Walserijen Breedband N. V. in gebruik gesteld Dode en zwaargewonde hij lievige ontploffing te Ouderkerk Problemen van liet Ziekenfondswezcn EUMIN helpt1, PANDA EN DE GROEI - STRAEEN Agenda 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 25 Juni 1953 Tweede Blad No. 27945 In tegenwoordigheid van Koninklijk Paar Grote verwachtingen (Speciale berichtgeving) Uit een bedrijfseconomisch oogpunt bieden de uitbreidingen van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, die omvatten een vergroting van de staal fabriek en de bouw van een blokwal- serü. maar vooral de instelling van de Breedband met zijn walserijen en blikfabriek, belangrijke voordelen. Vandaag zijn de walserijen van de Breedband N. V. officieel in gebruik genomen, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z.K.1I. Prins Bernhard. De mogelijkheid is nu geschapen, dat een veel groter deel van het geprodu ceerde ruw-ijzer. dat rechtstreeks in vloeibare toestand van de hoogovens naar de staalfabriek wordt gebracht, thans in eigen installaties direct tot staal kan worden verwerkt. Door de in voeging van de nieuwe blokwalserij is een grotere mate van efficiency bereikt, tenvijl ..Hoogovens" zelf in staat is de productie van zware platen aanzienlijk op te voeren. Door de uitbreiding, welke met de officiële ingebruikstelling van de walserijen van ..Breedband" werd afge sloten, is de productie van dikke plaat hij ..Hoogovens" verhoogd tot ruim 200 000 ton per jaar. tenvijl ..Breedband" jaarlijks in totaal ongeveer 210 000 ton dunne plaat en vertind blik zal vervaar- dlgen. De Breedband N. V. heeft een maat schappelijk kapitaal van 125 millioen gulden, waarvan f. 87.500.000 a pari is geplaatst en volgestort. Van het ge plaatste kapitaal is f. 80 000.000 in han den van de Staat der Nederlanden, die hiervan f. 65.000.000 heeft gefinancierd uit tegenwaarde-middelen van de Ame- kaanse Marshallhulp. Nederland is sedert jaren de belang rijkste lmportmarkt in Europa van wal- seriiproducten. Het binnenlandse ver bruik bedraagt thans circa 1.300.000 ton per Jaar. Rekening houdende met de steeds toenemende bevolking en de voort schrijdende industrialisatie van ons land, mag worden aangenomen, dat het binnenlands verbruik zich in stijgende lijn zal bewegen, zulks temeer, omdat het verbruik per hoofd van de bevol king. vergeleken met andere landen, op betrekkelijk laag niveau ligt. In 1952 bedroeg het verbruik van walserijpro- ducten per hoofd van de bevolking nl. 125 kg in Nederland. 240 kg. in Beleië' Luxemburg, 136 kg in Frankrijk en het Saareebied. 188 kg. in Duitsland en 244 ke. in Engeland. Het verbruik in de Ver. Staten van Amerika was in 1951 circa 437 kg per hoofd. Het Nederlandse verbruik van dunne plaat inclusief ver tind blik. heeft in 1952 naar schatting ruim 200.000 ton bedragen. Verwacht mag worden, dat Breedband dank zij goede kwaliteit en concurre rende prijzen, in staat zal zijn in de voorziening van de Nederlandse markt een zeer groot aandeel te krijgen. Daarnaast heeft. Breedband, dank zij de uitzonderlijk goede ligging, een ge makkelijke toegang tot de wereldmarkt. Het grote belang hiervan wordt duide lijk gedemonstreerd door de aanzienlijke opdrachten, die Breedband ontving van de Ford Motor Company in Detroit en van andere buitenlandse afnemers. IIELCOPTERRE HAALDE GASTEN! De genodigden waren per extra trein gearriveerd. Deze trein bracht hen tot weinig meters van de tribunes in de feesthal. Met dezelfde trein reisden zij na de koffiemaaltijd direct van het terrein naar hun woonsteden terug; doch niet allen. De oud-directeur van