Waar NAPOLEON en HITLER wilden landen Het Verjaarscadeau WEKELIJKS BIJVOEGSEL van liet LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 22 AUGUSTUS 19Ó3 - Pagina 1 ENGELAND'S STORMHOEK William Furber (102 jaar oud) zei: „Dat lukt de Duitsers nooitDaar zorgt Churchill voor Schapen grazen vredig, waar Willem de Veroveraar Engeland binnenviel Mr William Furber (destijds 97 /aar): „Churchill zal het wel opknappen". Vrijwel niemand buiten Engeland heeft ooit gehoord van de Cinque Ports", Engeland's stormhoek in het Zuid oosten. Zij vormen Engeland's drempel en het is nu eenmaal zo, dat iemand, die binnen wil treden, zelden op de drempel blijft staan. Toch loont zich dit in het geval der „Cinque Ports". Waarom? Omdat alleen de namen reeds beelden oproepen van eeuwenoude gebeurtenissen, die plaatsgrepen, toen Enge land nog in staat van wording was, gebeurtenissen, die beslissend waren voor Engeland's lot tot op de huidige dag. DE geschiedenis der „Cinque Ports" gaat terug tot de tijden, toen de geschiedenis voor het eerst enigs zins uitvoerig te hoek werd gesteld. Lang vóór er sprake was van een Britse Marine gaven de Engelse koningen aan de zeelieden dier havensteden vele privilegiën, om te hereiken, dat die stoere mannen zich bereid verklaarden, een vloot in ge reedheid te houden om Engelse troe pen naar het Europese vasteland te transporteren. Deze vloot der Cinque Torts bevocht de Fransen. Hollan ders en de Denen. HU was de voor ganger van dc latere Britse Marine. De havens, waarin die schepen lagen, zijn nog te zien. maar de kaden zijn ■t gras begroeid. Van de oude glorie bedrijvigheid is geen tastbaar spoor meer over. Wel van de traditie, maar hierover later. Het is voor wie ook moeilijk te begrijpen, dat die Zeven Stadjes hun gouden eeuw reeds achter zich hadden. tocr> koningin Elizabeth I eisje was en dat zij reeds in de „„uw begonnen te behoren tot de code steden", zoals Nederland ze kent langs de kusten van dc oude Zuiderzee. ALOUD ZEVENTAL SLECHTS Dover is thans nog een havenstad van betekenis. Zijn be staan is afhankelijk van de tech nische prestaties van de mens in dc eeuwige strijd tegen de zee. Sandwich ligt nu ruim drie kilometer van zee verwijderd en prachtige golf links lig gen nu in de zandige duinen, die eens zijn handel verstikten. Hythe is een Rustplaatsje zonder betekenis. Scheep jes die niet in de winterse stormen willen vergaan, moeten met man en macht op het strand gesleept worden. New Romney is een dorpje vrij ver de kust. Van de rivier, die eens haven vormde, is zo op het oog s meer te bespeuren. Hastings is leen badplaats. Van zijn vroegere handelsglorie is vrijwel geen spoor meer over. Rye en Winchelsea, de ,lw«e oude stedekes", die in dc der tiende eeuw opgenomen werden in dc .Confederatie der Vijf Havens", heb ben in de laatste zes eeuwen het minst van hun karakter verloren en er zijn in Europa weinig plekjes, waar de Middeleeuwen zo gaaf en mooi be waard zijn gebleven als in Winchelsea er. Rye. Winchelsea is thans (in nieu- gedoante» een belangrijke wijnha- en de oude kelders zün weer in gebruik genomen. De wapens dezer leven stadjes vertonen alle een halve leeuw en een half schip! Bij New Romncy staat op een heuvel een kruis, het Kruis van Shepway. Het verheft zich op de plaats, waar eens het Hof van Shepway stond, dat de belichaming was van enige der belang rijkste privilegiën der Vijf Havens. GEEN ANDERE HEER DAN DE KONING Als beloning voor hun diensten ter zee den lande bewezen verkregen de ingezetenen der Vijf Havens name- WINSTON CHURCHILL Is een admiraal zonder vloot, want hij bekleedt de cre-functle van ..Lord Warden and Admiral of the Cin que Ports", van Engeland's Inva sie-hoek en bakermat van de Britse