LEIDSCH DAGBLAD Amerikaans voedsel-aanbocl voor Oost-Duitsland afgewezen 92ste Jaargang MAANDAG 13 JULI 1953 No. 27963 Directeur: J. W. Henny .Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f0,47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Van achter het IJzeren Gordijn Rakosi en Nagy voor Hongaarse radio Het Amerikaanse aanbod om voor vU'tien millloen dollar aan voedings middelen naar Oost-Duitsland te zenden, is door de Oost-Duitse rege ring afgewezen. De Oost-Duitse regering noemt het aanbod een nieuwe provocatie en be ledigend voor het Oost-Duitse volk. „Als Amerika werkelijk wil helpen, moet het het plan-Schuman annuleren, de vrüe handel tussen Oost en West toe staan, zich niet met de buitenlandse handel van Duitsland bemoeien, het E.D.G.-verdrag en de conventies van Bonn teniet doen en vierlandenbespre- kingen over de eenheid van Duitsland organiserenaldus het communiqué van de Oost-Duitse regering. Verder wordt gezegd, dat Oost-Duits land geen Amerikaanse hulp nodig heeft omdat het tot ..de democratische we reldmarkt" behoort en gunstige han delsverdragen heeft met de sovjet-unie. China. Polen en de andere communisti sche landen. Bovendien werden op het ogenblik besprekipgen gevoerd over extra leveranties van de sovjet-unie. Een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie te Bonn zei. dat het aanbod tot de Russische regering is ge richt en dat een antwoord van de Rus sen wordt afgewacht. Ook de sovjet-unie heeft het Ame rikaanse aanbod afgewezen. Molotof heeft geantwoord, dat de Amerikaanse regering verkeerd is inge licht over de toestand in Oost-Duits land. „Dat is niet verwonderlijk, omdat Amerika zijn inlichtingen krijgt uit bronnen, zoals de Amerikaanse hoge commissaris en Adenauer, de kanselier van Bonn. die in hoofdzaak verantwoor delijk waren voor de schending van openbare orde in het Oostelijke deel van Berlijn", aldus Molotof. Amerika was, door het aanbod aan de sovjetregering te doen, zonder Oost- Duitsland daarin te kennen, „opgetre den op een wijze, die zelfs de bevolking van een kolonie zou beledigen, laat staan het Duitse volk en zijn wettige democratische regering". In Molotofs boodschap wordt tenslotte gezegd, dat de Russische regering reeds voedsel naar Oost-Duitsland heeft ge zonden en bereid is nog meer te zenden. De stap van Amerika was „een propa ganda-manoeuvre. die niets te maken had met de ware belangen van de Duitse bevolking". Een andere houding was moeilijk te verwachten. Alleen treft de scherpe wijze, waarop het antwoord van de hand wordt gewezen! Voleens een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie in West- Duitsland onderzoeken de V S. moge lijkheden om de aangeboden levensmid delen voor Oost-Duitsland toch naar Oost-Duitsland te krijgen. Grote hoe veelheden van deze levensmiddelen wa ren reeds op weg of reeds in West- Duitsland aangekomen, aldus de woord voerder. In kringen van de Amerikaanse hoge commissie acht men de volcende manieren om de levensmiddelen alsnog in het bezit van de Oost-Duitsers te stellen de beste: Het opslaan van voor raden langs de grens van Oost- en West- Duitsla nd en in West-Berlijn. De Oost- Dultsers zouden het voedsel dan zelf moeten halen. De levensmiddelen zou den ook aan Duitse kerkelijke liefda- digheidsorganisaties kunnen worden overgedragen, die ze aan Oost-Duitsers zouden moeten zenden door middel van een „pakkettenactie". Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur}. s it y. Edlnbi Zürlch Locarno Berllin Frankfort MUnchcn Wenen Innsbrück Rome 1 seh. bcw. ozo 10 reecnbul zzw 6 zwaar bew. windstil half bcw. i regenbui s onbewolkt i zwaar bew. regenbui zwaar bew. zwaar bew. c reeen reeen licht bew. 2 ir bcw. z fineer Aled.-adv.i V.ROSS£M S_ f. 1.40 en 1 WEERBERICHT Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koel weer. (Opgemaakt te 10 uur). 