AVOND het Groene Kerkje EGSTGEESTS HISTORIE WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCII DAGBLAD - ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 - Pagina 2 FLITS UIT Op dezelfde plaats stond in 740 een der eerste kerken van ons land (Van onze correspondent te Oegstgeest) De Heilige Willibrordus, die op 21 November van het jaar 695 door paus Sergius in de Ceciliabasiliek tot bisschop werd gewijd en zijn zetel te Utrecht vestigde, heeft vandaar uit vele jaren lang zijn evangelie-predi- king verricht. Een van zijn tochten voerde hem naar het Westen, waar hij op de plaats waar zich thans het Groene Kerkje te Oegstgeest bevindt, werklieden bezig zag met het bouwen van een kerk. Hij zegde toe die kerk te zullen komen inwijden. Zijn dood in 739 heeft hem niet weerhouden om deze belofte in te lossen Het Groene Kerkje in 1770, zoals P. C. la Farque het zag Deze overlevering, die te vinden is in „Helden Gods", legenden van Nederlandse heiligen, verzameld door E. Lagerwey. zegt hierover het volgende: „Maar de schoonste herinnering aan hem (Wllllbrord) hebben de Oegstgeesters. Hun gewerd geen tijdelijke gave. zoals den Vlissln- gers, wier ledige wijnflessen meer malen op wonderbare wijze werden gevuld maar zy ontvingen een grote geestelijke zegen. Dit verha len de oude gedenkboeken: toen Sint Willibrord hun dorp bezocht, vroegen de huislieden, dat hy hun nieuwe kerk. die nog niet geheel voltooid was. zou komen inwijden. Hierop stelde de heilige bisschop een dag vast. waarop zij alles tot dc inwijding gereed moesten maken. Maar daar die dag eerst enige maanden later zou vallen en de bis schop reeds zo oud en zwak en vermoeid was. werd het volk over dat uitstel zeer bedroefd en daarom troostte hy hen met dc woorden: hetzy levend of dood. ik zal zeker komen. Maar gelijk de Oegstgeesters wel hadden gevreesd, stierf de bis schop binnen de beloofde tijd. Niet temin hebben zij in het volle ver trouwen op zijn belofte tegen de bepaalde dag alles ter inwijding hunner kerk gereed gemaakt. En zie. er kwam een heldere, klare lucht over het land. met een zachte regen gemengd, zodat als door eens hemels blauw alles besprenkeld werd. wat tot de kerk behoorde, ge lijk het met wijwater pleegt te ge schieden. Ook hoorde men het ge zang der engelen en vond men als door onzichtbare hand op de vloer der kerk de letters getekend, die daar behoren te staan. Ja. binnen de kerk dropen de muren van een olieachtig vocht, zodat men wel duideljjk verstond, dat de heilige vader Willibrord het woord aan zyn Oegstgeester kinderen gegeven, had gestand gedaan. Ook heeft nooit iemand getwijfeld, of de kerk van Oegstgeest is op waarlijk wonder bare wijze ingezegend door de zalige bisschop". Inderdaad een wonderlijke ge schiedenis. een legende. Maar toch mogen wij hieruit op maken. dat de namen van Oegst geest en Willibrord wel op zeer bijzondere wijze aan elkaar zyn verbonden. In de beschrijving van het Groene Kerkje door mr B C. van Krieken, waaraan wy de historische gegevens ontlenen, komt deze dan ook te recht tot de veronderstelling, dat de stichtingsdatum van de kerk op omstreeks 740 moet worden gesteld, zodat algemeen wordt aangenomen, dat op de plaats waar nu het Groene Kerkje staat een der eerste kerken van ons land heeft gestaan Met recht mag worden gezegd, dat wij ons hier op historische grond bevinden. In Oegstgeest zelf treffen wij namelijk reeds een van de oudst bekende Hollandse dorpen aan. zo dat het niet te verwonderen valt. dat hier ook een van de oudste kerken wordt aangetroffen. Is de heuvei waarop het Groene Kerkje staat een vroegere Ro meinse burcht geweest? Hierover zijn de meningen