de electromo- torenfabriek Dordt, de heer W. A. Boogaerdt, en de directeur Ir H. J. Immink van deze fabriek die de gigantische aandrijvingsapparatuur van I Breedband heeft vervaardigd en geïn- stalleerd „wilden bepaald aan de uit nodiging voor dit historisch gebeuren gevolg geven. Echter zij moesten per 6e te twee uur aanwezig zijn bij de opening van de nieuwe electrlsche centrale in Dordrecht". Uit dit dilemma is de volgende de énig mogelijke oplossing gevonden: Te circa kwart voor cén werden bei den ervan verwittigd: „Heren, uw he- licoptere staat gereed, vóór de ingang van de feesthal"! Jongen levenloos uit zwembad opgehaald In het Jan van Galenparkbad te Am sterdam is gistermiddag een 8-jarige Jongen, nadat hij van een springplank was gesprongen, levenloos uit het water opgehaald. Een arts heeft geconstateerd, dat de Jongen met een volle maag heeft gezwommen. DE KMA-FEESTEN TE BREDA. Opening door dr W. Drees. Minister-president dr W. Drees zal op 17 Juli de feestelijkheden ter gele genheid van het 125-Jarig bestaan der K.M.A. te Breda openen. De feestrede zal uitgesproken worden door prof. dr W. Asselbergs. hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Zoals bekend is zullen op 22 Juli Ko ningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek brengen aan de KM.A. Aan de feesten is een zomer-cajmava) vast geknoopt en in dit verband zal op 1 Augustus prins carnaval zijn intrede in Breda doen en ontvangen worden door het bestuur van de Stichting „125 jaar K.M.A.". JAARVERGADERING ROODE KRUIS Zaterdag 11 Juli a.s. zal in de grote zal van Thalia te Bergen op Zoom de jaarvergadering worden gehouden van 't Nederlandsche Roode Kruis. Na afloop van de vergadering zal een film worden vertoond die is opgenomen in Stavenisse tijdens de rampweken. Als de tijd het laat zullen de afgevaardigden van het hoofdbestuur de provinciale en kring- besturen 's-middags een bezoek bren gen aan Stavenisse Felle lichtflits en enorme knal (Speciale berichtgeving) Een hevige explosie, die gistermid dag in de Kruitfabriek ,De Oude Mo len" te Ouderkerk (aan de Amstel) plaats vond. veroorzaakte de dood van de 34-jarige werkmeester W. RL KruyswUk gehuwd en vader van 2 kin deren, en verwondde de 36-jarige ar beider A. Hendrikse zeer ernstig, die werd naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Het was even na vijf uur toen Amstel- land door een enorme zware knal werd opgeschrikt, die over heel Amsterdam te horen was. Een felle lichtflits ging aan het ongeval vooraf De gevolgen van de explosie waren desastreus. Grote brok ken van de uiteengesprongen ketels 'de ontploffing vond plaats in de achterste gebouwen van het vrij grote complex) werkten als een bom. De zware scherven boorden zich een weg door alles heen en sloegen wel honderd meter verder in de drassige weidegrond. Het dak van het gebouw werd grotendeels weggeslagen. Geen raam bleef er heel. Onmiddellijk na de ontzettende explo sie die twee ketels vernielde (de derde sloeg alleen maar lek), volgde een felle brand, die door de plaatselijke brand weer van Nieuwer Amstel, alsmede door arbeiders, samen met de bedrijfsbrand weer met 15 stralen werd bestreden. De explosie schijnt ontstaan te zijn door .werking" in de twee grote zuur- te melken toen het ongeluk ie. „Ik hoorde een licht gezoem, toen zag ik de lichtflits en daarop volgde de knal." zo zei hij. „Zo. hevig was de luchtdruk dal Beide slachtoffers passeerden op weg naar het kleedlokaal de werkdag was zojuist beëindigd de ketels op het moment der explosie. Enige ongeblikken te voren was een ploeg van enkele