-9 GRENZENLOOS Tien dagen per auto door het Groene Eire ERSE rVMPRESSIES Prettige kennismaking met land en volk Mi i note. Zij was de weduwi ZATERDAG 1 AUGUSTUS 19.53 - Pagina 1 (i) jJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii^ WOORD VAN BEZINNING WISSELEND IN ASPECT EN STEMMING, MAAR STEEDS BOEIEND Wanneer ge zo gelukkig waart te zijn meegenomen op een tiendaagse autotocht door „Het Groene Eire", langs de zilveren kust van de Ierse Zee en de blauwe baaien en fjorden van de Atlantische Oceaan, dwars door het boeiende, nog volkomen onbedorven land, met zijn wisselende aspecten van bodem, vegetatie en levenswijze, langs imposante getuigenissen van Keltische en vroeg-Chrislelijke beschaving, keert ge huiswaarts met de illusie, dat ge niet één, doch meerdere onbekende landen hebt bereisd. Voor het vastleggen van deze overdaad van indrukken vraagt Uw palet om telkens andere kleur en lijn: want Ierland heeft vele facetten. Het is lief lij k-mild- zonnig; doch ook melancholisch-woest-onherbergzaam. Het is beide. Ierland ls als toerlstenlnnd hier nauwelijks ln trek Wie dit eiland kortere of langere tyd bezocht, getuigt enthousiast, dat deze on bemindheid dan wel moet voort spruiten uit onbekendheid, want land en volk bezitten vele kwali teiten. die „Het groene Eire" tot een hoogst aantrekkelijk vacantle- verblijf stempelen. De dichteres-schrijfster Elisabeth van Maasdijk schreef er voor ons Blad een drietal artikelen over waarvan wij het eerste hierbij afdrukken. ZO zet ge u aan het schrijven. Ge maakt een schema. Wij willen de kustlijn volgen naar het Zuiden, naar County Wicklow. waar de zon heden heerschappij voert. Weest ver- siandig: neemt een wollen jasje mee. En een regenmantel. Het weer in Ier land is even wisselend als de natuur. Geheel onverwacht kan hel omslaan van „Himmelhoch jauchzend" tot „zum Tode betrubl". Doch vandaag schijnt de zon. Dus hoofdtoon: blauw! Voor lucht, water en de omtrekken der ber gen. En rood, paars, geel, wit! Voor duizenden bloemen over en tussen de muien langs de wegen. Rhododen drons. brem, kamperfoelie, vinger hoedskruid, wilde rozen. Veel groen! Voor varens tegen glooiingen en in j..trotseerde tien eeuwen.. vond een vriendin zijn legerplaats en dong naar zijn gunst De vrome Kevin wist hiervoor een afdoend middel: Hij stootte haar pardoes in het meer, waar in zij verdronk. In die tijd vond men dat oen kranig stukje werk. Op zijn graf stichtte men een kerk. Een gezegende streek is de provincie Wicklow. De huizen van dorpen en steden zien er smaakvol en gezellig uil. De voordeur is meestal diep inge bouwd. zodat een soort portaaltje wordt vrijgelaten. Bij mild weer blijft de deur open. Dan houdt een linnen gordijn stof en tocht tegen. Tuinen vol bloemen. Goedgeklede mensen. Wel varend vee. Het lijkt op het onze. De schapen zijn sierlijk en kittig. Ze dar telen over bergen en heuvels als bal letjes witte wol. Ze hebben pikzwarte gezichten en roetzwarte poten. In havens en baaien van de Ierse zee dobberen luxe jachten. Wicklow heeft vele gezondheids- en vacantieoorden. Het leven is er goed. ONS plan is: zo snel mogelijk naar het Westen te rijden; naar de stranden van de onmetelijke Atlantische Oceaan met zijn grillige inhammen en diepe fjorden; met zijn eilanden en klippen van steeds wisse lende kleur. We willen bergpassen overtrekken; langs dromende meren gaan en het woeste, eenzame bergland van Connemara tot ons door laten dringen. Angstig letten we op de met grijze wolkenvelden overdekte lucht. We denken aan het bij ons zo gevreesde bericht: „Uit Ierland nadert een depressie". Wat zo'n Ierse depressie zeggen wil. zijn we maar al te wel in die week gewaar geworden. O; de dalen. Grijs-groen, voor de puntige palmen, die met witbepluimde hoof- oen