VIKAN ilTO LOUIS FERDINAND, de nieuwe Duitse „kroonprins" REIS DOOR HET LAND VAN (VII) Gemeenschap WEKELIJKS BIJVOEGSEL van hel LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 27 JUNI 1953 Pagina 1 In Dubrovnik wonen goede diplomaten De mensen van Dubrovnik oftewel Ragusa houden van rust en goede han del en zij zijn geboren diplomaten. Tot 1R08 heeft dit handelsrepubliekje het gepresteerd tussen alle Europese po litieke klippen door te zeilen en zijn zelfstandigheid te bewaren. Daarna kregen de Oostenrijkers het hier voor het zeggen, maar eerder toch dan Habsburgse invloeden proeft ge indeze Adriatische contreien een Venetiaanse sfeer, al verklaren de bewoners van Dubtovnik ook met nadruk, en wel licht terecht, dat ze ook in cultureel opzicht immer onafhankelijk zijn ge bleven. Wanne* ik u vertel, dat de Dubrov- nikers van geld houden, de kunst ver staan met allerlei vreemdelingen om te springen en bovendien over eender merkwaardige steden ter wereld de beschikking hebben, zult ge begrijpen, dat het chapiter „vreemdelingenver keer" thans voor de hand ligt. Grandioze stadsmuren De Dalmatische kust is aantrekke lijk. Ze wordt bespoeld door een mees tentijds plesant blauwe Adria en de honderden eilanden ervoor breken de eentonigheid. De hellingen van het kustgebergte ziin weliswaar /rij wel kaal en de grijze steen kan somber zijn. maar op een smalle strook langs de zee herinneren agaven, cypressen. cactussen, palmen, pijnbomen en myr- ten eraan, dat ge hier ongeveer in de subtropen bent. Dit kustlandschap heeft zijn charme en Dubrovnik voegt hier de pracht van zijn stedeschoon aan toe. Zijn kerken, paleizen, plein tjes welke met hun fonteinen en fruit- stalletjes op Italiaanse piazzas lij ken. maar bovenal zijn grandioze stadsmuren, lokken de vreemdeling. Hun huizen, op een in zee springende rota gebouwd, omringden de Dubrov- nikers met enorm sterke en ook aes- thetisch schone muren en vestingwer ken welke zo'n preventieve werking hadden, dat ze in vroeger eeuwen nimmer gebruikt behoefden te wor den. Met de bolwerken van Carcas sonne en het Sp'aanse Avila wellicht het schoonste en interessantste wat op dit gebied in Europa te vinden is. Hollandse" prijzen Duitsers. Engelsen. Amerikanen en anderen (kwantitatief in deze volg orde i komen naar Dubrovnik. naar Budva. Split. Koper bij Triest en zij vinden aan deze Dalmatische kust een hotel-outillage en service, welke een enkel maal goed en vaker „juist vol doende" is. Zij betalen wat minder dan in Holland voor nachtlogies en on geveer hetzelfde voor de maaltijden en krjjgen geen contact met de Bal kan omdat het „oriëntale" karakter hier volkomen ontbreekt. En ook de genen, die naar Bied gaan. het be kende Joegoslavische toeristencen trum aan een meertje vlak bjj de Oostenrijkse grens, doen impressies op. welke volslagen strijdig zijn met dc .situatie in drie kwart van Tito's rijk. In Bled, in Zagreb, dat uiterlijk nog een volkomen „Habsburgse" stad is en in Dubrovnik vindt ge een zeker comfort, cultuur, goede smaak en heel wat minder instemming met het regiem dan in de meer primi tieve Servische streken. Portretten van Josip Broz Tito zien ge er veel sporadischer en ze zijn klei ner van formaat, en menigeen voelt zich moreel verplicht de vreemdeling al heel spoedig toe te vertrouwen, dat hjj niet „rood" is. De West-Europeaan vindt geen „an dere" wereld als hjj ziin vacantie in de bergen van Slovenië door brengt en als hjj naar de kust gaat. zal hij vaak aan Italië moeten denken «maar zeg dat niet daar ginds). Bezit hij echter voldoende energie en vervoers mogelijkheden om dorpen en eilanden te bezoeken, dan kan hij nog een enkel maal de plezierige confrontatie bele ven met een oude volkscultuur, met kleurige costuums, dansen en tradi ties. De sensatie van het andere" Wilt ge echter als toerist de sen satie van het waarlijk andere, wilt ge enige weken radicaal breken met le ven en entourage