52ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 12 Juni 1953 Derde Blad No. 27937 Catastrophe in Tsjeclio-Sloivakije Nu begint de strijd om het dagelijks brood Geraffineerde uitbuiting van arbeiders (Van onze Weense correspondent) Twee weken voor de jongste mone taire hervorming moeten meerdere Tsjechen al lont hebben geroken van de nieuwe maatregel, want op alle mo gelijke gebieden begon men te hamste ren. De meest dwaze inkopen werden er gedaan: zo betaalde een vrouw zonder kinderen een hoge som gelds voor drie autoped's. Andere Tsjechen weer hielden heel lange telefoongesprekken met. hun menden ln het buitenland en bleken niets te geven om de hoge kosten Zij wilden alleen maar praten, zonder iets te „zeggen", in de overtuiging dat de dubbele censuur ieder woord afluister de Er werd echter gemopperd, door iedereen en zelfs ln het openbaar. Het Is een mopperen, dat door de regering nog oogluikend wordt toegestaan als een soort uitlaatklep voor slechte gas sen, maar de autoriteiten weten, dat een mopperend volk geen revolutie maakt. Men verwacht dan ook geen grote onregelmatigheden; deze zijn ten enenmale uitgesloten, alleen al omdat de politie de orde wel zal handhaven uit dankbaarheid voor het bijzonder hoge salaris, dat zij geniet en voor de bevoorrechte behandeling bij de omwis seling van de oude kronen in nieuwe. In het buitenland beschouwt men deze devaluatie vrijwel uitsluitend als een economische maatregel. Zij is dat ook inderdaad en ze bewijst nog eens ten volle, dat de zogenaamde „vredes"- economie van het communisme niet ln staat is geweest om deze catastrophe af te wenden. Doordat in deze vazal staat het zwaartepunt bijna uitsluitend op Je zware industrie (en dus op de oorlogsproductie) kwam te liggen, open baarde zich in de laatste maanden en jaren een nijpend gebrek aan de zoee- iiaamde echte vredesgoederen, nameliik aan levensmiddelen en gebruiksgoede ren. Deze werden tegen hoge prijzen of wel op de beperkte vrije markt aange boden ofwel men deed ze van de hand in de zwarte handel. Zodoende kwam liet geld vrijwel uitsluitend in het be zit van de tussenhandel, de midden stand en van de boeren, die inderdaad veel geld luidden opgepot Er was dus zoals de Duitse economisten zeggen een „Uberhang" aan geld ontstaan, een sur plus of overschot, dat niet meer door waren was gedekt. Bovendien beschikte de regering zelf niet meer over de nodige betaalmidde len, omdat er aan de andere kant ge pot werd. Evenals andere vazalstaten ging dus Tsjecho Slowakije na acht jaar „vre- des"-economie over tot een muntsftne- ruig, die economisch noodzakelijk was, maar die bovendien een politiek karak ter moest krijgen. De waarnemende premier Nejedly heeft in een radiotoe spraak duidelijk verklaard, dat met deze maatregel de laatste resten van het. kapitalisme werden verwijderd. Hij liecft daarmee niet alleen de gewone arbeider op zijn hand trachten te krij gen. maar bovendien de waarheid ge sproken, want. de eigenlijke slachtoffers van deze sanering zijn niet zozeer de arbeiders, die namelijk doorgaans geen geld hadden gespaard, maar wel een klein aantal middenstanders en vooral de boeren en niet te vergeten de kerk. Het is namelijk geen geheim, dat meerdere priesters na de staatsgreep ill 1948 kleine en grotere geldbedragen aan betrouwbare katholieken ter be schikking hebben gesteld om dit geld te redden bij eventuele huiszoekingen. Dat geld is onherroepelijk verloren, want noch de geestelijkheid, noch de leken, die