I bent een man naar m'n hart! LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 2 JULI Leidse Zwemkampioenschappen Sleutelstad behaalt 6 van de 12 titels Er Is de laatste jaren op zwem ge bied In Lelden wel een en ander ver anderd. Veranderd ten goede, veranderd ook ten kwade. Verheugend ongetwijfeld mag het genoemd worden, dat de jonge zwem verenigingen zulk een prachtige vitaliteit ten toon spreiden, dat z(j in staat zijn een rol van betekenis te spelen en op de kampioenschappen, welke gisteravond verzwommen werden hebben z(J dit duidelijk gedemonstreerd. De Sleutelstad, na de jongste oorlog opgericht, slaagde erin op zes van de twaalf te verzwemmen titels beslag te leggen, terwijl de overige zes ge lijk verdeeld werden tussen de Leidse Golfbrekers en de Zijl. Drie titels dus voor de Golfbrekers, slechts drie jaar oud. en drie titels voor de Zijl, ter wijl de Leidse Zwemclub er ditmaal niet aan te pas kwam. evenmin trou wens als de Leidse Watervrienden, die zich nog niet tot de hoogte van de andere jonge clubs hebben weten op te werken. L.Z.C. en Watervrienden i de uitslagen I Tenslotte nog de resultaten: kwamen er niet aan te pas. Dames. 50 meter vlinderslag: 1. A. De Sleutelstad, steunend vooral op P. j f ®°lfbr 40.2 sec.; 2. B. Walenkamp Bekkering, W van Zijl en J. Renslnk J Lz£40.8; 3. R. Oostrom,.Sleutelstad 41 bij de heren en op Hannle WerterCas- _*P,? ,e5cr«»V«o»s pers bij de dames, slaagde erin zes titels ,u,«o 11T8; 3 te bemachtigen: 100 meter vlinderslag j w- Staveren, LZC 1-19 8. heren. 100 meter schoolslag dmaes. en! 100 me'e.r ,^„00i~e erte£r: heren, wat de persoonlijke nummers be- paspers, SI. 1—9-• C. van Iterson, Zyl treft en voorts drie estafettenummers 1 3-' 3 A. Pley. Golfor. 134.F 4 maal 50 meter wisselslag est dames. 4 1(*> ru_s 8J i L maal 100 meter wisselslag est heren en L2K2; 2. J. de Haan. tenslotte de 5 maal 50 meter vrye slag E. Stouten 1.33.6 (L. Bmsbergen 1-25.5 heren Door dit resultaat legde de 8ea.' 4 maal 100 meter wisselslag est 1. Sleutelstad 2 424; 2. Leidse Golfbr. 2.44.5; 3 LZC 2.47.2. 5 maal 50 meter vrije slag est.: 1 De Zyl 2 589, 2. Leidse Golfbrekers 3.08.-; 3. Sleutelstad 3 12 6. Heren 100 meter vlinderslag: 1. W. van zyi, SI. 1.15 8; 2. P. Bekkering. 61. 1.17.6; 3. H. Oostrom, Golfbr. 1.19.1. 100 meter rugslag: 1. H. de Tombe. Zijl 116.2: 2 J. Renslnk. SI. 120 5. 3. Th. Bik, Golfbr. en G. Kramer. LZC Sportsplinters Sleutelstad beslag op de voor deze kam pioenschappen uitgeloofde Oxford-be- ker. terwyi zy door het best geplaatst in puntenaantal tevens winnaar werd van de Sporthuis Bergers-wisselbeker. De Leidse Golfbrekers zyn het laat ste jaar met sprongen vooruit gegaan. Adrie Pley opende het programma al dadelijk met het behalen van een titel, n.l. in de 50 meter vlinderslag, welke zy won ln 40 2 sec daarmede haar oud- clubgenote Bep Walenkamp, krlngkam- p.oene op de 3 maal 100 meter wissel slag. met 06 sec kloppend. Reeds het volgende nummer deed de Golfbrekersharten weer angstig klop- Rinnan. l,zc 1^7.4. pen. want de 100 meter vlinderslag voor 100 meter vrye slag. 1 F_ Thjjssen heren bracht H Oosterom aan de kop Zyl 1.04 2. H .Oostrom, Golfbr. 