LEIDSCH DAGBLAD 92ste Jaargang WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 No. 27995 Directeur: J. W. Hermjr DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltu Slusel l. Leiden Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer (6.per kwartaal; f 0,47 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amerika richt meer aandacht op Azië Toen in Amerika de republikeinen aan het roer kwamen, werd direct voor speld dat nu meer aandacht zou wor- aL 'geschonken aan Azie en minder aan Europa. Deze voorspelling is uitge komen. eclet op Eisenhower's Jongste verdelingsplan voor hulp aan het bui- tfDoch niet aangegeven wordt, hoe in Azie die hulp zal worden verdeeld. Is zü bestemd voor Indo-China? Het is weinig waarschijnlijk, daar in Amerika in grote kring het oordeel immers luidt, dal Frankrijk door 'n te star vasthouden aan oude koloniale beginselen Ame rika heeft daarvoor totaal geen waarde- nng vóór het grootste deel zelf schuldig staat aan de gang van zaken daar Of daaraan is toe te schrijven, dat Parijs thans een mildere houding caat aannemen en volledige zelfstandig heid wil geven aan de drie staten van Indo-China. mits slechts een band blijft bestaan met het moederland. In casu Frankriik? Inderdaad, gelet op de zelf- {•andigiieldsstromlngen in Azie komt Frankrijk rijkelijk laat. Is het dan Formosa, dat zal profiteren van de meerdere Amerikaanse hulp? He' zou heus niet zo mal zijn. daaraan te geloven, ook al doet men goed be richten over geheime verdragen tussen Amerika cn Tsjang kai sjek met een korreltje zout te nemen. In ieder geval. Washington toont grote belangstelling behouden te hebben voor de Chinese generalissimus. Waarmede in overeen stemming is de besliste weigering van Amerika toe te stemmen in een toela ting van rood-China in de V.N. Wel op bijzonder scherpe en felle wijze blijft Washington zich daartegen verzetten, alle Engelse aandrang in deze ten spijt. Trouwens. Taft's opvolger als leider der republikeinen In de Senaat, senator Knowland. bijgenaamd senator Formo sa, laat zich in deze niet onbetuigd. Heeft hij zelfs niet gedreigd om alle krachten te zullen inzetten om Amerika uit de V.N. te doen treden, zo Peking- China zou worden toegelaten als lid? Washington schijnt het nationalisti sche China als factor achter de hand te villen houden, mede gelet op de komen de Korea-conferentie. Bij mislukking en Amerika heeft nu eenmaal weinig vertrouwen in een slagen daarvan kan Formosa inderdaad een belangrijke rol gaan spelen, zo het nationalistische leger behoorlijk uitgerust een aanval op het Chinese vasteland kan lanceren! Over die Korea-conferentie ls de V.N. juist bezig te delibereren. Amerika heeft de concessie gedaan, de Sovjet unie toe te willen laten tot de conferen tie. wanneer de communistische tegen partij dat wil. Daaraan zal echter wel geen twijfel bestaan. Maar India wil Washington niet toelaten als deelnemer en zeker is daarvoor veel te zeggen. Dan rouden alle zestien landen, die met troepen hebben deelgenomen aan het tegengaan van de rode agressie in Ko rea grotere rechten kunnen doen gelden en zelfs hun toelating lijkt onverstan dig, daar het gezelschap dan te hetero geen zou worden. Hoe beperkter de con ferentie. des te beter, want dan zal des te eerder blijken, hoe de zaken liggen en c! het mogelijk zal zijn de eenheid van Korea te bewerkstelligen langs de weg der diplomatie in plaats van langs de seg van krijg. Aan die eenheid heeft Washington zich vastgelegd, dat houde men wel bijzonder scherp in het oog en daaraan