marine. De „Cinque Ports" omvatten zeven stadjes, die eens vermaarde havens waren, doch thans - met uitzondering van Dover - als zodanig geen be tekenis meer hebben. Ja. zelfs deels kilometers ver van de zee liggen. Gouverneur der Cinque Ports. Tul op de huidige dag is die functie, die tegenwoordig vrijwel uitsluitend traditionele waarde heeft, een ere ambt. waartoe zeer verdienstclyke Britten worden benoemd. Winston Churchill is thans Gout Admiraal der Vijf Haven: mannen instelden, zo kende Engeland in de na-Romeinse tijd de „Graaf van de Saksische Kust", die de opbloei der havensteden in de hand werkte en zo voorbereidend werk deed voor de tot- sir.ndkoming van de Confederatie der Vijf Havens in de dagen van Eduard de Belijder. De opname van de „twee oude stedekes" (Rye en Winchelsea) bracht het aantal leden op zeven, maar het oude Normandisch-Franse woordje .Cinque Vijfbleef in de naam ge handhaafd Na de Romeinen kwamen de Saksen aan op dezelfde stranden, waar eens de legioenen van Rome geland waren. De beide Deer.se oorlogen vocht Enge land uit nabij Sandwich. De eerste predikers van het Christendom en de Normandische veroveraars kozen ook dc weg van Romeinen en Saksen. Napoleon liep met ernstige plannen rond om Engeland binnen te vallen in liet gebied der „Cinque Ports". De Brit ten bouwden toen tal van kleine for ten langs de kust (martello-torens), die thans nog op vele plaatsen te zien zijn. IBBBMK Albion's spreekwoordelijke witte krijtrotsen bij Dover lUk het recht, geen andere heer te behoeven te erkennen dan de koning. Zij mochten door geen rechtbank dan door hun eigen rechtbank be recht worden. Het Hof van Shepway benoemde zelf de Lord Warden of Sir Winston Churchill in het unifdrm van Lord Warden and Admiral of the Cinque Ports inspecteert troepen in een der oude forten van foqelands Stormhoek. In dit uniform woonde Sir Winston onlangs ook de Kroningsplechtigheid h Westminster Abbey bij: Het Hof van Shepway waakte boven dien met Argusogen en met al zijn be voegdheden «practisch gesproken vormde de Confederatie der Vijf Ha vens een autonoom gebied binnen hel Koninkrijk) over de handhaving der rechten en voorrechten, die de steden geschonken waren. Hoewel New-Rom- ney eens het hart der Confederatie was, hield zijn betekenis op in de tijd der Tudors, maar nog worden tal van historisch uiterst belangrijke documen ten in dat dode stadje bewaard Dc schapen in het Romney Marsh (Mot- rasland van Romney i zijn nu wereld beroemd. niet omdat zij grazen ter plaatse waar Willem de Veroveraar Engeland binnenviel, maar omdat zij van zo goede kwaliteit zijn In de tijd. toen de Theems nog uit mondde in het Kanaal "thans in d< Noordzeei. was Sandwich de belang rijkste haven van Londen Nog ziet meri er versterkingen, gebouwd in de dagen van Elizabeth (toen de stad reeds hard achteruit gegaan was', er. in 1014 aldus vermelden oude kro nieken was Sandwich „de beroemd ste haven van Engeland". Toen Eduard de Belijder de Con ferentie der Vijf Havens vormde, nam Sandwich op zich. „twintig schepen, elk bemand met 20 man, gedurende vijftien dagen" te zullen leveren! Dat was heel veel voor die tgd! Een der aardigste tradities is ook en zij wijst tevens op de vroegere be tekenis der Vijf Havens dat dc bur gemeesters der stadjes, die in functie zijn als er een nieuwe souverein ge kroond wordt, bij die gelegenheid tot baron worden verheven. Een oud ge bruik. waarvan ook in onze tijd niet wordt afgeweken. INVASIE-KUST HET gebied der „Cinque Ports" is sedert de dageraad der historie Engeland's stormhoek en invasie- kust geWeest De Romeinen landden nabij Sandwich en bleven vier eeuwci lang heersers over Engeland. Rich- borough was het Romeinse regerings centrum. Zij. de