1.07.6; vóór Van Zyl en Bekkering, terwijl hij 3 L. Zitmam LZC 1.09. als eerste het keerpunt nam. Het bleek 4 maal 100 meter wisselsag est.: 1. evenwel, dat hy teveel van zijn krach- Sleutelstad 5_01^5; 2 LZC 5>24.2: 3. Leld- ten had gevergd, zodat én Wim van se Golfbiekers 5.41.8. De Zyi-ploeg. die Zyl èn Peter Bekkering hem passeerden als tweede was aangekomen, werd ge en hij met de derde plaats genoegen diskvvalificeerd. moest nemen I 5 maal 50 me*er vrye slag est.: 1. In het nummer 100 meter vrye slag i, 2l31,: ,2\ LZ£ I 2.35.8; 3. voor dames bleek duldeiyk. dat de twee- Jeugdploeg Sleutelstad 2.46. de serie veel sneller was dan de eerste. Jo de Groot werd winnares ln de eerst? serie, maar haar clubgenote. Loesje Zandvliet won de tweede vóór E. Stou ten, W. van Staveren en L. Bmsber gen. Hennie de Tombe blykt nog Immer een troef in handen van de Zyl te zyn. Hy won op overtuigende wyze de race. hetgeen de voorsprong van ruim vier seconden wel bewyst, maar de Sleutel stad heeft op dit nummer ook een co- ming-man, n.l. in de jeugdige J. Ren slnk. die op dit nummer tweede werd voor Th. Bik van de Golfbrekers en G. Kramer van de LZC, die geiyk eindig den. De 100 meter schoolslag was voor Han nle WerterCaspers. die nog niet veel van haar oude kracht blijkt ingeboet te Z. K. H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aanvaard van het waterpolotoumool om de Trofeo Italia, dat van 17 t/m 22 Augustus te Nijme gen zal worden gehouden. De protestcommissie van de KNVB heeft het protest van DFC tegen het toekennen van het derde doelpunt van Volendam ln de promotiewedstryd DFC -Volendam, op 21 Juni te Dordrecht ge speeld, afgewezen. De uitslag van de wedstrijd biyft dus gehandhaafd op 4-3 in het voordeel van Volendam. De Internationale athletiekwed- stryden. die de Haagse Trekvogels op Woensdag 8 Juli op „Dulnhprst" te Wassenaar zouden houden en waarvooi o m. de Tsjech Emil Zatopek was uitge nodigd, zyn voorlopig uitgesteld. In de halve finale van het tournooi om de Davis cup (Europese zone sen België en Italië, welke wedstrijd op 10. 11 en 12 Juli a s. te Brussel wordt gespeeld, zullen de Belgische kleuren worden verdedigd door Washer, Bri- chant, Mezzl en Geelhand. Met ingang van 1 Juli heeft de se cretaris van de sportcommlssie van de Kon. Ned. Wielren Unie. de heer J J. Eek (Wassenaar', wegens zakelyke :tie als zodanig moeten neerleggen. Ook heeft de heer Van Eek zich niet beschikbaar gesteld als chef d'équipe voor de wereldkam pioenschappen wielrennen, welke vol gende maand in Zwitserland w orden ge houden. De Tafeltennisclub „De Treffers" speelt as. Vrydag om 7 uur op het DOSR-terrein een voetbalwedstryd te gen de Muziekver. „Liefde voor Har monie". Daar zal een aardige wys op gaan! DUIVENSPORT P. V „DE REISDUIF" Wedvlucht eerste jonge duiven vanaf Tilburg, gelost om 8 uur met ZO. wind. Afstand p'.m. 78 km. De eerste vogel be reikte haar hok 9 uur 18 29. D Bey 1-9. G. Stein 2-3-6-15;; W. Burgy 4; H. v Rossum 5: I. Haasbeek 7-18: H. de Haas 8-13: D. v. d. Nieu- wendyk 10: J. Ligtvoet 11-14; H. v. Wezel 12; H Hlllebrand 16: P. Mooten 17; T. Platteel 19; M. Schróider 20. Nielsen en Seixas in de eindstrijd Om de Wimbledon - titels Wimbledon 1953 zal in de geschiedenis blijven voortleven als het tournooi van Kurt Nielsen. Wat niemand verwachtte en wat zelfs de grootste tennis expert niet als ziin nrognose zou hebben durven