Malt Politie! Met de Rijkspolitie op nachtpatrouille in de Rijnstreek r WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 JULI 1953 Pagina 3 i DE BLAUWE LANTAARN Dag en nacht is cr over geheel Nederland een groot net gespannen, waarin hij die kwaad doet. zich kan verstrikken. Dat net is verdeeld in stukken. Waar het over de steden of grotere dorpen ligt. is het gespannen door gemeentepolitie. In de dorpen en op het platteland is het de Rijkspolitie, die zorgt voor de handhaving van de wet. De Rijkspolitie is een machtige organisatie van getrainde politicmannen, scherpzinnige rechercheurs en zeer deskun dige mannen achter de schermen: de experts, die in laboratoria werken aan het uitpluizen van het bewijs materiaal. De Rijkspolitie, die haar ..hoofdkwartier" in Den Haag heeft, zou er zich op kunnen beroemen een zeer goede naam te hebben m de internationale politiewcreld. De wachtmeester, die men overdag of 's nachts tegen komt in een ingeslapen dorp of op een stikdonkere weg door de polders, is een klein radertje in de machtige machine. En juist al die kleine radertjes tezamen maken, dat de machine zo feilloos mogelijk draait. Die eenvoudige wachtmeesters of opperwachtmeesters komen het eerst in contact met de mis daad en hun taak is het de misdadiger te zoeken. (Foto Leicjseh Dagblad/Van Vliet) Een opgestoken hand met een rode lantaarn: de Rijkspolitie controleert. Automobilisten lopen altijd de kans 's nachts op de meest vreemde plaatsen te worden aangehouden. (Van een onzer redacteuren). VRIJWEL iedere Nederlander begaat dagelijks overtredingen; een veel kleiner aantal misda den En als we spreken van overtre dingen, dan denken wij in de eerste plaats wel aan de slordige manier. aarop weggebruikers omspringen niet het- Wegenverkeersreglement. Da', valt eigenlijk eerst goed op als nien als redacteur van een dagblad, dat m ongeveer 35 dorpen rond Lei den \erschijnt. het nieuws uit die dorpen in handen krjjgt. Iedere dag opnieuw is het: Wielrijder aange reden - Autobotsing - Bromfietser maakt brokken De eevolgen van aanrijdingen zijn eelukkig lang niet altijd ..zeer ern stig" ol erger dan dat, maar over een hersenschudding of gebroken ledematen leest men toch wel dik- wyls. Wij noemen speciaal verkeersover tredingen, omdat de meeste Neder landers juist hierdoor ,an aanra king komen met de Justitie". Nu is het natuurlijk nooit plezie rig wanneer men een boete krijgt, maar aan de andere kant moet men toch ook weer dankbaar zijn. Want 'P het ogenblik, dat men de over- tn.djng beging, stond daar juist een i van politae of een wachtmees- i ran de Rijkspolitie. Maar even- - d hadden die handelingen tegen tl? erkcersvoorschrlften in de oor aak kunnen worden van een onge luk Daarom is het niet alleen sportief, maar ook verstandig, als men de taak van de politie vooral ■vet als een preventieve. Misschien had U die kerel, waar U zo'n hekel m hebt. al lang eens flink onder handen genomen, als die politie er maar niet was Koevele zwakkelingen onder de men-en kunnen hun handen nog net thu;.s houden, omdat zij weten, dat veireweg de meeste diefstallen toch worden opgehelderd? En die dronkeman, die over een smalle pol derweg langs een sloot fietst? Hij liep in de armen van een patrouille Rijkspolitie, die hem prompt stevig beetpakte enthuisbracht, ter.zij hl) weerspannig was geworden, want voor die personen beschikt men ook ten pla ttelande over solide cellen. OM nader kennis te maken met het- werk van de Rijkspolitie zijn wn) eens met twee wacht meesters van een groep Rijkspolitie, die ergens in de Rijnstreek is ge- stationneerd. op naehtpatrouille ge weest Evengoed hadden wij een an dere groep kunnen kiezen, hetzij in Noord'Wiikerhout. Benthuizen of Bos koop. in Gelderland of Limburg. Want op hetzelfde ogenblik, dat wij achter de beide wachtmeesters aan fietsten, trekken in geheel Neder land de mannen met de lichtblauwe broek en de donkerblauwe uniform jas door de velden. Over geheel ons land schoten nu en dan de stralen bundels van zaklantaarns door de duisternis. BIJ de groepscommandant (een opperwachtmeesteri thuis zou den wij verzamelen. Tegen tie nen kwamen ook de twee wacht meesters. Zo huiselijk als het er was. zo model meldden zich de wachtmeesters: militair saluut, en verder zoals dat hoort. Daarmee werd volstaan, want de vrouw van de opper schonk koffie in. 