het in bewaring hadden, dur ven zich nu bloot te stellen door dit geld voor omwisseling aan te bieden. De boeren hebben echter de grootste verliezen geleden, omdat ze - ondanks hun bekende klachten over de gedwon gen aflevering - toch nog altijd kans zagen om wat vlees, vet. boter en eieren achter te houden en dan achter de hand voor duur geld te verkopen. In dit licht gezien krijgen de scheldpar tijen tegen de „koelakken" een bijzon dere, zuiver politieke betekenis. Voor deze boeren, die nu al hun geldreser- ve's hebben verloren, blijft er maar één uitweg open: zich aansluiten bij de kolchose. Deze maatregel heeft echter nog een ander aspect, zij regelt namelijk op ge heel nieuwe en drastische wijze het ar beidsproces en herstelt de arbeidsmo raal, die volgens communistische opvat ting schrikbarend is gezonken. Alleen al uit de communistische pers van de laatste maanden kon men opmaken, dat de fluctuatie op de arbeidsmarkt ontstellende vormen had aangenomen De ontevredenheid van de arbeiders over de wijze waarop zij en hun ar beidskracht werden uitgebuit, bracht hen er toe om telkens van werkkring te veranderen. Bij de overgang van de ene fabriek naar de andere hadden ze telkens een week vrij en deze gebruik ten ze dan om clandestien kleine kar weitjes op te knappen, waarvoor ze be ter werden betaald en menswaardig be handeld. Ook hieraan is nu een einde gekomen evenals aan het euvel van de absentie of het spijbelen. De regering heeft na melijk met de nieuwe munt ook een loonregeling getroffen, waarbij het ac- coordsysteem door de wet wordt over genomen en waardoor alleen aan hem DUITSE PLANNEN VOOR EEN EUROPESE OLIEBUISLEIDING. Duitse technici hebben, het plan ge opperd tot aanleg van een Europese buisleiding, welke de Franse en Duitse raffinaderijen, alsmede die in de Bene- luxlanden. van ruwe olie zou moeten voorzien. Het door de Duitsers ontwor pen plan beoogt de aanleg van een lei ding, welke van Narbonne via Bor deaux, Orleans, Parijs, Douai, Gent. Emmerik en Bremen naar Hamburg zou lopen Aftakkingen zouden gaan naar Rouaan, Duinkerken, ljuisburg en Keulen. De hoofdledding zou aldus een lengte krijgen van 1600 km. De Duitse ingenieurs wijzen er In dit verband op, dat over ongeveer 3 jaar de raffinaderijen van West-Europa ln staat zullen zijn de behoeften van dat deel van het vasteland be dekken Het olie. in het bijzonder een draaglijk loon wordt uitbetaald, die de hoogste arbeidsprestaties levert. Terwijl vroeger een bescheiden maar draaglijk minimum-loon als basis diende, dat door meer - arbeid kon worden verhoogd, gaat men nu uit van een accoord-prestatie, met hel gevolg, dat deze munthervorming te vens het uitgangspunt is geworden voor de systematische uitbuiting van de arbeider. Met is een geraffineerd systeem, want tegelijkertijd werden de nieuwe prij zen van de levensmiddelen vastge steld. die in vergelijking met vroeger ook nog duurder zijn geworden. We hebben dus met een loonsysteem te doen, waarbij loon practisch wordt verrekend in de vorm van de nodige le vensmiddelen. Met andere woorden: de Tsjechische arbeider moet veel harder werken en als loon daarvoor krijgt hij niet de middelen voor een menswaardig beslaan, maar de hoogste nodige ge bruiksgoederen om in zijn levensbe hoeften te voorzien. Juist deze maatre gel is het waarover de bevolking zo on tevreden is. Want ofschoon de rantsoenering werd opgeheven en men alles zogenaamd op de vrfje markt zal kunnen kopen, blijft er nog altijd gebrek aan levens