uitspreken heeft deze 22- jarific student aan de Technische Hogeschool van Kopenhagen gepresteerd: als ongeplaatste speler bereikte hii de finale van het herenenkelspel. Acht tienduizend begeesterde toeschouwers brachten de handen op elkaar, toen Nielsen Woensdagmiddag in 3 straight sets als overwinnaar van Jaroslav Drobnv in de halve finales van het centre court stapte. De brilliante zege. hebben. Drie seconden bleef zy voor op die Vic Seixas enkele uren eerder in de andere halve eindstrijd op Mervvn x""*""- -o-"* Op het nummer 100 meter schoolslag heeft de Sleutelstad in Bekkering en Van Zyl twee cracks, die moeilijk te verslaan zyn, maar de LZC-er L Zit man werd toch goede derde. Een onverwacht succes en een kam pioenstitel veroverde Loesje Zandvliet vervolgens in het nummer 100 meter rugslag. Wel werd dit nummer gewon nen door de L.Z.C.-zwemster L. Bins- bergen, doch zy werd gediskwalificeerd, zodat Loesje Zandvliet op de titel be slag legde. Het laatste persoonlijke nummer was tenslotte weer voor de Zyl. daar F. Thljssen de 100 meter vrye slag in de mooie tyd van 1 min. 4 sec. aflegde. DE ESTAFETTES (Ingez. Med.-adv.) Iemand die weet wat hij wildie zijn keuze op kwaliteit bepaalt, op de rotsvaste, niet te evenaren ROXY-kwaliteit. Daar houdt U het op en daarom bent U een man naar m'n hart! De eerste beproevingen voor premier Laniel Nieuwe Franse regering staat voor loodzware financiële zorgen Chaotiscli fiscaal stelsel en lasten herbewapening oorzaak aanzienlijk begrotingstekort Groot was de spanning vervolgens bij de vier estafettenummers. Drie waren er voor de Sleutelstad, ëen voor de Zijl. In punten uitgedrukt kregen we ten slotte het volgende resultaat: l. De Sleutelstad 2055.1, 2. Leidse Golfbrekers 2144 2, 3 LZ.C. 2188.9. 4. De Zyl 2235.6, 5. Leidse Watervrienden 23458 p Na afloop werd nog een waterpolo- wedstrijd Leiden—Den Haag gespeeld, wat een spannende kamp werd met een 3—3 uitslag wel als beste resultaat. De beide keepers vormden wel het beste deel van de ploeg De gasten namen het eerst de leiding, doch toen een hunner uit het water werd gezonden, maakte Van Zyl na enige tijd gelijk, met welke stand ook de rust kwam Na de hervatting slaagden de Hage naars er uit een dubieuze corner in weer de leiding te nemen, maar opnieuw maakte Van Zyl gelyk. Toen daarop van elke party een speler naar de kant verwezen werd heroverde de midvoor der gasten voor de derde maal de lei ding voor zyn ploeg, doch ook ten derde male maakte Van Zijl geiyk en met 3-3 kwam het einde van deze wedstrijd en van het gehele zwemtoumool. dat deel nemers en deelneemsters zowel als het talrijk opgekomen publiek ongetwyfeld veel voldoening zal hebben geschonken. PAARDENSPORT Courses te Duindigt. De uitslagen van de gisteren gehouden courses te Duindigt luiden: Doc-prijs. Afstand: 2040 M. 1. Reine d'Aster (J. Hami 3 07.1 (1 33 6); 2. Q Deter van Zora; 3. Quick Bond. Tot. w. f. 1.30, pl. f. 1.10, f. 1.10, t. 1.30. gek. f. 2.70, cov. f. 3.70. Happy-prys. Afstand 2000 M. 1. Queen Bess (J. de Vlieger) 2.56.4 (1 25.7); 2. Quicksilver S. 3. Querido I. Tot. w. f. 5.50. pL f 2.60, f. 1,50, gek f. 6.40. cov. t. 3.70. Basfull-prys. Afstand 2100 M I. Quadrupes (J. de Vlieger» 3.06,4 1 28.8); 2 Qui est ce Qui; 3 Padua Tot. \v. 1. 