LEIDSCH DAGBLAD De omzwaai in Oost - Duitsland nacler toegelicht 92ste Jaargang VRIJDAG 12 JUNI 1953 No. 27937 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57066 Telefoon Directie en Administratie: 25011; Redactie: 21507 Waarheen in Korea? Toen wij korte tüd geleden waarschuw den. dat bü het bereiken van een wa penstilstand in Korea geen hoera be hoefde te worden aangeheven, omdat ae kans groot was, dat dan de moeilijk heden pas zouden beginnen, hadden w ij nog geen vermoeden, dat de kwestie zo zou worden vertroebeld, als thans het gei al blijkt te zijn. Leek het immers aanvankelijk, dat de president van Zuid-Korea, Syngman Rhee tenslotte toch zou toegeven en het veraet tegen een wapenstilstand staken, de latere gang van zaken heeft dit geloochen- t.1 raft. Zuid-Korea weigert pertinent zich daarbij neer te leggen. Zelfs toe zeggingen van president Eisenhower persoonlijk hebben geen wijziging kun nen teweeg brengen. Zuid-Korea zal een wapenstilstand onder de huidige voorwaarden niet aanvaarden En daarmede is men in een zeer Mcemdsoortige Impasse geraakt. Op zich zelf beschouwd, is bovendien de houding van de Zuid-Koreanen te begrijpen niet alleen, maar ook te bil- Ülken. Geruggestcund door het commu nisme gingen destijds de Noordelijken tot de aanval over om Korea te hereni gen, zij het dan onder de rode vlag. Deze agressie in optima forma is door de V.N.. onder leiding van Washington, gekeerd. Dat zij erkend, maar de be loften om Korea onder het gezag van Seoel te herenigen, worden thans een voudig terzijde geschoven. Want durft iemand in gemoede volhouden, dat bij besprekingen over een vrede idle toch moeten volgen op de wapenstilstand) ten dergelijke hereniging tot de moge lijkheden moet worden gerekend? Zuid-Korea voelt zich verkocht en verraden aan de zucht om eindelijk een ende te maken aan deze rampspoedige oorlog op voet van terugkeer tot dc sta tus quo van voor de Noordelijke agres sie. Het begrijpt mtuitief. dat zodoende nooit blijvende veiligheid kan ontstaan, zelfs los van de op zich zelf begrupe- liike voorkeur van een hereniging van het land. Terugkeer tot de oude splitsing van Noord en Zuid biedt immers het Noor den te allen tijde de gelegenheid om de aanval te hervatten op het moment dat het Noorden dit wil en wie durft caranderen. dat dan op tijd weer hulp zal kunnen worden geboden? Het Zui den wordt zodoende veiplicht om tot cc tanden gewapend te blijven en wie zal dat betalen? Zelfs het voornemen om in Amerika een Stichting Amenka- Korea in het leven te roepen om een fonds van vijf milliard dollar voor hulp bjj de heropbouw geeft in dit opzicht geen uitzicht. Onwillekeurig denkt men m deze om- standgheden aan het plan Mc Arthur Waar nog bijkomt, dat volgens Azia tische begrippen een eenvoudig herstel van de vroegere toestand zonder meer gelijk staat met een nederlaag. Een op vatting. waarvoor practisch veel te zeg- £eZoVheêft men nu deze situatie: de V N. willen een wapenstilstand, die op het punt staat te worden bereikt.blij zich uit het Koreaanse wespennest te kunnen losmaken, maar de eerst be langhebbende. Zuid-Korea. weigert deze te aanvaarden en wil doorvechten. Het grootste deel van de frontlijn wordt door Zuid-Koreanen bezet! Waar moet dat op uit lopen? Het is wel een vreemdsoortige toe- Te meer, waar van communistische ziide, bij het sluiten van een wapen stilstand. terecht mag worden verwacht, dat de wapenen dan zullen blijven rus ten. Blijkt dit dan niet het geval te znn, dan kan Moskou de tegenpartij verwijten, het bestand te schenden. Moeten de VN. Zuid-Korea dan dwingen met geweld van wapenen? Waarschijnlijk kunnen zu, door zuid- Korea elke militaire steun verder te onthouden, een agressief optreden van Seoel wel voorkomen, doch kunnen zij Seoel er toe brengen om zich te schik ken? En welk een indruk zou het ma ken wanneer het V.N.