Vragen rond de werkzaamheden in „Overbos" te Voorhout ieen enkel architectenbureau werd voorgetrokken Loco-burgemeester gaf gemeente- personeel andere opdrachten RAAD VAN VOORSCHOTEN Beschuldiging van de hand genezen Bij de ingekomen stukken van de raadsvergadering, die gisteravond in Voor- jchoten werd gehouden, was een brief van het architecten-bureau Laurentius Voorschoten waarin werd verzocht voortaan geen opdrachten meer van de •meerite te ontvangen. |n deie brief werden de heren Schrama (KVP) en Fortanier (KVP) er van beschuldigd het (RK) architectenbureau Ir Oerle en Schrama te Leiden voor ie trekken bij dat van de heren Laurentius. Na een bespreking, die ongeveer drie kwartier duurde, nam de Raad deze brief voor kennisgeving aan. Het I Publiek zou omvatten, architectenbureau zal worden bedankt voor de vele aan de gemeente bewezen gebied "an deGr ore" Oceaan" zouden diensten. De heer Schrama verklaarde, dat van de twee firmanten van het ar chitectenbureau weliswaar een neef van htm is. doch hij ontkende, dat hij heeft getracht dit bureau naar voren te schuiven. De heer Fortanier sprak er zijn bevreemding over uit. dat de heren Lau rentius een dergelijke brief aan de Kaad hadden geschreven. Spr. zei nooit Ie hebben gezegd, dat er aan het bureau laurentius te veel en aan het bureau Van Oerle te weinig opdrachten werden gegeven. Hij had gezegd, dat er geen rechtvaardige verdeling was. Deze op merking had hij eerste gemaakt, na het sntnoord. dat B.enW. in December 1951 de Prins Bemhardlaan—Prinses Mar- "c yn <1. titer Bolle ,Prpt. Chr, h.dd.„ vr„« de heery.n der X E hieromtrent eenjHulst <K.V.P.> of het mogelijk is aan de Rijndijk een tweede buslichting in te voeren. De voorzitter zal het verzoek aan de P.T.T. doorgeven. De Raad hechtte vervolgens goedkeuring aan de verkoop of koop van enkele perceeltjes grond. Voor f. 800 zal een dam met duiker bij de gashouders wor den aangelegd. De School met de Bijbel aan de Wijngaardenlaan kreeg de me dewerking van de Raad voor het kopen van rijwielstandaards. De bedrijfsbegro- tingen en de gemeentebegroting 1954 antwoord van de heer Fortanier werden aangeboden, doch zullen door de tleek. volgens spr.. dat de beschuldiging (nieuwe Raad worden onderzocht. ffgesen. toen deze m3g stelde. Ook de heer For tanier ontken de, dat hij het RJC. bureau naar vo ren zou hebben geschoven. Hij zei differentiatie in de woningbouw nodig en heeft nooit aan politieke stunts ge dicht. Hij vroeg zich af. of deze brief soms door het bureau Laurentius als politieke stunt is bedoeld. De heer Viveen (P. v. d. A.) be treurde het schrijven van deze brief. Uit tegen de heer Schrama is ontzenuwd. De heer Korthals (V.V.D.) vond moeilijk om over de brief te spre ien. omdat er uit blijkt, dat deze firma met deze Raad niet verder wil samen- terken. terwijl hij de leden van de Raad had leren kennen als mensen met eerlijke overtuiging. De Raad kan volgens zijn mening gegriefd voe- Wanneer leden zich uitspreken voor uitdelen van opdrachten over di- trse architectenbureaus kan spr. itrlangen wel respecteren, omdat hij respect, heeft voor ieders overtuiging, exh hij kan er zich niet mee vereni- {?n. De heer Korthals verklaarde de ïootste lof te hebben voor het bureau üurentius. Hij was de mening toege- LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 AUGUSTUS Vonnissen in Noord-Korea Uit nadere berichten blijkt, dat niet acht doch tien Noord-Koreaanse oud ministers ter dood zijn veroordeeld. De twee andere beklaagden zijn tot gevan genisstraffen van twaalf en vijftien Jaar veroordeeld. Verdrag voor het Stille-Oceaangebied op komst? Van welingelichte zijde wordt verno men dat president Singman Rhee van Zuid-Korea en de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Foster Dul les in beginsel overeenstemming zouden hebben bereikt over het sluiten van een verdrag van wederzijdse beveiliging voor de staten in het gebied van de Grote Oceaan, dat ook de Zuid-Koreaanse re- tot dit verdrag kunnen toetreden, richtlijnen, volgens welke het Noord- daan, dat andere raadsleden de heer I atlantische verdrag werd opgesteld, zou- Schrama hadden moeten verdedigen, j den ook maatgevend