320, pl. I. 2—, f. 2.20, gek. f. 5.30, cov. f. 4.60. Dopey-prijs. Afstand 2500 M. 1. Lee Axworthy <M. Vergay) 3.38.7 (1.26 1): 2 Nico the Saint; 3. Oranje Nassau. Tot. w. f. 5.60, pl. f. 3.20, f. 2.60. gek. f. 7.—, cov. f. 3.10. Sneezy-prys. Afstand 2100 M. 1. P. Louis 2 (H. C. ten Hagen) 2.59.4 (1 24.6). 2 Nelson. 3. Petulance K. Tot. w. f. 3.30, pl. f. 1.90. f. 3.10, gek. i. 7.90, cov. f. 3.10. De rennen: Snowwhite-prijs. Afstand 1.000 M. 1. Sans Valeur (H. J. v. d. Kraats) 1.03.5, 2. Dream Star. 3. Le Chevreuil. Tot. w. f. 2 40, pl. f. 1.60. f. 1.80, gek. f. 250. cov. f. 3.20 Grumpyyprus. Afstand 1900 M. 1. Flying Gal (C. Th. Sterk) 2.04.2. 2. Stormalong. 3 Riphales. Tot. w. f 2 70, pl. f 2.10. f. 2.90. gek. f. 20.10. cov. f. 10.30. Totalisator omzet t. 36.616.—. an Wimbledon od kamDbedden. grond zeilen en in slaaozakken hadden door- sebracht om toch vooral van een nlaatsie voor de halve finales verze kerd te zlln. zullen beslist ceen sDiit van al hun moeite hebben gehad Want in een dramatische Dartii zaeen zii „kampioensdoder" Nielsen. na ziin reeds zo verrassende overwinningen op achtereenvolgens Mulloy en Ken Rose- wall datgene doen. wat voor onmoeelnk werd cehouden In straight sets Jaros lav Drobnv. de vroeeere balleniongen uit Praaz die in 1938 als knaap van 16 jaar voor de eerste maal od Wim bledon was uitgekomen en die voor de tiende maal een gooi naar de titel deed. uitschakelen. Duldehik kwam daarbii echter vast te staan, dat de tegenwoor dige Ezvptenaar de afzelooen daeen (men denke slechts aan de Marathon- partii van 93 games tegen Pattv in de 3e ronde) ohysiek een enorme klap te incasseren had gekregen. En naderhand verklaarde Drobny dan ook dat hii drie uur voor de wedstrlid naar een Lon- den's ziekenhuis was ceaaan om ziin rechterbeen, waarin hii een spier had verrekt, te laten injecteren. „Ik kreeg eerst, later in de striid last van Diin" zo zei Drobnv". maar miin blessure had vooral Dsvchologlsche gevolgen". Steeds was ik bang. dat ik er last van zou krueen en telkens weer. wanneer Niel sen's scherpe drives over het net kwa men zei ik tegen mezelf: de volgende keer Maar het glne allemaal te vlug en ineens was er geen ..volgende keer' meei". Victor Seixas had tegen Mervvn Rose de volle viif sets nodic om de eindstrijd te halen Niettemin was de wtlze. waar op hii zich ln de finale speelde, voor- treffeliik. In een prachtige demonstra tie van aanvallend tennis, die biina een doznn double faults maakte, meest al op critieke ozenblikken. Toen Seixas de eerste set met 64 had binnenge haald en ln de tweede een 4—1 voor sprong nam. leek het er veel oo. dat hii snel od de zege zou afstevenen Toen kwam Rose er echter in wist tot 4—4 terug te komen en na een uiterst soan- TENNIS RAP VERLOOR VAN SOBRI RAP 1 (Alphen) speelde ln de hal ve finale om het districtskampioen schap tegen het sterke SOBRI te Voor burg en leed hier haar eerste neder laag in dit seizoen Hierdoor is RAP 1 uitgeschakeld. SOBRI was over de ge hele linie een klasse sterker Sterke clubs als De Munnik en OTC leden te gen SOBRI eveneens nederlagen in de ze competitie. Zelfs H Bergshoeff. de beste speler van RAP ging kansloos ten onder. Alleen de 2e gem. dubbel wist RAP te winnen. Toch kan RAP op een goed seizoen terugzien. Voor het eerst in de le klasse werd het afdellngskamploenschap vlot be haald en de eerste ronde om het dis- tictskampioenschap werd ook een over winning. Uitslagen. Dames enkelspel: Mej. A. v. Wielingen veil. van mevr. Y. Windt 2-6. 