T REIS DOOR HET LAND VAN WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCU DAGBLAD - ZATERDAG 13 JUNI 1953 - Pagina 2 Je moet je hobby kénnen! HET maakt waarachtig niet veel uit wèt ge in Uw vrije :ijd doet. als ge maar een „hobby" hebt Dat is de hoofdzaak; het houdt U Jong. fris en levend! Ik ken er voor wie klaverjassen alles is. een ander zweert bij de totalisator, maar er zijn er ook. die het hogerop zoeken en zich geen postzegel laten ontgaan of hun donkere kamer inkruipen om de prachtigste foto s tot ontwikkeling te Maar hij was dan ook iemand. die z'n hobby verstond en nuttig wist te maken. NU BEN ik er ook eens op uit getrokken om dit illustere voorbeeld te volgen. M'n hengel en dobber waren per fect in orde dat heb ik me door een expert laten vertellen het water, schietend in pijlsnelle vaart onder het groene kroos door: hele gezinnen met vader en moeder en slierten vrolijke kindertjes. Ze ver maakten zich best onder de bran dende zon. die steeds gloelender werd. naarmate de dag vorderde. Hoe het nu zo gekomen is weet ik niet. maar ze wilden per sé niet smullen van die kostelijke cake. Het was me alsof ze 't allemaal in de gaten' hadden, dat ik daar zat om Vier dagen onderweg van Skopje naar Montenegro. Nacht bij Lijsterveld Dit Lijsterveld is nu een vriende lijke landbouw-vlakte met een ge denkteken. waar voor de ingewanden van de gedode sultan Moerab een plaats werd ingeruimd. En het er bij gelegen overstap-station was voor mij een verschrikking. De lentenacht bleek vorstig koud en zo moest ik. omdat Putnlks informaties niet klopten, van •s avonds halftwaalf tot 's ochtends zeven vertoeven in een boordevol café lokaal. waar hoestende en spuwende Serven en Albanezen een walm van knoflook en andere stank om zich heen verspreidden en waar walmende oliepitjes 'de electrische verlichting was defecti een luguber licht op de lijdzaam wachtende massa wierpen Ik dronk die nacht ter ontsmetting van miin keel en ter bedwelming van mijn morele ellende vele glazen schliwo- wltza, maar toen 's ochtends de zon oranjerood boven het Lijsterveld ver rees. de prikkelende lucht me opfriste en de treinconductier verklaarde, dat de bus Pcc-Titograd inderdaad liep Malle Gevallen De mensheid wordt hoe langer hoe knapper in technisoh opzicht, zó knap zelfs, dat men er af en toe bane van wordt. Er zijn mechanische her senen en electrische rekenmachines, die ware wonderen kunnen verrich ten. Ze kunnen zelfs al zestien dui zend optellingen af aftrekkingen per seconde verrichten had u vroeger op school moeten hebben ...V Maar nu hebben de fabrikanten van die griezelige apparaten in Amerika grote moeilijkheden om mensen on te lei den. die knap genoez ziln om met die machines om te gaan. Dat koint er van!! maal eeen ernnie is. Daar stonden de laatste examens weer voor de deur van een bepaalde lcerzanc van een universiteit. Er was maanden lane door de studenten gezwoegd en gestampt om ..alles er in te krijgen" en de professoren eisten steeds maar meer kennis cn waren nooit tevre den. Toen het eindelijk zover was. dat het examen gedaan moest wor den. stelde een van de studenten voor. 'dat ook de hoogleraren aan het schriftelijk eedee.te dat door het mi nisterie van Onderwies was opgesteld) zouden meedoen. Dat vonden de hoogleraren een prachtig idee en ook in andere universiteiten voelde men heel veel voor dat voorstel. Zo zaten dus professoren en stud enten on zie kere dag gebogen over dezelfde vraag stukken. De professoren wilden wel eens eventjes laten zien. dat zai Enfin kort en goed: negentien stu denten kregen het einddiploma en alle professoren zakten als zware, grote bakstenenToen maakten U weet. dat een aantal Amerikaanse lournalisten pas een tocht naar Rus land heeft gemaakt en een bezoek aan Moskou heeft gebracht. Een van hen een zekere mevrouw Jane Mc- Ilvalne ls hierdoor nog al beroemd ccv. orden zij heeft in een aantal bekende Engelse en Amerikaanse kranten heel wat