- ut Over een jaar door het viaduct Rijnsburgerweg Dividenden 1953 kunnen meevallen file Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 13 Juni 1953 Tweede Blad No. 27938 -links al dit werk, dat nog op stapel ging onze belangstelling uit naar jten de N.S. thans allereerst van jch.ilv bleef het antwoord niet schul- Met man en macht", aldus deze ;enwoordiger van de Spoorweg- it-, „werken wij momenteel aan het brengen van de lijn van het jerenconvooi naar het terrein van de en het goederenstation Heren- Voor de S.L.F., omdat deze lijn rt in de aanvoer van de Gas- •ïek en het Openbaar Slachthuis en Hoe slaat het er mee? XL1H Treinen in en nit de richting Utrecht rijden met October over hoog - spoor "normaUg Stationsgebouw wordt gesloopt Mag Leiden dan met het rijden over hoog-spoor van zijn overwegmisère zijn ist, het zal echter nog geruime tijd de N.S. rekenen op midden 1955 n, voordat de chef van het Bouwbureau, ir F. Schaly, met zijn staf van .Jewerkers onze stad de rug zal toedraaien. Vele en belangrijke werken, als de afbouw van diverse kunstwerken en de perrontunnels, de verbreding de verhoogde baan in de omgeving van het Station en de aanleg van het nte perron, moeten nog tot verwezenlijking worden gebracht. Bovendien ivht er in dit millioenenplan nog zeer veel werk voor de Gemeente en de IH.V.M. Wij denken slechts aan de doortrekking van het Stationsemplace- nt in de richting van de Gevangenlaan, de bestrating en het leggen van tramsporen in het viaduct Rijnsburgerweg, dat ook nog aansluiting moet :gen in de richting stad en Oegstgeest en het ontsluiten van toegangswegen de omgeving van de Gordelweg, de Gevangenlaan, het Schuttersveld, Maredijk en de Haarlemmerweg. Het is echter de vraag of dit laatste reet al zal gebeuren na het gereedkomen der kunstwerken, aangezien dit >rzijds afhangt van de Leidse uitbreidingsplannen en anderzijds van de mciële mogelijkheden. voor rle Herensingel, omdat hier vele producten worden aangevoerd voor de Meelfabriek „De Sleutels", diverse kolenhandelaren en particulieren". Thans zijn wij bezig om voorzieningen te treffen aan de „afrit" van deze lijn, welke zich even ten Oosten daarvan afsplitst naar het Station Herensingel. Indien wij hiermede klaar zijn ver moedelijk in Augustus krijgen wij een rechtstreekse verbinding via „Lei- den-hoog" van het gocderenempiace- ment aan de Haagweg naar S.L.F. en Herensingel. Plechtige opening viaduct Rijnsburgerweg? Heeft het rijden op -hoog-spoor zich zonder feestelijkheden vol trokken. thans deelt men ons van bevoegde zijde mede. dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat aan de ingebruikneming van het vaduct aan de Rijnsburgerweg een enigszins officieel tintje wordt gegeven. Zijn wij wel ingelicht, cian bestaat deze mening zowel ln de kringen van het gemeentebe stuur als in die van de Ned. Spoor wegen. Op dit moment zullen de spoorweg bomen aan de Rijnsburgerweg, welke thans nog vier maal per dag omlaag worden gelaten, verdwijnen en zal niets een onbelemmerd verkeer meer in de weg staan. Eerst dan is de tijd aange broken, dat ook de lijn, welke thans nog een verbinding onderhoudt tussen Haagweg en Herensingel, wordt verwij derd en zullen de Spoorwegen kunnen over gaan tot de afbouw van de ont brekende middenmoot in het viaduct Rijnsburgerweg en de perrontunnels. UTRECHT-HOOG „Hebben wij onze handen", aldus ir Schaly, „in Leiden-laag" vrij. dan staat ons niets in de weg om het tweede per ron aan de stadszijde, dus ter hoogte van het voormalige Stationsgebouw, omhoog te brengen. Tijdens deze werk zaamheden worden de gocderencon- vooien naar het terrein van de S.L.F. en de Herensingel