0-6; Heren enkelspel: J. W. Bergs hoeff verl. van W. Grashoff 0-6, 2-6: Gem. dubbel: mej. A v. Wierlngen en J. W. Bergshoeff verliezen van mevr. Y. Windt en W. Grashoff 2-6. 1-6: Me vrouw A. den Ouden-Jouwstra en A. den Ouden jr slaan mej. E. Sartorlus en dr. A. Peters 1-6. 6-3. 6-3; Heren dubbel A. den Ouden jr en J. W. Bergshoeff verl. van W. Grashoff en dr A Peters 3-6. 3-6. Totaal-uitslag RAP 1 verliest van SOBRI met 1-4. Australiër: 11—9. Maar in de negende came van de vierde set viel de beslis sing Od 44 miste Rose een lob. maakte daarop twee dubbele fouten, waarna hij mentaal ineenstortte. Seixas werd met 64 6—3 in de laatste twee sets een verdiende winnaar. In de vierde ronde van het gemengd dubbelspel zorgden Pat Ward (G.B 'en George Worhlngton 'Nieuw Zeeland', voor de verrassing Maureen Connolly en Mervyn Rose met 5—7 6—4 64 te kloppen en zich aldus bil de laatste aoht te voegen. DE RESULTATEN LUIDEN: (Van onze correspondent te Parijs). Het ziet er naar uit, dat de witte broodsweken van de nieuwe Franse re gering in luttele dagen zullen moeten worden afgeteld. Na de idylle van La- niel's trlomphale Investituur waarbij alle regeringspartyen net deden alsof er plotseling geen vuiltje meer aan de Franse hemel was zal de barre en bange werkelijkheid haa: zware e:«en nu spoedig, binnen enkele dagen al. gaan stellen En die werkelijkheid is, dat de toch al zo desastreuse situatie van de Franse schatkist gedurende de zes en dertig crlsisdagen, die geen enkel es sentieel probleem nader tot een op lossing hebben gebracht, nu nóg wat rampzaliger is geworden, terwijl be slissingen van zeer verre draagwijdte genomen zullen moeten worden. De directe verantwoordelijkheid voor die beslissingen berust op de schouders van premier Laniel en van de Jor.ge Herendubbelspel, kwart eindstriiden Brichant en Washer 'Belg sl. Sko- mevr. J Rinkel en Paish (G.B.) sl. mej necki (Poleni en Stockenbere (Zwe- J. de Riba en Ferrer (Sp.) 62 63. den» 62 61 6—2. Mevr. Z Kormoczi en As both (Hong.) Damesdubbelsoel kwart eindstrii- sl. mei. L. van der Westhuizen en den: Shirley Fry en Doris Hart (V St.) Ku of er berg er (Z. Afrika) 63 B2. sl D. Klllan en L, van der Wesbhulsen Shirley Fry (V.S.) en Morea (Arg.) 'Z .Afr.' 6— 62: M. Connolly en J. sl. mevr, D. Knode (V.S.) en Hartwig Sampson (V. St.) sl. R Balleid en P- (Austr.) 5—7 6—3 64. Ward 'G. Br) 6—2 63. Doris Hart en Seixas (V.S.) sl. mevr. Herenenkelspel. halve eindstriiden E. Broz en Huber (Oostenr63 64. Seixas 'V. St sl. Rose (Australië 6—4 Pat Ward (G.B.' en Worthington 10—12 9—1 6—4 6—3. 'Nw Zeel.' sl. Maureen Connolly (V.S.) Kurt Nielsen sl Jaroslav Drobny en Rose (Austr.) 