't Kon wel eens fris zijn van nacht. Er werden enkele aanwijzingen gegeven voor de komende nacht. ..Let goed op bij die sloot, waar ze nogal eens vissen. „Controleer of de cafés na twaalven gesloten zijn". ..Jullie weet de controlepunten: de lichtmast en hot kruispunt". Tot ons zei de opper- ..En nu maar hopen, dat er wat gebeurt. Dan hebt U wat te schrijven". Dat was inderdaad onze wens, T oor de Vrouw Fruit voor nu en later jet Voorlichtingsbureau van de Voe- praad meldt: Vanneer een rijke sortering fris «erfruit de groentenwinkels en «Harren een feestelijk aanzien geeft. °e struiken en bomen ln onze tuin •n onder een weelde van vruchten, u'Pt ons de lust om iets van dit Ks op te potten voor minder 'Oden. Dit is een loffelijk voor- i. nuts we ons zelf in deze tud v' crvloed niet te kort doen. Van er«- fruit kunnen we immers maar Per jaar genieten en zó inmaken, ne smaak en de voedingswaarde net rauwe product bewaard blijven, 'cn we in de huishouding nu een- met. We doen ons dus rijkelijk te aan de vruchten, die dit seizoen schenkt, cn maken datgene In. 'n onze tuin teveel is voor dl- onsumptie of wat wc extra kun- kopen moeilijkheden zijn er aan het en van vruchten niet verbon- n de kans op bederf is gering. nauw keurigheid van werken ver en het gebruik van gave verse pro- Jam maken is zo geliefd, omdat er o.a minder mooie vruchten voor ge bruikt kunnen worden. Wie het duurste fruit kiest voor de jam is zeker niet goedkoop uit, evenmin trouwens als degene, die meent nu eens een extra voordeeltje te hebben door het kopen van een overrijp, slap partijtje. Be wandel ook hier de gulden middenweg kies de vruchten niet te rijp, maar zorg, dat ze rijp genoeg zijn om een vol aroma te bezitten. Vergeet niet meteen een citroen te kopen, want ci troensap verbetert de consistentie en de smaak van de Jam. Is uw eigengemaakte jam even duur en even lekker als gekochte jam, dan is" het misschien beter u de moeite van het inmaken te besparen. Als u jam maakt, dan moet u met een beter of met een goedkoper product voor de dag komen, of met een soort, die niet overal te koop is. Probeert u eens een eigen specialiteit te maken door zelf vruch ten te mengen, te kruiden met kaneel of een weinig gemberpoeder bilv. bi) kersen, peren» of leg u toe op het maken van gelei. rabarber stoofperzlken aardbeien rabarber maar waj wisten, dat die kans ge ring was. Er gebeurt immers toch niets Toch hadden wij het - mts, maar dat wisten wij tóén nog niet. LANGS donkere wegen, waarover wü nog nooit waren gekomen, reden wij in een flink tempo naar het eerste dorp. waarlangs de tocht zou leiden. Juist vertelde de ene wachtmeester ons zijn span nendste politie-ervarmgde achter volging- van een dief. die tenslotte in het water sprong, maar zich later gewonnen moest geven, toen hij plotseling remde. Aan de kant van de Ringvaart zat een man te vissen. Bij hem stonden twee andere man nen. Nu is het vissen tijdens de nacht verboden. Alleen peuren is toege staan. Hier moest dus even een on derzoekje worden ingesteld. Dat ging gemoedelijk in zijn werk, maar ook al bleken politie, visser en kijkers elkaar te kennen, alles werd nauw keurig bekeken. Ben je aan het jaeuren? Ja. maar bet is nog niet veel. Je zult er geen vetpuistjes van krijgen. Heb je papneren? De visser tastte .in zijn borstzak en overhandigde zijn gehele porte feuille Opkijken van zijn werk deed hij niet. Terwijl een van de wachtmeesters tussen