Nederlandse en Belgische emigranten verdienden fortuinen DE HENGEL WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 25 JULI 1953 - Pagina 1 Nationaal feestlied: „Gedroogde bladeren" S""X >§<3<8Cg<*<ac5cK80S<3<8CSCt<?jC§ÖrCSQ3örC3QS< Canadese Tabakscultuur schoot als wonderboom uit de grond De Vroede Vaderen van het Canadese stadje Delhi besloten een vijftiental jaren geleden om aan hun stadswapen twee ta baksbladeren toe te voegen. Dit besluit symboliseerde de bete kenis der jonge cultuur. Maar ook het feit, dat een boerenbedrijf van 50 acres in de streek van Delhi een kwart eeuw geleden duizend dollar kostte en thans veertigduizend dollar, spreekt een onmiskenbare taal. NEEN. nu moet U niet onmid dellijk denken aan „gewoon" lissen met een ..gewone" hen- Kei Qndei'ÏUsen, het ligt niet be neden mijn waardigheid aan dit bekende bedrijf tan geduld en be hendigheid mee te doen. Integen deel Maar de hengel, die ik vóór mij zie. Is nu eenmaal anders dan ge woonlijk. Toch wordt dit uitslui tend veroorzaakt door een speciale belichtang. U weet, dit laatste is een belangrijke factor, bij alles wat wU zien. Zo ligt het uitgestrekte plein weer vóór mij. H.er wordt een openluehtsamen- komst gehouden. Velen luisteren Velen ook. aan de uiterste rand. praten onderling Plotseling ontdek ik een groepje jongens, ergens mJdden tussen de luisterende mensen Dat is op zichzelf niets bijzon ders De jeugd uit de buurt is van avond ongeveer voltallig present Neen. die hengel doet het. Die trekt mijn aandacht. Een jongen van ongeveer twaalf jaar houdt op de manier van een volleerde visser, zijn vistuig als een vaandel boven de luisterende hoofden. Hij zelf gaat vrijwel ge heel schuil achter de schouders van enkele ouderen. Opeens wordt deze hengel hel symbool van deze evangehsatie- samenkom-t in de open lucht Want onvvillekuerig ontstaat een merkwaardige en tegelijk een van zelfsprekende gedachtencombir.a- tic: Evangelie én vissen, getuigen van Jezus Christus, is eén geheel. Groeide Hij niet op in het oude Gaiilca. 2000 jaar geleden.een land land van boeren en vissers? Heeft Hij Petrus, de vóórman van enkele vissers, niet aangesteld tot vóór man van vele duizenden, die eeuw- na eeuw bezig waren om mensen te .vangen" met het Evangelie? Mag ook ik één van d:e mensen- vissers zijn? Zo peins ik verder, tussen de meneen op het plein, terwijl de hengel als een veldteken hoog bo ven ons uitsteekt. Toch laat ik mij niet meenemen WOORD VAN BEZINNING op een bepaalde gedachtenstroom zender meer Er is tegelijkertijd een sterke wc-ers'.and van reserve en kritiek Immers, mensen „vangen"? Is dat mogelijk? Een vis laat zich met enig ge- du.d en na de nodige ervaring wel „verschalken". Maar een mens, znals ik? Wij zijn toch veel te verstandig om ons te laten ..vangen" Dal gelukte 3000 jaar en misschien ook 50 of 25 jrar geleden nog wel, m.aar tegenvvoor- d.g Heeft het Evangelie ..vat" op de mensen van nu? Ben ik persoon lijk als geestelijke bereid ln Neen. ik laat geen beslag op mil leggen. Door niemand. Ook met door God of door Jezus Christus. Ik duik weg als een „ver standige" vis in de onbekende en vaak duistere diepte van het leven, in miin Idealen, in mijn vreugde, angst en zorg. Laat mij met rust in miin onrustLaat m'l vrij in mijn schijnvrijheid 1 Ik weet, dat deze keus geen bevrediging zo1 geven, maar dit wil ik en niet anders! Bovehdien. is het geen listig en onbarmhartig bedrijf: vissen r-tet een hengel, een weerhaak! Wees gerust, sportvisser, uw liefhebberij blijft hierbij geheel buiten beschouwing. Ik zie de „hengel" van onze openluchtsa menkomst. B juist het ^eeatdUfce" (be drijf. een medemens met het ver eiste geduld en misschien na Jaren lange oefening, .buit" trachten te maken, geen weerzinwekkend: zaak? Ondanks mijn gegronde bezwa- Y ren en mijn begrijpelijke weer- stand, de „hengel" blljfi staan '5 Als een onvervreemdbaar sym- bool van Christus, de grote barm- o hartige mensenvisser Hij gebruikt geen list of dwang, j£J zca's ik. weerbaiwtige vluchteling. Wie is, „geestelijk" gezien, de x1 sterkste? :j. P L SCHOONHEÏM. O Predikant voor het Bijzonder p. Kerkewerk van de Hervormde 