Laatste Berichten LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 10 AUGUSTUS Ondier palmem em passaat Bonaire, de arme tak van de A.B.C.-familie (Van onze speciale verslaggever) (X) De echtgenoten en kinderen van de employé's van de Shell hebben het goed op Curaqao. Hun huizen zijn comfortabel, hun tuinen groen en vaak beschaduwd. Bovendien zijn de tennisbanen, het golf terrein en het zwembad met helder, koel water vlakbij. Ook de mannen zijn niet te beklagen, voor zover zij werken in de kantoorruimten waar go's, die daar op hun dunne, tere poten, de lucht kunstmatig is gekoeld. Maar wel beklaag ik de employé's en Duizenden flamingo's VOOR een week-end of voor een korte vacantie is het hier ideaal! Vol maakte rust. wat minder wind dan op Curacao, en vlak voor het hotelletje een wijde baal waar men kan zeilen, zwemmen en vissen. Voor vogelliefheb bers in dit eiland een paradijs en ver scheidene gToepen van Amerikaanse -o- gelkenners zijn hier dan ook al op be zoek geweest Overal ziet men de kleine, felkleurige tropenvogeltjes rondfladde ren. maar de grote attractie vormen toch de flamingo's, die soms btf hon derden en soms zelfs bij duizenden, op dit rustige eiland zijn neergestreken. Heel dicht kan men ze benaderen bij het Goto-meer. aan Bonaire's Noord zijde. Het water van dat meer is zout en het is daartussen die lage bergen, volkomen stil en volkomen verlaten. Dt lucht is blauw, de bergen zijn grijsgroen, en het grijs-gele oeverzand glinstert van de zoutkristallen. Maar geen kleur is feestelijker dan het rood van de flamln- water staan Wanneer men 'nader komt. over het harde oeverzand, arbeiders, die dag in dag uit hun werk hebben op het zonnige blijven ze nog lang staan. Maar ten- fabrieksterrein. Schaduw is daar nauwelijks, de zon blikkert op huizen slotte beginnen ze onrustig te worden en olietanks, de gigantische labrieksinstaltaties geven nog extra 5St toreegevek enCp,ÓS1S°S*se2 warmte af en overal hangt oliestank. Zelf heb ik een hele Zaterdag- ze op alle tegelijk de lange halzen ochtend tussen al die hittige. schitterende en stinkende gevaarten gestrekt en de dunne poten horizontaal jlj-1 naar achteren. Wanneer ze vliegen zyn rondgesjouwd, maar wanneer het me te bar werd had ik een goede M eigenlijk op zijn mooist: lange reek- troost en kon ik tot mezelf zeggen: „Vanmiddag zit je aan zee. op sen van Ijl. bewegend rood tegen het Bonaire". Verademing WAT een verademing was dat. op die Zaterdagmiddag! De reis van Curacao naar Bo naire is nog korter dan van Rotterdam naar Scheveningenin 25 minuten is men er Per vliegtuig natuurlijk. Men zoeke er geen boulevard, geen terrassen, geen muziek, alles is uiterst eenvoudig en rustig Maar sedert kort heeft Bo naire toch zijn hotel „Zeebad" en daar is het goed logeren. In het hoofdgebouw heeft men een goed Ingerichte bar en eetzaal, maar wenst men volslagen rust. dan kan men zich terugtrekken in de eigen ..bun galow" Negen kleine huisjes staan na melijk, ook vlak aan zee, naast het hoofdgebouw gegroepeerd en daar heelt men een veranda, een zitkamer met bank en bureau, een slaapkamer en een douche. Alles is bijzonder aardig. Alleen zouden al die houten gebouwtjes eens goed en fleurig geverfd moeten worden! Maar ja. die verveloosheid is type rend voor de situatie hier. In vergelij king met zijn broers Curacao en Aruba, is het eiland Bonaire maar arm. Per jaar draagt de Antilliaanse familie een millioen bij om de begroting van Bo naire sluitend te maken. Dit betekent een zekere voogdij van de rijkeren, en de Bonairianen doen