LEIDSCH DAGBLAD FLINKE MENSEN i.v. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN 92ste Jaargang ZATERDAG 4 JULI 1953 No. 27956 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vcrkiezimgs - wee ën Verkiezingen kunnen veelal tot Vreemde dingen aanleiding geven. In een dergelijke periode wordt soms te veel gelet op het enge partijbelang, te weinig op het overheersende landsbe lang. Het is wellicht de grootste füut, die aan het democratische bewind kleeft, maar waarvoor de oplossing nog altijd niet is gevonden; vermoedelijk zelfs niet te vinden is. Hetgeen echter niet wegneemt, dat zodoende brokken kunnen worden gemaakt, die moeilijk te herstellen zijn Het zou voor Duitsland te wensen zijn, dat in September geen verkiezin gen op het program stonden, want juist door deze verkiezingen dreigen dingen te gebeuren, die niet alleen niet wen selijk zijn, maar bovendien gevaar in zich bergen voor de ontwikkeling der algemene politiek. Juist in een periode, dat Moskou biijk geeft van de grootste onmacht en dus een krachtige politiek van het Westen meer dan ooit wenselijk is, om niet te zeggen noodzakelijk, getuigen de Duitse socialisten van een mentaliteit, die voor de Westelijke zaak weinig minder dan funest mag worden genoemd! De opstand in Oost-Duitsland is meer dan van plaatselijke betekenis geweest, is een symptoom van het ernstigste ver zet tegen de rode dictatuur. Dit verzet kan met hoog genoeg worden aangesla gen. Feitelijk is door het gebeuren in Oost-Duitsland de vlam aangestoken, die voor de onderworpen satelliet-lan den het begin van de bevrijding van de rode terreur doet gloren. Verbazen doet het dan ook niet, dat, zij het nog met direct te controleren, ook van el ders berichten doorsijpelen van op stand. zoals uit Polen en Hongarije. Trouwens het feit, dat de Hongaarse re gering onder pressie van Moskou het veld heeft moeten ruimen, spreekt boekdelen! En dit terwijl de regennfe van Tsjecho-Slowakije heeft moeten erkennen, dat arbeidersoproeren moes ten worden bedwongenBulgarije en Roemenië zijn evenmin onberoerd ge bleven, al is niet precies te zeggen, hoever daar het verzet gaat! Niet voor niets heeft president. Eisen hower de onderworpen landen in het Oosten van ons werelddeel verzekerd van de Amerikaanse sympathieën, al kon hij uit de aard der zaak geen di recte steun toezeggen. Dat zou immers getuigenis hebben afgelegd van Weste lijke agressie en agressie is het Westen ten enenmale vreemd, alle beschuldi gingen van het Kremlin ten spijt. Wel mocht men verwachten, dat het Westen unaniem zou beseffen, dat juist thans de grootst mogelijke een heid over alle partij-verschillen heen, zaak is. Helaas, die verwachting, ge rechtvaardigde verwachting als gezegd, wordt met beantwoord, integendeel. Met verkiezingen in September voor de boeg, kunnen de West-Duitse socialis ten niet de moed opbrengen om partij belang ondergeschikt te maken aan het grote doel, dat ook hen voor ogen staat: de Duitse eenheid en de bevrij ding van de onderworpen volken van de rode dictatuur. Zeker, ook zy willen het goede, maai de verkiezingsroes doet hen grijpen naar verkeerde methoden. Zij richten te zeer het oog op hot neerhalen van de politiek van Adenauer in het oog der kiezers om zelf voordeel te behalen, vergetend, dat zodoende schade van met te schatten betekenis wordt toege bracht aan de grote zaak, waarom het guat. Hoe groter en steviger bevestigd de macht van het Westen momenteel staat, des te zwaander zal het voor Mos kou vallen om zich te handhaven. Het zijn de West-Duitse socialisten, die braaf hebben meegeholpen om de ves tiging van een dergehjke macht te voor komen. Had Bonn het ED.G.