LEIDSCH DAGBLAD Mevr. Pandit voorzitster der V.N. IMfe *z'£ 92ste Jaargang WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 No. 28019 Directeur: J. W. Benny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Chinese vertegenwoordiging dit jaar nog niet aan de orde De Verenigde Naties zijn gisteren in Hew York in vergadering bijeen geweest. Voor de aanvang der besprekingen werd een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens sprak Lester Pearson van Can3da als aftredende voorzitter. Hij Ki dat de komende Koreaanse vredes conferentie. als zij slaagt, verstrekkende gevolgen ten goede kan hebben. Als zij echter zou mislukken, zou zij even grote gevolgen van het verkeerde soort kun nen hebben. Een ander belangrijk punt. dat In de vorige zitting besproken was en dat ook In de toekomst wel aan de orde zou blij ven, betrof koloniale en rassenkwesties Het ging daarbij om het lot van vele millioenen mensen. Pearson meende te kunnen constateren, dat de belangstel ling voor internationale samenwerking tleeds groter wordt. Hij stond op het punt om de verkiezing .an een nieuwe voorzitter in te leiden, toen Wysjinsky te kennen gaf iets aan de orde te willen stellen: Hij liep naar het spreekgestoelte en verzocht Communistisch China tot de i VN. toe te laten in de plaats van de Chinese nationalisten. Dc leider van de Russische delegatie deed dit ver zoek ongeveer tien minuten na de opening. Het feit dat Peking niet ver tegenwoordigd is, aldus Wysjinsky, is een grote belemmeri-«g hij de oplos sing van belangrijke kwesties, die de vrede en veiligheid in de wereld raken. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles stelde voor de kwestie der Chinese vertegenwoordiging niet op deze zitting te behandelen. ..Wij weten dat de Chinese commu jsten zich drie jaar celeden aan acressie schuldig maakten toen zij zich van Zuid-Korea meester wilden maken. Ik stel voor dat wij in deze Assembleé de vertegenwoordiging der Chinese agressors niet bespreken", aldus Dulles. Hij werd gesteund door Sir Gladwyn Jebb van Engeland. Sir Gladwyn zei dat Engeland de cen trale volksregering als de regering var China beschouwt en hoopt, dat de oplos sing van de kwestie der vei tegenwoordi- pna naderbij zal komen door de tot standkoming van de vrede in Korea. Engeland ls van gevoelen, dat de bespre king van de vertegenwoordiging door de Assembleé dient te worden uitgesteld Dr Tsiang van Nationalistisch China zei dat toelating van de communisten bekroning van meer dan 30 jaren intrige en agressie van de Sovjet unie jegens de Republiek China" zou Hij noemde het communistische regiem on-Chinees van oorsprong en karakter. De Algemene Vergadering besloot daarop met 44 tegen 10 stemmen, bij (nee onthoudingen, dit jaar dc kwestie der Chinese vertegenwoordiging nog niet te bespreken. ENGELAND NIET IN. WEL MET E.D.G. Engeland zal spoedig zijn plannen bekend maken voor een nauwere sa menwerking met de EDG zo wordt in diplomatieke kringen te Londen ver klaard, Tot een volledige deelneming zal het echter nog met komen Een woordvoerder van de Britse Hoge Commissie te Bonn heeft mee gedeeld dat Engeland zijn voorstel heeft voorgelegd aan de zes lidmaten van de Europese Defensie Gemeen schap. Weerrapporten Van hedenmorgen 7 uur Dit geschiedde op voorstel van de Verenigde Staten. Met 35 tegen 11 stemmen, bij 11 onthoudingen, werd besloten over het Russische voorstel niet te stemmen. Tot de tien landen die tegen het Amerikaanse voorstel stemden, behoren behalve de landen van het Sovjetblok ook Indonesië, Birma, India en Zuid- Sla vië. MEVR. PANDIT VOORZITSTER Mevr. Pandit van India werd vervol gens door de A.V. gekozen tot voor zitster voor de huidige zitting. Zy kreeg 37 stemmen tegen prins Wan van Thailand, de enige andere can- didaat, 22. Dc stemming was geheim, doch naar verluidt stemde Nederland, samen met de andere Benelux-landen. Frankrijk er de meeste landen van de Latjjns-Ameri kaanse groep voor Prins Wan. Voor mevr. Pandit zouden hebben gestemd de Ver. Staten, de landen van het Britse gemenebest «mogelijk met uitzondering van Zuid-Afrikai. de Arabische. Aziati sche en Scandinavische landen. Israël en enige Latijns-Amerikaanse