zijn voor deze over- j, I eenkomst, die eveneens zou voorzien in De voorzitter verklaarde dat een gemeenschappelijke militaire verde- net college zich op het standpunt digingsmacht. heeft gesteld buiten de aantijgingen Qok de Nieuw-Zeelandse minister van de heren Schrama en Fortanier te president. Sidney Holland, verklaarde moeten blijven. Het college betreurt de 0p een persconferentie te Wellington, brief. Persoonlijk heeft de voorzitter dat er mogelijk vier- of vüf-mogendhe- getracht deze zaak te voorkomen. denbesprekingen zullen worden gehou- Tenslotte besloot de Raad het schrij- den over de in^het gebied van de Grote ven voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van de mededeling, dat er twee brievenbussen zullen worden geplaatst op de hoek van de Langen- horststraat—Tolstraat en op de hoek van Oceaan te volgen strategie. Toelichting van Foster Dollet ..Indien er. wanneer na negentig da gen beraadslagen nog geen resultaten ALPHEN Nog steeds nieuwe gevallen van varkenspest zeer gevreesde varkenspest, die iar voornaamste besmettingshaard in i omgeving van het Rietveld blijkt te :bben, breidt zich nog steeds uit. Thans ook het bedrijf van de heer Kapteijn ingelast met het gevolg, dat ook hier *n aantal dieren naar het destructie- edrijf moesten worden vervoerd. Ten overvloede wordt er nog eens op erezen dat het voor veehouders raad- tam is de besmette woningen en lan den niet te betreden zolang deze als „besmet" gelden. BODEGRAVEN De heer J. van den Berg overleden De heer Jan v .d. Berg. de eigenaar de bekende Meije-hoeve en een der »st vooraanstaande figuren uit de leije, is overleden. Hij kwam dezer da- te vallen tegen een hek, waardoor iele ribben werden gekneusd. Nie- :ind dacht hierbij echter aan levens bar, doch de zwakke gezondheid van Ie heer v. d. Berg was oorzaak, dat hij sis spoedig daarna in het ziekenhuis Gouda overleed. De heer v. d. Berg werd 59 Jaar. Hij rtleedde enige functies in het open- a.*e leven, waarvan we willen noemen voorzitterschap van de Chr. school- ntniging, dat hij 15 jaar lang waar in. De begrafenis vond onder grote be- tagstelling plaats. OEGSTGEESJ Bl'RGCRLIJKE STAM» Geboren: Giistberta. d. van A. Brouwer M van Dijk: Gerrit. z. van J. N. van «n G van Egmond. OadertrouwdJ. M. Vullers. 30 J. en M) de Graaff. 29 J.; J. van Marle. 29 J. 'au "t Noordeude. 26 J.: R. Het college van B. en W. stelde voor f. 2530 beschikbaar te stellen voor nood- zakeliike onderhoudswerken aan de ge meentetoren De heer V i v e e n ,P. v. d. A.) juichte dit voorstel zeer toe. De an dere leden hadden evenmin bezwaren. Evenmin had de Raad bezwaar tegen het sluiten van een overeenkomst met de gemeente Nieuwkoop voor het afvoeren van huisvuil. Voorschoten is op die ma nier voordeliger uit dan met de huidige dit i regeling, namelijk het verassen in de verbrandingsoven aan de Molenlaan en het vervoer per schip naar de Groote Westeindsche polder. Voorts besloot de Raad een gedeelte van het industrieterrein aan de Donk laan voor een jaar om niet als weide grond in gebruik te geven aan de heer Th. P. de Graaf. Zoals gemeld zal het terrein spoedig voor industriedoeleinden worden verkocht. Bij de rondvraag wees de heer Van der Hulst (K.V.P.) op de gevaar lijke kruising voor fietsers by De Vink en vroeg daarom borden te plaatsen. De voorzitter zal dit met de Prov. Wa terstaat opnemen. De heer Bolle (Prot. Chr.» gesteund door de heer Schrama f K.V.P.) vroeg doortrekking van het trottoir langs de Valkenburgseweg. De voorzitter zal deze aangelegenheid nader bezien. Tenslotte wilde de heer Van der Werf (P. v.d. A.) de plantsoenen bü het water afrasteren en het politie toezicht verscherpen, om te voorkomen, dat kleine kinderen te water raken. Ook deze vragen zullen in studie worden ge nomen. Haan 28 J. en G. J. van Ewhck. 22 1. Overleden: H. Chr. de Keijzer. 62 Jr. WASSENAAR Medische dienst De Zondagsdienst huisartsen wordt waargenomen dokter Bcrtels. