LEIDSCH DAGBLAD Eisenhower voor eenheid van Korea en Duitsland 92ste Jaargang DONDERDAG 9 JULI 1953 No. 27960 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal; f0.47 per weck Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een Locarno - verdrag weer aan de orde? President Eisenhower heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de Verenigde Staten streven naar een hereniging van Korea door vreedzame middelen. Volgens Eisenhower had iedereen in de Verenigde Staten begrip voor de aspi raties van president Syngman Rhee. Hij zeide. dat niemand uit het oog diende te verliezen, dat de Koreaanse oorlog zo wel een incident in een ideologisch ge schil als een strijd tussen legers is. Op een vraag of Elsenhower aanwij zingen had. dat Syngman Rhee zich be reid zou tonen in te stemmen met de bestandsvoorwaarden, antwoordde de Amerikaanse president, dat hij weinig meer over de toestand in Korea kon mededelen, dan hij reeds had gedaan. Eisenhower sprak zich uit voor nau were samennwerking op het gebied van het atoomonderzoek tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten. De Ameri kaanse wettelijke bepalingen, waarbij uitwisseling van gegevens op dit terrein zeer sterk wordt beperkt, is volgens de president verouderd, Eisenhower zeide geen voorstellen te hebben ontvangen om de conferentie van de ..grote drie" te Londen in- pla.its van op de Bermuda-eilanden te houden. Hij had. naar hij zeide. er nog niet over nagedacht of hij naar Londen zou willen gaan. Hij voegde er aan toe. dat, wat persoonlijke bezwaren aangaat, het met de huidige verkeersmiddelen niet veel verschil maakt, waar de conferentie gehouden zal worden. De opmerking van de Britse waarne mende eeiste-minister. Butler, dat het houden van de conferentie in Londen verstandig kon zijn, beschouwde Eisen hower als een opmerking, die terloops v.erd gemaakt en waaraan niet veel be tekenis diende te worden gehecht. Eisenhower zeide er niet voor te voelen, dat het project van het Euro pese leger terzijde wordt gelegd om tot dc eenheid van Duitsland te komen. Hij zeide sterk in de Duitse eenheid te geloven. Duitsland was voorbestemd om een grote en belangrijke deelge noot te worden in het Europese ge heel en de president geloofde, dat het een behoorlijke gelegenheid dient te worden gegeven om zelf tot eenheid te komen. Volgens Eisenhower kunnen de één wording van Duitsland en de deelne ming van West-Duitsland aan de be raamde Europese Defensie Gemeen schap wel samengaan. Deze verklaring wordt ln regerings kringen in Bonn opgevat als een nieuw bewijs, dat de Verenigde Staten voorals nog willen vasthouden aan de bestaande Europese plannen en dat zxj vastbesloten zijn een verenigd Duitsland in de inte gratie te betrekken. Daarentegen is men in socialistische kringen geneigd het te gendeel te lezen uit Eisenhowers ver klaring, dat verkiezingen in geheel Duitsland kunnen worden gehouden, on afhankelijk van de vraag of Duitsland al dan niet verenigd zal ziin. Een woord voerder der regering zeide. dat deze Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Grenoblo Nice Genéve Zürlch Locarno Berlijn Frankfort MUnchcn licht bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. half bew. regen zvnar bew. nevel onbewolkt wlndst. 22 0 wlndst. 28 0 windst. 26 0 zw 4 28 0 wlndst. 26 O no 1 27 1 zw - 22 5 wlndst. 25 0 no X 26 4 wlndst. 31 0 wlndst. 30 20 wlndst. 30 O WEERBERICHT Plaatselijk buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met plaatselijk buien met een kans op onweer. Matige, af en toe krachtige wind. ruimend van Zuid West naar West tot Noord West. (Opgemaakt te 10 uur.) 10 JULI Zon op: 4 32 uur; onder: 20 58 uur. Maan op: 3.24 uur; onder: 20.