LEIDSCH DAGBLAD India's premier Nelmoe vraagt bijeenroeping VN 92ste Jaargang VRIJDAG 26 JUNI 1953 No. 27949 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Weinig kans op inwilliging Premier Nehroe van India heeft Les ter Person, de voorzitter van de alge mene vergadering der VN, een bood schap gezonden, waarin hij hem in dringende bewoordingen doet weten, dat het naar zUn mening noodzakelijk is de algemene vergadering spoedig bijeen te roepen ter bespreking van de wapenstilstandskwestie in Korea, alvorens de toestand nog ernstiger wordt. Nehroe verzocht niet officieel om bijeenroeping der algemene vergadering maar liet een besluit hieromtrent aan Pearson over. Nehroe herinnerde in zijn boodschap Pearson er aan. dat er oorspronkelijk twee partijen waren in het geschil: het opperbevel der V.N. aan de ene en de Noord-Koreanen en Chinezen aan de andere kant. Thans was er een derde partij bijgekomen: president Syngman Rhee en de Zuid-Koreaanse regering. Nebroe zou de mening hebben geuit, dat thans de tijd is gekomen, dat de VN. nagaan, waar zij precies staan. Hierop werd niet erg enthousiast gereageerd door de voornaamste dele gaties op het V.N.-hoofdkwartier. Functionarissen verklaarden, dat zij liever de Ver. Staten alle gelegenheid wilden geven om met president Rhee tot een oplossing te komen. Amerika en Engeland verklaarden zich reeds pal tegen. Eisenhower bespreekt toestand President Eisenhower heeft republi keinse en democratische leiders van de Amerikaanse Senaat op de hoogte ge bracht van stappen, die hij wil onder nemen om te komen tot een oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Hij deed dit tijdens een lunch op het Witte Huis. Ook de toestand in Europa werd be sproken. Senator Styles Bridges verklaarde na de lunch, dat de toestand in Korea „niet zonder hoop is", hoewel men hem „niet goed" kon noemen. Bridges wilde echter niet meedelen, welke besluiten de president in verband met Korea wil Wel verklaarde senator Bridges op vragen van journalisten, dat de maat regelen, waarover de president had ge sproken. waren vervat in het schrijven,, dat onderminister Robertson heeft mee gekregen ter overhandiging aan presi dent Rhee. Hij zei voorts, dat de toestand in Ko rea „zeer ernstig" was en het Koreaanse vraagstuk in zijn huidige vorm „deli caat en moeilijk om op te lossen". Sommige senators hadden dc indruk gekregen dat Amerika ook zonder me dewerking van Syngman Rhee een wa penstilstand zal tekenen, maar anderen zelden dit niet mogelijk te achten. Een senator zei dat Eisenhower voor al bezorgd is over de Amerikaanse sol daten in Korea, verklarend dat een aan tal hunner in een gevaarlijke toestand zouden komen te verkeren als Rhee op eigen houtje een offensief zou inzetteD en verslagen zou worden. Een andere senator, die aan de be sprekingen heeft deelgenomen, zei dat de Zuid-Koreaanse troepen voor onge veer vijf dagen voorraden hebben, ter wijl nog voorraad voor drie dagen naar hen onderweg is. Alle voorraden komen van de Amerikaanse strijdkrachten. Een der deelnemers aan de conferen tie zei de indruk te hebben gekregen, dat Eisenhower wenst te voorkomen, dat de verliezen aan mensen en de kos ten van drie jaar vechten in Korea voor niets zijn geweest. Maar hij voegde daar aan toe. dat niets er op wijst dat Eisen hower een wapenstilstand zal doorzet ten zonder acht te slasyi op de wensen van Rhee en zijn aanhangers. Hij ge loofde dat de congresleiders een inzicht was gegeven in de gevaarlijke toestand in Korea om hen voor te bereiden op mogelijke drastische en ongunstige ge beurtenissen. Deze functionaris zei, dat een plotse ling terugtrekken van Zuid-Koreaanse troepen de strijdkrachten van de Ver enigde Naties in een zeer gevaarlijke positie zou kunnen brengen. Zuid-Korea onvermurwbaar! President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft gisteren zijn weigering om een wapenstilstand in Korea te aan vaarden, herhaald Zijn stafchef, gene raal Soen joep paik, viel hem bij door te verklaren, dat indien Rhee het Zuid- Koreaanse lezer bevel zou geven om op te rukken, het hieraan ..met kokend bloed" gehoor zou geven. Voor