Romeinen, bouwden de vijf forten (caslellai, die later uit groeiden tot de „Cinque Ports' Want evenals in Nederland de keizers van het Heilige Roomse Rijk aan de kust gravers of wachters tegen de Noor- WOORD VAN BEZINNING VERANTWOORDELIJKHEID „Weet U. de mensen van tegen woordig hebben bijna geen verant woordelijkheidsbesef" Deze opmerking meestal af komstig van oudere mensen moet ik van tijd tot tijd aanhoren. Daar bij heb Ik telkens de neiging om. vriendelijk maar critisch. te vra gen „Hebt U in uw leven geen pe rioden gehad, waarin het verant woordelijkheidsbesef nog geheel ontbrak of slechts inatig ontwik keld was?" VerantwoordelUkheid moet met schade en schande. GELEERD wor den. Het is niet een kwestie van theoretiseren, maar van harde er varing. Dit risico is onvermijdelijk. Geldt niet ten aanzien van ons ge hele leven: „Die niet waagt, die niet wint"? Evengoed voor een za- kelyke onderneming als voor gees telijke bezittingen. Je kunt immers een bepaalde geloofsovertuiging niet zonder meer overnemen, kopen of aanleren Juist hierbij wordt ge vraagd. dat je persoonlijk verant woordelijkheid neemt Dat kan niet (uitsluitend) op aandrang of on ?ezag van anderen. Sommige oudeis vergeten hun kinderen verantwoordelijkheid te leren. Niet uit onverschilligheid, maar door een goedbedoelde be zorgdheid. Voor dit laatste zijn tal loze aanleidingen. Onze wereld ls vol gevaar: snelverkeer, ziekte, ma teriële en geestelijke machten. Jongens en meisjes, boven en on der de tien. lachen je vrijmoedig uit. als je goedbedoelde en instinct matige zorg voor hen te voorschijn springt. „Ach. jij ook", is hun con clusie. Of op milder toon: „Maak je toch niet zo benauwd". Soms klinkt als een verrassende en be schamende echo uit jc eisen jeugd „Ik mag ook nooit wat!". Goed. je laat als „verstandige" ouders Jc kinderen zoveel mogelijk vrijheid. Zij blijven immers geen onbeholpen kleuters Zij moeten zelf hun weg leren vinden Naar school, op straat, in het spel met anderen. Ook in de vacantie. Je kunt het nu eenmaal niet nalaten van de talloze raadgevingen en waarschuwingen enkele hardop uit te spreken: „Wees voorzichtig. Kijk goeci uit". Of. als de trein op het punt staat te vertrekken tik je nog eens tegen de ruit van de coupé, waar je jongens een plaats hebben gevonden voor hun eerste reis op eigen verantwoordelijkheid, om te beduiden: „Denk aan je kaartje! Vergeet niet te schrijven, dat je goed bent overgekomen!" Het is overbodige moeite. Als je woorden door oe ruit neenoringen worden ze met een vnendeiijitc. geruststellen de glimlach beantwoord. De zell- bewuste manier waarop dit gebeurt doet even vreemd aan. Maar het is tegelijk een verrassend bewijs, dai het verantwoordeiykheidsoesel van de jongens, nu zij eenmaal op zich- zeli zijn aangewezen, in werking is gekomen. Is verantwoordelijkheidsbesef eigenlijk niet een mengsel van gocue onverschilligheid? iemand toen kan de verantwoordelijkheid voor bepaalde zaken ol personen te zwaar opnemen, in dat geval is het misschien bevrijdend van een ander ol van je zelf oe vei maning ie no ren. „Kom. wees verstandig, je mag geen overdreven zorg heooen". De verantwoordelijkheid verliest hier door niet aan diepte. Kan omgekeerd onverschilligheid door het toedienen van een dosis bezorgdheid genezen worden? Het lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk. Op glad marmer kan geen zaad ontkiemen! Een andere vraag is echter, of het gebrek aan verantwoordelijk- heidsoesef bij dc mensen van onze tijd zoals sommigen vaststellen op onverschilligheid berust. Mijn antwoord is: „Neen". Laten wij ons alstublieft niet blind staren op de buitenkant. Telkens blijktdat tal loze mensen, innerlijk, zich ernstig bezorgd maken en tobben over