over de bloeiende hagen gluren. Want ge bevindt u in subtropisch kli maat, temidden van subtropische plan tengroei. Even houden we stil in Dalkey voor een kop koffie. Onze gastheer vertelt ons, dat hij met Kerstmis buiten heeft or.ibeten. Sneeuw en vorst kent men hier met. Zijn tuin loopt terrasgewijs feil naar beneden tot aan zee. Langs steenachtige paden en brokkelige mu ren hangen geraniums als vlamrode en belroze watervallen. Op de zeewind, die bitter-zoet is van het aroma van kamperfoelie, linde-bloesem en krui- Idcn. wiegelen aronskelken, rozen, riddersporen en wat al meer. Beneden, lar.js de oever, kruipt een speelgoed- acniig treintje. Het puft roet en stoom naar de tuinen omhoog. Bouwsel van 1000 jaar oud volkomen intact De weg naar Glendalough, beroemd nm de ruines van abdijen en kerken, windt zich door valleien van varens en bossen van geweldig zwaar hout. Daar zag ik voor het eerst een •.Round Tower" nog bgna volko men intact na meer dan tien eeuwen. Hij is 103 voet hoog en 48 voet breed. Onder het spitse dak zijn vier sple ten aangebracht, die uitzien naar de vier windstreken. Daarachter hield men wacht en luidde bij gevaar een handbel. Ge begrijpt niet hoe men dit machtig, maar voor het oog toch ranke stapclvrcrk van stenen, heeft kunnen optrekken. Het interieur beslaat uit verscheidene verdiepin gen. Géén trap. Met een ladder klom men van vloer tot vloer, waarna men de ladder telkens ophaalde. Zo be- "hermde men de mensen In tijden van overval en plundering (meest van Denen). Onder de ingang tien voet boxen de grond was plaats voor vee en voorraden. De legende van Kevin GLENDALOUGH is vol herinne ringen aan St. Kevin, een prins uit het Huis van Lenster. die «r als kluizenaar leefde en later een JMiJ slichtte Hij stierf in 618 In een •jol De"»10- m<tcr hleuw h,J z,ch een Vee als verkeersobstakel k P de weg loert men mens en dier en de gebruiken van een land het beste kennen. Vooral wanneer men gelegenheid heeft om goed uit te kgken. Zo schraal bevolkt is het Ierse land! Zo verlaten zijn de wegen! Men zou er met suizende vaart overheen kunnen razen, ware er niet.. het vee. dat overal Recht-van-grazen heeft. Zonder de grootste voorzichtig- Silbouet von Iers vrouwtje heid, zou men plotseling terecht kun nen komen in een gezelschap koeien of schapen, of aanbotsen tegen een ondernemende geit of ezeltje, dat on beheerd en dood gemoedelijk al gra zende langs de heirxveg kuiert om zich de maag te vullen. Soms zijn ze in groepjes, soms heel alleen. Verder en voller bewegen zg zich hoe langer hoe meer van honk. Hoe de boer dit eigen gereide vee uiteindelijk veilig en wel xveer binnen krijgt, is mij tol op heden een raadsel. Zo zeer zijn de dieren zich bewust van dit Recht der wegen, dat ze vaak niet eens op zij gaan voor Uw auto en gemoedereerd het pad blijven \-ersperren. Een slapende hond mid den op de autobaan is een heel gewoon verschijnsel; „Wie doet ons wat?" den ken ze. „Men dient rekening met ons te houden!En dat doet men terdege. Men njdt voorzichtig; kijkt goed uit. Men stopt zo nodig om de gastcn-der- xvegen kop en poten niet te laten ver liezen. Nergens op onze lange omzwer vingen hebben we een overreden dier aangetroffen. Mocht er onverhoeds en onverhoopt een viervoeter tussen Uw wielen geraken, dan wordt vanzelf sprekend aangenomen dat ge dit ten spoedigste aan de eerstvolgende plaats meldt en ge de schade vergoedt. Het Recht om langs de wegen te gra zen. is inderdaad noodzakelijk, omdat op vele plaatsen de steenachtige bodem te schraal en te onvruchtbaar is om Van de mensen. het vee te voeden Langs en onder de overdadig begroeide stenen xvallen der wegen, die het zaad dat de zoele win den meevoeren tussen hun voegen vangen en verzamelen zaad dat kiemt en wortel