LEIDSCH m DAGBLAD Ook Mendes-France de laan uitgestuurd 92ste Jaargang VRIJDAG S JUNI 1953 No. 27931 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal; £0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57066 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Droef beeld van Franse verwording (Telefonisch van onze ParUse cor respondent) Het was ccn kwartier na midder nacht dat de president der Franse Ka mer de uilslag over de investuur van de radicaal Pierre Mendes-France be kend maakte: een negatieve uitslag van 301 stemmen voor en 319 tegen en dat was precies 13 te weinig waarmee een nieuw vonnis werd ge veld. Een vonnis echter zeker niet over Mendes-France die als een leeuw voor zijn programma, voor zijn denkbeelden gevochten heeft, maar wel ten zo veelste male over dit parlement, dat eens te meer bewees niet te weten wat het wil. Er stak tragiek in het moment toen Mendes-France, de aangewezen premier, zoals ziin officiële titel luidde, direct na de uitspraak opstond uit de brede re- geringsbanken. zijn tas greep en als eer ste de vergaderzaal verliet onder een o.atie van de ganse Kamer hetwelk biii'sbaar als zalf op de wonde was be doeld. Mendes-France. die de hoge eer om als premier te worden aangewezen zeker niet zelf had gezocht, en dat gisteren nogmaals enige keren onderstreepte, zal over het persoonlijk verdriet niet zo moeilijk heen kunnen komen, te meer waar hij de zekerheid zal hebben dat het wel niet de laatste maal geweest zal zijn dat een beroep op hem werd gedaan. Hu heeft zich gisteren opnieuw aan ieder een opgedrongen als een staatsman met uitzonderlijke gaven, een figuur die voor de zwaarste dagen in reserve blijft. Veel ernstiger is wat de gevolgen voor Frankrijk zullen zijn. Een tweede kans. na die welke Rcynaud de ver gadering vorige week geboden had en die hoop bood op verbetering, is door de meerderheid nu van de hand gewe- Alleen al met het oog op de Ber muda-conferentie is het meer dan waar schijnlijk dat president Auriol nu wel een beroep zal moeten doen op zo'n pro fessional onder de formateurs men spreekt van de jonge ex-premier Edgar Fïure een der routiné's, die met ge wiekste marchandage wel weer een rege- nng in elkaar zal knutselen, die als een druppel water op het zo juist gevallen kabinet gelijken zal. En daarmee dan op dezelfde troosteloze en rampzalige weg voortgegaan zal worden. Van Mendes-France had men iets nieuws, zo niet de verlossing mogen verwachten. En een ieder voelde dat al leen al door het oDtreden van deze man een frisse wind door de hoge vergadering was gaan blazen. Dat is naturltik ook ziin ongeluk ge worden. De sleur is een macht gebleken. die hii niet of nog niet vermocht te doorbreken. Met moed. die soms bijna op overmoed geleek, heeft Mendes-France de Kamer voor de meest ongebruikelijke situaties gesteld. Maar toen hij aan het einde van zijn repliek, in werkelijkheid een tweede investuur-rede. die zo mogelijk nog brillanter was als de eerste, gister avond nog aan durfde te kondigen dat hij van zijn ministers de belofte zou verlangen dat zij. bij een eventuele val van zjjn regering, niet aan een volgend kabinet zouden medewerken, toen had hij in dit gezelschap de oirbare gren zen wel duidelijk overschreden. Die conditie was wel al te driest in een land, waar een regeringscrisis altijd uit mondt in de formatie van een „nieuw" kabinet, waarin aJie vorige ministers weer gezellig plaats plegen te nemen. Een poging deze traditie te doorbreien, dat was de laatste druppel die de em mer overlopen deed en die Mendes- France even voor de stemmmg wel fa taal moest worden. Politiek gesproken heeft dit echec be wezen. dat er in deze Kamer nog geen meerderheid te vinden is. die haar cen trum iets