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus M., z. v. W. M. van "den en M. M. M. van de Zandt; Bar- 1 L a. d. v. G. A. Domml6se en A. M. den Berg: Anna P. d. v. E. J. Beljers- sen van Henegouwen en J. C. Huis- ^dertrouwd: R. Haak en H. Wamellnk. Zaalman en A. Post; A. Lootsma en Oilers. Gehuwd: J .W. Remmerswaal en H. L. «Zetten; J. de Leeuw en M. G. Stoor- iPjerleden: M. P. van Lent. vr.. 74 Ir; P. vr 32 jr. m.; H. Alders 56 Jr m. burgerlijke stand van leiden GEBOREN c°.nelis Theodorus, zn. van Th. M. 3 v«n en E. W. Gijbeis; Wilhelmiiia, ;Tan A. van der Kaaij en W. v. d. Christiaan Mattheus, zn. van C. Jat» den Berg en G .J. Veldpape; Inese. dr. van O. Makstenieks en •"ogulls; Hendrik Abraham, zn. van ;£t«t en M. Onderwater; Peter, zn. J- Blansjaar en A. M. van der - ,n; Adrianus. zn. van J. Gijsman BIom; Hillegonda Cornelia Jo- r 2a- dr. van A. A. C. Devilee en C. Koelandse: Izaak. zn. van I. Lens Heijmans; Hendrikus Johannes. A. n. Jans en D. H. de Roos; Vinder Leendert, zn. van L. Henne- R- W. Paauw. OVERLEDEN 'JPtt Aloysius Maria van der Zwaan har; Maria Alida Praag, weduwe ..f P-Straathof. 84 jaar: Barendina weduwe van: David Huygens, Treinverkeer in Frankrijk wordt weer normaal Duizenden vacantiegangers, dóe de nacht op het perron hadden doorge bracht, verdrongen zich bü de wagons der eerste treinen, die na 24 uur weer reden. De toestand werd heden langzamer hand weer normaal. De openbare ver voersmiddelen van. Parüs, die sinds gisteren t w aalf uur uit het straatbeeld waren verdwenen, hadden vanochtend weer volledig hun intrede gemaakt. Op de la nee-afstandsverbindingen reden de meeste treinen weer zonder vertraging. Men verwacht echter, dat de spoor wegarbeiders van het grote spoorweg- knooppunt van Limoges, in midden- Frankrük, die over het algemeen zijn aangesloten by communistische en on afhankelijke vakbonden, het werk eerst te omstreeks twaalf uur zullen her vatten. staan, is overeengekomen dat de Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse regerin gen zich met elkander zullen verstaan wat betreft de mogelijkheid om de be sprekingen voort te zeten. verklaarde minister Foster Dulles voor zijn vertrek naar Tokio nader. Foster Dulles verklaarde ook nog. dat het bericht, volgens hetwelk de Ver enigde Staten van hun vetorecht ge bruik zouden maken, indien werd voor gesteld communistisch China tot de Verenigde Naties toe te laten, onjuist is. „Ik heb gezegd, dat dit een zaak van vitaal belang is. Ik denk niet, dat de Verenigde Staten van hun vetorecht gebruik zouden maken", zeide hü- Foster Dulles zeide later nog niet met president Rhee te hebben gesproken over hetgeen zou moeten geschieden, in dien de over Korea te houden politieke conferentie zou mislukken. Na de ondertekening zeide minister HEVIGE BRAND IN CHEMISCHE WASSERIJ Een korte, doch hevige brand heeft in de afgelopen nacht omstreeks half twee de chemische wasserij van de firma Boomsma aan de Koningsstraat 49 te Apeldoorn voor een groot gedeelte in de as gelegd. De brand werd ontdekt dooi de eigenaar van de zaak, die nog laat had gewerkt aan het gereedmaken van goederen, die Zaterdag moesten worden afgeleverd. De Apeldoornse brandweer kon niet verhinderen, dat het ketelhuis en een gedeelte van de eerste verdie ping uitbrandden. Het vuur was zeer hevig door de vele vluchtige reinigings- stoffen, die zich in het pand bevonden. De goederen van klanten, alsmede het grootste gedeelte van de machines kon den worden behouden. De oorzaak van de brand moet waarschijnlijk worden gezocht in een breuk in de oliestook inrichting tengevolge van oververhitting. Gemoedelijke Raadsvergadering De gemeenteraad van Voorhout vergaderde gisteravond vermoedelijk voor de laatste maal In de huidige aamenstelling. De burgemeester is met vacantie en daarom presideerde loco-burgemeester P. v. d. Nouland. Afwezig waren de heren Deutekom, Jansze, v. d. Lans en Lindeboom. Het was daarom maar goed. dat er nogal wat publiek was, anders had men helemaal het gevoel gekregen, dat de oude Raad als een nachtkaars zou uitgaan. Het verloop van de besprekingen was rustig. De rondvraag leverde enkele vragen betreffende de werkzaamheden in „Ovcrbos" op. Felle discussies bleven echter uit, omdat wethouder v. d. Nouland „niets wist". Bij de ingekomen stukken was ae goedkeuring van Ged. Staten van de overdracht der 30 woningen aan de Julianalaan aan de