 3 OCTOBER: 7.00 uur voorm.: Reveille Stadhuisplein. 7.0010.00 Uitdeling haring en wittebrood Waaggebouw. 8.00 Koraalmuziek v. d. Werffpark. 8.1510.15 Militaire mars. 8.3010 00 Wielerwedstrijden Burgemeesterswijk 10.30 Herdenking Pieterskerk. 10.0011.30 Springen fontein Vismarkt. 10.00—12.00 n Museum ,,de Lakenhal 1.004.00 nam. Optocht ,.Uyt Leydens Scatcamere 7.3012.00 Avondfeest Schuttersveld. 8.0010.30 Cabaret Stadsgehoorzaal. 11.00 Vuurwerk. Later wordt gemeld: De Indische bewakingstroepen hebben heden nog twee Chinezen gedood en vijf gewond, bij het optreden tegen een nieuwe demonstratie van de krijgsge vangenen in het „Indische dorp". DUITSLAND EN DE VER. STATEN. Te Bonn zijn gisteren besprekingen begonnen over een nieuw vriendschaps-, handels- en scheepvaartverdrag tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten. Dit verdrag komt in de plaats van een voorlopige overeenkomst, die in Juni j 1. door Bondskanselier Adenauer en de Amerikaanse hoge commissaris werd ondertekend en waarbij een soortgelijk verdrag van 1923 weer van kracht werd verklaard. STAKING VAN ITALIAANSE LANDARBEIDERS GAAT NIET DOOR De 24-uur-stakmg van twee millioen landarbeiders in Italië, die a.s. Maan dag zou worden gehouden, is afgelast. De arbeiders hebben de verzekering ontvangen, dat hun eis verhoging van de gezinstoeslag door het par lement zal worden onderzocht. Europa marcheert omdat het moet! Sterker dan ooit tevoren komt momen teel naar voren de idee van een Verenigd Europa! Dit trots een eveneens duidelijk sprekend streven om eerst te praten met de Rus. Het zijn twee stromingen, die fel tegen elkaar botsen, maar waarbij de Europa- aanhang in het voordeel is. Hoe kan het ook anders, wanneer men nuchter de feiten beziet? Men weet. hoe in het late voorjaar Churchill het plan opperde om een directe bespreking te houden op hoogste niveau. Dit zonder Washington te heb bel gepolst. Het Witte Huls voelde er niet voor. van oordeel, dat de tijd daar voor niet rfjp was en eerst eens tastbaar bewijs door Moskou moest worden ge leverd, dat het naar oplossing van de geschillen tussen Oost en West streefde. Ernstig streefde! Niet met woorden, doch met daden. Zodoende was de conferentie op het hoogste niveau voorlopig van de baan Niettemin houdt Churchill zijn idee nog altijd staande en het behoeft daar om geen verwondering te baren, dat Moskou dit feit handig aangrijpt om de bestaande controverse, a! is die dan be manteld. te accentueren. Het is o.i. mede een van de redenen, dat het Kremlin blijft doorborduren op het Churrhil- liaanse standpunt en in wezen diens conferentie wil doordrijven. Churchill heeft het uitnemend be doeld, doch vergat, dat hy Moskou dank baar propaganda-matenaal in handen speelde. Zijn vasthoudendheid thans versterkt Moskou in de mening, dat het zijn zin kan doorzetten en wij zien in het ontwijken en traineren van Moskou dan ook weinig minder dan een dank baar object om de Engels-Amerikaans" tegenstelling te verscherpen. Hoever het In dit opzicht al is gekomen, wordt wel licht het beste gedemonstreerd in een uitlating van Aneurln Bevan op hel Labour-congres te Margate, toen hij zeide „dat de Amerikaanse invloed in Europa wordt gebruikt om dezelfde soort kwaadaardige krachten, die de wereld naar de tweede wereldoorlog hebben geleid, weer op de been te helpen". Dat spreekt voor zich zelf! Is het te verbazen, dat Moskou in deze omstandigheden halsstarrig vasthoudt aan een conferentie op hoogste niveau, want daarop komt het Sovjet-standpunt feitelijk toch neer Wel bespreking, maar dan over alle punten Gelukkig wordt dit in brede kring in het Westen ingezien en begrepen en wordt dientengevolge als conclusie ge trokken. dat het meer dan ooit nood zakelijk is om zich te verenigen. Het geen in de practijk wil zeggen: door zetten van de Europese Defensie Ge meenschap. Deze E.DG. is van beslis sende betekenis. Zonder haar kan van West-Europa nimmer een te verdedigen grondgebied worden gemaakt. Het is getuigend van elk gemis aan realiteit, als men dit niet wil toegeven. Voor het grote doel dienen derhalve allerlei ge voeligheden trouwens in doorsnee kleinigheden plaats te maken. Dubbel jammer daarom, dat dit nog altijd niet voldoende wordt