2 Gemeente te Leiden .3 Hoge Rijndijk 14a Dsrtig jaren geleden verbouwde Canada geen cigaretten- tabak. Thans roken de Canadezen voor 99 ciaaretten „van eigen bodem". De waarde van de tabaksoogst beloopt jaarlijks tientallen millioenen dollars. De tabaksplant toverde een economische achteruithollend deel van de provincie Ontario cm tot een grondeigenaarsparadijs. De tabaksplant stelde enige Canadese boeren en zeer veel immigranten vooral Neder landers en Belgen in staat om een vermogen van betekenis te vergaren. De Canadese schatkist is de tabaksplant eveneens dankbaarheid verschuldigt, want jaarlijks brengt zij 'via de cigarettenbelasting) tweehonderd millioen dollar in het laatje en bespaart zij (wegens vermindering van import) Canada vijf tig millioen US-dollars aan deviezen. De werknemers zijn gebaat bij de bloei van de tabakscul tuur, want er werken ruim elfduizend mannen en vrouwen in vaste dienst in deze bedrijfstak, terwijl in de oogsttijd bovendien hog duizenden seizoenarbeiders naar de tabaksstreek komen uil alle delen van Canada, ja, zells uit het Zuiden der Verenigde Staten. Die seizoenarbeiders verdienen zestig tot honderd dollar per week. De werkgevers, de tabaksboeren dus, ten getale van ruim 3500, leven er met hun gezinnen goed van en vergaren aanmerkelijke fortuinen. Dan is er nóg een groep van mensen, die profiteren van de opbloei der tabakscultuur. De producenten én verkopers der stookolie en benzine. De tabaksbouw is namelijk tamelijk gemechaniseerd en bovendien heeft hij ieder teizoen (voor drogen en verdere bewerking» tientallen millioe- nen liters stookolie nodig. Geen wonder dus, dat voor de Cana dezen „Het Lied van de Tabak" welhaast een nationaal feest lied is Toverwoord! Tabak AN ADA begon tabak te verbou wen onmiddellijk na de eerste wereldoorlog. De qualiteit van product deugde echter niet voor enaardiging van clgarettcn. Het ïuik dezer „rokertjes" steeg ech- in de jaren twintig van jaar tot De cigarcttenfabrikantcn schrecuw- fierlialve om bruikbare tabak. Tezelfdertijd zon John Martin, On- Ys minister van Landbouw, op telen om het deel dier provincie hollend achteruitging wegens uit- tting van de bodem, aan een nieuwe msbasis te helpen Martin pro- - veel, doch zonder succes. Toen -n enige deskundigen het tover- TABAK! Zy hadden de grond :en nauwgezette analyse onder- ucn en waren tot het oordeel ge en' Bij uitstek geschikt voor tabakscultuur. En thans verbouwt in Norfolk izo heet de streek, do tabakscultuur als een won- boom uit de grond schoot) meer an in enige andere even grote op aarde 1!>?3 werd de eerste tabaksoogst 'op commerciële basis) binnengc- °ht en bleek een succes. Gclcidc- i aan schakelden tal van boeren n bedrijf om op tabak. Thans om- at het tabaksgebied de graafschap- a Brant, Elgin, Middlesex. Lamb- Norfolk, Oxford en Simcoc, tcr- J er bovendien in enige andere islricten eveneens een hoeveelheid lue-eured" (dus niet aan de hui- niuchl codroogde) tabak wordt ge- oduccerd. De invoer van de ta- plant betekende een „eeonnmi- he bloedtransfusie" voor Norfolk """''"zende gebieden. Akker- na, dat door velen reeds als vr(j- waardeloos werd beschouwd. 'Tg sprongsgewijs in prijs. Een boe renbedrijf met vjjftig acres grond kostte in de jaren twintig duitend dollar. Nu moet men veertig maal zoveel hetalen om er de eigenaar van te kunnen worden. Geen won der. dat de gemeenteraad van Dchii ter ere van de tabakscultuur en de met haar gepaard gegane opbloei van de stad en gewest twee tabaks bladeren aan hel stadswapen toe voegde tegen het einde der jaren dertig. Toen dc welvaart der jaren twintig plaatsmaakte m de wereld len ook in Canada) voor de economische moei lijkheden der jaren dertig, nam het aantal boeren toe, dat een kans wilde wagen in de tabak. Bovendien vloeide een stroom Euro pese immigranten het tabaksgebied binnen. Zij - die Europeanen - werden vrij spoedig de „heren" van het ta- baksland. Wie er zijn oor te luisteren legt., kan vele. vele verhalen horen over nieuwkomers, die berooid arri veerden. een paar jaar als arbeider werkten, dan een eigen bedrijf koch ten en nu (als „tabakkers") behoren tot de welvarende, ja