LEIDSCH DAGBLAD 92ste Jaargang VRIJDAG 17 JULI 1953 No. 27967 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f 0,47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Onzekerheid blijft ook in Azië cn Afrika Hoewel momenteel de aandacht in loofdzaak is gevestigd op ons eigen werelddeel, blijft toch ook het gebeuren :lders van het grootste belang. En erg "ooskleurig ontwikkelt zich de situatie in Azië en Afrika niet! Tijdens de dne-mogendneden-confe- •entte te Washington heeft de Ameri- caanse minister van buitenlandse zaken. ?oster Dulles, enige apartjes gehad met :ljn Engelse en Franse collegae. Met lord Salisbury, de plaatsvervanger van Eden, lie waarschijnlijk einde volgende maand sijn bezigheden zal hervatten, heeft hu iet ongetwufeld gehad over Egypte en Be kwestie van het midden-Oosten, twee lngen, die ten nauwste samenhangen. „Vermoedelijk zou een regeling tussen Londen en Cairo het vraagstuk van het midden-Oosten evenzeer tot een oplos- Ring brqngen. Maar een regeling over 'iet Egyptische geschil lijkt minder een voudig dan telkens weer gedacht wordt. „3e Efcfptische regering weet steeds weer 'opnieuw door onbehouwen taal en loze lreigementen de sfeer te vertroebelen m ongeschikt te maken voor beslissende jesprekingen. al treedt ook de Engelse legerleiding in Egypte niet altijd even 'ictisch op. Het verdwijnen van een (rits militair is door de Britse opperbe- elhebber in Egypte opgeblazen tot een feit van hoge orde. maar moest dat Cairo ■■Ér toe verleiden om directe „oorlogs- .Ttaal" te gaan bezigen? In ieder geval, er lis weer eens hoogspanning en al zalmen Ljfoed doen. dit niet te zwaar op te Ancmen, de sfeer is weer geladen en wei- ^Kug geschikt voor een oplossing van de ^K-uzie over de Suez-Kanaalzone. Vandaar ■wellicht ook. dat Foster Dulles nog niet "Ynet plannen voor de dag is gekomen om dit conflict te regelen, gelijk hij ge neraal Naguib bij zijn bezoek aan het midden-Oosten blijkbaar had toegezegd. Met Bidault heeft Foster Dulles ge- 'sproken over Indo-China, doch ook hier weinig tastbaar resultaat. De Fransman /Bchijnt niet geslaagd te zijn in zijn be- - docling meer geldelijke steun van Wash ui" lngton los te peuren, hetgeen groten deels moet worden geweten aan het te lang vasthouden door Parijs aan de - oude kolonisatie-ideeën. Weliswaar lijkt -het er thans op. dat Frankrijk tot gro tere concessies bereid is. doch geheel [zeker is dit nog niet. want wat betekent volledige instandhouding van de inse Unie? De politiek van Washington begint in 'ematigde vorm evenwel vastere vormen kan te nemen, wat het Oosten betreft. Dat blijkt ook uit het feit. dat aan de tXraanse premier Mossadeq verdere finan- iCièle steun is ontzegd, omdat Perzié f Immers te allen tijde zich zou kunnen bedruipen, zo het slechts met Engeland 'jot een regeling kwam inzake het be aamde olie-geschil. De Verenigde Sta ten dus thans het risico van een [e toenadering tot de sovjet- Bhjkbaar 'n de overtuiging, dat momenteel toch niet tot steun van betekenis, zoals Perzië nodig zou hebben, zo het daarop alleen moest steunen, in staat zou zijn. Mossadeq schijnt het gevaar te beseffen en maakt *zich tot dictator, door het parlement uit ■te schakelen Maar hoe hij aan de nodige ■contanten wil komen Ook het Korea-vraagstuk is nog geen ■6tap nader gekomen tot een oplossing. Weliswaar heeft president Syngman 7,1 Rhee in zoverre bakzeil gehaald, dat hij ■leen bestand niet langer zal tegenhou- den, maar zijn fiat heeft hij niet ge- ■gevto. Zodoende hebben de Noordelijken llllbij de bes prekingen te Panmoendjon vol- ■i op die gelegenheid om een bestand op te 3 houden, zolang zij dit wenselijk oorde llen. Want wie kan hen de zekerheid geven, dat Zuid-Korea de voorwaarden van een bestand zal nakomen? Allé verzekeringen van V. N.