14 JULI. Zon op: 4 36 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 8.19 uur; onder 22.10 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.17 en 17.41 u. Generaal Dibrova, sovjet-comman dant in Oost-Berlyn. heeft Zaterdag de opheffing van de staat van beleg be kend gemaakt. De staat van beleg werd na de onge regeldheden van de 17de Juni afgekon digd. Kerkelijke autoriteiten in West-Ber lijn meldden verdere tekenen van een welwillender houding der Oost-Duitse bestuurders jegens de kerk. Zij verklaarden, dat uit berichten uit alle delen van Oost-Duitsland blókt, dat Lutherse predikanten en personen, die op kerkeló'k terrein werken, uit de ge vangenis worden vrijgelaten. Eerder dit jaar zeiden kerkelijke auto riteiten.. dat op het hoogtepunt van de onenigheid tussen kerk en staat ruim vijftig gevangen zaten. Thans wor den nog slechts enkele vastgehouden. Matyas Rakosi. die vorige maand als premier van Hongarije vervangen is. heeft Zaterdag in een radiorede gezegd, dat de partu ernstigs fouten heeft ge maakt. Vooral het voorrang geven van de zware industrie ten koste van de lichte industrie en de productie van voe ding.'middelen. was een grote fout ge weest, waardoor de levensstandaard was gedaald. Dit was een flagrante schen ding van de socialistische principes. Al les moest worden gedaan om de arbeids discipline te verbeteren. Traagheid en absenteisme konden niet worden ge duld. Velen waren ten onrechte van mening, dat men thans niet meer kon worden gestraft als het arbeidsquotum niet werd vervuld. Het program van de nieuwe premier. Imre Nagy. werd door vel een verkeerd begrepen. Vele arbei ders geloofden, dat zij nu konden doen. wat zij wilden, omdat de boeten waren afgeschaft. Er zouden bepaalde vermin deringen op de van de coöperaties ge- eiste leveranties worden bekend ge maakt. Opzegging van het lidmaatschap van collectieve boerderóen was thans moge lijk, maar niet eerder dan na de oogst van dit jaar. Rakosi sprak voor een vergadering van partij-activisten te Boedapest. Hó zei nog, dat de oogst van dit jaar „dc beste sinds de bevrijding" beloofde te worden. De politiek ten aanzien van de collectieve boerderijen was niet ge wijzigd. Ofschoon de onafhankeliike boeren gesteund zouden worden, zouden de collectieven noz krachtiger steun ge nieten. De laatste dagen waren vele koelakken gearresteerd omdat zij ge tracht hadden hun oude land terug te krijgen. Rakosi waarschuwde tégen overmatig optimisme. .Onze vijanden hebben beloofd, dat de levensstandaard spoedig heger zou worden, maar dat te geloven zal tot grote teleurstelling lei den"". wi hij. Na Rakosi sprak premier Nagy over de radio. Hij zei dat de nieuwe wet be treffende een amnestie en de afsohaf- firg van de interneringskampen deze maand zou worden gepubliceerd. In Hongariie zou datgen- gebeuren, wat de re-zerin" wenste en niet wat de vijand wilde Wie de zin van de vijand deed. zou ca an oor moeten boeten ..Het is thans zaak het oogsten zo spoedig mnee'iik te voltooien. Dat is met gemakkelijk, aangezien de vijand a lies in het. werk stelt om onze pogin gen ie d war =bcmen". aldus de premier. De Hongaarse regering heeft inmid dels bekendgemaakt, zo meld ir.dio- Boedapest, dat alle boeten wegens geen of te late levering door productie-eo- operatics en individuele boeren onvoor waardelijk zijn ingetrokken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Koel en onvast weer Het K N M I deelt mede: Gedurende het weekeinde heeft de algemene luchtdrukverdeling boven de Atlantische Oceaan en het aangrenzend deel van West-Europa zich opnieuw in zodanige richting ontwikkeld, dat een nieuwe periode met koel en onvast weer te verwachten is. Vrijdag begon zich ten westen van de Britse eilanden een nieuw lagedrukge bied ie vormen, dat de laatste paar da gen voortdurend in omvang en betekenis toenam Een met dit depressiegebied samenhangend frontensysteem drong vergezeld van langdurige en overvloe dige regenval West-Europa binnen. De frontpassage bracht in Engeland en West-Frankrijk op vele stations meer dan 30 millimeter regen. In Nederland passeerde het front in de nacht van Zondag op Maandag, waarbij de meeste regen in