naar links zou hebben ver plaatst. De socialisten, die men ditmaal niet verwijten mag dat zil geen oog voor het nationaal belang zouden hebben ge toond, en die zich enbioc achter de pre- mier-in-spe hadden gesteld worden nu automatisch weer in de oppositie gewor pen. Westhavendijk in Zierikzee gesloten Het gat In de Westhavendijk In Zie rikzee is vannacht gesloten. In totaal zijn hier 48 caissons tot zinken ge bracht. bereiden. Een tweede conclusie is dat de rechtse groepen niet bereid ziin geble ken tot het maken van een keuze, waar toe Mendes-France hen met klem en tal van redenen overtuigend had bezworen De rechtse partijen wilden de oorlog in Indo-China voortzetten, in Europa een leidende rol blijven spelen, terwijl zij echter weigeren er de financiële dispo sities voor te treffen. Want de belasting verhogingen blijven taboe en terzake van een sanering van het economisch leven deinzen zü terug voor de politieke weer standen waarachter zich de meest on- verb'oemde particuliere belangen ver schuilen. De enige oplossing, zo men dit een oplossing wil noemen, zal voor de vol gende regering zijn de vernederende bedelarij om dollars in Washington voort te zetten. Die bedelpartijen, waardoor, zoals Mendes-France het zo onverholen heeft gezegd. Frankrijk zichzelf tót vrijwillig satelliet van Amerika verlaagt. Doch intussen zal dan nog maar aan genomen moeten worden en niets is minder zeker, dat de Amerikanen na de tweede onterende demonstratie van Frankrijks politiek verval zich opnieuw bereid zullen tonen dit land te blijven helpen. Spoedig overeenstemming te Panmoendjon verwacht Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Mark Clark te Seoel Van betrouwbare Zuid-Koreaanse zijde en ook van andere zijden wordt vernomen, dat de Noordelijke afgevaar digden te Panmoendjon slechts enkele kleine bezwaren hebben ingebracht te gen het jongste nog geheime plan van de Verenigde Naties voor een be stand en dat eik ogenblik overeenstem ming kan worden verwacht. De Zuid-Korcaanse zegsman wilde zich niet wagen aan een voorspelling over het al of niet tekenen van zulk een wapenstilstand door de Zuid-Ko- reaansc president Syngman Rhee. De Zuid-Koreaanse minister van bui tenlandse zaken, Pyoen yoeng tao zeidc, dat de V.N. besloten hadden, Zuid-Ko- rea te „verkopen" teneinde een wapen stilstand te bereiken. Voorts zei de minister, dat de Ver. Staten Korea uitgebreide militaire en financiële hulp hadden beloofd in ruil voor Koreaanse instemming met een bestand. „Wij zouden de Ver. Staten dank zeggen, als wij het lang genoeg zouden kunnen overleven om de hulp te aanvaarden", zo zei hij Het was nu duidelijk, aldus minister PJoen, dat Zuid-Korea ..zijn eigen weg moest gaan". Hij voorspelde „bloedvergieten" als Indische troepen aan land zouden ko men om het toezicht op krijgsgevange nen. die niet gerepatrieerd willen wor den, over te nemen. Dg opperbevelhebber der V.N. gere- raal Mark Clark, is te Seoel aanzeko- men voor besprekingen met de Zuid- Koreaanse president, diens eerste mi nister. de bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, en met de leider van de dele gatie der VN. bil de bestandsonderhan- delingen, luitenant-generaal Harrison. TAFT OP TERUGWEG. De leider der Amerikaanse republi keinse senaatsfractie, senator Robert Taft, heeft in een persgesprek ver klaard te menen dat. indien er een wa penstilstand in Korea wordt gesloten, de Verenigde Naties de uiteindelijke vredesvoorwaarden zullen moeten vast stellen. „Ik erken dat het noodzakelijk is. dat er een einde komt aan de Ko reaanse oorloz. Niettcm.n acht ik de jongste voorstellen der verbondenen niet bevredigend", verklaarde de sena tor, hier evenwel aan toevoegend niet voornemens te zijn hinderpalen aan een deelnemen door de Verenigde Sta- f- Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Hdlnbursii lenden Luxemburg Parlls Bordeaux Grenoble Nice ZUrleh Berlltn Frankfort München Wenen Innsbrtlck onbewolkt r. zwaar bew. onbewolkt zwaar bcw. licht bew. licht bcw. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt windstil 19 O nnw 4 19 O windstil 18 O windstil 15 6 windstil 16 5 windstil 17 1 WEERBERICHT Iets hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog, wisselend bewolkt en overdag "eer iets hogere temperaturen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. (Opge maakt te 10 uur). 6 JUNI. Zon op; 4.23 uur; onder: 20 55 uur. Maan op: 1.21 uur; onder 1453 uur. Hoogwater te Katwijk te 10 06 en 22.39 bur (Doodtij). Dit nummer bestaat alt 10 pagina's ten aan ultelndeliike politieke bespre kingen in de weg te willen stellen Taft besloot met de verwachting uit te spreken dat er tenslotte een grote Internationale vredesconferentie zal ko men. waaraan hij toevoegde dat „der gelijke bijeenkomsten m het verleden niet altijd erg gelukkig zijn verlopen". Ondertekening bestand op 25 Juni Volgens te Tokio ontvangen berichten verwacht men in officiële Zuidkoreaanse kringen, dat een bestand in Korea op 25 Juni zal worden getekend. Laatste Amerikaanse atoomproef van deze lente De elfde en laatste atoomproef in de huidige serie in de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada is vanoch tend vroeg gehouden. Het was tevens de grootste ontploffing in de lopende reeks, duidelijk zichtbaar in Los An geles. op 300 kilometer afstand, en on gewoon helder te Las Vegas op een af stand van 1200 kilometer. Zelfs in San Francisco, op 2000 kilometer afstand, was het lichtschijnsel zichtbaar. Bij de proefneming waren geen troe pen betrokken. Wel waren op verschil lende afstanden van de ontploffings- haard honden en muizen geplaatst. Aan de proefneming werd voorts deelgeno men door vliegtuigen van de lucht macht. De proef was tweemaal uitgesteld we gens slecht weer. Ongeveer vijf seconden baadde de woestijn in een spookachtig wit licht, waarna zich in de kern van de explo sie de bekende vuurbal vormde, die dit maal ruim 30 seconden \erblindend schitterde. Driemaal zolang als bij de bom die Hirosjima verwoestte, het ge val was. De rechtskundige commissie van de Amerikaanse senaat heeft in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan ten oni- werp-amendement od de grondwet. Jat voorziet in een beperking van "r voegdheid van de president om met de regeringen van andere landen over het sluiten van verdragen te ond'liindc>n Indien de Senaat dit besluit van ziin commissie bekrachtigt, moet het nog. in de eerstkomende zeven jaar. door 36 Amerikaanse staten worden goedge keurd. jjgk;. Woensdagmorgen in alle vroegte, toen de meeste Londcnarcn nog op ccn oor lagen, na de vermoeiende feestelijkheden van de voorafgaande avond, naren de arbeiders van de stadsreiniging reeds begonnen met dc ..grote schoonmaakvan Londen. Foto links: zo zagen dc volgende ochtend de tribunes, die langs de Mail waren opgericht cr uit: lege bierflessen, dozen, schillen, papieren alles bleef liggen voor de schoon makers. Velen hadden de stoelen uil de Koninklijke Parken genomen, waarop ze gingen slaan, als de Ko ningin op liet balkon van In t Buckingham Palace verscheen. Dc stoelen werden teruggevonden in het basin van het „Victoria Memo rial". Uit veiligheidsoverwegingen had men liet bassin drooggemaakt. Slechts een laagje regenwater be dekte de bodem foto rcclits Uitstel conferentie op de Bermuda-eilanden Het Witte Huis heeft thans officieel bevestigd, dat de conferentie der Wes telijke „crote drie" te Bermuda, niet op 17 Juni de datum, die voorlop'g voor deze conferentie was vastgesteld zal worden gehouden Het hangt van de volgende punten af. welke datum nu voor de conferen tie zal worden aangewezen: 1. De vorming van een nieuwe Franse regering. 