de diverse papieren de ver eiste vergunningen opdiepte, keek de ander of er nergens een hengel tussen het riet was verscholen. Je speelt ook nog ln de loterij, zae ik. zet de eerste wachtmeester. Ja, maar 't is een niet Met een „Je vangt ze maar" na men we afscheid. Tijdens het fietsen kwamen we aan de weet, dat er in het lieve pol derland rond Leiden toch heus wel wat gebeurt. Vorige week bekeurden wij in één nacht niet minder dan 13 nacht- vissers. Die zitten meestal verscho len tussen het riet. houden zich doodstil en schijnen slechts af en toé met een lantaarn op hun dob ber Ze vissen op gevoel. Om ze te betrappen moet je zeer stal te werk gaan. anders zijn ze weg. Wij leerden, dat het inderdaad niet overbodig is de visstand in ons waterrijke Holland met „de sterke arm" te beschermen. Als men aan het vissen geen paal en perk stelde, zou er weldra geen enkele waterbe woner meer zijn Al pratende belandden wü in Oude Wetering. Dokter Van der Bijl was juist bezig in zijn apotheek. Ds Kncttnerus en zijn vrouw zaten neg ónder de lamp in de huiskamer, maar in het cafe „Meerzicht" was alles al dicht. Aan het eind van het dorp werd gestopt. Een van de wachtmeesters fluisterde ons toe: ..We gaan nu de Brasem langs. In het net kunnen vissers zitten, daarom doen we het licht uit en moeten wü zo zacht mo gelijk rijden". De wachtmeesters sprongen op hun fiets en voor w-ü het wisten, waren ze u:t het oog verdwenen. ZU kennen de weg op hun duimpje, maar een vreemdeling staat op dat smalle weggetje raar te kijken Wij vonden ze terug bü een aanlegsteigertje. in gesprek met een in eén oliek*s ge hulde man. Het gesprek was onge veer ftls volgt: U weet toch, dat u 's nachts voorn vangen. Hebt u een vergunning? Nee. die heb ik Juist aange vraagd, maar nog ruiet gekregen. Hst bekende boekje kwam voor de dag Uw naam? Och Joh, laat toch zitten. Ik heb neg niks gevangen "k Zit hier pas. Nee. dut zeggien ze allemaal. Uw naam? Nadut alle personalia waren ge noteerd en een verzoek om „het" te vergoten cprLeuw voor keneiUge- vicg was aangenomen, zei de wacht meester: D e hengel neem ik in be slag. Goedenavond. Zo warm we dan toch getuige geweest v an een wel zeer typische Nederlandse overtreding: vissen als het met mag. Later in de nacht zouden wij het beleven, dat iemand op de b:n ging, omdat hü zich zelf en anderen in gevaar bracht Maar voor het zover was. moesten we nog een paar uurtjes fietsen. De patrouille moest maken bü het eerste controlepunt te komen. Om 12 uur zou de opper daar ook zijn De ene wachtmeester vertelde ons, hoe hij eens een berucht S-S.-er had gearresteerd, die was ontvlucht en ondergedoken zat bü een boer in de polder Zijn collega deed ondertus sen stilzwijgend zijn werk: met een zaklamp scheen hij door de struiken Wat later verklaarde hij- Je kunt hier evengoed een zedenmisdrijf constateren als een kerel met een ingeslagen schedel vinden. Komt de laatste tijd in Nederland meer voor. Deze opmerking was hard. zo aan d? rand van het zacht kabbelende Braa semermeer, maar bepaald niet onjuist. IN de vente horen we een motor brommen, wat laiter zien we een lichtbundel naderen: de opper is in aantocht. Nog even en een rijzige gestalte wordt zichtbaar. Goedenavond. Goedenavond opper. Nog niets büaonders? Nee alleen een nachtvisser. De wachtmeesters vertellen wat er is geschied en roken ondertussen een sigaretje. Dat mag tijdens de nacht, mits de politiemannen niet in contact komen met publiek. Een eenzaam zeilbootje glijdt over het water. Een wachtmeester schijnt met-zijn lantaarn over het zeil en tracht het nummer te lezen. De opjuer doceert tussen de bedrijven door: Die moet het binnenaan- varingsreglement aan boord hebben. We lachen allemaal om deze op Dinnenkort zat aan alle groeps- bureaux cn aan de huizen van de postcommandanten van de Rijks politie. die aan belangrijke ver keerswegen liggen, een lantaarn zoals