middelen en gebruiksgoederen. Dc regering heeft dit geweten en daarom maar tegelijk bepaald dat van de meeste artikelen alleen een be paald klein quantum mag worden verkocht. Hel gevolg hiervan is, dat dc mensen nu nog meer dan vroeger in de rij moeten staan, dat de huis vrouw niet alleen soms uren moet wachten, voordal zij iets krijgt, maar dat ook de arbeiders er hun kinderen op afsturen en dat zij zelf ln de rij gaan staan om tenminste op het al lernoodzakelijkste beslag te leggen. Gezien van uit het standpunt van de communistische staatshuishouding was deze maatregel noodzakelijk. Ze be wijst echter tevens dat zelfs onder het systeem van terreur misbruiken als hamsteren en zwarte handel konden binnensluipen, die nu met één slag uit j gekomen weg werden geruimd. Maar het is de j Door het water van de rivieren dc .raag of de gekwelde bevolking niet j Doubs en de Saone is de hooi-oogst opnieuw naar uitwegen zal gaan zoe- j langs de oevers vernield. In de buurt ken. want het ziet zijn primitiefste j an Montbeliard moest het werk in rechten bedreigd, niet alleen op een drie fabrieken worden stopgezet rechtvaardig loon, maar op het stuk I Ook de verkeersweg van Parijs naar Britse ,,Javelin"-straaljager neergestort Een Britse „Javelin"-straaljager is bij Bristol neergestort. De piloot, Peter Lawrence kwam om het leven. Het toestel, een van de eerste model len met driehoeksvleugel, bevond zich op een oefenvlucht Het was het tweede prototype van dit model. Het eerste pro totype verongelukte verleden jaar Juni. Het toestel kon sneller vliegen dan het geluid. (1100 kilometer per uur). Een voorlopig onderzoek heeft uitge wezen dat het ongeluk niet is te wijten aan een mechanische- of constructie fout. Het verongelukte toestel had 100 uur test gevlogen. De vleugels en de staart van het toestel zijn onbeschadigd. De bestuurder heeft nog getracht het toestel te redden. Hij stelde daardoor te laat (op 250 voet hoogte) zijn schiet stoel in werking. De aan de stoel be vestigde parachute ging evenwel niet meer open. Bij het ongeluk met het eer ste prototype kwam de piloot Bill Wa terton met de schrik vrij. De Gloster: „Javelin" is met zeer grote voorrang in aanbouw voor de Royal Air Force. Het is een ..All weather" jacht vliegtuig, d.w.z. dat het onder alle weers omstandigheden kan opereren. Het heeft daartoe een uitgebreide radarinstallatie aan boord die door de waarnemer wordt bediend. NATUUR-RAMPEN. Te Longyearbyen op Spitsbergen zijn een ziekenhuis en twee andere gebou wen door een gletscher geheel vernield. Twee personen kwamen om het leven. Twaalf personen werden min of meer ernstig gewond. De begane grond van het ziekenhuis werd geheel vernield, doch het bovenste deel van het gebouw bleef staan op de gletscher. Langs de benedenloop van de Po dreigen overstromingen te ontstaan als gevolg van aanhoudende zware regens. Het peil van de rivier stijgt met onge veer vier centimeter per uur. Het gebied van Treviso bij Venetië is door een wolkbreuk getroffen, waardoor grote schade is aangericht aan de te velde staande oogst. Ook in midden-Itahë is aanzienlijke schade aangericht door aanhoudende regenval. Voor de derde opeenvolgende dag stroomde gisteren het water door tien tallen dorpen in Oost-Frankrijk, Weg en telegraafverbindingen werden ver broken en veel vee dageljjks brood. I Geneve is door het water afgesneden. De Finnen leven boven hun stand Ernstige depressie van Kekkonen doet kabinet wankelen Volksdemocraten staan op dood