2. Het verloop van de onderhande lingen te Panmoendjon. Herbert Blankenhorn. die zich thans, als vertegenwoordiger van de West- Duit-» Bondskanselier, dr Adenauer, te Washington bevindt, heeft van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles de verzekering ont vangen dat West-Du:tsland volledig op de hoorte zal worden gehouden van het verloop der komende besprekingen op de Bermuda-eilanden. Eisenhower heeft d t bevestigd. West-Duitsland zal niet door een waarnemer op de komende conferentie worden vertegenwoordigd. Onze correspondent tt Bonn telefo neert ons nog: In Bonn heeft men het stellige ge voel. dat bondskanselier Adenauer met het ongevraagde bliksembezoek van Blankenhorn een beetje zijn eigen rui ten heeft ingegooid Adenauer zo zegt men hier behoefde niet aan de gehele wereld te demonstreren welk een an?.-: hij voor nieuwe vrler-mogendhe- den besprekingen heeft. Alle overdrijving schaadt. Men kan aan ziin angst denken, zonder er al te veel over te spreken! Naar Adenauer's opvatting Ls een vier-mogendheden-ennferentie onder de (ezenwoorcMge omstandigheden nog al tijd niet alleen zinloos maar Ook ge vaarlijk Men mag aannemen dat ook Ebcnhower er geen groot voorstander van 1.- Eisenhower kan echter Chur chill en de volgende Franse premier niet voor het hoofd stoten door aan de voor-avond van Bermuda de uiterlijke schijn te wekken bijzonder veel voor Adenauers opvatting te voelen Dat heeft Adenauer vergeten en daarom heeft hij. diplomatiek gesproken, een faux pas begaan, die te jammerlUker is om rat ziin bezoek aan de Verenigde Staten zo'n grcot succes was De Amerikaanse hoge commissaris. Conant, die gisteren voor bijna een maand naar de Verenigde Staten is ge vlogen, wrare waarschijnlijk een veel beter, en vooral veel onopvallender, trait d'union geweest dan Blanken horn. over wiens bezoek in Engeland en Frankrijk wel enige harde noten ge kraakt zullen worden Nieuwe ontwikkeling op het gebied van de atoomenergie Dc voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Gordon Dean. heeft bekend gemaakt, dat men er in ls geslaagd een atoombrandstof te fa briceren. Men wist tenminste evenveel of meer nieuw splitsbaar materiaal te verkrijgen dan bij de productie werd verbruikt. Deze ontwikkeling werd een van de meest rcvolutionnaire in de loop van het gehele atoomprogram genoemd. Gordon waarschuwde er echter voor niet te menen, dat deze nieuwe ontwik keling het economische gebruik van at omencrgie betekende. Zii houdt wel de belofte in. dat op lange t'rmijn een niet militaire atoom industrie nog beter mogeluk en aantrek- ke'-iiker zal zijn dan tot dusver. Het onderzoek, dat tot deze nieuwe stap voorwaarts op het terrein van de atoomenergie leidde, werd verricht in het atoominstituut te Arco in de Ame rikaanse staat Nevada. Britse-Gemenebesf-staten over 't Verre Oosten Er verluidt dat de te Londen beraad slagende ministers-presidenten der ne gen leden-staten van het Britse Geme nebest het met algemene stemmen eens ziin geworden, dat de jongste voorstellen der Verenigde Naties voor het sluiten van een wapenstilstand in Korea ge steund dienen te worden. Voorts is gesproken over Formosa en het vraagstuk ener vertegenwoordiging van het communistische China in de Verenigde Naties. Vier der Britse-Gemencbestst-aten, na- meliik Groot-Brittannie. India, Pakistan en Cevlon, hebben de regering te Peking erkend Enkele premiers, verklaarden dat. in dien het Koreaanse vraagstuk was opge lost. rood Chma zo spoedig mogeliik tot de Verenigde Naties dient te