Zeven Koninklijke ondersclieidingen op feest van de Roto Huldiging van 21 jubilarissen Sleutelbloem en Mater Amabilisscliool werken aan alg. vorming van vrouwelijke bedrijfsjeugd LEIDSCH DAGBLAD - ZATEBDAG 27 JUKI 40 jaar N.R.M. De ..Veertigers', met geheel rechts de directeur, de heer j. C. Stallen, die allen een Koninklijke onder scheiding kregen: v.l.n.r. de heren C. Stouten, G. Veldhuizen. D. Bin- nekamp. J. Kooien en IV. Smit AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. I Donderdag J1. hebben verpleegden, di rectie en verplegend personeel van het Oudeliedenhuis aan de Herengracht i weer een autotocht gemaakt. Om negen uur vertrok de bus naar Gouda, waar de prachtige Sint Janskerk werd bezichtigd en koffie gedronken. Vandaar ging de tocht over Montfoort en Vrees wijk naar Leersum. waar het middag maal werd gebruikt. Via Amerongen. Rhenen. Wageningen en Arnhem ging het naar Sonsbeek, waar de thee werd gebruikt. Om 7 uur keerden allen zeer voldaan over deze prachtige tocht huiswaarts, die door het college van regenten en de directie schitterend was voorbereid. bi een op artistieke wijze met groen mi bloemen versierde Stadsgehoorzaal gisteravond onder grote belangstel ling en in een feestelijke sfeer het 40- jarig bestaan van de N.V. Ned. Roto- ire Maatschappij herdacht. Te ge lijkertijd met de viering van dit Jubi- um »iel de huldiging van 21 JubiUris- -n, dio resp. 23 of 40 jaar bü de .R.M. In dienst waren. Onder de „veertigers" bevonden zich Je heren D. Binnekamp, J. W. Smit, J. Kooien, G. Veldhuizen, M. Tonkes, C. stouten en G. Merjenburg, waarvan s de heren Tonkes en Merjenburg ziekte niet aanwezig konden zyn. liet „zilveren-team" bestond uit do in A. J. E. Mulder, W. Phillppo. W. d. Broek, N. Stokkermans, J. van neveld, A. Bouwman, W. Planjer, D. Tuithof, J. Florisson, C. J. van Bemme- len, J. W. von Stein, G. J. Prooper, C. J. de Heiden en A. v. d. Kaay. De oudste directeur, de heer J. C. afleu. die reeds in Januari 1919 by -t bedrijf in dienst trad. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder do burgemeester, jhr. mr F. H. van Kin- hot. de voorzitter van het Departe- nent Leiden van de Ned. Maatschappij nor Handel en Nijverheid en de echt- ^note van de overleden oprichter van NUM.. de heer A. W. Frentzen. Tevens bracht spreker hulde aan de iloniers, die het bedrijf door de dood ijn ontvallen. Burgemeester Van Kinschot bood erna de gelukwensen van het Ge meentebestuur aan. Voorzover wij zijn oorden op de ons toegewezen plaats yinden volgen dit geldt ook voor alle erige sprekers had de burgemees- r zeer veel waardering voor de wijze, .<arop de N.RM. haar taak heeft op vat en directie en medewerkers dit drijf tot grote bloei hebben gebracht. Vervolgens richtte spreker zich tot de ubilarissen met een 40-jarig dienstver end. Hulde bracht spreker aan hun rouwe plichtsvervulling en ijver. Het was de burgemeester een groot genoegen te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd bun de ere-medatlle in alver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Voorzover de jubilarissen aanwezig waren, 9peldde de burge meester de onderscheiding op de borst. De heer Stafleu. die hierop wederom het woord nam. richtte zich nu tot alle ubilarissen. wie hij dankte voor de rouw en toewijding, welke zij zovele ren aan dc ..Roto" hebben gegeven. Nu mens de directie bood spreker allen enveloppe met inhoud aan. Maatschappij