-zijde be rusten slechts op goed vertrouwen. Een factor, waarop Moskou niet pleegt te 6teunen Het succes is bovendien geheel aan de ~-Eijde van Syngman Rhee, want zijn toezegging geldt slechts voor een tijdperk ia.van drie maanden na het bereiken van een bestand! Wie durft echter aanne- M men, dat in zulk kort tijdsbestek op een ■I bestand een werkelijke vrede zal kun- Nnen volgen, te meer. waar zelfs Wash ington zich heeft gesteld achter de wens van hereniging van Korea? Deze hereni ging is alleen dan mogelijk, wanneer .Moskou en Peking zouden wijken en |dat rullen zü nimmer doen zonder de nodige tegemoetkoming op ander ter rein., als b.v. de erkenning van rood- China. Waaraan Amerika eenvoudig niet denkt Daarom blijft het Korca-vraagstuk. wapenstilstand of niet het enige voordeel is slechts, dat de wapenen voorlopig zouden rusten in een acuut stadium, waarvan het einde niet ls te overzien. Ongetwiifeld is het merkwaardig, dat IJuist nu door de Noordelijken weer Icens een groots offensief werd ingezet. ]dat |ot een groots tegenoffensief heeft geleid. Nu weten we wel. dat voor de I communistische leiders mensenlevens [.weinig waarde hebben en vooral niet i voor China doch welk nut kan deze actie afwerpen, wanneer tevoren vrijwel [zeker is vast te stellen, dat een door- I slaand succes voor welke party ook. [thans niet is te bereiken? Het is een van die vragen, waarop Ihet Antwoord moeilijk is te geven. De ziel van het Oosten te doorgronden J blijft voor het Westen Immers altijd een I van de moeilijkste opgaven! VN wil direct bestand in Korea Zuid-Koreanen vorderen Het opperbevel van de V.N. heeft in krachtige bewoordingen van de Noor delijke onderhandelaars geëist, dat zij onmiddellijk besluiten tot het doen van dc nodige stappen voor het teke nen van een wapenstilstand. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat de geallieerde onderhandelaars de Noordelijken hebben medegedeeld, dat I zij voldoende waarborgen van het opper- 1 bevel der V.N. hebben gekregen, dat president Syngman Rhee van Zuid- Korea zal medewerken bij de naleving van de bestandsvoorw aarden en dat er me' langer reden is om het sluiten van een wapenstilstand uit te stellen. Verder aan de Noordelijken te Pan- moendj n medegedeeld, dat het geal lieerde opperbevel met van zins is, de Noordelijke eis in te willigen, dat meer dan 27.000 Noord-Korcaanse krijgsgevan genen, die de vorige maand op bevel van Rhee zijn vrijgekomen, weer gevangen genomen moeten worden. De geallieerde delegatie had de Noordeluken gezegd, dat zu in het begin van de oorlog veel meer krijgsgevangenen hadden vrijge laten. zodat zij zich zouden moeten neer leggen bij de vrijlating van de gevan genen in Zuid-Korea. De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat heeft stren ge geheimhouding gelast voor een ver slag van Robertson over zun overeen komst met president Rhee, dat hij aan de commissie heeft uitgebracht. Robert son had zich aanvankelijk voorgenomen, vanavond voor de radio en de televisie over zijn missie naar Korea mededelin gen te doen. De tweede dag van het geallieerde tegen-offensief begon met zonnig' weer. waardoor de geallieerde luchtstrijd krachten in staat waren de wijkende communisten te bestoken. De aanvallende Zuid-Koreanen wor den voorafgegaan door Amerikaanse tanks en vlammenwerpers. De opmars gaat langzaam maar ge stadig voort. Meer dan l'j K.M. zou reeds zijn opgerukt. Een bericht uit Zuid-Koreaanse bron HILAIRE BELLOC OVERLEDEN. De R.K. Britse auteur Hilaire Belloc in de leeftijd van 82 jaren overleden. Zondag jl. kwam hij in zijn huis te King's Land "Sussex) tc vallen bij een open haard. Hij liep daarbij brandwon den op aan hoofd en schouder en werd naar het R K. ziekenhuis te Guildford vervoerd. De hier uitgevoerde operatie mocht niet meer baten. Hilaire Belloc werd in 1870 geboren te St. Cloud in Frankrijk. In 1902 werd hij tot Engelsman genaturaliseerd. Hij schreef gedichten, historische werken, essays en verhalen. Hu maakte reizen en was werkzaam als journalist en ver kreeg