woningbouwvereni ging „Voorhout". De partiële herziening van het uitbreidingsplan aan de Rijns- burgerweg in verband met de sportvel den, werd door Ged. Staten met ten hoogste zes maanden verdaagd. De ge loofsbrieven van de nieuwe raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden. Vastgesteld werd de gemeer.terekening 1951. De Raad voteerde f.313.voor nieuwe verlichting in de Chr. school en verleende medewerking aan deze school voor het aanschaffen van leermiddelen. Vervolgens werd het verzoek van de Chr. school behandeld om medewerking te verlenen aan herstelwerkzaamheden. Het zou hier hindernissen betreffen, die nog het gevolg waren van bominslag tijdens de oorlog. B. en W. stelden voor op het verzoek afwijzend te beslissen. Uit een deskundig rapport bleek, dat de hindernissen niet het gevolg waren van bominslag. De heer Eigenbrood wenste stem ming. doch hij ondervond geen steun. De Raad besliste inderdaad afwijzend. Eveneens wilden B. en W. afwyzend be slissen op het verzoek van de R.K. en Chr. militaire tehuizen om een subsidie over 1953. Hier tegen kwamen echter enkele heren op. B. en W. wilden wel voor 1954 f.50— beschikbaar stellen. De heer Prins vond dit wel naief. Hij stelde voor wel subsidie over 1953 te verlenen en de heer v. d. Ploeg was het met hem eens. De voorzitter wees de Raad op de waarschuwing van Ged. Staten om geen enkele post te over schrijden, waarop de heer v. d. Ploeg opmerkte, dat de financiële toestand van de gemeente er in 1954 nog ongunstiger voor zal komen te staan. Het was de voorzitter echter een vreugde te kuniien verklaren, dat de Foster Dulles: „Dit verdrag is een teken van eerbied voor uw land en voor dat gene, waarvoor het heeft gevochten". Zijn arm om de 78-jarige Zuid-Ko reaanse president slaand, voegde hij hieraan toe: „Het is bezegeld door het bloed van onze mannen, die hier vielen". Dulles is naar Tokio vertrokken. begroting 1954 gemakkelijker sluitend zal zijn te maken dan die van 1953. Het voorstel kwam daarna in stem ming en werd met alleen de stemmen van de wethouder en de heer Beelen aangenomen. Voor f. 1090.zal een nieuwe tel machine voor de secretarie worden ge kocht. Voor de aanleg van een hoofd waterleidingbuis in de Loosterweg werd f. 18.500.— beschikbaar gesteld. De be langhebbenden brenger, f. 4000.op, welk bedrag in mindering zal worden gebracht. Voor het besluit zal worden uitgevoerd, moet de verbreding van deze weg worden geregeld. Als alles vlot ver loopt. wat is te bezien, zullen de werk zaamheden nog voor de winter beginnen. De Bond van Militaire Invaliden kreeg geen subsidie: de R.K. muziekvereni ging ,,St. Cecilia" kreeg f. 250 subsidie per jaar De vereniging zal nu twee con certen en twee muzikale rondgangen moeten verzorgen. Voor structuuronder zoek van de gemeente werd f.2925.— beschikbaar gesteld. De vergoeding van ziektekosten aan het gemeentepersoneel werd geregeld. Tenslotte stelde de Raad f.550.be schikbaar voor de R.K. jongensschool voor het aankopen van tien banken. Bij de rondvraag kreeg de heer v. d. Ploeg desgevraagd te horen, dat het geld voor de werkzaamheden aan de overweg aan de Spoorwegen is over gemaakt. Men zal spoedig beginnen. „OVERBOS". Op de volgende Vragen moest de voor zitter het antwoord schuldig blijven. De heer v. d. Ploeg memoreerde, dat geld was uitgetrokken voor herstelwerk zaamheden in „Overbos", dat nu eigen dom van de gemeente is. Hij merkte op. dat de huidige werkzaamheden wel meer zullen kosten dan was geraamd. Er is een vijver gegraven door gemeen tewerklieden, grasperken zijn aange legd, enz. „Daar moet Ik U het antwoord op schuldig blijven", antwoordde de voorzitter. Dit antwoord en de werk zaamheden bevreemdde de vragen steller zeer. Hij zei, dat het hem be kend was, dat ook wethouder Deute kom van dit alles niets af wist. Maar VOETBAL DE AANVANG DER COMPETITIE AFD. GOUDA. De competitie ia de afdeling Gouda van de KNVB zal, wat betreft de Zon dagselftallen op 6 September hervat worden, de Zaterdagelftallen beginnen op 12 September, terwyl de juniores op 5 September de strüd weer zullen aan binden. ATHLETIEK PRACHTIGE TIJDEN TE BOEKAREST. Ignatjev, de bekende Russiche athleet won