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.31 en 15 02 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In het Valkenberg tc Breda zal tijdens dc KMA-fecsten een fantas tische Dolfijn des avonds een vuur massa uitspuwen, die door een ver nuftige installatie, waardoor bran dend gas tegelijk met het water de Dolfijnmond zal verlaten, een bij zondere aanblik opleveren. Dc heer G. L. W. Sliepen, directeur V.V.V. en secretaris van de Stich ting 125 jaar KMA. boven op de Dolfijn, doch het zal hem niet ver gaan als Jonas en de Walvis. MAC MILLAN GEOPEREERD. De Engelse minister van wederop bouw en volkshuisvesting. Harold Mac MiUan. heeft gisteren een operatie aan de galblaas ondergaan. Volgens een medisch bulletin is zijn toestand bevre digend. De toekomstige Duitse luchtmacht in het Europese leger zal 86.000 man en 1400 vliegtuigen, waarvan 90 procent straalvliegtuigen, omvatten. Dit heeft oud-kolonel Johannes Steinhoff ver klaard bij een onderhoud met de „Sol- daten-Zeitung". Steinhoff is belast met luchtvaait3ancelecenheden bij het com missariaat voor de beveiliging. AMERIKAANSE VAKBONDEN STEl'NEN OOST-DUITSE VLUCHTELINGEN. De Amerikaanse afgevaardigden op het wereldcongres van het Internatio nale Verbond van Vrije Vakverenigin gen tc Stockholm hebben medegedeeld, dat hun organisaties ..een grote finan ciële bijdrage" zullen leveren aan een fonds tot steun aan Oost-Duitse vluch telingen en de achtergebleven betrek kingen van de slachtoffers van de op stand in Oost-Bcrlijn. uiting geen misverstand zou kunnen wekken, mits men deze las in samen hang met Eisenhowers verklaring, dat hxj geenszins bereid was de Europese Defensie Gemeenschap op te offeren, om een Duitse hereniging mogelijk te ma ken. In dit opzicht bevond Eisenhower zich volgens de woordvoerder in volle dige overeenstemming met de opvatting van kanselier Adenauer. Van Duitse zijde komt men overigens terug op Churchills voorstel om tot een vermindering der spanningen te komen, door de sovjet-unie een verdrag in de geest van Locarno aan te bieden, dat door Amerika zou worden gesteund. De Amerikaanse regering zou beogen de sovjet-unie te brengen tot een op geven van haar positie ln Oost-Duits- land op zodanige wijze. dat de Europese integratie zou kunnen worden voortge zet. Officiële woordvoerders in Bonn hebben te kennen gegeven, dat naar de mening van de West-Duitse regering zulk een garantie voor de Russen af doende zou moeten zijn en dat deze zou den moeten inzien, dat een binnen de Westelijke gemeenschap bewapend ver enigd Duitsland generlei bedreiging voor de sovjet-unie zouden kunnen vormen. ETHIOPIE EN LIBERIA BIJ ARABISCH-AZIATISCHE GROEP Ethopie en Liberia hebben zich aange sloten bij de ArabischAziatische groep der V N. Deze groep, die thans zestien leden onder de Afrikaanse en Aziatische mo gendheden telt. zal ln de loop van de maand bijeen komen. Zelfcritiek achter IJzeren Gordijn Verkeer te Berlijn volledig hersteld De Oost-Duitse regering heeft in een communiqué de berichten in de West- Duitse pers, volgens welke er nieuwe moeilijkheden ln Oost-Duitsland wa ren, „leugens" genoemd. Deze berich ten bewijzen, aldus de bekendmaking, dat Westelijke agenten nieuwe ongere geldheden willen organiseren, doch deze opzet zal niet slagen. De directie van de Berlijnse spoor wegen heeft bekend gemaakt, dat met ingang van heden de electrische stads spoorwegen weer volgens het dienst rooster van vóór 17 Juni zullen rijden. Dit houdt in, dat de treinen niet alleen de diensten tussen West- en Oost-Berlijn weer zullen onderhouden, maar ook die tussen West-Berhjn en dc eindstations, die m de Sovjet-zone van Duitsland zijn gelegen. Ook de Berlijnse ondergrondse zal zijn normale diensten tussen beide stadsdelen hervat-ten. De Oost-Duitse radio heeft van zich zelf gezegd, dat zi) vaak vervelend is en slechts nteuws brengt dat gunstig is voor de Oost-Duitse regering Al deze d.ngen zouden veranderd worden. Ook brieven van luisteraars waarin critiek op de regering werd ge leverd. zouden voortaan vermeld wor den. „Als vele luisteraars hun radio afzetten, is dat niet de schuld van de luisteraars, maar van de radio. Voor taan zullen wu de waarheid spreken", aldus Gessner. Hij voegde daar evenwel aan toe. dat de radio geen kans zou geven aan „vreemde elementen", die „fascistische piopaganda. anti-Russische verklarin gen of redevoeringen tegen d? eenheid van Duitsland of een verenigde arbei dersklasse" de aether in zouden