landen. Er werden zestig stemmen uitgebracht; één hiervan was ongeldig. Mevr. Pandit, de eerste vrouw die op de voorzitterszetel van de A.V. komt. is een zuster van premier Nahroe van India. Zij nam onmiddellijk haar plaats als voorzitster in, onder hartelijk en langdurig applaus. De nieuwe voorzitster, gekleed in een licht grijs, met goud afgezet kleed zoals Hindoese vrouwen dragen, verklaarde in haar verkiezing een eresaluut aan haar land en erkenning van de arbeid van vrouwen ln de organisatie te zien. De taak van de A.V. is. zoals altijd, netelig en moeilijk, doch verschaft te vens grote mogelijkheden. „W(j allen hopen en vertrouwen", zo zei zij. ..dat het in Korea bereikte be stand een beginpunt zal blijken te zijn, vanwaar uit de Ver. Naties kunnen voortgaan naar nog grotere successen". De eerste officiële handeling van mevr. Pandit was het verzoek aan de vergadering om te beslissen of een poli tieke commissie ad hoc (of speciale politieke commissie) naast de gewone politieke commissie moet worden ge vormd. De vergadering besloot eenstem mig deze commissie in te stellen. Op voorstel van de Britse afgevaardig de Sir Gladwyn Jebb werd daarop de vergadering verdaagd tot heden. Dan zullen o.m. de voorzitters van de ver schillende commissies worden gekozen. De nieuwe presidente der V.N.. mevrouw Pandit Na de verdaging der vergadering be gaf Wysjinsky. de Russische afgevaar digde. zich naar het spreekgestoelte om mevrouw Pandlt te feliciteren. Mevrouw Pandit was in 1946. '47 en '48 leidster van de Indische delegatie bij de V.N Van 1947 tot '49 was zij am- bassatrice te Moskou en van 1949 tot '51 Ambassatrice te Washington. Vorig jaar keerde zij terug als leidster van de Indische delegatie bij de VN. Koninklijke rijtoer door Haagse binnenstad Ook Prinsessen overal luide toejuicht Concert in Houtrusthallen door Residentie-Orkest De Koninklijke familie heeft gister middag een rljtour in open rode lan dauers door de binnenstad van Den Haag gemaakt. Evenals 's morgens stonden ook nu duizenden Hagenaars langs de route, die H.M. de Koningin. Z.K.H. Prins Bernhard en de vier Prinsessen spon taan en hartelijk toejuichten. De jongste twee Prinsessen zaten bij haar ouders in het rijtuig. Beatrix en Irene tezamen tn de andere open lan dauer. In het eerste volgrijtuig waren ge zeten de Grootmeesteres mevrouw douairière F. W. baron van Tuyll van Serooskerken—jonkvrouwe Boreel er. de Grootmeester mr G. C. D. baron van Hardenbroek. In het tweede volgrijtuig zaten de chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin vice admiraal N A. Rost van Tonningen en de eerste stalmeester van H.M. de Koningin majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck. In het escorte rijtuig van H M de Koningin en Z KH. de Prins der Neder- Kopenhagen Amsterdam Edinburgh londen Lniemburg Bordeaux jrenoble Genéte Zürlch locarno Berliin frankfort Munchen tenen '■-.nsbrUck Rome zwaar bew. wnw 4 onbewolkt wnw 1 mist windstil onbewolkt o 6 zwaar bew. no 5 half bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. regen WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond; Veranderlijke bewolking met plaatse- ''Jk een enkele regenbui. Zwakke tot natige wind hoofdzakelijk tussen Zuid "1 Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) 17 SEPTEMBER Zen op: 617 uur: onder: 18.51 uur. Maan op: 16 05 uur; onder: 23 30 uur Hoogwater te Katwijk te 847 en 2i oi i Dit nummer bestaat uit 10 pagina's landen bevonden zich twee adjudanten 1 tw kolonel jhr D. J A A van Lawick van Pabst en luit kol C. C. Geertsema. I In het escorte rijtuig van de Prinses sen zaten twee adjudanten t.w.: majoor- vlieger mr R J E M van Zinnicq Btremann en majoor J J. L. baron van Lvnden. I De rijtuigen werden begeleid door een commando politie te paard. Bij het ziekenhuis aan de Zuid wal stopte de stoet een ogenblik. Een verpleegster bood HM de Koningin bloemen aan en twee patiën tjes van de kinderzaal offreerden de i prinsessen een bloemenhulde H.M de Koningin was gekleed in een grijze deux-pièces. een grijze zilvprvos een grijs hoedje. De Prins was gekleed j in admiraalsuniform van de Kon. 1 Marine. De Prinsessen droegen grijze mantel pakjes en de oudste