LEIDSCH DAGBLAD Frankrijk zet sultan van Marokko af 92ste Jaargang VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 No. 27997 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhoret en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0,47 per weck Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hij is naar Corsica gebracht Een nieuwe sultan een stroman uitgeroepen (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Sistermiddag is in Parijs bekend geworden dat de Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume, de sultan Sidi Mohammed Ben Joessef zonder verder omhaal heeft afgezet. Om te voorkomen dat de sultan uit zou wijken naar Spaans Marokko, om van daar uit een actie tegen Frankrijk te gaan voe ren, is de souverein met zijn twee zonen direct na zijn gedwongen abdicatie naar Corsica verbannen, 's Avonds om tien uur landde hij in het persoonlijke vliegtuig van generaal Guillaume op het vliegveld van Ajaccio. Volgens de officiële berichten, die ech ter alle de Franse censuur moeten pas aren zou de toestand in het land vol umen rustig zün. Slechts een onschul- cic geval van sabotage zou er tot dus verre zijn geconstateerd. De Fransen hebben intussen echter al hun troepen in staat van alarm ge bracht, terwijl een avondklok is afge kondigd. Incidenten en botsingen zijn niettemin te sterker te vrezen, omdat vandaag het Islamietisehe feest Aid-el- gebir wordt gevierd, waarbij alle gelovi- «n de sultan, die behalve staatshoofd oo!c al- direct afstammeling van Mo hammed leider der Islamietisehe kerk jj m bijzondere gebeden plegen te her denken. Dezelfde raad van Marokkaanse no tabelen, de pasja's en dc Raids, die enkele dagen eerder de sultan in zijn kwaliteit als iman, dat is als geestelijk leider afzwoer, heeft gisteren de 64- jarige oom van de vroegere sultan, Sidi Mohammed Ould Moulay Arafa, als nieuwe souverein uitgeroepen. Er kan echter weinig twijfel over bestaan dat Sidi Arafa, die een man zonder enige autoriteit of kennis is. niet meer dan een stroman ral blijken te zijn in de handen van de pasja van Marrakesj, die de grote overwinnaar is geweest en de werkelijke tegenspeler van de Fransen belooft te worden. Zoals wij gisteren al berichtten, ls de Franse regering er niet in mogen slagen *n duidelijk en eensgezind standpunt bepalen ten aanzien van het conflict tussen de sultan en de pasja van Marra kesj en instructies heeft de resident-ge neraal uit Parijs dan ook practisch niet meer ontvangen. De enige richtlijn, waaraan hij zich te houden had. betrof de opdracht het le ven en de veiligheid der circa 400 000 Fransen in Marokko dat iets meer dan 8 millioen zielen telt te bescher men, en verder te streven naar een vreedzaam compromis tussen de sultan en ziin dynamische tegenspeler, dc Glaoui. de pasja van Marrakesj. Maar spoedig bleek al dat de sultan niet voor een algehele capitulatie was te vinden, en evenmin vrijwillig van zijn troon af stand wilde doen. De Glaoui van zijn kant had zijn ge wapende volgelingen al opgeroepen voor een mars naar de grote steden, Casa- bianca. Rabat en Fez. Een Frans verzet tegen de mannen van de Glaoui zou vermoedelgk een burgeroorlog hebben ontketend, of al thans een situatie hebben verwekt, die een einde aan de samenwerking tussen Marokko en Frankrijk zeker zou hebben ingïluia. Daarvoor heeft generaal Guil laume de verantwoordelijkheid dan ook niet willen aanvaarden. Niettemin blijft het feit bestaan dat Frankrijk zijn contractuele verplich tingen jegens de sultan niet is nage komen. en uit dit verzuim zullen onge twijfeld nog verreikende consequenties voort moeten vloeien. We denken in de eerste plaats aan Tunis, dat bijna altijd de weerslag van ingTij pende gebeurtenissen in Marokko ondervindt, en zeker ook aan de orga nisatie van de Verenigde Naties, waar de Arabische landen zeker niets na zul len laten om Frankrijk weer opnieuw in staat van beschuldiging te stellen. In dat verband heeft Londen al ver klaard zich naast Frankrijk te zullen stellen, en heeft men aan de Quay d'Or- say doen verluiden, dat Frankrijk de af zetting van de sultan als een interne aangelegenheid beschouwt. Zou de rneer- Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 nur). Kopenhagen half bew. Amsterdam regen Edinburgh licht bew tonden regen Luxemburg regen Grenoble regen Genéve Locarno Berlijn Frankfort Munchen kenen Innsbruck windstil 21 windstil 18 0 zzw 4 18 5 Z 6 20 4 W 2 17 2 wzwr 3 22 3 28 1 29 0.1 25 04 (Ingcz. IMcd.