verhalen over de tocht geschreven. Zii woont in een heel klein stadie in Amerika. Toen ze thuis kwam dacht ze. dat de plaatselijke krant vast wel vol zou staan over haar ervaringen in de Soviet-Unle. Alles wat er echter in slond. was een kort berichtje, dat luidde: „Mevrouw Jane Mcllvaine. wonende aan de East Lancaster- straat heeft de Paasdagen in Moskou (Rusland) doorgebracht Marktplein in het typisch Oosterse stadje Pec, met op de achtergrond de moskee met minaret, op de omloop waarvan vijfmaol per dag de mueddzin verschijnt om de gelovigen op te roepen tot het gebed. „Positief?" „Ja. positief! Geen twij fel'" - vergat ik spoedig het leed van de nacht. Pec lag schoon aan de voet der Albanese Aloen en de sneeuw op de tonpen flonkerde zn lokkend in bet heldere zonnelicht, dat ik. daardoor in verheven stemming gebrarht. vrij rustig reageerde toen een fiakerknetsier me de waarheid zei. Hij brarlit me van het station naar bet enige hotel en deelde m" vriendelijk, doch boudweg mee. dal de bus naar het 180 kilometer verd-r gelegen Titograd pas half Mei In actie zou komen om de eenvoudig" reden, dat de sneeuw „daarboven" onvermijdelijk was Het enig toilet bi- vond zich in een op drie minuten af stand gelegen tuin en bestond uit een nagenoeg rond gat in de bevuilde vloer van een wankel hok. Ik moest vroeg op in verband met de bus, richting Montenegro, welke volgens een agent positief om zes uur zou vertrekken. Anderen hadden wel iswaar als juiste tijd resp. zeven uur, half negen en half tien opgegeven, maar een mens moet het zekere voor het onzekere nemen, zelfs als de ,ne- taalschelle stem van de achtste-rangs Servische zangeres beneden in de ge lagzaal hem tot diep in de nacht uit zijn slaap heeft gehouden. slavië ooit gehad heeft, kwam ons be groeten en de internationaal Petro- vitch en tientallen anderen deden dat. En toen vertelden de luidsprekers boven onze hoofden wat anders: Bo ris Kidritsch, een der naaste mede werkers van Tito, was onverwacht gestorven Vier dagen nationale rouw cn dus geen IvangradTitograd. Franco Glazer zei Zondagochtend: i ij maar met onze camion mee naar Tito grad Ondanks de regen begon de rit gunstig Ik zat in de cabine tussen Romcevic. Glazer en de chauffeur vastgekneld en de ex-keeper diepte glanzende herinneringen op aan Hol land, waar hij vaak geweest was.... „ahh die velden bjj Jullie, hadden wij die maar We hadden 15 van de 130 kilometer richting West achter de rug. toen we bij een bergbeekje kwamen, dat vla een diepe geul de weg loodrecht kruis te. Met de voorwielen ging het goed. maar toen de achteras op het diepste punt was. kraakte het in de versnel lingsbak en de aftandse camion was buiten gevecht gesteld. „Zo reizen onze voetballers", zei Glazer. „En dan noemen ze deze wed strijd hier nog een „derby". Acht uur rijden over een levensgevaarlijk berg pad!" Er kwam ten slotte een tegenllgg-r. die het nieuws van de stranding we reldkundig zou maken en na vier uur wachten in regen en kou konden de voetbalploeg van Titograd. plus de arbiter, plus de „Hollandskih novlnar" de lange reis over de wilde bergen van Montenegro vervolgen Details ont houd ik u. maar geloof me, het hart klopte me vaak in de keel. „Zo n reis heb ik in de zeventien jaar, dat ik scheidsrechter ben. nog niet vaak meegemaakt", zei ..Willy" 's avonds laat in Titograd. De volgende ochtend kon hij van daaruit per vliegtuig naar Belgrado terugkeren 'in omgekeerde richting was het lang tevoren „uitverkocht" i. Vier dagen onderweg geweest en dan nog niet eens gefloten, maar scheids rechters krijgen in Joegoslavië ten minste een geldelijke vergoeding, welke de geleden smarten wat verzoet. De wereld is klein Twee weken later sloeg lk in de Bos nische hoofdstad Sarajewo de uittocht gade van een machtige mensenmassa, welke Juist een belangrijke voetbal- strijd had aanschouwd. De gezichten stonden duister, want de thuisclub Sarajewo had met 10 en onnodig verloren. En ik hoorde hoe opgewon