LEIDSCH DAGBLAD Moskou wil nog steeds ronde-tafel conferentie over Korea 92ste Jaargang MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 No. 28023 Directeur: J. W. Benny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Malenkof contra Amerikaanse politiek Rode hulp voor Noord-Korea Andrei Wisjinsky. leider der Sovjet- Russische delegatie bij de Verenigde Naties, heeft de algemene vergadering verzocht het debat over de samenstel ling der partijen, die deel zullen nemen aan de politieke conferentie ter oplos sing van het Koreaanse vraagstuk, te heropenen. Hij deed dit in de vorm van een voor stel, om een nieuw punt aan de agenda der algemene vergadering toe te voe gen. namelijk „bespreking van de nota. welke de secretaris-generaal aan de vergadering heeft gezonden De Chinees-communistische en Noord- Koreaanse regeringen hebben, als ge meld, de algemene vergadering voorge steld zich nog eens op deze aangelegen heid te beraden. Ook stelden zij voor het aantal ter conferentie te vertegenwoor digen landen uit te breiden met India, Pakistan, Birma en Indonesië. De Verenigde Staten en de vijftien met hen verbonden landen, die in Korea tegen de communisten hebben gestreden, hebben zich krachtig tegen pogingen in die richting verzet. De Amerikaanse regering heeft de regering te Peking Vrijdag j.l. via de Zweedse ambassade (de Verenigde Sta ten erkennen communistische China niet» een nota doen toekomen, waarin wordt verklaard dat de „reeds door de algemene vergadering aanvaarde reso lutie betreffende de samenstelling der partijen, die aan de besprekingen zullen deelnemen, voor zichzelf spreekt en dat het geen zin heeft hier verder nog over uit te weiden". In de Amerikaanse nota wordt de communisten opnieuw voorgesteld de besprekingen 15 October a s. te San Francisco, Honoloeloe of Genèvc te doen beginnen. Tenslotte verzoekt de Ameri kaanse regering nog om een spoedig antwoord. Wisjinsky heeft Zaterdag medege deeld heden in de algemene vergadering te willen spreken. Men verwacht, dat hij dan zal antwoorden op Foster Dulles' toespraak. Stalin's opvolger Malenkof heeft op een diner, dat op het Kremlin is aan geboden aan de Noord-Koreaansc delegatie, die besprekingen heeft ge voerd met de Sovjet-autoriteiten, o.m. verklaard: „Het feit. dat India en andere Oosterse landen niet zijn uit genodigd voor deelneming aan de over Korea te houden politieke conferentie, wijst er op, dat de Verenigde Staten de Koreaanse wapenstilstandsnvereen- komst niet wensen na te komen". Malenkof zeide, dat het woord „Korea" thans een zinnebeeld is van kracht en nationale geest en een symbool voor edele, onzelfzuchtige dienst voor de zaak der vrijheid en de onafhankelijkheid van het vaderland". „Een volk, dat besloten heeft het lot van zijn land zelf tc bepa len, kan door geen enkele macht van buitenaf vernietigd worden", vervolg de hij. „Doch in agressieve kringen weigert men rekening te houden met het feit, dat het oude Azië ej- niet meer is", al dus Malenkof, die de moed en het hel dendom der Koreanen prees en er op wees, dat het te hulp snellen van Noord- Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Edinburgh regen Londen regen Luxemburg mist zzw 5 19 Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zlirloh Locarno KSort Mtlnchen regen zwaar bcw. mist Uoht bew. licht bew. mist onbewolkt onbewolkt wzw 2 21 1 windstil 18 0 windstil 18 10 5 25 windstil 23 z 5 24 (lncez. Med.-adv.) WEERBERICHT Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Over hei algemeen veel bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde, aan de kust mogelijk nu en dan stormachti ge wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij koud weer. (Opgemaakt te 10 uur). 