TROONREDE MET PERSPECTIEF ONDANKS MOEILIJKHEDEN In teken van economische wederoprichting en politieke verwachting 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 15 September 1953 Derde Blad No. 28018 Koningin opent de zitting der Staten-Generaal Velerlei overheidsmaatregelen aangekondigd Hedenmiddag heeft H.M. Koningin Juliana de nieuwe zitting der Staten- Generaal geopend met de volgende Troonrede: Leden der Staten-Generaal, Met gespannen aandacht volgen wij allen de ontwikkeling van de inter- ralionale toestand, die ook voor ons volk van zo grote betekenis is. Nog valt niet te zeggen of de wijzigingen, die zich in het afgelopen jaar hebben voorgedaan, zullen leiden tot een werkelijke ontspanning. Op Korea is intussen, na moeizame onderhandelingen, een wapenstilstand bereikt, waardoor althans de mogelijkheid tot herstel van de vrede voor het iwaargeteisterde Koreaanse volk is geopend. Met diepe dankbaarheid herdenk ik onze dappere vrijwilligers uit Nederland en Suriname, waarvan :ovelen zijn gevallen in deze strijd voor de collectieve veiligheid. STREVEN NAAR VERDERE INTEGRATIE Het beleid der Regering richt zich onverminderd op een voortzetting der internationale samenwerking, zowel in de Verenigde Naties als in Atlantisch m Europees verband. Binnen het kader van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie gaat de cpbouw der defensie regelmatig voort. Economische integratie ziet de Regering als een van de voornaamste doelstellingen bij de vorming ener Europese Gemeenschap. Desbetreffende .oorstellen harerzijds zullen met andere belangrijke vraagstukken, welke aan ie vorming van een dergelijke gemeenschap verbonden zijn, onderwerp itmaken van het op gang zijnd overleg tussen de Regeringen, waarvoor de i beid der Assemblée ad hoe een waardevolle bijdrage heeft geleverd. In West-Europa is nauwe samenwerking noodzakelijk, ook met landen, die ■'et deelnemen aan de integratiepogingen. De Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en andere intergouvernementele organisaties benevens de Raad van Europa blijven dan ook van groot belang. Overleg tussen de Regeringen der Benelux-landen heeft geleid tot over- tenstemming omtrent tijdelijke maatregelen ter vermindering van gerezen noeilijkheden. Nauwere coördinatie van het interne en externe economisch celeid zal daarop moeten volgen. Totstandkoming van de voorgestelde interparlementaire adviesraad zal een wezenlijke stimulans kunnen zijn voor de groei der Benelux-gedachte in dc drie landen. Wetsontwerpen, betrekking hebbende op de beoogde regelingen, zullen U spoedig bereiken. VERHOUDINGEN BINNEN UNIE EN RIJK Het Regeringsbeleid blijft gericht op het onderhouden van goede betrek- iingen met Indonesië en het zoveel mogelijk verbeteren dier betrekkingen. De Regering heeft aan de Landsregeringen van Suriname en de Neder- iidse Antillen voorstellen gedaan om te komen tot hervatting van het tverleg over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk. Er is grond voor de ■erwachting, dat de besprekingen spoedig kunnen aanvangen. Maatregelen in het belang van de economische, geestelijke en sociale verheffing van de bevolking van Nieuw-Guinea zullen geleidelijk en in onder- 'dg verband worden getroffen. Een belangrijke taak is weggelegd voor lending en Missie. Aan de mogelijkheden voor een toekomstige politieke rtwikkeling zal de Regering bij voortduring aandacht schenken. De reeds op verschillend gebied aangevangen exploratie-werkzaamheden :tr bevordering van de economische openlegging van het land zullen voort ong hebben. In het bijzonder is de aandacht gericht op verbetering en .ibrciding van de landbouw voor eigen voorziening, naast winning van nportproducten. De Regering zal, waar zulks in het belang is van het land, farticulier initiatief aanmoedigen en steunen. DANK VOOR HULP NA RAMP Voor ons land zal 1953 in de herinnering voortleven als het