twee witte kleine hoedjes. HM. Koningin Juliana heeft gister avond met gevolg in de Houtrusthallen te Den Haag het Prinsjesdagconcert bijgewoond, «Jat daar werd gegeven door het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. met solistische medewerking van de pianist Eduardo del Pueyo Voorts waren aanwezig de Minister an Wederopbouw en Volkshuisvesting en mevr. Witte; de echtgenote van de Staatssecretaris van Sociale Zaken. Van Rhiin; de Minister van Over zeese Riiksdelen en men Kemki ~p: de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en mevr Suurhoff de vlee. president van de Rand van State jhr. mr F Beelaerts van Blokland: de voor zitter van de Eerste Kamer en mevr. Jonkman: de voorzitter van de Tnppde Kamer en mevr Kortenhorst: de ech'z»- note van de Commissaris de* Konincin Zuid-Holland, mevr Keeper burge ester en mevr. Schokking; leden van de Raad van State en vele leden van de Eerste en Tweede Kamer der Sta ten- Generaal, van het College van B. en W. van Den Haag van de Haagse gemeen teraad en van het bestuur van het Alge- een Haags Comité Na haar aankomst in de Houtrusthal ineen de onceveer 7500 aanwezieen de vorstin staande ..het Wilhelmus" t"e. Voor de pauze speelde het Residentie Orkest de ouverture ..Cyrano de Ber gerac" van Joh Wagenaar en het twee de pianoconcert In a grote terts van Franz Llszt. waarin Eduardo del Pueyo st optrad. Tijdens de pauze «on derhield HM. de Koningin zleh in het restaurant van de Houtrusthallen op hartelijke wijze met de officiële gasten. Zij liet dirigent en solist aan zich voor stellen. Na de pauze bracht het Residentlo Orkest de vijfde symphonie in C kl t van Beethoven ten gehore. Het duizend koppige publiek, dat geen plaats in het grote Hou trust gebouw onbezet had ge laten, applaudisseerde lang en welge meend voor het door orkest, dirigent en solist gebodene De Vorstin werd bij haar vertrek binnen en buiten het gebouw hartelijk toegejuicht. Goudvoorraad f 100 millioen hoger De Ned. Bank gaat voort met de kualiteitsvta-beterlng v>a haar totale deviezenreserve. Met niet minder dan t. 100 millioen is de goudvoorraad deze week versterkt tot de recordhoogte van f. 2.720 min. De netto deviezen reserve is ditmaal met een vrijwel gelijk bedrag verminderd, n.l. met f. 101 min., zodat hel totaal van deze beide posten vrijwel onveranderd t. 4.272 min. bedraagt. De Gouden Koets, waarin H.M. en Z.K.H. zijn gezeten trekt, met es corte over de Kneuterdijk, op weg naar de Ridderzaal. Vrij warm Het K.N.M.I deelt mede: Sedert het weekeinde staat het teer in ons land onder invloed van een ge bied van hoge luchtdruk, dat Vrijdag op de Oceaan tot ontwikkeling kwam en dat zich vervolgens naar Scandinavië en Oost-Europa verplaatste. Vooral op Maandag en Dinsdag veroorzaakte dit hogedrukgebied bij ons zonnig weer met geleidelijk oplopende temperaturen. Een storing die vanuit Frankrijk naderde, deed weliswaar op Prinsjesdag de wind flink aanwakkeien, waardoor de verwar ming wat getemperd weid. maar in I Zuid-Limburg werden toch temperatu- 1 ren van 24 graden gemeten en elders In liet land van omstreeks 20 graden. Van- i morgen bereikte de storing het Zuiden j van ons land. waarbij plaatselijk wat 1 regen viel. Aangezien zich boven Bre- tagne nog een kleine depressie bevindt, waaromheen enkele nieuwe storingen circuleren, blijft ook voor morgen de j kans op enkele verspreide buien bestaan. I Over het geheel gpnomen zijn de weers vooruitzichten echter vrij gunstig, om dat het hogedrukgebied boven Scandi navië stand houdt en zleh zelfs weer in westelijke richting uitbreidt. Hierdoor houdt ook de aanvoer van vrü warme lucht uit het Zuiden en Zuid-Oosten aan. zodat voor de komende dagen op tamelijk warm weer gerekend mag wor den met een afnemende kans op buien. Dinsdagmiddag om 1 uur heeft M. Koningin Juliana het Paleis Lange Voorhout in Den Haag ver laten. op weg naar de Ridderzaal, waar zij - voor de zesde maal sinds haar troonsbestijging - de zitting van de Statcn-Gcneraal heeft ge opend door het uitspreken van de 'kroonrede. H M. en Z.K H. begeven zich in de Gouden Koets. Hl t iO W' r.« Aankomst aan de Ridderzaal

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1