I $eer een Russisch protest tegen de Y. St. tie Buffer-zone in Korea gereed De saak Andreas PANDA EN DE GROEI - STRALEN Agenda .92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 31 Juli 1953 Tweede Blad No. 27979 H. I H jegens schending luchtruim rs(b tv Sovjet-Unie heeft de Amerikaanse rC-ccadeur te Moskou een nota doen ff'omen waarin krachtig wordt ge- Esteerd tegen wat genoemd wordt V schending van het Russische lucht- L door een Amerikaanse viermoto- _t bommenwerper van het type B 50. «■ou op 29 juli in de burnt van "JB«3wostok voorgevallen zijn. Twee WLche jagers stegen op om het Erikaanse vliegtuig te onderschep- i„r Volgens de nota opende de B 50 •ia Et vuur en beschadigde een van de P'Bssische jagers ernstig. De Russische «Ers beschoten op hun beurt het Enkaanse vliegtuig, dat in de rich el, ,.an de zee verdween. 0 n- Russische regering heeft geëist. Lt degenen, die verantwoordelijk zijn doze grove schending" ter ver- woörding geroepen worden en dat langzaam herstel dl'itse luchtvaart komende Duitse luchtvaartmaat- 1Dpjj welke zeer waarschijnlijk de n Deutsche Lufthansa" zal dragen, voorlopig met slechts 8 toestellen net van ongeveer 20.000 km. exploi- pn' Op het programma staan twee „tische routes, een naar Noord- stika, alsmede 4 Europese trajecten 'eindpunten Parijs, Londen, Rome Cairo In Duitsland zal de Lufthansa iruik maken van de vliegvelden in nkfort. Hamburg, Dusseldorf en nchen en later vermoedelijk ook van ilen-Bonn. oor de nieuwe Duitse luchtvaart- itschappij waren aanvankelijk 24 toe- len voorzien, n.l. 12 super-constella- s en 12 convairs. Het hiervoor ver- kapitaal van ongeveer 150 millioen kan echter niet worden bijeenge- Eht en daarom zullen slechts 4 super- stellations voor de Atlantische routen 4 convairs voor de Europese trajec- worden gekocht. e Europese dienst kan reeds in het in van 1954 worden begonnen. Ver- jit wordt dat de Atlantische dienst 1955 zal kunnen aanvangen. Hoe is her ontslaan? Dit woord: met hutje en mutje. Met hutje en mutje verhuizen zeggen: roet de gehele huis- ouing. met pak en zak of, zoals en het im de Zaanstreek uit- ■itt: met klus en kluis verhui- fet rijmende uitdrukkingen moet ien even voorzichtig zijn als met Kerende. Het komt- namelijk leivuldig voor. dat een van de r.de delen in het geheel niets be- tot, maar eenvoudig terwille a rijm of alliteratie wordt Kgeiwpd. Behalve in: met hutje mutje komen zulke onbegrijpe- tc woorden bijvoorbeeld voor in: haren en snaren zetten, tegen en meug enzovoorts. Aanne- if'lik is dus dat met hutje en la'.je alleen wil zeggen: met wat en in zijn hut bezit. Het Frans r.'.: parttr avec ses cliques et claques. onmiddellijk maatregelen genomen wor. den om herhaling te voorkomen. Woensdag deelde een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Tokio mede. dat een Amerikaans super fort in de zee van Japan was gestort. De tweede piloot van het toestel was in de wateren ten Zuid-Oosten van Wladiwostok opgepikt. De woordvoerder voegde er aan toe. dat de bommenwerper een oefenvlucht maakte. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en marineschepen zetten het speuren naai de andere leden van de bemanning voort. Vier maanden geleden hebben de V.S. geprotesteerd, dat een Russische Mig straaljager een Amerikaans meteorolo gisch observatievliegtuig 25 mijl van het schiereiland Kamtsjatka en 1.000 mijl ten Noord-Oosten van Wladiwostok had aangevallen. Rusland antwoordde, dat het Ameri kaanse toestel het Russische luchtgebied geschonden had door twee keer over het schiereiland te vliegen. Het Amerikaanse vliegtuig had bovendien op een Russich toestel geschoten. Generaal Otto Weyland. bevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, heeft reeds ont kend. dat een Amerikaans vliegtuig het Russische luchtruim heeft geschonden. eisenhower wenst verhoging maximumbedrag amerikaanse nationale schuld President Eisenhower heeft de leiders van het congres medegedeeld, dat hij een verzoek zal indienen tot verhoging van het maximum bedrag van de natio nale schuld, dat thans 275 milliard dollar bedraagt. Dit voorstel ondervindt in het congres sterke oppositie en zal waar schijnlijk de plannen voor een verdaging van het congres aan het weekeinde ver storen. De leiders van het congres heb ben meer dan twee uur besprekingen gevoerd met Eisenhower De republi keinse senator Styles Bridges deelde mede, dat er nog geen beslissing was genomen over de grootte van de verho ging. Het schuldbedrag bevindt zich thans vlak bij het maximum (272.5 milliard dollari. zodat de regering nog slechts voor 2.5 milliard aan nieuwe schulden kan opnemen. niet-officièle brits- egyptische besprekingen. Gemeld wordt, dat „vertegenwoordi gers van de Britse en Egyptische rege ringen niet-officieel hebben gesproken over het vraagstuk der Suez-Kanaal- zone en de zich daarin bevindende mili taire bases". Hieraan wordt toegevoegd: „Voordat de besprekingen worden hen-at. zal eerst op deze wijze worden onderzocht of overeenstemming mogelijk is. Atoomproeven in Nevada waren zeer gunstig De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft in haar halfjaarlijkse rap port aan het congres meegedeeld, dat de atoomproeven, welke in het voorjaar in Nevada zijn gehouden, „verscheidene zeer voordelige wegen naar nieuwe en verbeterde wapens" hebben geopend, „waardoor de mogelijkheden voor de v. s op het gebied van atoomwapens aanzienlijk worden vergroot". De resul taten zijn van dien aard, aldus het rap port. dat het niet nodig is, in de herfst een volledige serie proeven te houden, zoals aanvankelijk het plan was. In een van de twee fabrieken voor door atoomkracht gedreven duikboten zijn bij proeven reeds aanzienlijke resul taten bereikt. In het rapport wordt voorts gezegd, dat bij de fabriek voor waterstofbommen te Savannah River (Zuid-Carolina) nevenbedrijven in ge bruik zijn genomen, die „materialen verschaffen voor het in bedrijf nemen van de eerste belangrijke productieafde lingen van deze fabriek". De productie van splijtbare materialen voor bommen en voor ander gebruik is thans aanmerkelijk hoger dan in enige voorgaande periode, en dat niettegen staande de stijging van lonen en prijzen, tegen de laagste kosten, sinds de com missie met haar werkzaamheden begon, aldus het rapport. Rode beschuldigingen De communisten hebben heden op een vergadering van de militaire bes t and-s- comrois-sie te Panmoendjon de Verenig de Naties opnieuw van twee schendin gen van he-t wapenstdlstandsverdrag be schuldigd. In totaal zouden de geal lieerden nu twaalf maal het bestand hebben geschonden. Geallieerde verkenningsvliegtuigen zouden boven de gedemilitariseerde zone hebben gevlogen. De hoogste geallieerde vertegenwoor diger in de militaire wapenstilstands- commissie. generaal Bryan, zeide na de bijeenkomst van de commissie, dat de besprekingen een bevredigend verloop hadden. Beide partijen zijn overeengekomen, dat niet-militaire politie de bufferzone 36 uur na het. begin van de afbakening van de zone is begonnen, mag betreden. Verder zijn geallieerde en communis tische functionarissen van het Rode Kruis bijeen geweest. Zij