Progressieve belastingen nivelleren inkomens en vermogens PANDA EN DE GROEI - STRALEN LL1DSCH DAGBLAD - ZATERDAG 22 AUGUSTUS Naar bedenkelijke maatschappelijke structuurverandering Risicodragend bevolkingsdeel geeft anderen sociale zekerheid Maar loopt dit niet uit op onzekerheid voor allen Op de distribuering en de nivellering van inkomens en vermogens als achter grond en ongetwijfeld tot op zekere hoogte ook doelstelling van de regeringen der laatste jaren hebben wij in deze rubriek meer dan eens geweien. De centrale regering heeft haar overheidsbudget gekoppeld aan een nationaal sociaal- en welvaartsplan en met name de fiscale maatregelen lijn daarop afgestemd. Wij zijn er langzamerhand aan gewend geraakt en geven ons er vaak weinig rekenschap van dat via de sociale voorzieningen en veranderingen in het belastingstelsel langzamerhand een groot deel van de inkomens en vermogens van de ene groep der bevolking naar een andere groep wordt overgeheveld. En ook deze bevoorrechte groep beseft doorgaans niet in welk een gunstige positie zij ten opzichte van andere bevolkingsgroepen verkeert. Maar wat van meer belang is het feit dat de maatschappij bezig is van structuur te veranderen en de gevolgen, welke dit voor de toekomst kan heb ben, staat velen in onze tijd niet helder en klaar voor ogen. Het ls daarom goed dat in brede kring kennis wordt genomen van een onlangs verschenen brochure van de hand van de heer M. A. Wisselink, hoofdinspec teur-titulair van 's Rijksbelastingen en privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Groningen over de „Verandering van enige economische en sociale verhou dingen door de belastingheffing" Hier is een dienaar van de grote Fiscus 3an het woord, die zich van een persoonlijk oordeel onthoudt, maar op grond van feitelijke gegevens en interessante be cijferingen conclusies trekt, die voor zich zelf spreken. Hij constateert dat er iets belang rijks gaande is. Dat er een principieel element gekomen is in de belastinghef fing. nu deze sedert 1040 de hefboom ls geworden tot verwerkelijking van een streven, gericht op bepaalde verande ringen in de maatschappij. Een stre ven, dat er op gericht is om gedeelten van bepaalde inkomens en vermogens af te nemen en deze over te brengen bij de overheid, by verplichte fondsen enz. en via deze collectiviteiten bij andere burgers, voorzover de overheid het geld althans zelf niet verbruikt. WAT ER BETAALD WORDT EN DOOR WIE De schrijver begint met ons te herin delen dat de Staat thans ongeveer acht maal zoveel van de bevolking int als vóór de oorlog, een toeneming, welke niet alleen te verklaren is uit de prijs stijging, uil de inflatie of uit de oorlogs schade. Dit betekent d«t de Staat veel meer bemoeiingen heeft gekregen met het maatschappelijk leven d.vz. dat de burger bepaalde taken werden afgeno men en dat voorkomen werd dat bur gers bepaalde handelingen zelf doen. Maar dat is alles nog daar aan toe. Het gaat de schrijver er om aan te tonen dat de nieuwe lasten oneven redig aan de bevolking zün opgelegd en dat de expansie van de uitgaven in feite door een kleine groep van de bevolking wordt opgebracht. En dit wordt met interessante cijfers geïllustreerd. Wij doen hier en daar maar een greep. Aannemende dat de arbeidslonen sinds 1938 met 100'. zijn gestegen (in wer kelijkheid is het percentage hoger» en aannemende dat ook de andere inko mens