is te danken, dat de president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, zich heeft neergelegd bij een bestand. Het is een reden te meer. om weinig optimist te durven zijn over de aflooo van de Korea-conferentie, zelfs voor deze nog begonnen is! Intussen heeft Engeland zich nog maals gedlstancieerd van de verklaring der zestien, dat bij hervatting van de oorlog in Korea ieder wapen zou worden toegepast en uitbreiding van de oorlog dan waaischijnlyk zou moeten worden Zodoende heeft Engeland de die in deze verklaring schuil voorbaat getorpedeerd, hetgeen kan hebben op de rode die immers alleen-dan de weg gaan, zo zij menen, dat het is. wil Amerika kruit droog houden In Perzic rood gevaar gaat dreigen? daarop is toch groeiend en be groeiend zelfs. Mossadeq heeft klaar gespeeld om alle verzet te en als laatste factor de sjah uitgeschakeld. Veel te laat heeft deze het laatste nippertje nog willen in- hij had de kans daarop al zijn vroegere lijdelijk- Hij heeft dan ook in een vlucht heil moeten zoeken. Mossadeq ach terlatend als ongekroonde dictator, los de vraag of deze al dan niet in de monarchie zal willen handha- Doch, hoe slimme vos Mossadeq moge hij zelf speelt eveneens een gevaar- va-banque-spel. omdat hij zich kan handhaven met steun van Toedeh-partij. die de straat te gaan zo er gevaar voor Mossadeq Zo komt deze steeds meer in macht van het communisme, dat. het totdusver zich weinig be- met Perzië, nu plotseling weer heeft opgenomen en besprektn- heeft geopend. Moskou schijnt nu kans Ie willen waarnemen via de Aroetierspolltiek van Mossadeq! Ziet Washington daar de gevaren van 'oren en prepareert het zich om daar tegen te gaan? V.N.-commissie wijst sovjet-voorstel af Engeland contra Washington De politieke commissie van de alge mene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren een Sovjet-Rus sisch voorstel, tot het uitnodigen van communistisch China en Noord-Korea voor deelneming aan het debat over de politieke conferentie voor Korea, verworpen. De Sovjet-Russische afgevaardigde Wysjinsky legde de politieke commissie Qit voorstel voor. De afgevaardigde van de Verenigde Staten. Lodge, nam onmiddellijk stelling tegen dit voorstel. Wij zijn hier om de deelneming onzerzijds vast te stellen, zo zei hij HU kon niet Inzien, waarom de „anderen" een stem zouden hebben in besprekingen van de Verenigde Naties ever regelingen voor de Verenigde Naties betreffende de politieke conferentie. Ook de Australische afgevaardigde. Percy Spender, verklaarde geen rede nen te zien om het voorstel aan te ne men. Het Russische voorstel werd met 34 tegen 18 stemmen, bij zeven onthou dingen verworpen, wat Noord Korea be- tiof. Bij het stemmen over het uitnodi gen van China werden 34 stemmen te gen en 14 stemmen voor het voorstel uitgebracht, terwijl negen afgevaardig den zich van stemming onthielden. Wysjinsky verklaard?, dat het onjuist i onrechtvaardig zou zijn voorbereidin gen voor de politieke conferentie over Korea te treffen zonder Noord-Korea en communistisch China. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge, 'i. dat de Verenigde Staten zich hiel den aan paragraaf 60 de clausule in de bestandsovereenkomst, waarin het houden van de politieke conferentie wordt aanbevolen met het begrip „twee partijen", omdat dit „een van de vastomlijnde begrippen" in de overeen komst was. De Sovjet-Unie stelde tevens voor, dat 11 landen aan de politieke confe rentie zullen deelnemen, nl. Amerika, Engeland. Frankrijk, de Sovjet-Unie. communistisch China. India. Polen. Zweden. Burma, Noord-Korea en Zuid-Korea. Wysjinsky deelde nog mede, dat de Sovjet-Unie thans niet het toelaten van communistisch China tot de Ver enigde Naties zal bespreken, doch dat hij daar by de eerstvolgende normale bijeenkomst van dc algemene vergade ring weer op zal aandringen. De Franse onderminister van buiten landse zaken. Maurice Schumann, ver klaarde. dat zijn delegatie de voorkeur geeft aan Geneve als conferentie-oord Volgens hem diende deze conferentie een „gezamenlijke bespreking" te zijn cn niet een conferentie met twee tegenover elkaar staande partijen. Alle landen, die zouden kunnen bijdragen aan het wel slagen van de besprekingen dienden te worden uitgenodigd. Schumann hoopte, dat de politieke conferentie een atmos feer zou scheppen, welke gunst ig zal zijn voor de „pacificatie van Zuid-Oost- Azlë". Ook Selwyn Lloyd, dc leider der Britse delegatie, wenste in de politieke con ferentie geen voortzetting van Pan- moendjon met twee onderhandelende partijen te zien. Hu verklaarde zich voor deelneming van de Sovjet-Unié en India. Groot- Brittannié meent voorts, dat goede vor deringen over Koreaanse kwesties op de politieke conferentie dienen te leiden tot bespreking van andere kwesties in het Verre Oosten, zoals Indo-China Wij kunnen echter in dit stadium niet voor spellen. hoe de zaken zich zullen ont wikkelen. zo verklaarde Selwyn Lloyd. Hij hoopte, dat niemand op dit punt van te voren een bepaald standpunt zou Innemen. De Nederlandse afgevaardigde, von Balluseck, verklaarde de bestandsover eenkomst een eervolle te achten. „Van nu af aan moeten wij meer vooruit zien dan achteruit", zo voegde hij hieraan toe. De geschiedenis van de afgelopen paar Jaar heeft geleerd, dat dc Ver. Na ties vereend en op haar hoede moeten bliiven voor de verdediging en de vei ligheid van de vrije wereld. Wij moeten ons nu concentreren op wat voor ons ligt en ons niet overgeven aan teveel be schuldigingen met betrekking tot het verleden, zo zei hij. Von Balluseck verklaarde te geloven, dat de alg. vergadering de best moge lijke atmosfeer voor de politieke confe rentie diende te scheppen, zodat deze zo spoedig mogelijk en met de minst mo gelijke spanning kan beginnen. Het zou volgens hem zeer schadelijk zijn. als de alg. vergadering zich ging bezig houden met het. wezen van de resterende geschillen in Korea Dat was het werk van de politieke conferentie. De Belgische afgevaardigde Nisot sloot zich bij deze verklaring van von Balluseck aan. Toen na Nisot zich geen verdere spre kers meldden, verdaagde de voorzitter, Munlz (Brazilië), de vergadering tot heden. OSIRIS GRAAN TEELT WELIG IN BELGIE. Het graanveld „Osiris" van een boer in het West-Vlaamse dorp Couckelaere ls een bezienswaardigheid geworden voor de Belgische landbouwers. Men kan daar namelijk een rijke tarwe-oogst van Egyptische oorsprong bewonderen met een opbrengst van naar schatting 8 k 10 000 kilo per hectare. Gewone tarwe geeft hoogstens 4000 kilo per hectare Het „Osiris-graan" is bijwijze van proef door een landbouwkundige uit Henegouwen in België ingevoerd. De boer te Couckelaere kreeg twee jaar ge leden een half pond van dit graan. PRESIDENT NAGUIB NAAR MEKKA President Nagulb van Egypte ls. in gezelschap van zyn minister van voor lichting. majoor Salah Salem, en twee andere leden van de revolutionnaire I raad. per vliegtuig voor een bedevaart 1 naar Mekka vertrokken. Het staatshoofd droeg het traditionele pelgrimsgewaad. De vice-premier en minister van bin nenlandse zaken. luitenant-kolonel Gamel Abdel