spoor (Van een bijzondere medewerker) Aan de periferie van het Westerse Europa, onder de rook van Leningrad, en moederziel alleen, slaat Finland zich door de tijd. Het ziet er hier heel an ders uit dan in 1945. Toen hingen on zekerheid, dreifiing en noodlot in de lucht. Het land was economisch kapot, politiek lamgeslagen, geografisch ver minkt en met al zijn hebben en houden overgeleverd aan het Kremlin. Maar het kreeg een kans om zijn bestaan als vrij land voort te zetten, mits het aan een reeks verplichtingen jegens de Sovjet unie voldeed. Finland kreeg een zware oorlogsschatting te betalen. Wat sedert de wapenstilstand aan goederen en in- dhstriele producten over de Oostelijke grens is getransporteerd, gratis, hoeft thans niet te worden nagerekend, omdat Finland zijn schuld heeft betaald. De Finnen praten er niet meer over. Ze moeten verder leven en ze doen dat met een eerlijk geweten, ijzige gemoedsrust en harde koppen. NORMAAL VOOR HET OOG. Sedert- de ongelukkige oorlog heeft Finland zich er weer bovenop gewerkt. Het resultaat van acht jaar spurten ligt langs de straat, in de étalages, In de restaurants en de moderne woon wijken. Het zit in de garderobes, de provisiekasten en de maandbudgetten van de gezinnen. De Finnen leven weer normaal, niet direct in overdaad en luxe. maar ook niet op het randje. Het avondleven is bepaald intens en ruim. maar het volk is nogal uithuizig hier en het houdt van een verzetje. In het witte Helsinki, met het landelijk leven in ge concentreerde vorm, wordt een continen taal amusementspeil nagestreefd 30 Stockholm, 40r: Kopenhagen, 20rr old Moskou en 10'! Lapland, maar de totaalindruk is Fins genoeg. Er wordt hier, als vanouds, een stevig glas ge dronken, alcoholgehalte boven 55fc, wettig gedeponeerd door de staat. VALS WELSTANDSPEIL. Men moet een beetje dieper op de ma terie ingaan om te constateren, dat Finland thans met een vals welstands- peil schermt. Het blijkt, dat de regering de recente ontwikkeling niet bij kan benen. Premier Kekkonen, die aan het hoofd van een rose-groen kabinet staat, is tot de pijnlijke conclusie gekomen, dat zijn economische politiek is mislukt. De Finnen hebben boven hun stand ge leefd. Thans is een depressie gekomen, welker gevolgen nog niet kunnen worden overzien. Er wordt reeds gesproken over een nieuwe -devaluatie van de Finse mark. Een en ander is het gevolg van dc gevoerde loon- en prijspolitiek, die de vorige regeringen ook al kopzorgen gaf, maar die na de ernstige sociale conflic ten en onderlinge koehandel altijd kon worden beheerst. In Finland is de eco nomische politiek feiteliik een „politiek om de politiek" en de nachtmerrie van elk kabinet. Minister Kekkonen, die lei der is van de boerenpartij, is practise}! overgeleverd aan de machtige vakbon den, die hem keer op keer de voet dwars zetten. Hij heeft het onlangs op een duur aecoordje met de sociaaldemocraten ge- oer van ruwe olie. in het oijzonoer gooid. die met veel pretenties tot het •an die afkomstig van het midden-Oos- ^r^sblok;_zj1_n ^e'ro^dem JSen in- - .n, ic \oor de landen langs de Noord zeekust kostbaar, aangezien de tank schepen rond het Iberische schiereiland moeten varen. Door bevoorrading vla Narbonne zou de kostprijs verminderen. De kosten worden geraamd op 20 mil- lioen mark. nerlijke politieke stabilisatie heeft het samengaan niet opgeleverd, maar vol gens neutrale waarnemers is er onder dc huidige omstandigheden geen an dere variatie mogelijk, waar dc volksde- mocraten