22 SEPTEMBER. Zon op' 6 25 uui: onder- 18 39 uur Maan op- 18 00 uur: onder: 5 20 uur. Hoogwater te Katwijk te 215 en 1440 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Korea door „vrijwilligers uit het broe derland China een bewijs is van de on verbreekbare banden, waardoor de Azia tische volken zijn verbonden". Volgens Malenkof hadden de Noord- Koreanen „een hevige slag toegebracht aan de vérgaande plannen der reaction- nairen, om de vooruitstrevende bewe ging der Aziatische volken in de rich ting van vrijheid en nationale onafhan kelijkheid tegen te gaan". De Russische premier trok vervolgens een vergelijking tussen de Amerikaanse onafhankelijkheidsoorlog, nu ruim 175 jaar geleden, en de huidige politiek der Verenigde Staten. ..Er is geen enkele Amerikaan, die zeg gen zal, dat de onafhankelijkheidsver klaring der Verenigde Staten onwettig was. Doch dan geldt hetzelfde ook voor het streven van Aziatische volken, om zich vrij tc willen maken. Ik vraag mij af waarom de Verenigde Staten zich op aanstichten van invloedrijke Ameri kaanse kringen, dan nu wel sterk inla ten met do binnenlandse aangelegenhe den van Oosterse landen, waarbij de Amerikanen zich niet ontzien landen, die een regeringsvorm kennen, welke bij de Washingtonsc politici niet in de smaak valt, te blokkeren en te beoorlogen", al dus Malenkof. Hij vervolgde: „de Aziaten zijn vast besloten er voor te zorgen, dat hun lan den niet een broeinest zullen worden, waaruit een derde wereldoorlog zou kunnen voortkomen. De Amerikaanse politiek is een poging om de historische groei in Azië tegen te gaan. Indien dan al enkele Amerikaanse lei ders het wagen zich voor te doen als tegenstanders van de „oude koloniale politiek", laat u niet bedriegen. De waar heid gebiedt op te merken, dat de „nieu we Amerikaanse koloniale poliliek" alles, wat vroeger op dit gebied werd gepresteerd, ver achter zich laat en dat deze politiek een agressief karakter draagt en ten doel heeft, ten bate van de Verenigde Staten, een radicale verande ring in het huidige wereldbestel te brengen", verklaarde Malenkof. Volgens Malenkof had het sluiten van de wapenstilstand in Korea aangetoond dat „de vredelievende krachten een juiste regeling van internationale vraag stukken kunnen verkrijger., indien zij slechts standvastig blijver." Hij waarschuwde, dat het „onvergefe lijk zou zijn geen aandacht to schenken aan de nieuwe plannen, die de reaction- nairen in het Oosten ten uitvoer willen leggen". Hij wees in dit verband op Zuid- Korea. „dat de Amerikanen als militaire springplank willen houden, hetgeen in strijd is met de vereisten om tot een uit eindelijke. vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk en een vergroting van de veiligheid van de Aziatische lan- te te komen". De Sovjetrussische leider besloot met te zeggen, dat de Sovjet-Unie „Noord- Korea in elk opzicht met zijn herstel zal helpen". Hij sprak de overtuiging uit dat Korea „spoedig het genot van een algehele vrede zal genieten". De hulp zal worden verleend door het ter beschikking stellen van Russische uitrustingstukken en materiaal, techni sche bijstand en het opleiden van Noord- Koreanen om met de te schenken machi nerieën te kunnen omgaan De Sovjet-Unie zal. ten bate van de Noordkoreaanse bevolking, verbruiks- goederen leven. Voorts zal Noord-Korea een bedrag van 1.000.000.000 roebel als gift ter be schikking worden gesteld. In zijn antwoord verklaarde de Noord- Korcaanse minister-president Kim il soeng o.m dat zijn land „met Russische hulp zijn vrijheid en onafhankelijkheid heeft weten te bewaren". Ook had het de agressieve plannen der Amerikaanse imperialisten verijdeld en hen gedwon gen een wapenstilstand te tekenen". Franse uitspraken Op het congres van de Franse radi caal-socialistische partij te Aix le Bains is een motie aangenomen waarin wordt gevraagd om vier-mogendhedenbespre- kingen op het hoogste niveau Voortö sprak de partij zich uit voor de Europese gemeenschap en juichte zij de Europese gemeenschap voor kolen en i staal toe Betreurd werd. dat de inter- nationale toestand voortijdig het vraag- stuk van een militaire gemeenschap de or 1e stelde. Op binnenlands gebied sprak de par tij zich