Sluwheid wint van roekeloze dapperheid Lode wijk XI contra Karei de Stoute Wat wordt er deze zomer aan het strand gedragen? WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCII DAGBLAD - ZATERDAG 13 JUNI 1953 Pagina 3 Bewogen Leven XXIV ving voor het voeden van de koninklijke boreling de somma van vijftien livres. De knaap groeide op, niet in het welgevallen zijns vaders, want vanaf zijn zeventiende jaar deed hij niets anders dan zijn vader bestrijden. Nadat duidelijk ge bleken was dat de zoon een onhoudbare toestand had geschapen, werd hij naar Dauphiné verbannen, welk gebied hij vrijelijk besturen mocht. De enkele beperkende bepalingen vertrad hij met voeten, en hij slcot oorlog en wede naar eigen goeddun ken. L ODEWIJK, die reeds op dertienjarige leeftijd ge trouwd was met Margeretha van Schotland, had zijn gemalin verwaarloosd waardoor zij. mede ten gevolge van een losbandig leven, op haar twintigste Jaar ongeneeslijk levensmoe werd en stierf. Zonder zijn vader erin te kennen koos hij zich een nieuwe gemalin: Charlotte van Savoye. hetgeen aanlei ding werd tot een twist tussen vader en zoon. De vader, bang dat Lodewijk hem boven het hoofd zou groeien, rukte met een leger tegen het kind op. en Bodewijk, de botsing van een treffen niet eens afwachtend, vlucht te naar het hof van Fillps van Bourgondië, de machtig ste leenman van zijn vader, en tegelijk diens tegen stander. Terwijl Fillps bezig was zijn bastaardzoon David bU te staan in het Oversticht, - David was bisschop \an Utrecht - ontving de Hertogin, samen met de jonge vrouw van Karei Maarten, de vluchteling op waarlijk vorstelijke wijze, doch ook weer zó dat uit elk manuaal de ondergeschikte sprak Deze Lodewijk was immers een zoon van hun leenheer. Niet dat ze er voor voelden in werkelijkheid onzelfstandig te zijn. doch het was immers „hoofs" een ander eer te bewijzen? De eer ligt immers met bij wie men eert. doch bij degene die eer bewijs De Franse Koningszoon heeft de twee edelvrouwen voornaam gegroet en daarna alle hofdames, die tijdens deze begroeting geknield lagen, gekust, naar de trant dier dagen. De jonge Prins heeft de oude Hertogin beleefd en dringend verzocht toch vooral aan zijn rechterkant te lopen, hetgeen zij met verontwaardiging heeft afgewe zen Hoe kon een Prins van den bloede haar zo iets on behoorlijks vragen! „Zij wist toch hoe het hoorde". Zeker, dat wist hij. Hij was het armste kind van zijn land, bovendien nog een vluchteling. Oom Fillps had hem liefderijk opgenomen. Hij was dus degene, die eer betoon zou moeten brengen. Na een zeer lange, wellevende twist, waarin geen van beiden iets zei dat oprecht gemeend was. nam de oude Vos zou kuikens verslinden Sluwheid wint altijd van roekeloze dapperheid! De sluwe mens kent weinig emoties, alles en allen kunnen dienst doen bij hem als pion in zijn spel. Omdat de sluwe karakterloos is kent hij geen gewetenswroeging als hij ter wille van zijn doel - een sluwe heeft altijd een doel! - vrienden moet liquideren. Bij een sluwe staat alles in het teken van zijn eigen zelfbehoud, terwijl de roekeloos dappere, hoe groot zijn bevat tingsvermogen ook mag zijn, hoeveel capaciteiten hij ook mag hebben', zich in zijn beste momenten in dienst stelt van een ideaal, en in zijn slechtste momenten met vuur speelt. De roekeloos dappere, de heetgebakerde, is kwetsbear. Doordat hij elementair is, kan men hem een valstrik zetten waar hij tenslotte in zal trappen. In een toestand,van blinde woede, of wanneer hij zich koestert in de stralen van zijrt eigen machtszoh