gaat mank aait algehele vervlakking De heer J. G. J. Verheij van Wijk. die reneens veel lof had voor het werk an de jubilarissen, bood allen het ver erend getuigschrift van de Ned. Maat schappij voor Handel en Nijverheid i, terwijl de 40-jangen bovendien de draagmedaille van de Maatschappij ont- 'ingen. Vervolgens was het woord aan de heer W. Streefland. die namens het personeel woorden van gelukwens en vaardering sprak. Terwijl de „veerti gers" een vulpen en potlood kregen, werden de zilveren jubilarissen verrast met een enveloppe met inhoud. Nadat de heer Binnekamp namens de jubilarissen een dankwoord had gespro ken. richtte de president-commissaris, jhr. mr dr J. R. Clifford Kocq van Breu- gel. zich in het bijzonder tot de direc teur. de heer Stafleu. wie hij hulde bracht voor de wijze, waarop deze veel al onder moeilijke omstandigheden het bedrijf heeft geleid en tot ontwikkeling gebracht. Als aandenken aan dit feest bood spreker hem een gouden polshor loge aan. In dit woord van hulde be trok spreker voorts ook het personeel, voor wie „het scheppen van schoonheid een bron van geluk moet zijn". Ten slotte herinnerde spreker aan de nage dachtenis van de eerste directeur, de heer Levisson om te eindigen met ook de heer D. J. Lambinon lof toe te zwaaien voor al hetgeen deze in het be lang van de N.R.M. heeft gedaan en nog steeds doet. Hem werd een vulpen met potlood overhandigd. Als laatste spreker voerde de heer A. C. Goddijn het woord. Spreker, die uit weidde over de geschiedenis van het be drijf, bood de directie namens het per soneel een glas-in-lood-raam aan. Een transparant van dn raam was op het toneel opgesteld. Nadat de directeur voor dit prachtige geschenk had bedankt het was inmiddels reeds tien uur ge worden volgde de pauze, na afloop waarvan Berry Kievits en Gerard Wal den. geassisteerd door een keur van be kende artisten. de muzikale show „Per expresse" over het voetlicht brachten. Een revue vol komische vrolijkheid, waarmede de aanwezigen zich uitermate amuseerden. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Alphenaar en met medewer king van het Ballroom-orkest o.l.v. Jan Corduwener. besloot dit veertig-jarig feest, dat heden wordt voortgezet met een jubileum-sportmiddag in de Leidse Hout en a s. Zaterdag wordt besloten met een reisje naar Brussel. Gelijke beloning voor man en vrouw? ADVIES VAN DE S.E.R. De S.ER. heeft advies uitgebracht in zake het vraagstuk van gelijke beloning in mannen en vrouwen voor gelijk aardige arbeid. De S.E R. stelde de voorbereiding hot advies in handen van de sociale commissie, welke daartoe een subcom missie vormde, die onder voorzitter schap van prof. dr G. M. Verrijn Stuart stond. Na een uitvoerig gedocumen teerd advies komt de Raad tot conclu sies, waaruit een verschil van opvattin gen van de leden van de raad, met betrekking tot de beantwoording van de gestelde vraag, blijkt. Aan het slot der conclusies wordt ge zegd, dat, onverminderd de tegengestelde opvattingen met betrekking tot de be antwoording van de vraag, of het be ginsel van gelijke beloning van mannen i vrouwen voor gelijkwaardige arbeid nvaardbaar wordt geacht, de Raad unaniem van oordeel is, dat. mocht in ons land tot toepassing van dit beginsel worden overgegaan, hierbij een grote mate van geleidelijkheid in acht zou dienen te worden genomen, op grond an de economische en sociale gevolgen, elke een onmiddellijke doorvoering