Ingezien. In zeker opzicht helaas, staat daar nevens vast. dat een E.DG. zonder Duitse deelneming een pas geboren kindje blijft, dat geen levensvatbaarheid bezit Alle toekomstige deelnemers aan de E.DG. eisen en terecht dat hun land zal worden verdedigd tegen over agressie. Best. doch dan moeten ook de voorwaarden worden geschapen, dat dit mogelijk wordt. En een daarvan is de bewapening van Duitsland! Wordt het Duitse grondgebied een vacuum, dat niet verdedigbaar is. dan blijft er voor de rest van het Westen in eerste instantie ook weinig perspectief over. Dan zullen de Pyreneeën de grens moeten zijn, waarachter een werkelijke defensie zich zal kunnen handhaven. Hetgeen natuurlijk allerminst in de be doeling van het Westen ligt en kan liggen. Het blijft Frankrijk, dat de grote be slissing in handen houdt. De overigen willen wel. maar Parijs kan zich nog niet losmaken van oude bezwaren, die in beginsel zijn te begrijpen. Dat Frankrijk bang Is voor Duitse herbewapening, het kan niet anders na twee wereldoorlogen, waarvan het de dupe is geworden, maar een opnemen van een Duitse legermacht in algemeen verband biedt heel wat min der risico's dan een herstel van een Duits leger, dat op zich zelf staat. En daartussen zal Parijs moeten kiezen. Amerika heeft zoveel geld in Europa geworpen en bezet zoveel bases ter af weer van een rode agressie, dat het in geen omstandigheid zal terugdeinzen voor het trekken van conclusies. Dat betekent: komt de E.DG. niet tot stand, dan eist het Amerikaanse belang de Duitse herbewapening zonder meer. En die zal worden doorgezet, omdat Ade nauer zich daarvoor garant heeft ge steld! Frankrijk had de toon kunnen aan geven bij de Europese verdediging, het heeft die kans verzuimd! Het is thans West-Duitsland. dat de rol heeft over genomen en niet nalaat daarvan de zoete vruchten te plukken. Het is Bonn. aat boven Parijs uit West-Europa aanzet lot marcheren. En Europa zal moeten marcheren uit lijfsbehoud, met Frankrijk incluis. Een andere keus is er niet Toepassing Taft-Hartley-wet op Amerikaanse havenstaking Er zal gehoor aan worden gegeven President Eisenhower heeft de anti- stakingswet van Taft en Hartley van toepassing verklaard op de havensta king van de Amerikaanse Oostkust. Deze wet geeft de rechtbanken het recht een staking, die een gevaar voor de veilig heid van het land wordt geacht, tach tig dagen op te schorten De president is van mening dat de staking het welzijn van de staat in ge vaar brengt. Hij heeft een commissie van onderzoek van drie leden benoemd, met aan het hoofd de vroegere direc teur van de federale verzoenings- en bemiddelingsdienst David Cole. De commissie heeft opdracht voor 5 Oc tober te middernacht verslag aan pre sident Eisenhower uit te brengen. Nadat de president het verslag van de commissie ontvangen heelt, kan hij het departement van Justitie opdragen de staking bij gerechtelijk bevel 80 dagen op te schorten, opdat intussen pogingen kunnen worden gedaan om tot een ver gelijk te komen De staking is Woensdag te midder nacht begonnen De viee-voorziitter van de ..Interna tional Longshoremen's Association" de vr.kbond die d? staking heeft algekon- d-cd, heeft medegedeeld, dat de leden het werk zouden hervatten, zodra het gerechtelijk bevel tot opschorting van de staking zou afkomen. Amerikaans-Zuid Koreaans verdrag ondertekend Bli de ondertekening te Washington van het Amerikaans-Zuid-Koreaanse ver drag voor wederzijdse verdediging zeide dr Pyoen o m., dat „het Koreaanse volk nu beschikt over een verzekering, dat het niet in een eenzame strijd tegen agressie in de steek gelaten en opgeof ferd zal sterven". Minister Dulles zeide. dat het opper bevel dor VN „onmiddellijk en auto matisch" zal optreden in het geval van een onwtgelokte aanval door de com munisten. voordat het verdrag door de Amerikaanse senaat zou zijn bekrach tigd Hij voegde hieraan toe. dat het Amerikaans-Zuid-Koreaanse verdrag op geen enkele wijze vooruitloopt op een regeling van het Koreaanse vraagstuk. .Wij hebben geen agressieve bedoe lingen jegens welk land dan ook, doch wij moeten er ons van bewust zijn. dat in een wereld, waar de agressieve mach ten nog steeds een bedreiging vormen, voortdurende paraatheid en voortdu rende