van alledag, trek dan de binnenlanden van Servië en Macedonië in: de heel vaak nog on bedorven „Balkan". Daar zijn de prachtigste mensentypen, de won derlijkste costuums. moskeeen. mid deleeuwse Servische kerkjes, be koorlijke berglandschappen, steden boordevol adembenemende contras ten. Weliswaar kunnen de onbeschrijfe lijke vuiligheid, de ziekten, het ge brek aan comfort de Westerse mens wel eens somber stemmen of beangst maken en het is niet eenvoudig er te reizen, tenzij ge over veel tijd en on eindig geduld of over een onversliit- bare eigen auto beschikt. Serven, die Duits (deze taal wekt geen enkele onaangename reactie meer op!) of Frans spreken zijn zeldzaam, maar de hartelijkheid en het vertrouwen, waar mee men de vreemdeling tegemoet komt zijn zó groot, dat de gast nau welijks boos kan worden r.ls de gul verstrekte informaties achteraf volko men onjuist blijken te zijn. Wat iemand echter bovenal verzoent met de hygiënische risico's en de verloren „wacht-uren" in dit slechts spaarzaam door onze „beschaving" beroerde land, zijn de verrassingen, welke in een ge cultiveerd vacantie-domein al lang vol tooid verleden tijd zijn. In dit verband denk ik. om een voorbeeld te noemen, aan die zonnige middag in de Macedonische bergen bij Skopje. Over een smal pad liep ik in twee uren naar het dorpje Nerezi. Bassewitz. Prins Oskar heeft jaren lang onder uitermate eenvoudige om standigheden bij kennissen in West- falen gewoond, totdat het Johannieter- ziekenhuis in Bonn hem een stukje van de tuin ter beschikking kon stel len. waarop hij een eigen woning liet bouwen. Prins Oskar is „Herren meister" van de (ProtestantseJo- hannieter-orde. Men kan hem vaak in de buurt van het Bondshuis zien wan delen, meestal vergezeld van zijn vrouw, want hij ziet zeer slecht. Inliet plaatselijke telefoonboek staat hij aan geven als: Preussen. Oskar Pnnz von. Onder zijn naam vindt men in het telefoonboek het tweede lid van de Hohenzollern-familie. dat in Bonn woonachtig is: prinses Wilhelm von Preussen. Zij is de weduwe van de oudste zoon van de kroonprins, even als zijn vader Wilhelm'geheten. Deze prins Wilhelm is indertijd in Duits land zeer geliefd geweest ZUn kans om als Wilhelm IV eens de Duitse keizerstroon te bestijgen, heeft hij ge offerd aan een on „ebenburtige"' jeugdliefde, die hjj in strijd met de wetten van zijn Huis later tot vrouw nam: Dorothea von Salviati uit Bonn. Omdat het Tweede Paasdag was. werkten in de velden alleen enkele Moslems Toen ik de bergkam bereikte. waar het dorp lag, hoorde ik doedel- zakmuziek en ik zag op een klein plateau een gewirwar van felle kleu ren. Stojan Dimischkov, de dorpschef, In 1910 nam prins Wilhelm als ge woon compagniescommandant aan de veldtocht In Frankrijk deel. liep daarin zware verwondingen op en stierf enige lagen later. Het bericht van zjjn dood verscheen niet in de Duitse kranten, omdat Hitler bang was. dat de populariteit van de Ho henzollerns er door zou stijgen. Zijn begrafenis in Potsdam vond deson danks onder overweldigende belang stelling plaats. Toen besloot Hitier dat zich dergelijke „martelaarschap pen" onder geen beding mochten herhalen. Om te verhinderen, dat er meer Hohenzollern-prinsen sneu velden. wrrden zij allen uit de Duitse strijdkrachten verwijderd. zoge naamd wegens „internationale ver- maagschapping". AVONTUURLIJK LEVEN VAN LOUIS FERDINAND. De weduwe van prins Wilhelm woont in Bonn. precies tegenover het paleis Schaumburg. waar Bondskanselier Adenauer zetelt. Zij moet haar woning delen met een voorlichtingsbureau van het ministerie van buitenlandse zaken, waardoor de gehele dag de ouitcndeur openstaat. De tweede zoon van de kroonprins, prins Louis Ferdinand is nu het hoofd van het Hoh?nzollern- huis. Op hem concentreert zich uit dien hoofde de meeste aandacht. Maar ook zonder dat zou hij de inte ressantste figuur onder de tegenwoor dige Hohenzollerns zjjn. Hij is nu <5 jaar oud