an het beginsel onder de huidige om standigheden zou veroorzaken. Deze geleidelijkheid zou hierin dienen te be staan. dat het loonverschil tussen man nen en vrouwen bij gelijkwaardige ar beid in étappes verminderd wordt over dc gehele linie van het bedrijfsleven. Bij het tempo van een en ander ware naar 's Raads oordeel rekening te hou den met de draagkracht van de ter zake meest gevoelige bedrijfstakken en met. de mate van doorvoering van het onder havige beginsel in de landen, waarmede ons land handelsbetrekkingen onder houdt. 81-Jarige zonder rijbewijs! Op de Arnhemse weg. ter hoogte van de Rondweg Zuid te Apeldoorn, is een tienjarig meisje, dat de weg overstak, angereden door een personenauto. Het icisje, dat in de veronderstelling ver keerde dat haar voorrang zou worden erleend, kwam met de schrik vrij. Het ij wiel werd ernstig beschadigd. De bestuurder van de auto. een 81- jarice inwoner van Apeldoorn, bleek bij onderzoek niet in het bezit te zijn van :n rijbewijs. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden. Winkelhuis mot afzonderlijk» boven woning en erf Zonneveldstraat 3/3a, in bodf 9 800.koper de heer J. N. Lancel qq. te Lelden voor: f 10.100.— De huizen met schuren en tuinen Baxbarastraat 1, 3 en 5 tezamen in bod: f 10.300.koper de heer N. J. Moonen q q. te Leiden voor: f 10.600. Herenhuis Jan van Goyenkade 5. In bod: f 15.000.—is niet verkocht. Uit de lijst van gediplomeerden van het Kon. Genootschap MSG is tic naam van onze stadgenoot, de heer D j Fasseur, weggevallen. Deze slaag de voor hét examen electrotechniek (vervolgcursus U.L.N.O.). Realisme in Romeinse Portretkunst Uitzonderlijke tentoonstelling in „Museum van Oudheden" In het kader cultureel accoard ItaliëNederland Op de vanmiddag In het Museum voor Oudheden geopende uiterst belang rijke tentoonstelling „Het Romeinse portret" wordt de bezoeker geconfron teerd met vier eeuwen Romeinse Portretkunst: een uitzonderlijke collectie van ongeveer 80 plastieken, de schoonste en meest interessante originele voor beelden afkomstig uit Italiaanse musea, naar ons land overgebracht in het kader van het cultureel accoord ItaliëNederland, als tegenprestatie voor enkele Nederlandse exposities in Kalië. Men heeft deze verzameling reeds ln Brussel en ln het Bonnefanten Museum te Maastricht kunnen zien. na Leiden gaat zij naar Zurich. Engeland en Scan dinavië. Toen wy haar gisteren aan een voorbezichtiging onderwierpen was daar de samensteller prof. dr Carlo Carducci uit Turyn, waar deze tentoonstelling onder de naam Mostra del Ritratto Ro mano ook gehouden, nog met zijn hel pers druk bezig aan de inrichting: een zware kunst op zichzelf, waarvan de buitenstaander zich nauwelijks een ldée kan vormen. Realistische kop van ccn grijsaard De plastieken, ivoorsculpturen en en' kelc mummieportretten uit de collectie van het Leidse museum hebben een op stelling gevonden op voetstukken cn tegen een moderne kleurige achtergrond waardoor de afwisseling beter tot haat recht komt. een achtergrond, die even eens in Italië ontworpen ls. Dc allesoverheersende impressie tij dens de bezichtiging van deze tentoon- toonstelling was voor ons: „Is mens in de loop der eeuwen zo weinig veranderd? Wjj werden in deze Ro meinse kunst, die vóór alles het rea lisme dient, in tegenstelling tot de in de eerste plaats idealistisch beeldende Griekse kunst, getroffen door bet feit. dat men mensen ziet. zoals