jaar van de "jicrsnood, die zoveel leed bracht en zoveel schade aanrichtte. Onafschei delijk zal daarmede echter verbonden blijven de heugenis aan het ontroerend ■edeleven in binnen- en buitenland, aan de warme spontaniteit waarmede Up werd geboden en aan de betoonde offervaardigheid. Het Rampenfonds en het Rode Kruis hebben veel gedaan om de getrof fen tegemoet te komen. De Regering vertrouwt, dat het wetsontwerp in zake de schaderegeling ifoedig in behandeling zal komen. In de worsteling om een snel herstel van de geteisterde waterkeringen n een spoedige drooglegging van de overstroomde gronden te verwezen- ,'cn zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafd. Met dankbaarheid r.inen wij constateren, dat thans de dijken op één uitzondering na gedicht tjn. Er bestaat goede hoop, dat vóór de najaarsstormen de sluiting voltooid «I zijn. Dik ware de schoonste beloning voor de onvermoeide arbeid 'in velen. Alle krachten worden ingespannen voor het herstel der getroffen gebie- ',J !en, ook op het gebied van landbouw en wederopbouw. Tevens is het oog xrlcht op de noodzakelijkheid om voor de toekomst grotere veiligheid te 9," 'Eriekeren. Dc ramp stelt hoge eisen aan de schatkist en heeft verschillende takken 'in de agrarische productie ernstig getroffen. De wijze waarop de schok i opgevangen getuigt echter van de economische weerstandskracht, waar- *er ons volk thans weer beschikt. BETERE POSITIE IN BETALINGSVERKEER De wijziging ten goede, die reeds eerder in het buitenlands betalings- prf 'rieer was opgetreden, zette zich voort. De goud- en deviezenreserve nam gestadig toe. Dientengevolge was het "gelijk enkele verzachtende maatregelen ten aanzien van het deviezenbeleid -'treffen. De Regering gaat na of verdere verruiming mogelijk is. Productie 101 werkgelegenheid liggen op een hoog niveau. De hulp, die ons land in de r.z: ''En 1949 tot en met 1952 van de Verenigde Staten van Amerika ontving -J 11 die tot het economisch herstel in zo belangrijke mate heeft bijgedragen, in 'on worden beëindigd. it. Het behoud van het verkregen evenwicht en de voortzetting van de ':rmale groei der economische bedrijvigheid eisen bij voortduring aandacht. iiJ. sterke toeneming van onze bevolking maakt het nodig de totstandkoming 'c3j ''9 nieuwe en de uitbreiding van bestaande welvaartsbronnen met kracht blijven bevorderen. De aanhangige voorstellen in zake verlaging van de j.<f j ^astingdruk op het bedrijfsleven zullen daartoe kunnen bijdragen. 102 Onmisbare voorwaarde voor een blijvend gunstige ontwikkeling is een >A »rdere vergroting van de export en een zo ruim en vrij mogelijk inter nen tonaal handels- en betalingsverkeer. De Regering is voortdurend bedacht het stimuleren en steunen van maatregelen in die richting. Het ligt in het voornemen op korte termijn een ontwerp van wet hou dende regelen omtrent de economische mededinging bij de Staten-Generaal aanhangig te maken ter vervanging van het op dit gebied nog steeds geldende bezettingsrecht. VELERLEI MAATREGELEN IN VOORBEREIDING Een nota over het middenstandsvraagstuk zal U dit zittingsjaar bereiken. Op grond van met het bedrijfsleven gevoerd overleg heeft de Regering goede hoop, dat de door haar gewenste verwezenlijking van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie op basis van vrijwilligheid zal kunnen geschie den. Op korte termijn zal zij naar aanleiding van door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte adviezen de instelling van een aantal bedrijfslichamen bevorderen. Het vraagstuk van de bezitsvorming is in studie, in samenwerking met de Commissie Bezitsspreiding. Het streven der Regering blijft gericht op het scheppen van zodanige economische voorwaarden, dat de landbouw en de visserij in staat worden gesteld de grootst mogelijke bijdrage aan de nationale welvaart te leveren. Hiertoe bevordert zij krachtig het landbouwonderwijs, de voorlichting en het onderzoek. Was in de jaren na de laatste wereldoorlog de markt voor producten van de landbouw en de visserij gunstig, thans moet met een dalende tendens rekening worden gehouden. Het streven naar verlaging van kostprijzen en het voeren van een actief afzetbeleid vormen dan ook nog meer dan tevoren een belangrijk onderdeel van de landbouwpolitiek. Maatregelen tot verbetering van de toestand in de zeevisserij zijn in voorbereiding. 