wat ze kunnen om hun positie dusdanig te verbeteren, dat ze financieel onafhan kelijk worden van hun familie. Zij kunnen er nu reeds op wijzen, dat dit millioen. dat ze pier jaar van de familie krijgen, lang geen vol millioen is: tal van Bonairianen, die hun gezin en do micilie op Bonaire hebben, werken op Aruba en Curacao en daar wordt hun belasting ook afgehouden. Ook strijkt Curagao bepaalde invoerrechten op van grijs-groen van de bergen. Ver weg strij ken ze weer neer. rustig en voornaam. I Dan keren de bezoekers weer terug goederen, die doorgevoerd worden naar i naar de Jeep. die hier op de slechte het arme Bonaire. Maar al is dat zo. wegen wel het beste vervoermiddel is. toch kan het mooiste der ABC-eilanden De rust keert weer in het dal der fla- zonder subsidie niet rondkomen. Dat mingos. Voor dagen, voor weken mis- het echter het mooiste is van de drie, schien. Het Jort Oranje, dat ligt te dromen aan de wijde zee Lichtingen 1941, 1942 en 1943 buitengewoon dienstplichtig Het grootste gedeelte van de inge schrevenen voor de lichtingen 1941, 1942 en 1943 heeft tot dusver geen bestemming tot gewoon of tot bui tengewoon dienstplichtige ontvangen. Bij K.B. van 23 Mei 1953, Stb. 267. is omtrent deze ingeschrevenen een beslissing genomen, als Ccvolg waar van z(j tot buitengewoon dienstplich tige worden bestemd. Alle tot buitengewoon dienstplichti ge bestemde ingeschrevenen voor ge noemde lichtingen, die nog nie» zijn ingelijfd, worden met ingang van 1 Augustus 1953 buiten hun tegenwoor digheid bij de Landmacht of de Zee macht ingelijfd. Zij zullen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden onder de wapenen worden geroepen. Baby door voedsel gestikt Tijidens het afgelopen weekeinde is in een perceel aan de Jacob van Lennep- straat te Amsterdam een baby van 3 maanden in zijn bedje gestikt. Volgens doktersverklaring is dit het gevolg van voedselverstikking. Vanmorgen heeft de Sabena met een Sikorsky S-55, plaats biedende aan 8 personen, de lijndienst Brussel-Luik- Maastricht-Brussel geopend. Het is de derde lijn met helicopters, welke de Sabena in een week tijd voor Neder land. Belgie en Frankrijk heeft ge opend. nl. Brussel-Rotterdam. Brussel -Rljssel en nu Brussel-Luik-Maas tricht. Opzichter fortificatiën en technisch opzichter. Bij de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht zijn ingesteld de rangen van opzichter van fortificatiën cn technisch opzichter. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 November 1952. De rangen van technisch opzichter, tesp. opzichter van fortificatiën worden toegekend aan de militairen, die. na een bepaalde, in militair opzicht van be lang zijnde studierichting te hebben ge volgd. het diploma ener middeibaar- technische school hebben behaald en Eijn bestemd om na een bepaalde diensttijd te hebben volbracnt en indien zij alsdan de geschiktheid hebben ver worven te worden benoemd tot offi cier bij het dienstvak van officleren- technlsch-opziehter van de verbindings dienst. het dienstvak van officieren- technisch opzichter van de technische dienst, het dienstvak van offlcleren- technisch-opzichter der genie of het dienstvak van officieren opzichter tech nische diensten Luchtmacht, resp. het dienstvak van officieren van fortifi catiën. OOK DE LAATSTE DRIE GERED. Later maakte de Amerikaanse lucht macht bekend, dat ook de drie nog Volgens berichten zijn drie personen om het leven gekomen en 50 gewond bij een aardbeving, die Zondag op het Gasverstikking te Rotterdam, eilandje Ithaka in de Ionische zee 011- I geveer 200 huizen verwoestte. De be- De 44-jarige draaier P. H. Bartz. uitv«ng duurde 33 seconden. Het centrum Rotterdam, is gisteren door gasverstik- j ervan lag in de zeestraat tussen Itha- king om het leven gekomen. Gister- j ka en het grotere eiland Ceplialonia. ochtend hadden zijn buren een gas-. Reddingsploegen met dokters en ver lucht geroken; zij schonken er echter pleegsters zijn naar het eiland gezon- gecn aandacht aan. 