en zich zo gezond en sterk voelt dat hij het een misdaad zou vinden acht te slaan op het miezerige'gewriemel van de vijanden aan zijn.voet. (lngez. Med-Adv.) T7-AREL DE STOUTE, die in het jaar 1468 te Brugge V huwde met. Margaretha van York. de erfgenaam IV van de machtige Philips van Bourgondië. heeft in :et werelddrama de rol van dc roekeloos dappere ver- raid. Lodewijk XI. Koning van Frankrijk, die leefde in ceiclfde tijd. de rol van de sluwe De strijd die tussen ten ontstond, verliep zo volgens het plan van hun ei- ;en wezen dat 'het ons tot nadenken stemme Karei, het verwende kind. dat enorme rijkdommen tad geerfd. van een vader, die had kunnen organiseren en bewaren. Karei, bovendien begenadigd met vele ga ten van hoofd en hart. Karei levend als een groot vorst temidden van zijn uitbundige Bourgondische pracht, zou bet desondanks verliezen van een miezerige, berooide, burgci-koning, wiens lafheid en gewetenloosheid spreek- roordelijk zouden worden. De ontknoping van het drama is voldoende bekend. Karei verloor: zijn lijk werd. enige dagen na zijn dood, ;evonden. vastgevroren in een plas, aangevreten door zo', ven. Van hem bleef op aarde niets anders over dan ;.;t gerucht van zijn stoutmoedigheid en onsterfelijk heid. Jaren na zijn dood zouden mensen hem nog heb ben gezien. De sluwaard liet echter z^n succes na, tas- baar bewijs dus van zijn zege. $■£■1 Spiegeltje, spiegeltje aan de uiand Hef komt weer op de juiste combinatie aan Parijs. Juni 1953. Wat wordt er dit jaar aan het strand eadragen? Leuke, vlotte dingen, prac- i-:(he dlneen ook en weinig kostbare! Maar zaken die niet voor Iedereen «ja. daar ze alleen dan leuk en vlot «in indien ze de luiste figuur om hullen 11 vandaag niet in ogenschouw, maar het ls en blijft DE dracht voor al die genen die geen Jongemeisjesfiguur meer bezitten en die a.ch derhalve niet In katoenen pantalon, slacks, kuitbroek of shorts moesten hullen, om nog niet eens te reppen van bi kini's. 1 De strandmode die zü dus n'.et adoptcipn biedt een zeer aantrekke lijk allerlei, hetgeen niet zozeer te danken is aan verscheidenheid van modellen, dan wel aan de gebruikte stoffen en kleuren en de vaak aparte Niet voldoende is het drama zelf bekend, het tragisch kijkspel, opgevoerd voor de ganse wereld, meer tot le ring dan tot vermaak. VOORDAT wij beginnen met de beschrijving van dit duel zullen wij enkele woorden wijden aan persoon en levensloop van de passie prekende vos. Lode wijk. zoon van Karei VII van Frankrijk, de koning die zijn waardigheid te danken had aan een eenvoudig boerenmeisje Jeanne ti'Arc. Karei de Stoute werd op de 10e November van bet jaar 1433 geboren, op de avond voor Sintc Martinus dus. waarom hij dan ook Karei Maarten genoemd werd. Toen hij twintig dagen in de wieg had gelegen werd hij. in strijd met alle recht, benoemd tot Ridder in dc Orde van het Gulden Vlies, wel een bewijs hoe machtig zijn vader was en hoe groot de glans van het Bourgondische hof. Lodewijk XI zag het levenslicht In het jaar 1423 en zijn vader kwam tot dc treurige ontdekking dat hij niet eens geld had om de priester te belonen die zijn kind ten doop hield. En de min die het knaapje moest voeden was nauwelijks duurder dan een geit: zij ont- of fleurige combinaties. Enkele mo dellen. dce modern van lijn zijn. geven vandaag een zij het slechts uiterst beknopt overzicht van de modieuze mogelijkheden die de-ze zomer in prac- tijk zullen worden gebracht. HET BADPAK. Alhoewel de bikini, het minieme, tweedelige badpakje in zonnige stre ken nog steeds hoogtij