57 64 64. (Eg.) met 6—4 6—3 6—2. Mevr. v. Avensleben 'Zwits en Sko- In de finale zal de Deen de Amerl- necki statenloos) sl. mevr. W. Brewer kaan Vic Seixas ontmoeten 'Bermuda' en Tsal (Hongkong) 26 Gemengd dubbelspel, vierde ronde: '64 64. Jarige koks wonnen (verdiend) van doorreizende Britten wicht in een doelpunt werd uitgedrukt en dat was nog een geluksgoaltje. waar- by een zoon van Albion uiteindelyk het vonnis voltrok. Na de hervatting hetzelfde spelbeeld: de gasten lieten in het veld vaak aardi ge dingen zien. maar bleken voor doel weinig doortastend en in laatste Instan tie toonde de reserve-doelman van VSV. Ebbeling, zich een onoverkomelijk strui kelblok. De beide backs Van Tol en De Hoert vormden voor hem een hechte verdediging, voortref felyk geassisteerd door linkshalf Grobbink. In de voor hoede was rechtsbuiten Lagendyk ver uit de gevaariykste man. Werd hy voor de rust te weinig in het spel betrokken, daarna stichtten zyn snelle rennen voortdurend verwarring ln de Engelse defensie en uit een daarvan stelde hij Ter Hedde met een afgemeten pass ln staat het tweede doelpunt te scoren (2—0). Twee minuten later scoorde de Brit se midvoor uit een doorbraak een te- genpunt. wat ieder hun gunde, doch krachtens de verhouding in het veld meer was dan hun toekwam. Ondanks het feest en de hitte stond de wedstrijd op een zeer behooriyk peil, ongeveer op het niveau van sterke der de klassers. Het feest van de Koksschool werd be sloten met een cabaret-avond in het Anthonlus-clubhuls. De commandant, luit-kol. H. W. Gerth van Wijk. gaf aan het begin van de avand een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling der school, waarna het gezelschap van Frans du Mee een gevarieerd programma over het voet licht bracht, waarmede allen zich ulter- duurde het tot ongeveer 10 minuten mate amuseerden. Een vrolijk slot van de rust, voordat het Leidse over-'een uitstekend geslaagd „verjaarsfeest"! 2—1 zege gaf overwicht voldoende weer. In het kader van de derde verjaardag van de Kokschool werd gistermiddag op het Leidse Houtterrein een voetbalwed strijd gespeeld tussen de feestende Koksschool en een elftal uit het Britse doorgangskamp te Hoek van Holland. De ontmoeting, welke werd voorafge gaan door een koddige, gecostumeeide voetbalparodie, werd opgeluisterd door de drumband van de Nationale Reserve en bygewoond door tal van militaire autoriteiten o.w. vanzelfsprekend de garnizoenscommandant. de luit-kol. Gerth van Wijk. Deze laatste verrichtte, nadat beide elftallen aan hem waren voorgesteld de aftrap en dit werkte op zijn discipelen dermate Inspirerend, dat zij gedurende driekwart van de wed strijd de toon hebben aangegeven en hun overwinning til na een kwartier spelens met zekerheid kon worden voor speld. Zoals het goede (a s) koks betaamt, trokken zy zich van de tropische tem peratuur niets aan. Integendeel: zU gaven biyk voor veel hetere vuren te hebben gestaan en hoewel mag worden aangenomen dat hun Britse tegenstan ders aanmerkelijk langere messen dra gen, waren dit kenneiyk toch geen koks. Na een kwartier kregen de Jubilaris sen een unieke scoringskans, toen zij zich een strafschop zagen toegewezen wegens hands van de linksback, maar zij lieten deze sportlef onbenut. Hoewel de stryd zich byna voortdu rend op de Engelse helft afspeelde. links-radicale oud-minister-president Edgar Paure, die aan zyn toetreden tot deze (overwegend rechtse' regering de voorwaarde verbond, dat hy het volle oppertoezicht over de Franse economie en over de opstelling van het staats budget zou krygen. Hetgeen dan ook geschiedde. Het komt er op neer. dat Frankryk de laatste jaren zyn export niet alleen gedurig achteruit zag lopen, zodat het defioiet