65.000 WONINGEN Ter voorziening in het nog steeds nijpende gebrek aan woningen bevor dert de Regering verwezenlijking van een bouwprogramma van 65.000 woningen. Daarbij zal zij bijzondere aandacht schenken aan de bouw ter vervanging van de door de oorlog en de watersnood verloren gegane huizen. Het ligt in de bedoeling in dit zittingsjaar een ontwerp-Woningwet en een ontwerp-Ruimtewet in te dienen. De Regering overweegt of wijzigingen in het systeem of in de organisatie van de tot dusver gevolgde loonpolitiek gewenst zijn. Hierbij zijn het werk gelegenheidsaspect en het behoud van de arbeidsvrede, die tot dusver zo voorbeeldig gehandhaafd bleef, van veel belang. De uitvoering van de werkloosheidswet, de ziektewet en de kinderbijslag wet door de bedrijfsverenigingen verloopt in het algemeen bevredigend. In overweging is thans een voorstel om ook de land- en tuinbouw- ongevallenverzekering ter uitvoering aan de bedrijfsverenigingen over te dragen. De indiening van een wetsontwerp tot het verbod van arbeid in de industrie voor 14-jarige meisjes is te verwachten. De gezondheidstoestand van ons volk blijft zich gunstig ontwikkelen. De over het gepubliceerde voorontwerp-Ziekenfondswet ontvangen adviezen hebben de noodzaak aangetoond dit ontwerp nader in beschouwing te nemen. De verbreding en verdieping van het maatschappelijk werk, gericht op individu en gezin, zal de Regering zoveel mogelijk bevorderen. Bijzondere aandacht zal zij besteden aan die gebieden in Nederland, waar achterstand aanwezig is op maatschappelijk, cultureel en hygiënisch terrein. Voorstellen in de geest van het rapport van de Commissie Achterstallige Betalingen zullen U bereiken. Ten aanzien van de maatschappelijke moeilijkheden, waarin een aantal Nederlanders in Indonesië verkeren, worden maatregelen voorbereid, welke tot een meer gecoördineerd beleid kunnen leiden. TE VERWACHTEN WETSONTWERPEN De in 1951 aangenomen vervoerswetten, die het mogelijk maken krach tiger dan tot dusver een goede vervoersvoorziening na te streven, zulien spoedig tot een begin van uitvoering komen. De organisatie Bescherming Bevolking zal in de loop van het aanstaande zittingsjaar haar voltooiing naderen, mede dank zij de gebleken bereidheid van velen zich vrijwillig hiervoor beschikbaar te stellen. De Regering is voornemens een ontwerp-Polïtiewet aanhangig te maken. Zij zal binnenkort haar standpunt bepalen ten aanzien van de Friese taal in het rechtsverkeer. Op het gebied der justitie zal, zowel bij de wetgeving als daarbuiten, het beleid gericht blijven op vernieuwing en op aanpassing aan de maatschap pelijke behoeften. Mede als gevolg van de uitgaven voor het Rijk, voortvloeiend uit de stormramp, sluit de begroting 1954 met een aanzienlijk tekort. Het beeld van deze begroting, op zich zelf genomen, is dan ook zeker niet gunstig. De kosten van de rampschade zijn echter uitgaven voor eenmaal, terwijl de uitgaven voor herstel van de oorlogsschade binnen afzienbare tijd zullen verminderen. Rekening houdend met deze omstandigheden en met de alge mene financieel-econorr.ische toestand van het land, acht de Regering het verantwoord het complex van ingediende belastingmaatregelen aan te vullen met een wetsontwerp betreffende de inkomsten- en loonbelasting, waardoor een geleidelijker verloop van de progressie wordt verkregen. Dit zal een voelbare vermindering van de druk betekenen, in het bijzonder ook voor de lagere inkomstenklassen en