ln gelijke mate zijn gestegen, dra gen zij, die ln 1951 minder aan f.3500 verdienden, via de Inkomstenbelasting niets tot de extra lasten bij. terwijl dit percentage voor de inkomens van f.4000 tot f 100.000 van 3'i% tot 40,4'i op loopt. De werkelijkheid is echter nog veel ongunstiger. Want ln de eerste plaats is in vele gevallen het inkomen niet verdubbeld. Maar in de tweede plaats is de prijsstijging voor ..goederen" gro ter dan 100 c. terwijl, wat de onderne mers betreft, de fiscus de „winst" gro tendeels berekent met verwaarlozing van de inflatie. De schrijver komt dan op de zg. historische kostprijs, wat wil zeggen dat de ondernemer bii zijn re serveringen. enkele incidentele facilitei ten daargelaten, geen rekening mag houden met de prüsstijgingen. De ge zonde zelffinanciering komt hier m het gedrang. Hoeveel drukkerijen cn grote fabrikanten, zo wordt gevraagd, zien met angst en beven de dag tegemoet, waarop zij hun oude bedrijfsmiddelen moeten vernieuwen! In sterkere mate dan voorheen moe ten zy op de banken steunen, hetgeen in wezen leidt tot een verandering van de structuur van een deel der onder nemerswereld. omdat de banken onder contróle staan van de centrale bank en de Staat en dit alles in tijden van de pressie. er toe leiden zal dat op de overheid een beroep moet worden ge daan. Dat de inkomens van bepaalde groe pen sinds 1940 niet met 100' zon ge stegen. toont de schrijver aan door te wijzen op een onderzoek van de Centrale Sociale Werkgeversvereniging, waai uit gebleken ls dat het loon van de f.4000- groep in 1951 met 82':'^ was gestegen, dat van de f. 15 000-groep slechts met 30'.'c. Houdt men voorts rekening met de belastingdruk, dan biykt dat het netto-inkomen van de f. 4000-groep in 1951 nog 177'7- van dat in 1940 bedroeg, het netto-inkomen van de f. 15000-groep nog slechts 112' Maar nu komt er de duurte bij. Stelt men de Inflatie weer op het lage cijfer van 100 dan blijkt dat de f. 4000-groep, die dus op grond van de prijsstijging met 100' f.8000 zou moeten verdienen, na aftrek van de in komstenbelasting f. 6450 verdient, wat wil zeggen dat zij 11,2 *"7 in de extra- druk bijdraagt. Maar de f 15 000-groep, die f.30 000 moest verdienen komt na aftrek van de IB slechts tot f. 14.500 en draagt dus f.10 950 ofwel 73 f tot de extra-druk bij. Het is uit deze cijfers dus duidelijk dat de salarissen van zeg f.7000 of hoger een groot deel en wel progres sief zeer grote offers brachten voor de sanering van het budget. Uiteraard nog sterker is die druk voor verhuur ders. pachters, renteniers en iijfren- tetrekkers, die in vergelijking met 1940 niets vooruitgingen en die dus een extra offer moeien brengen. van f.3400 aan omzetbelasting ca f.100 wordt betaald. Vermenigvuldigt met het aantal ge- zinsrrnheden met een budget van f.3600 of minder, betekent dit dat deze categorie niet meer dan f 250 millioen tot de Omzetbelasting bijdraagt. Wat wil zeggen dat de rest ad f 1 milliard wordt opgebracht door personen met een inkomen van f. 4000 of meer. Het gemiddeld bedrag per gezinseenheid voor dere „betere" groep schat de heer Wisselink op niet minder dan f. 1000 per jaar. (Ingez. Med.