verdeeld. W. J. J. C Bijleveld meent, dat we hier te doen hebben met een der hoogste blnnenduinen, terwijl Frans van Mieris in zijn „Beschrijving dei- Stad Leyden" van oordeel is, dat hier een Romeinse burcht is geweest. Een ernstig onderzoek naar de vraag of hier een Romeinse burcht is ge weest, is voorzover bekend, nim mer geschied. Doordat de heuvel later als begraafplaats is gebruikt, is dit onderzoek ook wel zeer be moeilijkt. De Noormannen, die in de 9de eeuw ons land bezochten en veel onheil stichtten, schijnen ook het houten kerkje te Oegstgeest ver nield te hebben, wat volgens de overlevering in 858 zou zijn ge schied Daar op de geestgronden en bmnenduinen een talrijke bevol king was gevestigd, kan gevoegelijk worden aangenomen, dat de nieuwe van steen gebouwde kerk er stond vóór het jaar 1000. Op de grond slagen van deze stenen kerk staat nog steeds de Groene Kerk. zodat in deze eeuw het 1000-Jarig bestaan van de kerk herdacht zou kunnen worden. De naam „Groene" kerkje heeft het gekregen door de be groeiing met klimop. Moederkerk Voor het eerst wordt de kerk van Oegstgeest vermeld in een oorkonde van 1063 als de moederkerk van andere kerken. In de 9de eeuw wordt bovendien reeds melding gemaakt van de Kerk te Kerckwerve, onder welke naam Oegstgeest lange tijd bekend is geweest. Hoe belangrijk de kerk te Oegst geest was. blijkt ook wel hierult.dat Leiden oorspronkelijk in twee delen was gesplitst, dat eensdeels onder Oegstgeest en andersdeels onder Leiderdorp behoorde. De scheiding van de twee gehuchten, zo in het geestelijke als in het wereldlijke, was in het midden van de Mare. Uit hoofde van dit onderscheiden gezag waren de bewoners ten Wes ten van de Mare ln het geestelijke aan de kerk van Oegstgeest onder worpen. zowel voor het dopen van de kinderen als voor het begraven van hun doden. Het is hierdoor, dat de aldaar gebouwde Vrouwe Kerk. een dochter van die van Oegstgeest geheten werd Deze kerk. ook Ma- riakerk genoemd, en later de Waalse Kerk. is inmiddels afgebroken. Nadat de kerk herhaalde malen was uitgebreid, werd in het mid den van de 15de eeuw de toren ge bouwd, naar blijkt uit een verkla ring van Kerkmeester Floris Ewoutszoon en Jacobszoon dat de kerk een halve morgen lands aan het klooster Mariénpoel heeft ver kocht om de torenbouw te kunnen bekostigen. In de Spaanse tijd, tijdens de be legering van Lelden, is de kerk ver woest en ln de Jaren 1588 tot 1600 weer gedeeltelijk opgebouwd. Het was echter slechts een klein deel dat hersteld werd. gelegen tegen de ln stand gebleven toren. Na de reformatie en wel op het einde van de 16de eeuw ls een gedeelte van de kerk door de Gereformeerden ter uitoefening van hun godsdienst opgebouwd, waarmede men in het jaar 1600 zover was gevorderd, dat het eerste vak daartoe geschikt was gemaakt. Eerst in 1663 ging men totnet de finitieve herstel over en werd de mooie kruiskerk weer in vroegere luister hersteld. Er werd hierbij ge bruik gemaakt van het bewaard gebleven muurwerk. Aan het eind van de 18de eeuw vinden wij de kerk als volgt beschreven: Dc kerk Is van een langwerpige vierkante gedaante, niet zeer hoog dog van een geschikte binnenruim te. nevens al het tot den gewoonc Godsdienst oeffening benoodigden, zeer wel voorzien. De Tooren die in het midden der Voorgevel voor de Kerk aangeboud ls. en als een Voor portaal tot den ingang diend: gaat van onderen vierkant op tot boven het kerkdak, alwaar dezelve met een platte vierkanten stomp ein digt. zijnde, van een goed Uur werk en Klok voorzien". Lang zou de toren echter niet meer als een sieraad daar staan. In 1830 was deze geheel en al verwil derd. Sindsdien vormt de platte grond van de kerk