een menigte van 50 000 perso nen. zette president Rhee op de derde verjaardag van de oorlog op Korea, de redenen uiteen van zijn bezwaren tegen een wapenstilstand. Naar de Zuid-Ko reaanse president verklaarde, zou een nulhoen man Chinese troepen bij een wapenstilstand in Korea blijven. Bo vendien zouden „communistisch-ge- zinde" Indische troepen achter het front komen. De invloedrijke politieke leider en vice-president van de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering, Joen tsji joeng, lie na Rhee het woord nam, oogstte .tormachtize bijval toen hij Engeland van „mogelijke sympathie voor het com munisme" beschuldigde en opperde, dat de communistische Chinese krijgsge vangenen aan nationalistisch China zouden worden uitgeleverd. Terwijl Rhee in Seoel het woord voer de. werd in Poesan door 30.000 Zuid- Koreanen een protest-betoging gehou den tegen een wapenstilstand. Joen tsji joeng noemde sir Winston Churchill ..de voornaamste samen zweerder. die Koiea aan de communis ten wil verkopen „Wij vragen ons af. of sir Winston communist of anti-com munist is", aldus spr. De voorlichtingsdienst van de Zuid- Koreaanse regering heeft een anti-In dische campagne voorbereid, die moet beginnen als Indische troepen in Ko.-ea landen om toezicht te houden op de niet-communiscische krijgsgevangenen. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) S3 S §11: Helsinki Stockholm Oslo KoDenhaccn Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parite Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zurich Locarno Berllln Frankfort Mtlnchen InnsbrUck lloht bew. onbewolkt licht bew. regenbui onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt ceh. bew. motregen zwaar bew. mist nevel roven zwaar bew reccn llcht bew. ono 7 24 0 1 n 4 25 0.1 windstil 23 0 windstil 27 0 nw 3 20 7 ii 6 24 0 windstil 26 O windstil 22 O n 2 24 O windstil 23 5 z 2 15 78 O 3 20 2 windstil 25 O windstil 23 22 zzo 2 20 2 nnw 1 27 2 WEERBERICHT Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien, voornamelijk in het binnenland. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering ln temperatuur. (Ongemaakt te 10 uur 27 JUNI. Zon op- 4 22 uur; onder- 31.04 uur. Maan op: 21.47 uur: onder 4.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.06 en 15 35 uur Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Er zijn leuze opgesteld in het Engels en Koreaans, waarin India als een „rood" land wordt voorgesteld. Een van deze leuzen luidt: „BlUft weg, Indiërs, gij hebt hier niets te maken". ROBERTSON IN SEOEL Walter Robertson, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor het Verre Oosten, is in Seoel aan gekomen. Hij heeft een boodschap bi) zich van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles aan presi dent Rhee van Zuid-Korea, die hij he den zal ontmoeten. De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor de strijdkrachten, senator Styles Bridges, heeft verklaard van mening te zijn. dat de Verenigde Staten „het alleen moeten doen" in Ko rea, indien de besprekingen voor een wapenstilstand falen en „onze zoge naamde bondgenoten" geen gehoor ge ven aan een eis tot „actievere samen werking". De senator voegde hier aan toe: „Ik geloof, dat wij gerechtigd zouden zyn atoomwapens te gebruiken bij een po- de oorlog volledig te beëin- Volgens een mededeling van het Ame rikaanse ministerie van defensie bevin den zich 510 000 Amerikaanse militairen ln Korea. Van de 5>£ piillioen mannen, die in de afgelopen drie jaren bij de Ameri kaanse strijdkrachten hebben gediend, hebben er 1.600.000 dienst gedaan in het Verre Oosten. Sedert het begin van de vijandelijkheden in Korea zijn ongeveer 62 000 gewonden en de stoffelijke resten van 22 600 gesneuvelden naar de V.S. gebracht. De totale verliezen bedragen tot dus verre 132.862 man, onder wie 24.386 do den. Behalve de Amerikanen en Zuld-Ko- reanen strijden er nog militairen van 15 andere landen aan de zijde der VN. Hun aantal wordt ln gezaghebbende klingen op iets minder dan 40.000 man geschat. KINDERTRAGEDIE Bijna 40.000 verloren en verweesde kinderen verblijven nog ln de verlaten dorpen en loopgraven