en heeft reeds een zeer avon tuurlijk leven achter de rug. Opdat het binnen- en buitenlandse publiek een juist beeld van hem zou kunnen krijgen, heeft hij zich zelfs gedrongen gevoeld een auto-biografie te schrijven, die onder de titel „The heette mij als vreemdeling met groot gebaar welkom. Hij droeg een hoge wollen muts. een mouwloos vest van schapenwol en opanken aan zijn voe ten en onder zijn brede grijze snor vandaan kwam zonder ophouden de pittige geur der pruimenjenever. ■fr rebel Prince" het eerst ln de Ver. Staten is verschenen. De Duitse uit gave heet „Als Kaiserenkel durch die Welt". In deze auto-biografie maken wij kennis met een jonge man. die moeilijk in het kader van de gewone Hohcn- zollern-opvatting te plaatsen valt. In het algemeen immers stelt men zich onder de Hohenzollem een militaris- tisch-aangelegd geslacht voor. Van zijn jeugd af was deze trek Louis Fer dinand vreemd. Reeds op jonge leeftijd zocht h|j het gezelschap van kunstenaars en intellectuelen. Met zijn vader kon hij het niet al te goed vinden, en toen hij eens een Spaanse film-actrice naar Hollywood was nagereisd, kwam het tot een conflict, waardoor hij het beter vond voorlopig maar niet naar het ouderlijk huis terug te keren. Inplaats daarvan nam hij het merkwaardige be sluit als bankwerker in de Ford-fa brieken van Detroit te gaan werken. Hij leerde ook Ford persoonlijk ken nen, die hem bijzonder gaaine mocht. Evenzo was het met Roosevelt, bij wie hij vaak op bezoek ging en wel reeds in de tijd. toen deze nog geen presi dent was. Als „the Kaiser s grandson" werd hij daardoor bij vele Amerikanen bekend. Roosevelt benutte hem zelfs om zijn populariteit bij de millioenen Duits-Amerikaanse kiezers te ver hogen. In dc Jaren dertig keerde prins Louis Ferdinand naar Duitsland terug, nadat hij ook nog geruime tijd in Zuid-Amerika had vertoefd In Ber lijn trad hij in dienst van de Luft hansa. Nadat de tweede wereldoorlog was uitgebroken, zag men hem als reserve-luitenant bij de Luftwaffe, tot dat Hitler ook deze Hohcnzollern- prins op non-actief stelde. In Oost- Hij spoorde zijn dorpsgenoten steeds weer aan de kolo te dansen, omdat ik dit waardeerde. De doedelzakspeler blies obsede rende melodieen en de mannen van Nerezi dansten, de handen om el- kaars schouders, in een cirkel geladen van rhythme. De vrouwen en meis jes. gehuld in haar schoonste kledij, zaten bij elkander en keken toe. Die zelf geweven jakken en schorten, met verrrukklüke, door traditie be paalde motieven in fel-rood. wit, groen en hard blauw, vormden door hun rijkdom een merkwaardige te genstelling met de duidelijke armoe van dit bergdorp Nerezi. De oude Stojan offreerde me het beste wat hü had: krachtige prui menjenever. Ik Kreeg er appelen en bruin brood bij. Hij vroeg me telkens weer „Dobro?" („Goed?") en als ik dan met nadruk bevestigde „Dobro!!", schudde hij me de hand en zei „Ka- merad!" Op zijn verzoek poogde ik de kolo mee te dansen. Toen de zon oranje worden ging leidde hij me weg van de doedelzak en bracht me naar zijn wankel huis van leem en hout Ik zag daar in zijn kamer een stroomatias. een krukje en een portret, meer niet. Op die grote foto stond zijn zoon Lazar. die in '42 door de Duitsers was gedood. Stojan leidde me hierna naar het kerkje van Sint Panteleimon. Met zijn vijf koepeltjes een klein juweel, maar tevens voor de kusthistorici een won der: Macedonische meesters schilder den hier in de twaalfde eeuw fresco's zo vol leven, zo revolutionnair. dat de theorie, dat Giotto de renaissance in de 14de eeuw in Italië voor Europa inluidde, alle grond schijnt te ver liezen. Toen we in het dorp terugkeerden, was het rustig op het dansplateau, maar op de binnenplaatsen en voorde huizen hadden de mannen grote krin gen gevormd rond de kannen met wijn en schliwowitza en zij zongen uren aaneen de oude liefdes- en heldenlie deren. De wijn was zo edel en de be koring van deze avond zo