ge die ook thans nog kunt ontmoeten. Mensen, niet alleen uiterlijk natuurgetrouw, maar by wie ook de geest, de ziel, het „wezen" spreekt en wel op een on vergelijkelijk meesterlijke wijze. Na tuurgetrouw staan zij Toor U en het merkwaardige hierbij is, dat de eenwen als weggevaagd lijken! De behoefte der Romeinen, om iemand zo „waar" mogelijk af te beelden, wor telde uit de oeroude traditie der voor ouderverering. Reeds de Etrusciers deden dit op de deksels der sarcofagen en van hun portretkunst zyn hier ook enkele mooie voorbeelden aanwezig. Maar de kunst der Romeinen wist aan de na tuurgetrouwheid nieuwe elementen toe te voegen, die veel hoger reikten dan louter de veristische weergave. Het gan se Individu rees op! Zo wandelt ge langs deze unieke beel- dengalery als in één verwondering! De ontwikkeling gedurende deze viet eeuwen is een frappante: er is rust. onrust, onzekerheid, consolidatie, ver- geesteiyking. Tot aan de vyfde eeuw, toen het Romeinse Rijk door tal van invloeden ten gronde ging en een nieuwe beschaving, in Byzantium haar opgang vond. De kunst der Romeinen, waarin de indi vidualiteit hoogty vierde, werd gevolgd door nieuwe vormen en nieuwe wegen, doch op deze expositie leeft zy weder om op in haar volledige en veelzüdige expressie, met in het centrum het af gietsel van de kolossale, bronzen Kei- zerskop. vermoedeiyk van Constantius II (335—361 n. Chr.) uit het Conserva torenpaleis te Rome. die een verheven uitbeelding geeft van de Keizerlyke Majesteit En aan de ingang staat het „Beeld van een man in toga" uit de vyfde eeuw. de levensgrote en aangrypende fuguur uit Ostia. die terugziet op een groots verleden, zich bewust van het feit. dat er geen toekomst meer is voor hem en de zynen Wilt ge nog enkele andere voorbeel den van deze treffende kunst, die de schoonheid, de mildheid en de biyheid zowel als de smart, maar ook de sluw heid of de verbetenheid, de verdorven heid of de decadentie in al haar sug- gestiviteit en met een verbazingwek kend vakmanschap, weergeeft' Wy noemen het zilveren borstbeeld van Keizer Lucius Veras (ongeveer 164 na Chr een wonder van edelsmeed kunst en techniek, door prof Carducci in 1928 gevonden bij Turyn Marengo portretten van Pompeius, Cicero. Atti- cus. Oaesar. Marcus Antonius. Keizer Augustus. Octavia (zuster van Keizer Augustusi, Caligula. Nero (een onheil spellende tronie", de Keizers Hadria- nus en Domilianus. Crispina. gemalin van Keizer Commodus en vele anderen. Een leerzame galerij van bustes en koppen, waaruit een ganse periode van vervlogen roem enverval, als mede liet hoge, karaktervolle kunst vermogen van een vroeger geslacht een duidelijke taal spreekt. Een beeld van vervlogen historie, maar indrukwekkend, nog altijd direct aansprekend en verrassend door de vele hoogtepunten, die kunstenaars van die tijd voor dc eeuwigheid wis ten te schenken! Het zal de moeite lonen, er kennis te Sinds enkele jaren wjjdden zowel ..De Sleutelbloem" als de Mater AmablHsachool te Leiden hun aan dacht aan de ontwikkeling en ont spanning van meisjes, werkzaam In bedrijven. Hoewel dit werk,'dat met veel élan is aangepakt, nog in de kin derschoenen staat, is het resultaat zeer bevredigend. Zowel op de cursus sen. welke resp. op de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg en de R.K. Vakschool aan het Galgewaler worden gegeven, als ln het onderlinge verkeer heerst er onder de meisjes een pret