Nasser, zal Naguib gedu rende zijn afwezigheid vervangen. YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR Bbl BblE3WAETE M3 AMEPHKAHCKOTO CEKT0PA V0US S0RTEZ DU SECTEUR AMERICAIN Slf rtPUSSEK OEN AM£Plk/Ufi5CiU« SfKlOP Aanhoudend koel weer Het K.N.M I. deelt mede: Sinds Zondag bevindt ons land zich in een Z.W. luchtstroming, die in stand gehouden wordt tussen een gordel van hoge druk boven Frankrijk en een de pressie ten Noorden van Schotland. De Zuid-Wcsteluke winden voeren koele lucht aan, die van oceanische oor sprong is. Gisteren passeerde een front met regenbuien. Vandaag staat het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge druk. waardoor op ue meeste plaatsen droog weer voorkomt. Van de Oceaan naderde vanmorgen echter alweer een nieuwe storing uit Ier land. Deze storing zal morgen tot onze omgeving doordringen met als gevolg eel bewolking en wellicht ook wat regen. Aangezien de Westelijke circu latie voortduurt, moet op aanhouden van het koele weer worden gerekend. Weerrapporten Van hedenmorgen 7 uur). WEERBERICHT Plaatselijk enige regen verwacht tot morgenavond tot zwaar bewolkt met plaatse- of motregen. Zwakke tot aan de kust nu en dan Zuidelijke tot Zuid-Weste dezelfde tempera- te 10 u.> AUGUSTUS 40 uur; onder: 19 56 uur 16.36 uur: onder: 20.29 uur. te Katwijk tc 10.40 en 23.18 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Hoopvolle verwachting ligt op de gezichtjes van deze Öost-Berlijnse kinderen, wanneer zij. op weg naar het feest, dat hun in dc Amerikaan se sector, door dc burgemeester van Kreuzberg. Willi Krcssman. werd bereid, de grens tussen Oost en West passeren. In een ontroerende poging om het voor de kinderen eens echt feestelijk te doen zijn. Iiccft men dc palen cn het bord waarop in waarschuwende letters in vier talen staat te lezen, dat dc Amerikaanse sector daar ophoudt, met kleurig, in franje geknipt crcpepapier versierd. Nog weinig verandering in Frankrijk Bemiddelingspogingen Gisteravond was er nog steeds weinig verandering in de toestand in Frankrijk te bespeuren. Wel werden enkele spoor- wegaibeiders en employe's van de poste rijen gearresteerd, doch erwasegen en kele aanwijzing, dat de maatregelen, die Laniel Maandagavond aankondigde, reeds zijn ingevoerd. De leiders van de socialistische, ka tholieke en communistische vakverbon den staan vrijwel voortdurend met el kaar in verbinding. Overal ln Frankrijk bleef het even wel vrij rustig, zoals het gedurende deze gehele staking nog rustig is geweest. Bij de spoorwegen was enige verbe tering te bemerken Het aantal uit Pa- TjjS naar de provincie vertrekkende trei nen nam loe en er reden weer enkele tremen naar de Parijse voorsteden. On geveer de helft van het normale aantal ondergrondse tremen was gisteren weer in dienst. Ook by de PTT was de toe stand iets gunstiger. Er werd een grote hoeveelheid briefpost behandeld en meer telefoon- en telegraafverbindin gen werden tot stand gebracht. Het personeel van de gas- en electriciteits- bcdrijven was nog steeds in staking. De vuilnismannen en straatvegers gingen m sommige districten weer aan het werk. Ook de havenarbeiders in Le Havre vatten het werk weer op, maar in Duinkerken bleven hun collega's thuis. In het myngebied was de toestanc onveranderd. Op dc spoorwegstations in het Saar- gebied stonden 30 volgeladen kolentrei- nen en 26 goederentreinen, met in to taal ruim drie duizend wagons, alle bestemd voor Frankryk. Ook het geld verkeer tussen Frankrijk en het Saar- gebied is stopgezet. De stakingen in het Paiijse