gTOOt. dat het voor mij te laat en te duister was om Skopje nog te kunnen bereiken. Het i>ad was immers smal en in deze bergen zijn wolven niet zeldzaam. Zo sliep ik deze nacht op een stroomatras in Nerezi met over me een wollen kleed met schone motieven in fel rood, wit, groen en hftrd-blauw. H. A. -fr -fr -fr Pruisen nam hij toen het beheer over een familie-bezitting op zich. Hij on derhield contact met de verzetsgroep om Goerdeler, die op 20 Juli 1944 een vergeefse poging deed om Hitier uit de weg te ruimen en om in Duitsland een behoorlijk regiem te vestigen. De mannen van de 20e Juli speel den enige tijd met de gedachten, de constitutionele monarchie in te voe ren en hadden als eerste drager daarvan niet de omstreden ex- kroonprins. maar hem. Louis Fer dinand in het oog gevat, mede om zijn goede Amerikaanse relaties. Het heeft een haar gescheeld of ook prins Louis Ferdinand was na het mislukken van de Putsch de weg van de liquidatie door Himmlers rakkers gegaan. Het bleef echter bij een goed doorstaan Gestapo-verhoor. Door het oprukken der sovjets werd hij vervolgens gedwongen, met ach terlating van alles, maar West-Duits- land te vluchten. Men moeite moest hij zich door het leven heenslaan. Tenslotte werd hij in Bremen Ford vertegenwoordiger. Nu heeft hij deze baan er aan gegeven om zich geheel aan de representatieve plichten te wijden, die met zijn nieuwe positie als hoofd van het in Duitsland plot seling weer zeer in aanzien gekomen Hohenzollern-huis verbonden zijn. In Bremen verwacht men reeds, dat hij bij alle belangrijke locale sebeuitc- nissen acte de presence geeft Dc om standigheid. dat deze stad door sociaal democraten wordt geregeerd, is daarbij geen bezwaar. Ook onder de Duitse sociaal-democraten heeft hü vele vrienden. Het was bv een sociaal democratische uitgeverij, die zijn bo vengenoemde memoires het licht deed zien. Wel en wee van ide Hohenzollern-familie Groeiend aanzien van voormalig keizerlijke Huis (Van onze correspondent te Bonn) Opmerkelijk is de belangstelling, die Duitsland momenteel voor het wel en wee van de voormalige keizerlijke familie, de Hohenzollerns, aan de dag wordt gelegd. De geïllustreerde pers gaat hierin voor, maar in elk denkbaar gezelschap gebeurt het, dat de aanwezigen dit gesprekthema dankbaar aanvatten, wanneer de toekomst van Duitsland ter discussie komt. Er kan in elk geval geen twijfel aan zijn, dat de Hohenzollerns weer volledig aan de vergetelheid, die onder Hitler en in de eerste na-oorlogse jaren hun deel was, zijn ontrukt. Het publiek houdt zich met hen bezig worden achtergelaten. Gelijk alle an- en wil gaarne weten, hoe dit of dat dere vluchtelingen waren zij gedwon- lid van de grote Hohenzollern-familie gen in West-Duitsland een geheel liet nu eigenlijk in het leven maakt. nieuw bestaan op te bouwen, wat In het algemeen weet men. dat zü het vooral voor de ouderen helemaal niet materieel verre van gemakkelijk heb- zo'n gemakkelijke zaak was. ben gehad, vooral sedert dc tragedie In Bonn woont sedert het vorige in Oost-Duitsland. waar het grootste jaar de laatste nog levende zoon van deel van het familiebezit, in de vorm keizer Wilhelm IT, prins Oskar, met van landgoederen en dergehjke, moest zijn vrouw, een geboren gravin Von 1 f- éti Toerisme aan "de Dalmatische kust - Hotelprijzen wat lager dan in Nederland - Herinnering aan schone uren in Nerezi (Van een bijzondere medewerker) Met een bus in aanvaardbare toestand reed ik van Titograd naar de zeekust. Dat betekende een onvergetelijke afdaling via de beroemde Lovcen-weg, een boeiende rit langs de grillige bocht van Kotor gelijk een Noorse fjord met subtropische planten groei en vervolgens door een wijn-vallei naar het befaamde Dubrovnik. Langs deze route van honderd kilometer droegen vrijwel alle huizen sporen van oorlogsgeweld, soms slechts de schaafwonden van geweerkogels, vaak de zware granaatvermin kingen. In Dubrovnik is van