viert, wint het a-vemtenue uit één stuk toch weer terrein. Drie details zijn er nieuw aan: het materiaal, dat meestal gepatro neerde katoen ls. van welk weefsel dan ook. de ontbrekende of af te ne men schouderbandjes die dus geen bleke sporen behoeven achter te laten op de huid waarop de zon haar brui nend werk verricht: het korte ..rokje" waaronder aan de voorkant de pijpen schuil gaan. Ze zitten als gegoten, die moderne katoenen pakken (waarvan het bustestukje met baleinen verste vigd is): ze zijn practisch, want ze drogen snel. rekken noch krimpen, kunnen gemakkelijk gewassen worden en behouden dus lanc hun fleur van sneeuwwitte - impnmé. bonte bloe- motjesstof of tweekleuren-ruitje. DE ENSEMBLES vieren hoogtij en zijn verscheiden. Modefavcriet ls zeker het geheel dat uit een bJieen short en een recht, tweederde jasje bestaat, alle van het zelfde katoenen materiaal. Hc-t rechte Jasje Krat niet lager reikt dan de shorts) is overigens een bijzonder po pulair attribuut van de huidige strandmode. en completeert buiten dien ook het badpak, de kuitbroek of de lange broek, terwijl het ook als complement van een rok wordt ge bruikt. Geen effen of bedrukt ka toentje is er taboe voor en aardige ef fecten worden verkregen met be drukte witte everglaze, met een wlt- rood of wit-blauw zephyr streepje, met een awart-wit keukenruitje of met bakkershnnen (waarbij effen rood het als voering bijzonder aardig doet'. Een ensemble van andere aard wordt door het tweede figuuitje van de te kening weergegeven. Het bestaat uit een lijfje en een kuitbroek i waarvan de pijpen op een boord ztin gerim peld i van wit en blauw gestreepte ka toen. terwijl het derde deel van het ensemble een rok van blauwe badstof is. dietevens als cape kan worden gebruikt Andere stoffen- en kleuren combinaties zijn voor de soortgelijk ensemble vanzelfsprekend mogelijk en met smaak zijn nog talloze aardige effecten te bereiken. DE KUITBROEK Voor de Vromv Yoghurt en karnemelk Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: "s Zomers als het warm is. hebben we behoefte aan lichte spijzen en koe le dranken. Dan brengen we na een warm hoofdgerecht liever een fris toetje op tafel dan hete pap. En wan neer we dorst hebben grijpen we eer der naar de melkfles dan naar de theebus Vooral yoghurt en karnemelk zijn in het warme jaargetijde zeer ge liefd. Zij zijn frisser en nog lichter verteerbaar dan melk. Is het boven dien niet prettig dat we voor het be- relöeii van yoghurt-gerechten zelden of nooit-aan het fornuis behoeven te staan? Voghurt en karnemelk: fris en gemakkelijk te verwelken, smakelijk en gezond - wat kunnen we nog meer wensen Karnemelk-limonadc <4 glaasjes). 4 liter karnemelk, ongeveer 14 dl (rode of oranje) limonadesi roop of puddingsaus. (Ingez Med.-adv.) Vragen staat vrij Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, U'ant het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagen. H\j weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk, kingen bij voorbaat uitgesloten. van katoenen stof wordt, de tweede schets heeft het laten zien. soms op een kuiitband gerimpeld, doch meestal heeft hü rechte en nauwe pijpen, zo als de derde figuur aangeeft. Gelijk de lange broek (die meestal met lang ls, maar waarvan de eveneens zeer nauwe pijpen de enkels vrijlaten) kan ook de kuitbroek uit allerhande ka toenen materiaal worden gemaakt, en we geven slechts één enkel voorbeeld uit heel vele. wanneer we de broek kiezen w aarvoor verpleegsters- of bak kerslinnen het uitgangspunt was en die wordt aangevuld