Een „dure" sigaret voor drie kwartjes CLOWNTJE RICK LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 26 JUNI Verdere ontspanning in Oost-Duitsland Via concessies aan de arbeiders Het leven in Oast-Duitsland her neemt geleidelijk zUn normale aanzien. De staar van beleg is echter nog van kracht. Voedsel is schaars en uit be richten uit offjciéle Oost-Duitse bron blijkt, dat in grote delen \an de in dustrie de arbeiders aandringen op ver betering van hun lot. Blijkens officiële gegevens hebben in totaal zes Duitsers voor Russische vuur- peletons het leven gelaten, doch vol gens niet-officiele West-Berlijnse be richten bedraagt het aantal terechtge- stelden reeds 29 en Is dit aantal nog stijgende. Het Oost-Duitse persbureau ADN. erkende, dat ondanks beloften van re gering en partij om de levensvoorwaar den vóór alle lagen van de bevolking te verbeteren, veel arbeiders nog niet te- vreden zijn en meer verbeteringen eisen. Vluchtelingen, die er ln slaagden We t-Berlijn te bereiken, maakten mel ding van groeiende verontwaardiging van de Oost-Duitse bevolking over het voortduren van de staat van beleg De Oost-Duitse premier. Grotewohl. die evenals andere autoriteiten ln Oost-Duitse steden en fabrieken rede voeringen houdt om de fouten van re gering en partij toe te geven en verbe teringen te beloven, verklaarde ln een toespraak tot mijnwerkers, dat ..al die goden In bureaux, die gefaald hebben De Engelse ex-labourminostcr van handel. Harold Wilson, heeft verklaard, dat, naar zijn mening, de Russen vast besloten zijn om in vrede met het Wes ten samen te leven Maar hl) verwacht nie- dat zeer belangrijke waagstukken zullen worden opgelost, behalve de kwestie-Korea. Wilson, die onlangs van een bezoek aan Moskou ln Engeland is terugge keerd. sprak over zUn bezoek op een besloten vergadering van de Labour- fractle uit het Lagerhuis. HIJ was van mening dat de dagen van Stalin's roe keloosheid voorbU zijn en dat de tegen woordige regering voorzichtiger te werk zal gaan Bovendien zou de huidige re gering niet op persoonlijke verafgoding kunnen rekenen, maar moest zij ver trouwen op de populariteit van datgene, wat zij bereikt. Daarom zou zij de le vensstandaard verhogen, de prijzen verlagen en meer goederen op de bin nenlandse markt brengen Volgens Wil son wordt echter bovenal Ingezien, dat. indien de regering pojïulair wil zijn. het belangrijk ls de spanning te verminde ren en de kansen op vrede te vergroten. Hu meende dat de Sovjet-unie meer handel van verbruiks- en kapitaalgoe deren wenst tussen Oost en West De ex-minister had de indruk gekre gen dat Rusland nog geen schikking zal willen treffen inzake Duitsland, maar dat het toch een vreedzame samenle ving en handel wenste Dus wel voordeel trekken maar geen regelingen treffen, die de toestand con solideren!) RUSSEN BEZETTEN GROEP EILANDJES BIJ HOKKAIDO Naar de bemanning van de Japanse vissersboot Koel Maroe bij aankomst te Koesjiro 'Hokkaido) heeft meegedeeld, hebben de Russen alle eilandjes van de Habomai-groep. gelegen ter hoogte van de Zuidoostelijke punt van Hokkaido, bezet. De vissers deelden mee, dat zij door de Russen waren opgebracht en enige tijd vastgehouden. Naar hun zeggen be- v inden zich o m. Russische troepen op de tot dusverre onbewoonde eilanden Kaïgara en Moimodjiri. gelegen op resp. vier en zes kilometer van de vuurtoren van Nossapoe op Hokkaido. Tot nu toe werd in dit gebied alleen door Rus sische schepen gepatrouilleerd. om een nauw contact te onderhouden tussen regering en werkende massa, van hun troon zullen