GRATIE VERTROUWEN AANHANKELIJKHEID „Wie ben ik, 'dat ik dit doen mag?" WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCIl DAGBLAD - ZATERDAG 5SEPTEMBER 1953 - Pagina 1 EN VERDIEPTEN VIJE ERNSTIGE JAREN RECHTVAARDIGDEN „Sedert eergisteren ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is, dat niemand die zich daarin ook maar een ogenblik heeft ingedacht, haar zou begeren, maar ook zó mooi, dat ik alleen maar zeggen kan: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag?" Morgen is het vijf jaar geleden, dat Koningin Juliana na haar troonsaanvaardmg en twee dagen later haar inhuldi ging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam deze woorden sprak. Niet alleen door de enkele honderden, die deze inhuldigings plechtigheid bijwoonden, ook door milhoenen Nederlanders binnen de landsgrenzen, door onze landsgenoten in overzeese gebiedsdelen en volksgenoten in alle werelddelen deze ont roerende woorden gehoord. Die woorden deden meer dan gebiedsdelen en volksgenoten in alle werelddelen werden deze ontroerende woorden gehoord. Die woorden deden meer dan weerklinken. Zij gaven een verzekering, door hun inhoud en dat de Koninklijke waardigheid en taak, die het overgrote deel van het Nederlandse volk nooit in andere handen gekend had dan die van de Moeder des Volks. Wilhelmina, ook veilig zouden zijn in de handen, v/aarin zij toen kwamen te rusten. Vijf jaar geleden is dat thans, en die jaren hebben ten volle bewezen hoezeer het eerste toen volkomen gevestigde vertrouwen gerechtvaardigd is geweest. Vijf ernstige jaren in de geschiedenis van volk, land en wereld accentueerden de rechtvaardigheid van dit vertrouwen, en verdiepten de aan hankelijkheid aan deze Vorstin, de waardering voor de een- voud van haar wezen, de oprechte dank voor de waarachtig heid van haar leven, en het overtuigde medeleven met de kracht van haar geloof. Foto Willy Schurman. N F K. WEER VESTIGDEN VIJF JAREN EEN ALGEMENE LIEFDE Vijf jaren heeft Juliana thans de Koninklijke waardigheid gedragen. Het zijn vijf zeer ernstige jaren geweest, zowel voor ons volk als voor de wereld Door de vijf zwartste jaren van onze jongste historie, de bezettingsjaren, heeft Wilhelmina de grootste liefde en aanhan kelijkheid van haar volk verworven als kroon op een halve eeuw voorbeeldige plichtsbetrachting. Juliana heeft zich daarentegen in de eerste vijf jaren van haar bewind de aanhankelijkheid weten te verwerven, die zij thans geniet, een aanhgnkelijkheid die gestaafd werd door de beproevingen, waaraan ons volk en de wereld in de jongste vijf jaren bloot werd gesteld. Het schijnt nu eenmaal zo te zijn, dat men in de nood zijn vrienden leert kennen. Juliana heeft als Koningin het „voorrecht" gehad, in de aanvang van haar bewind een periode te beleven, die ons volk door bittere ernst bewust deed worden van de waarden der banden, die het aan Oranje bond, en bewust bovenal van de hoogstaande menselijkheid van de „nieuwe" Koningin. Juliana ving haar bewind aan in een donkere periode. Reeds waren, toen zij 'n 1948 na een tweemalig regentschap de Koninklijke waardigheid aanvaard- ce. vele verwachtingen van de na-oor- lozse menselijke samenleving de bodem ingeslagen Zowel nationaal als inter nationaal bleef het herstel ten achter 0' wat was gehoopt, zowel binnen als buiten de grenzen werden tegen de verwachting in de wapenen weer ge bruikt als materialistisch argument in het beslechten van ideologische strijd vragen. "Tsjechoslowaknc" was al echter de rug. als een wekker voor de vrije wereld om niet tezeer op te gaan ui idealistische wensdromen. In Indo nesië hadden reeds tweemaal de wape nen gesproken ondanks de Nederlandse ii om de toezeggingen van Koningin Wilhelmina in haar opzienbarende 6 December-rede vorm te geven. Desondanks beheerste nog een be trekkelijke rust de eerste periode van het bewind van Koningin Juliana. Met "ins Bernhard bezocht zij de ver killende provincies, en op sober- 'i'bundlge wijze werd het koperen huwelijksfeest van het Koningspaar m Juli 1949 gevierd. Maar reeds toen sluimerden de pio- blemen, die een stempel zouden druk ten op het eerste halve decennium van Juliana's Koningschap. Een zwaarwegende handtekening De na-oorlogse ontwikkeling in ons land is in hoge mate