waakzaamheid de prijs van onze vrijheid zijn" De Amerikaanse minis ter noemde het verdrag volkomen in overeenstemming met het dol en de be ginselen van het handvest der VN. Een stakingsleider heeft verklaard', dat. in alle havens aan de Oostkust van Maine tot Virginia het werk geheel stil ligt Het sleepbootpersoneel slaakt uit solidariteit met de havenarbeiders. Het 51 840 ton metende Franse passa giersschip Liberie', en het 29 500 ton metende Amerikaanse passagier -chip ..Constitution" zijn er met eigen kracht in geslaagd te New York aan de kade t? komen Vele schepen kozen vlak voor he* uitbreken van de staking nog het ruime sop. Vanochtend werd er bij de voornaam ste pieren door stakers gepast, maar toen bleek dut er g-en arbeiders van plan waren aan het werk te gaan werd een aantal posten weer ingetrokken. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. VEERTIEN DODEN BU AUTOBUS ONGELUK. Veertien personen zun om het lever gekomen en acht gewond toen een volle autobus tengevolge van een defect aan de remmen te Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, een ongeluk kreeg. Onder de omgekomenen waren drie studenten. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur benoemd Harrison Freeman Matthews i Donderdag heeft Lt.-Gen. I. A. Alcr i Dc inspectie van de erewacht. Van hct commando overgedragen als links naar rechts Minister van Oor- chef-luchtmachtstaf aan zijn opvol- log en Marine Ir C. Staf. Lt.-Gen. gcr. Gen.-Majoor ,4. Barctta. Dc I .4. Alcr; de commandant van het plechtigheid geschiedde op de vlieg-eskader en Gen.-Majoor A. Barctta. basis Soesterberg. President Eisenhower heeft frisleren de plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken Harrison Freeman Matthews benoemd tot am bassadeur in Nederland. Hij benoemde Selden Chapln, die tot dusver ambassadeur in Den Haag ts geweest, tot gezant in Panama. leverd. Tal van waarnemers zijn van mening dat het in hoofdzaak aan de Amerikaanse diplomatieke missie in Garage te Nijmegen door brand verwoest Harrison Freeman Matthews, heeft reeds een ambtsperiode van 30 jaar bij de Amerikaanse Buitenlandse Dienst en het Ministerie van Buitenlandse Zaken j achter de rug. Hij staat bekend bij zijn collega's als een zeer bekwaam diplo- maat en een groot kenner van buiten- j landse aangelegenheden De heer Matthews heeft reeds zeer be- langrijke diplomatieke functies in Euro pa bekleed Van 1937 tot 1943 was hij I werkzaam op de Amerikaanse Ambas sades in Madrid. Parijs. Vichy en Lon den. In Vichy. de zetel van de Franse rege- rurg na de wapenstilstand met Duitsland in 1940. diende de heer Matthews als zaakgelastigde en eerste secretaris in de tijd toen uiterst gewichtige d'PlQH»- tieke onderhandelingen plaats vonden om te verhinderen dat de Franse vloot en de Noord-Afrikaanse bases aan de As-mogendheden zouden worden uitge- Bijna 60 auto's prooi der vlammen Schade geschat op een half millioen gulden Hatrison Freeman Matthews Vichy te danken is dat dit gevaar kon worden afgewend. Na zijn vertrek uit Vichy in Novem ber 1941 ging de heer Matthews in de rang van gevolmachtigd Minister naar Londen. In Augustus van het daarop volgand jaar werd hij waarnemend j Hoofd van het Bureau „Civil Affairs" en Politiek Adviseur bij de Staf van Generaal Dwight D. Eisenhower, de toenmalige Opperbevelhebber van de Geallieerde Strijdkrachten in Noord- Afrika. Tegen het eind van November keerde hij uit Noord-Afrika naar Lon den terug. Van 1943 tot 1947 was de heer Mat thews op het Ministerie van Buiten landse Zaken werkzaam als Waarne mend Directeur en daarna als Directeur van het Bureau voor Europese Aangele genheden In die jaren was hij tevens politiek advLseur op talrijke internatio nale conferenties, zoals de Conferentie in Potsdam. Juli 1945" de Raad van Mi nisters van Buitenlandse Zak?n in Mos kou en Parijs. 