tien tallen arbeiders die plek gepasseerd, zodat het een wonder mag heten dat het Driekwart van ons volk ontvangt nieuwe en dure geneesmiddelen Plafond van jaar tot jaar vaststellen In het gebouw voor K. en W. te Utrecht is gisteren de algemene ver gadering gehouden van de Centrale Bond van onderling beheerde Zieken fondsen. De voorzitter, de heer C. J. van Lien- den, wees op de betekenis van het Ziekenfondswezen. Op 31 Decem ber 1952 bedroeg het aantal verzeker den 7.647.614. Hiervan maken er 1.7 millioen deel uit van de in de C'.O.B.Z. georganiseerde fondsen. Spr. schetste daarna de belangrijke plaats, die het Ziekenfondswezen in het maatschap pelijk leven inneemt. Het is aan het Ziekenfondswezen te danken, dat 3/4 deel van het Nederlandse volk thans nieuwe en dure geneesmiddelen kan ontvangen en sanatoriumverpleging kan genieten. De positie van voor de oorlog kan niet in de schaduw van de regelingen van thans staan, aldus spr. De bloedtrans fusie zou een bloedarmoedig bestaan hebben zonder de steun der Zieken fondsen. En zo is het ook met de school- tandverzorging. Het is echter de vraag hoe dit alles te financieren. Vooral nu er voor 5 jaar een premie is vastgesteld aantal slachtoffers niet veel groter is. De omgeving van de fabriek en de wonin gen in de buurt zijn door de politie uit veiligheidsoverwegingen ontruimd. Het ongeluk heeft grote verslagenheid in Amste!l3nd teweeg gebracht want se dert de bevrijding in 1945 is dit de derde explosie die in de fabriek waarin grond stoffen gemaakt worden voor de NV. Kon. Ned- Springstoffen fabriek te Mui den. ketels, waarin chemische grondstoffen voor het maken van explosieven be waard werden. Wat er echter precies ge beurd is. weet men niet. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld onder leiding van de Substituut Officier van Justitie uit Amsterdam, mr H J. van Enkele uren na de explosie arriveerden Nouhuvs. die wil ook op de plaats van uit Den Haag twee technici van de Crl- de ramp zagen. minele Voorilchtingsdiens. die samen met hoofdinspecteur J. P. A. J. Bosch van de gemeente politie te Nieu wer Amstel ter plaatse een onderzoek Instelden, HOOP VOOR ZWAARGEWONDE Anton Hendrikse. de 36-jarige emploj van de kruitfabriek bij Ouderkerk, die levensgevaarlijke verwond werd vervoerd elkkrukjo werd afgeslingerd en in het ziekenhuis onmiddellijk ge en meters verder in de wei terechtopereerd werd. maakt het zo eoed als kwammen onder de gegeven omstandigheden Tientallen koeien en schapen in het kon hopen. -> Vanmorgen was zjjn toestand welis waar nog zorgwekkend, doch levensge vaar acht men nauwelijks meer aan wezig. Intussen is de juiste oorzaak van de ontploffing nog steeds niet bekend. Uren lang hebben gisteravond de deskundi gen het officiële onderzoek geleid. Dit onderzoek zal nog wel enkele dagen in beslag nemen. (Incez. Med.-adv.) FEUILLETON Uit bet Engele vertaald Door Jane England 76) Sara fronste, ,,'t Is heel begrijpelijk, dat Je hem niet door had." zei ze. .Hij had er altitd een handje van de sym pathie van vreemden op te wekken. Het is een rare geschiedenis. Weet je. dat Chloë niet Ronald Finchams eerste vrouw was? Hij was véél ouder dan Chloë en was eerst getrouwd geweest met een jong teer vrouwtje, dat hii aan bad. Ze was zwak van gezondheid en had een slecht karakter en Peter Phlpps is haar zoonHij heet dus in werkelijkheid ook Fincham en is Chloë's stiefzoon „Maar waarom noemt hij zich dan Phipps?" vroeg Constance, en waarom praat mevrouw Fincham er niet over. dat Peter Phipps in deze familieverhou ding tot haar staat?" „Zijn moeder is