bepaald door het moeizame streven naar een nieuwe verhouding tussen Nederland en Indo nesië. Het wel zeer teleurstellende ver loop van dit streven vond een voor lopige afsluiting tudens de regering van de thans jubilerende vorstin. In September 1949. toen maandenlange moeizame besprekingen ten lange leste afgesloten werden, kwam de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag bijeen. Na een voor alle partijen onbevredi gend slot dezer conferentie zette Koningin Juliana op 27 December 1949 in de Buigcrzaal van het Amster damse Paleis haar handtekening onder de acte der souvereiniteitsoverdracht. Door die handtekening werd Indo nesië geboren als federale staat, door die handtekening verloor het Konink rijk der Nederlanden negentig van zijn honderdmillioen inwoners. Grote delen van ons volk zagen die onder tekening als de zwartste bladzijde uit onze vaderlandse geschiedenis, andere volks- en rijksgenoten juichten haar toe als blijk van Nederlands wil. recht vaardigheid te betrachten en de vrij heid te dienen In dit uur der ondertekening vond Juliana het woord dat uit het hart gegrepen was van voor- en tegenstan ders. „Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol van de littekens van wrok en spijt". ..Op dit ogenblik rn op deze plaats wil ik uitdrukkelijk constateren, dat in Nederland iedereccn met het begin sel van de overdracht der souverei- niteit instemt". ..Het is een voor recht. deze daad te verrichten, tegen over de geschiedenis, of beter gezegd voor het aangezicht Gods. Die weet waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, cn Die het falen kent der generaties, maar Die ook riet. of wij kunnen dienen in hel Plan voor de gang der mensheid. Moge dit thans zo zyn." Benelux een voorbeeld Nimmer heeft een Koninklijke hand tekening voor ons volk zo zwaar ge wogen als deze. of het moest zgn de erkenning van de Belgische afscheiding in de negentiende eeuw. Deze hand tekening betekende in hoge mate de durf van Nederland, om een spiong in het duister te wagen. Slechts vele decennia later zal het mogelijk zgn een oordcel te vellen over de vraag, of die sprong gerechtvaardigd was en of ons volk de overzijde van het gevaarlijke water ..gehaald" heeft Laat ons hopen, dat mettertijd, hoezeer de tekenen \an de dag ook het tegendeel doen vrezen dezelfde ontwikkeling tussen ons land en Indonesië vorm zal krygen ais thans de ontwikkeling tussen ons land en Belgie. meer dan hondeid Jaar ge leden mede met wapengeweld uiteen gerukt. de ontwikkeling naar een moeizaam groeiende Beneiux. Het is niet mogelijk, de gehele vijf- Jarige periode van Koningin Juliana's bewind van stap tot stap te volgen in dit bestek. Alleen deze kwestie ver diende een extra accent, omdat zg be palend is geweest voor het Nederland van heden ten dage cn in verre toe komst De zeer ernstige tijd voor ons land. die de liefde voor het Koningshuis cn in het byzonder voor de jonge Konin gin verdiepte doordat een steeds ster- der groeiend samenhorigheidsgevoel uit de moeilijkheden voortvloeide, be gon eigenlijk in de dagen, dat de handtekening onder de RTC-accoor- den geplaatst werd. Niet ten dele als zcvole daai van. maar toch in dezelfde omstandigheden opgroeiend als die. welke het Rijk waar de zon nimmer onderging hebben teruggebracht tot de „lage landen" en een eveneens naar iryheid en onafhankelijkheid streven de „bezitting" in de nieuwe wereld. Teleurstelling en een lawine van rampen Nationaal volgden er als een lawine de teleurstelling over het niet ver wezenlijken van de verwachting, dat een betere verhouding met de voor malige Rijksgenoten in de ..gordel van smaragd" zou ontstaan, de in terne Indonesische revoluties cn hervormingen die een einde maak ten aan de idee der zelfbeschikking der minderheden, de ombouw van de Indonesische federatie tot con- heidsstaat. de tragiek van Ambon waar thans nog niet alleen de Am- bonnezen maar ook ons land de wrange vruchten van plukken. Klein, onbelangrijk waren echter deze zaken vergeleken bji het een- flirt. dat zich in Juni 1950 als ren lawine over de wereld stortte. In het verre, onbekende Korea ontbrandde de „koude oorlog" tot een wapen- treffen op kookpunt. Na bliksem- operaties over en weer werd een stationnaire toestand