-leger zich tegen dc Zuid-Koreanen zou keren? De suppositie lijkt zelfs aannemelijk, dat Moskou de gang van zaken heeft doorzien en daarom zulke concessies heeft willen doen. die een wapenstil stand mogelijk maakten waarvan het •■-voren nimmer wilde weten. Waardoor Zuid-Korea in de positie van agressor wordt gemanoeuvreerd. Hoe een oplossing in dit vraagstuk moet worden gevonden Amerika verwacht nog verdere tegemoetkomingen In een Oost-Duitse regeringsverkla ring is bekendgemaakt, dat de levens standaard van de bevolking zal worden erhoogd en economische en andere maatregelen tegen niet-communisten zullen vervallen. Het Oost-Duitse persbureau ADN meldde, dat volgens de ministers een van de fouten in het vijf-jarenplan de verkeerde nadruk op uitbreiding van de -vare industrie was. Premier Otto Grotewohl heeft nieu- e maatregelen voorgesteld om de eco nomische moeilijkheden door achter stand bij de aflevering van landbouw producten te herstellen, aangezien vroegere maatregelen met dit doel niet het gewenste resultaat hadden opgele verd. Grotewohls voorstellen houden in: levensmiddelenkaarten voor iedereen met ingang van 1 Juli, prijsverlaging van verscheidene levensmiddelen met ingang van 15 Juni. Opheffing van dwangmaatregelen voor inning van belastingen en bijdra gen voor sociale verzekering, credieten op korte termijn voor particuliere za kenlieden, goedkopere spoorwegtarieven voor bepaalde bevolkingsgroepen, op heffing van ontberingen op sociaal ge bied. teruggave van eigendommen en burgerrechten aan terugkerende vluch telingen naar het Westen. Dit geldt in het bijzonder voor boeren die zijn uit geweken ..wegens moeilijkheden bü het drüven van hun boerderijen", herzie ning van alle straffen en verwüdering van hardheid. In Amerikaanse regeringskringen ver. wacht men zelfs binnenkort Russi sche voorstellen met betrekking tot het herstel der Duitse eenheid. Men acht het mogelijk, dat de Sov jet-Knie het beginsel van vrije ver kiezingen als uitgangspunt voor her eniging ven Oost- en West-Duitsland aanvaardt. Volgens bepaalde inlichtingen zouden de Westelijke hoge commissarissen in Duitsland binnenkort door de onlangs benoemde Sovjet-hoge commissaris worden uitgenodigd deze kwestie te ko men bespreken. West-Duitsland blijft nuchter In Bonn heeft men door de sensa tionele hesluiten van het Politburo van de SED zijn hoofd niet verloren, temeer daar ongetwijfeld een van de bedoelingen cr van is om de regering •Adenauer vóór dc verkiezingen, waar bij het vooral om haar buitenlandse politiek zal gaan, een grote poets te bakken. Men blijft aan dc Rün. evenals in West-Berlgn, nuchter. De Sovjet-po litiek in Duitsland is wel eens meer overstag gegaan. Deze nuchterheid gebiedt echter ook, te erkennen dat in dit geval sprake is an wel zeer verreikende veranderingen, zü het dan tot nu toe alleen in theorie. Noch de deplorabele economische toe stand in dc Sovjet-zone, noch de felle critiek, die de kerkvervolgingen in de gehele wereld hebben verwekt, zün op zichzelf voldoende het inbinden van de Sovjet-autoriteiten te verklaren. Klaarblukeluk is de nieuwe hoge commissaris, Semjonof, met geheel we richtlijnen naar Berlijn terug- Weerrapporten (Aan hedenmorgen 7 uur) 1 -? Ill I Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Eciinburuh Londen Luxemburg Pari Is Bordeaux Grcnobl© Nice Geneve Zurich Locarno Berllln Frankfort MUnchcn Wenen Innsbrück onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt mist eeh bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regen nnw 5 22 O windstil 18 0 windstil windstil windstil windstil 16 6 WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 13 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 5.40 uur; onder: 22 53 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.15 16.46 uur. (Springtij) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's gekeerd en staat de Sovjet-politiek in Duitsland op de helling Nu zün koerswüzigingen in de Sov jet-zone niet dat, wat velen zich er op het eerste gezicht van voorstellen