schiet is altijd een maal voor de beesten te vinden. En het oog van de mens verzadigt zich aan kleurenpracht; Aan kilome ters lange fuchsiabouquetten die uit het grove kantxx'erk van steen schijnen te spuiten en de grond er onder be zaaien met confettie van rood en blauw. Aan onafzienbare Rhododen dron valleien, zodat het U paars voor de ogen schemert; goudgele brembe schoeiingen en overal gekrulde varens, hei. gras en mos. die zoet moeten zijn op de tong van het dier. ENSEN komt men weinig tegen een oud vrouwtje soms. dat xvcl een kleine kegel lijkt. Lijf en hoofd zijn gehuld in een zxvartxvollen omslagdoek, die tegelijk als mantel cn hoofdbedekking dienst doet. Alleen het gerimpeld gezichtje en een knoko- lig handje, dat de doek onder de kin bijeen houdt, komen tevoorschijn. Langs alle xvegen, in alle dorpen en alle steden komt men deze kegelach tige figuurtjes tegen. Meisjes cn jongere vrouwen doen niel mee aan de dracht van de wollen omslagshawl. Zij zien er aardig, fris en onopgemaakt uit; hebben meest zwartkrullend haar, scherp getekende wenkbrauwen en helblauxve ogen. Haar gezichten zijn bruin met fijn ge vormde neus en volle lippen. Ze zijn goed gebouwd; niet slank, niet dik; ze staan stevig op de voelen. Hier en daar komt men een type tegen met dat ver leidelijke vlamrode haar waardoor de Ieren beroemd zijn. De mannen zijn fors gebouxvd fbe- halve in de grote steden' Zij maken de indruk van kracht; hebben ook meestal zwart krullend haar. blauwe ogen, regelmatige gelaatstrekken, witte tanden en een gebruinde huid Een prettig uiterlijk hebben de Ieren. Kinderen maken de indruk van onbezorgd en gelukkig te zijn. Men komt ze vaak in groepjes tegen op de eindeloze wegen vóór of na schooltijd. Ze hebben uren te gaan om kennis te xerzamelen. Doch ze zijn daaraan ge wend. Het schijnt hun geen kwaad te doen. Op de kloosterscholen leren meisjes zowel als jongens goede ma nieren. Jcugdbaldadigheid vindt men niet of zelden in dit land Des Zondags, buiten kerktijd ziet ge slechts mannen. Oude mannen jonge mannen op straat. Ze staan te keuvelen voor de huizen, op de bruggen, of zitten in de pub herberg". In een pub word je als vrouw niet toegelaten. Toen xvij, van de prins geen kwaad wetende, een café binnen gingen en een biertje be stelden, werd ons een aparte kamer aangewezen met de vriendelijke op merking: „dat xve daar graag en goed bediend zouden xx-orden". Waar blijven de vrouwen dan toch op Zondag? txxeede plaats en doet dit met die- f| nende liefde, tot eenmaal ook zg aan de beurt komt om het heft in handen B te nemen. Ik zou dit verhaal niet H voor xvaar aanvaard hebben, had ik B het niet met eigen ogen gestaafd gezien: postbode die de brieven per zeilboot naar de omliggende eilanden placht rond te brengen. Mijn vriendin xxas dikxx ijls met hem mee gevaren gedu- rende haar vacantie. vijf en twintig jaar geleden. Zij xvilde het van ouds- bekende huis hoog in de bergen nog eenmaal weerzien. We vonden er de twee en tachtig-jarige weduwe nog helder van hoofd. Haar zoon met zijn jonge vrouw en drie kinderen woon- den bij haar in. Toen we binnen kwa- men xxas de familie voltallig aanxvezig. We xverden hartelijk welkom geheten. Men herkende mijn vriendin dadelijk. De oude moeder zat op de enige ge- makkelijke stoel voor een vriendelijk turfvuurtje. Zij deed het woord. Haar schoondochter ging door met haar huiselijke plichten, bediende ons met grote toewijding en kwam later luiste- rend op een houten krukje er bij zitten. Men bemerkte, dat. zij gexx-oon was de txveedc viool te spelen; zij vond dit vanzelfsprekend en deed het met op- rechte vriendelijkheid. Bij het vinden De tuinen in onze buurt zijn zorg vuldig omgeven door muren of schuttingen. Zo leven wjj, vrijwel geheel ge scheiden. leder