reeds geleid over het hoge-spoor in de richting Amsterdam. Zodra de werkzaamheden aan het twee de perron (stadszijdei gereed zijn men verwacht dit in October zullen de treinen in en uit de richting Utrecht van dit perron vertrekken, resp. aan komen". VIADUCT RIJNSBURGERWEG Een volgende stap in de afbouw van de Leidse Spoorwegwerken is dan de voltooiing van het viaduct aan de Rijnsburgerweg: het aanbrengen van het nog ontbrekende gedeelte. Hier mede zal medio Augustus worden be- vS*. V-St ISÉÏ gunnen. Een werk, dat aanzienlijk minder tijd zal kosten dan de bouw van het rechter- en linkergedeelte van dit viaduct, omdat reeds voor het aan brengen van de tijdelijke hulpbaan de palen werden geheid en de betonvloer gestort, zodat men hierop kan voort- Indien de weersomstandigheden er valt altijd nog een winter in mede werken en ook de Gemeente en de N.Z.H.V.M. op tijd gereedkomen met de bestrating en de aanleg van de tramsporen, is het te verwachten, dat dit viaduct over ongeveer een jaar in gebruik kan worden gesteld. NOG 32 METER VIADUCT AAN GEVANGENLAAN Gelijktijdig met de afbouw van dit viaduct, zal ook worden begonnen met het op de vereiste lengte brengen van de onderdoorgang aan de Gevangenlaan. waaraan momenteel nog 32 meter ont breekt Ook deze werkzaamheden moe ten wachten op het moment, dat de trein in de richting Utrecht van hoogspoor vertrekt. Eerst als deze kunstwerken gereed zijn, gaat men over tot de aanleg van het eerste perron, waarvan in de toekomst de treinen in de richting Amsterdam zullen vertrekken. Vermoedelijk wordt dit begin 1955. VOORMALIG STATIONSGEBOUW ONDER SLOPERSHANDEN De regelmatige reiziger zal het niet zijn ontgaan, dat het voormalige Sta tionsgebouw reeds voor de helft is ver dwenen. Van beide zijgevels staat nog weinig meer overeind, terwijl ook aan het hoofdgebouw „flink wordt ge knaagd". Uiteraard vormt de verwijde ring der fundamenten nog een grote „kluif, doch bij de Spoorwegen houdt men er rekening mee, dat ook dit slechts nog een kwestie van enkele weken is. waarna kan worden begonnen met het storten van zand voor de verbreding van de hoge baan. Over enkele maanden denkt men tevens een begin te maken met het slopen van de fundamenten en het ver wijderen van de spoorbrug over de Haarlemmertrekvaart en het weggraven van de oude spoorbaan in deze omge ving, welke laatste thans nog een sta-in- de-weg is voor het verkeer in en uit de richting Maredijk en Haarlemmerweg. Zodra hier de oude spoordijk is vveg- gegraven, ligt het op de weg van de Gemeente om weer een normale ver binding met de Haarlemmerweg en de Maredijk tot stand te brengen, welke vooral in de omgeving van de Maredijk. in welke weg een moderne verkeerskoker is aangebracht, een geheel nieuwe situatie zal doen ont staan. Hoewel met de uitvoering van deze werken spoed zal worden be tracht, moet men er rekening mede houden, dat het in ieder geval begin 1954 wordt vooraleer de Haarlemmer weg en de Maredijk uit hun isolement zijn verlost. Vergane glorie... Na bijna 73 jaar dienst te hebben gedaan, valt het voormalige Stationsgebouw thans onder slopershanden. Foto Leidsch Dagblad-Van Vliet STATIONSTOREN WORDT AANGEKLEED Nog dit jaar, zo vernemen wij verder, zal de toren van het nieuwe Stations gebouw, welke naar veler mening te kaal is. wordt „aangekleed". Tussen de open vakken zal een betonversiering worden aangebracht, welke men ook aantreft in de bovenrand van de luifel van het bordes. Bovendien zullen op veler verzoek ten behoeve van ouden van dagen en anderen, die graag een steuntje hebben, hekjes met leuningen op de trappen van het bordes worden aangebracht, hetgeen ook het geval zal zijn naast de z.g.n. „kinderwagenhelling" welke men ter linkerzijde van het bor des aantreft. Als laatste nieuws van het „Spoorweg- front" valt te melden, dat met Augustus in de overweg bij de Haagweg dubbel spoor zal worden gelegd. Als met Augustus ook liet goederen vervoer naar het terrein van de S.L.F. en het emplacement Heren- singel over de verhoogde baan wordt geleid zal de spoorbrug over de Haarlemmertrekvaart worden gesloopt en dc spoordijk worden afgegraven. Het spoor in dc richting Station is reeds verwijderd. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Op dc voorgrond de spoorbrug over de Haarlemmertrekvaart. Als over enige maanden deze brug is ge sloopt en dc spoordijk afgegraven, zal door twee moderne verkeers- kokers (rechts op de foto) liet ver keer naar en van de Haarlemmer- trekvaart worden geleid. Momenteel kunnen alleen voetgangers en wiel- rijders van dit viaduct gebruik maken. Foto Leidsch Dagblad-Van Vliet Plaatsvervanger naar de gevangenis fenand, afkomstig uit Zuid Beveland. "langs door het Gerechtshof te Den *h eroordeeld tot 14 dagen gevan- - 'raf en getrouw, zo meende men net Huis van Bewaring te Middel- meldde de man zich dezer dagen -1 voor het ondergaan van zijn straf. MS kwam men evenwel tot de on- cgename ontdekking. dat niet de Rwrdeelde, maar een plaatsgenoot op kosteen van de Staat liet ver- •:?n. De man had een plaatsvervan- r ?estuurd! Een nieuwe klant, die in Huis van Bewaring werd onderge- wht. herkende hem en verbaasde zich diens aanwezigheid, waardoor de ii aan het rollen kwam. dezelfde dag is de ware schui ft aangehouden in Noord-Brabant, ar hii om met in het oog te laten KR. dat hij niet in de gevangenis zijn vacantie doorbracht. Hij zal dus nu moeten verantwoorden het behulpzaam zijn bij pogingen ï3n gevangenisstraf te ontkomen Se andere wegens uitlokking daar- Kort voor de oorlog deed zich in land een soortgelijk geval voor. -bi) eveneens een Zeeuw als plaats- <RRor was betrokken. Deze werd 'R veroordeeld wegens oplichting van Staat der Nederlanden. Minister Luns op tournee Ministerie van Buitenlandse Za- B deelt mede: Ontrent de oriëntatiereis van minis- nvr J. m. A. H. Luns naar Azië en -kiliè wordt nader gemeld, dat de gister op 16 Juni van Schiphol naar ^?oon vertrekt. De tocht gaat ver- ïeus, m?t een korte onderbreking in 'e bezoeken land, van Rangoon via ■."Wok en Singapore naar Djakarta !~-B Juni), Sydney (29 Juni6 Juli) ,'w Guinea <7—11 Juli). Manilla. "-5kok, New-Delhi <14—17 Juli» en raehi <17—21 Juli). Op 23 Juli keert minister weer ln ons land terug. Wonderlijke mening: van S.E.B. Dividenclbeperkiiig ondoelmatig en töeh (Van onze financiële medewerker) Het heeft wel een allervreemdste indruk gemaakt dat de S.E.R. (Sociaal- Economische Raad) dezer dagen aan de Minister van Financiën een advies heeft uitgebracht over de Dividendbeperking, waarin met kracht van argumen ten de ondoelmatigheid, de onbillijkheid en dus de overbodigheid van de Dividendbeperking wordt aangetoond, maar aan het slot niettemin wordt voorgesteld de desbetreffende wet nog met een jaar te verlengen. Terwille van bestaande misvattingen gaat men hier voor de werkelijkheid uit de weg en is men bereid een wenselijk geachte ontwikkeling van de kapitaalmarkt en als gevolg daarvan een vergroting van onze economische bedrijvigheid op te offeren. En dat in een tijd die niet alleen in ons land. maar ook elders de grootste krachtsinspanning vraagt om het verkregen welvaartspeil te hand haven voor een in snel tempo groeiende bevolking. want een deel althans wordt als regel weer voor nieuwe investeringen gebruikt. En om deze nieuwe investeringen is het immers