den supporters zeiden, dat de scheids rechter en ze schudden hun vuist een fascist en niet anders was. Ik ving vagelgk een naam op en toen ik nader informeerde, bleek hij het te zijn. In de kleedkamer schudden we elkander hartelijk de hand en „Willy" Romcevic en ik steldenvast. dat de wereld toch kleiner is dan we twaalf dagen tevoren in de „Balkan-Jungle" hadden gedacht. Te zijner ere moet ik nog aan dit relaas toevoegen, dat Romcevic beslist geen fascist Is en dat onpartijdige toe schouwers me hebben verzekerd, dat hij die middag opperbest had gefloten. H. A. In een camion met de voetbalploeg van Titograd Ontmoeting met Romcevic Om elf uur zat ik nog op mijn kof fer op het marktplein van Novi Pasar te wachten op de bus. Het gerucht ging, dat de kar defect was. maar het fijne wist niemand en daarom schraap ten de andere dertig liefhebbers voor de rit nog maar eens geducht hun keel en snoven hun neuzen leeg in het stof van Novi Pasar Albanezen, Turken. Servische boeren en in harembroeken gehulde en van grote hoofddoeken voorziene vrouwen Z(jn schilderachtig, maar ik verlangde op dat moment toch sterker naar een „heer", naar iemand, die niet spoog en een zakdoek bij zich had. En toen viel mijn blik op Veljko 'oftewel Willy) Romcevic. die Duits sprak, een das en een glcufhoed droeg en uit Belgrado kwam. Bij het vernemen van het woord Holland, noemde hij pardoes de naam van Karei van der Meer. onze internationale voetbalfluitist en even later begrep ik dat Romcevic tot de topklasse der Joegoslavische arbiters behoort en op weg was naar Ivangrad. In dat stadje zou om het kampioen schap van Montenegro gpstreden wor den tussen Ivangrad en Titograd. wat niet veel goed voetbal, maar wel veel gevaarlijke emoties beloofde, weshalve een autoriteit uit Belgrado de teugels in handen zou moeten houden. Vier dagen nationale rouw Ik ben. moreel gesterkt, bij Romcevic gebleven. Om twaalf uur kwam de re servebus. een museumstuk, dat ons na vele achtbaan-sensaties op de onbe schrijflijk slechte weg door de bergen 's avonds om half negen levend in Ivangrad afleverde. Aan de vooravond van de grote match heerste er een opgewonden stemming en via de open bare luidsprekers, welke ge in elk Ser visch stadje vindt, werd de volke kond gedaan van de aankomst van de be kende scheidsrechter Romcevic uit Beogiad in wiens gezelschap zich zo waar een „Hollandskih novinareen Hollands journalist, bevond Willy" en ik liepen als gevierde lieden over de corso, de stampvolle war.delstraat. Franjo Glazer. trainer van Titograd en de beroemdste doelman, die Jocgo- (Van een bijzondere medewerker) Dit verhoal over een reis van Macedonië naar Montenegro en over de voetbalscheidsrechter Romcevic dient niet om medeli/den-achteraf te verkrijgen. Het wil slechts tekenen hoe ongelofeli/k treurig het nog met de verbindingen in een groot deel von Tito's rijk gesteld is en welke waarde men ginds aan goed bedoelde informaties moet hechten. De historie begint in mijn vuil, doch geliefd Skopje van waaruit ik naar het Noordwesten wilde trekken, naar het vlak bij Albanië gelegen stadje Pee, dat niet op de Bos-otlas staat, maar waor niettemin eeuwen geleden de patriarch der Servisch-Orthodoxe Kerk zijn zetel had en woor dan ook in nooste omgeving enige juwelen van middeleeuwse klooster kerken zgn te vinden. Tevens zou ik vanuit dit Pec per autobus naar Montenegro's nieuwe hoofdstad Titograd kunnen rijden. DU had ik vernomen von Putnik, het genationaliseerde reis bureau, dat in elk oord zijn vriendeli/ke afgezanten heeft. Voor alle zekerheid ik weet, dot men bij zuidelijke volken voorzichtig moet zijn vroeg ik bevestiging bij de informa tiedienst van de Macedonische regering. Er werden mi/nent- wille kostbore interlocole telefoongesprekken gevoerd en alles bleek te kloppen. De trein zou me noor Pee brengen en Putnik schreef voor, me op, dot ik in het overstap station slechts drie nachteli/ke uren zou behoeven te wachten. Het