tige geest, welke ongetwijfeld ook zijn Invloed doet gelden in de bedrijven, waar deze meisjes werkzaam zijn. Het Sleutelbloem- en het Mater Amabilis- werk, dat met name een algemeen vormend karakter draagt, moet dan ook worden gezien als een pogen om de vrouwelijke jeugd verantwoordelijk heid bü te brengen en haar te ver heffen boven het peil van de z.g.n. „massa-jeugd". Het is een verblijdend teken, dat ook werkgevers hoe langer hoe meer het grote belang van dit werk gaan inzien en de meisjes in staat stellen om enkele uren per week een cursus aan een der vakscholen te volgen, met behoud van loon voor de verzuimde uren. Teneinde dit werk meerdere bekend heid te geven, was gistermidag in „Het Gulden Vlies" een byeenkomst belegd, waartoe in de allereerste plaats direc ties van diverse bedryven waren uitge nodigd. Voorts waren deze middag aan wezig de wethouder van Sociale Zaken, de heer S Menken, de directrice van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapen burg. deken M. A. Jansen, mej. Palache van de afdeling Vrouwenbemiddeling van het Gew. Arbeidsbureau en mej. Broerse namens het bestuur van de R.K. Vakschool voor Meisjes. Na een inleidend woord van de voor zitter van de Stichting „De Sleutel bloem". de heer D. van Eek, wees de voorzitter van het Nationaal Centrum Vorming Bedrüfsjeugd. dr A. J. Staken burg. secretaris van de Scheepvaart ver eniging Zuid te Rotterdam, op de be tekenis van dit werk. dat een poging wil zyn om de jeugd „in haar derde milieu" de bedi ijfscemeenschap te dienen en dat zich uitstrekt over meis jes in de leeftyd van 15 tot 24 jaar. Terwijl reeds jaren in diverse bedrijfs- takken vakopleidingen bestaan, is men sinds kort ook aandacht gaan schenken aan de algemene vorming van het per soneel. dat men om. een gevoel van verantwoordelijkheid wenst bij te bren gen. Spreker acht dit een gunstig teken, omdat hy de ontwikkeling en ontspan ning ziet als een tegenwicht voor die factoren, welke de jeugd maken tot massa-jeugd. Vervolgens schonk spreker aandacht aan het cursuswerk, dat aan deze meisjes wordt gegeven, waardoor een goede teamgeest wordt gekweekt en waaraan deze meisjes ook voor het la tere leven iets hebben. Spreker is de overtuiging toegedaan, dat werkgevers, die hiervoor een financieel „offer" bren gen. vroeg of laat tot het inzicht komen, dat dit geld goed is besteed. Ook hier geldt, dat „de cost voor de baet uit gaat". OOK DE OVERHEID &TEUNT HET MERK. De beer E.- A Schuitenhelm van het Ministerie van Onderwijs. K. en W., speciaal belast met de vorming bul ten schoolverband, zeide, dat de rege ring dit werk niet alleen met be langstelling gadeslaat, doch ook fi nancieel steunt. Stelt de provincie f. 12 per jaar en per meisje voor dit werk beschikbaar, de regering draagt zelfs f.24 per jaar en per meisje bij. Volgens ruwe schatting profiteren momenteel pl.m. 10.000 vrouwelijke werkkrachten van dit werk. dat vol gens spreker zeker nog uitbreiding be hoeft. Onze maatschappij, aldus spre ker. gaat mank aan een algehele ver vlakking. terwijl bij zeer velen het normbesef Ls weggevallen. Hiertegen een dam op te werpen is mede de taak van Zonnebloem (in Leiden Sleutelbloem en de Mater Amabilis- school. Laten wu gezameniyk, aldus spreker, in Nederland een dam opwerpen tegen de steeds voortschrydende massa- ficatle. Gezien de factor mens. ziet spreker het op de weg van het Ministe rie van O.. K. en W liggen om