-verdrag geratificeerd, het zou cr voor het Wes ten heel wat beter hebben uitgezien, ook wat betreft de ratificatie-mogelijkhe den an andere Westerse landen, waar te zeer getraineerd wordt, mede door de aarzelingen in Duitsland. Aan Ade nauer mocht echter niet het succes worden gegund van de overwinning, evenmin als nu het voordeel van het gebeuren in Oost-Duitsland! Intussen mag niet de schuld van ver troebeling der verhoudingen in het Westen alleen op de Duitse socialisten worden geschoven. Wat te zeggen toch van de malle vertoning in de Bondsdag inzake de schuldenregeling? Al is het tenslotte goed afgelopen na verwer ping volgde immers aanvaarding toch is het kwaad gesticht:* veront waardiging in Frankrijk en gerecht vaardigde verontwaardiging! Daarvoor zijn regeringsaanhangers dn de eerste plaats verantwoordelijk, al gaan de socialisten mede met vrij uit! En wat te zeggen van de Saar-resolutie, dieniet anders bewerken kan dan de Frans- Duitse controverse te bevorderen. Zulks als gevolg van onnodige scherpte. Daarvoor zijn de socialisten grotendeels wel verantwoordelijk, want uit verkie zingsoogpunt moest de aanhang van Adenauer wel meegaan Intussen as de Frans-Duitse stem ming door dit gebeuren tot het nulpunt gedaald en zodoende de zaak van het Westen onnoemelijke schade toege bracht 1 De verkiezingen dn West-Duitsland mogen dan belangrijk zijn, de gang van zaken getuigt van benepen partij belang. waaraan de grote politiek on dergeschikt wordt gemaakt, volkomen ondergeschikt. Kortzichtigheid overheerst! WEERBERICHT Droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt tc 10 uur). 5 JULI Zon op: 4.27 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: uur; onder: 15.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.32 en 10.02 u. Doodtij. (6/7 te 10.40 en 23.15 uur). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's en een Bijvoegsel. Slecht besluit van West-Duitse Bondsdag Geen eenheid De eerste West-Duitse Bondsdag heeft Zijn taak volbracht. Hij komt op 29 Juli nog één keer bijeen, en wel in de grote concertzaal van het nieuwe ge bouw van de Nord West Deutsche Rundfunk te Keulen, omdat de zittings zaal in Bonn van de zomer omgebouwd uitgebreid wordt. Maar deze bijeenkomst zal uitsluitend in enige beredderingen zijn gewijd. Het eigenlijke parlementaire werk is giste- beéindigd. De parlementariërs heb ben hun mandaat niet cadeau gekregen. Zij hebben er in de afgelopen vier jaar hard voor moeten werken. In totaal zijn er 280 zittingen gehouden, waarvan men de protocollen op 14.000 bladzijden kan nalezen. Het aantal commissievergade ringen bedraagt meer dan het tienvou dige daarvan en er zijn ruim 500 wetten aangenomen, waarvan vele uitermate in gewikkelde bouwsels zijn. Afgevaardigden zijn overwerkt ge raakt in de afgelopen zittingsperiode en twintigtal heeft in min of meer directe samenhang met de parleman- arbeid de dood gevonden, zoverre alle respect voor de pres taties. die in Bonn geleverd zijn. Maar één ding heeft het in de zittingszaal de Rijn toch tot de allerlaatste dag en het allerlaatste uur ontbroken: aan decorum en waardigheid. Politieke en persoonlijke animositeit heeft daar vormen aangenomen, die langzamerhand een groot gevaar voor de Duitse democratie opleveren. Want deze animositeit uit zich by voorkeur in obstructie en degradatie van de parlementaire arbeid. Het is symbolisch, dat de Bondsdag zijn werk van vier jaar besloten heeft met een lawaai-scéne van de ergste soort. De sociaal-democraten vonden het nodig in gesloten gelederen de zaal te verlaten, zodat een stemming over de sociale woningbouw (die overeenge komen was maar door de sociaal-demo craten tenslotte toch niet gewenst werdi bij gebrek aan het vereiste quorum niet plaats kon hebben. Bijna zou men zeggen: eind slecht al slecht. In de Bondsdag werd, na dit incident, 'er „doodgravers van de democratie" gesproken, maar daarmede bedoelen de heren van de democratische partyen na jaar samenwerking in eén parle ment niet extremisten, of dergelijke, maar elkaar. Onder deze omstandigheden heeft men gisteren, wat hypocritisch, ook nog besloten de dag van de Oost-Ber- ïynsc volksopstand 117 Juni) tot „dag van de Duitse