-adv.) I Het zou een misvatting zijn te menen dat de nivellering en distributie van inkomens en vermogens enkel via de In komstenbelasting plaats vindt Dit ge schiedt ook en in zeer sterke mate via de Omzetbelasting, waarvan de opbrengst sinds 1940 van rond f 90 mil- hoen tot f 1250 millioen is gestegen. I Wie betaalt deze belasting0 In totaal betaalt de bevolking thans i 14 maal zoveel omzetbelastmg als in 11940, maar ook hier wordt zij voor het j leeuwendeel door de kleinere „betere" 1 groep betaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft namelijk bere kend dat in 1949 bij een gewoon budget Niet het minst belangrijk is wat de schrijver over de samenloop van belas tingdruk en de sociale wetgeving op merkt Hij constateert dat momenteel een werknemer met f. 3000 of meer jaar inkomen jaarlijks een „ondergedoken" extra loon krijgt van een slordige f.800 of meer. welk bedrag de werkgever en de consument moeten betalen, omdat deze het grootste deel van de sociale lasten dragen. De werknemer ontvangt i jaarlijks meer uit de gemeenschap aan verzorging dan hu betaalt en er is geen sprake van dat de arbeider veel bij draagt aan het overheidsbudget. Aan nemende dat Der jaar f.900 per werk nemer voor sociale voorzieningen moet worden betaald i f800 door anderen en I f 100 door hemzelf', dan wil dat zeg- gen dat bij een zodanige premie een levensverzekering de betrokkene op 65- jarige leeftijd een vermogen uitkeert van f.58 000 plus bij overlijden f. 29.000 voor de weduwe. Men kan dan ook zeg gen dat de „sociale zekerheid" de werk nemer een f 58.000 kost. Terecht kan dan ook de vraag wor den gesteld: Wie is vandaag de kapi talist? De werknemer in elk geval in veel sterkere mate dan de middenstan der. De een zowel als de ander ls zich hiervan niet bewust, omdat de inning en besteding van deze gelden door de Staat in een zeer ingewikkeld stelsel van sociale wetten is gereguleerd. De bijeen gebrachte gelden ..duiken onder" in de georganiseerde zekerheid „Bovenlangs". hetgeen als een rookgordijn werkt en de schrijver doet vragen of een verzorging onderlangs" niet de voorkeur zou ver dienen. Over die sociale zekerheid maakt de schrijver tenslotte nog een paar rake opmerkingen. Zekerheid aan „allen", zegt hij, is i niet meer dan een slagzin. Ons geheel economisch bestel zit vol risico's, ver bonden aan klimaat, aan de bevol kingsaanwas, aan ons inventief ver mogen. aan de ligging van ons land, aan de buitenlandse belangen, aan buitenlandse toestanden en gebeur tenissen. In wezen is het zo, dat de sociale zekerheid alleen opgaat, om dat, een kleine bevolkingsgroep het risico aanvaardt: en dat zolang dit het geval is. Het is het risicodragend deel van de bevolking dat de sociale zekerheid voor het andere deel moge lijk maakt. Zodra deze groep dezelfde ..zekerheid" krijgt, betekent dit. dat de onzekerheid voor allen weer in sluipt cn dan zal blijken dat de zeker- heid een phrase is. FEUILLETON Door HARRY HOFF vertaald uit het Duits De zaak Andreas Na vier uur verbeten onderzoek komt een man zich op het politiebureau mel den. Iemand heeft Andreus gezien, op de weg even buiten Maastricht, de be wuste weg. Op dat moment was een auto naast Andreas gestopt, iemand was uitgestapt, had hem begroet en hem daarna ln de auto meegenomen. Pas een paar uur later heeft de getuige de beeltenis van Andreas gezien en toen meteen gerealiseerd, dat hij de voort vluchtige heeft gezien. De getuige, .die in het vooruitzicht van een behoorlijke beloning vlot alle in lichtingen geeft, welke hu maar ver strekken kan geelt een vrij goede be schrijving van de auto, een Chevrolet van