één pilaar der Jezuïtenkerk een schilfer af. De mensen laten dit zo omdat deze lichte blessure een herinnering is aan het feit, dat de Russen om en bij anderhalve eeuw geleden een paar kanonschoten op de stad gelost hebben Terwijl in de laatste wereldoorlog gans Joeao-Slavie ziedde van haat en geweld, was het in Dubrovnik relatief rustig. Slechts een half uur lang is binnen de oude muren gevochten: op de dag van Itahe's capitulatie, toen het Italiaanse garnizoen van 10 000 man na een half uur in panische angst de armen ophiel om zich door 300 Duitsers te laten ontwapenen. EGOÏSME èn verlangen naar gemeenschap zijn typische menselüke eigenschappen. Wekt misschien het egoïsme tel kens, als reactie, de drang om met anderen samen te werken? Of ls ook het laatste een neiging, die voortkomt uit de wortel van elgen- baat'en de angst om alleen te zijn? Soms gevoelen twee tegengestelde karakters zich sterk tot elkaar aangetrokken. Anderzijds vinden wü ons maar al te spoedig thuis in een kring van gelükgestemden, van partijgenoten. Het maatschappelijk of geeste- lük milieu, waaruit men afkomstig is, de uitoefening van een bepaald beroep, het strüden voor gemeen schappelijke idealen, de ontdek king lotgenoten te zijn ln dezelfde tegenslag of ziekte, bepalen dik wijls, of men bijeen behoort of niet. Onder Christenen moest gemeen schap afgezien van opvoeding, particuliere overtuiging, ras of taal een vanzelfsprekende zaak zü*n. Het is tragisch en ergernis wek kend. dat dit juist niet het geval blukt te zün! Voor tallozen vormt dit feit een onoverkomenlijke hindernis ook maar éen stap in een kerk te zet ten, een vertrouwelijk gesprek met een geestelijke te voeren, een Evangelisatieblad te lezen. De onderlinge verdeeldheid en het gekrakeel over kwesties, die zéker voor buitenstaanders vol- komen bijkomstig zijn, serve en afkeer. Begrijpelijk! Is het niet de uiterste tüd of is het misschien reeds te laat? dat de Christenen, bijvoorbeeld ln Leiden, elkaar zonder meer de hand reiken? Laat men toch in vredesnaam de tegenstellingen, die veelal reeds uit vorige eeuwen dateren, royaal uit de weg ruimen. Laat men althans beginnen el- WOORD VAN BEZINNING kiaar openhartig en volledig te erkennen. Niet door praten, debat teren of confereren, maar door onzichtbare daden en een inten sieve samenwerking, ln het open baar. Zolang de theorie en het gerede neer over de Bijbel en het geloof de boventoon voeren, moet elke po ging elkaar te vinden en de van zelfsprekende eenheid te demon streren. mislukken. Eerst door gezamenlijke, bereid willige arbeid worden talloze theo retische moeilijkheden overwon nen. Men leert elkaar nader ken nen. Misverstanden verdwünen. Het wordt mogelijk elkaar, met meer dan burgerlijke beleefdheid, te respecteren. Is het niet tot schade van an deren en van onszelf egoïstisch te zijn ln geestelüke dingen? Is het bovendien niet kortzichtig, want de verbeten strüd voor eigen groep of kerk levert een schamel resul taat: men staat alléén, hoogstens omringd door een handjevol soort genoten. In het Isolement ligt zeker op den duur! geen kracht. Verschrompeling, van het aan tal medestanders èn van de inner lijke weerstand, is het noodzakelijk gevolg. Alleen het zoeken van gemeen schap een waagstuk op zich zelf! brengt groei, actie en winst. Wanneer de Bijbel spreekt over gemeenschap met God betekent dat de ruïnering van een in zich zelf besloten mensenbestaan! Zo wordt een ander „ik" geboren. Wie deze nieuwbouw, dwars door de afbraak heen. aandurft, ziet, in eigen omgeving en over de gehele wereld, wegen naar een geestelijke en materiële gemeenschap, van alle volken, van Christenen en met -Christenen, opengaan. P. L. SCHOONHEIM, Predikant voor het Büzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Leiden. Hoge Rijndijk 14a - Tel. 30284. Beeld van de mooie stod Dubrovnik oon de Adriatische Zee.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5