vervoers bedrijf werden weer met 24 uur verlengd. Het bestuur en de parlementaire frac tie van de Sflo, de socialistische partij, gaven een communiqué uit, waarin wordt vastgesteld, dat de regering dooi de verklaring van de eerste-minister de stakende arbeiders eigenlijk voor een ultimatum, zo niet een oorlogsverkla ring. heeft geplaatst Te Bar-le-Duc in Oost-Frankrijk zul len zes ambtenaren van de PTT worden berecht, omdat zij geen gehoor hebben gegeven aan een bevel van de regering tot hervatting van dc werkzaamheden. De gouverneur van het departement vau de Maas gaf opdracht tot vervol ging van ongeveer vijftig spoorwegar beiders die vorige week Woensdag hun bevel tot hervatting van de werkzaam heden hadden verbrand bij een beto ging voor een oorlogsgedenkteken. De vakbondleider .Jouhaux, bracht gisteravond een bezoek aan president Aurioi. Waarnemers waren van oor deel. dat dit bezoek de jongste poging Is om achter de schermen uit de im passe, te komen, waarin de staat cn zijn werknemers zich bevinden. Gisteravond waren 222 verzoeken tot bijeenroeping van het pariemem binnengekomen, waarvan er 179 schrif telijk zyn bevestigd. Laniel heeft gisteren een delegatie van de socialistische parlementaire frac tie ontvangen, onder leiding van de fractievoorzitter. Lussy Lussy deelde na het onderhoud mede. dat de socialisten zich geheel achter de eisen van de arbeiders stellen en dat hun de houding van de regering in dit opzicht niet doeltreffend en misschien zelfs gevaarlijk lijkt. Dc MRP (volksrcpublikeincn) heeft besloten bemiddelend op te treden en te trachten tot hervatting der bespre kingen tussen de regering cn dc vak bonden te komen. Sanders in Wenen Dc door de Hongaren vrijgelaten En gelsman Sanders is te Wenen aange komen. waar hu zijn intrek nam in het door de Engelsen bezette Park-hotel. Zjjn echtgenote is inmiddels met haar drie dochters per vliegtuig van Londen naar Wenen vertrokken. Sanders vertelde, dat er een zeer zware geestelijke druk tijdens de behan- deling van zijn zaak op bem was uitge- oefend. maar d3t hij noch voor. noch na zyn proces mishandeld was Hem werd de vraag gesteld of hy de bekentenissen, die hy heeft afgelegd volgens de communisten, kon ontken nen. Hij antwoordde. „Welke bekente nissen''" en vervolgde. „Denkt u zich eens even ln myn plaats Onmiddellijk na mijn arrestatie werd ik gedurende twee of drie uur ondervraagd tot diep in de nacht. In November 1949 werd ik gearresteerd. Tegen Januari 1950 waren de verhoren zo opgevoerd, dat ik een maal zelfs 34 uur achtereen ondervraagd ben Zy schieten vragen op je af op een wijze die je duizelig maakt en die je heel wat geestelijke salto's doen maken. Voor je weet waar je bent. heb ie je handtekening al gezet onder verschil lende documenten". Sanders vertelde dat na het proces de gevangenisconditics voor hem iets verbeterden Hy kreeg een andere cel van 2 meter 70 bij vier meter. „Ik geloof dat ik een speciale behan deling kreeg". Sanders zeide dat hy volkomen van de buitenwereld was afgesloten ge weest. sinds de dag dat hy gearresteerd werd en dat hy pas nu vernomen had dat Stalin overleden was. Dinsdag heeft H.M. de Koningin in Paleis Soestdijk een aantal kinde ren. uit de Duitse vluchtelingen kampen. dat op het ogenblik met vacantia in het Westland is. ont vangen. Dc Koningin temidden van haar jeugdige gasten in de tuin van het Paleis. Bradley levert citiek op Eisenhowers regeringsbeleid De afgetreden voorzittet van de com missie van Amerikaanse stafchefs, ge» neraal Bradley, heeft in een artikel