met name bekendheid als verde diger van het Katholiek geloof. Van 1906 tot 1910 had hü zitting als liberaal parlementslid voor South Salford. Bekend zijn o.m. zijn monografieën over Danton en Wolsey, zijn „The path to Rome" (1902).. ..The old road" il904>. ..The cruise of the nona" (1925) en ..A companion to Well's outline of history (1926). West-Duitse partijen hebben ervan moeten afzien personen uit het Saargc- bied candidaat te stellen bi) de komende verkiezing voor de nieuwe West-Duitse Bondsdag. Zowel de liberale als de so ciaal-democratische partü waren van plan leiders van hun in het Saargebied verboden zusterpartijen in de Bondsdag te doen kiezen. Deze plannen zijn even wel afgestuit op een door de Saarlandse Landdag aangenomen wet. volgens welke burgers, die zich candidaat laten stellen voor een buitenlands parlement, hun Saarlandse nationaliteit verliezen. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's stelt het aantal doden en gewonden dat de Noordelijken sinds het begin van hun offensief verloren hebben, op 32.800 Uit nationalistische bron te Taipeh Formosa i is vernomen, dat Chinese nationalistische guerilla's het eiland Toeng6jan hebben veroverd in een on verwachte aanval van het eiland Que- moy uit. Quemoy ligt dne mijl uit de kust van Foekien en is in handen van de nationalisten. Toengsjan, dat na uren van verbitterde gevechten zou zün ver overd. bevindt zich ongeveer 80 mul ten Zuiden van Quemoy en 35 myi ten Noorden van Swatow. V. ST. BEZITTEN VOLDOENDE ATOOM-KANONNEN Een woordvoerder van het Amerikaan se leger heeft med gedeeld, dat het Amerikaanse leger over voldoende atoomkanonnen beschikt om de een heden van het achtste leger in Korea er mede uit te rusten De woordvoerder deelde verder in antwoord op een vraag mede, dat geen enkel atoomknnor. echter cp het ogen blik - PROTEST VAN ARABI6CHE LANDEN. Vertegenwoordigers van de zes Arabi sche landen, die lid zün van de N.. hebben aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld een nota overhandigd, waarin krachtig wordt geprotesteerd te gen de verplaatsing van het Israe'ische ministerie van buitenlandse zaken naar Jeruzalem. De maatregel wordt in strijd met resoluties van de V.N. ge acht. Verzocht wordt, de nota door te zenden naar de verzoeningscommissie vnnr Palestina. Zuivering en IJzeren Vele stakingen gemeld Het officiële blad van de Russische communistische partij, dc „Prawda", heeft bekendgemaakt, dat er een nieuw Sovjet-ministerie is ingesteld, het mi nisterie van middel cn zware industrie. Malysjef is van zun post als minister van vervoer en zware industrie onthe ven om de leiding van het nieuwe mi nisterie op zich te kunnen nemen. Nosenko zal Malysjef als minister van vervoer opvolgen. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki zwaar bew. wnw 3 22 0 Stockholm zwaar bew. wzw 4 20 O Oslo licht bew wtndst. 21 O Kopenhagen zwaar bew. z 7 19 O Amsterdam zwaar bew. zzo 2 20 5 Edinburgh regenbui wlndst. 16 3 Londen onbewolkt zzw 4 19 1 Luxemburg zwaar bew. zzo 4 20 1 Parijs regen wlndst. 22 0.1 Bordeaux zwaar bew. n 3 29 0 Grenoble zwaar bew. wlndst. 29 0 Nice onbewolkt wlndst. 24 O Genë\e licht bew. ozo 1 28 O ZUrlch nevel wlndst. 28 0 Locarno licht. bew. o 2 26 0 BerlUn Frankfort München wlndst. 23 0.1 onbewolkt onbewolkt (Ingcz. Med.-adv.) WEERBERICHT Enkele regen- ef onweersbuien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op vele plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind. Iets lagere middagtempera- turen. (Opgemaakt te 10 uurt. 18 JULI Zon op: 4 41 uur: onder: 20.51 uur. Maan op: 13 57 uur; onder: 22.58 uur. Hoogwater te Katwyk te 7.30 en 19.54 uur. De Estlandse minister van justitie, de uit Rusland geboortige Oessenko, is ont slagen en vervangen door Raudsaloe, een Est van geboorte. Hu werd in de Sov- jet-Unie opgeleid en keerde drie jaar geleden naar Estland terug, waar hij in Juni 1950 werd benoemd