-adv.) WEERBERICHT Koel en winderig De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, hier en daar onweer, maar ook nu en dan op gingen. Matige, af en toe krachtige w«teli)kc wind. Koel weer. (Opgemaakt zon op 5.35 uur; onder: 19.50 uur. Maan op- 1.55 uur; onder: 18.42 uur. «oogwater te Katwijk te 0 46 en 13.24 nummer bestaat uit acht pagina's. derheid van de Verenigde Volkeren daar anders over denken, dan zal Frankrijk zelfs niet aarzelen tot het uiterste te gaan. Men mag deze uitlating zo werd ons van officiële zijde nog te ken nen gegeven verstaan als een dreige ment dat Frankrijk eventueel niet terug zou deinzen de U.N.O. als lid te verlaten. Zeker ls intussen dat in Marokko nu een toestand is geschapen, die met de geest en de letter van de protectoraats overeenkomst uit 1912 maar niet minder met de politieke en rellgieuse tradities van het land op zeer gespannen voet verkeert. Frankrijk had onder alle omstandighe den de sultan zelfs tegen Frankrijks eigen vrienden, als zodanig de volgelin gen van de Glaoui zich beschouwen en zich ook gedragen hebben, moeten be schermen. Punt twee is dat Frankrijk, als protec- toraats-mogendheid. eveneeens heeft toegelaten dat al enige dagen geleden een soort concilie van pasja's en kaïds de sultan als geestelijk leider heeft af gezworen, hetgeen indruiste tegen de eeuwenoude tradities van het land Die tradities immers schrijven voor. dat zo wel de geesteliike als religieuse zowel als politieke macht in de persoon van de sultan concentreren Dat Frankrijk er eveneens in toe heeft gestemd dat Moulay Arafa de sultan ook als staatshoofd op zal volgen, is niet minder verwonderlijk omdat deze fi guur. en terecht, gisteren door de rege ring officieel nog ah een onaanvaard bare candidaat werd aangemerkt. Maar het is dan ook wel duidelijk dat de Franse regering al geen mees ter meer over haar eigen beslissingen was. Al enige dagen was te voorzien dat dc pasja van Marrakesj. die zün plannen zonder enige geheimzinnig heid ten uitvoer bracht, het er op had gezet Frankrijk voor een voldongen feit (e plaatsen en dit is hem dan ook volkomen gelukt. De vraag blijft echter open hoe de pasja van Marrakesj zijn acties zo ver door heeft kunnen drijven terwijl offi cieel de staat van beleg in Marokko nog steeds van kracht was. Het is dan ook wel ontwijfelbaar dat de Glaoui op de aankondiging en zelfs op de actieve medewerking van hoog geplaatste Franse functionarissen heeft kunnen rekenen, en een aantal Parijse bladen gaat zelfs zo ver dat ze van een complot durven spreken, in welk ver band de naam van maarschalk Juin bij herhaling openlijk wordt genoemd. Naar verluid hebben enkele leden van de regering, en in het bijzonder de minister van financiën, Edgar Faure en de linkse radicale minister van staat Mitterrand, in de ministerraad van gisteren, die een zeer opgewonden x-erloop moet hebben gehad, de maar schalk eveneens in staat van beschul diging gesteld. Wanneer volgende week in het par lement de Marokkaanse kwestie aan de orde komt, hetgeen onmogelijk te ver- Mossadeq is huilend gearresteerd Sjah op weg naar Teheran Ex-premier Mossadeq. die Woensdag wist ie ontsnappen uit zijn belegerde woning in het centrum van Teheran, is gisteravond ten huize van zijn mi nister van PTT, Moazzini, in de voor stad Sjemiran, gearresteerd. Hij was gekleed ln witte pyama en huilde, toen hij de politie het huis zag binnendringen. De ex-premier werd onmiddellijk overgebiacht naar de officiersclub in Teheran, waar hij bleek, mager en schijnbaar nauwelijks in staat om te lopen, generaal Zahedi ontmoette, die zijn regering omver wierp. Eerder op de dag had de sjah premier Zahedi