eenheid" en nationale ge denkdag te verklaren. In het parlement Bonn althans is deze eenheid verre te zoeken. Verder was het gisteren „koffie na". Men had namelijk ook de laatste dag uitgezocht om over een verlaging van de hoge koffie- en thee-belasting te stemmen. Tot kennelijke consternatie van de minister van financiën, Schaffer die geschokt de zaal verliet kwam deze verlaging er verrassenderwijs ook nog door. De belasting op koffie en thee zal in West-Duitsland voortaan nog slechts drie Duitse mark per kilo be dragen. Dit is echter niet alleen een te leurstelling voor de minister van finan ciën. die meent deze belastinggelden met te kunnen missen, maar tevens een jobstijding voor de smokkelaars! Men verwacht, dat in West-Duitsland de prys van een pond koffie nu ineens van ongeveer 17 tot ongeveer 9 D.M. zal dalen. In de grensstreken is dit bericht reeds als een bom ingeslagen Het provinciale gerechtshof te Bali- kesir. in Turkije, heeft, n. a. v. door de verdediging aangevoerde argumerften, bepaald dat het niet bevoegd is de zaak te pen de Zweedse gezagvoerder ter koopvaardij Lorenbzon in behandeling te nemen. Lorentzon is gezagvoerder van het Zweedse schip, dat in April j. 1. in de Dardanellen tn botsing is gekomen met de Turkse onderzeeboot „Dumlupinar" De .Dumlupinar" zonk en 99 van de 104 opvarenden kwamen om het leven Onder de viif overlevenden bevindt zich de commandant van de gezonken duik boot. Ceieb'oglu, die er. evenals Lo rentzon. van wardt beschuldigd de .voorschriften voor schepen in volle zee" niet te hebben nageleefd en daar door te hebben biieedragen tot het ont staan der noodlottige aanvaring. Het hof van Balikesir heeft de zaak 'envezen naar dat te Burhanye. Mount-Everest mannen munten uit door eenvoud en bescheidenheid Pla". sar expeditie naar andere Himaiaya-toppen De helden van de Mount Everest zyn thuis. Wat het eerst treft bij een ont moeting met deze mannen, die een van de werkelijk grote prestaties van deze eeuw hebben verricht, is hun eenvoud en diepe bescheidenheid. Zu tonen geen zweem van zelfverheerlijking of zelfs maar van gerechtvaardigde trots. Vul gaire recordjagerij is deze bergbeklim mers, die zich temidden van de majes teit der natuur nietig weten, volkomen vreemd, zy zitten vermoeid op het podium van de zaal van het Britse Aardrijkskundig Genootschap voor een gesprek met de pers. Twaalf kerels, die de hoogste berg ter wereld hebben bedwongen. Dertig jaar lang was het tevergeefs geprobeerd Bij tien voorafgaande pogingen lieten 16 klimmers het leven Vorige herfst was het de Zwitsers bij na gelukt, maar ze faalden op de laat ste 300 Meter. De Tibetaanse drager Tensmg was er reeds vijf maal by geweest. Dit keer volgde voor hem de bekroning. Met- de Nieuw Zeelandse byenhouder Hillary bereikte hy de top. De twee waren door de leider der expeditie aangewezen om als tweede paar een aanval op het laat ste stuk te doen, nadat het tweetal Evans—Bourdillon de voorafgaande tw> had bereikt. Deze hadden mogen doorgaan als het niet te riskant was. Maar het weer was die dag tegen Toen was de laatste etappe voor Hillary en Tensing. Men kan het de mannen nauwelijks aanzien dat zij dit. avontuur hebben be leefd. Zij lyken helemaal niet stoer van wege hun typische slanke Engelse 11- WeerraDporten Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Genéve Zurich Locarno Berlijn Frankfort MUnchen Wenen InnsbrUck geheel bew. ono 2 geheel bew. wlndst. geheel bew geheel bew. zwaar bew. half bew. windst 27 0 w 2 23 0 GEEN POLITIEKE UNIFORMEN IN WEST-DUITSLAND. In dc West-Duitse Bondsrepubliek is het in de toekomst verboden in het openbaar of in een vergadering unifor men. gedeelten van uniformen of der gelijke kledingsstukken te dragen als uitdrukking van een gemeenschappe- lyke politieke gezindheid Het verbod geldt niet voor leden van jeugdverenigingen, die zich voorname lijk met de verzorging van de jeugd be zig houden Verder is het