hebben in be ginsel besloten gemengde groepen in het leven te roepen. De militaire bestandscommissie nam gisêeren het bestuur over de vier ki lometer brede bufferzone op zich. Zo wel de geallieerde als de communis tische bevelhebbers melden, dat het gebied twee uur voor de troepen uit de zone moesten zijn teruggetrokken, was ontruimd. Zulks zonder enig in cident. Het Chanees-commundstische persbu reau „Nieuw-China" meldt, da-t de com mandanten der communistische krijgs gevangenenkampen voorbereidngen heb ben laten treffen voor een afscheids- maaJtijd, welke heden aan de vertrek kende geallieerde krijgsgevangenen zal worden aangeboden. hulpverlening. De Amerikaanse senaat heeft een be drag van 20 mdlhoen goedgekeurd voor hulpverlening en herstel in de repu bliek Korea. Het bedrag zal worden verkregen uit de militaire fondsen, d-ie reeds door het congres zijn goedge keurd. De waarnemende republikeinse leider in de senaat. Knowland. verklaarde, dat de Verenigde Staten 1200 millioen dollar aan munitie, wapenen en andere artikelen zullen besparen door de wa penstilstand. Hij prees president Rhee en zijn troepen, en zei. da-t indien de V.N. er zeker van konden zijn, dat de leden van de Nato evenveel van de zware last van de niet-commundstische wereld zouden dragen als Zuid-Korea in de Koreaanse oorlog:, „wij niet zo ongerust behoefden te zijn over de on derhandelingen van de mannen in het Kremlin". De Poolse regering heeft besloten Noord-Korea onverwijld te helpen. Po len zal machines, ui-trustingsstukken en materiaal, nodig voor de wederopbouw, zenden. britse verliezen. Groot-Brittannië heeft 4451 slacht offers in Korea te betreuren, zo heeft ds Bris-te staatssecretaris van oorlog, Birch, in het Lagerhuis verklaard. Volgens de mededeling van Birch zijn er 749 militairen gesneuveld, 2566 ge wond en worden e-r 209 vermist, terwijl 937 Britten als krijgsgevangenen staan geregistreerd. oude geluiden. De premier en opperbevelhebber van Noord-Korea. maarschalk Kim il soeng, beeft de Russische eerste minister. Ma lenkof. dank gezegd voor de Russische hulp in de Koreaanse oorlog. „Het ls mijn diepste overtuiging", zo zegt de maarschalk om. in zijm bood schap. „dat de geweldige steun en bij stand van het Sovjetvolk aan het Ko reaanse volk een van de belangrijkste factoren is geweest van onze overwin ning en onafhankelijkheid van ons land tegen de Amerikaanse aanvallers". (Ingez. Med.-Adv.) Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar 8 Opnamen 6x9 12 opnamen 6x6 FEUILLETON Door HARRY HOPT, vertaald uit het Duits nis. ko- rokktr, i inter- inter nis bj ir 0os- gratil bijko* ig vai lendlec zal on- len hti ndbec- ;rrijz» ;r wereU Kruis. lt Til stiepl- statie* - 4rt 8 ctei erk TH erkrljg- eerste school- •oep g.rltB ir hul? NOOD- e Kr-' erd »:t eiu? uis Zweden deskun- lis W onlnge1 r Noor; Finland ruis lij? Zeelann irca zet. ie ramP; ïoof en G- rooofof- p:er":' eu tier de gasten, die hij op een café- ffc ziet zitten, ontdekt hij een vrou- I-riur, die hem bekend voorkomt, pat aan een van de tafeltjes zitten leemt haar goed op, zonder iets van belangstelling te laten blijken. inderdaad. Ondanks haar licht te haar en haar zonnebril herkent taar met zekerheid als mevrouw r«s. Ze staat op en slentert weg. •vallend volgt hij haar. Een paar en verder gaat ze een klein café en en bestelt koffie. Kirchner it in een hoekje plaats en duikt ter een krant. Zij is in gezelschap een keurig uitziende heer, die rus her allerlei weinigzeggende onder en schijnt te praten, rchner pijnigt zijn hersens af hoe volledige