hierboven staat afgebeeld, worden aangebracht. De lantaarn, die op de foto staat, hangt aan het huis van de postcommandant van Rijpwete- ring. Zuidwcg II. op de hoek van de provinciale weg no. 5. Het glas van de lantaarn is blauw, de letters, die het woord ..Rijks politie" vormen, zijn wit. Als men dus 's nachts in moei lijkheden verkeert, hetzij door een verkeersongeval. hetzij door brand - kortom als men hulp nodig heeft, dan weet men aan welke deur men niet tevergeefs zal kloppen. Beschouw „de sterke als Uw vriend merking Gelijk heeft-ie! Als we de peukjes met een boog in het water hebben geslingerd, ne men we afscheid. Wij gaan weer op patrouille: cie opper gaat ergens heen waarheen gaat ons niet aan. ZO verstrijken de uren. De wacht meesters houden nog een auto aam en controleren de papieren, die in orde Wijken te zijn. Auto's houden we in de nacht meestal aan. Je kunt nooit weten. Het aal de eerste keer niet zijn, dat wij een wagen aanhielden, die ge stolen goederen vervoerde. De wachtmeesters kijken gedurig lm het rond, luisteren af en toe en zo komen we bü het volgende con- trólepunt, de kruising van enkele wegen bij Roelofarendsveen. Deze keer komt de opper vrijwel geruis loos op zijn fiets aanrijden. Weer praten we wat. tot het geluid van een bromfiets uit de richting Leiden hoorbaar wondt. We gaan even naar de grote weg over het viaduct, zeggen de (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) ..Even Uw papieren zien?" Controle op de vissers is nodig. Er zijn lieden ie over. die clandestien profiteren van de ..bijdragen voor de instandhouding van de visstand" van anderen. beide wachtmeesters. Dat moet een soort politiële ingeving zijn geweest, wamt vooraf konden zij niet weten, welke weg de bromfietser zou k.e- zen. In ieder geval troffen zü hem op het vtiaducti Zonder licht reed hij en met een flimkie snelheid. Nu kam men zeggen: Is dat nou zo erg midden m de nacht op een eenzame weg zonder licht rij den? Maar men moet dan wel be denken. dat een automobilist due bromfietser te laat zou kunnen op merken. Dan leest men de volgende dag in de- krant: Bromfietser door auto gegrepen envul zelf maar in. er zijn enige mogelijkheden De man op de brommer zag in, dat hü fout was ep accepteerde zijn proces-verbaal sportief. Hü maakte een opmerking in een of andere bui tenlandse taal. Zo. aei de opper, die er inmid dels ook bü was gekomen. Je spreekt nog een aardig eindje over de grens. Jazeker, luidde het antwoord. Kük maar uit, zei de opper, anders zetten we je nog over de grens als ongewenst vreemdehng. Zü kenden elkaar al langer dan vandaag De wachtmeesters handhaafden de ambtelükie 6feer. Zü vulden de „bon" ln. Wenst U een schikking te tref fen Ja, dat zullen we maac doen. Een van de wachtmeesters wees de bromfietser nog eens udtdrukke- lük op het gevaar, dat aan het fiet sen zonder licht is verbonden, kreeg groot gelük en toen ging ieder züns weegs. DE dienst voor deze wachtmees ters zat er op. Vier uur lar.g hadden zü .ron/dgecrossed" in dorpen en polders. Slechts twee pro cessen-verbaal hadden zü opre- maakt. Sensationeel? Neen. Het leven van een politieman is slechts af en toe sensationeel- Als de po litie er niet was. zou het leven van de burgers zeer zeker sensationeler zijn en dat dit niet bepaald verkies lijk is, heeft men indertüd in Ame rika kunnen zien, toen de boeven de pobtie de baas waren en de be volking terroriseerden. Daarom is het goed waardering te hebben voor de politie, die waakt over uw eigendom en voor uw vei ligheid Dezie diensten zün die paar daalders voor de verkeersovertre ding. die U beging, heus wel waard. De meeste keren glipt U er trou wens toch doot-.... aardbeien bessen kersen rode bessen frambozen kersen kruisbessen kersen citroensap kruisbessen frambozen rode bessen zwarte bessen bramen appel Het staat u helemaal vrij zelf de verhouding, waarin u de soorten toe