de middengroepen. Voorstellen zullen U bereiken in zake de compensatie voor van overheids wege gepensionneerden en voor degenen, die bij de wet vastgestelde sociale uitkeringen ontvangen. Daarbij zullen ook verschillende vraagstukken, die met de kinderbijslag verband houden, een oplossing moeten vinden. Het ligt in het voornemen der Regering daarbij aan een relatief achter blijven van de positie der grote gezinnen een eind te doen komen. Zij zal voorstellen indienen tot wijziging van de Pensioenwet 1922 op punten, waarover in het interim-rapport der desbetreffende Staatscommissie is geadviseerd. Ten aanzien van het televisiebestel hoopt de Regering binnenkort haar plannen aan de Staten-Generaal voor te leggen. Tijdens de overgangs periode, aanvangende op I October 1953, zullen de televisie-uitzendingen met steun van de overheid voortgang vinden. Op het gebied van het onderwijs zal veel van Uw werkkracht worden gevergd, met name door de wetsontwerpen op het kleuteronderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs en het hoger onderwijs. Daarnaast zullen U wetsvoorstellen tot wijziging der regelingen voor school- en collegegelden en voor het toekennen van studiebeurzen bereiken, terwijl een ontwerp tot wijziging van de nijverheidsonderwijswet in voorbereiding is. Ook overigens zal grote aandacht vereist zijn voor de geestelijke en lichamelijke vorming van de jeugd in en buiten schoolverband. Daarnaast hoopt de Regering door een krachtige steun aan de wetenschap en door de bevordering en spreiding van de kunst bij te dragen tot de versteviging van de geestelijke waarden van ons volk. OMVANGRIJKE ARBEID VRAAGT GROTE STEUN In het komende jaar wacht U een veelomvattende arbeid, met grote verantwoordelijkheid voor de te nemen beslissingen. Moge de wetenschap bij te dragen aan voor de toekomst van ons volk belangrijke besluiten U in Uw werk stimuleren. Dat God U wijsheid en sterkte moge schenken om. Uw taak te verrichten als goede vertegenwoordigers des volks! Met deze bede verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend. 't Was iveer een sprookje.... Koningin sprak Troonrede in Ridderzaal Blijdschap van duizenden langs de weg H.M- Koningin Juliana heeft vanmiddag voor de zesde maal sinds zij de Troon heeft bestegen, de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uit spreken van de Troonrede. Hare Majesteit heeft zieh daartoe, vergezeld door Z.K.H. de Prins der Nederlanden, in dc Gouden Koets met het gebruikelijke ceremonieel naar de Ridderzaal begeven. Ditmaal vertrok de kleurige stoet an hel Koninklijk Paleis aan het Lange Voorhout, om via Lange Voorhout iver het zogenaamde Schelppad, Kneuterdijk. Lange Vijverberg en Korte Vy- •erberg naar het Binnenhof te rijden, 't Was als altijd weer een sprook jesachtig gezicht! En in dc Ridderzaal voltrok zieh de jaarlijkse plechtigheid, elke steeds een hoogtepunt in het staatkundig leven van ons land is. Het nas en treffende plechtigheid in de indrukwekkende, sierlijk met bloemen en groen getooide zaal, toen de Koningin haar rede uitsprak. Die plechtigheid werd nog geaccentueerd door de luister van liet ceremonieel, dat haar omgaf. De voorzitter van de Verenigde Ver- Vormde de plechtige opening van de gadering der Staten-Generaal -- Zitting der Staten-Generaal een hoogte- - punt in het staatkundig leven, niet der was zy een hoogtepunt ln het stede lijk leven van "s-Gravenhage. De staanplaatsen, de tribunes en de plaatsen achter de vele vensters waren reeds bijtijds ingenomen en steeds kwa men er meer, die poogden iets te zien te krijgen van de glorieuze stoet, waar van de Gouden Koets met zijn kostbare last het middelpunt vormde. Voor die duizenden gelukkigen die een gunstig plaatsje hadden weten te bemachtigen, kreeg het sprookje van de Gouden Koets gestalte. Ook waren er dc kleurige gala uniformen van de garderegimenten, het galatenue der beredenen