zekerheid kan krijgen. HiJ e® bewijs hebben, dat dit lnder- mevrouw Andreas is, hoezeer hij ook voor zichzelf van is overtuigd, hij mag zich nu eenmaal niet en. Jber". eker mynheer, wat is er van Uw M* mij een enveloppe, maar laat i'-emand merken, wil je?" Miner kijkt hem verwonderd aan laat zonder commentaar weg om later met het gevraagde terug te n. toer schrijft op de enveloppe „Me- °otty Andreas, Zurich, roept hij de kellner weer. kunt vijf franc verdienen zonder Maar dan moet je precies doen, 11 w? Leg deze brief op het ta- JWr die blonde dame daar en zeg, ten onbekende hem gisteren voor oeeft achtergelaten." kan. mijnheer". ttoord, maar denk er om. mondje over mij en zeg niet dat je hem ,wan m'i hebt gekregen!" in orde. mijnheer." fanning ziet Andreas toe. Hij zit ii'r i paar en houdt bovendien de dat ze hem met geen mogelijk- 1 kunnen zien. jjame leest het opschrift op de en- *»n krimpt zichtbaar Ineen van Mn bevende hand raapt zij veloppe op en kijkt schichtig om «tü ^aar metgezel heeft niets In doordat hij juist een onwillige ^^■^nsteker tot de orde probeert m»*eurt de enveloppe open en raakt ft j.jp verwarring wanneer zij ziet. o^ets in zit. Dan rtaat ze op, en ft gefluister roept haar bege- B kin wil betalen. I z™™J)ke haast verlaten zij het «ïvoigd door Kirchner, die reeds WmW heelt. Hij vraagt zioh af, wat hem te doen staat. Arresteren? Daar heeft hij geen bevoegdheid toe. Door de pohtie laten grijpen? Dat kan voor een ogenblik hel pen, maar wanneer dan blijkt, dat er geen arrestatiebevel is, dat ook in Zwit serland van kracht is. wordt ze weer los gelaten. En dan verdwijnt ze opnieuw en moet hij haar spoor opnieuw zien te vin der Neen. een arrestatie kan op dit moment alleen maar schadelijk zijn. Maar hij zal het paar volgen, als een terrier aan zijn prooi blijven hangen. Mevrouw Andreas en haar metgezel stappen in een auto, die in de nabijheid heeft gewacht. Een prachtige, nieuwe wagen. Een particuliere chauffeur sluit de portieren. Kirchner heeft inmiddels een taxi gevonden, die. er nogal be trouwbaar en snel uitziet. „Volg op een veilige afstand, die mooie auto. Zo. dat ze het niet bemerken, maar ook zo dat je hem niet kwijt raakt. Wie zou haar begeleider zijn? Waar gaan ae heen? Het gaat met een behoorlijke vaart door de straten. Kirchner kent de stad niet voldoende, om te weten waar ze zich nu ergens bevinden. Dan staat de ach tervolgde auto stil in een straat met grote en duur uitziende villa's. Ook de taxi staat stil. ongeveer twee honderd meter eerder. Kirchner stapt uit. „Wacht hier op me. maar kom meteen als ik je wenk." De chauffeur, die hfj inmiddels zijn papieren getoond heeft, belooft hem. goed uit te kijken. Kirchner slintert verder. Het tweetal is het huis binnen gegaan, waarvoor de auto is gestopt. Kirchner loopt langzaam voor het huis langs. Op een koperen plaat leest hjj de naam „Gord". In de tuin harkt een man het grindpad aan, twee hondjes spelen op de stoep voor de deur. kleurige planten staan achter de ramen van een grote serre. De chauffeur van de auto. die voor het huis is blijven wachten, leest een krant en let niet op hem, zodat hij zonder op te vallen aan de andere kant van de straat terug kan lopen naar zijn taxi, waarin hij weer plaats neemt om de ver dere gang van zaken af te wachten. Na geruime tijd gaat de voordeur weer open en komt mevrouw Andreas naar buiten, alleen en met een koffertje in de hand. Zij neemt plaats in de auto. die wegrijdt. Kirchner volgt in zijn taxi. De achtervolging brengt hem bij het station, waar mevrouw Andreas