nieuw model, vier persoons. don ker blauw. Het nummer heeft hi) jam mer genoeg niet gezien, maar wel is hem opgevallen, dat er een merkwaar dige verslering op de motorkap zat: een vernikkeld vliegtuig, waarvan de pro peller draalde in de wind. Onmiddellijk wordt het politieappa raat verder naar het Noorden van het land in werking gesteld. Het duurt niet lang, of er komen meldingen binnen, dat de auto ook elders gezien is, en na enige tijd wordt zelfs het nummer be kend. Dan ls het nog slechts een kwes tie van ogenblikken om vast te stellen, dat deze auto toebehoort aan de groot handelaar Van Hooft in Utrecht Men durft Van Hooft niet regelrecht te vragen, of hij een lifter heeft meege nomen. want uit de verklaringen van de getuige is komen vast te staan, dat Andreas niet vroeg om mee te rijden, maar schrok toen er een auto bleef staan, om daarna verheugd te zien dat het een bekende was Daarom heeft het althans geleken, cn het ls niet onmo gelijk dat Van Hooft onder één hoedje speelt met Andreas. De commissaris in Maastricht acht dat niet waarschijnlijk, maar Klrchner wil Van Hooft niet di rect benaderen. Men moet het spoor op andere wijze volgen. Kirchner weet zich een foto van Van Hooft te verschaffen. Het onderzoek in Maastricht gaat voort en het blijkt, dat Van Hooft op de dag, dat Andreas met hem naar het Noorden gereisd is. in een restaurant heeft zitten praten met twee Maastrichtenaren. De gerant herkent hem van een foto en weet ook de na men van de twee mannen, waarmee hij zat te praten. Het z«n Bill Thomas cn Ferdinand Greenbaum. Bij de douane zijn belden bekend: nimmer gegrepen, maar verdacht van omvangrijke smok kelt» ffalres. Bij een hotel blijkt, dat Van Hooft daar regelmatig komt logeren, maar on der de naam Mondez. Vergelijking van gastenregisters maakt duideluk. dat Van Hooft regelmatig naar het Zui den komt en wel steeds enige dagen, of direct na een opzienbarende smokkel- partij van een bepaalde groep. Thomas en Greenbaum worden er van verdacht, in die groep te werken; De politie laat nu haar aanvankelijke tegenzin varen om een geacht zaken man als Van Hooft, 'die onlangs nog een paar duizend gulden gaf voor een groots politiefcest» te verdenken van ernstige misdrijven. De woningen van Van Hooft worden nauwlettend in het oog gehouden, maar van Andreas is geen spoor te bekennen. By Van Hooft zijn alle voorbereidin gen voor een uittocht getroffen. Van Hooft heeft alles voor zichzelf en An dreas idle in geen 14 dagen bulten de deur is geweest» in orde laten brengen: koffers, papieren en wat er meer komt kijken voor het begin van een nieuw le ven ergens aan de andere kant van de aardbol „Miin laatste stunt is geslaagd. Ik ben er een beetje trots op. Een spionnage- affaire in Frankrijk. Mun buit is safe belegd in het buitenland, en ik kan het cr mijn verdere leven van nemen." Stralend van genoegen vertelt Van Hooft het aan zijn vruwillige gevange ne, die er steeds meer van overtuigd raakt, dat er ondanks alles nog een gul den toekomst voor hem is weggelegd. „De ga nu de bruggen achter mu ver branden. We gaan dezer dagen naar In- dlè." ..Moet dat zo gauw? Wekt het geen argwaan, als je er nu ineens tussen uit trekt?" Die argwaan is er al. De politie schunt zich de laatste dagen nog al voor me te interesseren. We kunnen er beter spoedig vandoor gaan en elders onder andere naam een nieuw bestaan begin- Andreas