1945-1946: de Parijse Vre desconferentie. Juli 1946; de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken in New York, November-December 1946 en m Moskou. Maart 1947. Na zijn benoeming tot gezant in Zweden in Juli 1947 werd hij korte ti)d daarna bij de verheffing van de Ameri kaanse Legatie tot Ambassade de eerste Amerikaanse Ambassadeur in dat land. In 1950 werd hij tot de op twee na hoogste functie in het Ministerie van Buitenlandse Zaken benoemd, namelijk (Speciale berichtgeving) Vanmorgen vroeg heeft te Nijmegen een enorme brand gewoed, die in een half uur tjjds de grote auto-gai age van de firma Van den Bosch en Jan sen aan de Nieuwe Marktstraat, in de onmiddellijke omgeving van liet sta tion. en de gasfabriek, in de as heeft gelegd. In de garage bevonden zich 55 a 60 auto's, waarvan er slechts een viertal uit de vuurpoel konden worden gered. Het Vuur- werd enkele minuien voor 5 uur ontdekt door een surveillerend politie-agent, die onmiddellijk alarm maakte. Nog voor de brandweer, na enkele minuten ter plaatse was. hadden de vlammen zich over het gehele com plex dat circa 100 meter lang en 40 meter breed was. uitgebreid. De omwonenden werden gewekt door de felle knallen van exploderende benzinetanks. Toren hoog sloegen de vlammen naar buiten en leverden een groot gevaar op voor de belendende huizen, die aan een ver zengende hitte werden blootgesteld De brandweer, die op het sein „grote brand" Geen L.i). op 3 October! U denkt toch zeker niet, dat U morgen Uw LU. in de bus krijgt? Of dat onze kantoren morgen geopend zijn? Als U dat werkelijk denkt, ver gist U zich deerlijk! Hij werd op 26 Mei 1899 in Baltimore. Maryland, geboren en trad tijdens de Eerste Wereldoorlog als matroos bij de Amerikaan-e Marine ln dienst De heer Matthews trad na beëindiging van zijn studie aan de Princeton Univer siteit en een verblijf van een jaar aan de Ecole Libre des Sciences Politiques te Parijs ln 1924 in de Buitenlandse Dienst. Na zijn eerste benoeming tot een post in Boedapest, bracht hii de eerste jaren bij de Buitenlandse Dienst in en kele Latijns Amerikaanse landen door. Hij is getrouwd en heeft twee zoons. 10ScS<8C5cÉ<^*S<^cé«<905ct<^cK80Sct<80ScW?0$ct<8c^ Octoberfeest volgens de klok met al het beschikbare materiaal was uitgerukt, stond voor een hopeloze taak. Zh concentreerde zich in de eerste plaats er op. uitbreiding naar andere percelen te voorkomen. Daarbij poogde zij het vuur ln te sluiten waartoe twee motor spuiten en twee nevelspuiten alsmede een aantal slangen op de waterleiding ln actie kwamen. Enorme hoeveelheden water werden in de immense vuurzee, die wild loeiend over de gehele uitgestrekt heid woedde, geworpen. Binnen een half uur was de gehele garage verwoest. Zn hevig woedden de vlammen, dat de ijzeren dakconstruc tie als een vormloze massa naar be neden stortte en de muren met groot geraas bezweken. Dit betekende echter nog allerminst het einde van de brand. Het vuur vond gretig voedsel in de olie- en benzine voorraden uit de autotanks, terwijl de honderden brandende autobanden' een verstikkende en scherpe rook ontwikkel den Tegen 6 uur was het gevaar voor uitbreiding geweken, maar met de na blussing is nog het grootste deel van de dag gemoeid. Omtrent de oorzaak ran de brand tast men in het duister. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt volgens een voorlopige raming minstens en half millioen gul den De firma is echter niet tegen bedrijfsschade verzekerd. Indische troepen in Korea schieten Indische bewaklngstroepen hebben in het z,g Indische dorp geschoten op demonstrerende Noord-Koreanen Eén demonstrant is gedood en vijf zijn ge wond Een der gewonden zal vermoene- ÜJk overlijden Het incident zou ach als volgt heb ben toegedragen: Viif dokters, de vijf neutrale landen vertegenwoordigend, probeerden een ba rak binnen te gaan. waar Chinese en Noord-Koreaanse zieken zijn onderge bracht. Zij werden met vijandig vertoon ontvangen. Reeds twee dagen lang wa ren zij aldus van het binnentreden der geïmproviseerde barak weerhouden, maar ditmaal waren zij besloten door te zetten De Noord-Koreaanse gevange nen van een belendende barak gincen echter meedoen aan de demonstraties, die een dreigend karakter aannamen. De Indische wachten poogden de o-de te herstellen, maar toen zü door de on geveer vijfhonderd gevangenen bedreicd werden, schoten zij. Het bericht van het incident kwam als een verrassing voor de diplomaten op het hoofdkwartier van de Veren w de Naties te New York. die niet beter wis ten of de Indische troepen waren niet gewapend.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1