uit voor bezuinigingen, verla ging van Indirecte belastingen, ontwik- kelin? van de productiviteit, hervor- ming van het vakverenigingswezen en regeling van het stakingsrecht Goedkeuring van het verdrag voor een Europees lgger stelde de partij af hankelijk van aanvaarding van een In ternationaal statuut voor het Saarge- bied, goedkeuring van de aan het ver- j drag toegevoegde protocollen, waarin de beperkingen op gebruik door Frankrijk van zijn leger worden verminderd en instelling van een gemeenschappel.jke bovennationaal politiek gezagsorgaan. dat verantwoordelyk is aan een demo- cratiseh gekozen assemblee De radicale partij bezet 75 van de 627 zetels van de Franse Nationale Verga dering. Het nationale comité van het Franse Katholieke vakverbond heeft een re solutie aangenomen, waarin wordt vast gesteld. dat de arbeiders een volledige ommekeer in de politiek en de metho- den van de regering eisen. Bidault gaat praten Het Franse ministerie van buiten- landse zaken deelde Zaterdag mede. dat Bidault het voorstel van Adenauer voor een bespreking van vraagstukken van wederzijds belang had aangenomen. SIiiP*%3aS JUSTICE Tf; VtMAKCs/ %'ti Sul/i ■M- I gusma Debat in Raad van Europa voortgezet Duitse standpunt toegelicht Overleg loonsverhoging mislukt Standpunten Raad van Vakcentrales en Centrale Werkgeversorganisaties land geen nationaal leger wenste, dat het niet naar een overmachtige positie Het Britse Labourvoorstel om een be- 1 zou willen streven. Volgens Kiesinger wapening van Duitsland vijf Jaar uit moest het argument, dat een verenigd ic stellen, wanneer daardoor de moge- Europa met insluiting van Duitsland lhkheid van een overeenkomst met de l voor Rusland onaanvaardbaar zou zijn. i sovjet-unie over Duitsland s toekomstals hoogst ernstig worden beschouwd i zou ontstaan, heeft in de raadgevendeHy zeide: ..de Russen zijn geen Euro- vergadering van de Raad van Europa peanen. doch ^Aziatische mensen. Zij steun gekregen van de Deense liberaal 1 1 Lannung. Het werd daarna echter scherp bestreden door de Duitse afge vaardigde Kieslnger en door de Ne derlandse mej. Klompé. De Duitser rei de, dat de consequentie van dit uitstel zou zijn. dat de Europese integratie zou worden stopgezet en dat daarmede de Russen de overwinning in de koude oorlog zouden kunnen boeken. Mej. Klompé betoogde in een uitvoerige rede. dat Duitsland een noodzakelijke part ner is in een Europese Unie. niet alleen om militaire, doch ook om economische redenen. Zij keerde zich voorts tegen een al te sterk vertrouwen op materiele kracht. De geestelijke krachten zouden, zo zeide zij. de beslissende factor blijven zonder welke een vereniging van Euro pa waardeloos zou zijn. Kiesinger. woordvoerder van de par tij van dr Adenauer, ontkende ten stel ligste. dat Duitsland de Europese leu zen slechts zou aanheffen om natio- male doeleinden te bespreken. In het bijzonder de jonge generatie van Duits land had volgens hem alle nationalis tische Instelling afgezworen. Het bewijs daarvoor waren, zo zeide hij, de verkie zingen van 6 September geweest. Kie singer zeide, dat het niet mogelijk zou zijn de Russen door goede wil en over reding tot ontwapening te brengen. De vrede kon volgens hem slechts behouden blijven wanneer het Westen bereid was zich verder te versterken. Kiesinger zeide. dat de wees voor een Duitse overmacht In Europa volkomen onge grond was. De deelneming van de Ver enigde Staten, Engeland en Canada aan de Westelijke gemeenschap betekende volgens hem een afdoende tegenwicht. Bovendien bleek uit het feit. dat Duits- beginnen steeds met een veel te hoge prijs te vragen en men moet niet hang zlln, dat zij deze prijs niet zullen ver lagen. Voorts keerde de Duitse afge vaardigde zich tegen de ook in de raadgevende vergadering telkens weer geuite vrees, dat Duitsland een mili taire bevrijding van zyn verloren Oos telijke provincies zou beogen. „Onder geen omstandigheden willen wij een oplossing met geweld, die