in deze tyd van investeringen, ook „investerin gen in de mens" te doen. Tegenover de in vele kringen heersende mening, dat de overheid alle initiatieven moet ne men. ls spreker de gedachte toegedaan, dat men in de allereerste plaats moet proberen alle op dit terrein ligeende problemen in eigen kring op te lossen, hetgeen niet wegneemt, dat ook de over heid. welke dankbaar is. dat zovele zerkgevers de voor dit werk verzuimde uren doorbetalen, veel belangstelling voor deze prachtige vorm van maat schappelijke arbeid heeft. Na een geanimeerde discussie sloot de heer Van Eek deze byeenkomst met een kort woord. Eucharistisch Ziekentridium HET „BIDDEND LEGER" VAN DE KERK. Woensdag. Donderdag en Vigdag vond in de St. Jozefs kerk aan de He rensingel het Jaarlijkse Eucharistische Zieken triduum plaats, waaraan door 200 zieken uit Leiden en omgeving werd deelgenomen. De banken waren voor deze gelegen heid uit het kerkgebouw verwijderd en hadden plaatsgemaakt voor bedden en ruststoelen. Iedere morgen om halftien werden de zieken met auto's en ambu lance-wagens van het Rode Kruis naar de kerk gebracht, waar een legertje van ziekenzusters. EHH.O.'ers en voortrek kers gereed stond om hen naar hun plaatsen te brengen. De plechtigheden begonnen met een gezongen H. Mis. werden om 12 uur •ervolgd met de plechtige handopleg ging en om halfdrie besloten met een lof. Om vier uur werden de zieken weer naar huis gebracht. Tweemaal per dag werd er een pre dicate gehouden, waarin dc zieken ge wezen werd op de belangryke plaats, dde zy als het „biddend leger" van de Kerk innemen Gistermiddag vond de sluiting plaats met een plechtig Lof. gecelebreerd door Mgr. J. Groot, vicaris van het bisdom, en een luisterrijke processie, na afloop waarvan de bruidjes bloemen-bij de zieken brachten. Dankbaar en voldaan keerden dc zie ken gistermiddag huiswaarts, na drie dagen van geestelijk© versterking te hebben meegemaakt. Eindexamens Chr. Lyceum Geslaagd van de afd. H.BS.-B (Math, phys. afd.): A. S. de Bode: D. Boerse- ma; H. Bouwer: M. J. v. Breda; G. A. de Bruyne; C. Fa vier; H. v. Heurn: C. J. Houtman: A. C. Jöbsis: J. v. d. Maa- den; N. G. Minnaard: C. J. den Otter P. A. Piers: Tj. Struik: W. H. J. Tiele- man: P. Verra; H. N. Wollcswinkel. Af gewezen geen. Eindexamen R.K. Lyceum Geslaagd voor HBS (dipldma A) vi het R.K. Lyceum R. Beers. Den Haag; B -Biegstraten. Leiden: J. Bik, Leiden: J. Brakenhof. Den Haag; K. van DuUer, Leiden; J. van Dgk, Voorburg; A. van Es. Bode graven; Th. van Hage. Sassenheim; R. Knegtel. Oegstgecst; N. Kuypers, Lei den; K. Laken, Leiden; R. an der Maa len. Den Haag; H. Niesert. Voorburg; F. van Oudenhoven, Leiden; B. Peeters, Hoogmade; P. v. d. Plas, Sassenheim; G. Scholten. Leidschendam; G v. Tie nen, Leiden en L. Vlieland. Noordwijk. Voor dc Nationale Schocnmakcrs- vakwedstrgd Het Gulden Voetspoor werd benoemd als jurylid onze stadge noot J. Schrama Jr. Avond-excursie „Oud-Leiden" Gisteravond was het een opvallende drukte op de anders zo rustige Garen- markt. Vandaar vertrokken in oen drietal bussen 125 leden van de Ver. „Oud Leiden", deelnemers aan de avondwandeling over de Koninklijke Landgoederen onder de gemeenten Was senaar en Voorschoten. Dank zij de ideale weersomstandigheden hebben de deelnemers volop kunnen genieten van al het schone wat deze prachtige land goederen do aandachtige wandelaar hebben te bicden. Het was een .verrassing, dat aan