gestorven." ging Sara verder. Ze had op een dag hevige ruzie met haar echtgenoot, waarna ze in over spannen toestand het huls uitliep, kou vatte en stierf. Het was allemaad nogal dramatisch en er werd erg geroddeld en van de oude Fincham werd gezegd, dat hii een afschuwelijke bruut was. Hoe het ook zü. Fincham werd na het verlies van zijn vrouw een bittere, berekenende ni3n. en na verloop van tiid trouwde hij voor de tweede keer, en wel met Chloë. die lelijk en onaantrekkelijk was. maar veel geld had. Peter was toen 17 jaar oud. Hii was een tenger klein ven tje met dezelfde minder prettige karak tereigenschappen als ziin moeder maar aan de andere kant dezelfde aantrek kingskracht en gave om sympthie op te wekken. Hii wist Chloë handig voor zich te winnen. De arme vrouw besefte maar al te gauw dat haar echtgenoot geen zier om haai gaf en ze liet zich volko men door haar stiefzoon inpalmen. Ze gaf hem geld en steunde hem op allerlei andere manieren en stelde de oude Fin cham in een kwaad daglicht Ze kon er eigenlijk niets aan doen dat ze zo ver keerd handelde, ze voelde zich eenzaam en bedrogen en haar stiefzoon was een welkome afleiding ze kon hem al haar liefde geven en hii had een handige ma nier om haar te vleien. Dit alles ging zo door totdat er opeens een groot schandaal aan het licht kwam: Peter bleek de handtekening van ziin vader vervalst te hebben op een cheque voor een groot bedrag en verdween hierna hals over kop naar het buitenland. De oude Fincham die zijn bezinning min of meer kwiit moet ziin geweest was zó bul ten zich zelvp van woede dat hij tot een vervolging van ziin zoon overging, hem terug liet halen en hem tot gevangenis straf liet veroordelen. Tijdens het proces kwam allerlei aan het licht: o m. waren er brieven, van Chloë aan haar stief zoon. waarin ze duidelijk haar sympa thie voor hem tot uitdrukking bracht en z"n vaders houding ten opzichte van hem afviel De verdedigers van Peter ge bruikten deze brieven om aan te tonen, dat Peter een zielige figuur was. een zwak veronachtzaamd kind met een boeman van een vader, die hem te wei nig geld Baf. Op die manier trachtten ze sympathie voor hem op te wekken. Maar het hielp Peter niets en voor Chloë had het heel vervelende gevol gen. Allerlei onaangenaam geroddel ont stond over haar gevoelens voor Peter.. Al die praatjes waren natuurlijk volko men onwaar. Maar in ieder geval ver vreemdde een en ander Fincham zo mogelijk noe meer van haar. De oude man zou nooit meer een woord tot haar gesproken hebben, naar mii verteld is. En bovendien schijnt hij naar men mij ook vertelde, een heel wonderlijk testa ment nagelaten te hebben, waarin ge steld werd. dat. voor het geval Chloë ooit weer iets met Peter Fincham te ma ken zou hebben zij al haar inkomsten zou verliezenHet moet een zeer ver nuftig en goed-overdacht testament zijn, waarin geen enkele mogelijkheid over het hoofd is gezien.... Begin je nu iets te begrijpen Constance van wat zich hier afspeelt?" Peter houdt er geen enkele moraal op na en is dóór en dóór slechtNa zijn jaren in de gevangenis, vertrok hij naar het buitenland en zijn geschiedenis raakte in het vergeetboek. Tot wie zou hii zich echter beter kunnen wenden, toen hii zonder een cent op zak in Enge land terugkwam, dan tot Ch'.oe Fin cham En haar kennende, kon hii erop rekenen, dat ze hem zou betalen om de zaak stil te houden .Maar ik kan er nog niet helemaal bij", onderbrak Constance haar. „het was voor haar toch van het allergrootste belang dat ze hem kort en goed aan het verstand bracht dat hii moest verdwij nen en haar met rust