rijke ingezete nen van hun nieuwe vaderland Vooral Nederlanders en Belgen had den succes in de tabak. Zij zijn het sterkst vertegenwoordigd onder de „geslaagde" tabaksboeren. Na hen komen de Tsjechen en de Hongaren. Zestig procent der tabaksboeren zijn thans van Europese herkomst, onge acht nog de mannen die uit Enge land naar Canada togen. Voorts is een aantal „Zonen van Uncle Sam" eveneens fortuinlijk geweest in de tabak! Harde cultuur HET is geen wonder, dat het voor al immigranten waren, die zich wierpen op de tabakscultuur en hierin zo grote fortuinen verwierven. Immers, zij kwamen naar het nieu- Voor de open loodsen worden de aan gevoerde tabaksbladeren gebondSfb alvorens zij aan de verdere behande ling worden onderworpen. we land met weinig meer dan de lust om te w erken en te slagenen met weinig om te verliezen Lang niet ie dereen beschikt over de geaardheid, nodig om een goede „tabakker" te zijn en menige min ot meer gezeten boer bedenkt zich wel tweemaal, alvo rens zijn geluk in de tabak te beproe ven. Waarom? Omdat de tabakscul tuur een .harde" cultuur is. Een ta baksplanter moet een gokje duiven wagen. Hy moet willen en kunnen wer ken als een paard. Hu moet geduldig zyn als Job. Hij moet, net zo goed als een bokser, het vermogen hebben om teeen islagen te incasseren, want de tabakscultuur kan ook veel teleurstel ling bereiden. Tabak is namelijk kwetsbaarder dan de meeste andere gewassen. De vorst kan tegen het einde van het seizoen veel bederven. Hagelslag kan de oogst geheel vernietigen. In de droogschuren is de temperatuur zo hoog. dat het brandgevaar aanmerkelijk is. Teveel regen maakt de bladeren te vochtig Te weinig regen schaadt hun groei Waait het wat hard. dan worden de jonge plantjes ondergestoven. Boven dien loeren er ieder seizoen weer een kleine twintig ziekten op het gewas! Ook de mens kan de opbrengst scha den. want wordt - bijvoorbeeld - de temperatuur tijdens het drogen en fermenteren niet nauwgezet geregeld. dan verliest het blad zijn waarde of het wordt van mindere kwaliteit. Wei nig gewassen vragen een zo omvang rijke ..behandeling als de tabak' Wei nig gewassen ook bergen zo grote ri sico'sen zo grote winstkansen in zich. Het oogstwerk wordt goed betaald, maar het is zeer zwaar werk. Een goe de plukker kan honderd dollar ln de week halen, anderen zestig a zeventig Maar zo n 'plukker moet over bijzon der goede rug- en beenspieren be schikken, want vrijwel de gehele dag lopen zij in gebukte houding over de akkers. Heeft hij een „armvol" blad geplukt, dan komt de „tabaksboot" (op wielen!) en brengt het blad naar de bind- en sorteer tafels. Weken ach tereen duurt de oogst. In de droog schuren is het dan dag en nacht vol op bedrijf, want de Canadese tabak wordt m snel tempo (kunstmatig) ge droogd Dag en nacht branden dan de verw armmgs-apparaten. Dag en nacht rijden de tank wagens der olie-maatschappij door de streek om de „tabaksklanten" te voor zien van de benodigde tientallen mil lioenen liters vloeibare brandstof. „Ook wij oogsten tabak" is een ge- zesde. nat men ietwat gekscherend vecla'. verneemt uit de mond van de chauffeurs en olie-Ie vei Oogsttijd ALS. in Juni de bladeren staan te rijpen op de akkers, moeten dc velden voortdurend gewied, de bedden losgewoeld en de planten van •insecten gezuiverd worden. Begin Juli worden de bloesems „uitgeknepen", maar dan komen er meteen jonge blaadjes waar stam en blad samen vloeien, die eveneens verwijderd moe ten worden om de kwaliteit van het blad niet te schaden. In lange rijen bewegen dan mannen en vrouwen zich in gestage gang over de akkers om al dat voorwerk te verrichten. Als een miniatuur-oerwoud ziet zo n tabaks veld er dan uit en dit beeld blijft tot het tijd is voor de oogst. Men zou over de pen van een Stijn Streuvels moeten beschikken om de oogsttijd in het Canadese tabaksge- bied te beschrijven. In de loop van Juni druppelen reeds van her en der seizoenarbeiders binnen, maar begin Juli krijgt de gehele streek een ander aam-icn. Dan wast het aan tal seizoenarbeiders in snel tempo. Uit liet Zuiden der Verenigde Sta ten komen ruim 1500 mannen om de werkzaamheden in de