te doen en niet alleen om deze nieuwe investeringen, maar ook om nieuwe investeringen met risicodragend kapitaal, dus met aandelenkapitaal, in- Plaats van met obligaties of credleten van Herstelbank en Participatiebank. waartoe hier en daar de laatste tijd de toevlucht moest worden genomen, een verschijnsel, dat onder Invloed van de zware belastingen, ook in de V. S. kan worden geconstateerd. Het zijn treffende argumenten, welke de S ER. ter bestrijding van de divi dendbeperking aanvoert. In 1951 Is slechts 1 80 inillioen niet als dividend uitgekeerd, zijnde niet meer dan 1% van het totale inkomen in Nederland uit andere bronnen van inkomen. Voorts wordt gezegd, dat het bedrag van de uitgekeerde dividenden in vergelijking met vóór de oorlog aanzienlijk minder sterk is gestegen dan de lonen, terwijl wordt erkend, dat het verband tussen loonbeheersing en dividendbeperking ln het verleden goeddeels ten onrechte is gelegd. Hier is een misvatting, welke ook ln deze rubriek nieer dan eens is aange toond. Dividenden worden uit de winst van het bedrijf betaald en hogere divi denden betekenen dus geen verhoging van de kostprijs van het product, gelijk dit met de lonen het geval was. Maar bovendien is het onjuist te menen dat de opbrengst van dividenden geheel in de consumptieve sfeer terecht komt. Het is gebleken dat vennootschappen ln de V S. in 1952 voor 914 milliard aan effecten hebben geëmitteerd, maar dat hiervan vier vijfde uit obligaties bestond. In een rapport van de National Association of Manufacturers en van de New Yorkse beurs wordt dit ernstig tekort aan aandelenkapitaal zelfs een bedreiging genoemd voor de vitaliteit van de Amerikaanse economie. Volgens ge noemde organisatie zal de expansie van het economische leven in de V. S. moe ten eindigen, tenzij het aanbod van risi codragend kapitaal toeneemt. Het is duidelijk, dat niet alleen de hoge belastingen, maar ook de dividend beperking daaraan in de weg staat. Maar inplaats dat de S.E.R. uit haar eigen klemmende argumenten dc juiste conclusie trekt, stelt zij de ver lenging met een jaar voor in het be lang van een goede verstanhouding in het bedrijfsleven, op zichzelf misschien een respectabele overweging, doch waaruit wel zeer duidelijk blijkt hoe zeer het evenwicht in de machtsver houding van arbeid en kapitaal in ons land is verbroken. De bedrijven mogen een ruimschoots verdiend, economisch en sociaal verantwoord dividend niet uitkeren, omdat hieruit door be paalde kringen conclusies worden ge trokken, welke door de S.E.R. onjuist worden geacht. Het Is te verwachten, dat in de Tweede Kamer, dat een jjolitiek lichaam is en waar reeds is besloten, dat de Dividend beperking voor 1953 en in 1953 begonnen boekjaren niet meer zal gelden, over deze aangelegenheid opnieuw deining zal ontstaan, zodat het thans weer minder waarschijnlijk ls. dat de bedrijven voor het lopende jaar ln hun dividenduitke ring vrij zullen zijn. De S E R. adviseert intussen gelijk gemeld als een overgangsmaatregel wel tot een verdere concessie. Terwijl thans 6% over het kapitaal en 2% over het totale fiscale vermogen mag worden uitgekeerd, wil zij een uitkering van 6% over dit fiscale vermogen toelaten en de houdstcrmijen tegemoet komen. Om 9% dividend te mogen uitkeren, moet een vennootschap thans over 50% van haar kapitaal als fiscale reserves be schikken. Bij de door de S.E.R. voor gestelde regeling blijft dit maximum voor de mijen met 50% reserves gelijk. Alleen bij grotere reserves komt er meer speling. Heeft een mij 100% reserves, dan mag thans 10': worden uitgekeerd, volgens het voorstel van de S.E.R 12%. heeft zij 200'reserves, dan zijn de