een kruis, waar van het rechtgesloten koor en het eenbeukige schip elk drie vakken tellen en elk van de dwarsarmen twee vakken, alles gerekend uit dc kruising. Hoewel de kerk kan bo gen op een oude geschiedenis, da teert het bestaande gebouw in zijn huidige staat eerst uit het Jaar 1830 Een steen boven de Ingang aan de Westzijde vermeldt dit jaar tal. Door het verzakken van de met zerken bedekte vloer waren Nog steeds Is het Groene Kerkje een sieraad voor zijn om geving. Maar dit his torisch gebouwtje was in vroeger tijden toch veel mooier dan te genwoordig. Foto Leldsch Dagblad - Van Vliet omstreeks 1915 de muren van het kerkje ernstig gescheurd en de banken verzakt. Herstel werd drin gend noodzakelijk en in 1916 kon- jen met steun van het Rijk de no dige werkzaamheden worden uitge voerd. Ook het interieur werd op geknapt en daardoor beter aan de mooie omgeving aangepast. Wat dit interieur betreft, valt allereerst te wijzen op de preekstoel, die van eikenhout is en dateert uit 1662. Aan de stoel, die met zeer kunstig houtsnijwerk is versierd, bevinden zich koperen houders voor het doopbekken en voor een „zand- lopeiVervolgens valt te wijzen op de Herenbank voor het gemeen tebestuur van Leiden. In het lof werk van deze bank komt het Jaar tal 1689 voor. terwijl op de kap het Leidse wapen te midden van een viertal wapens van Leidse Burge meesters prijkt. Regerings bank OP 22 Januari 1814 overleed ln de gemeente Oegstgeest Abraham Bubbezon, oud 79 jaren, van beroep schoenmaker, geboren en gewoond hebbende binnen deze gemeente in het huis no. 69. celegen by de Vijf huizen (Leidse Buurt i. Bft testament had hij tot zyn erfgename benoemd „de Gerefor meerde Kerk van Oegstgeest en Poelgeest". Daarbij was als voor waarde gesteld, dat de kerkmees ters ..ten eeuwigen dage" aan de Bailliuw. Schout en Secretaris, mitsgaders de Leden van het Ge meentebestuur en aan Schepenen van Oegstgeest en Poelgeest „te geven en te vergunnen de Vrije Zitting niet alleen ln de Banken door Kerkmeestcren aangekocht, mitsgaders ln de Bank, welke voor de verdere Leden der Regecrlng toen reeds was geappropleerd. maar ook te zorgen dat de voor schreven Banken altijd van de noo- dlge Kussens en Gordynen zijn voorzien en dat voor leder Lid een BUbel en Gezangboek in de ge melde Banken voorhanden ls en voorts dat zy van het noodlge Vuur in de Stoven worden voorzien, zon der voor dit alles iets hoegenaamd ook, te mogen vorderen". Het motief tot deze merkwaar dige testamentaire bepaling is wel zeer vermeldenswaard. Het was namelyk „de Serieuse wil en be geerte" van de testateur, dat zy dit vrye en kosteloze gebruik zou den hebben „voor de moeite a ah de waarneming hunner posten verbonden" Kerkmeesteren heb ben de voorwaarden aanvaard. De achterste bank onmiddellijk links van de preekstoel is indertijd voor Regerlngsbank bestemd ge weest. Voor het onderhoud van deze bank werd door kerkvoogden Jaarlyks een bedrag van U 2 uit getrokken. Jhr. Gevers van Endegeest, de vroegere bewoner van het kasteel Endegeest heeft veel voor ver fraaiing van de kerk gedaan. Van hem zyn afkomstig de drie kope ren kronen, daterend uit 1662 en aan de kerk geschonken in 1852. In 1857 nam hy de kosten van het plaatsen van een orgel voor zijn rekening. Het raam in de Noordelyke gevel, het kasteel En degeest afbeeldende en geplaatst in 1885 herinnert aan deze milde schenker. Op dit raam komen te vens de wapens van Gevers en Deutz van Assendelft voor. In het torentje bevindt zich een klok van 49 cm. mlddcliyn met opschrift: „Me lccit Amstelredamia. Ao 1734" Mr van Krieken eindigt zijn his torische beschouwing als volgt: „De Hervormde Gemeente van Oegstgeest