met een recht jasje van hetzelfde katoenen mate riaal en een keurslijfje van vuurrode katoen of tricot Welke stoffen ge ook kiest ze zün altüd goed en altüd kunt gc er aar dige effecten mee bereiken; de mo derne strandkleding stelt geen andere eis dan dat ze goed van snit is. En wte over fantasie beschikt kan in dit domein, meer dan in enig ander onderdeel van de mode. haar fanta sie uitleven. Niet alleen in dc kle dingstukken. maar zelfs in de acces soires, die niet minder aantrekkelijk zün dan de strandmode in het algc- mcen. doch over die toebeho ren, en in het büzondcr over de tas sen, volgende week meer. J. V. De glazen voor 1/4 gedeelte vullen met de limonadesiroop of pudding- saus. Ze bijvullen met karnemelk. Yoghurt met bessensap. 4 liter melkyoghurt, 1% dl bes sensap, plm. 90 gr. (6 eetlepels) suiker (liefst basterdsuiker). Het bessensap door de yoghurt roe ren en met suiker op smaak afmaken. Het mengsel in glazen overdoen. Yoghurt als pap. 1 liter yoghurt, ongeveer 60 gr. (4 eetlepels) bruine suiker. 2 kopjes gebrokkelde beschuit, of andere bindmiddelen die niet gekookt behoeven te worden, bijv. gepoft© gort. cornflakes, speciale gries- meelproducten. De beschuiten, vlokken enz. kort voor het gebruik overgieten met de yoghurt en op smaak afmaken met de suiker. Yoghurt met rüst of havermout. 60 gr. (bijna een kopje) rijst of havermout. 2 kopjes water of melk, liter yoghurt, 60 gr. (4 eetlepels) suiker. Het water of de melk aan de kook brengen. De rijst of havermout er in strooien en zachtjes gaar koken. De brij laten afkoelen. De yoghurt door de rüst of havermout roeren en op smaak afmaken met de suiker. Beschuit met yoghurt. 4 beschuiten. Jam of marmelade, liter yoghurt. 30 gr. (2 eetle pels) suiker (geconfijte vruchtjes) De beschuiten dik met Jam bestrij ken en op schoteltjes leggen. De yog hurt met de suiker vermengen. Kort voor het gebruik de yoghurt over de beschuiten schenken en versieren met stukjes geconfijte vruchtjes. Yoghurt met vruchten. 250 gr. zacht fruit (aardbeien, ker sen. bessen enz.), 1 a 3 eetlepels suiker, 4 liter yoghurt. 60 gr (4 eetlepels) suiker, (koekkruimels of paneermeel). De vruchten schoonmaken, grote exemplaren doorsnijden. De vruchten met suiker bestrooien en enige t-iid af gedekt laten staan. Wanneer zij veel sap hebben losgelaten, koekkruimels of paneet meel hierin strooien. Een paar vruchten als garnering achter houden. De yoghurt op smaak maken met de suiker en over de vruchten schenken. De bovenkant versieren met de ach tergehouden vruchten. Yoghurtpudding met vruchten. 12 gr. (ruim 1 eetlepel poeder of 6 blaadjes) gelatine, (waaronder een klein deel gekleurd). 14 dl melk. 4 liter yoghurt. 40 gr (24 eetlepel) basterdsuiker. 150 gr. zacht fruit (aardbeien, kersen, geurige peer), 1 2 eetlepels sui ker. De gelatine een kwartiertje weken totdat zij zacht is. poedergelatine in ongeveer een half kopje water, blad- gelatine in ruim water. De bladgela- tinc dan uitknijpen. De melk aan de kook brengen en over de gelatine schenken. Deze ge- Hertogin de Prins bü de hand en bracht hem naar zijn kamer En toen de Hertog naar Brussel reed zond hij boden vooruit die de Kroonprins moesten bezweren thuis te blijven. Doch de Kroonprins, even wellevend als de Her tog, snelde zijn kamer uit om de Hertog tegemoet te kunnen rijden Hij had dit voornemen zeker vervuld als de oude Hertogin hem niet bij zijn kleren vastgegrepen had. En de Jonge Karei? Eerde hij de hoge gast? OP Sint Valentljn6avond luidden de klokken van Brussel. Iedereen liep te