De sovjet-politiek daar is een typische dub belspoor-politiek. Aan de ene kant bedrüft men de to tale bolsjewisatie van de Sovjet-zone. aan de andere kant zorgt men er ech ter altüd voor. in de hoop in geheel Duitsland zijn invloed te kunnen blij ven doen gelden, dat er bepaalde aan knopingspunten tussen Oost- en West- Duitsland blüven bestaan. Maar nooit heeft de ene politiek de andere totaal verdrongen, en dat zal ook nu wel niet het geval zün. De Sovjets hebben gisteren dc bolsje wisatie van de Sovjet-zone tijdelük stop gezet, maar het enige waarmee zü de Duitsers werkelijk mee overtuigd zou- zij hebben Ulbricht, de machtige si taris-generaal van de SED. die het symbool is van de bolsjewisatie. niet afgezet. En onder Semjonov blijft Joedin, de Kominfoi m-radicaal, plaatsvervangend hoge commissaris. Intussen: de aankondigingen het re giem te verzachten, hebben in de we reld hun groot propagandistisch ef fect reeds gesorteerd. De Duitse ge voelens kan men voorlopig omschrij ven met de bekende spreuk, die men aan de loketten van sommige ver lichte bureaucraten vindt: „het on mogelijke wordt direct gedaan, won deren duren een beetje langer". De Evangelische Kerk tevreden De opzienbarende berichten over de veranderde houding van de Oost- Duitse regering ten aanzien van de Evangelische Kerk. hebben hun beves tiging gevonden in een officieel com mentaar van de raad der Evangelische Kerk. De overeenkomst tussen bisschop Dl- belius en minister-president Grotewohl omvat negen punten. Deze overeen komst komt op het volgende neer: 1. Er zullen geen nieuwe maatregelen worden getroffen tegen de Jonge Ge meente en Terdere kerkelijke instellin-' gen. 2. De minister van volksopvoeding zal samen met vertegenwoordigers van de kerk. van Jonge Gemeente en de Freie Deutsche Jugend opheldering zoeken van bestaande geschilpunten 3 Het onderwijs op de scholen van wege de Jonge Gemeente zal worden toegelaten. 4. Het ministerie van volksopvoeding zal terstond de zaak der leraren, die vanwege hun houding in opvoedings aangelegenheden werden ontslagen, herzien en terzake nieuwe beslissingen nemen. 4 Alle naar aanleiding van het lid maatschap der Evangelische studenten gemeenschap en van andere studenten- gemeenschappen uitgevaardigde schrap pingen uit het un.ivêr.Mlcitsregister zul len terstond worden herzien Beslissin gen dienaangaande moeten vóór 20 Juni worden getroffen. 6. Het ministerie van volksopvoeding zal de verhindering van het godsdienst- onderwüs opheffen. De sedert 1 Ja nuari geldende beperkingen worden in getrokken. 7 Dc in beslag genomen inrichtingen zullen worden teruggegeven. Daarvan i" uitgezonderd het slot Mansfeld. dat als herstellingsoord voor münwerkers in gebruik blijft 8. De uitspraken van de gerechtsho ven zullen worden herzien en de on rechtvaardige harde maatregelen zullen worden ingetrokken. 9. De verordening van 29 Maart 1951 betreffende de aangifteplicht van Evan gelische bijeenkomsten zal worden her zien en bulten werking worden gesteld. De krachtens overeenkomst geldende staatssubsidies zullen weer worden uit gekeerd. In het commentaar wordt nog gezegd: Van oen concordaat, dat op presta tie en tegenprestatie berust kan geen sprake zün. Van de kant van de st3at zün geen voorwaarden gesteld. Dat de toezeggingen van staatswege op onder delen vaak zün, volgt uit de aard der verhoudingen Want Grotewohl heeft niet het recht in zaken van gerechterlijk onderzoek of in strafvervolgingen direct in te grü- pen. Hü moet ook de bevoegdheden van anderen respecteren De concrete toe zeggingen zijn echter van een zo wijde strekking, dat van een werkelijke ont spanning in de situatie gesproken kan worden De Kerk vergeet daarbü ech ter niet dat tussen de materialistische wereldbeschouwing en het Christelijk evangelie een tegenstelling bestaat, die niet door afzonderlijke maatregelen of door welke verklaring ook kan worden overbrugd. Noch ook miskent zü de ernst van de