worden toegelaten. Enige ministers-presidenten gaven uiting aan hun bezorgdheid over de aan. wezigheid van Chinees-nationalistische troepen in (Noord-) Birma AANVARING IN DE STRAAT MESSINA Hedennacht is het 7606 ton metende Amerikaanse llberty-vrachtschip „Ex- mouht" in de straat van Messina in aanvaring gekomen met de 9900 ton me tende Noorse tankboot „Peric'.es". De ketels van het tankschip, dat gela den was. ontploften, waardoor op enige plaatsen kleine branden ontstonden. Als een gevo'.g van de aanvaring b'even de twee schepen aan elkaar vastzitten. S'ecpboten en vaartuigen van de Ita liaanse marin» "meiden te hulp Naar verluidt, zijn er geen slachtoffers te betreuren. Enige uren na de aanvaring hoorde men nog steeds ontploffingen aan boord van het tankschip. Een Italiaanse veer boot die de dienst, over de straat van Messina onderhoudt, poogt de branden op de „Pericles" te b'ussen. Formules van nieuwe Russische gifgassen in Amerikaanse handen? Volgens het Amerikaanse blad Balti more Sun is de gepensionneerde kolo nel van de Amerikaanse luchtmacht Julius Amoss. die thans aan het hoofd staat van een particulier inlichtingen bureau, er in geslaagd, door middel van een uit de Sovjet-Unie. gevluchte Duit se geleerde dc formules te weten te ko men van drie nieuwe gifgassen, welke in de Sovjet-Unie door Duitse geleer den worden gemaakt Deze gifgassen zouden zo krachtig zijn. dat één drup pel op de huid reeds de dood tot ge volg heeft In Maart Jl. werd kolonel Amoss ge noemd als de man. die de vlucht van de Poolse piloot Jarewski met een Mig 15 naar het Deense eiland Bornholm zou hebben georganiseerd. Premier Otto Grotewohl van Oost- Duitsland heeft op de conferentie met een groep predikanten van de Evange lische Kerk, welke 27 Mei j.l. werd ge houden, medegedeeld, dat hij het voor nemen heeft een „culturele" raad te vormen, belast met het zoeken naar een compiomis niet de Evangelische Kerk. Grotewohl zal de predikanten bijeen roepen voor een conferentie te Leipzig. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteravond het laatste van de twee staatsbanketten gegeven in de wit- en-gor.den balzaal van het Buckingham Po'eis. Er waren 250 buitenlandse kronlngs- gasten aanwezig, onder wie ook prins Berohard. Een uitstekende foto van Koningin Elizabeth II na dc Kroningsplech tigheid in Buckingham Palace. De Koningin draagt haar kroningsrobc. die werd ontworpen door dc speciale hof-modconlwcrpcr Morman Hart- netl. JAPANSE VISSERSVAARTUIGEN UIT SOVJET-INTERNERING TERUGGEKEERD. Vijf Japanse vissersvaartuigen die sedert 4 November op een der Habo- mai-eilanden door de Sovjet-autoritei ten waren vastgehouden, zijn vanoch tend in de Japanse haven Nemoere te ruggekeerd 3 van de 25 bemanningsle den moesten op Sovjet-gebied achter blijven, verdacht van spionnage. De .Rude Pravo", het orgaan van de Tsjechische communistische partij, heeft onthuld dat vele Tsjechische ar beiders zich benzine inspuiten en hete aardapjiels in hun oksels klemmen om tijdens een onderzoek van een contro lerende geneesheer de indruk te besti- gen dat ztf niet ln staat zon arbeid te verrichten. Volgens het blad hebben de controle rende geneesheren die en vele andere kunstgrepen door en zullen zi) scherpe contróle u.toefenen In de afgelopen weken is ln de gehele Tsjechische pers een krachtige actie gevoerd tegen het arbeidsverzuim dat ln sommige sectoren zou zijn gestegen tot 25 Het irrnister.e van binnenlandse za ken heeft onlangs al gedreigd krachtig te zullen optreden ind.en dat percen tage met spoedig sterk daalt. (U.P.). Dc Zuidafrikaansc Eerste Minister. Dr D. F. Malan zal op 9 en 10 Juni Nederland bezoeken, vergezeld door zijn echtgenote. Mevrouw M. .4. S. Malan-Louw. De foto's