moeten komen en zul len moeten gaan'' De Oost-Berlijnse socialistische een heidspartij heeft de arbeiders opgeroe pen heden in het centrum van "Oost- Be rit)n een optocht te houden om uit drukking te geven aan hun vertrouwen m de Oost-Duitse regeling Een groep Oost-Duitse vluchtelingen heeft bij het Russische oorlogsgedenk teken in de -Amerikaanse sector van Berlijn een meer dan zes meter hoog houten kruis geplaatst, dat bedoeld is als blijvend gedenkteken voor de slacht offers van de ongeregeldheden in Oost- Duitsland. Om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijke toestand op het gebied van de voedseh oorzienlng ln Oost-Duita land. heeft de regering-Grotewohl op dracht gegeven een aanzienlijke hoe- eelheld levensmddelen uit de staats- eserves te nemen en te verkopen, het- zU om de Oost-Duitsers in de gelegen heid te stellen levensmiddelen op hun bonnen te krijgen, hetzij om de waren in de vrije handel te brengen. Het regeringsbesluit voorziet in de verkoop van 5000 ton viae onserven, 25 000 ton vlees en 15 000 ton suiker De Oost-Duitsers zullen van 1 Juli af het volledige rantsoen op hun bon kaarten werkelijk kunnen krijgen. De te distribueren hoeveelheid is niet be kend gemaakt Er 2Ulien groenten en fruit ter waar de van vijf millioen roebel worden in gevoerd. Ook zal in het derde kwartaal van 1953 54 600 ton brood meer worden ge bakken dan men tot dusver van plan was. De regering-Grotewohl stelde boven- d'en belangrijke hoeveelheden textiel ter beschikking voor arbeidskledmg. Hiervoor is een bedrag van zeven mil- I hoen mark ultgeti-okken. Andere maatregelen zijn: hogere lo nen. minder gedwongen leveringen voor de boeren en verhoging van de pen sioenen. Verder bepaalde de regering, dat de electrische stroom niet meer zal wor den afgesneden. Er zullen meer huizen worden ge bouwd. hetgeen zal geschieden met gel den. die tevoren bestemd waren voor investering in de zware Industrie De arbeiders zullen meer schoenen ter beschikking worden gesteld. Zieken zullen in het vervolg kunnen kuren zonder dat deze tijd als vacantie wordt gerekend. (Sic!) Om te verzekeren, dat deze maatre gelen op de juiste wijze worden uitge voerd. heeft het kabinet alle vacanties van vooraanstaande ambtenaren van de ministeries afgelast. SLACHTOFFER-CIJFERS. Het Oost-Duitse kabinet heeft be kend gemaakt, dat 25 personen bij de ongeregeldheden in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland zijn gedood en 378 ge wond Volgens deze getallen, door de minis ter van staatsveiligheid. Zaisser. aan het kabinet verschaft, waren onder de slachtoffers vier politiemannen en twee burgers, die niet aan de betogingen hadden meegedaan De anderen waren betogers Onder de gewonden waren 191 politiemannen en 81 burgers, die niet aan de betogingen deelnamen Amerika wil Westelijk initiatief inzake Duitse eenheid Engelsen en Fransen nog niet overtuigd (Van onze correspondent te Bonn) Er Is achter de coulissen van de ge allieerde politiek In Duitsland zo het een en ander aan de hand. Het schijnt dat de Amerikanen grote moeite doen om de Engelsen en de Fransen ervan te overtuigen, dat het ogenblik voor een Westelijk Initiatief inzake de Duitse eenheid nu gekomen ls. De Sovjet-propaganda voor de eenheid van Duitsland, die tot nu toe voor velen ook in het Westen ernstig werd genomen, heeft door de gebeur tenissen In de Sovjet-zone haar over tuigingskracht b|jna totaal verloren. Daar deze eenheid echter het diepste verlangen van de Duitsers blijft, zou het Westen nu aldus de Amerikaanse opvatting een