bulten kunnen worden ge houden. Met supersonische snelheid volgen dc gebeurtenissen in de luchtvaart elkaar op. lEo.s nauwelijks acht maanden geleden het bericht, dat dc Avro Vulcan - een bommen werper met driehoeksvleugel - op de Internationale luchtvaartshow te Farnborough was voorgevlogen. ..het grote nieuws op luchtvaartge bied". thans is in Engeland bekend gemaakt, dat de passagiersversie van deze delta-bommenwerper in de jaren 1957/1958 gereed kan zijn, indien er van dc zijde van de lucht vaartondernemingen voldoende be langstelling voor beslaat. Het vliegtuig zal maximaal 115 passagiers in minder dan zes uur van Londen naar New York ver voeren. De kruissnelheid van dit driehoekige luchtmonster zal ruim 900 km bedragen. Het toestel, dat de naam van Avro- Atlantic heeft gekregen. RUSSISCH-TURKS ACCOORD OVER STUWDAM. Turkije heeft een Russisch voorstel anvaard om de helft van de kosten te dragen van een stuwdam op Russisch ge bied, die het mogelijk zal maken de Turkse provincie Kars van bevloeiings- ivater te voorzien. Er is twee j»ar over het accoord onderhandeld. Het Turkse aandeel in de kosten is 400 000 dollar. Eerste „Super Connies" komen! 110 personen in langste verkeersvliegtuig Eind 1933 K.L.M. modernste vloot Omstreeks Donderdag of Vrijdag van de volgende week kan de allereerste Lockheed „Super Constellation" met zgn compound-motoren op schiphol worden verwacht. .De KLM is de eerste luchtvaartmaatschappij ter wereld die dit lang ste verkeersvliegtuig met deze motoren ontvangt. Deze „Super Connie' die van Burbank in Californie naar Schiphol komt. is de PH-TFR „Electron". Het toestel word gevlogen door de gezagvoerders Harman en Zwarthoed. De volgende „Super Connie arriveert een week later ln ons land met de gezag voerders Stroeve, Ten Duis en Flemer, de.derde wederom een week later met de gezagvoerders Peetom en Schipper. Enkele KLM-bemannmgen hebben enige tijd vertoefd in Burbank, waar de „Super Constellation" wordt gemaakt. Zii hebben daar al ervaring kunnen op doen met dit nieuwste verkeersvliegtuig In ons land zullen zij hun ervaring doen uitgaan aan andere bemanningen die met deze nieuwe machines zullen worden vertrouw d gemaakt. 500 a 600 KM PER UUR Het ligt in de bedoeling dat de „Su per Connies" half Augustus enkele vluchten per week voor de toeristendien sten over de Noord Atlantische Oceaan zullen maken. Voor dit vervoer ingericht zal het toestel 80 passagiers kunnen ver voeren met een snelheid van tussen de 500 en 600 kilometer per uur. Het zal de „Constellation" die tot dus- TERUGSLAG. De optimistische politiek, waarvoor de Finse regering enkele jaren geleden alle reden scheen te hebben, wreekt zich nu. Na de oorlog lag Finlands krans in de lioogconjuctuur op de wereldmarkt. Er zat perspectief in. Naarmate de con- juctuur zich wijzigde, kwam Finland steeds meer in het nauw te zitten. Tus- j j hoge productiekosten en hoge be- lastingen. De concurrentie-mogelijkhe- j den verminderden. Minder export be- -j tekende minder deviezen, minder im port. Een goed aantal fabrieken heelt de productie gedeeltelijk of geheel moe ten stopzetten. Er zijn reeds 75.000 werk lozen ingeschreven. De regering moet nu allerlei noodmaatregelen nemen, die onsympathiek aandoen en die haar repu tatie, die toch al niet goed is, niet ten goede komen. Daarom schrijven de Finse bladen reeds over een spoedige ka binetscrisis en nieüwe Rijksdagverkie zingen. De volksdemocratische partij, die al geruime tijd op dood spoor