zijn dc jongste opnamen van Dr Malan cn zijn vrouw, die dc kroningsplcch- tiglicdcn in Londen hebben bijge woond. f115 millioen in Rampenfonds In totaal is thans bli het Nationaal Ramjaenfonds een bedrag van f 115 mil lioen binnengekomen. Sinds Woensdag jl is er nl. wederom f. 100.000 bijgeko men. Opnieuw een spionnage- affaire in Zweden In Stockholm is een nieuwe spion- nagezaak ontdekt. De omvang ervan kan op het ogenblik echter nog niet •orden overzien. De Stockholmse politie heeft de 19- jaripe Lars-Henrik Torselius. die van goeae huize is. doch met zijn familie heeft gebroken, aangehouden, verdacht van pogingen om militaire geheimen uit te leveren aan de sovjet-ambassade in de Zweedse hoofdstad. Porselius heeft reeds bekend vertrou welijke gegevens te hebben gestolen uit een militair depot, doch hij ontkent ge poogd te hebben spionnage te plecen. De politie meent te weten, dat hij zelf con tact had opgenomen met de sovjet ambassade. waar hij mondeling militaire geheimen omtrent de verdediging van Stockholm uitleverde. Torselius zou, zo meent zij. nog geen gelegenheid hebben gehad de persoon, met wie hij op de ambassade betrekkingen had aange knoopt documenten die hij bezat te over handigen. De verdachte had geen vaste woon plaats en een wisselende werkkring en de politie gelooft, dat financiële over wegingen en niet politieke hem tot zijn spionnage-pogingen hebben gebracht. JUISTE WAARSCHUWING! Te veel Amerikaanse congresleden ..gebruiken te grote woorden, als waren zij ran de ene dag op de andere des kundigen" op het gebied van de bui tenlandse politiek en andere belang- riike terreinen geworden, aldus heeft de republikeinse senator Wiley, zelf voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, ver klaard Hij zei op een bijeenkomst van niet- rcgeringsorganisatles. dat congresleden. a:e peen lid zijn van commissies die de buitenlandse politiek bestuderen, zich meer dienden te matigen als zij zich uitlieten over kwesties op het moeilijke gebied van de buitenlandse politiek „Er is teveel Olympisch gepraat over hangende, ingewikkelde kwesties door personen binnen en buiten het con gres die zich niet eens de moeite hebben gegeven de feiten te bestude ren" zo verklaarde de Senator. VERGETEN DODEN VAN PfcRE-LACHAÏSE MOETEN HET VELD RUIMEN Op het beroemde Parjjse kerkhof PéTe-Lachaise. dat uit 1804 dateert, worden de graven, waarvan de conces sie verlopen is. opgeruimd. Deze giaven worden geopend onder toezicht van een functionaris i omdat sommige er van juwelen bevatten) en de overblijf selen van het gebeente verzameld om later te worden bijgezet in een ossua rium beenderengrafidat wordt ge bouwd in de heuvel aan de voet van het columbaruim, waar de as van gc- eremeerden wordt bewaard. Men wil door deze reoreanisatie wat meer ruimte krijgen op het overvolle kerkhof, dat voor vele Parijzenaars een rustieke tuin en voor vele toeristen een bezienswaardigheid is. omdat hier veel beroemdheden een laatste rustplaats hebben gevonden, wo. Chopln. de Mus set. Oscar Wilde. Molière, la Fontaine. Daumier. Corot. Daudet. Sarah Bern hardt. David. Delacroix. Rossini, Bizet en de Balzac. INVALLEN IN JOHANNESBURG De politie te Johannesburg (Zuid- Afrika) heeft invallen gedaan in de kan toren van het Sprlngbok'egioen een or ganisatie van oud-struders. De politie nam dossiers met stukken betreffende steunverlening en andere documenten in beslag Ook verrichtte de politie bij enige be stuursleden van het legioen huiszo'ki ïg. Dr Malan zeide over het legioen: „Deze uitra-democraten wensen dit. waarvooi de communistische partij openhartig altijd heeft gepleit: zij wen sen een revolutie van zwart tegen blank."

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1