willen zenden. Volgens „Tag", het blad van de West Duitse minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, Kaiser, hebben ruim 300 personen het leven verloren bij de ongeregeldheden ln Oosi-Berhm en Oost Duitsland op 16 en 17 Juni j.l. Het blad zegt dat deze gegevens afkomstig zijn van de Duitse democratische republiek. De Hongaarse minister van handel. Josef Bognar, heeft in het officiële blad van de Hongaarse communistische partij de „Szabad Nep", nieuwe beloften ge daan voor het verbeteren van dc levens standaard van de arbeiders. De minister verklaarde, dat de aan voer van levensmiddelen, vooral van groente, moet worden verbeterd, en be loofde. dat tegen eind Juli dc prijs \an meel tot ongeveer dc helft zal worden Besprekingen te Seoel Generaal Mark Clark. V N -opperbe velhebber in Korea, heeft heden in Seoel een kort onderhoud gehad met nreside.it Rhee. Bij dit onderhoud waren aanwe zig Clarks politieke raadsman Murpny. Eisenhowers speciale afgezant Robertson en de Amerikaanse ambassadeur Brig? Na afloop van het gesprek wilde Clark geen commentaar geven, doch in bepaal de kringen meent men tc weten, dat hij Rhee meedeelde, dat het V.N.-opperbeve. heeft besloten desnoods zonder Zuid- Korea een bestand te ondertekenen. Teioren had Clark besprekingen ge voerd met Robertson. Ook voerde Robert son vanochtend zijn elfde bespreking met president Rhee. welke ruim een urn- duurde. Na afloop werd geen verklaring uitgegeven. Generaal Clark verklaarde op vragen van Journalisten, dat de bestandsbespre kingen binnenkort zullen worden hervat Hii zei naar Seoel te zijn gekomen voor besprekingen met generaal Taylor com mandant van het achtste leger, en gene raal Harrison, leider van de V N.-be- standsdelegatie. Hd sprak berichten te gen volgens welke hij uit Washington instructies had ontvangen in verband met het antwoord der communisten van gisteren op zijn boodschap van 29 Juni. Hedenmiddag komen de verbindings officieren te Panmoendjon bijeen. terug gebracht Voorts beloofde hxj dat van 1 Augustus af wit brood, roggebrood en andere broodsoorten in de winkels be schikbaar zullen zijn. De prijzen van aardappels, en kolen zxjh volgens hem reeds gedaald. De textielvoorziening zal worden verbeterd. De minister gaf toe. dat de bevolking in de grote industriële centra en in de steden voortdurend leed onder de drin gende tekorten aan belangrijke goederen. Hii schreef dit toe aan het slechte be heer van de landbouwcoöperaties. Volgens radlo-Kiew heeft de commu nistische partij van de Oekraïne toe gegeven. dat klachten over de slechte kwaliteit van consumptiegoederen ge rechtvaardigd zijn. In een lange lijst niet klachten en critiek gaf de partij iCt. dat bijna op elk gebied van de openbare diensten leiding en uitvoering slecht en gebrekkig zijn. Zo ook Inzake veneer, waterleiding en stroom. Verbetering wordt toegezegd. De Zuid-Afrikaanse Volksraad heeft zich bij stemming uitgesproken voor voortzetting vai. de samenwerking met het Gemenebest, onverschillig of Zuid- Afrika een republiek wordt of niet. Met 86 tegen 56 stemmen werd een amendement van deze strekking aange nomen. ingediend door premier Malan op een motie Strauss, de leider der oppo sitie. Dc Volksraad verwierp met 89 tegen 57 stemmen Strauss* motie, dat het lands belang het best gediend zou zijn door deel uit te blijven maken van t Gemene best, met behoud van de huidige status. Amerikaanse „Offshore" orders VOOR 712000 DOLLAR IN ONS LAND De Amerikaanse autoriteiten hebben in het kader van het „Offshore Procu rement" programma opdrachten ge plaatst in Nederland en België. In Nederland voor 712000 dollar en in Belgie voor 1 millioen dollar. De order van 712000 dollar is zeer wel kom. zowel voor de Nederlandse indus trie als voor het Nederlandse leger, zo vernemen wij van bevoegde zijde, want het geldt hier een Nato-order waarvan wij zelf ook profiteren De bestelling heeft betrekking op onderdelen van wa pens ivoor 300000 dollar) en op onder delen van voertuigen (voor 412000 dol lar). Protest van Ambonse zijde TEGEN UITLATING VAN MINISTER VAN THIEL. Het