laten!" „Daar is moed voor nodig zei Sara, „en een heel zuiver geweten. Het was heel goed mogelijk, dat Peter nog enkele van die dwaze brieven van haar In zijn bezit had Als ze hem gezegd had, te verdwijnen en haar met rust te laten zou tui waarschijnlijk in de buurt ziin blijven rondhangen en aan iedereen hebben laten weten dat hii Peter Fin- chaam washij zou. bii wijze van spreken, vlak onder haar ogen in de grootste armoede zijn gaan leven en het oude schandaal zou opnieuw opgerakeld zijn Mensen, als Chloë Fineham, den ken niet zo erg diep na. Constance, en zün als de dood voor schandaal. In dwa ze toegeeflijkheid heeft ze hem waar schijnlijk de eerste keer wat geld gege ven en daarmee was de ellende begon nenWant alles wat hii daarna te doen had was bekend te maken dat ze hem geld toestopte om daarmee de be palingen van het testament in werking te doen treden Maar." wierp Constance tegen, „je vertelde toch. dat ze veel geld van zich zelf had. Dat heeft toch niemand haar af kunen nemen." „Chloe is intens hebzuchtig." vervolg de Sara „Het idee dat ze minder geld zou krijgen, was onverdraaglijk voor haar. Bovendien meen ik. dat een groot deel van haar eigen vermogen bii de een of andere beurskrach verloren ging zo. dat ze wel min of meer aangewezen zal zhn op het geld dat Fincham naliet." Langzaam voegde ze er nog aan toe Ik twijfel er geen ogenblik aan, of Pe ter Phipps is Peter Fincham. Ik heb hem zelf niet gezien maar de beschrij ving, die Neill me van hem gaf. klopt precies Ze schonk Constance een tweede glas sherry in. terwijl ze opmerkte, dat een glas cognac misschien een betere wer king zou hebben (Wordt vervolgd) van 4 fo en een plafondbedrag van 230 millioen gulden. Als men nu iets nieuws wil doen moet dit gevonden worden op andere zaken. De sanering der gebitten zal offers vergen in de vorm van kostenstijging. In 1954 zal die stijging 13 cent per ziel per jaar kosten of wel f. 975.000. Zal ook de brillenverstrek- king weer moeten gaan geschieden door de fondsen? Naar sprekers mening zou een aanvullende verzekering voor zulke soort verstrekkingen haar doel voorbij schieten. Spr. vroeg verder, of de duur van de ziekenhuisverpleging niet ver lengd zal moeten worden. Hij denkt in dit geval aan de rheumabestrijding en aan de revalidatie. Het plafond van f. 230 millioen zal echter maken, dat de fondsen achterop raken. Spr. betoogde voorts, dat de kraamzorg in stand zal moeten worden gehouden en uitgebreid Ook zullen de Ziekenfondsen ertoe ge roepen kunnen worden de gezinsver zorging mogelijk te maken. Spr is met het oog hierop van mening dat het plafond niet voor de tijd van 5 jaar, doch van jaar tot jaar moet worden vastgesteld. Spr. constateerde voorts, dat aan de verhoging der honoraria voor huisartsen en apotheekhoudendc huisartsen niet te ontkomen zal zijn. Hij wees vervolgens op het nog steeds bestaande specialisten conflict. Een interim-regeling voor de specialistenhonoraria zou de Zieken fondsen welkom zijn. Er is echter nog geen overeenstemming bereikt tussen de nieuwe N.V.V S en de maatschappij- specialisten iC.S.V Na discussie werden goedgekeurd hel jaarverslag van de secretaris over 1952. het beleid van het Bondsbestuur en het verslag van de penningmeester over 1952. Hierop voerde de Staatssecretaris van Volksgezondheid dr P. Muntendam het woord. Spr. zeidc diepe bewondering te hebben voor wat de Ziekenfondsen tot stand hebben gebracht. Daarom is spre ker wel eens bang voor wat er raast en tiert in de Ziekenfondsen. Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin de vergadering als haar oordeel uitsprak, dat in de gevallen van revalidatie, rheuma- en kanker-patiën ten een langere verpleegduur moet wor den toegestaan dan de thans vastgestelde termijn van 42 dagen en in ieder geval de briiverstrekking onder nader te stel len regels weer voor rekening van de hoofdverzekering dient te komen. De voorzitter deelde nog mede. dat Zaterdag 7 November te Utrecht een buitengewone algemene vergadering zal worden gehouden, 's Middags zal er receptie zijn ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Bond. Nog steeds stijgende criminaliteit De criminaliteit stijgt nog steeds, zo blijkt uit een publicatie over dit onder werp van het Centraal Bureau van de Statistiek. Op een basis van 100 over de jaren 1935 tot en met 1938 blijkt, dat het indexcijfer van het totaal aantal mis drijven 'behalve eenvoudige stroperij) gestegen is van 143 in 1952 tot 154 in 1952. Voor de jaren 1949 en 1950 be droegen deze cijfers resp. 167 en 129. Na een teruggang in 1950 is de laatste jaren dus weer een stijging te constate- Laat men de misdrijven, vermeld in Economische Wetten en in de Wegen verkeerswet achterwege, dan zijn de cijfers van 1949 tot en met 1952 resp. 120, 114. 121 en 126. Het hoogste indexcijfer in 1952 van het totaal aantal misdrijven heeft het ressort van het Gerechtshof Leeuwarden n.l. 169, daarop volgen- 's Hertogenbosch 163'. Amsterdam 155), 's Gravenhage (145) en Arnhem <138'. Het indexcijfer der groep vermogens- misdrijven is in 1952 niet verder om hoog gegaan en ligt slechts een punt hoger dan dat van 1949. Overigens, aldus het C.B Sis het niveau, dat 48 D ligt boven dat der vooroorlogse basisjaren, nog zeer gunstig. Met uitzondering van de rubriek bedelarij enz. kwam voor alle groepen van misdrijven het indexcijfer van 1952 uit boven 100, voor de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag en de misdrijven tegen leven en persoon echter slechts een punt. Voor het vierde kwartaal van 1952 valt echter een daling van het totale indexcijfer te constateren van 152 in 1951 tot 141 in 1952. zonder de econo mische misdrijven en die der Wegenwet van 124 tot 114. Dit laatste cijfer is vooral te danken aan vermindering van het aantal veroor delingen wegens vermogensmisdrijven. Een ongunstig cijfer geeft verder voor het derde kwartaal 1952 de groep mis drijven tegen de zeden. PROF KERNKAMP ZONDAG NAAR AUSTRALIË. De minister van Overzeese Rijksde len. prof. dr W. J. Kernkamp, vertrekt Zondagavond van Schiphol met een lijntoestel der KLM naar Australië en zal Donderdag 2 Juli in Sydney aanko men. Zoals bekend, zal hij tezamen met de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, die Maandag a.s. in Syd ney hoopt te arriveren, met de Austra lische autoriteiten besprekingen voeren over Nieuw Guinea. HET VISUM VOOR DUITSLAND Onlangs werd bericht, dat het visum voor Duitsland met ingang van 1 Juii zal worden afgeschaft. Dit bericht be hoeft enige aanvulling. Weliswaar kan men zonder visum Duitsland bezoeken, maar voor een her haald bezoek, waarvan de inreisdatum ligt binnen een maand na de laatste uitreisdatum uit Duitsland, blijft het visum vereist. 