moge het als een <90fW<8CS0(<90Sc(<9C>Sct^ RESTAURATIE NOODZAKELIJK Do oadslo kork var, do Horren,de Gemeente Ic Oegstgeest heeft da n..Groene Kerkje" gekregen door do ftcgrociir.fi ...cl kt,mop. dat ruim 31» iaar geleden op voorstel li... do heer \'an don Berg. des- l„dkerk,;.,.qd. werd geplant Zi,n kleinzoon, de l.eer r d Berg. die r.i. deel uilmoakl ran de korLroogdi,. heelt mei leedwezen Opdracht moeien IV ren hel groen grotendeels Ie verwilderen, omdat ren grondig onderzoek n.ocsl plaats Iwhl...mr do algehele toestand van hol kerkgebouw, dal gegrond vest is op fundamenten, die meer dan KMX) jaar oud :</n. Hel Rljluburtou voor Monumen tenzorg heeft zich onlangs ervan overtuigd, dal algehele restauratie een dringende noodzaak is Wij vernomen dat de kerkeraad m er enL I.- elnadere mede delingen hoopt Ie kunnen doen inzake do restauratiewerkzaam heden. biyvend voorrecht beschouwen ln een kerkgebouw met een zo ryke historie bijeen te kunnen komen, op een plaats waar. sedert Wil librord hier rondtrok, tot op de huidige tyd het Evangelie ver kondigd mocht worden. Ook aan het geslacht van nu legt dit gro te verplichtingen op". Het geslacht van nu staat mo menteel voor de taak deze verplich tingen te aanvaarden. Immers de kerk behoeft een grondige restau ratie. Wie de moeite neemt het kerk gebouw van naderby te bezien, valt allereerst op. dat het meeste groen van de muren is verwyderd. dat de muren er verbrokkeld uitzien, zo dat het treffen van voorzieningen op niet al te lange termijn beslist noodzakelijk is. Ook de banken in de kerk zullen vernieuwd moeten worden. Helaas de ambteiyke mo lens malen langzaam, doch de Kerkvoogdij is actief en wij hopen, dat het niet lang meer behoeft te duren, dat wij kunnen melden hoe en wanneer het restauratiewerk zal kunnen worden uitgevoerd. Kijkjes in de Natuur ongehinderd de vlucht der ogen volgen over tie dingen rondom. Hun .vlucht over het gladgestreken strand, waarin de lijnen zijn vervaagd en opgenomen in een zacht vloeiend bruin. Het strand, met de achtergebleven plassen als matlichtende ogen, met zyn golf brekers en de takkebossen en palen van zyn geschonden zeewering. Over het beweeglijke spel der lichte strepen, die de grens tussen water en land aanduiden, over de wiekende vogels, die het brede watervlak over steken. op zoek naar hun slaapplaatsen aan de kust van Walcheren of verder naar noordelijker zandplaten. Grote meeuwen met rustige vleugelslag of koppels kleine donkere vogels, die met driftige vlerken rakelings over het water gaan. Dan keren de gedachten terug naar de vertrouwde dingen van dichtby Een kinderscneepje met het zeil in top. het gele hout zacht glan zend in het gedempte kunstlicht. Een schelp, een door het water geslepen steen, met lUnen even zuiver als de richels, waarmee de wind de vloedlijn siert, met tinten, die slechts te vinden zyn ln het zeewater zelve en in de wolkenlucht daarboven. En dan een slapend kind. de bruinverbrande ron de armpjes boven het hoofd, plotseling weggleden in een bevrijdende slaap na een dag van hevig kinderleven. BUITEN zinkt de nacht. Door een open raam ruist de stem van de zee. een rhythmisch zwellen en afne men. waardoor zwak een verwaaid vogelgeluid klinkt. Een vleermuis. Ja gend op muggen en nachtvlinders, die geboeid door het licht, tegen het ven sterglas dansen, schryft zijn Hakke lende figuren in de lichtkring voor dc ruiten Recht voor ons. daar. waar we de horizon vermoeden, glyden de lichten der schepen voorby, groene rode. witte en klinkt het stampend zwoegen van hun machines. In de stille beslotenheid van het veilige sterke huis op het duin. vol- cend met de ogen de verglildende