bet slot van deze aan afwisseling zo rgkc andeling het interieur van Ter Horst kon worden bezichtigd. Te ruim tien uur werd de Garenmarkt weer bereikt. Een kostelyke avond be hoorde tot het verleden. Als bijzonderheid willen wij nog even >rmelden, dat op 5 Mei 1905 een van rstc excursies van „Oud-Leiden" even- •ns naar deze landgoederen ging. Een foto in het jaarboekje 1953 legt daar van nog getuigenis af. Onder de deel nemers (destijds een klein gezelschap, vergeleken bij thans), bevond zich mej. F. A. Ie Poole. de huidige penning- mcesteresse. die de excursie van giste- BO wederom meemaakte. ELVDEXAMENS GYMNASIUM Van de groep B n van de eindexa- men-candidaten van het Gymnasium slaagd<*n de heren P. M. van Bemmelen te Leiden. H. E. M. Boeke te Noordwijk aan Zee. G. van Delft te Rijnsburg, B. M. Goslings te Leiden en J. A. M. Smit te Leiden. Eén candidaat werd afgewe zen en met twee candidaten wordt het examen voortgezet. Van groep B I slaag de nog de heer H. L. K. Borleffs te Lelden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. E. B. M. Lampe (Was senaar! en de heren A. C. Bobbert( Rot terdam I. A. G. v. Noort (Den Haagi. A. v Oosterom (Velsen), J. A. Römer Leeuwarden) en J. J. Stolk (Voorburg •oor het semi arts examen de dames: W. A. Kingma (Hilversum). E. Verschoor Rotterdam) en de heren G. Boersma Katwijk Zee). W. J. Hefting (Amster dam», L. M. Hogerzeil (Oosterbeek). M. Marseille 'Den Haag) en J. M. Reinink (Noordwyk Zee); voor het arts-examen de heren: C E. Bos (Alphen aan den Rijm. M. J. Horikx (Leiden). P. A. Mo lenaar (Delft) en B. J. v. Vlanen (Den Haag). TROF. MR D. GOEDHUIS: 25 JAAR LUCHTRECHT. Sinds 6 jaar hoogleraar te Leiden. Professor mr dn Daniel Goedhuis, burgerlue h tvaartattaché bij de Neder landse Ambassade te Londen, Is op 1 Juli as. 25 jaar werkzaam geweest ln de burgerluchtvaart, die hij üi de loop van deze jaren als jurist heeft gediend. Prof. Goedhuis werd op 31 Januari 1905 te Deventer-geboren Hg volgde het Gymnasium en studeerde daarna rechten aan de Leidse Universiteit- Na het beëindigen van zijn studies kwam hy op 1 Juli 1928 in daepst by de KLM als juridisch adviseur. In 1931 werd hij benoemd tot secre taris van de Internation Alri Transport Association, de Zate. In. 1933 promo- eerde hy tot doctor in de rechtsweten schappen op het proefschrift „La con vention de Varsovie'. In 1938 volgde zyn benoeming tot secretaris-generaal van de lata en in dat zelfde jaar werd hg als eerste in Nederland privaat-docent in het luchtrecht aan de Leidse Uni te rsiteit. Van 1945 af was prof Goedhuis ach tereenvolgens burgerluchtvaartattaché bij de Nederlandse ambassades en lega ties te Londen. Parijs, Brussel. Madrid, Lissabon. Stockholm. Oslo en Kopen hagen. In 1945 was hij bovendien Ne derlandse afgevaardigde in het „Comité international technique d'experts juri- diques aerien". In 1947 werd hy be noemd tot buitengewoon hoogleraar in het luchtrecht aan de Leidse Universi teit. Prof. Goedhuis heeft zich in de Joop der jaren een grote naam in de wereld va,n de luchtvaart verworven. In 1937 verwierf hy de North Western"-prys van de universiteit te Chicago met een publicatie over „National air legislation and the Warshaw convention". Voorts verschenen van zyn hand nog enige boeken en talryke artikelen over luchtrecht ln binnen- cn buitenlandse juridische tUdsohriften.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 13