verboden in het open baar of in een vergadering kentekenen van voormalige nalionaal-socialistische organisaties te dragen. Dertien maanden oud is ze pas, die kleine Mclinda Carroll Morrel!, dc dochter van Mevrouw William Brice Pinder van het eiland Nassau Lopen kan ze nog helemaal niet goed. maar zwemmen dat ze doet. Ongelofelijk gewoon! Mclinda springt, alsof het zo niets is. voor zo'n petieterig mensje, in het diepe had van het Roney Plaza Hotel m Miami en zwemt rustig het gehele bad over - een lengte van m< dan eventjes 15% meter -In het water voelt de kleine Carroll zich bepaald in haar element. chaamsbouw en zyn zelfs niet door de zon gibruind. Deze mensen van omstreeks 30 ma ken, nu zy weer baardeloos zyn, een wat jongensachtige indruk in hun blijk baar wat onwennig zittende gewone kle- De enigszins onrustige kolonel Hunt, de leider met zijn blond krullend I haar en vriendelijk gjzicht, heeft niets een militair. Hij doet eerder den- aan de voorzitter van een plaatse- I lijke botaniseerclub. Hij spreekt met 1 zachte stem en zijn glimlach werkt aan- stekelyk. Men bespeurt aan alles dat dit een J ideaal team iz geweest. Het is juist, het :en in groepsverband, dat m hoge mate tot het welslagen van de expeditie heeft bijgedragen. Verder moet het sue- ces aan het over het algemeen constant gunstige weer worden toegeschreven. I Op de vragen antwoordt nu de een, dan de ander Men voelt dat hier ka- 1 meraadschap heerst. Elke taak, die ver richt werd, was even belangryk voor het geheel. Daarom doet het er ook met J wie aangewezen werden om de top te beklimmen en doet het er ook hele maal niet toe, wie van de twee uitver korenen de eerste voet heeft gezet op het uiterste puntje, dat trouwens een klein plateau was. Bergklimmen is langzaam voortgaan langs hetzelfde touw. Hillary dankt trouwens aan dat touw zyn leven, toen hy door een ys- blok getroffen in een afgrond slipte en door Tensing er uit getrokken werd. Het was perfect weer, toen zy de top bereikten. Het panorama was fantas tisch. maar beide mannen waren niet geheel gerust voor de terugtocht. Zy bleven 20 minuten op de top. Hillary nam een handvol steentjes als souver- nir mee. Op tyd keerden zij in het kamp terug met nog net voldoende zuurstof. De laatste obstakels bleken groter dan uit de Zwitserse foto's viel op te maken. De lange, opgewekte Hillary, die de lok over zijn voorhoofd steeds moest te ruggooien. wil er, evenals de anderen, opnieuw op uit. In de naaste toekomst zullen zy, zo is het plan. een aanval "vagen op een nog nooit beklommen top an de 7000 meter hoge Kang Chen Junga, welke ook deel uitmaakt van de Himalaya-keten. Dit is op twee na de hoogste berg ter wereld. 22 jaar geleden de laatste poging gedaan deze berg te veroveren. Wat zjjn de kansen? Het beste is het te proberen, antwoord Hillary geestdrif tig onder applaus. Het lesk alsof hy ieteen wilde gaan! Hy keert echter ?rst naar zijn byen terug. De donkerbruine Tensing is klein en tenger. Hy is gekleed ln een khaki-pak. Het applaus bij binnenkomst beant woordde hy met gevouwen handen en een lichte buiging. Hij is ernstig en wat onzeker in deze voor hem geheel nieuwe wereld. Maar hy is kennelyk gelukkig Uit de zaal worden hem vragen in het Hindoestans gesteld. Na 20 jaar heeft hy zyn doel bereikt. Op het vliegveld drukte hy ieders handen, zelfs die van de politie. Tydens 'liegtccht zagen hy. zyn vrouw en Prinses Beatrix en Prinses Irene j burgemeester is - behield de loco- brachten niet haar schoolklas een 1 burgemeester de ambtsketen en hij bezoek aan Madurodam. Daar liet leidde dc Koninklijke burgemeester een officieus bezoek was aan liet door het stadje, stadje, waarvan Prinses Beatrix dc heeft nog altijd werk van 16 tot 30 jaar. Aanmelden a.s. Maandag- en Dinsdagavond van 7 tot 9 uur en des morgens van 9 tot 12 uur aan de PERSO NEELSAFDELING, ZIJLDIJK 19, LEIDERDORP. zyn beide dochters, die met hem mee kwamen, voor het eerst