verbleekt. „De politie, ls die achter je aan1" „Ja, tenminste zon beetje nieuwsgie rig. Een of andere idioot schijnt zich bijzonder voor me te Interesseren en heeft de politie op wacht gezet. „Hoe weet Je dat?" „O, ik heb overal ndjn connecties. Maar we zijn op tyd weg. Morgen gaat onze vrachtboot uit Rotterdam." Kirchner kan er niet achter komen, waar Andreas zit, hoewel hij alle nu bekende huizen en villa's van Van Hooft voortdurend laat bewaken. Misschien is zyn prooi allang niet meer onder de hoede van Van Hooft, en heeft deze hem alleen als lifter voor een paar uur tjes in zyn auto gehad. Maar het is zyn enige houvast en hij but zich vast in de hoop toch Andreas bij Van Hooft te zullen vinden. Dan merkt hu. dat Van Hooft voor zich zelf of een ander een grote reis voorbereidt. Hij koopt koffers en allerlei andere dingen, die op een grote onderne ming w'Uzen. De villa waar Van Hooft verbluft en waar waarschünlijk ook Andreas verborgen zit. staat nu onder voortdurende bewaking. Alles is dan ook paraat, wanneer op een gegeven avond een auto voorrUdt, De huidige belastingheffing met haar sterke progressie, is. zoals hierboven werd opgemerkt, op nivellering van in komens en vermogens afgestemd. Maar ook op concentratie van 'oedrüven en concentratie van kapitaal, hetgeen ook wel biykt uit de fiscale faciliteiten, wel ke bij het sluiten van ïyfrenten worden verleend. Mede hierdoor wordt particu lier kapitaal voortdurend naar de grote institutionele beleggers overgeheveld, waardoor een machtsconcentratie ont staat, die voor het gehele maatschappe lijke leven bedenkelijke gevolgen kan hebben. De geachte schrijver van ge noemde brochure zegt dit niet met zo veel woorden, hij constateert slechts de feiten en vraagt slechts of wij zulk een verandering van de structuur der maat- schappu willen of niet. Wij stellen de vraag of het nog een kwestie is van willen of niet willen. Maar zeker is dat de heer Wisseling met zun cijfers en feiten ons tot ern stige bezinning noopt en daarom met zyn brochure goed werk heeft gedaan. TRACTAATGRONDEN AAN DUITSLAND TERUG? Voorstel der Duitse liberalen De Westduitse Liberale partij htcf. aangekondigd, dat zij in de nieuwe Bondsdag opnieuw het vraagstuk der tractaatgronden aan de orde zal stellen en dat zij van de Duitse regering sar.?, ties tegen Nederland zal vragen, ir.d.op. de landerijen niet worden teruggegever, die door Duitse boeren in Nerierlani verloren zijn. De partij wil volgens ha.? persdienst voorstellen doen om „hit onrecht uit de wereld te helpen'. Zou geen oplossing gevonden kunnen wor den. dan zal zij van de regering eisen, dat de Nederlandse tractaatgronden o; Duitse bodem op gciyke wijze worden behandeld als de Duitse in dcrland. Bovendien zal de partij ei op aandringen, dat getracht zal worden bu het afsluiten van handelsverdrag?' met Nederland de Duitsers op eer c! andeic wijze schadeloos te steller,. waarin een aantal koffers wordt gela den cn twee mannen instappen. Nu moet er toegeslagen worden.. De auto wordt achtervolgd, niet zoals Kirchner dacht naar het station, maar de stad uit naar het zuiden. Bu een ge sloten spoorwegovergang stappen Kirchner en de politiemannen uit om de inzittenden van de voorgaande auto om hun papieren te vragen voor con trole op de wegenbelasting. Maar zu schrikken, als zu de twee passagiers van de auto zien: twee volslagen onbeken den. die