's Middags stelde i den. het gasbedrijf, dat toen was gewaar schuwd. een onderzoek in. Men brak zelfs de straat open. maar ontdekte mets. Eerst toen de bewoners van de tweede etage 's avonds thuis kwamen, werd het ongeval bemerkt. Men vond Bartz in de keuken, gebogen over een studieboek. Vermoedelijk heeft het gas geen vlam gevat, toen hij het heeft willen aansteken. Het Goto-zoutmecr Povere kansen WA i •ANT druk is het nog niet met toe risme en al te hoog moet men Bonaire's kansen om vooruit te komen ook niet aanslaan. Ook op Cu ragao kan men zeilen en zwemmen en zo heel veel verschilt het landschap nu ook weer niet. Maar het is hier lande- rijker. vriendelijken. De mensen zijn goedaardig en rijden rond op ezeltjes. Het wemelt er van de geiten en in de zee wemelt het van vis. Drie fi vierdui zend geiten voert men van hier per jaar uit en. per vliegtuig, verzendt men jaarlijks voor 40 000 Curagaose guldens aan vis. Verder kan men dan nog wat ver dienen door het sap van de aloë tot stroop te laten indampen en in harde toestand te verzenden. Alolne is een bekend laxeermiddel. Van de peulen der dlvi-divi-bomen maakt men looistof, maar het rapen van die peulen is toch niet meer dan een kleine bijverdienste voor ouden van dagen. Verreweg het meeste geld komt nier echter binnen doordat de mannen, die op ..de olie" of op de olieschepen wer ken. postwissels sturen naar hun gezin, dat hier achtergebleven is. Het zal niet gemakkelijk ziin voor Bo naire om financieel onafhankelijk te worden Vraagt men aan Curagao en Aruba geld voor een nieuw project dan wordt daarover door de riike familie leden nogal eens afwijzend beschikt. En. al keurt men het plan voor Bonaire af. daarmee is nog niet gezegd, dat een der rijke eilanden het niet zelf ten uitvoer gaat leggen. Bijoelvaste Bonairianen 1 eens denken aan de tekst- „Hij die niet heeft, van hem zul ge nomen worden, ook wat hu heeft". DE POLITfEK wordt, hier zowel als op andeie eilanden, voor een deel bepaald door de voorkeur voor sommige bekende persoonlijkheden. Het bekendst is wel Gerhards, een lntelli- gent. blank handelsman, die reeds jaren op het eiland woont. Hij is zeer onder- nemend, doch politiek betrekkelijk con servatief. De katholieke kerk steunt indirect zijn Unie-partij. Die partij is wat verzwakt door Abraham, devooi- zitter en tevens lid van de Antilliaanse Landsregering, die thans als onafhan kelijk man Is gaan optreden. Mede daarom hopen de progressisten, die men weieens de onechte, politieke kinderen van de Antilliaanse ministerpresident hoort noemen, over anderhalf jaar de overwinning te behalen. Dr Da Costa Gomez, bedoelde al-vader, vergeet zijn kroost niet. Mede door het geven van eet- en drinkfeestjes in Bonaire houdt hij de banden met de oppositie ->ldaar asn. De Bonairiaanse steun kan zijn po litieke macht uiteraard ten goede '"o- men. Op de reisjes naar en van Bonaire zat het K L M -toestel geheel vol. En het was wel duidelijk, dat slechts een zeer klein percentage van de 11 000 pas sagiers. die het vliegtuig jaarlijks op dit traject vervoert, toeristen zijn. Maar wel zijn er op die dagelijkse vluchten altijd