LEIDSCH DAGBLAD Het Engelse sprookje werkelijkheid geworden Elizabeth II tot Koningin gekroond 92ste Jaargang DINSDAG 2 JUNI 1953 No. 27928 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— oer kwartaal: f0,47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een groots schouwspel van kleur en lijn Millioenen trotseerden regen en kou (Telefonisch i Londense correspondent) Londen jubelt en feest onder een grauwe hemel, waaruit de regen een groot deel van de nacht neerplensde op het half millioen mensen, dat zich sinds het allen van de duisternis, en velen reeds lang daarvoor, langs de route heeft genesteld. Maar al zou het hagelen of sneeuwen, het kan de geestdrift van de menigte niet blussen, want vandaag wordt een jonge, schone koningin gekroond. Van daag juicht de armste dagloner tesamen met de rijkste maharadja. Vandaag gelooft iedereen weer in het sprookje, zoals trouwens alleen de Engelsen dat kunnen uitbeelden, meesters als zij zijn op het gebied van historische cere moniën. Het was alsof in de kathedraal en daarbuiten een stuk van Shakespeare werd opgevoerd. De tijd van de Tudors en de middeleeuwse heraldiek werden weer levend. Het was een grandioos pallet, waarop kleur en nog eens kleur dooreen- vloeiden. Hier was schoonheid en waardigheid, culminerende in de feerieke gestalte van koningin Elizabeth, die in haar kalme koninklijke houding vaak aan haar grootmoeder, koningin Mary, herinnert. Tevens straalt er een jeugdige spontaniteit van haar af, die ieder hart verwarmt. Het is meer dan honderd jaar geleden, dat in Engeland een vorstin werd gekroond. Het is wederom een jonge, bloeiende vrouw, die door de straten deze oude wereldstad trekt, een vrouw bovendien met een inspirerende naam, herinnerende aan haar grote voorgangster uit de gouden eeuw, een symbool van belofte en vernieuwing. Koningin Elizabeth's japon een droom Koningin Elizabeth's zware dag be gon vanochtend om halfzeven toen het kamermeisje haar de thee bracht. Eerst volgden enkele ogenblikken van medi- Zij knielde en bad, zoals de tra- is op de dag dat de monarch wordt ingewijd. Terwijl zy het ontbijt gebruikte, klon ken doedelzakwijsjes uit de binnen plaats omhoog, gespeeld door haar Schotse majoor-pyper Het waren een- ioudige. vrolijke volksmelodien, welke door de koningin zelf zijn uitgekozen. Voordat koningin Elizabeth zich te rugtrok om zich te kleden voor de gro- le gebeurtenis, kreeg zij een speciale sehoonheidsbehandeling met make-up, welke bestand is tegen de inspanningen van de dag en ook geschikt is voor de televisie. Toen haar de fonkelende diadeem op het hoofd was gezet en zij gereed was voor het vertrek, mochten eerst prins Charles en prinses Anne haar even zien. Daarna daalde zij de grote statietrap van het paleis af. aan de voet waarvan het gehele huishoudelijk personeel zich had verzameld en door wie de koningin zich liet bewonderen. Ook de naaisters, die aan haar japon gewerkt hebben, waren uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. Deze japon, ontworpen door Norman Hartnell, die koningin Elizabeth slechts één dag draagt, is inderdaad een droom. Slechts drie naaisters hebben aan de wit satij nen japon gewerkt, terwijl zy door zes borduursters werd voltooid Norman Hartnell heeft verklaard dat het de moeilijkste opdracht was, die hij ooit heeft gehad. De koningin werfste namelijk dat alle emblemen van Groot Brittannie i het Gemenebest in volle kleuren er op zouden worden geborduurd. De in druk is dat de Japon van glas is ge maakt door het effect van de duizenden kleine paarlen, waarmede zij bedekt is. Op de wijd uitstaande rok zijn de ge kleurde emblemen aan gebracht. Elk embleem bevat een aantal prachtige edelstenen. Op de korte mouwen is dc Engelse Tudorroos geborduurd. Rond het mid del de look van Wales, het Ierse kla verblad en de Schotse distel en in een KRONINGSUITGAVEN: 100.000. 