economische en politieke tegenstellingen tussen Oost en West die nog niet uit de weg zün geruimd. Dat alles kan echter niet verhinde ren, dat de gemeenten dankbaar zün, dat de onverdraaglük geworden span ning voor een zeer belangryk deel als verminderd kan worden beschouwd. Stemmen uit West-Duihkmd lijke zone weg te komen. Want Duits land mag niet tussen de molenstenen geraken; dan zou het verloren zün". Nadat dr Adenauer in de Bondsdag zijn voorwaardelijke goedkeuring van een beraad met de Russen uitsprak, heeft hij in een radio-interview ver klaard. dat hü ..naar de huidige stand van zaken nog geen hoop op een goed resultaat van een conferentie" heeft. .«.-Er was volgens dr Adenauer voors hands geen enkel Russisch aanbod en hü zag ..geen bijzonder teken van een bereidheid der Sovjet-unie om de Duitse eenheid in vrijheid te herstel len". Opnieuw schetste dr Adenauer de gevaren, die voor Duitsland zouden op komen, indien de Westelijken thans met de Sovjet-unie gingen confereren, 1:1 de zwartste kleuren. De Russen wa ren er volgens hem slechts op uit terug t? keren naar de beginselen van het accoond van Potsdam. Hü zeide: „Zü bedoelen daarmee een eeuwig Morgen- thau-plan der vier mogendheden. Zü bedoelen daarmee hun bewust valse uitlegging van het accoord, volgens welke de huidige Duitse Oostgreneen definitief vastgelegd zouden zün". De Russen zouden voorts volgens dr Ade nauer aan Duitsland slechts een „ge dicteerde vrede" willen opleggen. „Het gevaar van een gemeenschap- pelüke politiek der grote mogendheden ten koste van Duitsland bestaat sedert 1945 en is ook na de stichting der Bondsrepubliek blüven voortbestaan", aldus Adenauer. „De buitenlandse poli- Vclc schepen, die zullen deelnemen aan de Kronings-Vlootscliouw. die Koningin Elizabeth II op 15 Juni u.s. zal afnemen, liggen reeds op de rede van Spithcad. hel verzamel punt voor de ..deelnemers". Op de voorgrond ziet U de Russi sche kruiser „Svcrdlov" (10.000 ton)); achter dit schip ligt het Britse vliegtuigmoederschip ..Indo mitable"; op de derde rij. de Britse kruisers ..Sheffield" (links) en de ..Swiftsure" en op dc achtergrond de torpedobootjager „Diamond" en de kruisers ..Apollo" en ..Manx man" (rechts). Van de achtersteven van de - even als de andere - gepavoiseerdc Rus sische l.ruiser. wappert de vlag met ster, sikkel en hamer. De christelüke fractieleider von Brcntano waarschuwde er tegen In de stopzetting der bolsjew isering in de Sovjetzone een bewüs van een veran dering der inzichten der Sovjets te zien. „Dit zijn tactische pogingen om een ingeleide politiek te storen. Dit neemt echter niet weg, dat wij dit ernstig zullen moeten nemen". Zün fractiegenoot Tillmans zeide: .Hier toont zich voor de Westelijke we reld weer eens de wendbaarheid der Russische politiek. Zü blüft in haar einddoel consequent doch is in haar methoden veranderlijk als geen ander systeem. Men begint nu dé daden te stellen, waarom het Westen gevraagd heeft, maar waarschünlük blüft het laatste doel onveranderlijk". Dc Duitse socialisten srhüncn zich meer in het vooruitzicht van een con ferentie met Rusland te verheugen dan dc regeringscoalitie. Zij menen, dat het na deze voor hen blikbaar minder verrassende gestes van Sem jonof meer dan ooit geboden is om van Duitse züde een initiatief te ne men, dat de vier hoge commissarissen in Duitsland aan een tafel kan bren gen. Een tornado, die de stad Worcester in dc Amerikaanse staat Massachu setts heeft getroffen, richtte daar grote vcn\ oestingen aan. en maakte vele slachtoffers. Zelfs drie-verdie pingen woningen werden door de hevige rukwinden, die met zware hagel gepaard gingen, verwoest. Inwoners van Worcester bekijken de ravage. De socialisten hebben voor volgende week een büzondere zitting van de Bondsdag büeen laten roepen, waarin zij voorstellen in üex richting willen doen Een heropening der grenzen tus sen Oost- en West-Duitsland willen zü daarbü voorop stellen. De christelijke