een kaartje neemt en naar de perrons ver dwijnt. Kirchner is er niet snel genoeg bij om te horen wat voor plaats van bestemming ze opgeeft, maar hij ontdekt, dat de trein, die straks vertrekt, naar het Zuiden gaat. Hij vindt het niet zo erg. want hij heeft nu een aanknopings punt. Hij gaat direct naar het kantoor van zijn verzekeringsmaatschappij, waar hij zijn collega Brückner, die hij de dag tevoren al ontmoet heeft, om inlichtin gen vraagt. „Kent U hier in de stad een zekere mijnheer Gord?" „Uiteraard, een heel bekend iemand". „Wat is dat voor iemand?" „Welke Gord bedoelt U. de Jonge of de oude?" „Tja, dat weet ik niet. Het is een Nou Ja. dat moet de jonge zijn." „De jonge? O. een heel degelijke man. Hoewel hij het eigenlijk helemaal niet nodig heeft, werkt hij zich uitstekend in ae zaKen van zijn vader in. De oude heer heeft een paar houtzagerijen en een papierfabriek Verder is hij commis saris van een aantal ondernemingen. De hele familie staat hier in hoog aan- „Kunt U mij over die jonge Gord nog meer vertellen. Is hij getrouwd?" „Neen. maar het enige wat op hem is aan te merken is dat hij nogal eens over zich laat praten door allerlei geschiede nissen met vrouwen. „Ik zal U later wel eens zeggen, waar het over gaat. Ik moet nu eerst verder. Bedankt voor de inlichtingen. Gord Junior ontvangt Kirchner met enige terughoudendheid. „Waarmee kan ik U van dienst zijn, mijnheer Kirchner?" De inspecteur heeft vastgesteld, dat de ruime kamer, waarin hij ontvangen wordt, met smaak is ingericht met zeer kostbaar meubilair en voortreffelijke kunstvoorwerpen. (Wordt vervolgd.) Deze amazone, die een wandelritje maakt langs het strand van Oost Londen in Zuid Afrika, schijnt met haar paard te wedijveren om de ..mooiste staart 600.000 voedselpakketten uitgereikt Gisteren werden te Berlijn wederom 200.000 voedsel-pakketten uitgereikt, waardoor het aantal Oost-Berlijners en Oost-Duitsers, dat in de eerste vier dagen van de actie een pakket heeft gekregen, tot 600.000 is gestegen. In een verklaring van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat „het antwoord van de Oost-Duitse bevolking op dit mens lievende aanbod heeft aangetoond, dat de mensen van meer dan physieke hon ger te lijden hebben". Amerikaanse functionarissen leverden critiek op het voorstel der Oost-Duitse regering om het voedsel, dat thans uit het Westen wordt aangevoerd, te kopen. Dit voorstel, zo wordt te Washington gezegd, bewijst te meer. dat er 'n voedsel tekort in Oost-Duitsland bestaat. Ten aanzien van de Oost-Duitse wens om de levensmiddelen te betalen met dollars van de Oost-Duitse centrale bank. die te New York zijn geblokkeerd, wordt opgemerkt, dat deze dollars in 1951 op een New Yorkse bank werden gedepo neerd om er de handel met communis tisch China mee te financieren. In Bochum, een der grootste mijnwer kerssteden van het Ruhrgebied. is een dorp van grote gezinnen ingwijd. Het dorp is ontstaan uit een initiatief, dat op de 73ste Duitse Katholiekendag in 1949 in Bochum werd genomen. Daar werden alle aanwezige katholieken namelijk opgeroepen een uur loon af te staan. Men wilde daarmee demonstreren tegen het feit, dat in Duitsland practisch slechts woningen voor zeer kleine ge zinnen werden gebouwd. Een dorp kon worden gebouwd, waar 144 grote gezin nen beschikken over woningen met min stens vijf kamers. Ieder huis heeft boven dien een tuin van acht honderd vier kante meter. De huishuren zijn er zo laag gesteld, dat de bewoners in staat zijn ook voor een voldoende meubile ring te zorgen. prinses asjraf uit teheran