000 POND STERLING Volgens deskundigen zullen re gering en particulieren van Groot- Brittannië ter gelegenheid van de kroning in totaal een bedrag van, naar schatting, honderd millioen pond sterling, dat is ruim duizend millioen gulden, uitgeven. Alleen reeds de versiering van steden en dorpen, waaraan ook de inwoners met de kleinste inkomens geestdriftig hebben bijgedragen, kost ruim honderd millioen gulden. Weerrapporten (Van heden morgen 7 uur) Amsterdam Edinburgh tonden b'Liemburfir licht bew. reecnbul reeenbul als een mandarijn uitzag In zyn blauwzijden jasje met opstaande kraag en lange mouwen. Hij droeg een gouden ceintuur, bezet met dia- biede band rond de rok het ahorn blad van Canada, de aeaciabloem van Australië, de Nieuw-Zeelandse va de protea-bloem van Zuid-Afnka, tar we, katoen en jute voor Pakistan en de lotusbloem van India. Het gewaad heeft een nauwsluitend lijfje, dat vierkant is gesneden over de schouders met een hartvormig decolleté, de uitstaande rok eindigt In een korte sleep. Bij dit gewaad draagt koningin Eli zabeth hooggehakte goudleren schoen tjes met enkelbanden. Als halsversiering droeg de koningin een enkelvoudig diamanten collier. Voor het paleis hebben zich minstens 50.000 mensen verzameld, die voor het grootste deel op de prachtig gedeco reerde overdekte tribunes gezeten zijn. Alles vol Tegen aclit uur. toen voor het eerst dc zon eren doorbrak, stonden en za ten de toeschouwers onbeweeglijk op hun plaatsen. Elk hoekje, elke verhoging, elk raam, elk balcon en elke daklyst was opge vuld met kijkers. Engeland's nationale plein, Trafalgar Square, leek met mensenhoofden ge plaveid. De koningin zou daar drie maal pas seren en de toeschouwers stonden er minstens twintig rijen dik. Voor de grote clubs zag men de ele gantste verschijningen. Vele heren waren in rok en droegen lichtgrijze De eerste hulpdienst was voortdurend in actie. Honderdduizenden, die de nacht op straat hadden doorge bracht, waren doorweekt van dc re gen, cn dat bij een temperatuur van 5 graden Celcius! Niettemin werd er uit volle borst ge zongen cn met onnavolgbare humor hield men vol. Van onze plaats aan de Mali zagen wy het tafereel van de duizenden, die hier in volkomen rust wachtten achter een scheermes-scherpe haag van bont- gemutste garde-soldaten, wier felle hel rode tunieken eerst helaas bedekt wa ren door korte gryze capes. Later konden zy zich hiervan geluk kig ontdoen en toen vlamde het schar laken van deze speelgoedfiguren ineens prachtig op. Ook zorgden hier matrozen <»CScï<SoScH^OS<S<aiOS<S<»Ci§cW§OS'*< (Telefonisch van onze Londense correspondent! Prins Bernhard raakte gistermid dag met zijn auto vast in de mas sa Hy moest zich te voet naar York House begeven, waar hij als gast van de koningin logeert. Zodra hy uit de wagen stapte, werd hy door de menigte herkend en luide toegejuicht Hy dankte lachend voor dc hem gebrachte hulde. hun witte mutsen voor de afzet ting. Het hier opgestelde garde-muziek corps speelde vrolijke muziek. Hier rees het klassieke decor van Londen op: aan het uiterste einde het enige gebouw, dat met versierd is, het grijze, sombere Buckingham Palace, •van slechts de koninklijke stan- d waait. Boven het volle groen van het park verhieven zich de massieve donkere torens van regeringsgebouwen van het parlement. De admirnliteitspoort met zyn rijke decoraties was thans een echte zege poort, een waardige afsluiting van de luchtige triomphbogen, die de brede koninklijke avenue met zijn paleizen en is-gebomven overhuifden en verder zaten popelend 30 000 schoolkinderen op hun ïjslollies te zui gen. De koningin maakte speciaal voor hen, op haar weg naar de abdij, een omweg. Vierduizend auto's zijn sinds de pril- morgen bezig geweest om de gasten, die de kerkdienst zouden bijwonen, naar de abdij te voeren. De 9 stoeten passeren Om kwart voor negen gleden de eer ste limousines langs de Mali, waarin