het uiterste Noorden van het land viel. Terschelling meldde 14 mil limeter. De hoofdkern van de depressie ver plaatst langzaam naar het Noordelijk deel van de Noordzee maar strekt zich nog lot ver Westelijk op de Oceaan uit. Daar tevens een enorm hogedrukgebied zich handhaaft van Portugal via de Azorcn tot over de Oostkust van Ame rika. slaan thans over de hele Oceaan van West Europa tot bij Canada Weste- lyke winden welke koele en enigszins onstabiele lucht aanvoeren. Kleine on regelmatigheden in het Isobarenveld veroorzaken daarbij afwisselend toene men en afnemen van de buiigheid. De lucht heeft voorts een zodanige opbouw, dat de buiigheid in het binnenland gro ter zal zijn dan aan de kust. Tengevolge van de dagelijkse gang in het tempera- tuurverloop zal de buiigheid in het bin nenland in de namiddag het grootst zijn. De nu ingetreden toestand kan verschei dene dagen aanhouden. Voorts behoeven de achterstallige le veranties voor het economische jaar 1952-1953 niet meer te worden verricht door die producenten, die hun lever- plioht voor het Jaar 1953-1954 ten volle nakomen. Voor de coöperatieve boerderijen wor den de te leveren hoeveelheden met tien procent verminderd. Dit geldt echter niet voor die leden, die van plan zijn zich uit een coöperatie terug te trek- ken om zelfstandig te gaan werken. Zij 1 zullen de reductie moeten terugbetalen. De Roemeense regering heeft. als nieuwe concessie aan de bevolking, alle schulden kwótgesoholden, die boeren op grond van het stelsel van verpliohte le veranties aan de staat hadden. De regering deed voorts nog enige andere tegemoetkomingen aan de boe ren. Onder meer behoeven tract orsta- tions geen verplichte leveranties meer te verrichten. BERIA'S VAL De Raad van het Sovjet-Vakverbond heeft Zaterdag op een voltallige bijeen komst eenstemmig het besluit van het centrale comité der communistische par tij ten aanzien van Beria gesteund. In een resolutie wordt gezegd: „De te kortkomingen en gebreken in het werk van partij en staatsorganen, aan het licht gebracht door de partij, bestaan ook bij de vakbonden. De vakbonden moeten de noodzakelijke conclusies uit de besluiten van het centrale comité der partij trekken en dc politieke les van de Bcria-affaire ter harte nemen. Om hun taken goed te kunnen ver vullen, moeten de vakbonden voort durend de democratie ontwikkelen, strikt het beginsel der collectiviteit in acht nemen en hun revolutionnaire waakzaamheid voortdurend verhogen. Trouwens, alle communistische organen erkennen thans de leiding van Malen kof! Ook in China! CAMBODJAANSE TEGENVOOR STELLEN AAN FRANKRIJK. Premier Penn Noeth van Cambodja heeft de Franse hoge commissaris, Ris- terucci, te Battambang een nota over handigd, waarin tegenvoorstellen naar aanleiding van de Franse verklaring In zake besprekingen over grotere souve- reiniteit voor de Indo-Ohinese staten waren vervat. Penn Noeth zei, dat Cambodja op deze tegenvoorstellen „al zón hoop" had gevestigd. Korea blijft in een impasse Trots overeenstemming Rhee-Robertson President Syngman Rhee van Zuid- Korea en de speciale vertegenwoordiger van president Eisenhower, Walter Ro bertson, hebben gisteren een communi qué over hun besprekingen uitgegeven, Zn zeggen daarin, dat zó de afgelopen twee weken veel voortgang hebben ge maakt naar overeenstemming over vraagstukken In verband met een wa penstilstand. de uitwisseling van krijgs gevangenen en de politieke conferentie na een bestand Beide regeringen zijn vast- besloten, zo wordt gezegd samen te werken om zo spoedig mogelijk het gemeenschap pelijke doel een vrij. onafhankelijk en verenigd Korea, te bereiken. Zij kwa men voorts overeen, een verdrag voor wederzijdse verdediging te sluiten, waarover, al onderhandelingen gaande zijn. Het communiqué besluit: „Wü hebben ook gesproken o\er de samenwerking op politiek en economisch gebied en op het terrein der defensie en bh onze gesprek ken bleek een grote mate van overeen stemming over deze aangelegenheden" Men ziet het is nogal