prachtige gelegenheid hebben de Duitsers volledig voor zich te winnen en elke Sovjet-bein\ loeding van de Duitse geest knock-out te slaan. Tegelijk willen de Amerikanen de gesamtdeutsche" functie van de Bonds republiek op de voorgrond plaatsen. En om de aantrekkingskracht van deze staat onmiddellijk te verhogen, hebben zij nu haastig voorbereidingen getroffen om hun „hoge commissariaat" door een ambassade te vervangen, en de beide andere geallieerden aanbevolen hetzelf de te doen, gelijk reeds kort gemeld. Voor zover Semjonow tot Russische hoge commissaris is benoemd om met de Westelijke hoge commissarissen in dezelfde functie gesprekken te kunnen aanknopen, is er dus grote kans, dat hij achter het net vist. De Engelsen en Fransen brengen vele bezwaren tegen dit Amerikaanse plan de campagne naar voren. Ook zij spre ken over de noodzaak van Duitse een heid. maar de methode vatten zij toch heel anders op. Terwijl de Amerikanen geneigd zijn de Duitse eenheid tot stand te brengen door met de Duitse publieke opinie, met directe acties van de Duitse be volking en met de uitstraling van de staat van Bonn. druk op de Sovjets In Duitsland uit te oefenen, willen de F.ngelsen en Fransen daarentegen de Sovjets zo weinig mogelijk prikkelen om op de basis van vier-mogend- hedenbespreklngen de eenheid van Duitsland in de een of andere vorm te herstellen. In Engelse en Franse kringen hecht .nen daarom grote betekenis aan de samenkomst van de geallieerde ..hoge commissie ln Berlijn op morgen. In die kringen houdt men het voor moge lijk, dat de Russische hoge commissaris binnenkort weer deel van dit college zal uitmaken. De Engelse hoge commissaris heeft, in verband hiermede, zijn vacantie plotse ling afgebroken om morgen in Berlijn te kunnen zijn. In Amerikaanse kringen staat men vrij sceptisch tegenover zo n samen komst. die gezien de huidige Engelse en Franse verw achtingen op een her bevestiging van het afbrokkelende Sov jet-systeem zou kunnen uitlopen De Russen hebben hun na-oorlogse politieke successen voor een groot deel te danken aan het feit. dat zij op be paalde momenten, als het Westen praten wilde, niet thuis gaven. Het Westen zou. aldus de Amerikanen, nu dezelfde tak- tiek moeten toepassen als het politiek verder wil komen. Een analoog verschil als tussen de Amerikanen aan de ene en de Engelsen en Fransen aan de andere kant, bestaat in West Duitsland zelf tussen Adenauer en de sociaal-democraten. Het is opge vallen hoe snel en hoe positief Adenauer op de gebeurtenissen in de Sovjet-zone heeft gereageerd, terwijl de sociaal democraten de eerste dagen aarzelden. Zij hadden uiteraard veel sympathie voor de arbeiders in de Sovjet-zone. maar toch kon men merken, dat zij bang waren, dat de opstand meer in de kaart van Adenauer dan in die van hunzelf zou spelen. (lntcz. Med.adt.) Laniel zal hoogstwaarschijnlijk vandaag Franse crisis oplossen Reynaud leider Bermuda-delegatie? (Van o Nog voor vanmorgen om halfelf Joseph Laniel. de achtste formateur, die president Auriol sinds 21 Mei j.l. had aangewezen, de tribune in het Falels Bourbon beklom, was vrijwel iedereen er zeker van dat deze con servatief eindelijk de begeerde 314 stemmen behalen zou om zo het eerste obstakel ter oplossing van deze lang durigste crisis der vierde republiek te Het tweede obstakel, de vorming van een kabinet, moge dan al nauwelijks minder geducht gelijken, vooral omdat er heel wat nieuwe plaatsen voor de Gaullisten zullen moeten worden inge ruimd, niettemin is het einde van deze crisis, onvoorziene verrassingen voor