bereikt, die eerst onlangs „erkenning" vond in een wapenstilstand. Nederland of ferde vele zonen in die teleurstellen de en bovenal van beide zijden ge zien zinloze strijd. En hoewel de wapenen nu rusten, heeft het con flict de wereld gestort in een nieuwe bewapeningswedloop voor de voor ziening van mogelijke nieuwe fron ten Onder deze omstandigheden, die een zware druk legden op ons land zoals op andere landen, de eerste kracht uitoefenend toen wij dachten de be proevingen van de tweede wereldoor log te boven te komen, als „gewoon" geaccepteerd toen zij eenmaal gemeen goed geworden waren, trof ons land de watersnood van Februari j.l. Het medeleven van het Koninklijk gezin in die ernstige dagen staat boven iedere vergelijking. Koningin Juliana. Prins Bernhard die een verblijf In Amerika afbrak. Prinses Wilhelmina en de kinderen van ons Koningspaar vertoefden weken lang dag aan dag onder de getroffenen, in de noodge- bieden en de evauatiecentra. Rusteloos, zonder vertoon, aangrijpend eenvoudig cn menselijk hebben zij allen in die dagen getoond, niet heersers over doch eerste burgers onder ons volk te zijn. Zo heeft rampspoed ons volk en de wereld getroffen in de vijf jaren, dat Juliana Koningin was Engeland hoopt op een glonerijke periode, nu een nieuwe Koningin de leidsvrouwe van deze grote natie zijn zal. Nederland, wars van te idealistische verwachtin- gen, verheugt zich in het feit. dat Juist deze vijf heel ernstige jaren Juliana, een vrouw met een rijk hart. een ge zegende ziel cn een harmonisch intel lect. ons volk geleid heeft en de loop van zyn ontwikkeling heeft bepaald. WOORD VAN BEZINNING Vóór mij ligt een foto-album over de vijftig regerings jaren van Koningin Wilhelmina. De platen vormen een boeiende geschiedenis van Haar leven en werk als Vor stin en tevens brengen zy de Nederlandse en Europc.se sfeer, in de jaren 1898—1948, zeer dichtbij. Hoezeer het „aangezicht" van ons land en van de wereld in die periode is veranderd, kun je niet zondei ontroe- rin? ontdekken door de foto's van de zeer jeugdige Ko ningin Wilhelmina te vergelijken met die uit de laatste jaren van Haai; regering. De diepgaande wijzigingen in de geschiedenis, de maatschappij, de cultuur van vijftig jaren heeft Zy met on vei liauwde belangstelling en een bijzondere toewijding doorleefd Zo is deze Vorstin niet slechts een symbool van een halve eeuw geschiedenis geworden, niet i.echts de beheersende figuur, in de generaties vóór, tijdens en na twee wereldoorlogen, bekend en geëerd tot ver over onze grenzen Blader het album van Haar leven door. Bezie met aan dacht én bescheidenheid Haar gelaatstrekken, in de loop van vijftig jaren: Koningin Wilhelmina is de personificatie van onze historie, sinds het einde van de vorige eeuw! Met een onvermoeide bereidwilligheid, die ieder verba zing en respect afdwong, heeft zij zich gegeven aan de hoge taak, zo treffend vermeld in Haar proclamatie van 31 Augustus 1893 „te regeren zoals van een Vorstin uit het Hus van Oranje wordt verwacht". WIE zou onder een dergelijke opdracht niet bezwe ken zyn? Vooral, toen deze zwaarder werd dan de meest vooruitziende geest ooit had kunnen vermoeden Koningin Wilhelmina hield stand En op welke indruk wekkende wijze! Het is opvallend, dat blijkens de vele foto's, uit verschillende jaren en onder zeer wisselende omstan digheden. Haar gehele wezen het kenmerk van GRATIE heeft behouden. De zwierige, bijna pompeuse kleed ij en de levensgewoon ten. uit het begin van deze eeuw, zijn een vanzelfsprekende omlysting van Haar innemende verschyning en Haar waar lijk Koninklijk optreden, reeds op jeugdige leeftijd. Niet minder indrukwekkend zijn echter de foto's van Haar terugkeer in het geteisterde Vaderland De sporen van het leed, dat o\er ons volk en over de gehele wereld kwam, staan duidelijk op Haar gelaat gegrift Toch ls de stralende lach niet geheel uitgewist. Deze is verdiept, innerlijker cn daardoor zelfs krachtiger geworden. Deze oovallende GRATIE, deze kenmerkende waardig heid zonder de minste strakheid of verstijving, heeft Ko ningin Wilhelmina ongeschonden mogen bewaren. GRATIE betekent: gunst, geschenk, genade. De hoogste afkomst en de meest nauwgezette opvoe ding kunnen het bezit van deze uitzonderlijke gave niet