te Boekarest de halve eindstrijd 200 meter in de schitterende tijd van 21.1 sec., de beste wereldprestatie van dit seizoen. In de eindstrijd over 400 meter bracht dezelfde loper het Russi sche record op 46,8 sec. Fanny geblesseerd Fanny Blankers—Koen en Puck Brou wer zullen op 22 Augustus te Edinburgh deelnemen aaji internationale athletiek wedstrijden. Waarschünhjk zullen de 100 en de 220 yards op het programma staan. Het ligt in de bedoeling, dat Fanny Blankers—Koen op 11 Augustus te Dortmund aan de start komt. Zeker I is haar deelneming aan die wedstryden Vanmiddag zal een voltall-.ge zitting no Ilieti omdat onze landgenote hin- van het Franse kabinet worden gehou- der ondervindt van een pijnlijke bles den. waarop ral worden beraadslaagd gure aan haar linkerknie. Na onderzoek over de besluiten, welke de regering is gebleken dat een bandje verrekt is Maandag as. zal uitvaardigen. Belgische spoorwegen verliezen geld (Van onze Brusselse correspondent' De Nationale Maatschappij van Belgi sche spoorwegen heeft over het jongste dienstjaar 1952 een tekort geboekt van 220 millioen frs. Wat het totaal verlies der maatschappij sedert de bevryding op 1.149 milliard frs. brengt, of circa 80 millioen gulden. Men tracht thans de balans van de spoorwegen te saneren. Erkend werd, dat het niet logisch is. dat de maat schappij de tekorten, welke voortvloeien uit de gereduceerde abonnementsprijzen voor arbeiders, voor haar rekening neemt. De arbeiders betalen volgens hun inkomen ongeveer 15 a 20 procent van de prijs van een normaal biljet, om zich per trein naar hun werk te bege ven. Het is een maatregel, die de ver plaatsing en meteen de tewerkstelling der arbeiders bevordert. Besloten werd dat de Staat hiervoor aan de maat-schap- py een subsidie van meer dan een half milliard frs zal betalen. Verder werd het spoorwegpersoneel met meer dan 7000 man verminderd door het stopzet ten der aanwerving. De staat houdt echter een toezicht op de tarieven, die slechts 2.8 maal hoger zijn dan voor de oorlog voor het reizi- I gersverkeer en 3.3 maal hoger voor hel goederentransport De salarissen zijn 4 4 maal hoger en het materieel 4 a 5 maal duurder. Begin 1954 zal de lijn Brussel- Gent geëlectrificeerd zijn In het alge meen echter schynt men de idee van de totale electrificatie van het net op te geven en de voorkeur te geven aan het inzetten van diesellocomotieven. De con currentie van de weg en van de bin nenscheepvaart wordt- steeds sterker voornamelijk nu het wegennet in België zoveel beter is geworden en de kanalen taat van elke koppelgenoot wordt in het geschikt worden gemaakt voor scheper, totaal klassement verwerkt en het kop- tot 1350 ton. pel, dat het kleinste aantal punten heeft en hoewel alles gedaan wordt om de blessure snel te doen genezen, staat het nog niet definitief vast dat Fanny Blan kersKoen morgen zal uitkomen in de landenwedstrijd tegen Duitsland te Treebeek. WATERPOLO. Zijl-reserves promoveren Door hun overwinning op Merwede 3 hebben de Zyl-reserves het kam pioenschap ran hun afdeling behaald. Met dit kampioenschap promoveren zij automatisch naar de Reserve le klas van de K.N.Z.B. PROMOTIE ZIJL-DAMES. Maandagavond zullen de Zijl-dames haar eerste wedstrijd in de halve com petitie voor eventuele promotie naar de 2e klas K.N.Z.B. spelen tegen Surae uit Breda. De ontmoeting is vastgesteld om 7.30 uur in Breda. WIELRENNEN Grote Prijs van Amsterdam De op Donderdag 13 Augustus in het Olympisch Stadion te houden wedstrijd om de Grote Prijs van Am sterdam. voorheen steeds door sprin ters betwist, zal ditmaal onder een geheel nieuwe formule worden gere den. Zes sprinters en zes stayers zijn tot koppels bijeengevoegd, t.w. Gosselin en Vervueren (beiden België), Plattner (Zwitserland) en Wagtmans (Neder land). Derksen en By ster (beiden Ne derland), Van Vliet (Nederland) en plaats (5.12.12) het beste resultaat. Lohmann (Duitsland), Bellenger en Le- moine (beiden Frankrijk), Mockridge (Australië) en Pronk 'Nederland). De sprinters rüden 15 matches deus, de stayers een uurwedstrijd. Het resul- vergaard. is winnaar van de grote prüs, groot f.1000.—. Er is voorts een tweede prijs van f.600.