vaag! In welingelichte ambtelijke kringen te Washington voorspelt men. dat er bin nen een week een staking van het vuren in Korea zal zijn .als de communisten daartoe willen medewerken. Men is van mening dat ae overeenstemming tussen Rhee en Robertson de weg heeft vrijge maakt voor het ondertekenen van een bestand althans wat de geallieerden be treft. Het staat echter nog te bezien, of de communisten genoegen met de re geling zullen nemen Zó hebben namc- lók een krachtige garantie geeist. dat Zuld-Korea het bestand niet zou schen den. Het gemeenschappelijke communiqué, zo merkt men op. zegt niet met zovcc! woorden dat dr Rhee zón medewerking heeft toegezegd. In kringen van het Sta te Department meent men evenwel, dat dit er in opges'oten ligt. Robertson heeft trouwens na de publicatie van het com muniqué verklaard: „Wó hadden nooit zon verklaring kunnen afleggen als wn niet de verzekering hadden dat president Rhee zun medewerking aan een bestand zou geven." E?n hoge Zuid-Koreaansc zogsman heeft verklaard, dat Robertson aan Rhee de volgende drie beloften heeft ge daan: 1 Amerika zal Zuid-Korea tegen agressie beschermen. 2. Amerika zal op grote schaal mili taire economische hulp aan Zuld-Ko rea blóven geven. 3 Zuid-Korea krijgt een stem In de politieke conferentie na een bestand. Od zón beurt heeft dr Rhee volgens de zegsman beloofd dat hii zich niet tegen een bestand zal verzetten en dat hii niet alleen tegen de Noordelijken zal optrek ken. in elk geval niet zolang een poli tieke conferentie niet „geheel en al on-1 aanvaardbaar wordt." De woordvoerder zei dat het cornrnu- niqué „zo duister mogelók" is gehouden om te voorkomen dat bijzonderheden van de overeenkomst ter kennis van de communisten komen. Amerika heeft deze toezeggingen ge daan buiten de V.N om. President Rhee zelf heeft verklaard, dat Zuid-Korea de wapenstilstand niet zou erkennen, maar er zich ook niet tegen zou verzetten. Bó een onderhoud met een Ameri kaanse verslaggever zei Rhee dat dit niet verzetten zou gelden voor een periode van drie maanden. Zo was het met Ro bertson overeengekomen. Als de Amerikanen al mochten gelo ven dat zó binnen die tód Korea met vreedzame middelen herenigen konden en de Chinezen konden bewegen het land te verlaten Rhee zelf geloofde daar niet aan. Hii was echter wel bereid het dfAmerikanen drie maanden te laten proberen Robertson Is op terugweg naar Was hington. Heden zal hó te Tokio generaal Mark Clark ontmoeten. Dc Noord-Koreaanse radio Pjongjang noemt de verklaring van Rhee en Ro bertson ..dubbelzinnig" en zegt. dat zó geen concrete waarborgen bevat, dat Zuid-Korea de bepalingen van de wa penstilstandsovereenkomst niet zal schenden. Ook zou volgens de Noord- Koreaanse radio-omroep het bewuste communiqué generlei garantie inhouden, dat de Zuid-Koreanen de rest van de krijgsgevangenen, die nog onder hun hoede staan, met eveneens zullen vrij laten. Communistische commentators heb ben vervolgens opgemerkt, dat de Zuid- Koreaanse delegatie met aan de be- standsonderhandelingen deelneemt, het geen volgens hen betekent, dat de Zuid- Koreaanse regering de wapenstilstand zal négeren. Te Panmoendjon duren de besprekin gen gerege'd voort doch daarover wordt over het algemeen een volledig stilzwe gen in acht genomen. Wel is bekend dat de Noordelijken de V.N hebben beschul digd oen luchtaanval te hebben gedaan op een gevangenenkamp te Soean in Noord-Korea waarbij 5 geallieerden om het leven kwamen en 15 werden gewond. Ook vier roden werden gedood of ge wond. In Nieuw Delhi wordt verklaard, dat de Indische premier Nehror een derde brief aan voorzitter Lester Pearson heeft gezonden waarin hii een biieenroepmg van de algemene vergadering der VN. verzoekt ter bespreking van de kwestie Korea. Pearson heeft in een vraaggesprek medegedeeld, te verwachten, dat de al gemene vergadering biieen zal worden geroepen wanneer een Koreaans bestand is ondertekend, maar niet eerder. Hii zeide niet van plan te zón op het voorstel van Nehroe, tot onmiddellijke