voor ons land de ondergang zou betekenenzo zeide hU. De Britse conservatieve afgevaardigde Hollis noemde de ontwikkeling van West-Duitsland tot grote mogendheid de grootste gebeurtenis van het laatste jaar. of er in Europa een politieke ge meenschap zou worden gevormd of niet. Onder deze omstandigheden leek het hem onwaarschijnlijk, dat Rusland ziin positie in Oost-Duitsland zou kun nen handhaven. Hollis oefende evenwel critiek uit op het door Spaak gelan- ceerde plan tot het sluiten van verde digingsovereenkomsten tussen de sovjet unie en een Europese gemeenschap. Hij vroeg zich af, welke grenzen er gega- I randeerd zouden moeten worden. .In dit verband zeide hij. dat het een ernstig verzuim was, dat Spaak niet over de positie van Polen en de andere Oost- Europese landen had gesproken. Er kon geen oplossing zijn. die alleen Duitsland zijn gebieden zal teruggeven en die niet de andere Oost-Europese landen zal vrijmaken. Alleen al uit economisch oogpunt was zulk een vrijmaking vol gens hem nodig Zolang Europa door het IJzeren Gordijn verdeeld zal blij ven. zal het geen levensvatbare eenheid Na de impasse, waarin men geraakt was. is Zaterdag door de Stichting van de Arbeid een nieuwe bespreking over de komende loonsverhoging gehouden, waarin minister Suurhoff als bemid delaar optrad en mede aanwezig was Staatssecretaris mr dr Van Rhijn. Ook deze bemiddeling heeft niet tot resul taat geleid. Omtrent de Vrijdagmiddag In de Stichting van de Arbeid gehouden be sprekingen deelt de Raad van Vakcen- tralen o.a. mede: Op deze byeenkomst ls de Vakcen- tralen opnieuw gebleken, dat er met de Centrale Werkgeversorganisaties geen reeel overleg valt te plegen over deze belangnjke zaak. Reeds in de vergade ringen van de Stichting van de Arbeid op 8 en 29 Mei J.l. is er door de Vak centralen op aangedrongen, zo spoedig mogelijk tot een bepaald standpunt te geraken. Hoewel eind Juli de berekenin gen. noodzakelijk om tot een concreet De grondwetscommissie, die het sta tuut heeft ontworpen voor een Euro pese politieke gemeenschap, heeft beslo ten tot oprichting van een „Europees studie- en voorlichtingscentrum dat ten doel zal hebben het denkbeeld van een verenigd Europa te helpen verwe zenlijken door voorlichting van de daar bij betrokken volkererv en het scheppen van een Europese openbare mening. De leiding van dit centrum, waaraan de juridische vorm van een stichting wordt gegeven, zal berusten bij zes par lementsleden uit de landen van het zo genaamde „Kleine Europa" en zes vooraanstaande persoonlijkheden op voorlichtlngsgebied uit dezelfde landen. Vertegenwoordigers van de Kolen- en Staalgemeenschap en van de Verdedi gingsgemeenschap zullen aan deze twaalf kunnen worden toegevoegd. Par lementair vertegenwoordiger voor Ne derland is jhr mr M. van der Goes van Naters. vice-voorzitter der raadgevende vergadering van Europa, die ook als president van het centrum optreedt. De heer H H. J. van de Pol, directeur van het Algemeen Nederland* Persbureau, is uitgenodigd in de leiding zitting te nemen als het technisch-deskundige lid voor Nederland. Dadelijk na de conferentie van Rome op morgen zal het centrum, dat zijn officiële zetel in Luxemburg krijgt, een kantoor te Parijs openen. Leden van een groep van 160 Nederlandse soldaten, verlaten liet Marine troepentransportschip Blatchfordop Staten Island. New York. De soldaten zijn op weg naar liet Verre Oosten ter aflossing van troepen van de V.N. Zij venten officieel in New York verwelkomd. Plannen voor Turks-Pakistaans-Perzisch defensiestelsel Naar AFP meldt is tijdens het recente bezoek van de Pakistaanse generaals Eyoeb Han en Iskender Mirza aan An kara gesproken over de vorming van een verdedigingsstelscl voor het Noordelijke deel van het midden-Oosten, waaraan behalve Pakistan en Turkije ook Perzie en wellicht ook Irak zouden kunnen deelnemen Het schijnt dat dit plan. dat beantwoordt aan een reeds lang gekoes terde wens van Pakistan na de jongste