behouden. nu toch wel duidelijk in het zicht Het is bijna een idylle, zo roerend lijken de partijen het thans plotseling over de zwaarste problemen eens te zijn geworden Men kan zich zo lang als het duurt, daarover natuurlijk verheugen, al ware 't slechts hierom dat de demïssion- naiie minister van financiën zo juist heeft uitgetekend, dat iedere extra crisisdag Frankrijk op de lieve som van een 3 milliard francs komt te staan. Een bedrag, dat elke dag anderhalf uur ar beid van alle Fransen gezamenlijk ver tegenwoordigt en waarvoor, over do gehele crisisperiode gerekend, het land liefst 70 000 zo broodnodige nieuwe hui zen had kunnen bouwen, een aantal dat Frankrijk met hangen en wurgen net in een heel jaar bereikt. De voldoening over het feit dat deze gigantische be dragen nu in ieder geval wel spoedig zullen worden uitgespaard, wordt niet- (Inzez Med.-Adv.) WEK DE GAL IN UW LEVER OP ■norgena „kiplekker" tcmin weer aanzienlijk getemperd door de overweging, dat het totaal van circa 100 milliard francs, (of ruim 1 milliard gulden I. dat deze crisis heeft vereist om van het nog veel kostbaarder verlies aan prestige nog maar helemaal te zwijgen naar alle waarschijnlijkheid zonder doel of gevolg eenvoudig uit het venster zal zijn gesmeten. Men moet zich namelijk nu al afvragen of een regering onder leiding van de heer Laniel wel heel erg veel ten goede teweeg zal kunnen brengen. Men mag dat al wel betwijfelen wanneer men enkel van de argumenten kennis neemt, waarmee zijn candidatuur in politieke kringen werd ontvangen. Het is duide lijk dat men zelfs in het Palais Bourbon een verlenging van de crisis na 36 dagen niet meer aan heeft gedurfd, doch het is nauwelijks minder evident dat men Laniel als premier desnoods wel aan vaarden wil als het minste kwaad om dat van hem toch geen ingrijpende ver anderingen in de vertrouwde gang van zaken zijn te duchten Anders gezegd: deze crisis is tekort geschoten op het enige punt. waarop zij desnoods ge rechtvaardigd had kunnen worden, om dat het Frankrijk van Laniel wel met, buiten de verderfelijke parlementaire tredmolen zal weten te treden. Eén lichtpunt In deze somberte schijnt er niettemin toch nog te w ezen. Joseph Laniel moge er dan al niet de man naar zijn die de bijna dol gewor den koe bij de horens zal weten te grijpen, erkend moet worden dat hü evenmin zijn eigen krachten lijkt te overschatten. Zo zou de nieuwe pre mier bij voorbaat hebben Ingezien dat hij persoonlijk eigenlijk niet hele maal het vereiste gewicht bezit om op de aanstaande Bermuda-conferentie met Churchill en Eisenhower als j gelijkwaardig woordvoerder voor I Frankrijk en zelfs van Europa op te treden. En daarom zou Laniel. behal- ve de oud-premiers Bidault en Edgar I Faure. ook de slimme vos Paul Rey- I naud reeds als toekomstig minister j geronseld hebben, en naar verluidt zou Reynaud. die een oude vriend van Churchill is. dan de leiding van de Franse delegatie worden opgedragen! liter gal t "ÏSVS".'... UNION) (Ingez. Med.-adv.) GEEF DAN -ü De vulpen met volledige fabriek» garantie. Extra diep glanzend door ..fluormagic Met een enkel woord BINNENLAND De oud-president van Mexico, de heer Aleman. zal morgenmiddag door Prins Bernhard. die hem destijds op zijn reis naar Mexico ontmoet heeft, ln het ratels SoestdiJk ontvangen worden. De politie te Loosduinen heeft uit het water aan de Houtweg bij de Sta tionsweg het HJk van de 16-Jarlge schoen makersleerling G A C M Koks opge- d-egd. De Jongen, die ln de Perenstraat te Den Haag heeft gewoond, ls vermoe delijk bij het afstappen van zijn flets te water geraakt en verdronken of gestikt ln de modder van deze vaart. Voorbijgangers vonden de flets en een I hengel en waarschuwden de politie. 