bóeenroeping in te gaan Klein Bermuda President Eisenhower heeft Zaterdag ;n onderhoud gehad met de drie Wes- telóke ministers van buitenlandse za ken. kort voordat deze hun besprekln- ;n over wereldproblemen voortzetten. Tevoren had John Foster Dulles reeds een bespreking met Eisenhower gehad. Dulles had ook aparte bespre kingen met Bidault en lord Salisbury. Over de mogelijkheid van een vier- mogendheden-conferentie worden tal van lezingen ten beste gegeven, doch geen van alle berust op officiële gege vens. Volgens de New York Times zou groot-Bermuda zelfs geen doorgang rinden, omdat tot zulk een conferentie zou zón besloten. Doch dit is zeker zeer voorbarig. Van Sovjet-zóde doet men al het mo- gclóke om het Engelse standpunt te steunen en blijft men fel de Ameri kaanse politiek aanvallen. Zo zegt de Prawda om. „dat de besprekingen te Washington de „kloven in het Atlan tisch blok" zullen verwóden in plaats van dichten. In het bózonder vele personen ln het Britse openbare leven eisen regeling der internationale waagstukken door mid del van onderhandelingen in plaats van door ruwe dictaten, doch de Ameri kaanse diplomaten zijn niet bereid de kwesties, die door hun West-Europese partners naar voren worden gebracht, bó de besprekingen te Washington te behandelen. General Ridgway: doorzetten Generaal Ridgway is Zaterdag uit Parós naar Washington vertrokken, na dat hó eerd.er tijdens een plechtigheid het opperbevel der geallieerde strijd krachten in Europa had overgedragen aan generaal Gruenther. Ridgway verklaarde in zijn rede ter gelegenheid van de overdracht onder meer. dat de geallieerde stródkrachten in Europa bij tódige actie West-Europa binnen een redelijk nabóe toekomst tegen een eventuele Sovjet-aanval op grote schaal zou kunnen verdedigen. Maar doorvoor was nodig doorzetten en doorgaan op de ingeslagen weg! Vliegtuig met 61 inzittenden verongelukt Een vliegtuig van de „Transocean Airlines", een Douglas DC 6. met 53 pas sagiers en een bemanning van acht koppen, is vrówel zeker 300 myl ten Oosten van het eiland Wake (Stille Oceaan) op weg van Goeam naar Oak land, in zee gestort- Een Amerikaans marinevliegtuig meldde, nadat uitgebreid onderzoek was ingesteld, dat het 500 kilometer ten Oos ten van het eiland Wake twee olievlek ken op het water heeft waargenomen. De ministers van buitenlandse zaken van Griekenland, Turkije en Zuid-Sla- vië. hebben Zaterdag, aan het einde van hun besprekingen, een communiqué uit gegeven. waarin zó o m. eensgezind ver klaren. dat de onafhankelókheid van Albanië oen van de belangrijkste voor waarden vormt voor dc vrede en stabili teit op het Balkan-schiereiland. De ministers waren tot de slotsom ge komen, dat Albanië „róper" werd voor een terugkeer naar een meer democra tisch bewind. Voorts zón de ministers het eens ge worden over de volgende drie punten: 1. Het oprichten van een permanent secretariaat voor het Balkanpact om conferenties voor te bereiden en voor het bestuderen van alle vraagstukken, die tussen de drie landen zullen kunnen rózen. 2. Hun generale staven op te dragen °P hun volgende ontmoeting de moge lijkheid voor een nauwere militaire sa menwerking tussen de drie landen te bestuderen. 3. Een conferentie van economische deskundigen te houden om de gezamen- hjke economische problemen te bespre- De ernst van de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie te Washington ver oorlooft toch altijd nog wel een vro lijk ogenblik. Hier zijn de zorgen, tijdens een bijeenkomst bij Eisen hower. blijkbaar even vergeten. Van links naar rechts president Eisen hower cn dc minister Dulles van de V.S.. Bidault van Frankrijk en Salisbury van Engeland, welke laatste Eden vervangt. De „dag van het Vlaamse lied" De „dag van het Vlaamse lied" werd gisteren op de Grote Markt te Brussel georganiseerd. Er waren geen inciden ten. Ongeveer tienduizend jongens en meisjes hebben talróke Vlaamse en Ne derlandse liederen gezongen en een ar tistiek dansprogramma uitgevoerd. Uit heel Vlaanderen waren