— en een derde van f. 400.—. Het programma wordt gecompleteerd met wedstrijden voor amateurs en nieu welingen. Ronde van België voor onafhankelijken De eerste étappe van de Ronde van België voor onafhankelijken, van Brus sel naar Charleroi over een afstand van 192 kilometer, is gewonnen door de Belg Beckaert. Na 5 uur 6 min. 7 sec. ging hy als eerste over de eindstreep. Voor de Nederlandse ploeg, waarin Jaak Fooy, Piet Maas en de in Frank rük woonachtige Wim van der Voort reeds bü het vertrek uit de Belgische hoofdstad verstek lieten gaan, is deze eerste rit niet byzonder succesryk ge weest. Piet van Roon boekte een 57e Wagtmans weer fit Wout Wagtmans heeft geen lichte hersensschudding bekomen na zijn val in de Acht van Chaam. Vrijdagmorgen wandelde hy' weer door Breda's stra ten. De kleine coureur vertelde ons, dat hij zich door een specialist had laten onderzoeken. Wagtmans hoopt Zater dag weer op de fiets te zitten. Met de Tour de Franceploeg zal hy alle con tracten kunnen afwerken en ook zal hy zijn training voor de wereldkampioen schappen voortzetten. Van Duvl was weer veruit dc beste (Van onze zeilmedewerker) De derde en vierde wedstrijd op het IJsselmeer van de Flying Dutchman- kla.sse werd met een lichte N. O. wind gevaren. In de middagwedstrijd was het soms zeer flauw. Slechts drie bo ten kwamen er aan de start. Kraan liet na zijn pech van Donderdag ver stek gaan en stelde zich liever tevre den met een daverende overwinning in de Sharpyklasse te I.oosdrecht. Maar toch mag deze zeiler niet ver geten, dat. wanneer een uitnodiging geaccepteerd wordt, dit verplichtingen meebrengt. Over de wedstryden kunnen we be trekkelijk kort zyn- Van Duyl was weer veruit de beste. Hij won beide races, 's Ochtends was Kremer tweede en Hel der derde. In de middagwedstrijd had Van Duyl de zeilen op van de boot van Kremer. Lang heeft Helder hem kun nen bedreigen, maar toch bleef Van Duyl winnaar. Men werd weer een er varing rüker. Het bleek nl.p dat het r»»dement van de spinakker slechts plat voor de wind eruit komt. Op de driekwarts rakken kon men even goed. zelfs beter, de genua varen. De Dra ken wedstrijd van de Flevo-race is beide dagen een duèl geworden tus- ;en de Kaagkeiler Hofkes en d. Berg, welke laatste het schip van Van Duyl stuprde. Donderdag van Pampus naar Enkhui zen was de Thalatta van v. d. Berg sleeds vóór in het grote half winase rak De baan liep ten Oosten en Noorden van het Enkhuizerzand om. Dit laatste eedeelte lag in de wind, en hier kwam Hofkes toch nog 10 meter tekort om v. d. Berg te slaan. Keetstra werd goede derde. I Vrydagwerd een zeer lange baan ge varen. Van Enkhuizen in de wind naar de Kreupel, en vandaar voor de wind naar Pampus terug, een afstand van 42 zeemülen. Hofkes kwam als eerste uit het kruisrak, maar kon zich na uren spinakkeren niet handhaven. Toen hij v. d. Berg, die bij hem was gekomen, ging loeven, liepen Bakker en Keegstra met de overwinning weg. v. d. Berg fi nishte als derde. Hofkes als vierde. Slechts de Platbodems waren vanwege een kortere baan eerder dan de Draken binnen. De grotere klassen moesten gis teravond laat nog alle binnenkomen, zodat wy hiervan geen uitslagen kun nen geven. LOOSDRECHT Begunstigd door mooi zeilweer zijn gisteren op de Loosdrechtse plassen de nationale zeilwedstrijden aangevangen van „Het Witte Huis". Met. een zwakke wind en een heerlijk zonnetje vertrok om half drie de eerste klasse. De te varen baan bood niet veel variatie, d. w. z. er viel weinig te kruisen. In de Tornadoklasse won Van 't. Hoogerhuys van zü'n zoon en by de Valken A zege vierde Mathieu in een zwaar bezet veld vóór Cor Groot. Mej. v. d. Mandele van de Kaag. die tijdens de Holland-week nog in de B-klasse startte, werd derde voor Prins en Boeschoten. Jac. Kraan voelde zich te Loosdrecht in zyn Sharpy beter thuis dan in de Flying Dutchman op het IJsselmeer. Hü won met grote voorsprong op Verhagen en Stapener. Sieewük was in de Olympia- jollen de snelste, zü het dat hij een fel gevecht heeft moeten leveren met Bob Willems. Siep v. d. Steeg was zoals ge- woonlïik de favoriet in de 16 M2 Een heidsklasse A terwijl bü de 12 voets- jollen de Kaag-zeiler Reyers zich op