van het Zuid- Koreaanse strijdgebied. Ongeveer het zelfde aantal is opgespoord en in te huizen ondergebracht. Er heersen geen epidemieën, maar door ondervoeding staan de kinderen bloot aan tbc. Christie ter dood veroordeeld Bewering van „krankzinnigheid" niet aanvaard (Van onze Londens correspondent) Het gerechtshof van Londen, de Olil Bailey, heeft, zoals wel was verwacht, het doodvonnis uitgesproken over de 55-jarige kantoorbediende John Chris- stie, wien, om het proces te vereenvou digen. alleen de moord op zijn echtge note was ten laste gelegd. Hoewel hij als een monster had gehandeld, wei gerde de rechter Christie als een krankzinnige tc beschouwen. Hierop had de verdediger zich geba seerd. Als Christie niet bü zinnen redelijkheid moet worden aangenomen, dat hij aan geestesziekte leed Ook is niet genoeg om te beweren dat iemand abnormaal of raar is. Er zijn vele abnor male en rare mensen in de wereld en niemand zou ook maar een moment hen als krankzinnig willen beschouwen. De jury. waaronder drie vrouwen be raadslaagde een uur en 22 minuten Christie kwam te voorschijn van uit zijn cel onder de rechtzaal waar lui een sigaret had gerookt, tijdens het overleg van de Jury- Hii klom de tien treden naar het beklaagdenbankje op en gaf een zucht, toen hij zijn plaats had be reikt Blijkbaar zonder emotie hoorde hij de uitspraak van de voorzitter van de Jury. die met luide stem het ene woord schuldig" sprak. het moment dat hii de moorden pleegde Toen de griffier van het hof hem vroeg. hij gaf ze alle zeven toe dan had "r - hij sinds zijn arrestatie geen ogenblik berouw getoond. Volgens de rechter was het niet genoeg dat de psychiaters, die door de verdediging waren opgeroepen, verklaarden dat Christie misschien gees tesziek was geweest. Iets anders was als de experts hadden gemeend dat hii in Generaal Matthew T. Ridgway. de aftredende opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten m Eu ropa. is Dondcrdagmidag op Soes de rberg gearriveerd voor zijn af scheidsbezoek aan Nederland. Het gezelschap reed na aankomst naar paleis Socstdijk. waar het werd ontvangen door H. M. de Koningin en Z. I\'. Prins Bcrnhard. Bij deze gelegenheid werden generaal Ridgway en zijn adjudant, majoor Maeder. door dc Koningin onder scheiden met het Grootkruis van Oranje Nassau. Hier zien we Koningin Juliana en Prins Bernliard in gesprek met ge neraal Ridgway. Geheel links me vrouw Maeder. echtgenote van de adjudant van de generaal, gedeel telijk zichtbaar achter dc Koningin. STRAATROVERS VEROORDEELD IN DE SOVJET-UNIE Volgens de Prawda heeft een Moskous gerechtshof strenge straffen opgelegd aan acht personen, die beschuldigd werden van straatroverij. Twee be klaagden werden veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf, de zes anderen moeten 15 jaar in een strafarbcidskamp door brengen Een volksrechtbank te Leningrad ver oordeelde drie zakkenrollers tot tien jaar strafarbcidskamp. Dc West-Duitse Bondsdag heeft be sloten het debat over de buitenlandse politiek, dat heti?n gehouden zou wor den. uit te stellen tot Woensdag 1 Juli. De socialisten stemden tegen dit uitstel. De vrije democraten hadden om dit uitstel verzocht met het oog op hun partijdag, die het komende weekeinde te Lubeck zal worden gehouden. Nieuw Italiaans parlement bijeen Het nieuwe Italiaanse parlement is gisteren voor de eerste maal bijeen weest en al dadelijk bleek dat de linker vleugel van plan is grote druk uit tc oefenen op de centrumpartijen onder leiding van premier de Gasperi. Op de eerste officiële vergaderingen van Huis van Afgevaardigden en Senaat werden candidaten van de christen-de mocratische leiders gekozen tot voorzit ter. Giovanni Gronchi werd herkozen tot voorzitter san het Huls en het voor zitterschap van de Senaat verkreeg -e- nator Cesare Merzagora. Beiden behaal den een grote meerderheid. De commu nisten en socialisten cn dë monarchisten hadden eveneens candidaten gesteld. Onmiddellijk na de verkiezing drong de leider van de linkse socialisten. Nen- nl aan op een debat over opheffing var de nieuwe kieswet, volgens welke d< groep partijen, die bij verkiezingen de helft