bestuur van de „Badan Perwaki- lan Ra Jat Maloekoe Selatan" (een der organisaties van Ambone-e ex-militai- ren in Nederland) heeft tot de minis ter van Maatschappelijk Werk. mr F J. F M van Thiel. een bnef gericht naar aanleiding van dc door de minister ln de Eerste Kamer uitgesproken wense lijkheid van een terugkeer der Am bonse militairen in Nederland, naar Indonesië De BPMRS acht zulk een terugkeer onaanvaardbaar, evenmin „als het aan vaardbaar zou zun voor rechtgeaarde Nederlanders, om tijdens de Duitse be zetting vanuit het buitenland naar Ne derland terug te keren om zich vrijwil lig te onderwerpen aan de Duitse be zetters". Het vogelreservaat, dat gelegen is op liet eiland Scharhörn in de monding van de Elbe, werd geheel verwoest tijdens een grote brand, die daar heeft gewoed. Vele kost bare inrichtingen voor het bescher men van dc vogels, ontelbare nesten m jonge vogels werden door het 'uur verteerd. Meer dan 1/3 deel an dc aanplant ging verloren. De brandmeester van het naburige eilandje Ncuwcrk. meent, dat de brand is te wijten aan het gebruik van reukpoeder tegen de insecten. De schade wordt op enige duizen den marken geschat. Dc brandende zgn. „senatoren- barakken". Bidault naar Washington vertrokken Grote omzichtigheid (Van onze Parijse correspondent per telefoon) Gisteravond is de Franse minister van buitenlandse zaken. George Bi dault. per vliegtuig naar Washington vertrokken voor de zogenaamde „Klei ne Bermuda-conferentie" met zyn Amerikaanse en Britse collega's, die te beginnen met morgen uit vijf verschillende ontmoetingen van of zes ogen zal bestaan. Bidaults vertrek is voorafgegaan door een speciale kabmetszitting onder lei ding van president Aunol, waarbij ook de Franse opperbevelhebber in Indo china. generaal Navarre, aanwezig was. Men hecht er hier bijzondere waarde aan. dat het parlement zo net het finan ciële plan van de regering heeft -an- vaard, waardoor Bidaults positie aan merkelijk zou kunnen worden versterkt. Frankrijk heeft zich nog tijdig hersteld, zo zei ons gisteren met het nodige offi ciële optimisme een woordvoerder van de Quai d'Orsay. Zoals men weet. willen de FrmsVn hel probleem-Indo-China nu al. en dus vóór de eigenlijke conferentie ..der „grote drie", in het centrum der be sprekingen plaatsen. Maar als onze informaties iuist zijn. dan moet de re- gering-I.aniel er nog niet helemaal in zijn geslaagd een eensgezind standpunt te formuleren. Terwiil Revnaud met premier Laniel in de eerste plaats aan wenste te sturen op overleg met Ho sji minh, de commu nistische rebellenleider, of liever nog met Mno ste toen. die zll in ruil voor ziin neutraliteit in Indo-China een offi ciële erkenning door Frankrnk in het vooruitzicht zouden willen stellen, "oelt Bidault er veel meer voor om opnieuw bij de Amerikanen om militaire steun aan te kloppen ten einde de oorlog op de oude voet te kunnen voortzetten Die steun zou in Bidaults ogen echter nooit meer dan viiftie procent der totale kos ten moeen bedragen. zodat de Fransen nog politiek het laatste woord in hun voormalige koloniën die nu deel uitma ken van de Franse Unie. zouden kunnen houden. In hoeverre onder die omstan digheden het conflict kan worden ge ïnternationaliseerd. zal bovendien in Washington nader moeten worden on derzocht. Volgens de Franse minister zouden de Amerikanen aan Frankrijk zelfs nu al nooit toe willen staan op hun eigen houtje, zoals Reynaud dat voor stelt, een accoord met Peking te be werkstelligen. Bidault zou inzien, dat Frankrijk daarvoor al veel te ver door Washington op sleeptouw is genomen. Voorzichtigheid zal eveneens het motief zijn waardoor Bidault zich ten aanzien van de Russische voorstellen of verlokkingen en dc Westerse hou ding jegens Duitsland zal laten leiden. In Parijs meent men. dat Foster Dulles al zijn invloed zal willen aanwenden oin bij zijn Franse collega's meer begrijj voor kanselier Adenauer op te wekken en hem. kort voor de Duitse verkiezingen, zelfs de officiële zegen van het Westen mee te geven. De sterke stromingen, zowel in West als in Oost-Duitsland. die streven