maxima resp. 12 en 18'maar deze ge vallen zullen zeer sporadisch zijn. Nu kan men zeggen, dat de kans op hogere dividenden, ook al is er geen dividendbeperking, voor 1953 toch gering is. omdat algemeen gesproken met kleinere winsten moet worden ge rekend. Dit is nog zeer de vraag. Op vallend is. dat tot dusver over 1952. een jaar. waarin de winsten globaal genomen, kleiner waren dan in 1951 en althans de vooruitzichten in vele gevallen minder gunstig, de dividen den dooreen genomen, hoger zijn ge weest. De Rotterdamsche Bank heelt becij ferd. dat van 96 van de voornaamste n.ijen. de Indonesische niet meegere kend. 57 de uitkeringen onveranderd hebben gelaten 26 haar hebben verhoogd en slechts 13 een lager dividend hebben uitgekeerd Het gemiddelde dividend van deze 96 mijen was voor 1952 9,07 tegen over 1951 8.94 Ogenschijnlijk is dit bevreemdend: men zal de verklaring hierin moeten zoeken, dat vele muen na de grote in vesteringen van de laatste jaren tot consolidatie overgaan en bovendien we gens de gedaalde priizen voor nieuwe aanschaffingen minder grote bedragen nodig hebben, terwijl ook de financie ring van de voorraden kleinere kapitalen vergen, zowel omdat ook de prijzen van grond- en hulpstoffen zijn gedaald, als omdat een vlottere en snelleie aanvoer daarvan mogelijk is. De dividenden kunnen dus over 1953 nog wel wat mee vallen. De minister van Oorlog heeft met wijzing naar een door zijn ambtgenoot van Justitie toegezegde samenvattende nota over mishandelingen ln de Hars kamp aan de voorzitter der Tweede Kamer ter vertrouwelijke kennisneming van de leden van de Kamer aangebo den een nota betreffende wantoestan den ln het bewarings- en verblijfskamp dc Harskamp in het najaar 1945 Deze nota ls nedergelegd ter griffie, ter ver trouwelijke kennisneming door de leden. Galapremière Engelse Kroningsfilm KONINKLIJK PAAR AANWEZIG De première van de Engelse kronings film ..Een koningin wordt gekroond" is gisteravond gegeven in een galavoorstel ling in het Citytheater te Utrecht on der auspiciën van het Genootschap „Ne derlandEngeland". De voorstelling werd bijgewoond door H. M. Koningin Juliana en ZK H. Prins Bemhard. als mede door de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. het voltallige college van B en W. van Utrecht, door een aantal burgemeesters van omliggende gemeenten en door vele universitaire en militaire autoriteiten. Na afloop van de voorstelling werden de genodigden in Esplanade ontvangen. Ook het Ko ninklijk paar vertoefde daar enige tijd. HANDELSOVEREENKOMST INDONESIË—JOEGO SLAVIË Indonesië en Joego Slavlë hebben een handelsovereenkomst gesloten voor een handelsverkeer van 7% millloen Ame rikaanse dollars. De overeenkomst heeft een geldigheidsduur van een Jaar en zal in Juli in werking treden. Een spe ciale bepaling van de overeenkomst re gelt de aankoop van schepen door In donesië in Joego-Slavië, voor het geval Indonesië weer schepen in het buiten land mocht gaan bestellen. Joego-Sla vië zal naar Indonesië cement, lucifers, metaalproducten, chemische producten en textiel leveren en Indonesië zal Joe go-Slavië voorzien van rubber, tin, kof fie, kinine, teakhout en rotan. BRIEF AAN BERIA. Het internationale comité ter bestrij ding van het concentratiekampsysteem heeft een brief gericht aan Beria, eer ste vice-voorzitter van de raad van mi nisters en minister van binnenlandse zaken te Moskou, waarin opnieuw wordt verzocht een delegatie uit het interna tionale comité toestemming te verlenen om een onderzoek in te stellen naar de concentratie- en slavenkampen, zowel ln Rusland als in de onderhorige staten.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3