by de Europese Betalings Unie voortdurend hoger werd, maar dat het land nu bovendien deze maand nog een aantal hoge schulden krijgt af te los sen van leningen, die het na de oorlog met Engeland en Amerika gesloten had. Het is niet onmogeiyk, dat over die buiten'iot-e verplichtingen wel te pra ten za: r;jn. Maar op welke voorwaar den? Het lijkt onvermijdelijk, dat de onafhankeiykheid van Frankrijk jegens zyn twee grote geallieerden dan weer sterker in de verdrukking komt en daarmee het recht van vrijheid op een eigen buitenlandse politiek Met de binnenlandse schulden staat et er uiteraard even anders voor. De staat moet over contanten beschikken om aan haar verplichtingen te kunnen voldoen. Die contanten zyn op verschillende wUzen te verkrygen. Door directe en in directe belastingen, door leningen of., door het doen drukken van nieuwe bank biljetten. Tegen invoering van nieuwe di recte belastingen heeft Laniel zich ln zijn regeringsprogramma nadrukkelijk uitgesproken. Als groot zakenman bezit hij de over tuiging, dat het belastingplafond reeds lang bereikt is. en bovendien zouden zulke directe heffingen de staatskas niet voor het volgend jaar enige verlichting kunnen schenken. Door de crisis is de nood nóg hoger gestegen en is haast een. nóg dwingen der eis geworden. Indirecte belastingen, de snelste, minst pijnlijke, maar ook sociaal on rechtvaardigste maatregel om aan geld te komen, zullen daarentegen zeker wel te wachten zijn. Sigaretten en ta bak zullen weer duurder worden en ook de benzine-prijs zal nogmaals worden verhoogd. De Franse benzine kost nu al bijna 70 cents de liter, en daar zal vermoedelijk nog wel weer eens een dubbeltje bovenop worden gegooid. Maar daarmede zal het gat in de begroting van bijna negen milliard gulden stellig nog steeds niet zijn ge dicht. Voor leningen, de tweede mo gelijkheid. zijn de psychologische om standigheden wel allerminst rijp, want geen zuinige cn zinnige Frans man zal er iets voor voelen zijn goede spaarduiten ln een failliete zaak te steken. Op dat punt is heel Frankrijk 't on derling eens. VERDERGAANDE INFLATIE De oorzaak van het begrotingsgat ls vooral tweeledig. Eensdeels ls er het chaotische fiscale stelsel debet aan. en en anderzijds stelt de Europese herbe wapening. gevoegd b(J de oorlog ln In- do-China, Frankryk veel te hoge eisen. Pas op de conferentie tussen de grote drie, die nu dus weer, als gevolg van Churchill's gedwongen rustkuur, zeker een maand ls uitgesteld, bestaat er een overigens hoogst hypotetlsche kans dat Frankryk, dat op dit moment on geveer 60 pet. van de Indo-Chinese oor logskosten moet betalen, enige verlich ting voor die last zou kunnen krUgen. Ook d a t ls dus in het beste geval een oplossing op langere termyn en nog maals: de schatkist kan niet langer wachten. Onder die omstandigheden zal voor de zoveelste maal wel naar het even simpele als gevaarlijke laatste red middel worden gegrepen, door het aantal circulerende bankbiljetten zon der dekking te verhogen. Met andere woorden: de inflatie zal van bovenaf nog maar weer eens een handje wor den geholpen. Het is wel zeker, dat Laniel en Fauro tot deze kunstgreep hun toevlucht zul len nemen en de gouverneur van de Franse Bank. die verantwoordelyk ls voor de „gezondheid" van de franc, „verzoeken" het