naar hereniging van het oude Duitse rijk. ontmoeten bij de Fransen uiteraard wel enig begrip, maar toch vooral ook de nodige vrees en daarom wenst men zich tegenover Bonn eerst, en voorlopig nog zoveel mogelxlk. op de vlakte te houden: ook omdat het Westen zo de beste kansen voor een transactie met Moskou zou kunnen houden. Wat Rusland zelf aangaat, beroept men zich in Parijs vooral op een be langrijk rapport, dat de Franse am bassadeur in Moskou. Joxe. in het be gin van deze week gezonden heeft. Volgens Jo\e moeten er in het huidige onoverzichtelijke stadium van ontwik keling achter hot IJzeren Gordijn bij het overleg met het Kremlin de ge bruikelijke dinlnmatie-kanalen verre de voorkeur hebben boven spectacu laire conferenties der grote vier op hoog niveau. Dit is zeker ook wel het oordeel van Bidault. wiens persoonlijkheid altijd naar omzichtigheid geneigd heeft, en op dit kardinale punt van de besprekincen heeft Frankrijk dus ongetwijfeld een positie ingenomen welke zich veel dich ter bjj het Amerikaanse dan bii het En gelse. of juister: bij Churchills persoon lijke, standpunt bevindt. Varkensprijzen zakken HANDEL WEINIG WINSTGEVEND De voorzitter van de Ned. Bond van Varkenshandelaren, de heer J. Lok uit Boaegraven heeft gistermorgen tijdens het Bondscongres in de „Vereniging" te Nijmegen de ontwikkelingsgang van zijn landelijke organisatie geschetst. Hij legde er de nadruk op dat de export handel moet worden opgevoerd in het belang van onze deviezenpositie en van dc Nederlandse veeteelt. De prijzen zakken aldus spreker. Dc han del in varkens is weinig of niet winst gevend meer. De Vecartsenykundige Dienst zorgt er echter voor dat de kwaliteit van het Nederlandse export vee op peil blijft. Dc vakopleiding van de handelaren zou nog meer bevorderd kunnen worden door oprichting van een veehandelsvak school. Spr. betoogde dat de Nederland se georganiseerde varkensveehandel moet worden ingeschakeld in de P B O.. De secretaris de heer A. C. Wester- veld uit Den Haag wees er op, dat de Bond in contact met andere organisaties en de SER al de nodige stappen hiertoe heeft, gedaan Tenslotte pleitte de voor- zitter voor internationale samenwerking op handelsgebied. Hier is eis. aldus spre ker: „samenwerken of samen onder gaan." De jaarverslagen werden goedge keurd. Er is een batig saldo van f. 40.037. De volgende jaarvergadering zal worden gehouden ln Assen of Leeuwarden. De heer Joh. de Veer, voorzitter van het Bedrijfschap voor vee en vlees wees er in een rede over „De huidige vleespositie" op. dat in 1953 ons land over 3.000.000 varkens kan worden be schikt. Dit is bijna 500.000 meer dan vorig jaar. Er is 35.000 ton varkens vlees beschikbaar voor export, waar van reeds 25.000 ton weg is. Tevens is 8000 ton voor bacon beschikbaar. Er is een tendens tot prijsdaling, vooral voor vetspek. Meer dan ooit moet de veeteelt en da handel thans gericht zijn op bijzondere kwaliteitsproducten, vooral voor bacon. Men zal zich moeten houden aan da richtlijnen van het Landbouw Technisch Bureau, dat de richtprijzen regelt naar de wereldmarkt van voedingsartikelen voor vee. De regering waarborgt dan bij uitvoer een lonende prijs. Potvis op Texel aangespoeld Op het Texelse strand bij paal 7 ls een potvis aangespoeld van 15 meter lengte Het d:er. dat ongeveer 30 ton weegt, verkeert in verregaande staat van ontbinding. De conservator van het Texelse mu seum zal het dier ontleden. Boerhcnoeddin Harahop thans officieel formateur President Snckarno heeft gistermid dag mr Boerhanoeddin Harahap offi cieel aangezocht een kabinet te vor men. De nieuwe kabinetsformateur, die een week de tijd heeft om te trachten een kabmet te vormen, zi' voldoende steun het Parlement zal lebben zal eerst ae p N I uitnodig en om besprekingen te voeren over de formatie en daarna pas zal hij met de andere partijen spreken. De 36-jarige Harahap behaalde de meestertitel aan de Gadjah Mada Ur.i- versiteit in Djokjakarta n 1951 HU was o.a hd van het werkcomité (KNIP) gedurende de onafhankelijkheidsstrijd.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1