in het Amerikaanse weekblad „Saturday Evening Post" critiek eeleveid op de politiek van de regerxng-Eisenhower. in het bijzonder ten aanzien van de mili taire begroting. Dc generaal verklaart zich niet zó zeer bezorgd te maken over de thans aangebrachte besnoeiingen, doch wel over „de groeiende neiging om er een gewoonte van te maken", hetgeen hij even gevaarlyk acht als het besteden van buitensporige hoge bedragen voor de defensie. Bradley doelt hierbij in de eerste plaats op het feit. dat het republikein se bewind de begroting voor de lands verdediging. zoals deze door de rege- ."ing-Trunian voor dit jaar was opge steld. met vijf milliard dollar had ver minderd. alvorens deze bij het congres En te dienen. De generaal maakt in dit verband ook melding van de aankondi ging der regering, dat zy voornemens is, het volgend jaar hetzelfde te doen. Voorts maakt de voormalige voorzit ter van dc commissie van stafchefs ernstige bezwaren tegen het plan van de minister van defensie. Wilson, om het potentieel van de militaire productie der VS. te verminderen. Een derge lijke zuinigheid kan. volgens Biadley, de regering duur te staan komen, inge val een nieuwe oorlog uitbreekt.. Het zal dan immeis z.i. veel kostbare tyd ne men om de niet-militaire industrie op oorlogsproductie over te schakelen V.S. WILLEN ADMINISTRATIEVE OVEREENKOMST MET JAJWN WIJZIGEN. De Amerikaanse regering heeft de Japanse regering voorgesteld, onderhan delingen te openen over een herziening van het administratieve accoord tussen beide landen, naar het model van het Noordntlantische verdrag Een dergelijke wyziging zou inhou den. dat de Japanse justitie de Juris dictie over de Amerikaanse troepen in Japan krijgt, voor zover deze militairen in hun vrije tijd en buiten de Ameri kaanse bases in strijd met de Japanss wetten handelen. De Japanse regering heeft er sinds het vorige jaar reeds by de V S. en de landen van het Britse Gemenebest op aangedrongen, dat dit recht aan Japan I wordt verleend. Oud-Leiden Malan wil „handvest voor Afrika" De Zuid-Afrikaanse minister-presi dent dr Malan heeft dezer dagen in het parlement gezegd, dat het overbevolkte India met zyn 400 millioen zielen een gevaar voor Afrika's inheemse bevol king en voor de landen met bezittin gen in Afrika betekent, India zag ex- pansie-mogelykheden in Afrika en zyn beleid was er op gericht, dat de blan ken uit Afrika zouden worden ver dreven. Met het oog hierop had hy. aldus zei- de dr Malan. reeds eerder aangedron gen op het opstellen van een Afrika- handvest, dat alle staten met belangen m Afrika zouden kunnen onderschrij ven. Het leidende princijDc van een aergelyk handvest zou de erkenning moeten zyn, dat Afrika het tehuis is van de inheemse bevolking. De voor- I zieningen zouden moeten uitgaan van I de volgende 4 punten: li bescherming van de inheemse bevolking tegen immi- giatle en penetratie uit Azië; 2> ont wikkeling van Afrika volgens de begin selen van de Westerse beschaving: 3> bescherming van Afrika tegen commu nistische invloeden; 4> verwerping van bewapening van de inheemse bevolking Behoren de blanken dan wel tot de j inheemsen,, vraagt men onwillekeurig! Dit stelt vooi de Hercnstiaat ter hoogte van de 3 Octobcrstruat, gezien in de richting naar dc Doezastraat. Het geboomte ter linkerzijde be hoorde tot de voormalige buitenplaats van de lunulic juta. waarover wij in deze rubriek al eens eerder schreven. De foto werd ons afgestaan door de heer Erades. Magdalena Moonsstraat 50.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1