vertrokken. Prinses Asjraf. de tweelingzuster van de sjah van Perzië. is gisteren per vlieg tuig weer uit Teheran naar Geneve ver trokken. De sjah had haar gelast het land te verlaten. Engels plan voor valuta- omwisselbaarheid belgië tegen. De Engelse minister van financiën, Butler, heeft met vertegenwoordigers van West-Europese landen te Londen een reeks besprekingen gevoerd over het Engelse plan voor herstel van de valuta- omwisselbaarheid. Volgens het plan zal het pond sterling weer een internationale geldeenheid worden, die zonaer beperkingen tussen de landen van de wereld kan worden verhandeld. Verwezenlijking van het plan zal dus vrijwel een eind maken aan het bestaan van de Europese Betalings- Unie. Minister Butler heeft in Maart jJ. tij dens zijn bezoek aan Washington ge tracht de medewerking van de Verenig de Staten, die onontbeerlijk is voor het welslagen van het plan. te verkrijgen. President Eisenhower heeft Engeland toen echter verzocht eerst overleg te plegen met de andere landen van de or ganisatie voor Europese economische samenwerking en te trachten deze lan den tot aanvaarding van het plan te bewegen. De bijzonderheden van het plan, dat is opgesteld in een acht maanden ge leden gehouden bijeenkomst van de premiers der landen van het Britse Ge menebest. zijn tot dusverre zorgvuldig geheim gehouden. Nu is echter bekend gemaakt, dat het plan voorziet in de oprichting van een adviesraad van 8 10 leden, die tot taak zou krijgen toezicht te houden op het economisch leven van de handeldrijvende landen. De raad zou er zorg voor moeten dragen, dat de valuta's dezer landen omwisselbaar blij ven, en dat hun handel niet aan beper kingen onderhevig is. De landen, die aan het Britse plan zouden deelnemen, zouden de Europese betalingsunie moeten verlaten. De E.B.U. zou dan alleen blijven voortbestaan voor landen als Oostenrijk en Turkije, die, omdat de positie van hun handel tegen over de rest van Europa te zwak is. niet in staat zijn hun valuta omwisselbaar te maken. De officiële reactie der Europese lan den moet nog komen. De Belgische mi nister van economische zaken, Duvieu- sart, heeft echter zich reeds tegenstan der verklaard van iedere vorm van li quidatie van de E.B.U.. daar dit insti tuut nodig is om de Europese Kolen- en Staalgemeenschap te helpen behoorlijk te functionneren. Oost-Duitsland laat niet af! wil besprekingen met west-duitsland De Oost-Duitse Volkskamer heeft zich in een oproep tot het Duitse volk bereid verklaard tot besprekingen tussen Oost en West-Duitsland over de hereniging van Duitsland, zonder vooraf bepaalde voorwaarden. De vertegenwoordigers van Oost-Duitsland zijn bereid ook zonder een van te voren vastgestelde agenda alle voorstellen van „beide zijden" over de hereniging van Duitsland op vreed zame democratische wijze te bespreken. De oproep werd met grote bijval door de voorzitter van de Volkskamer, dr Dieckmann, en de gehele Kamer goed gekeurd. Een bespreking tussen vertegenwoor digers van Oost- en West-Duitsland wordt in de oproep een „voorwaarde voor het succes van een conferentie tussen de vier grote mogendheden over de Duitse kwestie" genoemd. Zonder een goede verstandhouding tussen de Duitsers uit de beide delen van Duits land zou het moeilijk, indien niet on mogelijk, blijken in de nabije toekomst tot hereniging van Duitsland te komen. Voorts wordt de Westelijke landen opnieuw verweten, dat zij van plan zijn Duitsland in een nieuwe oorlog in Europa te willen betrekken. 