78S-7S9 - Door de stralen, waar dc lantaarns al brandden, hepen ze liard naar huis. De torenklok wees al negen uur! Zo laat u-as het gewor den met die lange tocht hierheenWat zou Oom Tripje boos op hen zijn! Eindelijk stonden ze op dc stoep. Rick belde. - Zodaar zijn de laatkomers! zei Oom Tripje, toen ze met dee moedige gezichten voor licm stonden, in liet licht van dc gang. Waar komen jullie zo laat vandaan? Ja. toen moesten ze alles opbiechten. Ze zeiden, hoe ze in dc boot waren gestapt, en wat daarna gebeurd was. Oom Tripje hoorde het verhaal aan en hij keek wel wat boos. - Zozodus niet alleen licb je ons hier in ongerustheid laten zitten. maar door jullie schuld mist dc eigenaar morgen zijn bootje! Nou. 't is wat moois! lutlie gaat morgen gauw naar hem toe en vertelt, waar liet bootje is gebleven En ga nu maar gauw eten. en dan naar bed. Ik vind het niet aardig, hoor! Met bedrukte gezichten aten ze hun eten op. dat Tante Liczebcrtha vqoi hen liad bewaard. En toen moesten ze naar bed De vaste bespeling van de Amster damse Stadsschouwburg Is voor de tijd van drie Jaar .te weten van 1 Sept. a s t m. 31 Augustus 1956. opgedragen aan de stichting „Amsterdams Toneelgezel schap de Nederlandse Comedle" onder ar tistieke leiding van Johan de Meester, en Hans Bentz van den Berg en onder za kelijke leiding van Guus Oster De stich ting krijgt een subsidie van Amsterdam van f. 188.000. Woensdag 1 Juli a s. zal luitenant- kolonel W. Kloppenburg te Amersfoort het commando over het regiment Huza ren van Boreel overdragen aan majoor F. Op 6 en 7 Juli a zal Esplanada te Utrecht het congres worden gehouden van de Arka (Alg R.K. Ambte naren vereniging i die werkzaamheden richtte ln de Hervormde Kweekschool, over een plank gestruikeld. De man viel achterover en kwam met zyn hoofd op de eerste trede van een trap terecht. HIJ overleed ter plaatse. BIITENLAND President Elsenhower heeft een wet ondertekend, krachtens welke aan Pakis tan 1 millioen ton tarwe wordt toegewe zen. teneinde ln dit land een dreigende hongersnood te voorkomen. Het staatshoofd van Vietnam. Bao Dal. heeft opnieuw zijn voorgenomen vertrek naar Frankrijk uitgesteld De da tum. die het laatst werd vastgesteld, was 28 Juni. In Athene ls officieel bekend ge maakt. dat Griekenland een voorstel van Bulgarije tot het Instellen van een ge meenschappelijke commissie ter regeling van grenskwesties heeft aanvaard. In de Amerikaanse staten Texas, Oklahoma. Arkansas en Louisiana ver schroeien de gewassen op het veld en komt veel vee om door de grote droogte, gepaard gaande met een hittegolf. De kapitein van het Poolse passa giersschip „Batory". Jan Cwlkllntkl. heeft toestemming gekregen om ln Engeland te blijven. Het hoofd van de Amerikaanse In ternationale Inlichtingendienst, Robert Johnson, heeft bekendgemaakt, dat de aanwijzingen van de regering krachtens welke Amerikaanse bibliotheken In het buitenland gezuiverd moeten worden van boeken van communistische of commu- nlstlsch-gezlnde schrijvers en schrijvers over wier opvattingen menlngsvorachll bestaat", onderzocht en herzien zullen worden. uit bed Elke dag moet uw l uw Ingewanden doen verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wuze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpllletjee. Deze vrees was zeker op zijn plaats. Men mag gerust aannemen, dat de opstand koren is op de molen van Adenauer, die