politieke ontwikkeling in Perziëaaneen nieuwe bestudering is onderworpen In Karatsji en vooral in Ankara is men n I. tan mening, dat de deelneming van Perzië en ook van Irak noodzakelijk is Voorts acht men de steun der Verenigde Staten een der voornaamste voorwaar den voor het welslagen van het plan Hei schnnt. dat Groot-Brittannië reeds heeft toegezegd, te zullen helpen. Na het mislukken van de pogingen van het Westen om tezamen met de Arabi sche landen een verdedigingsstelsel voor het midden-Oosten te vormen, tonen diplomatieke kringen in de Turkse hoofdstad zich ingenomen met het plan. hoewel men zich niet verheelt, dat er og vele moeilijkheden zijn tc overwin- ?n. zoals b v de houding van India ten aanzien van de deelneming van Pakistan aan een dergelijk stelsel. Verwacht kan worden, dat er in de komende weken talrijke besprekingen zullen worden ge houden tussen de betrokken landen. standpunt te komen, gereed waren, moest een beslissing steeds weer worden uitgesteld, enerzyds omdat de werkge vers telkens uitstel voor het nemen van een beslissing vroegen, anderzijds ornaat de werkgevers een belangrijk gedeelte van de behandeling van de zaak naar de Sociaal Economische Raad wilden verwijzen. De Vakcentralen hebben zich tegen een zodanige verwijzing ver zet, vooral ook omdat dit een onnodige en hoogst bedenkelijke vertraging in de beslissing over het co crete percentage loonsverhoging tot gevolg zou hebben. Vrijdag is de laatste poging om tot over eenstemming te geraken, mislukt. Nu dat het geval is. hebben de weiknemers- vakcentralen zich nog dezelfde dag tot de regering gewend en haar hun ge meenschappelijk standpunt schriftelyk medegedeeld," aldus de Raad van Vak centralen. Van de zijde der gezamenlijke Centrale Werkgeversorganisaties deelt men het volgende mede: Bij de in de afgelopen maanden ge voerde besprekingen over een looncom- pencatie ter gelegenheid van de huur verhoging per 1 Januari 1954 heeft men het van werkgeverszijde sociaal gewenst geacht tegemoet te komen aan de ver langens van de Raad van Vakcentralen om de loonsverhoging zodanig te bepa len. dat ook de nog resterende verbruiks- beperking voor de loontrekkenden zou worden opgeheven Bovendien verklaarden de werkgevers zich in principe bereid: a mede te werken aan een herziening van de richtlijnen voor de loonvorming per 1 Januari as waardoor de loon- spieiding tussen de categorieën onge schoold en geschoold, in het bijzonder overgeschoold. zou worden vergroot. b. Mede te werken aan een nader te bepalen herziening van de richtlijnen voor het gemeenteklassenverschil per 1 Januari a s. waardoor de verschillen tussen de bestaande klassen zouden worden vermindeid Alvorens tot een definitieve uitspraak te komen wenste men van werkgevers zijde dat de Sociaal-Economische Raad een oordeel zou geven over dc vraag of de totale lastenverzwaring als gevolg van een en ander voor het Nederlandse bedrijfsleven verantwoord te achten zou zijn. In het bijzonder wenste men een uitspraak over de vraag of een lasten verhoging in de orde van grootte als waartoe gemaakte berekeningen voor lopig hadden geleid een bevTedigende ontwikkeling van de werkgelegenheid en van de betalingsbalans niet in gevaar zou brengen. Het wordt door de Werk geversorganisaties in hoge mate be treurd. dat de regering geen aanleiding heeft gevonden over deze vraag tijdig een advies van de SER in te winnen Opnieuw is door de Centrale Werk geversorganisaties het grote bezwaar ge voeld van het huidige systeem van loon- beheersing. waarbij met de uiteenlopen de economische omstandigheden in de verschillende sectoren van het bedrijfs leven onvoldoende rekening kan worden gehouden. Niettemin is thans door de Centrale Werkgeversorganisaties op basis van de beschikbare gegevens een standpunt be paald ten aanzien van de voor het ge hele bedrijfsleven te nemen maatregelen. De Centrale Werkgeversorganisaties hebben daarop hun standpunt ter ken nis van de