plus een van het aantai stemmen krijgt, recht heeft op tweederde van aantal zetels in het Huis van Afgevaar digden. Na Nenni kwam de communistische vakbondsleider di Vittono aan woord, hii vroeg am verwerping van het regeringsbesluit vo'gens hetwelk ambte naren die deelnamen aan de door com munisten uitgeroepen stakingen in strijd met de wet hun salaris zouden derven wegens deelneming aan „politieke sta kingen." Premier de Gasperi echter vroeg om een dringend debat over de voorlopige begroting voor de komende vier maan den. Verwacht wordt, dat deze negro- ting heden door het Huis en morgen door de senaat zal worden goedgekeurd Dit zou de Gasperi in staat stellen president Einaudi officieel het ontslag van zijn regering aan te bieden en daar door communistische en socla'tetlsche aanvallen te voorkomen tot een nieuwe regering Z3l zijn gevormd. of hu nog iets te zeggen had voor de doodstraf zou worden uitgesproken schudde Christie het hoofd. Staande tussen twee beambten en met de handen in ziin broekzakken, hoorde Christie naar de rechter Finemore. die de zwarte kap op het hoofd had gezet. In rustige resonerende zinnen sprak deze het doodvonnis uit Christie keek gedurende de uitspraak voor- het eerst in ïer dagen naar de uit twaalf personen bestaande jury. Een der beambten tikte hem op de schouder, hii keerde zich om mompelde iets en ging terug naar de c«l Hu liep met korte lichte pasjes. De verdediger Curtis- Bennett, had in zijn pleidooi verklaard dat Christie eer der een object Is van medelijden dan (grijzen. Hij is een man die voor de-rest van zijn leven dient te worden opgesloten, was zun conclusie. De procureur generaal, sir Lionel Heald zeide: „Christie heeft zijn vrouw met voorbedachte rade vermoord. Hij urgde haar met een kous en wist zeer goed wat hii deed Vermoedelijk zal hoger beroep worden aangetekend. Wordt vonnis tegen Evans herzien? Onmiddellijk nadat Christie gisteren ter dood was veroordeeld heeft de moeder van Evans die indertijd we gens moord veroordeeld werd. de mi nister van binnenlandse zaken ver zocht de zaak tegen haar zoon te her openen en een openbaar onderzoek in te stellen. Veel Lagerhuisleden e vereniging tot hervorming van strafrecht hebben dit verzoek steund. Christie heeft, zoals men weet tijdens het verhoor verklaard dat hij. behalve de andere door hem gepleegde moorden, ook nog mevrouw Beryl Evans, die boven hem woonde, had vermoord. Dat w December 1949. Hij ontkende echter hardnekkig dat hi) dc kleine Geraldine had gedood. Evans is destijds alleen de moord od zijn dochtertje ten laste ge legd, welke bewezen werd geacht maar aangenomen werd, dat hit ook zijn vrouw om het leven had gebracht. Maandag a s. hoopt Z. K. H. Prins Bcrnhard der Nederlanden zijn 42- ste verjaardag tc vieren. Moge dit in goede gezondheid te midden van zijn familiekring ge schieden. Foto Paul Huf Na de affaire Christie is er twijfel ge rezen aan de juistheid van de beschul digingen .tegen Evans. In deze zaak was Christie destijds kroongetuige De zuster van Evans mevrouw Eleonore Ashby. heeft gisteren medegedeeld dat de politie destijds bij een huiszoeking ln Rilhngton Place al de dingen, die toebehoorden aan kleine Geraldine, ln een <as: in Christie's voorkamer heeft aangetroffen Haar kleertjes kinderwagen en zelfs een half met melk gevulde zuigfles waren daar. Niemand heeft dit feit eerder ver meld. Een tante van Evans zegt, dat- hij dol was op ziln dochtertje en het nooit een haar zou hebben gekrenkt. Na de dood van ziin vrouw had hii het kind aan Christie toevertrouwd die be loofd laad dat het in goede handen zou terecht komen. Tijdens het proces tegen Evans ontkende Christie dat hij me vrouw Evans had vermoord doch thans verklaarde hij dat hij het wel 'heef: ge-1 daan. Toen Evans terecht stond had Chris tie. naar thans geb'eken is. reeds twee vrouwen gewurgd. We! is waar zijn Christie's woorden onbetrouwbaar, maar als de jury destijds geweten had dat er toen Evans terecht stond, reeds twee skeletten in de tuin lagen, dan zou zij mogelijk tot andere conclusies zijn eeko men. De hoofdinspecteur antwoordde tjjdens het proces tegen Christie