11) ..Ziezo", zei professor Kalkcr. ..ik heb U nu weer lol natuurlijke grootte teruggebracht en. behalve de ietwat te lang uitgegroeide arm. kunnen we het resul taat bevredigend noemen. Zullen we liet dus hier maar bij laten?" ..Het hierbij laten?!" hijgde Jollie- pop. ..moet ik in deze ongeproportionneerde toestand blijven rondlopen?!!" ..Maar zo'n lange arm heeft zijn voordelen", merkte de geleerde monter op. ..U kunt bijvoorbeeld Uw rug op elke gewenste plek krabben". „Ik permitteer mij zelve nimmer enig on smakelijk gekrab!" riep Jollicpop verontwaardigd. ..ik wil mijn normale arm terug, welke voordelen U ook aan deze onverkwikkelijke lengte moge toe schrijven!" „Goed. goed", suste professor Kalker. ..dan zullen we daar iets aan doen. Maar het kan niet direct gebeuren, want de batterij van het apparaat is leeg. Ik zal die dus eerst dienen op te laden". En met deze woorden nam de geleerde het toestel op verliet het vertrek. „Ach. weel!" kermde folliepop. van wanhoop ineenzijgend. hoe lang zal dit duren?!" Trek je terug. Jollicpop!" waarschuwde Panda. anders wordt die tussen de deur gekneld!" Radio - Programma VRIJDAG 26 JUNI Hilversum I (402 M.) NCRV: Nieuws. 7.10 Gewijde muziek; 7.45 I woord voor de dng; 8.00 Nieuws en wt berichten; 8.15 Gram.muz.; 9.00 Voor zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.muz.; 10 30 Morgen dienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Gram - ziek; 12.30 Land- en tuinbouw met 12.33 Grammuzlek: 12.59 Klokgelui. 13 00 Nieuws; 13.15 Ainus muz 13.40 Gram.muz. 14 00 Schoolradio: 14 30 Gram muz 14 50 Mannenkoor; 15.15 Voordracht: 15 35 Gra- mofoonmuz 16.00 Caus. over kamerplan ten; 16.15 Planotrio: 16.35 Marinierskapel: 17.10 Vocaal ens 17.30 Mil. causerie; 17.45 Fries progr.: 18 00 Accordeonorkest: 18 30 Gram muz.; 19.00 Nieuws en weerberich ten; 19.10 Regerlngsultzcndlng: Verkla ring en toelichting; 19.30 Strijkkwartet: 20 00 Radiokrant; 20.20 Radio Phll. ork.: 20.50 ..Robert", hoorspel; 21.45 Kerkcon- cert; 22.30 Viool en plano; 22.45 Avond overdenking: 23.00 Nieuws en SOS-ber.. 23.15 Evangellsatle-ultz. In de Lltause taal; 23.3024.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II (298 M.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.muz.; 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gram.muz.; 8.00 Nieuws; 8.18 Grain, muz.; 8.45 Voor de hulsvrouw: 9 00 Gym nastiek: 9 10 Gram muz.: 9.40 Voor kleuters; VPRO: 10 00 „Kinderen en n sei.'causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA *0.20 Grammuz 10 30 Schoolradio; 10 50 Orgel en bariton: 1125 Radlofeullleton. 11.45 Plano en fagot: AVRO: 12 00 Orgel en zang; 12 30 Land- en tuinbmeded 12 33 Sport en prognose: 12.48 Gram.muz 13 00 Nieuws: 13 15 Meded of gram.muz 13.20 Promenade orkest. 14 00 Ko^kpraat- Je; 14 20 Alt en claveclmbel; 14.50 Boek bespreking: 15.10 Orgelconcert: 15 30 Mu sette orkest; VARA: 16 00 Gram.muzlek; 16 30 Muz. causerie (Met lllustr): 17 10 Voor de jeugd; 17 40 Hawallanmuzlek; 18 00 Nieuws: 18.15 Felicitaties; 18 45 „De publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie", caus 19.00 Mannenkoor: 19.20 Hoornduet, VPRO; 1930 „Humanitaire achtergronden ven de samenwerking tussen de volkeren" causerie; 19.50 Berichten: 20.00 Nieuws; 20.05 _Kamerorkest;_ 20.30 „Europa één", harmonisch orkest en gr. koor; 21.40 „Het leven betrapt": 22 00 Bultenl week overzicht; 22.15 Lichte muz; VPRO: 22 40 „Vandaag", caus.; 22 45 Avondwijding: VARA 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel: 23.35-24.00 Gramofoonmuzlek. Vaticaanse Kunstschatten (film): 2. Ame rika's televlsiesprekcr no. 1: 3. Weerover- zicht: 4. Gastenboek: 5. ..Underwater Ad ventures". film; 6. Cabaret: Engeland, BBC Home Service. 330 M.: 12.00 Latijns-Amcrlk. orkest: 12.25 Gev. progr.: 12.55 Weerberichten; 13 00 Nieuws: 13.10 Lichte muz.; 13.55 Sport: 14 00 Voor kinderen; 17.55 Weerber.; 18 00 Nieuws. 18 15 Sportber.; 18 25 Grammuz.: 19.00 Gev. muziek: 19 45 Reportage; 20.00 Klankbeeld; 21 00 Nieuws; 21.15 Cntiserle; 21.30 Gevar. programma: 22.00 Cello en plano: 22.45 Pari. overzicht; 23.00—23.03 Engeland, BBC Light Programme. 