42) „Kijk", zei professor Kalker. „de naald van mijn stralenslurpertje blijft op dit huis gericht. Hier zullen wij dan ook ongetwijfeld mijn groeistraler terug vinden". „En de boef. die dat ding gestolen heeft", vulde de inspecteur aan. „we zullen dat heerschap eens verrassen!" Maar het zag er naar uit. dat de booswicht voor de verrasing zou zorgen. Het gevaar lijke apparaat gereed houdend, loerde hij om de hoek van het raamkozijn. „Nog een paar stappen", mom pelde hij. „en zij zijn dichtbij genoeg om een portie anti-groeistraten te krijgen. Hi. hi. ik maak een u;t- j gave in zakformaat van ze". „Pas op! Pas op!" I gilden Panda en Jolliepop. ..de boef is hier! Hij toeil op jullie!" Maar hun kleine piepstemmetjes drongen niet tot de inspecteur en de professor door. Wanhopig liep Panda op de tafel rond. toen opeens zijn blik bleef rusten op een naald, die bij een klosje garen lag. Zonder een ogenblik te verliezen, greep hij dit huishoudelijk instrument, hief het als een speer op en richtte op de schurk, die zich juist voorzichtig naar het raam boog. Panda kon niet missen, zijn doel stond groot en bolrond voor hem... Op hetzelfde ogenblik, dat de gemaskerde de stralcr richtte, tiet Panda de naald door de lucht suizen. Met een gebrul liet de bandiet de straler vallen en greep naar dc getroffen plaats... Radio - Programma VOOK ZATERDAG 1 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M.) KRO 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gewyde muz.; 7 45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws en wcerber.; 8.15 Gram.: 9.00 V. d. hulsvr.: 935 Gram.: 10.00 V. d. kleuters: 10 15 Symphonette ork. en solist, 10.45 Gram.: 11.00 V d. zieken: 11.45 Gram 1150 Mannenkoor: 12.00 Angelus; 12.03 Gram.: (12.3012.33 Meded 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Nws en kath. nws.; 13.20 Lunch concert; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.: 14 35 Harmonie ork.; 15.00 Kroniek v. letteren en kunsten: 1540 Phllh. ork.: 16.05 Gram.; 16.30 De schoonheid v. h. Giegorlaans; 17.00 V. d. Jeugd: 18.00 Gev. liedjes: 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18.25 Dansmuz.; 18.45 Bultenl. correspon denties; 19.00 Nws.: 19 10 Gram.; 19.20 Pari. overz.: 19.30 Gram.; 20.30 „Licht baken". caus.; 20.50 Gram.; 21.00 Lichte muz.; 21.35 Act.; 21.45 Gram.; 22.30 Wij lulden de Zondag In!; 23.00 Nws.: 23.15 Nws. In Esperanto; 23.2224.00 Gram. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00 Nws 7.13 Gram.; 8 00 Nws.; 8.18 Gram.; 8 55 v. d. hulsvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9 45 Waterstanden: 9.48 Gram.; VPRO 10 00 „TiJdeUtk uitgeschakeld", caus; 10 05 Morgenwijding; VARA 10.20 V. d. arbeiders 1. d. continubedrijven: 11.35 Kamermuz.; 12.00 Gram 12.30 Land en tulnb. meded.; 12.33 Gram.; 13 00 Nws.: 13.15 Lichte muz.: 13 45 Gram.; 14.00 Weekjourn.; 14 30 Metropole Ork.; 15.00 Muzikale caus.; 15 20 Streekultz15.45 „Van de wieg tot het graf", caus.; 16 00 Holland Festival 1953: Concertgebouwork monle-ork 18 40 Gram.; 19.00 Artistieke staalkaart: VPRO 19.30 „Passepartout", caus.; 19,40 „Het Oude Testament ln deze tijd", caus.; 19.55 „Deze week", caus.: VARA 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.15 Gevar. progr.; 21.15 Socialistisch comm.; 21.30 Accordeonork.; 22.00 Hoorsp22.20 Gram.; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 11.55 Gevar. progr.; 12.55 Weerber 13 00 Nws.; 13.10 Hoorsp. m. muz.; 13.40 Gram.; 13.55 Sport; 14.00 Ork. conc.; 14 30 Dans muz.; 15.00 Ork. conc.: 16.00 Sport; 16.30 Gevar. progr.: 17.00 V. d. kind.; 17.55 Weerber 18.00 Nws.: 18.15 Sport; 18.25 Gevar. muz 19.15 Interv.; 19 45 Pari. overz.; 20.00 Gevar. progr.; 21.00 Nws.: 21.15 Hoorsp.; 22.30 Gram.; 22.45 Avond gebed.; 23.00—23.03 Nws. Engeland. BBC Light Progr.. 