zelfs niet Van Hooft en An dreas in vermomming kunnen zun. Het is duideluk dat zu in de val zijn gelo pen De mannen worden echter ge fouilleerd en op één van het vonden zy een briefje met naam „Vermceren" en die van een vrachtboot in Rotterdam. Ineens begrüpen de achtervolgers dan alles, in vliegende haast rijden zy naar de grote havenstad. En nauwelijks heb ben zij contact gehad met de haven- en politieautoriteiten en met de kapitein van het schip, of er worden twee enor me kisten afgeleverd als vrachtgoed voor de betrokken boot. die op het punt staat te vertrekken. Zonder aarzeling grupt de politie nu in. Vijf minuten la ter is „de zaak Andreas" tot een succes vol einde gevoerd- de voortvluchtige cn diens ..beschermer" Van Hooft-Kessler- Vermeeren-Mondez komen uit twee ge rieflijk ingerichte vracht kisten te voor- sclujn Neen. eigenluk is de zaak Andreas pas met volledig succes bekroond als. een half jaar na de veroordeling van An dreas, commissaris Lippmann als getui ge dc huwciyksacte ondertekent van Els cn Kirchner. Radio - Programma VOOR ZONDAG 23 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M l NCRV 8 00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram 8.30 Morgenwij ding; 9.15 Geestelijke liederen: KRO 9.30 Nws.; 9 45 Gram 9 55 Hoogmis: 11.30 Gram.; 11.40 Viool, altviool cn cello: 12.10 Gram 12.15 Idem: 12.40 Lichte muziek; 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Katholiek nws; 13 10 Gram: 13 40 Boekbespr 13.55 Gram 14.30 „Streuvels, zoals ik hem ken caus.; 14.50 Gram 15.15 Idem; 15 40 Ork. conc 16 05 Gram; 16 10 „Katholiek Thuisfront overal'": 16.15 Wereldkampioenschappen wielrennen: 16.30 Vespers, IKOR 1700 Ned. Herv. kerkdienst. 18 00 Zangdlenst: 18 45 Pasto rale rubriek. 19 00 Gram., 19.30 ..Ella, mijn God is de Heere". caus KRO 19.45 Nws.: 20 00 „Twee vliegen ln één klap 20.25 De gewone man. 2030 Amus. mui.; 21.10 „Nodeloos avontuur", hoorsp 22.05 „Twee vliegen In één klap 22 25 Act 22.35 Gram.; 22.45 Avondgebed en Ut. kal.; 23.00 Nws.; 23 152400 Gram. EINDE 61) Nu Koos dc Kraker eindelijk was gepakt, was Panda's eerste zorg. om dc slachtoffers van de ban diet weer normaal te maken. Dus begaf hij zicli met de straler naar het hondenhok, waar de huiseigenaar en zijn hond. die door de booswicht verkleind waren, een schuilplaats hadden gezocht. Onder de goed keurende blikken van professor Kalkcr straalde hij ze tot hun normale grootte terug. ..Goed zo. Pampa", zei de geleerde, toen de twee juichend om hun herstel in het rond danste, „je bent een volleerd straler. Maar pas op voor hel gamma effect". „Waarvoor?" vroeg Panda. Maar meteen liet hij met een verschrikte kreet de straler vallen. „Ai!" jammerde hij. „ik kreeg een schok!" „Zie je!" zei dc geleerde onverstoorbaar, „dat bedoelde ik nu". ..Maar wat is cr dan opeens met liet ding aan de hand?" vroeg Panda. ..Wet'. verklaarde de pro fessor. het apparaat oprapend cn naar de doffe bromtoon luisterend, die cr uit opsteeg, „de straler is overbelast geweest, hierdoor grijpt thans een reactie plaats in het atoom-papje, waarmee ik hem heb gevuld. Uiteraard is hiervan het gevolg dat dc straler elk ogenblik kan exploderen". ..WAT'*!" riep Panda, terugdeinzend, „explo deren??!!" Gram.; 830 V. h platteland; 8 40 Vocaal Dubbelkwart.: 8.55 Posdtulvonber.; 9 00 „Langs ongebaande wegen", caus 9 10 Gram. met comm 9 45 „Geestelijk leven", caus.; VPRO 10.00 Voordr. m. muz.; IKOR 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst; AVRO 12.00 Fostduivenber. en amus muz 12.35 „Even afrekenen, heren!"; 12 45 Surinaamse volksmuz 13 00 Nws.; 13.05 Meded.; 13.10 Gram 13 30 Metropole ork.; 14 00 Boek bespr.