voorschot aan de staat van 200 tot 400 milliard te willen ver hogen. Dat komt er natuurlijk op neer. dat de waarde de koopkracht van de franc verhoudingsgewys verminderd wordt. Zy 't dan ook (nog?) niet officieel, omdat de koers van de Franse munt tegenover het buitenland vermoedeiyk niet zal worden gewyzigd. Niettemin is het on- vermydeiyk dat de pryzen, direct of later, van die Inflatie de nadelige ge volgen zullen ondervinden, waarmee dan opnieuw de kwestie van een nieuwe loonronde aan de orde zal zijn gesteld. Zoals men weet, bezit Frankrijk nu het stelsel van de bewegende loon schaal, hetgeen betekent, dat de sala rissen automatisch moeten worden verhoogd, zodra ook de prijzen boven een bepaald niveau gestegen zijn. De thermometer wjjst nu bijna het fa tale cijfer 149,1 aan, waarop het sein voor een nieuwe salarisronde zal moeten worden gegeven en waarbij het hele wankele stelsel van lonen en prijzen onvermijdelijk 4n beweging komt. Dia loonronde is zelfs al ingeluid toen de n.b. demissionnair - minister van arbeid enkele weken geleden voor de eisen van het spoorwegpersoneel uit de weg ging. De legering kan zich nog gelukkig achten dat de vacanties nu voor de deur staan plus, niet te vergeten, de Tour de France omdat de ervaring heeft geleerd, dat die beide evenementen een verzachtende Invloed op het sociale ge moed der Fransen plegen uit te oefe nen. De zorgen worden dan even op zij geschoven. Maar op veel meer dan en kele weken uitstel mag Laniel toch niet hopen, want beslissingen zijn op den duur toch beslist onmogelijk te ontlo pen. Voor hem persooniyk zal. als hij de kasboeken van de Franse staat heeft Ingezien, het moment van de ontnuch tering. van de kater na zyn persoon lijke „overwinning" die vermoedeiyk een nederlaag voor Frankrijk was. nu wel zyn aangebroken. Zachte heelmees ters maken nog altyd stinkende won den, indien Laniel zich niet als zo'n be- grypend en zachtzinnig dokter had aan gediend. dan was hy door het parlement zeker nooit met een zo loeiende geest drift verwelkomd Minister Kernkamp te Manilla. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr Kernkamp, is gistermiddag uit Bangkok per vliegtuig aangekomen te Manilla. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door de leden van het Neder landse gezantschap en door vertegen woordigers van het Philippynse Minis terie van Buitenlandse Zaken. Prof. Kernkamp vertrok vandaag uit Manilla om zijn reis naar Australië en Nieuw Guinea voort te zetten. CONSERVATIEVE ZEGE IX ABINGDON Bij te Abingdon (Berkshire) gehouden tussentydse verkiezing voor het Britse parlement hebben de conservatieven de zege behaald, zij behielden hun meer derheid van 18 in het parlement. De conservatieve candidaat, Neave, ver kreeg 22 986 stemmen, de Labour-can- didaat 17.126. hetgeen een conservatieve meerderheid van 5860 stemmen betekent tegen 4883 in 1951. AMBTENAREN IN GRIEKENLAND STAKEN Zestigduizend Griekse ambtenaren beginnen vandaag een waarschuwings staking van 48 uur om kracht by te zetten aan hun eis voor hogere salaris sen. De Griekse regering heeft de ambte naren er aan herinnerd, dat volgens de Griekse grondwet en het wetboek van strafrecht het staken van ambtenaren verboden ls.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 4