tot hoofd van het openbaar ministerie. In 1951 werd Raudsaloe benoemd tot vice- voorzltter van het Estlandse opperste gerechtshof. Oesser.ko werd drie jaar geleden be noemd tot minister van justitie. Hij zou een trouw aanhanger van Stalin zün ge weest. Radio-Kief heeft gemeld, dat Strokatsj is benoemd tot minister van binnen landse zaken van de Sovjet-republiek Oekraine. De radio maakte geen mel ding van Strokatsj' voorganger. Mesjik, die tot op heden deze post bezette. Volgens de Westberlijnse anti-commu nistische „Organisatie van vrije juris ten" worden er nog zit- en langzaam- aanstakingen gehouden in de Karl Zeiss fabrieken voor optische instrumenten te Jena. De arbeiders eisen de vrülating van hun collega's, die na de opstand van Juni waren gearresteerd, het ontslag van de leiders der communistische partü en vakbonden in de fabriek cn terugkeer tot de voor dc oorlog be staande voordelen voor de arbeiders 'an de fabriek, aldus de organisatie De onder Amerikaans beheer staande Berlijnse radio-omroep „Rias" heeft gemold, dat 14 000 arbeiders van de Buna-fabriek bü Merseburg in Oost- Duitsland Woensdag in staking zijn ge gaan om de vrijlating af te dwingen van 17-Juni-betogers en andere politieke gevangenen. De arbeiders zouden ook vrije verkiezingen en het aftreden van de regering-Grotewohl eisen. De Volks- pohtie zou er niet in geslaagd zün de staking te breken. Ook elders zouden stakingen dreigen. De Oostberlünse burgemeester. Frie- drich Ebert. heeft meegedeeld, dat 1.017 personen, die op beschuldiging van eco nomische misdaden tot gevangenisstraf- De relletjes van 14 Juli in Frans parlement De Franse Nationale Vergadering heeft met 339 tegen 252 stemmen een voorstel verworpen om een volledig debat t< houden over de straatgevechten op de 14de Juli. waarby zeven Noord-Afri kaanse betogers om het leven kwamen. De minister van binnenlandse zaken. Martinaud-Deplat. verklaarde dc com munisten en de Algerynse nationalisti sche partij verantwoordelijk voor het ge beurde. Hij zelde. dat de Algerijnse par ty beschikt over een organisatie te Parüs en voegde hieraan toe. dat de regering niet langer een organisatie kan dulden, „die een burgeroorlog wil ontketenenVolgens zün zeggen nebben bu dc ongeregeldheden 60 demonstran ten en 82 politicmannen verwondingen opgelopen, van wie 20 agenten er ..zeer ernstig" aan toe zün. De communistische afgevaardlgda Cognlot verklaarde, dat de politie zon der waarschuwing het vuur had geopend De minister antwoordde, dat de betoging onder communistische leiding stond en dat de Noord-Afrikanen de politie had den aangevallen met yzeren staven, stenen, caféstoelen en andere wapens Bovendien hadden de organisatoren var. de optocht twee beloften gebroken, nl. dat geen spandoeken en borden met leu zen zouden worden meegevoerd en dat de betogers zich by aankomst op de Place de la Nation zouden verspreiden. onrust achter Gordijn fen waren veroordeeld, zün vrijgelaten. Hun vonnissen waren door de juridische autoriteiten herzien ingevolge de decre ten, die dc Oostduitse regering de vorige maand heeft afgekondigd Hij kondigde ook maatregelen aan om de betrekkingen tussen kerk en staat in Oost-Bcrlijn te normaliseren en plannen voor grotere productie van verbruiks- goederen. Sedert de „nieuwe koers" in Oost- Duitsland waren 842 vluchtelingen uit West-Duitsland teruggekeerd, zeide hij. Burgemeester Ebert deelde voorts mee, dat ingevolge handelsverdragen tussen Oost-Duitsland en de andere volksdemocratieën tamelijk grote hoe veelheden fruit naar Oost-Berlijn wor den gevoerd cn dat groenten vrij zullen worden verkocht. Na te hebben verklaard, dat 700 000 mark is uitgetrokken voor verbeteringen op hygiënisch gebied in genationaliseer de bedruven. zeide Ebert, dat op 517 van de 1.134 verzoeken om teruggave van in beslag genomen bedruven gun stig is beschikt. Prinsessen winkelden in New York En bezochten bioscoop Na de nacht in het Waldorf-Astorla- hotel te New York te hebben doorge bracht. bezochten de Prinsessen Beatrix en Irene gisterochtend winkels en wa renhuizen aan de Fifth Avenue. 