van hun leven de zee. Zy konden hun ogen niet ge loven Van de afschuwwekkende sneeuw man" heeft de expeditie geen spoor ge vonden. Op niet minder dan 9000 me ter vloog er nog een bergkraai rond. Hunt herhaalde nog eens. dat de Zwitsers pionierswerk voor hem had den verricht. .Zy hadden hun ervaring te zyner beschikking gesteld. Zy vonden nog door hen achtergelaten voedsel, dat ze dankbaar opgegeten hebben. Ook hun stukgewaaide tenten stonden er nog. Van sporen van verongelukte expeditie leden uit vroeger jaren werd niets ont dekt. De laatste bergkam, naar de top leidende, was van een karakter dat Al pinisten in Zwitserland bekend is. Ge lukkig was de rots niet geheel door ys bedekt. Er waren geen speciaal gevaarlyke ogenblikken voor de groep als geheel, maar deze stond voortdurend bloot, aan tal van risico's, vooral door de steeds neervallende ysblokken Ook gletcher- kloven openden zich vaak plotseling. Hillary vertelde dat de laatste 150 meter naar de Zuidelyke top door die pe sneeuw niet safe was. In „normale" omstandigheden zou hij hebben gestopt, maar nu ging hij door. Verdere moeilijkheden leverden sneeuw stormen en lag" wolken op. Na 8000 M- weigerde de radio te functionneren. Dan was er soms de uitputting. Met gemengde gevoelens sprak men over de zuurstof apparaten, welke vaak bevroren raakten. Door hun zwaarte waren ze vaak meer dan een last. Zon der zuurstof kon men echter in een mi nuut niet meer dan vier stappen doen. Korte tyd bestond zelfs de vrees dat men door gebrek aan zuurstof niet meer terug zou kunnen. Het draagprobleem was uiterst moei lijk, vooral toen in de beslissende fase drie van de vyf sjerpa's door hoogte ziekte waren aangetast. Op de vraag of de aardigheid er nu af was en geen pogingen gedaan zouden worden om de Everest opnieuw te be klimmen, luidde het oordeel van de ex peditie dat het tegendeel waarschynlyk het geval zal zijn. Misschien zal het nog eens zonder zuurstof-apparaten door anderen worden geprobeerd. Ook kan de poging langs een andere route worden herhaald. De vermoeide expeditieleden werden uitermate afgemat door de journalisten, televisie-, film- en radiomensen, zij zul len nu tien dagen volledige rust nemen. Hunt en Hillary zullen binnenkort door koningin Elizabeth worden geridderd, terwijl Tensing eveneens een onder scheiding zal ontvangen. De koningin heeft er op gestaan dat Hillary per soonlijk het verhaal van zijn belevenis sen vertelt. Een der expeditieleden, dr. Evans, is in Nepal achtergebleven voor het maken van kaarten. In de herfst zal de film, welke de ex peditie heeft gemaakt, gereedkomen. Men zal dan een betere indruk krygen van het epos der Everest-verovering dan door de fragmentarische Informaties van thans. Later zal kolonel Hunt zyn ervaringen in een boek vastleggen. Oud-Leiden Koel weer Het KJJ.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen is er geleide- lyk enige verandering gekomen in de algemene luchtdrukverdeling. Het vlak ke lagedrukgebied boven Europa, w in onweersbuien voorkwamen, nan betekenis af en een rug van hoge druk breidde zich van dc Britse eilanden over Frankrijk en onze omgeving uit Dit had tot gevolg, dat ons land in een Noordelyke luchtstroming kwam, waar mede koelere lucht van de Noordzee ons land binnenstroomde. De buienactiviteit werd hierdoor belangrUk kleiner. Alleen in het Zuid-Oosten van het land kwa men gisteravond nog onweersbuien voor Op het vliegveld Zuid-Limburg viel öaarby zelfs nog 52 m M. regen Gedu rende het weekeinde blijft de Noorde lyke tot Noord-Westely'ke luchtstroming aanhouden, zodat het koele weer zal voortduren. Vanwege de nabyheid van de eerder genoemde rug van hoge druk zyn de regenkansen gering. Het in 1928 overkluisde Gangetje nabij dc Karnc- mclksbrug, gezien van een andere kant dan bij een vorige opname. Deze foto werd ons toegezonden door Mevr. N Rietdijk. Prinsegracht 103 tc Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1