talrijke toe hoorders toegestroomd. Van het Brus selse „Broodhuis" speelde de beiaard. De Grote Markt, was versierd met vele vlaggen uit de Vlaamse provincies en met de Belgische driekleur. De organisatoren hadden ongemeen reel zorg aan de uitvoering besteed om van deze zangfeesten een jaarlijkse traditie te maken. Toch liet de sa menzang van de vele duizenden hier en daar te wensen over. De leiding van mr J. van Hoof was voortreffelók, de voorzegger vulde de markt met een stom. die klonk als een klok. En de bindteksten in versvorm vielen op door hun smaak ofschoon ze - zoals steeds bó dergelijke feesten het geval is - niet geheel van bombast vró waren. Kortom, deze dag van het Vlaamse lied. die met een machtige „Vlaamse Leeuw" werd besloten, was al met al een zeer groot succes. Talrijke autoriteiten, onder wie twee wethouders van Brussel, waren aanwe zig. Zaterdag werd in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten een machtige 11- Juli-viering van „Het Gulden Sporen- feest" georganiseerd, waarop de minis ter van financien aanwezig was. Daarna hield dr Robert Vandeputte, de voorzitter van de Belgische maat- schappó voor creddet aan de nóverhetd, een hartstochtlijk pleidooi voor de ver nederlandsing van het bedvófsleven. Zo stond Brussel gedurende dit weekeinde geheel in het teken van de Vlaamse culturele manifestaties zonder dat ook maar één incident deze feesten ver stoorde. Jaarvergadering Roode Kruis Er zijn nog ..helden en heldinnen" T olk moet ..Roode Kruis,,-geest dragen De algemene jaarvergadering van het Ned Roode Kruis die Zaterdagmiddag in Thalia te Bergen op Zoom ls gehou den. mocht zich in een ruime belang stelling verheugen. De voorzitter, ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. opende en heette de ere gasten welkom. Over de samenwerking met de Be- I scherming Bevolking had de voorzitter de beste verwachtingen. Een uitvoerige bespreking wódde hó vervolgens aan de watersnood. Men heeft kunnen zien, al dus spieker, dat er. wanneer men wer- kelók voor de nood staat, allerlei din gen gebeuren die in gewone tijden eigen- luk niet voor mogehik worden geacht Het is gebleken dat cr nog „helden en heldinnen" zón die niet schromen zich in dienst van de mensheid te stellen. Er zón fouten gemaakt door ons en door anderen. Er is critiek geleverd op ons en op anderen, critiek die in enkele gevallen gerechtvaardigd was. maar ook vaak volkomen onrechtvaar dig. Er is gewerkt met grote toewij ding. met grote zorg. met grote offer zin. Er mogen tientallen klachten zón. daartegenover staan honderden, neen duizendtallen getuigen van erkentc- liikheid en dank. Wü beroepen er ons niet op wat we gedaan heHhcn. maar we deden onze plicht en we zón dank baar dat God ons werk heeft willen velen te redden, aldus gebruiken spr. Tenslotte sprak baron Van Tuyll een ernstig woord tot allen: Een tód van spanning en activiteit is achter de rug. Laat ons echter, nu die spanning voor een groot deel voorbij is, niet verslap pen De geest van het Roode Kruis moet gedragen worden door geheel ons volk! Die geest die we niet kunnen ontberen wijwt echter, wanneer er onderlinge verdeeldheid heerst. Moge het niet kun nen voorkomen dat misverstanden, ver schil van mening er toe zullen leiden dat het werk van het Roode Kruis schade zal leiden. Met de wens dat God het Roode Kruiswerk in het nieuwe ver enigingsjaar zal zegenen, besloot hó. De rekening en verantwoording van de penningmeester over zón beheer over het jaar 1952 en de begroting voor het jaar 1953 werden goedgekeurd. De \oorzitter kon de verheugende me dedeling doen dat het resultaat van de inzamelingsactie 1953 zeer waarschnnlók het resultaat van 1952 zal overtreffen. Tot lid van het dagelóks bestuur werd herbenoemd de heer Kupers. Na sluiting werd een film uit het rampengebled. meer speciaal van Sta- vcnisse vertoond, terw ijl na de lunch een gezamenlijk bezoek aan het zwaar ge- i teisterde Stavenisse werd gebracht.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1