1.700 en 241 M. 12 00 Pari. overz.; 12.15 Dansmuz.; 13 00 Sport; 13.35 Gram.; 13.45 V. d. kleu ters; 14 00 Varlété-ork.; 14.30 Sport; 17.00 Jazzmuz.; 1730 Ork. conc.; 18.00 Sport: 18 35 Verz. progr.; 18.59 Sport: 19.00 Nws.; 1925 Sport; 19 30 Symph. ork. en sol.; (21.05—21.20) Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.15 Gevar. progr.; 23.00 Gram.; 23.5624.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 M. 12.00 Amus. muz.; 13.00 Nws.; 13 25 Gram.; 14.00 Lichte muz.; 15.00 Volksliederen en dansen; 16 00 Gevar. progr.; 18.00 Lichte muz.; 19.00 Nws.; 19.30 Koorzang; 20 00 Gevar. muz.; 21.45 Nws.; 22.10 Phllh. ork.; 22.50 Dansmuz.; 24.00 Nws.; 1.00 Fllmmuz.; 2.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 M. 12 00 Gram.; 12.30 Ork. conc.; 12 59 Nws.; 14.17 Ork. conc.; 15.40 Gram 16.35 Idem: 16.55 Gevar. muz.; 17.55 Gram.; 18 10 Planorecital; 18.30 Am. ultz.; 19.00 Gram 20.02 Gevar. muz.; 20.30 Hoorspel; 21.15 Gram.; 23.00 Idem; 23.45—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nw6.; 13.15 Vlaamse muz.; 14.15 Gram.: 15.15 Ethnologlsche muz.; 16.00 en 16 30 Gram.; 16.45 Accordeonmuz.; 17.00 Nws 17.10 Accordeonmuz.; 17.25 Gram.; 17.30 Orgelconcert; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gevar. progr.; 21.00 Lichte muz.; 22 00 Nws.: 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws 23.05—24.00 Gram. 484 M. 12.10 Lichte muz.; 13.00 Nws 14.05 Verz. progr.; 15.00 Bel Canto: 16.30 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 18.30 Gram.; 19.45 Nws.; 20 00 Omr. ork.; 21.00 Gram.; 21.30 Lichte muz.; 22.00 Nws.; 22.10 Gram.; 22.30 Dansmuz.; 22.50 Nws.: 23.00 Dansmuz.; 23.55 Nws. Engeland. BBC European Serv. Ultz. t. Nederland. 17.0017.15 Eng. les voor be ginnelingen (op 224. 31 en 25 M.) 22.00 -22.30 Nws. Spiegel v. d. week. Sportjourn. (op 224 en 49 M.). ZATERDAG Chr. Relaverenlging: Fietstocht naap Noordwijk. Vertrek 2.30 uur Noordelnds- plein. DAGELIJKS: Museum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen (Steenstraat) Ten toonstelling Lorentz-Kamerlingh Onnes 1016 uur (behalve 's Maandags); 's Zon dags van 1316 uur (t/m 30 Augustus). Oranjerie Hortus Botanicus. Aquarium- en terrariumtentoonstelling „De Natuur vriend". 922 uur (t.e.m. 7 Aug). „In den Vergulden Turk", Schilderijen- expositie Bob Brobbel, 105 uur (tot I Augustus). Den Burcht; Openluchttentoonstelling B. C. van Ettlnger (t/m 31 Augustus). DE BIOSCOPEN Casino „Sterren stralen overal" (alle leeftijden). Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lldo „Het lied van de woestlJn"(14 jaar) Zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 u.; werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Dansende sterren" (alle leef tijden). Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Trlnnon „Abbott en Coste'.lo gaan naar Mars" (alle leeftijden). Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De Zwarte Kat" (14 Jr.) Zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur: werk dagen: 2 30. 7.15 en 9.15 uur. Maan dag, Dinsdag en Woensdag één mid dagvoorstelling, aanv. 2.30. De Ne derlands gesproken J« het ezeltje" (alle leeftlj< De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt vao Za terdag 25 Juli 13 uur tot Zaterdag 1 Augustus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. TeL 20552 en de Haven-Apotheek Baven 18. Tel 20085

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3