nieuw de sterkste toonde. In de Jeugd- klasse 20 deelnemers werd Albers winnaar. In de B-klasse van de 16 M2 Eerheldsklasse droeg de Nieuwkoper Bodegraven de zegepalm weg. DUIVENSPORT. Fondclub Leiden Pondclub Leiden en Omstreken hield haar laatste wedvlucht van dit seizoen op Dax, afstand 1030 km. In concours waren 46 duiven welke op 31 Juli om 10 uur met Zuidwesten wind in vry- heid werden gesteld. De le prüswinnaar wend geconstateerd op 1 Augustus om 13 uur 16 min en 37 sec. Deze was van Hoek te Noord wijk: 2e werd w. A v. d. Arend te Leiden (13.40.10), die ook de vierde constateerde. F. Hofman zat hem op de hielen, door nummer drie te klokken en op 2 Augustus kwam J. Rakhorst uit Noordwyk opzetten met nummer 5 en H. Moenen Leiden, sioot het concours met nummer 6 Hoewei de pry zen nog niet verdiend waren, werd, volgens het besluit van de voorjaars vergadering, om 2 x 24 uur na de le duif het concours te sluiten, het con cours gesloten. Over de 7 vluchten werden er 1377 duiven ingekorfd. De kampioenen zul len eerstdaags gehuldigd worden. Het Ls voor deae verre afstandsvluchten een zwaar seizoen geweest en menige goede duif is verloren gegaan. De kampioenen zijn: le W A. v Arend met 1103 2 punt..; 2e Fr. Hof man met 1090 8 p 3e. Hoek Noordwijk met 1049.3 p.: 4. Joh Rakhorst, idem met 855.1 p.; 5e. A. W. Krol, 776 3 p. hoe kunnen deze werkzaamheden dan worden uitgevoerd, zo vroeg hij zich af. Wie Is de opdrachtgever van de gemeente-opzichter. Op al deze vragen wist de wethouder van open bare werken niets te antwoorden. De heer v d Ploeg wees er op. dat de wegen werden verwaarloosd, terwül het gemeentepersoneel nu wordt ge bruikt om pleinen in „Overbos" aan te leggen Toen antwoordde de voorzitter, dat hij als loco-burgemeester deze werk zaamheden stil heeft laten legger., toen hij hier ook van hoorde. Hij heeft de menser. aan ander werk gezet. Er is gezegd, dat alle kosten komen voor rekening van de Stichting, die het openluchtspel voor het R K. amateur congres organiseert. De Raad weet. dat dit alles de gemeente geen geld zal kosten Maar die Stichting, aldus de heer v. d. Ploeg, „heeft toch geen zeggen schap over gemeentepersoneel?" „We zullen er nog wel meer van horen", zo was Ieders mening. En zo kwam men aan het einde van deze vergadering. De voorzitter zei. dat het hem een genoeren was deze gemoede lijke vergadering te hebben mogen presideren. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 7 Augustus. Groenteveiling bloemkool 1 11-70: ld. IX 10-35; bospeen 8-21; wasp een I 8-18 50. Idem II 6-7; andijvie 1-12; sla 3.10-9 10: prlnsessebonen 30-42; kroten 10-11: ulrn 9-10: selderie 6.20-7: peterselie 2-3; poste lein 11-23; komkommers 8-15: tomaten B 33-38: Idem C 20-29: snijbonen 20-61; pronkbonen 13-19; rode kool 6-12: vroege aardappelen per kist bonken 2.80-2.90: ld. greten 2.30-3.30: Idem drielingen 1.50-1 80. i LJSSE 7 Aug. Op de bloembollenve'l- llng van de HBG wordt de aanvoer steeds groter. Prijzen: Dubbele vroege tulpen: Bonanza z. 12 9.70, z 11 7.40; Gova 14.90. 10: Electra 10.30. 8.50; El Torea'dor 9: Mar Nlel 10 40. 8 50: Maurlts van Oranje 7 50. 6: Mr. V. d Hoef 7.20. 5.65: Murtllo 8.40. 6 40. Or. Nassau 12. 9 80: Peach Blossom 10. 7.60; Schoonoord 6. 5 65: Theeroos 5 35. 5.90: Willemsoord 16.50. 16; Mad. Lefeber 20.20, 18.50. Mendeltulpen: Olaf 15, Olga 7 80. Or. Wonder 8.70. Amldonette 4.60. 4 65; Early Queen 6 35. 5.55: Pr Nansen 6 30. John Gav 5 45. 5; Her Grace 6. Hlllegarde 6 90. 5 45: King o.t. Reds 4.10: Kr. Triumph 4.70. 3.75; Mengelberg 3.85: Mozart 4.60. 4.55; Queen Augusta 5.35. Pink Gem. 5. Papaver 4 15 Sc. Admiraal 4.70, 4.50: Sc. Wonder 4.20. 4: Vera 4.35. 4.15; Sonja 4.90. 4.16: Superba 6.45, 5 75: v. d Eerden 5.45. 4 85: Weber 4 20. White Sail 4. 4: White Virgin 3 65: Zenober 5.45, 4 85. Triumph Tulpen: Alberlo 7.60. 6 60; Ban doeng 6.60. 6 40: Changeant 5. 5 20: Cra ter 7. 6.70: Cr. Imperial 7, 6.15; Denbola 13.60. 9.30: Edith Eddv 6.55. 5.75: Elisa beth Evers 12, 9.50: Glor. of Noordwijk 12.10, Kansas 4.30. 4.20; Komeforus 10. 6.40: Pr. Beatrix 7.90. 7.30: Rijnland 5.05. 5.10: Telescoplum 5.70. 5.70; Ursa Minor 11. RIJNSBURG. 