ont kennend op de vraag van de procureur- generaal of hii enige reden had te ver onderstellen dat in de zaak Evans de verkeerde man was gehangen De Daily Sketch onthult vanochtend, dat Christie mogelijk niet minder dan 17 moorden heeft gepleegd. De beende ren zijn gevonden. Een aantal er van vormen ToUedige skeletten. Patholo gen zijn nog steeds met het onderzoek bezig. Het is een uiterst moeilijk werk zoals blijkt uit het feit dat in één geval 92 stukjes nodig waren om een schedel te reconstrueren. Koninklijke onderscheiding voor generaal Ridgway GROOTKRUIS ORANJE NASSAU. H.M. de Koningin heeft gistermid dag in het paleis Soestdijk aan Gene raal Ridgway. de aftredende opperbe velhebber der geallieerde strijdkrach ten in Europa, het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. De generaal is gistermiddag met zijn echtgenote om vijf over halfvijf op het vliegveld Soesterberg gearriveerd, waar hij werd ontvangen door de voorzitter van het Comité der verenigde chefs van staven. Lt Gen.-vlieger I ~A Aler, chef van de Luchtmachtstaf Na de ere wacht geïnspecteerd te hebben, begaven generaal Ridgway en mevrouw zich naar het paleis Soestdijk. waar zij om vijf minuten voor vijf door H.M. de Ko ningin en Prins Bernliard werden ont vangen. Gisteravond bood minister-president dr W. Drees te 's-Gravenhage een re geringsdiner aan, Woedende demonstranten bestorm den in Jena, in Oost-Duitsland. het hoofdkwartier van dc Communisti sche Partij, waar men alle papieren cn archieven op straat wierp en hel meubilair vernielde. Dit is dc eerste foto. die uit Oost-Duitsland naar West Berlijn kon worden gesmok keld. cn die een beeld geeft van de toestand in het door dc Sovjets be zette Duitsland. De straat voor het hoofdkwartier was overdekt met papier. Dc men sen op de voorgrond, zijn uit angst voor represaille-maatregelen, on herkenbaar gemaakt. Pentagon door onthulling van militaire geheimen verrast Te Washington is een verslag over recente vergaderingen van een subcom missie voor d° begroting uit het Huis van Afgevaardigden bekend gemaakt, waarin een aantal militaire eeheimen wordt onthuld, die door het .Penta gon" het Amerikaanse ministerie van defensie, noz niet waren vriisezeven. Dit ministerie heeft er dan ook zun verwondering over uitgesproken, dab bedoelde nassaces niet tevoren uit heb verslag znn eeschraot De biieenkom- sten van de subcommissie, waarop vooraanstaande officieren verklaringen hebben afgelegd waren besloten. O m. ziin de volgende geheimen ont huld: 1) Een plan om de draaswiidte van het atoomkanon, die thans 32 kilometer bedraagt, met ongeveer 50 procent te vergroten. 21 Een radar-installatie om het bin nendringen van viiandeliike troepen in de eigen linies onmiddelliïk te kunnen ontdekken. 3> Extra-lichte" tanks. Met twee prototypen hiervan worden proeven ge nomen. 41 Een onbouwbare brug die dooreen tank wordt vervoerd en die onder vii- andeliik vuur kan worden geleid. 5) Een buitenboordmotor, waarmee het mozeluk te een rivier over te ste ken. zonder dat de tegenstander het bemerkt. Kleine partijen in West-Duitsland geweerd In een van zijn laatste ziittineen heeft de Duitse Bondsdag de sedert maanden gevoerde strijd om de wijze waarop in September een nieuwe Bondsdag zal worden gekozen in het nadeel van kanselier Adenauers chris ten-democratische party beslist. In West-Duitsland blijft een gemengd kiesstelsel van kracht en de regerings partijen zullen niet, zoals Adenauer wenste, vereend tegen de socialisten kunnen strijden. Een pleister op de wonde is evenwel het besluit van de Bondsdag om par tijen, die geen vijf procent der stem men in het bondsgebied behalen, geen zetel te geven. Dit betekent welhaast zeker, dat in de nieuwe Duitse Bonds dag geen communisten zitting zullen krygen De communistische partij heeft in 1949 veertien zetels verworven Op grond van deze bepaling zal ver moedelijk ook de nieuwe neutralistische partij van oud-minister dr Helnemann geen zetel kunnen verwerven en enkele kleine rechtse groepjes. d:e thans -n de Bondsdag zitten, schijnen by voorbaat uitgeschakeld.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1