opgedragen Mossadeq's leven te sparen. Dr Moazami. een voormalig voorzit- ,,r van de Perzische Tweede Kamer Mossadeq's rechtskundige raadgever, dr Sjajegan en minister Sadlki zijn even eens gearresteerd. U. P. meldt nog: Mossadeq werd om ongeveer 1900 uur plaatselijke tgd> gearresteerd. De politie en de militairen die het huis hadden omsingeld arresteerden tevens verschei dene andere aanhangers van Mossadeq. Zij vervoerden alle gevangenen in een vrachtauto naar het hoofdbureau van politie. Detectives deelden mede dat toen zij binnenkwamen, Mossadeq. zioh hur kend verschool achter zijn aanhangers. Op het politiebureau werd Mossadeq beschuldigd van ongehoorzaamheid aan de sjah en rebellie tegen de wettige re gering. Daarna bracht men hem en de anderen onder bewaking over naar de officiersclub. Daar werden zi) geconfron teerd met gen. Zahedi. de nieuwe pre mier. „U ziet dat de rollen kunnen om draaien", z?i Zahedi glimlachend toen de gearresteerde Mossadeq tegenover hem stond. „U geloofde dat u naar be lieven kon handelen maar u hield daar bij geen rekening met de ware gevoelens van het volk dat de sjah aanbidt. De sjah die een zeer beminnelijk man is, heeft mij opdracht gegeven er voor te zorgen dat u geen haar op het hoofd gekrenkt zal worden tot na uw berech ting." Na zijn arrestatie smeekte Mossadeq de politie hem niet overdag te vervoeren en zodoende bloot te stellen aan de volkswoede De politie willigde het ver zoek in en bracht Mossadeq pas over nadat de duisternis was gevallen. Mossadeq weigerde toen de politie hem thee aanbood. Detectives, verkleed als huisbedienden, ontdekten Mossadeq's schuilplaats en drongen tot hem door na een geheim teken te hebben gegeven en te hebben voorgewend, dat zij een boodschap van mevr. Mossadeq bij zich hadden. Mossadeq verried zijn schuilplaats in een telefoongesprek met een van de de tectives. denkend dat deze een van zijn bedienden was. Sjah vliegt naar zijn land terug I)e sjali van Pcrzië is vanochtend per vliegtuig uit Rome vertrokken met bestemming Teheran, via Bagdad. Hij was in gezelschap van zijn secre taris. een aide de camp en een legertje journalisten, onder wie echter geen Britse Vier Britse correspondenten kre gen kort voor het vertrek van het vlieg tuig van de vliegveldpolitie aanzegging, dat zij niet waren uitgenodigd om de sjah te vergezellen. De echtgenote van de sjah, Sornja, bleef te Rome De sjah reist met de Til burg van de KLM bestuurd door gezag voerder Maas Het vliegtuig is voor deze reis gecharterd. Door motorstoring en een kwestie met de vliegveldautoriteiten vertrok men zes uur later dan men gedacht had. Dit be tekent. dat de sjah vandaag Teheran niet meer bij daglicht kan bereiken. HIJ zal het vermoedelijk zo regelen, dat hij daar morgen arriveert. Er reizen ongeveer 20 journalisten mede. De vier Britse verslaggevers kon den niet mee omdat zg geen visa kon den krijgen. Perzië en Engeland onder houden namelijk geen diplomatieke be trekkingen meei. Toen de sjah in Rome het bericht van Mossadeq's arrestatie las. merkte hij op: „Zü (de regenng-Mossadeqi heeft ons onrechtvaardig behandeld, maar wij zullen rechtvaardiger zijn." ZAHEDI NEEMT MAATREGELEN Vernomen wordt, dat de door de rege- ring-Mossadeq ontslagen officieren zijn uitgenodigd weer in actieve dienst te treden. Op een plein in Teheran is een voor bijganger. die riep „leve het volk", om het leven gebracht. Alle politieke gevangenen zijn op be vel van generaal Zahedi vrijgelaten en door de bevolking met enthousiasme be groet. De Amerikaanse ambassade te Tehe ran heeft bevestigd, dat het bureau van de Amerikaanse missie voor technische hulp Woensdag door de menigte is ge plunderd Alle meubelen en zes auto's zjjn gestolen. In tegenstelling tot eer dere berichten blijkt, dat er geen Ameri kaans personeel aanwezig was. Wel werden iwee Perzische wachtposten mishandeld. De leider van de Perzische delegatie by de Verenigde Naties. Nasrocllah En- tezam. zal tot minister van buitenlandse zaken worden benoemd. De Perzische ambassadeur in Was hington heeft zün