een actieve politiek in Oost-Duitsland en eigenlijk in ge heel Europa voor staat. De sociaal-democraten hebben er zich sedert dc dood van Schumacher altijd voor gehoed de Sovjets al te zeer te prikkelen en willen met hen, min of meer op basis van de status quo, tot overeenstemming komen. Motortankschip „Cornelis B" gezonken BEMANNING IN VEILIGHEID. Het Nederlandse motortankschip .Cornells B". groot 366 bruto regtster- ton en eigendom van N V. Oebr. Broere te Dordrecht is vanochtend in aanva ring gekomen met het 10367 brt meten de Italiaanse tankschip „Achille Lauro". Dc Cornelis B. een nog nieuw kust vaartuig. gebouwd in 1952. was onder weg van Leixoes m Portugal naar Lon den met een lading terpetyn en werd daar morgen verwacht. Het Italiaanse tankschip, eigendom van de Achille Lauro Pu. G. en C te Napels, was in ballast onderweg van Rotterdam naar Ras Tanura in de Per zische Golf Het ongeluk gebeurde op ongeveer 45 mijl O.N.O. van Ouessant tijdens een dikke mist. De bemanning is volgens de eerste berichten, in veiligheid. De mogelijk heid bestaat d-at ze aan boord van het Italiaanse schip is genomen. Millioenenorder voor de DAF Nadat het vorige jaar de Amerikaanse Luchtmacht een opdracht bij het DAF- bedrijf te Eindhoven had geplaatst voor lei ering van wagens, bestemd voor het voorzien van vliegtuigen met brandstof en olie. is thans bij DAF opnieuw een bestelling ondergebracht van soortge lijke voertuigen Dc order bedraagt f6 000.000 en wordt in dollars verre kend. Deze opdracht is in vrije concurrentie met buitenlandse fabrieken verkregen. Zomer-uitverkoop vervroegd DIT JAAR VAN 11 JULI—8 AUGUSTUS (Speciale berichtgeving) Naar wU vernemen zal dit jaar de zomer-uitverkoop van 11 Juli tot 8 Augustus worden gehouden. Dit is be sloten in overleg met de Midden stands-organisaties. Tot dusverre werd deze uitverkoop steeds van 15 Juli tot 15 Augustus gehouden. Ingebruikstelling Dordtse electrische centrale Ook levering aan landelijk koppelnel Churchill wil atoom- samenwerking met V. St. In Londen is officieel bekend ge maakt. dat premier sir Winston Chur chill op zijn reis naar de Bermuda- ealanden voor het bijwonen van de con ferentie van de Westelijke „grote drie" om. aal worden vergezeld door zijn echtgenote en door lord Alexander, mi nister van defensie, en lord Cherwell, raadsman van de premier voor weten schappelijke en atomtsche vraagstuk ken. Churchill zal er bij president Eisen hower op aandringen te trachten toe stemming van het Amerikaanse congres t<? krijgen voor een overeenkomst van Bnts-Amenkaanse samenwerking op het gebied van de kernphysica. Bij een door het congres aangenomen wet is het de Amerikaanse regering vei boden inlichtingen over het atoom onderzoek in de Verenigde Staten aan andere landen te verschaffen. ZAAK ROSENBERGS WORDT VOORTGEZET! Het „nationale comité ter verzekering van het recht in de zaak-Rosenberg" heeft op een vergadering te New York besloten middelen te zoeken om te ko men tot een nieuw proces, waarbij het vonnis van Morton Sobeil zou kunnen worden herzien. Morton Sobeil is in dertijd als medeplichtige van de Rosen bergs tot een gevangenisstraf van der tig jaar veroordeeld. BELGIE EN HET E.D.G.