- 14 20 Omr ork en soliste; 15 20 Toneelbeschouwing; 15 35 Gram; 16 00 16 00 Dansmuz 16 30 Sportrevue; VPRO 17 00 .Vryzlnnlge Protestanten uit alle landen in Geneve bl|een". VARA 17.30 V. d. Jeugd: 17 50 Sportjournaal; 18.15 Nws. en sportultsl 18 30 Lichte muz.; 18 45 Discussie; 19 15 Gram 19 50 Wereld kampioenschappen wielrennen. AVRO 20 00 Nws 20 05 Muz.lekshow: 2105 Ca baret; (Intermezzo He. zijn die ge trouwd?!; 21.35 Lichte muz. 2200 Caus: 22.10 Gram: 22 30 Gevar. muz; 23.00 Nws 23.15 Rep. of gram 23 2524.00 Gram. Itadlo Bloemendaal 9 en 10.30 uur dr J. L, Koole; 11 45 uur ds W Fljnvandraat van Amsterdam, 3 30 uur dr J. L. Koole. Engeland. BBC llome Service. 330 M. 12 10 Crltleken; 12.55 Weerber.; 13 00 Nws.: 13.10 „Country Questions": 13.40 Gram 14 15 Lichte muz.; 15 00 Hoorsp 16.00 Ork conc. 16 45 Eockbe.sjir 17 00 V. il. kind. 17 55 Weerber. 18 00 Nws: 18.15 Caus.; 18 30 Kamcrmuz 19 45 Avond dienst; 20 25 Caus 20 30 Hoorsp 21.00 Nws. 21.15 Caus; 2130 Klankb 22 30 Plano recital: 22.52 Epiloog. 23 00—23 03 Nws. Engeland. BBC l.lglit Programme. 1.700 en 247 M. 12.00 Verz progr 13 15 Gevar. progr; 13.45 Hersengymnastiek: 14.15 Gevar muz; 15 00 Verz progr 16 00 Hoorsp: 17 00 Gevar progr; 18 00 Gram.: 18.30 Hoorspel. 19.00 Nws 19.30 Gevar. muz; 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr.: 22 00 Nws.; 22 15 Pianospel; 22 30 Sermon ln Song". 22.45 Concertork.; 23 15 Gram., 23.5624.00 Nws NorilwTHldeutscher llunilfunk, 309 M. 12 00 Orm ork en ooi 13.00 Nws.; 13.20 Gevar. muz., 15.00 Verz progr16.30 Dansmuz.. 18 00 Symph. ork. en sol.; 19.00 Nws.; 20.00 Gevar. muz.; 21.45 Nws; 22 15 Lichte muz 23 10 Dansmuz 24.00 Nws.; 0.15 Symph. ork.; 1.15 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 M. 1100 Ork. conc. 13 00 Nws, 13 20 Hoor spel:: 14 55 Gram; 15 30 „Le Pré aux clercs". opera; 17.15 Klass gram 17.40 Gram.. 17 45 Idem. 18 00 Ork conc.; 19.30 Gram 19 58 Idem: 2003 Lichte muz.; 20.30 Hoorsp.; 21.57 Ork. conc.; 23 46— 24 00 Nws. Bril-oel. 324 en 181 M. 374 M. 12 00 Bclaardconc.; 12 25 Gram.: 12.30 Weerber 12 34 Lichte muz.; 13 00 Nws.; 13 15 Gram 13 30 V. d sold; 14.00 Operaconc., 14 30. 15 00. 15 30 en 16.15 Gram 16 45 Lichte muz.: 17.45 en 17 55 Gram. 18 30 Godsd halfuur: 19.300 Nws. 19 30 Gram; 20 00 Les amours des Dlcux". Jean-Joseph Mourct: 22 00 Nws 22.15 Dansmuz.; 23.00 Nws.; 23.0524.00 Vcrz.progr. 484 M. 12.10 Gram 13.00 Nws 13 10 Verz.progr.; 14.30. 15.00 en 16.00 Gram 17 00 Nws; 17 10 Gram; 17 25 V. d. sold., 18 00 Lichte muz 10 00 Kath ultz 19 45 Nws. 20 00 Gcvnr progr, 2100 Svmph Jszz.muz 22 00 Nws.. 22 10 Lichte'muz.; 22.60 Nws.; 23.00 Jazzmuz., 23 55 Nws. Engeland. BBC European Ser v. Nederland. 8.00—8.15 Eng. les v bee.c- ncllngcn (op 464. 49. 42 cn 31 M i. 17M 17 15 Eng. les v. beginnelingen lop TA 49, 42 en 31 M l; 22 00—22.30 Nws li- Eng. graafschappen: Shropshire (op ::i en 49 M.). VOOR MAANDAG 24 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M) NCRV Nws,; 7.10 Gram 7.15 Gym 7 30 Gram. 7 45 Een woord voor de dag, 8 00 Nt: weerber.; 8 15 Gram: 8.18 Gewilde ir._ 8 45 Gram.: 9 00 V d zieken; 9 30 V hulsvr.. 