lichten en luisterend naar de ge dempte scheepsgeluiden, gaan weder om de snelle gedachten uit. thnns naar die onzichtbare schepen, kleine donkere werelden, die als de vogels hun weg over het water zoeken en hun doel even zo goed kennen. Aan hun leven hebben we echter even min deel als aan dat van die zwijgend voortsnellende watervogels. Als w|j vervuld van deze en veler lei gedachten. In het nachteiyk duis ter het duin Ingaan, welft zich boven ins de blauwzwarte hemel, met dui zelingwekkend diep de matte glans van •en myriadenleger van sterren. Er fluit een trekvogel beneden aan het donkere strand, waar de opko mende vloed reeds zyn rusteloze strepen trekt. BOVEN de Westerschelde gaat de zon onder ln een bed van vuur. Een wolkenbank, grauw als de nacht, waarvan zij de voorbode is. heeft nog getracht haar tegemoet treden op haar snelle baan naar de zeespiegel, heeft haar willen wiskelen in blauwzwarte sluiers, maar rood en violet vlammend is zy door de drei gende belemmering heen gebroken en nu, eenmaal bevrijd heeft zij het water met vloeiend vuur overgoten. Dan, als in een weifeling bij het afscheid van de duisterende aarde, toeft zy nog even boven de horizon, een vurige bol zwevend op het bran dende water. wy. die op dit uur aan het strand de neergang van het grote licht aanschouwen, houden de adem in. Want met ontzaglijke vlammen omvat de zonneschyf nu een tankboot. die donker stampend het open water zoekt, en in de kortstondige hellebrand zo hevig wordt omgloeid. dat haar massieve romp schijnt te groeien, tot zy roodvlammend zelf tot een zon is geworden. Want. als een duizendvoudige scheepsbrand is de kortstondige om knelling. waarin de scheepsromp-'ordt gevangen gehouden, een omstraling. zo hevig, zo ontzaglijk, dat het schip schy'nt te groeien in het hellevuur, tot het roodvlammend zè'.f tot een zon is geworden Langzaam maar gestadig clljdt de boot verdei en maakt zich los van de zinkende vuurhaard die met het licht ook de kleuren uit de avondhemel neemt, tot de laatste karmljnstrepen uit de wolken zijn gederfd en het wa tervlak achterbiyft. oneindig ver en nagenoeg rimpelloos. RECHT voor ons. heel ver. maar goed zichtbaar. het verlichte Vlissingen met zijn betoverende illuminatie: ter weerszliden van ons het donkere land. de duinen met de sombere silhouetten der bunkers. En over alles heen het lichtend flitsen van de wachters langs Hol lands kustiyn. Een vriendelijk knip ogen of een zwakke veeg langs d» hemel van heel ver, maar dichterb.J aan de overzy van het water «o breken der duisternis met felle slagen. De vuurtorens langs Hollands kust, Hollands waakzame ogen! Augustus 1953. s. van der zee. TERUGGEKEERD ln het schemer donkere huis boven aan de duin rand vinden wc de kaarsen ontsto ken. Vinden we ook de stilte, waarin een lange zomerdag, vervuld van licht. van zee- en windgeruis en van kinder stemmen, ter ruste ls gegaan Dit is het vuur. waarin de stemmen zwygen en de gedachten worden geboren, die Het meiske op de foto - meed?: zegt van haar: „ze wordt al ee? „echte" jongedame" - toont stre lend haar jurkje, dat zij zojubt heelt gekregen. Ze lijkt te zee- gen: „en, hoe vindt U m'n nieuw® jurk"? Dit eenvoudige jurkje werd af maakt van flauw met nopjes be drukte orlon. Een ideale dracht voor een i°9 heel jeugdige jongedame, war de stol is gemakkelijk te wasser- krimpt niet, en hoeft nagenoer niet te worden gestreken. Kleine witte knoopjes geven de lijn a® van de puntige kraag en ce manchetjes, een leren ceintuur!,5 versiert de taille. Witte sokjes en zwarte lage lol' schoentjes maken er een 9s" slaagd „feestelijk" geheel van.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 6