arbeiders aan boord, die elders hun werk hebben, maar hun vacantie of weekend doorbrengen op hun oude, ar me. maar mooie eiland Elfduizend pas sagiers per Jaar: dat is een indruk wekkend luchtverkeer voor een eiland met 6000 povere inwoners! Een groep van 1.192 Japanse gerepa- trieerden uit Tientsin in communistisch China zijn vanochtend in de Japanse havenstad Maizoeroe aangekomen Hiermede zijn in totaal 20 478 Japan ners uit China gerepatrieerd. Zoals altijd was de belangstelling van het publiek groot. Een paar valpartiitjes kwamen voor. maar niet van ernstige aard, zodat de Rode Kruismensen geen dienst hoefden te doen. Om de prijzen en premies werd hevig gekampt, met het volgende resultaat: 10 ronden voor Jongens van 14 en 15 jaar: 1 G. Westgeest: 2. F. de Roos; 3. W. van Gent; 4 M. de Ruyter. 15 ronden voor jongens van 16 en 17 jaar: 1 G. Hoogevcen; 2. K Voorham: 3 H. Klinkhamei; 4 J. van Veen 20 ronden voor personen van 18 jaar en ouder 1. H. v. d. Berg; 2. A v. d. Spek; 3. P. W de Raad: 4 A. C. van Spronssen; 5. L. y. d. Krogt. 20 ronden op racefietsen voor leden van wielrenverenlgingen: 1. G. v. Rhijn; 2. J. Tacx: 3 W. v. d. Plas. 'sAvonds werden in café „Flora" de prnzen uitgereikt, waarbij dank werd gebracht aan de politie, leden van het Rode Kruis, schenkers van premies, enz. Tafelkeuring van konijnen In „Het- Wajven van Wassenaar" werd Zaterdagmiddag een tafelkeuring vaV konunen gehouden, uitgaande van de plulmveevercniging „Wassenaar". Keur meester was de heer H. Ebink uit Hci- ncnoord. De uitslag voor wat de hoofd prijzen betreft was: Beste dier van de keuring, Belgische Haas. eigenaar R. G. W. Berends. Was senaar. Beste dier van de keuring op één na, Franse Hangoor, eig. P. Hommel. Kat wijk. Beste dier grote rassen. Franse Hang- goor, eig. P Hommel. Beste dier middenrassen. Belgische Haas. eig. R. G W. Berends. Beste dier kleine rassen. Black and Tan. eig. mevr Berk—De HeU. Lelden. Beste dier kort- of langharige rassen, Rex. eig. L. Parlevllet, Katwijk. Beste dirr dwergrassen. Pool. eig. J. Verhagen. Voorschoten. ,JV8 ¥Wi_ Beste nest. Fr Hangoren, eig. P Hom- miste leden van de bemanning van de mel vliegende verhuiswagen zijn gevonden. Beste nest op één na. Blauw van Be- Ook zij overleefden het vliegtuigongeluk. I veren, eig. H. Verhoef, Wassenaar. WASSENAAR Felle strijd tijdens wielerwedstrijden Zaterdagmiddag werden als slot van het zomerfeest van de buurtvereniging „Oostdorp en Omgeving" de reeds enige jaren ingeburgerde wielerwedstrijden gehouden, waarvoor jong en oud uit geheel Wassenaar kan inschrijven. Sportvereniging Wassenaar heeft grote plannen In het gerestaureerde clublokaal hield de sportvereniging „Wassenaar" haar jaarvergadering. Uit het Jaarverslag bleek, dat de vereniging 438 leden telt. De kas sloot met een ruim batig saldo, hetgeen met 335 donateurs verklaarbaar wordt! Uit het verslag van de bouwcommissie bleek, dat er plannen zijn voor een tri bune en kleedkamers, waaraan tevens 'n badhuis verbonden zal zijn. dat dan ook ten gerieve van de buurtschap open zal zijn. De gemeente staat hier niet on gunstig tegenover en wil wel meewerken maar het is vooralsnog een vrij kostbare geschiedenis. Men wil ook een derde speelveld aanleggen. Het nieuwe bestuur zag de afgetreden bestuursleden H. G. Th. Remmerswaal. G. v. d. Hoek. J. M Dek en B. Eggink terugkeren, terwijl voor de heren R. van Keppel en J. Reneman. die bedankten, de heren H v. d. Meydcn en A. Houps werden gekozen. De heer Van Keppel werd benoemd tot lid van verdienste. Een voorstel tot