staat, ziet opnieuw een kans zich te laten gel den. hetgeen voor Moskou een gerede aanleiding is om Finland aan zijn „reactionaire. Westerse imperialistische politiek" te herinneren. VOLKSDEMOCRATEN ACHTEROP. Het is de volksdemocratische partij de I laatste tijd niet voor de wind gegaan. Aanvankelijk, toen het politieke leven gereorganiseerd moest worden en een diepgaande herziening van de betrek kingen tot de Sovjet-unie onvermijdelijk scheen, had deze partij, bestaande uit communisten, radicale socialisten en los- lopende partijlozen, zo ongeveer het eerstgeboorterecht. Ze trad als de aan gewezen en leidende partij op de voor grond. Haar uiteindelijk doel was om Finland tot een volksdemocratie te ma ken. Dat is mislukt. Toen de andere politieke partijen op dreef kwamen en de oude traditie voortzetten dat kon omdat Finland een vrij democratisch land was gebleven raakte de volks democratische partij achterop. Ze werd gedwongen zich aan de regels van het parlementaire spel te houden. Er zijn sensationele dingen gebeurd in do overgangsperiode, maar nu Finland weer met beide benen op de grond staat, be hoort de tijd, toen men communistische staatsgrepen en interventies van Moskou vreesde, tot het verleden. Thans maakt de volksdemocratische partij een ernstige crisis door. Omdat Finland een democratisch land is, treedt de inwendige machtsstrijd niet zo Tel aan het licht als in de satelltetlanden het- geval is Gedesillusionneerde volks democraten kunnen zich rustig terug trekken uit de partij. De leidende figu ren. die de partij op gang hebben ge bracht, zjjn verdwenen. De vroegere minister-president. Mauno Pekkala, is overleden. Ex-minister van binnenlandse zaken Leino hij wilde de staatspolitie in communistische zin reorganiseren) Is gedeserteerd. De politieke amazone Hertta Kuusinen zou op het punt staan om de partij de rug toe te keren. Vele communisten zijn naar de socialisten overgelopen. Slagvaardig is de volksde mocratische partij niet meer. In Moskou is men zich dat. ook bewust. Terwijl de communisten buiten de staatszaken wor den gehouden, speelt Moskou mooi weer met Kekkonen, die op ziir beurt alles in het werk stelt om de heren van lift Kremlin In een goed humeur te houden. Hij zou een goede kans maken om straks president Paasikivl, die oud is. op te volgen, al ziet men liever een bezadig der, scrupuleuzer politicus als eerste bur ger van het land. FRISSE EVBN WAAIT een frisse wind door het bedompt lokaaltje, waar ik met vrienden dc hef tige gebeurtenissen van alle-dag pleeg te becshouwen. Hoe dat zo kwam? Ach: een ouwe-getrouwe van vroeger jaren wipte met verlof uit Indonesië binnen. Er is iets in hem gekomen, dat alleen zij bezitten wier horizon docr reizen en trekken verbreed werd. iets van de man, die niet altijd en eeuwig de goede Breestraat op- en aftrekt, maar mensen sprak en dingen beleefde, die wij alleen ken nen van horen zeggen. Kortom: hij had een zekere „al lure" gekregen ZIJN KLEUR werd gebruind,zijn optreden zekerder, zijn blik op de toekomst hoopvoller. Kén het anders, wanneer grenzen wegvielen, de wereld zich voor hem opende en hij zich het leven „be wust" werd? We kijken de man, die ons geen van allen veranderd en alles nog precies op de oude plaats terugvond er lag zelfs hetzelfde bekraste carton op z'n bureau —een beetje beteuterd aan: zes voor hem be wogen jaren vielen plotseling weg en we zaten daar maar tegenover elkaar, alsof er niets gebeurd land, :n vin- ger in de pap hadden, had hij de