past, te bepalen. U kunt gelijke hoe veelheden nemen, maar ook wat meer van de fruitsoort die u het lekkerst vindt. Als u er maar voor zorRt te weten hoeveel fruit u bii elkaar hebt. want daarnaar moet de hoeveelheid suiker bepaald worden. Voor de berei ding kunnén de algemene recepten gevolgd worden. Methode I (indampmethode». Vruchten, kg. suiker per k g. schoongemaakte vruchten. De vruchten schoonmaken, wegen, fijndrukken ei) verwarmen tot ze zacht zün. De vruchtenmassa inkoken tot 2 3 van het volume dit kan men b.v. meten met de steel van een houten lepel i. de suiker toevoegen en de jam laten koken totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen slechts een weinig uitvloeien. De jam heet in de goed schoongemaakte potjes doen, welke te voren in een teil met warm water geplaatst zün, of op een plankje of doek. Methode II (met weinig brandstoffen- verbruik». Vruchten, l'i kg suiker per kg. schoongemaakte vruchten. De suiker bü de zachtgekookte vruchten' voegen, alles 5 minuten door laten koken en de jam heet in de potjes doen. Bij gebruik van pectlne-prcparaat de aanwijzing op de verpakking opvolgen. In alle gevallen de potjes zo ver mogelijk vullen en de jam, wanneer hü nog heet is. afdekken met ge smolten" paraffine of met een stukje vochtig cellophaanpapler. MALLE GEVALLEN ,Een juffrouw is cassière in een bio scoop Een boef kwam haar hokje binnen cn beval met uitgestoken revolver; „Omhoog die handen". „Dat had je gedroomd", gromde de juffrouw. Ze draaide zich om. sloeg hem het wapen uit de hand. gaf hem een rechtse opstoot op zijn kaak en ging boven op hem zitten, tot de politie kwam en hem van haar overnam. De brandweer in Chicago hield een blusdemonstratie. Men had 25 brandweercorpsen uit de omgeving uitgenodigd mee te doen. Er was afgesproken, dat alle corpsen t<ge lük met hun auto's, luid bellend en toeterend en gillend met de sirenes, de stad zouden binnenrijden van vüf en twintig verschillende kanten. Dan zou men naar een terrein gaan, waar een proefbrand zou zün en die zouden de wakkere lieden gezamen lijk met vüf en twintig stralen te lüf gaan. Welnu, het was zo ver en reeds tien kilometer buiten de stad zagen de mannen rookwolken uit Chicago opstijgen „Nou, nou", werd er gemompeld, „ze hebben er zeker zó flink de proefbrand in ge stoken, dat we gemakkeJük kunnen vinden waar we moeten zün". Ieder een was vol lof over de Ohicagose collega's, die een flink model van een wolkenkrabber hadden laten bouwen: het ding brandde als een fakkel Weldra was de demonstratie in volle gang volgens alle regelen van de brandweerkunst. Grimmige, zwaar behelmde brandweerlieden sjouwden met spulten. gasmaskers, haken en schoppen Spuitgasten klauterden torenhoge ladders op en van louter plezier sprongen sommi gen naar beneden, wel vijftig meter a.ep rn vangzeilen Na een paar uur hadden ze het gevalletje onder de knie en toen werd ze verteld, dat het een echte brand was geweest! Toen vonden ze er opeens niks meer au! Het grappige van het geval was nog, dat er een houten huisje was gebouwd voor de demonstratie, maar dat kon men met geen moge- lükheid in brand krügen! Mevrouw Bronk, ergens bü Antwerpen, heeft pas haar auto-rübewüs gekre gen Ze mocht van haar man wat in de buurt gaan rüden en ze vond het wel aardig om even langs haar vriendin te gaan. mevrouw Bogaerts die een paar straten bü haar van daan woont. Mevrouw Bronk reed keurig met matige snelheid langs de straten en lanen van Antwerpens buitenwüken en al spoedig was het huis van mevrouw Bogaerts in zicht .Wat zal ae opkijken als ik er aan kom. zo voor het eerst helemaal alleen in de auto", dacht de trotse mevrouw Bronk, En reken ma ar dat die mevrouw Bogaerts heeft opgekekenWant mevrouw Bronk reed pardoes de woonkamer binnen van haar vriendin Ze had op de gaspedaal getrapt ïn- plaats van op de rem

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 9