van de Rijks politie. de feestelijke muziek, de glan zende paarden en de vele vlaggen, die vreugde verkondigden. En over dit alles heen de blydschap der duizenden, van wie velen van verre gekomen, die hun Koningin kwamen toejuichen. De span ning steeg toen het eerste der minuut- schoten klonken. Deze daverden over de stad van het ogenblik, dat Hare Majes teit het Paleis verliet tot het moment, dat z|| het weder betrad. Geruime tfjd voor de aankomst van Koningin en Prins bij de Ridderzaal waren aan de ingang aanwezig de chef van het Militaire Huis van Hare Majes teit. vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de sous-chef van het Mili taire Huis brigade-generaal C F. Pahud de Mortanges. de Gouverneur der Ko ninklijke Residentie luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden en dc ove rige niet bij het escorte Ingedeelde adju danten kapitein ter zee J. G. Stegemnn en luitenant ter zee le klasse A. F. Ei bers. Met de leden der Staten-Generaal hadden zich reeds vroegtijdig talrijke autoriteiten In de Ridderzaal verzameld Tegenover de Troon namen hun plaatsen ln de ministers, dc Staatssecre tarissen en de leden van de Raad van State. Jonkman. Onder leiding van mej. Tjeenk Wil link begaf deze Commissie zich naar de ingang van de Ridderzaal om Koningin en Prins te ontvangen. Zodra de komst van Hare Majesteit was aangekondigd rezen alle aanwezigen van hun zetels op. Voorafgegaan door de ceremoniemees ter, de Kamerheren, de Grootofficieren en de opperceremoniemeester geleidde de Commissie de Koningin en de Prins naar de Troon. H.M. de Koningin was gekleed in een lange grijze robe. gegarneerd met witte kant. Zij droeg een kleine grijze hoed met aigrettes en gryze 'metaalkleurige' schoenen, met bypassende tas Prins Bernhard droeg het groot tenue van vice-admiraal. Achter de vorstelyke personen sloten zich aan de Grootmeesteres, de dame du palais. de chef van 't Militaire Huis. de Gouverneur der Residentie, de eerste stalmeester en de officieren van het Mi litaire Huis. Nadat Hare Majesteit had plaats ge nomen ting zij aan met het uitspreken van de Troonrede. Na de rede weerklonk een „Leve de Koningin."' dat door de aanwezigen werd overgenomen. Voorafgegaan door de leden der Com missie van in- en uitgeleide en de op perceremoniemeester begaven Haie Ma- jesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid benoemde in de Commissie i zich hierna naar de ontvangkamer. en uitgeleide mej. mr Tjeenk Willink en de heren mr Regout. mr Hcl- Icma en dr de Zwaan, leden der Eerste Kamer en de heren van den Born. Koersen, Nederhorst, Fokkema. Janssen Zegerlng Hadders. leden der Tweede Kamer. de vorstelyke personen nog enige ogenblikken vertoefden. Nadat de leden der Commissie in dc zaal waren terug gekeerd sloot mr Jonkman de verenigde vergadering. Langs dezelfde weg ging de stoet naar het paleis Lange Voorhout, terug. „OLDENBARNEVELT" WEER IN AMSTERDAM Met leden N.M.M. en gerepatrieerden Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" is vanmorgen met 1080 passa giers uit Indonesië de Amsterdamse ha ven binnengelopen. Tot de passagiers behoorden vele le den van de Nederlandse militaire mis sie in Indonesië met hun gezinnen, in totaal 360 personen. Voor 770 repatrie- renden zal door het Bureau „Bijzondere Maatschappelijke Zorg" van het minis terie van Maatschappelijk Werk voor huisvesting moeten worden gezorgd. Zy worden voorlopig ondergebracht in ho tels en pensions die voor dit doel een speciaal contract met de regering heb ben gesloten. Ernstige aardbevingen deden zich op 9 September j.l. voor op Cyprus. Er kwamen 40 mensen om het leven en 100 werden er gewond door het neerstortende puin. Een vader en zijn zoons bij de ruïne van wat eens hun huis was. Een armzalig beetje huisraad dat uit het huis kon worden gered, werd zo lang op straat neergezet.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5