150(1 en 247 M.: 1130 Reportage: 12 30 Orkest concert: 13.00 Sport; 13.35 Gram.muz 13 45 Voor de kinderen; 14.00 Voor d< Vrouw: 15 00 Sport; 15.45 Gevar. muziek; 16 15 Mrs Dale's Dagboek: 16.30 Orgelspel: 17.00 Klankbeeld; 17 30 Sport; 18 45 Hoor spel; 19.00 Nieuws en Journaal: 19 25 Sport; 19.30 Gevar. progr.; 20.00 „Home Sweet Home"; 20.45 Hoorspel met muziek; 21.15 „The Beggar's Opera"; 22.00 Nieuws; 24.00 Nieuws. Gevar. Nnrd West Deutsrher Rundfunk 309 M.t 1200 Lichte muziek: 13.00 Nieuws; 13.25 Lichte muziek; 15.50 Omr. orkest: 16.15 Strijkkwartet: 17 00 Nieuws; 17.45 Amus. muziek; 19.00 Nieuws: 20.15 „Figaro's Dansmuziek; 24.00 Nieuws; 0.30 Dansmu ziek; 1.15 Gevar. muziek. Frankryk, Nationaal Programma. 347 m. 1230 Ork. concert: 13.00 Nieuws; 13.60 Idem: 13.55 Israëlische ultz.; 18.30 Am. uitzending; 19.10 Gram.muz.; 20.02 „La Bohème", opera; 22.10 Gram.muz.; 23.00 Plano en zang; 23.45—24.00 Nieuws. Brussel 324 en 481 M. 324 M.: 12.00 Gram.muzlek; 12.30 Weerberichten: 12.34 Gram.muzlek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Ork. concert, 14.30 Vlaam se pianomuziek; 14.45 en 16.15 Gram.mu zlek: 17 00 Nieuws; 17.10 Viool en plano: 17 35. 17.40 en 18.00 Gram.muzlek; 18.10 Prot. causerie: 18.20 Gram.muzlek; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19 40 Gram. muziek; 19.45 „Roslne's Bruiloft", opera; 22.30 Intern. Radio Universiteit: 22.55—23.00 Nieuws. 484 M.: 11 45 en 12.10 Gram.muz.; 13.00 Nieuws: 13.10. 14 00. 15 00. 15 45 en 16 00 Grammuzlek: 17.00 Nieuws: 17.15 Gram. Omr orkest en solisten: 21.00 Grammuz.: 22.00 Nieuws: 22 10 Kamermuziek: 22 40 Gram.muzlek.: 22.50 Nieuws. BBC European Service. Ultz. voor Ned.: 22.0022.30 Nieuws: Overzicht van do weekbladen. Film en Toneel (Op 224 en DONDERDAG: Foyer Stadsgehoorzaal: Jaarl. Algemene vergadering Kon. Genootschap M.S.G- 8 Districts Consultatiebureau (Rljnsbur- gerweg 70). AJg. ledenvergadering Ver. tot bestrijding der T.B.C.. 8.30 uur nam. VRIJDAG In den Vergulden Turk: Chr. Hlst. Unie D. v. d. Kwaak: Nabeschouwing over de verkiezingen. 8 uur nam. Wassenaar: Deylerhuls. Vergadering Plattelandsvrouwen. 7.45 nam. ZONDAG Federatiehuls (Gerecht 10): Soefi Be weging. li uur v.m. MAANDAG Den Burcht: Maranatha-conferentle. 8 Dr Van Voorthuiisenschool (Caecllia- straat). Contacts vond. met medewerking van Ambtenarencabaret. 8 uur nm. DINSDAG Den Burcht: Maranatha-conferentle. 8 Het Gulden Vlies: Aandeel lioudersv erg, C.V. Tieleman en Dros. 10.30 uur vm. WOENSDAG Den Burcht: Maranatha-conferentle, 8 uur nam. DAGELIJKS Museum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen (Steenstraat) Ten toonstelling Lorentz-Kamerllngh Onnes 10-16 uur (behalve 's Maandags): 's Zon dags van 13-16 uur (t/m 30 Augustus). DE BIOSCOPEN. Rev - J) Trianon „Achter gesloten gordijnen" (18 jaar). Zondag: 2.16, 4.30. 7 en 9.18 uurjiam Werkdagen: 2130. 7 en 9.15 uur Casino „De biecht van Annesa" (18 1.» Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.16 uur nam Werkdagen: 230. 7 en 9.15 uur nam. Lldo ..Een Koningin wordt gekroond" in technicolor (alle leeft.). Alle dagen 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur nam Lovor „Bureau zedenpolitie" (18 laar) Zondag: 2.30. 4.45, 7 cn 9.15 uur nam Werkdagen: 230. 7 en 9.16 uur nam De avond-, aaebt- en Zondagsdienst der >otheken te Lelden wordt van Zaterdag I Juni 13 uur tot Zaterdag 27 Juni 8 uur SSKÏÏ"?.. "Si' A „V-SK: Apotheek. Haven 18. tel. 20086. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3