collectieve verzekering van de leden werd verworpen. Een 10-jarige jongen liet de tram ontsporen De recherche heeft de hand ge legd op een 10-jarige jongen, die het déraillement van de tram in de Van Zuylen van Nijeveltstraat op zijn ge weten bleek te hebben. De knaap had gepoogd om met de lasplaat, die de ontsporing ten gevolge had. de wissel om te zetten. Toen hem door een nok aan de plaat, niet lukte om het zware stuk Ijzer uit de rails te krijgen, had hi) het maar laten zitten Hij gat zich blijkbaar geen rekenschap van wal daarvan het gevolg zou zijn Er is tegen de Jongen procesverbaal opge maakt. VOEDSEL VOOR ZUID-KOREA In Poesan is het eerste deel van een Amerikaanse voedselgift van 10.000 ton lecerrantsoenen en rijst uitgedeeld. In de haven van Poesan liggen nog twee schepen met aan boord bijna twee mil lioen pakketten voedsel. Reeds 190 000 Amerikaanse legerrantsoenen en 139 ton rijst is uitgedeeld. Drie schepen met aan boord naar raming twee millioen voedselpakketten zijn nog op weg naar Poesan. BEVREDIGEND FRANS ANTWOORD OP CAMBODJAANSE EISEN? De Franse hoge commissaris in Pnom Perk h;efl premier Pen Noeth van Cambodja op de hoogte gebracht van de grote trekken van het Franse antwoord op de jongste Cambodjaanse eisen voor zelfbestuur Naar in goedingelichte kringen verluidt, worden in het Franse antwoord de Cambodjaanse eisen inge willigd. en is men in Cambodjaanse re geringskringen kennelijk tevreden ge steld. Men verwacht in Pnom Penh, dat. zo dra de Franse regering haar definitieve goedkeuring aan het onderhavige ont werp zal hebben gehecht, een gemengde commissie zal worden gevormd ter uit werking van de overdracht van be voegdheden aan de Cambodjaanse auto riteiten. Het zou hier niet slechts -aan om de zeggenschap over leger, politie en rechtspraak, doch ook over organen als de burgerluchtvaart, de weerkundige dienst e.d Voorts meent men. dat ingeval deze commissie snel haar werkzaamheden zou voltooien, koning Sihanoek van Cambodja begin September zijn vrij willige ballingschap, die begin Juni be gon. zou kunnen beëindigen en in zijn hoofdstad Pnom Penh terugkeren. Een nieuwe hittegolf langs de Per zische Zuidkust heeft reeds 10 slacht offers geëist. WIE 1.RIJDSTER AANGEREDEN Een vrachtautobestuurder, die Zater dagmiddag ter hoogte van de verffa- bnek der firma Scheerder uit de rich ting Lelden komende, teveel naar links uitweek voor het tegemoetkomend ver keer. veroorzaakte hiermee een ongeluk waarvan de wielrijdster mej. S. Bout hoorn het slachtoffer werd. Zij werd door de laadbak geraakt en tegen een hek geslingerd. Met vrij ernstige ver wondingen aan handen, benen en li chaam werd zij, na door dokter Ste- houwer te zijn verbonden, naar haar woning in de Raadwijkstraat vervoerd. Ook haar kleren en rijwiel moesten het ontgelden. Tegen de chauffeur werd proces verbaal opgemaakt. BODEGRAVEN Prestatierit telde vele uitvallers Het was Zaterdag uitgezocht weer Toor de prestatie- en betrouwbaar- heidsrit voor bromfietsen en gewone rijwielen, die was georganiseerd door het Comité ter behartiging der be langen van de kankerbestrijding. Er hadden zich dan ook niet minder dan 72 wielrijders opgegeven: het aan tal mededingende bromfietsen beliep echter slechts een kleine twintig. Er was voor de fietsers een parcours van 43 en voor de brommers een van 63 km uitgezet Aangekondigd was. dat de rit door de schoonste omgeving van Bodegraven zou leiden en deze be lofte is volledig ingelost. Maar de uitzetters van dit parcours komt bovendien nog de eer toe er te vens een puzzlewedstrijd