in zijn eigen wereld Dat is ook billijk en vanzelfspre kend Een mens stelt nu eenmaal prijs op een stukje persoonlijke vrijheid, binnen een afgebakend terrein. Het zou niet goed zijn alle schut tingen weg te breken. Ruimte is een noodzakelijke cis om te leven, maar verwarring en chaos mogen onder geen voorwaarde over óns worden losgelaten. Voor onze jongens aan deze kant van de schutting en voor hun leef tijdgenoten bij de buren blijkt overi gens de zorgvuldig uitgemeten afscheiding eenvoudig niet te be staan. In ieder geval is het bouw sel van planken en balken voor hen geen onoverkomelijke hindernis Telkens sta je veibaasd hoe snel zelfs de jongsten zich over de om heining weten heen te werken. Het is een bewijs hoe onweerstaanbaar zij naar hun speelmakkers aan de andere zijde xvorden getrokken. Blijkbaar is ieder van hen het liefst op het terrein van de ander Daar wordt, ln hun „eigen" taal gerede neerd en gedebatteerd. In een boeiend spel xvorden zij een hechte gemeenschap Nu en dan ontstaat een heftige ruzie, waarbij hoge. schelle stemmen door mekaar klin ken. Met schrik zie je, dat stenen en stokken gebruikt worden om elkaar te lijf te gaan. Maar spoedig keert de rust weer en een ogenblik later zit de gehele troep xTeedzaam bij elkaar. Ondanks alle verschillen en af scheidingen zit ook deze kleinen het zoeken naar gemeenschap diep in het bloed. Hetzelfde verlangen toont de jeugd van een tiental jaren ouder. In de ruime aal van „Oud Poel geest" van hieruit heb je een goed uitzicht op de slotgracht, het gladgeschoren gias en het statige geboomte aan de overzijde tus sen een groepje jongeren uit Zwit- seiland. Berlijn, Engeland en We nen, komt namelijk het beeld van onze schuttingen en de klauterende jeugd mij weer in de gedachten. Het contact-zoeken op deze Euro pees-Oecumenische jongeren-con ferentie, vraagt immers óók. dat verschillende hindernissen „geno men" worden. Dit gebeurt met dezelfde hardnekkigheid en behen digheid waarmee onze jongens thuis over de schutting van de buren klimmen. Zo sta je. hier op Oud-Poelgeest, verbaasd hoeveel moeite men doet om zich voor elkaar verstaanbaar te maken Het vraagt inspanning vooral van hen. die geduldig en nauwgezet zin voor zin uit het Duits of Frans in het Engels of zelfs in het Spaans vertalen, en omgekeerd maar het is een dankbaar werk Want de gemeen schap groeit bij het uur. Ook voor deze zeventig jongeren uit twaalf verschillende landen is het blijkbaar zeer aantrekkelijk op het terrein van de ander te ver keren. Het is hier voortdurend een boeiend bedrijf' diepgaande dis cussie, sport, bijbelstudie. Telkens ontlokken de rake xTagen. antwoor den en opmerkingen een internatio naal gelach Evenmin ontbreken kritiek en meningsverschil. Vergeet niet: dit congres is een trefpunt voor Jeugd uit Europa, maar vooral een ontmoeting van Christenjongeren. De deelnemers hier vertegenwoordigen talloze an deren. die thuis moesten blijveen. Juist bij dezen heerst een verlan gen. een heimwee contact te mogen hebben met leeftijdgenoten over de XTagen en feiten, die duizenden en millioenen over de gehele wereld in spanning houden Voor hun toe komst zijn wij medeverantwoorde lijk! Hier op „Oud-Poelgeest" hebben wij het voorrecht één volle weck het Ideaal van een verenigd Euro pa en één zichtbare kerk in prak tijk te brengen. Weerspiegelt zich in deze miniatuur-gemeenschap niet de stellige belofte en ver wachting van een volledig her stelde aarde, niet onder de vlag van één overheersend rijk of we relddeel, maar overstraald door het rijzende licht van Gods Rijk, dat ALLE mensen wil cmvatten? De nationaliteiten en ook de ver schillende kerken of groeperingen der Christenen ZIJN er. Maar deze gebieden hebben geen onoverkome lijke grenzen. Zeker niet