droogschuren te verrichten. Uit alle delen van Canada trekken mannen en vrou wen naar Delhi, Tillsunburg en Sim coc. Het zielental dezer stadjes stijgt in snel tempo tot drie a vier maal het normale cijfer. Hotels en pen sions, kosthuizen en logementen zijn volgepropt reeds vóór dc eigenlijke oogsttijd begint. Dc seizoen-arbeiders Verkoop in October IS de oogst binnen en op de juiste wijze behandeld, dan is het tijd om te verkopen. Tabaksveilingen kent men in Canada niet en de vermaarde afslagers spelen geen rol bij de trans acties, die direct dus tussen boer en tin)koper worden afgesloten. Vrijwel alle Canadese tabakkers - slechts 75 van dc 3500 doen niet mee zijn lid van een Verkoopsvereni- ging. die een commissie samenstelde, bestaande uit vijftien, planters en acht afnemers ter regeling van de omvang van het te bebouwen opper vlak. van de teelt en van de prijzen. W-.e lid is dier oreamsatie is er ven wel zeker van. dat hij zijn product verkoopt en zulk6 tegen redelijke pry- Deze loods bevat een woorde van duizend dollar tabak, iedere keer, dat een nieuwe hoeveelheid onder behan deling wordt genomen. Voordot de oliebrohders worden aangestoken, vindt een laatste controle von de verse bladen plaats. Reeds als het gewas te velde staat bezoeken de kopers de landeruen om een indruk te verkrygen van de qua liteit der tabak. Is de oogst binnen- d:enen de bedragen, die reeds tevoren door de Verkoopsorganisatie als ge middelde zijn vastgesteld. Toch kunnen boer en koper ln de schuren nog wel uren harrewarren, loven en bieden.... en pralen, al vorens de transactie is afgesloten. Als regel koopt een klant dc gehele oogst van een boer. Is de verkoop een feit. dan worden de schuren leeggehaald en verdwijnt de tabak naar dc fabriek, waar liij eer-.! voch tig wordt gemaakt, dan gestript cn vervolgens als een keurig gerolde, in een wit jurkje gestoken sigaret aan de rokers wordt aangeboden. Nog steeds vinden, bij dc meeste vrouwen, de kleine hoedjes dc grootste aftrek. Het gros van hen. zweert bij dc dopjes en de kapjes, cn laat de chique, doch moeilijk te dragen vooial in een land met een winderig en regenrijk klimaat ..wagenwielen links liggen. Deze drie dopjes zullen ook de Neder landse vrouw wel goed bevallen. Links: „Cabriolet"' een aardig zomor-cocktail- hoedje van goudkleurig stro. ontworpen door Achille (Parijs). Midden: een modelletje van wit met zwart bedrukt stro. een grote gele „kwast" vastgehouden door een lint van dezelfde kleur, dient ter versiering. Dit vlotte zomerhoedje werd ontworpen door Svend - Parijs. Rechts: Maud et Nano toonde op de laatste show dit geestige dopje, dat dc naam droeg „Le Coq du Village of: „de Haan van liet Dorp". Het is uitgevoerd in felrood stro. Een wit haantje met twee tiotse staartveren troont eigenwijs bovenop het kapje. Een voile bedekt het gezicht. en -arbeidsters slapen dan waar zij kunnen: In parken, op grasvelden, in garages, in schuren, ja. waar al niet! In Simcoc worden zelfs enige openbare gebouwen tijdelijk ingericht als kwartier voor de tabaksarbei ders. Dagen achtereen flaneren zjj door de straten op zoek naar ta baksboeren, die werkkrachten nodig hebben. Soms ook - vooral de Kr.ins-Canadezen plegen zulks te doen - verhuren zij zich groepsge wijs. maar als regel geeft de boer er de voorkeur aan, zijn werkkrachten individueel aan te stellen. Vaak komt het voor. dat een arbeider jaar in jaar uil naar „zijn" .(zelfde) boer terugkeert. zen. Aan het bestaan d:er organ rv.;e is het toe te schrijven, dat de prijzen der tafcakibcerderuen zo hoog zijn, want de ..tabaksrechten" worden niet toegekend aan de boer. maar aan de farm. Verkoopt hij zijn boerderij dan verkoopt hij tevens het recht om een bepaald aantal acres te bestemmen voor de verbouw van tabak. gehaald, dan bezoeken zij de boerde rijen opnieuw en nemen monsters om de qualiteit nog beter te leren ken nen. Tegen het e:nde van September bepaalt de Verkoopsorganisatie der Tabaksboeren het tijdstip voor de •.er- koop. gewoonlijk een week in Octo ber Dan zyn de boeren thu.< om hun klanten te ontvangen. Als richtprijzen

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5