van te heb ben gemaakt, die er wezen mocht. Er waren er maar weinigen, die niet van de route afweken en die niet ergens een vernuftig verscholen contrólepost hebben gemist. En heel wat waren er. die zodanig op een dwaalspoor waren geraakt, dat zy het bijltje er maar bij neerlegden. Bij de bromfietsers over kwam dit zelfs de helft. Toen 's avonds tenslotte de balans werd opgemaakt, bleek, dat bij de fietsers enige goede prestaties waren geleverd. Met slechts 4 strafpunten in totnnl ging de wisselbeker naar C. A. Peperstraten; 2. P. Stapper (4 pnt.i; 3. H. Vlasveld (5 pnt.) en 3. A. Veelen- turf Jr. '6 pnt.). die allen een medail le ontvingen. BU de bromfietsers was de wisselbe ker voor de heer H. Flendrie met <131 pnt); 2. M. Jansen 1136 pnt»; 3. A. Veelenturf Sr (136 pnt.) en 4. H. van Aalst (266 pnt). Ook hier waren medailles beschik baar gesteld. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van het comité, notaris Evers. WARMOND JEUGD GAAT VISSEN. Op 22 Augustus, 's middags om kwart voor 2, zal de Warmondse visclub „De Leede" een viswedstrijd houden voor de jeugd. Gevist wordt in de gemeente haven. Er is een aantal prijzen beschik baar gesteld. Leidse „Drietanders" y weer terug. Vanmiddag omstreeks drie uur reed een lange, maar vlotrijdende colonne van voertuigen met militairen de Sleu telstad binnen. Het waren de in Lelden opgekomen militaire van de derde di visie. die teiugkeerden van de veldoefe- ning in het Zuiden des lands, die Woens dag vorige week zonder veel opzien te baren in de nacht per trein naar het oelenterrein waren gevoerd. Voor de te rugreis konden de spoorwegen op deze Maandag in vacantietyd geen spoorwa gens afstaan, zodat de terugtocht over de weg ging. Ongeveer 50 Jeeps en militaire drie tonners. gevolgd door een vijfentwintig, tal enorme autobussen van de NZH en de NACO trokken van de Wilhelinina- brug dwars door Lelden naar de leger plaatsen nabij de Leidse Hout. Mede dank zij de in verband met de verkeers- omlegging voor de spoorwegwerken ver sterkte verkeerspolitie in het centrum van de stad verliep de doortocht van de ongebruikelijk lange colonne zeer vlot. zonder ook maar ergens verkeers opstoppingen te veroorzaken. Militaire Willemsorde voor wijlen Ie luitenant Bouman POSTHUUM TOEGEKEND DOOR KONINGIN H. M. de Koningin heeft vanochtend m het palels Soestdijk de Militaire Willemsorde uitgereikt aan mevr. de wed. Bouman uit Roermond. De onder scheiding was. bü K.B. van 31 Ma3rt 1952. posthuum toegekend aan haar echtgenoot, de vroegere le luitenant van het voormalige KNIL, M. A. M Bouman. Hoewed hjj reeds vroegtijdig wegens lichaamsgebreken de militaire dienst heeft moeten verlaten heeft de heer Bouman. die tijdens de bezetting hoofdcontroleur was van de CCD, aan vankelijk in eigen kring en daarna als lid van de ordedienst, het ondergronds verzet geleld en georganiseerd. Met de hem als ambtenaar ter beschikking staande auto heeft hi) vele leden van geallieerde vliegtuigbemanningen en uit Duitsland ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen naar veiliger oorden vervoerd, waarvoor hem posthuum door de Amerikaanse. Britse en Franse legeringen onderscheidingen zijn ver leend. Toen hij hoorde dat twee van zijn gearresteerde ondergeschikten zouden worden gefusilleerd Indien hij zich niet kwam melden, heeft hij zich onmiddel lijk ter beschikking van de bezettings autoriteiten gesteld. Op de helde te Well liet hi) op 2 Mei 1943 met drie anderen, met de kreet „Leve het va derland. leve de Koningin", het leven. In zijn laatste ogenblikken heeft