de jongere leden der koninklijke familie zich naar de Abdij begaven. Kort daar op verheten de vertegenwoordigers van het buitenland, onder wie Prins Bern hard, het paleis van St. James. I In totaal waren er 9 stoeten, die naar de Abdij gingen. Daarna naderde snel de eerste cli- J)p stoet van de koloniale vorsten in hofrijtuigen gaf een voorproefje van wat later zou volgen. Het was een exotisch schouwspel: sultans met prachtig geborduurde, felkleurige ge waden. uit olifanten-landen gesne den krissen, hoofdbedekkingen, door- flonkerd met diamanten, gouden armbanden. Een hoogst karakteristieke figuur was de Polynesische koningin Salolc met haar hoge schildpadden haarkam, sandalen van boomschors, losse blou se en een brede gordel van bruine bladeren om het middel. Er was een Malcise heerser, die er Huzaren In groot tenue begeleidden de volgende stoet van de eerste mi nister van het Britse rijk, sir Win ston Churchill voorop, die een ovatie in ontvangst moest nemen. Dit was een van de grootste dagen in zijn le- Hlj diende koningin Elizabeth's over grootvader. giootvader en vader en nu haarzelf. Maar niemand denkt aan hem als een oud man. De jonge koningin en dc bejaarde staatsman reiken elkaar in dit moeilijke tijdsgewricht de hand. bei den spiankclend van vitaliteit. De huzaren, die Churchill omgaven, waren van het regiment, waarbij hij zestig jaren geleden heeft gediend. Churchill stond er op, dat zy de uni formen uit die tijd zouden dragen. Hij kreeg zijn zin, want ze konden nog in musea worden teruggevonden! Churchill, die een fantastische ovatie kieeg, w-as in het uniform van het hoofd van de „baronnen van de vijf havens die in de middeleeuwen een speciale status hadden. Thans bezitten zij nog speciale privileges. Naast hem was lady Churchill geze ten. Zij was in het wit, Churchill droeg over zijn uniform de gouden keten \an de orde van de Kou senband. In de stoet van dc eeiste ministers was Nehroe de enige, die zonder mili taire escorte was. Martiaal waren de Canadese politie ruiters in hun scharlaken uniform met hun padvindershoeden, die de koets van premier St. Laurent vergezelden. Een charmant tafereel was het pas seren van de drie vergulde koetsen met koetsiers en palfemers in rood en goud en met driekante steken op. waarin hertoginnen van Kent en Gloucester en hun kinderen waren gezeten. De koningin-moeder en prinses Mar garet zaten in een prachtige glazen koets Zy waren in het wit met een dia deem in het haar. Zij kregen een groot se ovatie. Onvergetelijk was de enscenering, welke het hoogtepunt vormde van de stoeten, die zich naar de abdij begaven. BRITSE POSTERIJEN GEVEN KRONINGSZEGEL UIT De Britse posterijen hebben be kend gemaakt, dat zij ter gelegen heid van de kroning van koningin Elizabeth II vier kroningszegels zullen uitgeven cn een speciale luchtpostenveloppe. De zegels, die de beeldenaar van de koningin dragen, zullen worden gestempeld met een speciaal kroningsstempel. Morgen zullen zij aan dc loket ten te koop zyn In de waarden van 2'2 penny, vier pennies. 1 shilling en dne pennies, en 1 shilling cn 6 pennies. De postzegels zijn voorzien van een watermerk bestaande uit de kioon en het koninklyk monogram. Koningin Elisabeth in gouden koets Prins Bernhard kreeg een plaats in het koor. vanwaar hij een goed uit zicht heeft op de plechtigheid in de Abdij. Ook de Nederlandse ambassa deur, mi D. U. Stikker en zyn echtge note, kregen een plaats in het koor Mr Stikker droeg een met gouddraad bestikte zwarte diplomatenuniform met witte kuitbroek, mevrouw Slikker een robe van grys kant met een stola cn een diamanten tiara op het hoofd. Onder de zevenduizend officiële gas ten in de Abdy bevond zich ook een autobuschauffeur in unifonn als afge vaardigde van de 97 000 ambtenaren van dè Londense vervoersdiensten. In de afgelopen week zyn door ver keersvliegtuigen 16.394 personen uit alle delen van