hoop Helder en vrolijk was het gekling-klang van de klokken der kleine kapellen, zwaarder trilden de tonen van de Saint Goedele en van de kerk van de Caudenberg. Maria van Bourgondië was geboren, en haar grootvader regeerde nog. Zes honderd vijfponds toortsen verlichtten de Brabantse hoofdstad, twee honderd daarvan waren door grootvader Filips be taald. Onmiddellijk na de geboorte toog de gelukkige vader Karei Maarten, naar de vertrekken van de Dauphin, om hem persoonlek aan te zeggen dat hü vader ge worden was. en om hem tevens te vragen peet te wil len zijn bij de ophanden zijnde doop. Lodewijk. geen flauw vermoeden hebbend, dat hU eens dit kind. op het voor haar allerongunstigste moment, namelijk onmiddellijk na de dood van haar vader, zou trachten te beroven van haar erfgoed, willigde vrien delijk lachend het verzoek van Karei In. Welk een uit nemende kans had hij om de opvolger van zijn voor naamste leenman tot ln zijn diepste wezen te door gronden. Hoe vriendelijk was Lodewijk gedurende het eerste jaar van zijn verblijf te Brussel. En nooit kreeg een vluchteling meer eer De oude Hertogin fungeerde zelfs bij het doopfeest van de kleine Maria als zün voorproefster Honderden verhalen over de wijze waarop de Dauphin werd behandeld aan het Bourgondische hof. vonden hun weg naar Frankrijk. Vanzelfsprekend kwamen zij de Koning ter ore. die zijn zoon goed kende. Het ge rucht wil dat hij gezegd zou hebben: ..Mijn waarde neef van Bourgondië voedt een vos aan zijn hof. die eens zün kuikens zal verslinden". En hiermee gaf hij een voorproefje van de geweldige strijd die weldra uitbreken zou. De oude Koning had het goed gezien: In de stryd tussen roekeloze dapperheid en geweten loze sluwheid zou de eerste het onderspit delven. REIN BROUWER. Ons goedkoop knippatroon Prijs 40 ets. Japon maten 42 en 46. Maat 42. bo venwijdte 92 cm, maat 46 bovenwijdt© 110 cm. Ben. stof voor grootste maat 3.50 m van 90 cm breed. Dit eenvoudige, maar toch zeer modi euze toilet ls geschikt om van katoen, linnen, shantung, zijde of soepele wol vervaardigd te worden. Het model kleedt bijzonder goed af. Het voorpand van de blouse is glad, wordt met knopen gesloten en heeft een kleine V-vormige halsuitsnijding. De korte ingezette mouwtjes worden afge maakt door een manchet. De rok ls van voren glad gehouden en heeft achter een platte plooi. Vóór zijn aan weerskanten grote opgestikte zak ken aangebracht. Een slerstiksel aan de manchet, sluiting en zakken is de enige versiering. Verkrijgbaar van a.s. Maandag af, zo lang de voorraad strekt aan ons Bu reau Witte Singel 1. Toezending per post geschiedt na ont vangst van brief met ingesloten en niet opgeplakt. 55 ct. aan postzegels. Verzoeke op de enveloppe te vermel den „Goedkoop Patroon". Maten 42 en 46 heel in de vloeistof oplossen en laten afkoelen. De yoghurt en de suiker toe voegen De massa koel wegzetten tot dat hü drillig begint te worden In tussen de vTuchten schoonmaken, in stukjes snüden en met suiker be strooid wegzetten. Wanneer de pud dingmassa drillig, maar nog slap is. de vruchten laten uitlekken op een vergiet. De vruchten door cie yoghurt mengen en de puddingmassa overdoen ln een met water omsespoelde vorm of kleine vormpjes. Hierbu zorcen. dat de vruchten de vorm niet raken. De pudding stijf laten worden en ke ren op een schotel. Deze pudding kan ook van karne melk bereid worden - dan 15 gr. (14 eetlepel poeder of 74 blaadje) gela tine nemen. Deze In iets meer vloei stof weken cn oplossen.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 9