hjj zijn lotgenoten nog voortdurend moed ingesproken. DUO-PASSAGIERE NOG IN LEVEN Omtrent het verkeersongeval op de weg tussen La-Calamine en Luit. waarbij twee Nederlanders om het le ven zouden zijn gekomen - men zie el ders - vernemen wij nader, dat de 23- jarige duo-passagiere mej. D. Teunis- sen uit Amsterdam, niet aan haar ver wondingen is overleden, zoals aanvan kelijk werd medegedeeld, maar dat zij nog in leven is. Haar toestand is op het ogenblik redelijk wel. De naam van de 25-Jarige bestuurder van het motor rijwiel. die op slag werd gedood, is B. Blanchaard. eveneens uit Amsterdam. BEURSOVERZICHT KALM EN ONVERANDERD Amsterdam. 10 Augustus De beurs heeft de nieuwe week inge zet met een zeer kalme stemming. He! ging zelfs in de voornaamste hoeken u.termate rustig boe. Ook 't buitenland, dat de vorige week nu eens voor dit en dan weer voor dat fonds belangstelling koesterde, liet vanmiddag verstek gaan. Niettemin stemde het tot voldoening dat het prijsniveau vrij goed behouden bleef. Kon Olie opende onveranderd op 328 3/4 en varieerde daarna nauwelijks. Aleeen tegen slot werd iets minder, nl 328 1/4. betaald; AKU moest een frac tie prijsgeven; Philips daarentegen verbeterde een kleinigheid, maar beid» koersverschillen hadlden eigenlijk Die's te betekenen. Ook op de Scheepvaart afdeling was de animo niet groot. In doorsnee bleven de koersen hier onver anderd. Een enkel fonds zoals Holland Amerika Lijn en KNSM kon zich licht verbeteren. De Indonesische afdeling heeft van middag niet teleurgesteld, onlanks bet gebrek aan affaire. Vandaag waren vooral de beide Deli-Bataviamaat- schappijen vrij vast. voorts boekten Deli Mij en Senembah een bescheiden avance. Investeringscertificaten en de con versielening een fractie luier, de nieu we 3 3/4 r' lening 1953 echter een klei nigheid beter. Amerikanen stil. Voorlopig genot. OblL Beurs van Amsterdam Kon petr mu 3% 119% Maandag 10 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES -iaatslenJngen ad f 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 101% 102 Ned. '51 314 101 Ned. '48 3 li 99 99 L Ned. '47 314 3 98 li Dollarlng '47 3 95 ft 94|i Investeringscert. 3 98 r. 98% Ned. '62-64 m.b. 3 98 Indië '37 A 3 96', 97'4 Grootboek '46 3 96% 96% ACTIEVE AANDELEN Cult, Hand.cnlnd Nat. Handelsbank Ncd. Handelmij. A.K.U Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Deli-Bat. Rubber Holl. Amer. lijn Kon. Ned. Stoomb... Ned, Scheepv. Unie H V-A Java Cult. Deli Bat Mij 76% 761 12414 124 "4 159% 15914 174 174% 173 ft 174% 196 74 197* 176 177 328% 328 97 li 97 14214 143 135% 135% 130% 131% 129% 12914 112% 112% 60'4 60% 161 164 101% 102% 86% 87% Senembab NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 9914 99 Den Haag 1937 1 3.. lol 100 Industr Obligaties Philips Dollarlng Lever's Zeep Mij 314 170*» 165 119*4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd Bank 170'l Rotterd. Bank 165% Twentsche Bank 166 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. 213li Kon. Ned. Grofsm.127 Rott. Droogd. Mij. 379 Tieleman en Dros Zwanenb. Organon 48 173 Handelsondernemingen BorsumU cv.A f1000 125'4 Internatio 153 14 Diversen Spoorwegen Dell Spoorw Mij. Amerik. fondsen Shell Union7514 Nog enkele fondsen nit Lelden en omgeving Aandelen VK. Holl Constructie 213 Int Kunststof! Ind. 73 Kon Ned Edelmet. 56 Pref wa Idem Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolspinn Ver Touwfabrieken 131 '*G E Wemink's Betonm 106ljG.E Lah. Datu Cult My. 390GJ 7/1, 313 6414 174 L

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 6