verzekeren. GRATIE, vors tel yk optreden, van hoogge plaatste personen maar evengoed van mensen, die onopval lend hun weg gaan. heelt een geestelijke achtergrond Het leven, in alle tyden maar zeker in de twintigste eeuw, vraagt geloof. Geloof in eigen aangeboren gaven, steun van betrouw- baie raadgevers, de verering en waardering van de naaste omgeving, de trouw en de liefde van een geheel volk. zyn ook voor een Koningin niet toereikend. Slechts het geloof in de God, die door de profeten en de apostelen van de Bybel wordt verkondigd, de God, die in Jezus Christus volledig zichtbaar is geworden, is waard gelóófd te worden. Talloze gaven heeft Hij voor ons gereed liggen Eén van de voornaamsten is: gunst, genade, gratie Afstammelingen uit roemrijke geslachten, maar ook vergeten mensen, zonder aardse glorie of gratie, mogen vrijmoedig komen en dit geschenk van God aanvaarden. VINDT U dit laatste vernederend? Zie nog eens de geschiedenis-in-beeld van de vijftig jarige regering van Koningin Wilhelmina! Haar GRATIE, in ae zin van verhevenheid en gunstbetoon, in de vele vormen van echt menselijk en echt Koninklijk méé leven herinner U de oorlogsjaren, denk aan de storm ramp slechts enkele maanden geleden! wortelt in de v__ P L SCHOONHEIM Predikant voor het Byzonder Kerkewerk van de Hcivormde Gemeente te Leiden Hoge Rijndijk 14a. Een groei naar het licht Tegen de omstandigheden in groeide in diezelfde tijd een diepe aanhanke lijkheid voor Koningin Juliana Toen zij op 4 September 1948 haar moeilijke taak aanvaardde, bestond er wel ver trouwen dat zy die zou kunnen vol voeren. maar niet de zekerheid dat zij dit zou kunnen doen op het niveau waarop Koningin Wilhelmina haar Koningin Juliana^ in het staatsiegewaad woarin zij op 6 September 1948 ingehuldigd werd. taak opvatte. Reeds uit de eerste toe spraken, die Juliana als Koningin hield, bleek haar bewuste besef, hoe hoog zl) haar taak had op te vatten. De woorden „Wie ben ik dat ik dit doen mag" en de woorden daarna, waarmede zy haar Moeder als eerste regeringsdaad benoemde tot Ridder in de Militaire Willemsorde, vestigde het vertrouwen in ons volk. dat de taak. die een halve eeuw in zo goede handen rustte, in even zogoede handen was overgegaan. En een antwoord Koningin Juliana bevestigde die in druk door haar bezoeken, in gezelschap van Prins Bernhard. aan de diverse provincies, door haar hartveroverende bezoeken aan Frankrijk in Mei 1950.' Engeland in November van dat jaar. Luxemburg in Juni 1951, de Nieuwe Wereld in de lente van het daarop volgende jaar. aan Denemarken en Noorwegen een paar maanden na de nationale ramp. Zij toonde zich een draagster van zovele Nederlandse idealen door tot tweemaal toe in een persoonlijk niet door ministers ge waarborgd adres de hoogste gezags drager van de Verenigde Staten van Amerika aandacht te vragen voor het vluchtelingenvraagstuk. Onder haar bewind kreeg de Europese economische samenwerking vorm, nam Nederland deel aan de NATO. aan de Europese Defensiegemeenschap, aan de Kolen- en Staalgemeenschap Steeds weer toonde Koningin Juliana besef voor de noden en eisen van de tyd. Waar zy sociaal en maatschappelijk behulp zaam kon zijn. aarzelde zy nooit. Waar zij internationaal een „steentje" bij kon dragen tot een betcie verhouding zonder daarmede in strijd te komen met de strikte eisen van het constitu tioneel Koningschap, greep zy die kans tot verrijking van anderen met de vruchten van een eigen hoogge stemd idealisme en harmonisch ge vormd intellect aan. Over de wereld delen heen hebben Haai woorden geklonken, in Kopenhagen nog dit jaar tot de studenten gesproken: .Bin nen een kwart eeuw moeten wt) in Europa leven in hetzelfde huis of ondergaan in dezelfde ruine.. Zoals de moeilijkheden van deze jaren dc aanhankelijkheid van ons volk voor Vorstenhuis, Koninklijk Gezin en Koningin hebben gesterkt, zoals zij Koningin Juliana ten volle benutte mogelijkheden hebben ge boden om een zeer moeilijke taak in overeenstemming met haar wezen te volvoeren, zo hebben deze jaren ook éen antwoord gegeven op dc vraag, door Koningin Juliana ge steld. wie Zü is dat Zij haar grote taak vervullen mag: Zij is de leids vrouwe, die wy zozeer behoeven.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5