werden er zeven en een half en mijn argwaan groeide. brengen, om daardoor de herinne ring aan wat hun het leven biedt vast te houden. TOT DE hobbyjagers behoren ook de hengelaars. Heimelijk heb ik hen altijd be nijd om de zootjes vis. die ze bu bossen mee naar huis brachten, waarna dan de verrukkelijkste geu ren door de schoorsteen kwamen strijken. Ik denk aan een vriend, die in de vistijd geen slagersrekening meer had lopen: iedere dag was z'n vangst zó groot, dat hij. noch z'n hele gezin, de blieken, voorns en baarzen ópkonden. En de poes was dagenlang ziek van het afval Dat scheelde hem heel wat in z'n huishoudbudget. Als hij dan 's winters somber over z'n schamele salaris zat te piekeren, was die hengeltijd met z'n verbazingwek kende verrassingen een lichtpunt. De zomer zou al z'n schulden wel goed maken was een van de stralendste dagen, die we tot nu toe gehad hebben; het was wat je noemt uitstekend visweertje. zonnig en warm, écht weertje dat je hebben moet om te weten, dat de brasem los komt. het deeg leek geen deeg meer, maar cake en de vissen zouden er dus op afvliegen: kortom het was allemaal om van te watertanden! Met het opgewekste humeur, de wereld breed toelachend en vervuld van de hoop om 's avonds een vis maal te nuttigen, waar ze zelfs in het chicste restaurant geen kaas van gegeten hebben, zette lk me dus op het bruggetje, dat onder de schaduw lag van machtig om hoog torende boomformatles. Daar zat ik dus 's morgens héél vroeg in spannende verwach ting. Het was zó verwonderlijk stil rond me, dat je de vissen kon horen zwemmen en proesten Het waren sierlijke. ranke beest jes. snel flitsend ln het heldere Foto Will Eiselin, Rijswijk. ze de dood in te jagen op die ver rukkelijke dag en dat ze d&érom met een geweldige boogzwaai juist om die dobber van me heenvlogcn. En maar lachten! IK HEB een hele dag genoten I Van die paradijsachtige omge ving bij dat rustieke bruggetje, van de vrolijke vissen, de zingende vogels, het licht en de schaduw en de vrije dag in het bijzonder. Maar géén bliek, geen voorn en géén brasem heeft me de eer aan gedaan z'n schaterende bek ln de haak te steken en ik heb tenslotte maar mistroostig m'n lege bunnctje opgepakt. Ik heb zelfs geen moeite meer gedaan een zootje vis ln de winkel te krijgen, want dat is een ouwe mop. Maar één ding heeft die mooie dag me wel geleerd: je moet ten slotte je hobby kénnen! FANTASIO. Moeilijkheden in de „Balkan-jungle" Lastige Servische namen zouden u wellicht in verwarring brengen en daarom vermeld ik slechts, dat het cverstap-station bij het Lijsterveld lag. welke naam ge wél in de atlas vinden kunt. Een tientallen kilometers lange vlakte door bergen geflankeerd, waar in het voorjaar rode papavers bloeien, die hun kleur danken, naar de volkslegende zegt. aan het overdadig vele bloed, dat hier de 28ste Juni 1389 vergoten werd. Nog zingen de Serven in ontelbare liederen over deze slag over moeder Joegovitsch. die negen zonen verloor in de strijd, over de held Milosch Obilitsch. die sultan Moerab doodde maar de zangen zijn van weemoed doordrenkt, want de Turken bleven meester van het slagveld en de ondergang van het grote middel eeuwse Servische rijk was ln feite be gonnen. op sommige plaatsen nog acht meter hoog lag. Nacht in Novi Pasar. Ik moest een omweg van 300 km ma ken om in de volksrepubliek Montene gro te kunnen komen. Dat betekende drie dagen intensief reizen. De eerste avond na mijn afscheid van Pee be landde ik na een lange treinreis ln het stadje Novi Pasar me Bos-atlasi. Dat bleek de ware Balkan-jungle. Mijn ho telkamer moest ik delen met drie an deren. Goede mensen waarschijnlijk, maar ze stonken en zagen er Turks uit. Gevieren hadden wy één karaf water als wasmatcriaal. maar die werd mij van harte en volledig gegund. In de muur naast mijn bed was een gat van een vierkante meter groot, waardoor direct contact met de kamer ernaast

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 6