de wereld naar'Londen vervoerd. Dat is meer dan ooit te vo- De hertogin van Sutherland ontdekte even voordat zij en haar echtgenoot naar de Westminster Abdij zouden ver trekken, dat juwelen ter waarde van dnehondeid duizend gulden waren ge stolen. In 1950 werden de hertos en hertogin juwelen ter waarde van 50.000 gulden ontstolen. Om iets van de luister van dc kro ningsstoet op te vangen zijn de Engelsen tot heel wat bereid. Ge wapend tegen regen en koude plus een goed humeur zit een groepje Engelsen en Australiërs hier onder de veilige hoede van een der enorme leeuwen van Trafalgar Square op póst. De gouden koets van koningin Eliza beth werd voorafgegaan door duizend garde soldaten, wier rood-zwart ccn levend tapijt vormde tot zover het oog reikte. Daartussen was het goud van de herauten cn het grijsblauw van de uniformen der luchtmacht. Gardetroepen met hun vrolijke deun tjes spelende muziekcorpsen, mar cheerden voorbij in absolute precisie en tevens met een soepelheid van be weging, welke aan deze Britse ere- regimenten eigen is. Opmerkelijk was de lichte, haast on hoorbare tred en de rust welke van dit alles uitging. Het is het resultaat van vii activiteit in de nabijheid Toen de Schotse gardetroepen pas seerden, guig een klaterend applaus en een gejuich op. Het was een hulde voor hetgeen deze troepen in Korea hadden gepresteerd. Wanneer men deze figu ren. die op een plaatje lyken, ziet, be seft men nauwelijks dat zij op een mo dern slagveld een rol kunnen spelen. Het was een bonte stoet, waarin ge neraals, admiraals en luchtmaarschal- ken meereden. Dadelijk herkend werd generaal Templar, die in gala te paard was, ter wijl hij nog enkele dagen geleden de operaties in Malakka leidde. De admiraals maakten een ietwat armzalige indruk als ruiters! Zij wekten dan ook de algemene hili- riteit op. Wat doet een admiraal ook op een paard0 Nog een groepje wachtenden uit een hospitaal, dal zich best amuseert! WEERBERICHT Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met regenbuiten. Ovcr- 'egend matige wind uit Noordelijke ('entingen. Koud weer. (Opgemaakt te 10 uuri. 3 JUNI. Zon op: 4 25 uur: onder: 20.52 uur. "«n op: 0 35 uur; onder: 10.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 7 02 en 19.31 U. t nummer bestaat uit acht pagina's De koloniale escortes en die uit het Gemenebest waren verbluffend van uitdossing Vooral de ruiters uit Pa kistan met hun sierlijke tulbanden met lange, rechtopstaande uiteinden. Statig als een zwaan naderde de enorme gouden koets, welke geen bok bezit, zodat de inzittenden van alle zy- den goed kunnen worden gezien. Het. was Eduard VII, die de bok voor dat doel liet wegnemen. De koets en de grijswitte paarden met hun harnas in rood en goud. de manen door rode kralen bedekt, ver- spreidde een zonnige gloed. De koningin, in haar wit satijnen japon, maakte een gracieuse indruk. Zij groette met opgeheven hand. haar ogen straalden, maar zij was kennelijk j ernstig gestemd. Zij had een bouquet witte bloemen in de hand. Aan haar linkerzijde zat glimlachend in admiraals uniform met steek de her tog van Edinburgh. Dc ovaties schalden van alle kanten. Drie minuten voor half elf vertrokken van Buckingham Palace arriveerden de koningin om 1 minuut voor elf by de Westminster Abdij. Millioenen hadden i haar hartstochtelijk toegejuicht, j Koningin Elizabeth scheen zichzelf I geheel meester te zijn, hetgeen wel I bleek, toen zij glimlachend haar dia deem, die by de aankomst voor de abdy i door de schok van het stilhouden enigs- zins scheef was gezakt, rechtzette, voor- 1 dat zij uit de koets steeg. Tot nu toe had het weer zich goed gehouden Af en toe viel lichte regen uit het laaghangende wolkendek, doch over het algemeen waren de straten droog en tegen de middag klaarde de lucht wat op. Kroningsvaria Een onderwijzeres, die moeilijkheden had om 20 kinderen door de menigte te