regering gebracht Voor het gebouw van de V.N. in New York demonstreerde een groep Marokkanen met grote borden tencn het afzetten van de Sultan van Marokko. Sidi Mohammed ben Youssef. Op de achtergrond het gebouw van de V.N. GEVOLGEN VAN NOODWEER. Bh noodweer in Nice zyn Zaterdag kelders volgelopen, muren omgevallen en wegen door aardverschuivingen ler- sperd Er viel 52 millimeter regen Te velde staande gewassen leden door hagel Te Lumarzo by Genua kwamen vier wegwerkers om het leven toen de hut. waarin zy schuilden, werd verple't-rd door een aardverschuiving Vuf arbeiders zijn in een steengroeve tc Aprilia by Rome door een instorting om het leven ?°komen Men vreest dat er nog meer arbei ders onder het gesteente bedolven lig gen. Geruchten over vlucht van Beria 'T KLINKT WEINIG WAARSCHIJNLIJK. Volgens heit Amerikaanse blad ..San Diego Morning Union" heeft iemand, die zich op het ogenblik in een La'nns Amerikaans land schuil houdt, ver klaard Beria tc zyn. De man verklaart met drie leidende Sovjet-autoriteiten uit de Sovjet-unie te zijn ontsnap'. Hij zou door een tussenpersoon contact hebben opgenomen met senator Mc Carthy's senaatscommissie voor oncer- zoek om te trachten in de Ver. Staien asyl te krijgen in ruil voor inlichtingen over de Sovjet-unie Beria. voormalig hoofd van de Rus sische geheime politie, werd, zoals be kend. enige tijd geleden uit de Russi sche regering en de communistische party gestoten en gearresteerd Volgens het New-Yorkse blad .Daily News" heeft een aantal Amerikanen tienduizenden dollars besteed voor ,een fantastische onderneming" om Be-la naar de Verenigde Staten te laten ko men. Een van hen zou Ryan, onafhan kelijke candidaat \oor het gouverneur schap van New Jersey zyn." Hy zou 50 000 dollar voor de onderneming heb ben verschaft Een woordvoerder van de subcom missie van onderzoek had. volgens het New Yorkse blad bevestigd, dat Beria er. drie van zijn medewerkers drie maanden geleden uit Rusland waren ontsnapt. De subcommissie wilde met zeggen, waar de vier Russen zich be vinden. omdat zij nog in gevaar zouden verkeren, aldus het blad. Volgens de „Daily News" heeft ten voormalig lid van de geheime i east van de Amerikaanse luchtmacht, kolo nel Julius Amass, die voor McCarthy's subcommissie werkte, contact gehad met personen van de Sovjet ..onder grondse" Aan een van hen had hj de 50 000 dollar overgedragen, welke op gepaste manier" moesten worden ge bruikt De kolonel gaf 50 T voor de juistheid van Beria's ontvluchting. Mc Carthy weigerde ieder commen taar. doch van de zyde van het S',te Department is verklaard, dat tot aus- ver nog generlei bevestiging van het bericht verkregen is De mögelykhe.d. dat Beria uit de Sovjet-unie gevlucht is, acht men uiterst gering. Ook in Enge land staat men zeer sceptisch teeenoer dit bericht Het klinkt intussen zeer weinig waarschijnlijk Mig-jager op een Zuid-Koreaans vliegveld geland Een Mig-jager, een straalvliegtuig van Russische makelij, is vanochtend oji een Zuid-Koreaans vliegveld 25 ki lometer ten Westen van Seoel geland Het opperbevel van de Verenigde Na- heeft °P 27 April een bedfag van ïooooo dollar aangeboden aan de eerste communistische piloot, die een M 15 of een andere in de Sovjet-unie 'ge bouwde jager onbeschadigd in geallieer de handen brengt Een woordvoerder van het vliegveld Ktmpo deelde mede. dat de naam van dc vlieger en de eenheid waartoe hij behoort, niet bekend zal worden ge maakt De contröle van de personen die het vl egveld bezoeken ls verscherpt Alleen personen, die op het vliegveld werkzaam ziin. mogen het terrein betreden Ook zal een vraaggesprek met de pi loot niet worden toegestaan „uit vrees voor vergelding'. Do bestuurder van het toestel is een Noord-Koreaan. Hy volgde alle instruc ties die generaal Mark Clark, oppe-be- /elhebber der VN-troepen, ind*,- i'd bi) het uitloven van de beloning van honderd duizend dollar had gegeven na

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1