hun verantwoordelijkheid ten opzichte van God en mensen. Alleen, zij lo pen hiermee niet te koop. De Bijbel laat geen twijfel over: Wi). mensen, zijn verantwoordelijk. Geen overdreven zorg en geen ver regaande onverschilligheid kunnen deze vrijheid om naar eigen keuze te beslissen en die daardoor te gelijk gebondenheid inhoudt on draaglijk maken of verzwakken Ik durf verantwoordelijkheid te dragen, tegenover de kleine kring van mijn dagelijks leven en tegen over de schijnbaar onverschillige en oppervlakkige wereld van onze tijd. God immers heeft alle mensen, ook mij. voor zijn rekening geno men. Uiteindelijk is Hij verant woordelijk, Of de berichten in het Evangelie, over Jezus Christus, zijn onbetrouwbaar! P. L. Schoonheim. Predikant voor het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Leiden. Hoge Rijndijk 14a. Illlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOOR DE JEEGD Toen kwam Wereldoorlog Nummer Twee. Zou Hitier een poging doen om over te steken en Engeland te bezetten? Maanden van koortsach tige spanning verliepen toen in het gebied der ..Cinque Ports". „En, mynheer Furber". vroegen wij aan New Romney's 102-jarige en oudste ingezetene, „wat daclit U van die Duitse inval in 1940?" William Fur ber, gepensionneerd marine-man. antwoordde met iets van een vrien delijke snauw: „Ik was toen pas 90 jaar oud geworden. Ik zei: Dat lukt die Duitsers nooit! Als ze Churchill maar het commando geven. Dan zal hy wel zorgen, dat ze niet binnen komen!" Nu. de Duitsers zyn niet binnengevallen en zo heeft dus Wil lem de Veroveraar nog steeds aan spraak op de tilel „Laatste Ver overaar van Engeland De castella der Romeinen, de „Oost- wal". die de Saksen bij de Cinque Ports langs de kust bouwden, de for ten uit de Napoleontische tijd en de radar-installaties der twintigste eeuw- hadden cn hebben allemaal tot taak: Engeland te bewaken tegen de vijan den op het continent. Zij zijn tevens stuk voor stuk symbolen van moeilijke cn mooie tijden in de Britse geschie denis. SMOKKELKUST TS het zo heel erg. dat de mannen. I die vochten op de vloten der „Cinque Ports", in hun vrije tijd aan zee roverij deden? En de Engelsen zien ook graag door dc vingers, dal tal van instellingen van religieuse of charita tieve aard in vroeger eeuwen in het gebied dei Cinque Ports' hun mid delen verkregen uit de troebele bron der zeeroverij en smokkelhandel Wie Romncy Marsh ziet. begrijpt zeggen velen in Engeland dat daar in de buurt gesmokkeld moest worden. En de Engelsen zeggen dit. omdat zij niet uit het oog willen verliezen, dat die smokkelaars cn zeerovers degenen waren, die niet slechts eigen huis en hof beschermden, maar ook hun vadci- land Engeland. Die mannen moesten turen over dc zee om te zien. of er vijanden in aantocht waren. En natuui - lijk zagen zij dan ook wel eens ccn lantaarn op een Franse schuileen lantaarn, die voor hen een winstgeven de dag betekende. Eigenlijk was het erg dom van Rob- je. Maar Je moet niet vergeten, dat hij nog maar een heel klein jongetje is. cn hij kan het dus echt niet helpen. Hij vond het heel naar, ja, hy wou zelfs beginnen te huilen, maar flinke jongens huilen nu eenmaal niet, en daarom beet Robje zijn tanden op el kaar en hy gedroeg zich als een echte man. Ik zal jullie vertellen wat er ge beurd is. Vandaag is Robje's moeder jarig en dus is het feest. Vader en Robje hebben vanmorgen, heel vroeg, moeders stoel versierd en toen moe der een poosje later de kamer binnen kwam, stonden vader en Robje haar met stralende ogen op te wachten. Vader gaf zijn verjaarscadeautje 't eerst, het was een klein doosje en er zat een prachtige armband in. Moe der was er reuze bly mee. en daarna was Robje aan de beurt om moeder zyn cadeau te