inzet van een nog altijd durende en nog lang durende omwenteling meegemaakt, met moeilijkheden, problemen en onzekerheden, waar wij in ons kleine landje met zoveel zorgvuldig geplande sociale zeker heid eigenlijk niet veel van begrij pen. Maar ook en dkt was het ver heugende, opende hij er onze ogen voor, dat het allemaal niet zó on zeker en onveilig is althans waar hij woont als wij, niet gewend aan al of niet schokkende over gangen, maar al te grif aannemen. EEN JONG volk, dat plotseling op eigen benen staat, valt dik wijls. Maar op den duur leert het heus wel lopen", zo zei hij. Op zichzelf niets nieuws: we hebben 't theoretisch al duizend maal gehoord. Maar als zo'n jonge kerel, die z'n ogen niet in de zak en moed in z'n ransel heeft, zo iets met vertrouwen in een goede afloop in z'n ogen en z'n stem zegt en als je dan bovendien hoort, dat hij er niet aan dénkt in de Hollandse pappot te blyven drijven, maar fluks de benen terugneemt naar zijn prachtige woning en zijn sti mulerende werkkring in Indonesië: dan zégt je dat toch wel iets WE HEBBEN nog lang samen gepraat: veel kwaads, maar ook veel goeds over de ont wikkeling in Indonesië gehoord. Maar de slotbalans neigde toch naar het laatste. En af en toe kregen we 't gevoel hier met „bcslagen-brilletjes-óp", te leven en dat het heus geraderi' is onze muffe horretjes eens wat te verschuiven. Niet, dat we geloven, dat 't er zo bést gaat verre van dat! want het bruist, het borrelt, het kookt er zelfs, dat 't een lieve lust is. Maar als je te slikken krijgt, dat het in Indonesië in vele gebieden rustiger en veiliger toegaat dan in de Breestraat met de vliegende auto's en de blauwe bakbeesten en ook nog die aardige foto's te zien krijgt van een heerlijke bungalow- in een pracht van een tropische tuin. waarin kindertjes frank en vrij spelen: nu ja, dan krijg je toch 't gevoel, dat je eindelijk eens iemand spreekt, die ook de goede zijde van een land in opkomst tonen wil, zonder dat hy schuile vinkje speelt. Misschien omdat hij jong is? Ofwij te oud zijn om hem te kunnen volgen? Hoe ook: U kunt ervan verzekerd zijn, dat de frisse wind, die het bedompt lokaaltje vulde, ons wel kom is geweest! Jammer, dat 't zo héél kort duurde FAXTASIO. voor buitenlandse be trekkingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorgesteld Eisenhowers program voor hulp aan het buitenland ten bedrage van 5,4 milliard dollar te verminderen met 300 millioen. Voorts keurde de commissie voorlopig een amendement goed, dat vraagt om vermindering van militaire hulp aan Europa met een milliard dollar, als het verdrag voor een Europese, verdedigings gemeenschap niet zou worden geratifi ceerd. Tot op heden heeft alleen Duitsland het E.D.G.-verdrag goedgekeurd. HET WAS EEN (FLAUWE) GRAP. De 24-jarige soldaat van de Pakistaan se luchtmacht, Moezaf Faroeddin, van wie werd gemeld dat hij ruim een mil lioen gulden had gewonnen met een weddenschap op de Engelse derby, is tot de ontdekking gekomen, dat liy door vrienden bij de neus is genomen. Zij hadden hem voor de grap het telegram gestuurd, waarin stond dat hij het geld had gewonnen. Faroeddin is weer naar zijn werk, waarmee hij 100 gulden per maand ver dient, teruggekeerd. gen Later in het jaar zal de „Super-Con- nle" gaan vliegen op de lijn Amsterdam Johannesburg v.v. „Amsterdam—Cu racao via de Azoren en nog later Am sterdam—Tokio v.v. Het vliegtuig kan een grote lading met grote snelheid over een grote afstand «6.000 kilometer) zonder tussenlanding