's Middags woonden zü een voorstelling by. waar een film volgens het cinerama- systcem werd vertoond. Het was de eerste maal, dat de Prinsessen een dergciyke filmvoorstelling zagen, waarbü het beeld op een groot, gebogen schermd wordt geprojecteerd en het geluid uit een aan tal luidsprekers in de zaal komt. Geluk gemeld zouden de Prinsessen vanochtend doorreizen naar Cape Cod by Chatham in de Staat Massachusetts. Amerikaans voorstel voor Egypte? De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Jefferson Caffery, heeft een nota van zün regering aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzf, overhandigd, aldus meldt Radio- Cairo. Caffery had verklaard, dat de nota „van algemeen belang voor alle betrok kenen" was, doch weigerde tc zeggen, of zü betrekkuig had op de resultaten van de ministersconferentie te Washington. Van Egyptische zyde worden nieuwe klachten tegen de Engelse troepen geuit. Over dc gedeelteiyke opheffing van de Britse beperkende maatregelen te Ismai- lia zeide majoor Salem, minister van nationale voorlichting te Cairo, dat het voor Egypte geen verschil maakt of de Britten een of duizend controleposten in Egypte hebben. Generaal Navarre verwacht: Hevige strijd in Vietnam Dc Franse bevelhebber in Indo-China generaal Navarre, heeft te Parüs ver klaard, dat de Vletmlnh-opstandelingen aan het einde van de regentiid «in Oc tober» in Tonkin. Laos of midden-Viet nam kunnen aanvallen, wanneer zü maar willen .De mobiele strijdkrachten van de Vletminh. waarvan de totale sterkte overeen komt met ongeveer acht divisies, zyn nog nooit zo sterk geweest.' aldus de generaal, die hieraan toevoeg de: „Wii moeten ons voorbereiden op een buitengewoon harde strüd in de herfst.'1 Volgens hem moeten de Franse-Unie. strydfcrachten er W de eerste plaats voor zorgen dat zü over genoeg reserves be schikken om op offensieve wüze te kun nen reageren. DE TOEWIJZING VAN GELDEN VOOR HET AMERIKAANSE HILPPROGRAM. President Eisenhower heeft het con gres verzocht voor het buitenlandse- hulpprogram 5 124 512 132 dollar toe te wijzen: d.w.z. 32.720.368 dollar minder dan het maximum, dat het congres reeds heeft goedgekeurd. Eisenhower deed dit verzoek, nadat hü- .nauwelyks twee uur tevoren het wetsontwerp had ondertekend, waarbu de regering werd gemachtigd maximaal 5.127.232.500 dollar voor hulp aan het buitenland te besteden. In het schryven van de president wordt gevraagd, sommige posten te be snoeien en andere te verhogen. Wat Europa betreft, machtigde het congres onlangs de regering 2.129.689.870 dollar voor militaire hulp uit te geven. Eisen hower beveelt thans aan, dit bedrag tot 2.172.198.910 dollar te verhogen. Dit zou mogelijk zun door 42 508 040 dollar te gebruiken van een fonds van 98.396.000 dollar, dat de president naar eigen goed dunken kan besteden. Ten aanzien -van het nabüe Oosten en Afrika verzoekt Eisenhower het door het congres als maximum goedgekeurde bedrag van 305.212.637 dollar tot 251.062.120 dollar te verlagen. Om deze vermindering enigszins teniet te doen. wil de president 4.829.210 dollar be schikbaar stellen uit zün speciale fonds. H.K.H. Prinses Beatrix en H.K.H Prinses Irene gefotografeerd bij hun aankomst tc New York. waar zij door de broer van Prins Bernhard. Prins Aschwin. werden verwelkomd, V.l.n.r. Mevrouw van Hattum. echt- genotc van dc plaatsvervangend Consul van Nederland. Mevrouw Korthals Altcs. echtgenote van de Vice Consul van Nederland. Prinses Beatrix. Prinses Irene. Prins Asch win en op de achtergrond, gedeel- de lijk zichtbaar de heer J. van Hat tum. plaatsvervangend consul van Nederland. VLIEGVELD OP DE POOLSNEEUW. In militaire kringen te Washington is vernomen, aldus meldt „Le Monde", dat) de Amerikaanse genie na 15 jaar experi