ontslag aangeboden. Woensdagavond reeds verklaarde hü trouw te zullen blijven aan Mossadeq. Medegedeeld is. dat de directeur van de Perzische staatsbank, Mohammed Nassiri. is ontvlucht. Donderdagmorgen vroeg ontving de Sjah van Perzië. in zijn Iwtcl te Rome een telegram van zijn Minis ter-President Zahedi. waarin hem werd verzocht zo spoedig mogelijk Ie rug te keren naar zijn land. dat hij enige dagen geleden had ver laten. De Sjah. wuivend met het telegram I van Zahedi. (Telefoto) mijden zal zijn, dan valt ook wel verwachten dat deze beide zich publiekelijk van de gevoerde ge dragslijn tegenover de sultan zullen distancieren. Ook op het plan van de Franse bin- jnlandse politiek kan de Marokkaanse muis dus nog een staartje krijgen. Naar de gevolgen, die de onttroning van de sultan in Marokko zelf hebben, kan men voor het moment nog slechts [issen. Het zal op zün vroegst niet voor ■erscheidene dagen zijn. dat men vast zal kunnen stellen hoe groot de aanhang 'an de afgezette sultan onder het volk nog is en ook of en in hoeverre die trouw aan zijn populariteit tot een ge welddadige tegenactie zal leiden. Van de kracht van die actie zal afhangen of een burger-oorlog nog te vermijden zal zün. Over de werkelijke aanhang van de Glaoui zgn de meningen zeer verdeeld. Het schijnt dat hij een deel van de pasja's en de kaids achter zich heeft en verder de meerderheid van de Berbi- sche bergbevolking, die tot de strijd baarste elementen van het volk beho- Tot dusverre is gebleken dat de sultan 1 zijn verzet tegen de Fransen vooral kon steunen op de arbeiders en in het algemeen op de bevolking der grotere steden en tenslotte als georganiseerde macht op de links-extremistische Istiq- lal-partü, waarvan de voornaamste lei ders door de Fransen in de loop der laatste jaren vrijwel alle verbannen werden. Voor het moment is de toestand, zacht gezegd, dus onoverzichtelijk en gege ven de Franse cencuur zal men ver moedelijk ook dc eerste dagen zich nog wel moeilijk een duidelijke in druk van de situatie kunnen vormen. Een uitstekende en diepgaande be schouwing. die een der beste deskun digen van de Noord-Afrikaanse verhou dingen. de Sorbunne-professor Régis Blachère gisteren, enkele uren voor de ontknoping, over de Marokkaanse kwestie in het avondblad „Le Monde" publiceerde, eindigt met de verzekering dat er voor Frankrijk, noch voor Ma rokko enig heil kan bestaan builen een samenwerking met de sultan en die delen der bevolking, die hem nog altijd als de directe nazaat van Mohammed beschouwen. Men kan nu dus alleen nog maar af wachten of deze sombere voorspelling raarheid zal worden. FRANKRIJK EN MAROKKO Nadat de Fransen in de negentiende eeuw Algerie hadden veroverd, vestigden een Frans protectoraat over een groot deel van Marokko. In 1850 had Frankrgk reeds verscheidene Marok kaanse oasen in zün bezit. Groot-Brittannlé is een tüdlang vast besloten geweest niet toe te staan dat sterke of vijandiggezinde mogend heid zich aan de andere züde van de straat van Gibraltar vestigde. In 1904 werd er echter en compromis tussen Frankrgk een Groot-Brittannie gesloten, waarbij Frankrgk de Britse heerschappij in Egypte en Groot-Brit- tannie de Franse oppermacht in Ma rokko erkende. Bü deze gelegenheid werd ook de Spaanse aanspraak op een deel van Marokko, het huidige Spaans Marokko, erkend. De Duitsers verzetten zich tegen de toeneming van de Franse invloed in Marokko: Dit verzet gaf aanleiding tot verscheidene incidenten, het bekendste was de verschgnlng van Duitse oorlogs schepen voor de haven van Agadir in J911. Frankrijk suste Duitsland door aan •Duits Kameroen grenzend gebied af te staan. Tegen 1914 was generaal Lyautey eri in geslaagd het grootste deel van mid- den-Marokko te pacificeren. Later zette hü zgn taak voort, waarbij hü dikwijls met zeer grote moeilükheden had te kampen De meeste last ondervond hij van de opstand van de Rif-leider Abdcl Krim van 1924 tot 1926 Bij het begin van de tweede wereld oorlog in 1939 gordde Frans Marokko zich loyaal tot de strüd aan. maar later leed het Franse prestige