-VERDRAG. De Belgische minister van binnen landse zaken, Moyersoen, heeft thar.s bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers een legeringswetsontwerp inge diend. dat beoogt de grondwet te her vormen om haar aan te passen aan de eisen van de Europese Gemeenschap. De regering wil goedkeuring van het verdrag voor een Europese Defensie Gemeenschap aan een wtjglging van de grondwet vooraf laten gaan. de socialis tische oppositie eist ratificatie na wii- ziging van de grondwet en de liberale oppositie wil stemming over grondwets wijziging en het EDG-verdrag tege lijkertijd. Na de bevrijding is het gebruik van electrische energie met sprongen toe genomen en wel in die mate. dat maatregelen genomen moesten wor den om het producerend vermogen in Nederland tc vergroten. Een gevolg hiervan was o.m„ dat in Dordrecht, in de W'est-Merwedepolder, een nieuwe electrische centrale werd gebouwd, die een definitieve capaciteit van 300.000 K.W. zal krijgen. Mr L. A. Kesper. Commissaris van de Koningin ln Zuid-Holland, heeft gister middag ln zUn kwaliteit van president- commissaris van de N. V. Electriciteits- bedrijf Zuid-Holland (een belangenge meenschap. waarbij de zes Zuid-Hol landse centrales zijn aangesloten1, deze nieuwe centrale officieel in bedrijf ge steld. Het moderne energiebedrijf, waar van nog slechts een eenheid gereed is. zal voorlopig vier turbo-generatoren van 50.000 K.W. krijgen. Het gaat niet alleen het Dordtse verzorgingsgebied bedienen, maar zal uiteraard ook leveren aan het landelijke koppelnet. In een officiële bijeenkomst, die werd bijgewoond door tal van autoriteiten, heeft de burgemeester van Dordrecht. mr J. A. H. J. van der Dussen. een rede voering gehouden. HU zeide. dat op het eind van 1952 in Zuid-Holland een ver mogen van 425.000 K W. stond opge steld. In geheel Nederland was toen aanwezig een vermogen van 2 060 000 K.W Gezien de grote behoefte aan elec trische energie in ons land en aan de hand van zo nauwkeurig mogelijke be rekeningen van de toekomstige be hoefte. heeft Nederland nog besteld een totaal vermogen van 1.375.000 K.W waarvan voor Zuid-Holland 54.000 K.W. bestemd is. Wanneer al deze bestellingen uitge voerd zullen zijn. hetgeen eind 1955 vermoedelijk het geval zal zijn. dan zal in ons land opgesteld staan een totaal vermogen van ".423.000 K.W'. Eerst dan zal men volledig kunnen voldoen aan de nog steeds toenemende behoefte aan electrische energie, die niet alleen in de industriële sector is waar te nemen, maar ook in de huis houdelijke. Na de burgemeester sprak ir J. A. FUn van Draat. de directeur van het Dordtse G E B. Deze signaleerde op zijn beurt de enorme stüging in het electri- citeitsverbruik, dat van dien aard is, dat De bu de C.G.T aangesloten vakver eniging voor de arbeiders in de gas- en electriclteitsbedrUven heeft gisteren be sloten 24 uur in staking te gaan. o.m. om eisen tot verhoging van de lonen en pensioenen kracht bij te zetten. De gasdruk moest in vele plaatsen worden verlaagd en de stroomleverlng beperkt. In Bordeaux staakte ongeveer 60 procent der arbeiders. In Marseille is de oproep door ongeveer 15 i 20 pro cent der arbeiders opgevolgd. De gas- en electriciteltsvoorzlening in de beide laatste steden was normaal. De christelijke, socialistische en onaf hankelijke vakverenteingen hebben ge weigerd aan dc staking deel te nemen De electriciteltsvoorzlening tc Patijs was normaal. Amerikaanse luchtmacht versterkt De Amerikaanse luchtmacht heeft be- j kend gemaakt, dat nog een „wing" Jachtbommenwerpers, de vijftigste, bin nenkort naar West-Duitsland zal wor den gezonden. De vijftigste „wing" ls uitgerust met 75 „Sabres" van het nieuwste type. Deze „wing" is de tiende van de tac tische luchtmacht die in Europa wordt gestationneerd. Peale. de president van de belangrijk ste Amerikaanse fabriek voor de pro ductie van straalvliegtuigen, heeft ver klaard. dat de Atlantische