afleggen. De Wright Turbo ..Compound" motoren leveren 3000 pk. per stuk, zodat de „Super Connie" over 12 000 pk kan beschikken. De uitlaatgassen der moto- brengen turbmes in beweging, die op hun beurt een straalmotor effect ople- 'eren daardoor extra vermogen wordt •erkregen. De Super Connie" zal een bemanning hebben van 10 personen. In Juli komen nog vier van deze ma chines en in Augustus en September telkens nog een. De resterende vier van de totale bestelling van 13 worden liet volgende jaar verwacht. De „Super Connies" dragen de namen „Atoom", „Proton." Newton". Photon", „Mc. son", „Deeton," Nucleon." „Triton „Isotoop" „Positon." „Negaton," „Ion, en „Electron." alle namen der kern- physica teneinde de positieve moge lijkheden van de toepassing der atoomenergie te onderstrepen. „DR IR M. H. DAMME" Voor de vernieuwing en uitbreiding van de KLM-vloot is verder van beiang de komst van twee nieuwe Douglas DC 6a „Liftmaster" speciale vrachtvliegtui gen en de 12 tweemotorige consolidated vultee „Convair 340" verkeersvliegtuigen. De eerste „Liftmaster' wordt half Juli op Schiphol verwacht. Dit vliegtuig zal zijn de PH-TCA, de ,.dr ir M. H. Damme." Het is de bedoeling dat dit vliegtuig te zijner tijd officieel zal wor den gedoopt De tweede .Liftmaster" zal in Novem ber in ons land aankomen. Half Augustus zal de eerste .Convair 340" aankomen. In totaal zullen er 10 toestellen van dit type dit jaar ter be schikking komen van de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij. De laatste twee komen in 1954. Wanneer de KLM aan het einde van het jaar de genoemde 21 nieuwe toestel len aan haar vloot zal hebben toege voegd zal zij een van de modernste vlo ten ter wereld hebben. Tumult in Rotterdamse Raad PUBLIEKE TRIBUNE ONTRUIMD De gemeenteraadsvergadering te Rotterdam moest gistermiddag plot seling worden geschorst omdat er een hevig tumult wat ontstaan op dc pu blieke tribune. De vermaningen tot rust en kalmte van de burgemeester, mr G. E. van Walsum, bleken geen re sultaat te hebben. De burgemeester liet toen de publieke tribune ontrui- De raad w'as bezig met een prae- advies betreffende het verstrekken van kledinggeld aan werklozen en armlas tigen. De eerste spreker was de C P.-af gevaardigde de heer M. Boshart geweest, die zich niet met het prae-advies kon verenigen en critiek had geuit. Daarna verkreeg de heer M. Frenkel van de P.v.d A. het woord. Deze gaf zijn visie op het advies, dat echter verschilde met dat van de vorige spreker en naar toen bleek ook met de mening van een groep men sen, mannen en vrouwen naar schatting een kleine 30, op de publieke tribune, die ln de Rotterdamse Raadszaal op een balcon in aangebracht. Scheldwoorden en krachttermen wer den de Raadszaal Ingeslingerd en de verbaasde raadsleden zagen bovendien nog een papierregen neerdalen van pam flet ics. Nadat de publieke tribune was ont ruimd zette de raad de onderbroken be handeling over het prae-advles voort. Beledigingen en verdachtmakingen. Aan de leden van de coöperatieve fa briek voor melkproducten „De Omme landen" is een circulaire gezonden, wel ke ondertekend is door „een Journalist". Wie zich achter deze naam verschuilt, ls tot nu toe niet bekend. In deze cir culaire. die als briefhoofd draagt „Coö peratieve Melkproductenfabriek De Om melanden", staan tal van verdachtma kingen en beledigende opmerkingen over de waarnemende beheerder van „De Ommelanden", de heer J. Th. Wiercnga,

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5