geven. Vol trots over handigde hU haar een grote doos en vader en moeder waren allebei ver schrikkelijk nieuwsgierig, want vader wist evenmin als moeder wat er in die doos zat. De vorige week had vader aan Robje gevraagd: „Zullen we sa men een cadeautje voor moeder ko pen?" Maar Robje zei. dat dat niet nodig was. omdat hij al lang iets moois voor moeder had en hij wou niet zeggen wat het was. Moeder kon het touwtje haast niet loskrijgen cn Robje gilde van plezier, zo grappig vond hy dat. Maar einde lijk kon 7.e het deksel van de doos tillen cn Robje zag hoe ze vol verba- In zyn armen torsie Robje een grote ruiker bloemen, lie hy aan Moeder jat zing keek naar wat er in de doos lag. Dat zag vader ook, en daarom keek hij gauw over moeders schouders om eveneens in die doos te kyken en het gekke was dat Piij minstens even ver baasd keek als moeder. Robje begreep er niets van en hij trok de doos wat naar beneden, zodat hij er in kon zien en toenJa, toen moest hy bijna huilen en hy begieep waarom vader en moeder zo verbaasd hadden geke ken. Want wat zat er in die doos? Een lelyke bos verschrompelde bloe men. Je kon haast niet eens meer zien, dat het gele en blauwe bloemen ge weest waren, en de groene blaadjes waren hard geworden en byna kleur loos. Nu moet je weten, dat Robje op een bovenhuis in een heel grote stad woont. En twee weken geleden op een zonnige middag had Robje een autotochtje mo gen maken met een oom en tante van hem Ze waren toen heel ver weg ge reden. tot ze kwamen by een grote speeltuin. Daar hadden ze limonade gedronken en Robje had op de wip ge zeten en op de schommel en toen in eens zag hij in de tuin, die bij de speeltuin hoorde, heel mooie bloemen, zo mooi als hy ze nog nooit gezien had. Van die bloemen nu had hij een bos afgeplukt Ja. dat mocht, want oom had het aan een man in een vreemd zwart 'pak gevraagd, dezelfde man die ook de limonade bracht, en die man in het vreemde pak zei dat het goed was. Robje wist dat moeder gauw jarig was en daarom had hij die bloemen, blauwe en gele. In de auto meegenomen. Hy vertelde niet aan oom en tante wat hy er mee van plan was. maar toen hy thuis kwam, bracht hij ze stiekem naar zyn kamer tje en daar duwde hij ze in een lege schoenendoos, die hij onder in zyn speelgoedkast verstopte. Robje wist wel. dat bloemen altijd in een vaas met water staan, maar dacht hij. dan ziet moeder ze en dat mag niet. Hij had helemaal niet be grepen. dat bloemen doodgaan als ze geen water krygen! En vanmorgen, de morgen van moe ders verjaardag dus. had hij de doos uit de speelgoedkast gehaald en om dat hij het touwtje er twee weken ge leden al om geknoopt had. keek hij er niet meer in en nu waren de arme bloemen helemaal verschrompeld Robje vond het verschiikkelnk. het waren zulke schitterende bloemen ge weest en moeder hield zo veel van bloemenJa, het was jammer, heel jammer, want Robje dacht nu juist dat hij zo'n fijne verrassing voor moe der had. Maar vader fluisterde hem wat in 't oor cn toen keek Robje al iets minder sip Even later gingen ze samen weg. vader en Robje „We komen zo terug", beloofde hij en moeder deed net of ze helemaal niet begreep wat die twee gingen doen. Binnen tien minuten waren ze er al weer: Robje torste een geweldige ruiker bloemen ln zyn armen, die hU aan moeder gaf. „Uit m'n eigen spaarpot", zei hij er bij. En daarna vertelde hij aan moeder en vader de geschiedenis van die ver schrompelde bloemen, en weet je wat nu het cekke is? Toen Robje zei' Gooi die leliike dingen maar weg. moeder!", ant woordde moeder: „Nee. ik denk cr niet aan. Ik ben daar ook heel erg blU mee. het is één van de mooiste ca- deaux". Ja. zo zijn moeders nu! M. F. B.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5