door de neder laag in 1940 Dit prestigeverlies van Frankrijk en het democratische karakter van de ge allieerde oorlogspropaganda moedigde de nationalisten aan volledige onafhan- kellikheid te eisen. De nationalistische beweging ontving veel steun van sultan Sidi Mohammed Ben Joessef. die een eenheidsstaat na streefde en het terugtrekken van de Fransen en Spanjaarden eiste. DE AFGEZETTE SULTAN De afgezette sultan kwam 25 jaar ge leden aan de regering, toen de Fransen hem op 17-jarige leeftijd uit de gevan- gems bevrijdden en op de troon zetten I Hü ls een telg van de Filali of Hassani I In verband met de verbreding van liet Overijssels kanaal, is men tus sen Vriezenveen en Vroomshoop bezig met het maken van een grond- duiker. welke 70 meter lang en 6 meter breed wordt. In de toekomst zal hier het water van de Leidijk onder het Overijssels kanaal door stromen. Het werk aan de duiker. Prinsessen naar Ottawa De Prinsessen Beatrix en Irene heb ben gisteren haar vacantie in Cape Cod besloten na een verblijf van ruim Zü zün per auto naar Ottaw a vertrok ken om daar nog een week door te brengen, bü de familie Faever, bg wie zij ook in Chatham hebben gelogeerd. ZAISSER EN HERXNSTADT BESCHULDIGD VAN „DUITS TITOISME" De nieuwe loco-burgemeester van Oost Berlün. Schmidt, heeft op een ver gadering van partgleiders in het dis trict Berlgn verklaard, dat Ulbricht, de secretaris-generaal van de socialistische eenheidspartü (SED) en de getrouwe functionarissen van de partgleiding na de opstand van 17 Juni met afzetting waren bedreigd door de afgezette Oost Duitse minister voor de staatsveiligheid, Zaisser. en de voormalige hoofdredac teur van het orgaan der SED, Hernn- stadt. Dit zou geleid hebben tot een „Duits Titoisme" Schmidt leverde in zgn rede voort cri- tiek op de afgezette partgvoorzitter van 'c afdeling Berlgn. Jendretzky Hg aarschuwde dat in het bgzonder ln de Berlünsc afdeling moest worden gelet op mogelgke volgelingen van Zaisser en Hernnstadt. De Berhjnse afdeling had op 16 en 17 Juni teveel besluiteloosheid getoond. Naumann, de vroegere staatssecretaris van Goebbels is gisteravond te Kiel op een verkiezingsvergadering met tomaten en rotte eieren bekogeld. Het spreken werd hem onmogelgk gemaakt door ge joel in de zaal en uitroepen als „Nau mann eruit". Een groot deel der aanwezigen hief het lied van de vakbond aan. toen de politie de vergadering reeds vüf minuten na de opening sloot. Een lid van de Duitse Rgkspartg (DR.P.t. die dr Naumann candidaat heeft gesteld voor de a.s. verkiezingen in West-Duitsland, heeft verklaard, dat het bestuur van de D.R.P. overweegt Naumann van de Candidatenlüst te schrappen. De vroegere politieke loopbaan van Naumann zou de D R P. bg de komende verkiezingen schade kunnen berokkenen. dynasty, die afkomstig is uit een oase in de Marokkaanse Sahara, en in 1668 te Marrakesj werd bevestigd. De Filali wa ren Berbers van gemengde Arabische afkomst. In het begin van zün regering wekte Sidi Mohammed ontevredenheid op bü de orthodoxe Mohammedanen, toen bleek dal hij x'oorstander was van mo derne opvoedingsmethoden. De opvoe ding van zün eigen kinderen werd sterk afgekeurd door religieuze leiders. In navolging van het voorbeeld van Franse maarschalk Louis Lyautey, moedigde de sultan ook nieuwe metho den aan in de landbouw en industrie. Tussen de twee wereldoorlogen bracht hij herhaaldelük bezoeken aan Frank- rük en na de capitulatie van Frankrük in 1940 bood hij hardnekkig tegenstand aan Duitse officieren van de wapenstil- stnndscommissie. die trachten het be heer te krijgen over het bestuur van het Franse protectoraat. De Marokkaanse nationalisten heb ben sultan Mohammed V lange tüd be schouwd als een Franse marionet, doch tgdens de jongste wereldoorlog wierp hü zich op als de voornaamste strüder voor de onafhankelükheid van Marokko. Hierdoor haalde de sultan zich de vij andschap op de hals van de Franse kolonisten en van de meeste stamhoof den, die onder leiding staan van de 76- jarige pasja van Marrakesj.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1