voor de jonge generatie! De vastbesloten wil tot eenheid de bereidheid elkaar te dienen terwille van Christus de ene Heer van allen, is de stuwkracht om elke omheining of hindernis te „nemen". Tegen de middag fiets ik terug naar Leiden. De oude straten met hun vele historische gebouwen en monumentale kerken samen vormen zij een stukje Europese ge schiedenis van vele generaties en eeuwen, een eigen omsloten wereld met rechtmatige grenzen zijn een belemmering voor het snelver keer. Maar het hindert mij deze keer niet te moeten wachten voor een stoplicht. Want de verse herinne ring aan de belevenissen op „Oud- Poelgeest" hebben het beeld van mijn schuttingen beklimmende jon gens. die geen hindernissen of af scheidingen kénnen, versterkt: de wereld van mensen, volken en ker ken IS in wezen GRENZENLOOS. P. L. SCHOONHEIM. Predikant voor het Bijzonder kerkwerk van de Hervormde Gemeente te Lelden. Hoge Rijndijk 14a. r~ lerlond is rijk aan eiels, viervoetige wel te verstoon van hun huisje en het bestijgen van de steile berg hadden wij weer eens een staaltje ontvangen van Ierse hulpvaar digheid. God bless you Vrouwen voor donker thuis! Zij koken een extra goed maal voor de mannen cn maker, het zich binnen gezellig. Vóór zonsondergang behoort een meisje zich niet op straat te ver tonen. Het is een uitzondering wan neer men een jonge man met een jong meisje ziet fietsen of wandelen. Het verkeer der sexen is lang niet zo vrij moedig als bij ons. Sean O Faolain heeft hieraan meerdere artikelen ge wijd. Hij beschouwt dit gescheiden houden van man cn meisje als een van de redenen xx-aarom men zo laat trouwt en xvaardoor het geboortecijfer achteruit gaat. Bij Moeders pappot De jongeman heeft liet bg moeder thuis veel te goed. Hij xvordt op zün xx enken bediend. Wederzijds is hij zeer aan zijn moeder verbonden. Hij maakt geen haast met trouxven en verkiest het gemakkelijk leventje bij haar. boven de strgd om het bestaan met een gezin. Als hij ein delijk goed en wel gehuwd is zo tussen de veertig cn vijftig jaar trekt het gezin veelal bjj moeder in. die evenals bg de Chinese families de lakens blijft uitgeven. Schoon dochter houdt zich bescheiden opdc Toen xve de auto geparkeerd hadden op een landxveg. zagen xve een jonge boer aankomen We noemden de naam van de familie die we wensten te be zoeken; vroegen naar bijzonderheden en naar de xveg tot de xvoning Nadat hg ons de richting had aangeduid, xx'ou hij toch lievci zekerheid hebben dat xve goed terecht zouden komen. Hij ging helemaal met ons mee naar boven, ruimde alle versperringen die voor het vee waren aangebracht uit de xveg Toen xve na txvintig minuten gaans bij het huisje xxaren aangeland en hem wilden bedanken, xvou hij hiervan niets xvetcn. ..You are very welcome" „God bless you!" xvaren de woorden xx'aarmee hij met een armzwaai af scheid nam. Plattelandsbevolking is behulp zaam en praatgraag DE eenvoudige landman is lang niet dom Integendeel' Hij ge bruikt zijn opmerkingsvermogen en zijn verstand. Hij heeft een bgzon- der goed geheugen cn een gave om de dingen helder uit te duiden. Nooit xverd ons door de man-in-thc-street of de man-on-the-road een foutieve weg of richting aangewezen. Slechts het bepa len van het aantal mijlen xvas er wel eens naast. Maar tijd speelt geen rol in Ierland en of je nu een beetje vroeger of later aankomt maakt niets uit. Een auto op een landelijke xveg is nog altijd iets xvaarnaar belangstelling uit gaat Txvee onderncmcr.de vrouxven en nog wel buitenlandse kunnen rekenen op ridderlijke hulp. Het wordt zelfs moeilijk om een eenmaal aange vangen praatje te beëindigen. Men houdt van een babbeltje en wil graag Honderden ezeltjesl Een van de grootste charmes van de Ierse wegen, zijn de honderden ezeltjes die men