8 Aug. Groenteveiling: aardappelen 12-15; andijvie .6-9; kroten 5 -7- uien 8-10: snijbonen 30-50; herenbo nen 40-60: per kg.; selderie 5-8. peterselie 2-4; kervel 4-5: radijs 6-8:. bosprel 5-7, per bos: bloemkool A 50-65: B 30-45; C. 8-20: per stuk: sla 3-6 per krop. RIJNSBURG. 8 Aug. Bloemenveiling: asters wit 150-180; gemengd 200-250: rose 150-200; gladiolen wit 200-400; rood 250- 600: geel 200-400: lelies wit 1700-1900; Rubreem lelies 1600-2300: Montbretla'a 140-190; Galllnrdla 100-130: Scablosa 150- 200 per 100 Statise 20-30; Gips 25-35' rl"~ le Griet 20-3"' bos. Goudsbloemen 17-25 per Van 't haring- en visfront. VLAARDINGEN. 8 Aug. Vangstbe- rlchten: VL 172 40 k.; VL 203 2 k.: VU 205 100 k. nog 40 netten: VL 207 15 k.; VL 208 10 k. nog 20 netten; VL 216 5 k.; VL 29 25 k. nog 36 netten; VL 86 5 k. nog 20 netten; VL 97 30 k.; VL 114 5 k.; VL 190 40 k. nog 50 netten; VL 196 30 k. nog 36 netten: VL 197 30 k. nog 50 net ten; VL 199 17 k. nog 30 netten; VL 61 70 k.' VL 83 32 k.; VL 200 34 k.; VL 40 12 k.: VL 80 1 k.; VL 14 34 k.: VL 56 8 k.; VL 84 30 k. nog 20 netten; VL 89 1 k. th.v. Aanvoer: VL 132 28 last. VLAARDINGEN. Prijzen: Maatjes ha ring klein 28.80-31.30; Idem volle 34.10- 34.40; volle haring 34-40. IJMUIDEN, 8 Aug. Besommingen: Trawlers: 2 trawlers met gez. 38.200, RO 46 11.900; Loggers: KW 52 4890. KW 169 1770; IJM 209 8430: Kotters: WR 67 2440. KW 189 330: KW 12 1180; KW 94 1570; KW 60 880: KW 30 1540; KW 35 1340; KW 92 1590: DH 125 186; IJM 229 1300. KATWIJK AAN ZEE, 8 Aug. Vangst- berichten: KW 16 60 k.: KW 19 75 k.T KW 153 5 k.; KW 170 100 k.; KW 50 50 k.; KW 15 15 k.; KW 65 50 k.; KW 43 50 k KW 97 50 k.; KW 110 17 k.; KW 130 5 k.; KW 167 68 k KW 3 55 k.: KW 5 65 k.; KW 14 30 k KW 23 50 k KW 25 4 5k.; KW 47 60 k.: KW 22 75 k.: IJM 75 34 k.: KW 2 2 k.: KW 54 2 k.; KW 127 48 k.: KW 175 2k KW 18 40 k.: KW 38 30 k.; KW 67 35 k.; KW 83 25 k.; KW 29 50 k.; KW 32 35 k.; KW 39 12 k.; KW 49 50 k.; Haringtrekkers: KW 173 11 k.; KW 176 17 lc.; KW 85 76 k.: KW 123 40 k.: KW 37 25 k.: KW 70 20 k.: KW 168 4 k.: KW 159 35 k KW 129 4 k.; IJM 283 40 k IJM 75 20 k.: KW 9 20 k.: KW 86 th v; KW 48 20 k KW 141 34 k KW 40 20 k.; Gemiddelden: VL 26 k SCH 20 k.; KW 40 kantjes. SCHEVENINGEN. 8 Aug. Vangstberlch- I ten- SCH 200 24 k.. SCH 195 50 k.. SCH 245'3 k. n. huls. SCH 342 10 k. n. huls. SCH 402 15 k.. SCH 412 52 k.. SCH 56 45 k.. SCH 159 35 k. 1/2 vl.. SCH 229 7 k. SCH 263 35 k. nog 40 netten. SCH 105 30 k.. SCH 23 70 k.. SCH 53 60 k., SCH 104 45 k„ SCH 332 17 k.. SCH 39 weinig. SOH 4 40 k. 1/2 yLeet, SCH 77 0 k.. SOH 57 55 k nog 40 n. n huls. SCH 181 nog 125 mijl. SOH 199 Ok.. SCH 48 40 k. SCH 49 25 k. n. huls. SCH 51 25 k. SCH 99 70 k .n. huls. SCH 132 10 k SCH 133 60 k. 1/2 vl. n. huls. SCH 189 50 k. nog 40 n.. SCH 233 48 k. n. huls. SCH 262 nog 90 mill. SCH 14 34 k.. SCH 29 25 k. SCH 40 12 k.. SCH 53 0 k.. SCH 56 8 k. SCH 61 70 k.. SCH 80 1 k.. SCH 83 32 k'. SCH 84 30 k.. SCH 86 5 k.. SCH 89 5 k. n. huls. SCH 97 30 k.. SCH 114 5 k., SCH 2 50 kSCH 5 65 k.. SCH 8 7 k.. SCH 15 8 k.. SCH 19 15 k.. SCH 25 30 k SCH 30 68 k. 1/2 vl.. SCH 35 1 k.. SCH 37 17 k. SCH 45 8 k. n. huls. SCH 69 68 k. nog 48 n., SCH 130 10 k., SCH 210 0 k.. SCH 236 65 k. n. huls. SCH 249 51 k.. SOH 250 100 k. 1/2 vl.. SCH 297 0 k.. SCH 310 8 k n. huis. SCH 312 20 k. SCH 399 30 k.. SCH 36 45 k.. SCH 107 28 K SCH 353 1 k.. SOH 20 45 k. 1/2 vl.. SCH 223 25 k. SCH 225 0 k.. SCH 141 40 k., SCH 284 2 k n. huls. SCH 361 12 k.. SCH 95 0 k„ SCH 46 0 k n. huls, SCH 50 8 k SCH 64 60 k SCH 66 1 k.. SCH 72 70 k. SCH 73 34 k., SCH 97 5 k.. SCH 116 20 k„ SCH 122 85 k.. SCH 123 14 k SCH 124 25 k.. SCH 180 0 k.. SCH 242 5 k SCH 275 6 k„ SCH 3 10 k.. SCH 6 55 k. SCH 14 40 k. uit 38 n„ SCH 21 50 k„ SCH 24 150 k.. SCH 47 15 k. n. huls. SCH 110 30 k„ SCH 120 25 k.. SCH 121 34 k. SCH 3255 50 k.. SOH 333 0 k. Aanvoer: SCH 75 26 last. SCH 246 25 last. SCH 79 27 last. SCH 264 34 last. SCH 103 21 last SCH 9 12 last cn 500 kisten verse 50 kabeltauwen, SCH 302 27 last SCH 84 31 last. Prijzen: groene haring (trawl) 60 69 50. groene haring (vleet) 3850. steurharlng 2436. maatjes Jong 33—38 alles per kantje.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 9