afgevaardigde Tillmans liet al de oude Berlijnse eis opnieuw klinken: door een hereniging van Berlijn zouden de Rus sen kunnen tonen, da-t zij de eerste stap naar een normalisering der verhoudin gen willen doen. Dat van alle kanten in West-Dults- land overigens wordt toegejuicht, dat de Oost-Duitse bevolking onder minder zware druk zal komen te staan, spreekt vanzelf. Dr Tillmanns achtte het zelfs niet onwaarschünlük. dat vele vluchte lingen uit het gebied na enige tüd weer terug zullen gaan. Minister Kaiser meende echter: „Er 2al nog veel meer overtuigends moeten gebeuren voor het geschokte vertrouwen van het Duitse volk zal zün hersteld". Toestand in Frankrijk steeds somberder Radicaal André Marie als formateur aangezocht (Telefonisch van onze Parijse correspondent! Het is de minister van onderwijs uit het demissonnairc kabinet, de ra dicaal André Marie, die gisteren door president Auriol werd aangezocht de crisis tot een einde te brengen en daarmede werd het half dozijn for mateurs en informateurs, die sedert drie weken de revue passeerden, vol gemaakt. Men kan dit aantal desgewenst ook hoger stellen, indien men alle politici mee wil rekenen, die verklaren voor een opdracht te zün gepokt. Zo moet dat cisteren weer zün ge beurd met René Pleven en voor de dër- demaal met Antoine Pinay. die beide echter te kennen zouden hebben gege ven. dat ze hun moment nog niet geko men achtten In politieke kringen zün er overigens niet zo heel veel mensen die geloven, dat zulks met André Marie, die al eens een maand op de premierszetel heeft gezeten, doch die zün bewind met een schandaal, waarbü enkele grote colla borateurs uit de Parüse aahnemerswe- reld betrokken waren, vrü roemloos had beëindigd, wel het geval zou kunnen zün Bovendien vraagt men zich af of An dre Mane, die geen enkele ervaring be zit op het gebied van de buitenlandse politiek, nu wel de aangewezen figuur is die Frankrijk zou kunnen vertegen woordigen bü een ontmoeting met Churchill en Eisenhower. Overigens schjjnt ook het gevaar dat. tengevolge van de Franse crisis, de Bermuda-conferentie opnieuw zal moe ten worden uitgesteld, de Kamer wei nig meer te imponeren Hoe kriebelig, om het zacht te zegcen. de stemming In Washington Jegens Frankrük nu ook begint te worden Maar Andre Mane die als een bü- zonder intelligent advocaat staat aan geschreven. schünt zich sterk tot de hege eer te voelen aangetrokken, en verwacht wordt dan ook. dat hij van daag. zoals dat heet. wel voor de sterke aandrang van zün partügenoten en ter- wille van het hoogste landsbelang zal zwichten en de opdracht aan zal nemen. Hü wil dan alle fractieleiders nog maals weer bijeen roepen om aan een soort rondetafel-eonferentie program ma en kabinet op poten te zetten, nog voor zich aan de beproeving van een confrontatie met de Kamer te wagen. Zou deze vierde poging desondanks ook weer mislukken, en dat is waar schijnlijk omdat Marie noeli bü de socialisten, noeb bü de Gaullisten persona grata is. dan is het niet on waarschünlük dat Pinay eindelijk in persoon voor het voetlirht ral treden. Velen zien in hem nog alljid de man, die met sucoes een beroep op de na tionale eensgezindheid zou kunnen doen. In elk geval behoeft men voor de eerstvolgende dagen nog geen oplossing te venvachten. Het ongeduld over deze neteligste, langdurigste en Ingrüpendste crisis, die Frankrijk sedert de oorlog heeft be leefd, openbaart zich intussen onder meer in een wassende aandrang dit parlement nu maar liever naar huis te sturen. Dat kan echter alleen geschieden met toestemming ran de ahsolute meerder heid. en de kans daarop ls uiteraard wel uiterst gering Een wetsontwerp voor nieuwe verkiezingen in October aanstaande is door de betreffende par lementaire commissie gisteren dan ook al afgewimpeld. Men kan wel zeggen dat de duister nis in de Franse politiek bü de dag zwarter, benauwder en angstwekken der wordt.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1