9.35 Gram; 1010 Idem 10.V Morgendienst: 11.00 Gram 1130 LI progr.; 12.25 d. boeren; 12 30 Laud-es tulnbouwmcded.; 12 33 Orgelconr Klokgelui: 13 00 Nws. 13 15 M.ndol: ens.. 13 45 Gram; 14 00 V d kind? 14 30 Gram 14.45 Nws V. d. vrouw. I Gram15.30 Sopralt. fluit en cli cimbel: 10 00 Bijbellezing; 16 30 Vlooi cello; 17 00 V. d. kleuters. 17 15 Oraw. 17 45 Reg. ultz Dr J H Westermnn F landschap 1. d. Ned. Antillen; 18 00 1 litie Muziekcorps- 18 20 Gram: »5 Bclaardconc 19.00 Nws en weerber. 19;) Gram 19.30 Caus 19.45 Soprai plano; 20 00 Radlokrnnt; 20 20 20 50 „Varkens hebben vleugels", hoorsr*.. 21 45 Koor en orgel; 22.05 Rondetalekt- sprek; 22 20 Gram.; 22.45 Avondoverdto- king, 23 00 Nws.; 23.15—24.00 C.ram. Hilversum II (298 M.) AVRO 7 Nws.; 7 10 Gram; 8 00 Nws; 8.15 Gram: 8.45 Idem: 9.00 Morgenwijding. 5 en orgel; 9 30 V. d. hulsvr.; 9 35 9 40 Gram.; 1100 Voordr; 11.15 Kat e ork en solist; 12 00 Llclite muziek; h'l Land- en tulnb.meded 12 33 In sp. netje; 12.38 Planoduo. 13.00 Nws, 131 Meded en gram.; 13.30 Zlgeunenntó 14 00 „Wat gaat cr om In de wereld", caus: 14 20 Gram; 14 30 Voordr; Pianorecital; 15.15 V. d. vrouw Gram 17 45 V d. padvinders. 18 00 Nik 18 15 Lichte muz 18 35 Amus muz Rep "f gram.; 19 20 Voordr.; 1935 Hi» mondorgelspel: 20 00 Nws 20 05 Bst". 'her Festsplele: ..Siegfriedopera r I en III; (Intermezzo: Voordr» Wereldkampioenschappen wielren 23 00 Nws.: 23 1524 00 Gram Engeland. BBC Home Servlre, 330 12 00 Sport; 12 25 Gevar progr; I Weerber 13 00 Nws 13.10 Lichte ir 13 55 Sport; 14.00 Pianospel: 14 15 Crltle ken: 15.00 Ork. conc.; 15.45 Interview 16.15 Voordr.; 16.30 Sport: 17.00 V i kind.; 17 55 Weerber.; 18.00 Nws.; 19 Sport; 18.20 Caus; 18 30 Gevar; prof 19.30 Ork conc.: 21 00 Nws 21.15 Hoor-| 22 45 Viool en plano; 23 00—23 03 N»» Engeland. BBC I Iglit programme, 1- en 17 M. 12.00 Orgelspel; 12 30 Dansmu.-; 13.15 Strltkork. eii gemengd kont 15' V. d. kind; 14 00 V d vrouw; 15 00 0" conc.; 15 45 Lichte muz 16 15 Mrs Di' Dagb 16 30 Amus. muz.; 17 00 Hcort; 18 00 Mil. ork 18.45 Hoorps 19 00 K'; 19 25 Sport; 19 30 Hoorsp m. mu-' - Gevar. muz 20 30 Hoorsp 21 00 progr 21 30 „In all _Dlr_ectlons Nurdnestdeutoeher Rundfunk. 3'" 12 00 Gevar. muz. 13 00 Nws; Gevar. muz 14 15 Oude liederen: Sopr. en plano. 16.05 Amusmuz: Gevar. muz; 17 00 Nws: 17 45 Gr.-j 19 00 Nws 19 30 Amus. muz 30 05 H>"~ met muz; 2145 Nws; 24 00 Idem. Dansmuz 1 15 Gevar. muz. I rankr(|k. Nationaal Programma- 31°, 12 00 Gram.; 12.30 Pianorecital; Gram 13.00 Nws.; 13 20 Viool en pi«» 14.00 Nws.. 14.17 Gram 14 30 Orgelree, 15 00 Ork. conc: 16.00 Kamermu- Garm 18 30 Am. ultz: 19oi Gru- 20 02 Ork conc; 23 46—24 00 Nws Brussel. 314 en 481 M. 324 M Gram 12.30 Weerber 12 34 V. d. 12 42 Gram; 13 00 Nws. 13 15 Pltc"^ 13 30 Gram 13 45 Pianospel: 14 00 G- 15.00 V. d. zieken; 16 00 cn 16 50 G"- 17.00 Nws.: 17.10 Lichte muz 18.00 CW" 18 25 Fin. kroniek: 18 30 V. d -«old Nws. 19.30 Sport: 19 45 Gram ..Figaros Hoehzelt". opera; mp» Sport; om 22.00 Nws.; om 23.05 5"' 23 50 Sluiting. 484 M. 12 10 Omr ork 13 00 14 00. 1450 en 15 00 Gram: 1600 V muz 17.00 Nws.; 17 20 Grain 18 00}.. fold; 19 00 Gram.; 19 45 Nws.,.' Symph. Jazzmuz 22.00 Nws 22.10 u- muz 22.50 Nws. Engeland. BBC Eurnpean Serv. U1- Nederland. 8 00—8 15 Eng les voor 17: nellncen (op 464. 49. 42 en 31 M - —22 30 Nws Ene. les voor gevor"1" (op 224 cn 49 M.).

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 4