menteren er in geslaagd is. in de buurt van de Noordpool een vliegveld voor zware vliegtuigen aan te leggen, dat ge maakt is van opgehoopte en samenge perste sneeuw. Sedert vorige maand kunnen op dit vliegveld, waarvan da juiste ligging met nader is aangegeven, bombardements-eenheden landen. Het veld is ongeveer 1600 bij 46 meter groot. Men verwacht, dat het nieuwe procédé een omwenteling in de Poolstratëgie te- weeg zal brengen. België's houding tegenover E.D.G. In Kamercommissie aanvaard De bijzondere Belgische Kamercom missie voor het Europese Defensie ver drag heeft het verdrag met 17 tegen 7 stemmen goedgekeurd. De socialisten stemden tegen. De socialistische leden der commissie verklaarden dat zu geneigd geweest z u- den zün voor het lerdrac te .temmen, indien niet zekeie bepa.incen van i»et verdrag in strüd met de grondwet aitn. Zij menen daarom, dat een grondwets herziening voltooid moet zun alvorens het verdrag aan het parlement werrit voorgelegd. Zu betogen dat tit het door de regering gevolgde tempo blükt. dat hier van geen spoedgeval sprake is, en De kortste route door de wolken neemt deze tweemotorigc Gloster Meteor 7. die loodrecht stijgt, in de blauwe oneindigheid, de wolken ver achter zich latend. Test piloot Brian Smith, die dc machine verticaal deed opstijgen, kwam weer heelhuids, met dc machine op dc aarde terug. derhalve achten zij het redelük, dat eerst een constituante wordt gekozen. Van het uitstel daardoor verkregen, zou men gebruik kunnen maken om het ontwerp-verdrag betreffende een Euro pese politieke gemeenschap te onderzoe ken. omdat zekere minder gelukkige be palingen van het verdedigingsverdrag alleen door middel van het politieke verdrag kunnen worden verbeterd. Voor elke overdracht van souvereiniteit is im mers, aldus de socialistische leden, een werkelijk democratische controle nodig. Uitstel achten zün tenslotte ook gebo den met het oog od de bestaande onze kerheid op het gebied der internationale politiek Zü verklaarden zich voor te be houden in de constituante anders dan nu in te stemmen, indien aan hun voor waarden is voldaan. ZU zeggen het te betreuren, dat „de door de regering begane vergissingen" een grote meerderheid voor goedkeuring van het EDG-verdrag beletten en dat men daardoor in het buitenland een verkeerde indruk zal krügen over de mening der Belgen op internationaal po litiek terrein. De liberalen in de commissie, die voor stemden, verklaarden dat hun fractie bü de behandeling in de Kamer alleen voor zal stemmen indien de regering haar be lofte tot onverwijlde grondwetsherzie ning nakomt. Drie katholieke leden zeiden dat hetzelfde resultaat ook zonder het EDG- verdrag had kunnen worden bereikt. ZU waren voorstanders van een gemeen- sc h appel ij ke Europese verdediging, doch voor het verdrag stemden zü alleen, om dat hun doel niet hetzelfde was als dat van de tegenstemmende socialisten. Met het oog op de komende herziening der Belgische grondwet houdt een spe ciale Kamercommissie zich bezig met de bestudering van voorstellen door rege ring en Kamerleden gedaan. Reeds zün verworpen: een Waals so cialistisch voorstel tot het mogeiyk ma ken van de eenheidsstaat door een fede rale staat, een Vlaams-Katholiek voor stel tot het instellen van een Vlanere, en een Waalse oultuurkamer, en brman king van stemmen, een sockv. We- voorstel tot het opnemen van h» Hoed, op arbeid en vacantie in de grfl Eenstemmig werd besloten het Jelle dat de souvereiniteit van de Belank, staat vaststelt ongewüzigd te lat?- doch er een tweede lid aan toe te voeget dat de delegering van bevoegdheden aan supra-nationale organen mogeiyk maakt. Twee Waalse CVD-leden hebben voor gesteld, dat de senaat voortaan zou wor den samengesteld op geografische grondslag, d.w.z. dat elke provincie een vast aantal senatoren zou kiezen onge acht het zieklental der provinciën.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1