leiden, loste dit probleem op door hen met een stuk touw aan elkaar vast te binden en als circusdieren achter zich aan mee te voeren. Aan het Koreaanse front bombar deerden kanonniers van het Gemene best vandaag Noordelijke stellingen met tonnen rode, witte en blauwe rook- granaten ter gelegenheid van de kro- ningsdag. De „Rijndam'' van de Holland-Ame- rika Lijn ligt bij Tilbury, niet ver van Londen, voor anker. Het schip is met 600 belangstellenden voor de kroning uit New York gekomen. Het is ingericht als een „drijvend ho tel". De passagiers zullen tot morgen de hutten van dc „Rijndam" als hotel kamers gebruiken. De „Vecndam" eveneens van de ÏIol- land-Amerlka Lyn, is met 400 Neder landse belangstellenden voor de kro- Men schat, dat twintig millioen per sonen de kroningsplechtigheden via de televisie volgen. De uitzendingen worden ook in Ne derland. Frankrijk en West-Duitsland ontvangen. Enige edelen worstelden bij aankomst by de Westminster Abdij met de zw mantels, die zij in jaren niet meer dragen hadden. Eén struikelde en bijna, toen hij uit zyn auto stapte. Een ander veiloor zijn kroontje en een derde, rijk gekleed, kwam doornat aan in open auto. Het Egyptische blad „Al Misri". dat de grootste oplage van alle Arabische bla den heeft, deelde hedenochtend mede, dat het zyn nationale plicht acht de kroningsplechtighedeu geheel te boycot ten „wegens dc Britse houding jegens Egypte". Het zal noch verslagen, noch foto's van de plechtigheden publiceren. Ook de 81-jarige oorlogsveteraan John Studliolm uit Newcastle-on- Tync. had zich reeds lang van te voren van dc hem toegewezen plaats verzekerd en wachtte rustig zijn pijpje rokend, de grote dingen af. Dc 73-jarige Engelse dame. Mevr. Zoe Ncame, die Zondagmorgen om 9 uur als eerste haar plaats innam op de tribunes langs de route, die de Kroningsstoet zal gaan. Ze zit aan dc voet van het standbeeld van Karei I op Cliaring Cross, cn zij zal de vierde ..Coronation" in haar leven zien. Vuren en vuurwerk in Groot Brittannië Overal in Groot-Brittannie zullen he den vuren worden aangestoken en zal vuurwerk worden afgeschoten. Een keten van vuren op heuveltoppen zal steden met elkander verbinden. Om tien uur 's avonds steekt de „chief scout", lord Rowallan, het eer ste vuurbaken in het Londense Hyde Paik aan. Dan zullen padvinders op 1400 plaatsen op de Britse eilanden hun vuurbakens aansteken. In het Noorden zullen de vuren een uur later gaan branden, omdat de nacht daar later Invalt. Een keten van vuren zal in een dorp in Derbyshire in Noord-Engeland be ginnen £ij zal zich zowel naar het Noorden, als naar het Zuid-Westen, tot in Zuid-Wales. door het land slingeren. Een vuurbaken te Broeksleby In Noord-Oost-Engeland is opgebouwd uit boomstammen en zwaar timmerhout, waarover 500 liter olie en 100 liter creosoot zullen worden gegoten Men denkt dat het een week zal blijven branden. Een groot aantal zoeklichten zal Lon den in licht doen baden en een reus achtig vuurwerk aan de Zuidelijke oe ver van de Theems zal duizenden ver baasd doen staan. De strenge wetten op de drankver gunningen zullen worden verzacht cn millioenen zullen tot aan middernacht in de café s kunnen drinken. Ook de veroordeelden in de gevan genissen zullen hun deel hebben a t de feestelijkheden In de gevangenis van Dartmoor In Zuid-West-Engeland, een inlichting voor zware misdadigeis, zullen de gevangenen bladen ontvangen en filmvoorstellingen kunnen bijwonen. Nadat de koningin een boodschap voor de gehele wereld, die zal worden ingeleid door eerste minister Churchill, zal hebben uitgesproken, zal zij zich naar het balcon van het paleis bege ven, waarzij door een druk op een knop de verlichting op het Trafalgar Square zal doen branden Dit is het teken, waarop de gehele feestverlichting van Londen zal gaan branden. (Men zie verder pag. drie blad)

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1