tegenkomt. Hoe dieper men het land indringt, hoe verder naar het Zuiden, Westen en Noorden, hoe veel- vuldiger het beeld van der mensen trouxxc makkci het vlijtige grauxvtje. In hel rijke Oosten zijn ze donker xan huid. bruin, staalgrijs. Hoe armelijker de streek, hoe meer verschoten de huid van t ezeltje, hoe doffer zijn vel. hoe dieper ingevallen zgn flanken. De kleur varieert dan van xuil-beige tot grauw-xvit. Ze worden gespannen voor een tweexx-ielig wagentje, of dragen hun last aan xxeerskantvn van de rug in txvee primitief gevlochten manden die aan een soort zadel zijn vastge maakt Ik zou een gedicht willen schrijven over al die ezeltjes op de w'egen en in de turfafgravingen 'bogs'. Ze schommelen U zo vreedzaam tege moet. Ze zetten de benen pretentieus en voorzichtig voor elkaar: stapje voor stapje Met een haa«t onmerkbaar schuddebollen van het hoofd, xan links naar rechts; van rechts naar links, in ononderbroken cadans; „Neen neen zo een koppig cn geduldig ras als wij zijn, krijgt niemand er onder" schijnen ze te xvillcn beduiden. Als we wakker worden regent het. Er is een gure wind opgestoken. De temperatuur is gedaald. We zitten midden in de gex reesdc depressie Na een stevig ontbijt, er. onze ther mosflessen met thee gevuld te hebber, zetten xve koers naar Salt-lull aan de Galway baai. ELISABETH VAN MAASDIJK. Poes lust wel ratten, geen vogeltjes De rattenbestrijding in een dierentuin is een moeilijke kwes tie; slechts met de allergrootste voorzichtigheid kan men probe ren de macht van het uitge breide rattenheir te beknotten. Men moet namelijk terdege re kening houden met de andere dieren, die eveneens gevoelig voor vergiften e d. kunnen zgn. In nauwe samenwerking met de gemeente Amsterdam is men in Artis thans met een groot scheepse actie bezig, waarbij de bestrijdingsmethoden voor elk verblijf afzonderlijk bekeken moeten worden. In het ene zal men de holen moeten uitroken, terwijl in het andere bepaalde soorten vergif kunnen worden gebruikt, die niet schadelijk zijn voor de vaste bewoners De oppasser van de Vogelzaal heeft echter reeds lang een eigen ïattenvangenjtje in gebruik, be staande uit twee katten. En, wat men niet zo heel xeel bij onze geciviliseerde, mm of meer op hun gemak gestelde poesjes aan treft zij zun fel gebrand op rat ten Er gaat bijna geen nacht voorbij of ze krijgen er een paar te pakken. Vei der gaat hun jachtlust niet. Want, tot schrik vaak van het publiek, brengen ze hun dagen grotendeels door in ..de vogelkooien Daar zit ten ze broederlijk op stok met papegaaien, kraaien of zelfs kroonduiven En 's nachts .or den ze meestal opgesloten in een van de kleinere volières, waarin allerlei kleine vozelties huizen. De ratten, die daarin willen komen huishouden, wacht een zeer onplezierig onthaal: de vogelt les w ordt evenwel geen veertje gekrenkt. J MALLE GEVALLEN In Amerika moest een automobilist voor de rechtbank verschijnen op be schuldiging van het Inreden van een straat, waar dat verboden was „Me neer. u moet uw hersens gebruiken en uw gedachten bg 't autorgden houden", zei de rechter. Het excuus van de automobilist was, dat het bord xvaarop aangegeven staat, dat inrij den verboden is. bij die straat niet te zien is. „Mijnheer, ik zal u een» laten zien hoc u auto moet rijden", zei de rechter. Ze reden naar de be wuste straat, waar de rechter het x-erkeersbord aan de overtreder toonde. „Ziet u nu wel?", zei hij op wijze vaderlijke toon. Op weg terug naar de rechtzaal werd de rechter door een agent van politie aange houden. Hij was namelijk een straat .ngereden. waar dat verboden was! Gelaten betaalden de beide overtre ders later hun boete. Ze deden het samen en gaxen elkaar begrupend zwijgend een hand..—

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5