verdragsor ganisatie nu met de snelle „Tunderjets" alle belangrijkste industriële centra in de Sovjet-Unie. ook die waar atoom wapenen worden gemaakt, met atoom bommen kunnen aanvallen. Volgens Peale was het ln het afgelo pen Jaar de toevoeging van ruim dui zend „Thunderjets" aan de luchtstryd- krachten van de N ATO die werden gestationneerd op een boog van vlieg velden van Noorwegen over Portugal naar Griekenland en Turkije, een enor me versterking voor de N.A.T.O. ogenblikkelijke voorzieningen moesten worden getroffen. HU gaf hierna een technische uiteenzetting over de bouw en de inrichting van de centrale „Mer- wedehaven", die (naar Amerikaans voorbeeld', is of zal worden opgebouwd uit „Units". De Unit-bouwwijze beoogt elke turbo-generator met zUn bijbeho rende ketels, hulpapparaten en andero accessoires een zelfstandige eenheid te doen zijn,, zodat de kans op storingen minimaal is. Elke productie-eenheid vormt dus als het ware een op zichzelf staande kleine centrale. Het woord werd tenslotte gevoerd door de heer H. van Es. wethouder van Dor drecht en commissaris van de N. V. E.Z.H HU belichtte de financiële kant van de bouw. die een kapitaalsinveste ring van ongeveer f. 125.000 000 vraagt. De heer Van Es zeide, dat Dordrecht er trots op is. dat grote offer te kunnen brengen aan de economische ontwikke ling van ons land en zo mogeluk aan de vergroting van de welvaart der be volking. De Commissaris der Koningin ver richtte hierna de officiële openings plechtigheid. HU drukte op een knop, waardoor een meter ln werking trad. Het gezelschap maakte daarna een rondgang door de hoofdgebouwen, om weer samen te komen ln de cantine. waar het college van B en W. van Dor drecht een receptie hield. Amerikaanse studenten naar Europa EERSTE GROEP MET DE „WATERMAN". Het Nederlandse Bureau voor bui tenlandse studentenbetrekkingen heeft dit jaar van het Directoraat Generaal van de Scheepvaart de beschikking over drie schepen voor het uitvoeren van speciale reizen voor Amerikaanse studenten in het zomerseizoen. Op deze wijze kunnen met de schepen „Waterman". „Groote Beer" en „Zui derkruis" ruim 2000 Amerikaanse stu denten naar en van Europa worden vervoerd. Onder leiding van een staf van Euro pese hoogleraren, journalisten en ande ren, zullen de studenten aan boord uit voerig worden ingelicht omtrent Euro pese economische, sociale en culturele problemen. Op deze wijze hoopt men aan de vacantie der studenten meer achtergrond en inhoud te verlenen. Bo vendien zün aan boord studenten- mu ziek- en -toneelgroepen, terwijl een uit gebreid programma van documentaire- en speelfilms is samengesteld. Het s.s. „Waterman", wordt op Maan dag 29 Juni a.s. in Rotterdam verwacht. De studenten zullen officieel worden ontvangen. De burgemeester van Rot- teidam zal hen toespreken, vertegen woordigers van enkele departementen, alsmede hoogleraren van verscheidene faculteiten en andere autoriteiten zul len aanwezig zUn. Het melkmeisje heet: Trijntje Mr J. Linthorst Homan. voorzitter van het Internationale Zuivelcongres heeft gisteren op de zuiveltentoonstelling „De Melkweg" de naam van het melkmeisje onthuld. Deze naam werd op 17 Juni door de burgemeester van Den Haag. mr F M. A Schokking. onder verzegel de enveloppe gegeven. Onder het zegel stond: TrUntje. Onder gejuich en applaus van enige duizenden bezoekers overhandigde mr Linthorst Homan het jonggedoopte melkmeisje een grote bloemruiker. Ook burgemeester Schokking voerde als „pleegvader" het woord.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 2