LEIDSCH DAGBLAD Gala - voorstelling in Nationaal Theater 92ste Jaargang VRIJDAG 8 MEI 1953 No. 27909 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorat en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Koningin in Oslo als moeder des vaderlands Honderden op receptie in Legatie Bij (le kinderen in Rijksziekenhuis De gala-voorstelling welke gisteravond ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek werd gegeven in het Nationale Theater, vormde een prachtige afslui ting van het programma van de dag. Een programma, dat zich niet kenmerkte door grote manifestaties en veel uiterlijk vertoon, maar dat zeer waardevol en gevarieerd was, al zal het zeker voor Koningin en Prins vermoeiend geweest jijn. Van die moeheid was evenwel de gehele dag niets te merken. Koningin en Prins toonden een levendige belangstelling voor alles, bewogen lich beminnelijk en ongedwongen en hebben zeer duidelijk in Oslo aller harten gewonnen. Bovendien werden de banden van de Nederlanders in Noorwegen vaak van verwijderde plaatsen naar Oslo getrokken nog versterkt, nu zij „onze Koningin en Prins" de hand mochten drukken en met hen konden spreken als een der hunnen. Ovatie van talloze Iboven de ln«anS was een baldakijn ge- m j I plaatst. Op een verhoging van het bal- Nederlanders con nam de Koningin in het midden plaats. Zu was gekleed in een rookkleu- "oilet. Om acht uur nam de voorstelling i het Nationale Theater een aanvang. Op het toneel zag men twee Konin ginnen, zoals zij door Schiller werden verbeeld en door twee bekende Noorse actrices gestalte werden gegeven. Zij stonden tegenover een werkelijke Koning en een Koningin en de leden van twee vorstenhuizen. Op het toneel was het een historisch drama van twee koninginnen, de Schot se Maria Stuart en de Engelse Elizabeth, in een hevige botsing, die tot de dood van Maria Stuart leidde. MARIA STUART. De Koninklijke bezoekers waren dooi de zij-ingang naar het balcon gegaan, avondtoilet. Aan haar rechterzijde nain Koning Haakon plaats in admi raalsuniform aan haai- linkerzijde Prins Bernhard in de generaalsuniform der huzaren. Rechte van de koning was Prinses Martha gezeten, gekleed in een grijsblauw avondtoilet. Zij droeg daar over het grote Oranje lint, behorend bij het haar aangeboden Grootkruis van de Huisorde van Oranje. Aan de linker- zi)de van Prins Bernhard was Kroon prins Olav gezeten, gekleed in admi raalsuniform. Aan de linkerzijde van het balcon waren de leden van het Noorse gevolg gezeten, aan de rechterzijde die van het Nederlandse, waarbij zich ook de Noor se gezant in Nederland, mevrouw Jor- stad bevonden. Minister Luns en onze gezant te Oslo en mevrouw van Kamebeek waren in een loge ter linkerzijde bij het toneel gezeten. De leden van het Corps Diplomatique bevonden zich in de eerste rijen van de zaal. Bij de komst van Koning en Ko ningin werden het Wilhelmus en het Noorse volkslied gespeeld. Het was een imponerende aanblik de geheel ge vulde zaal velen moesten met een staanplaats genoegen nemen rond om de vorstelijke personen te zien op- De voorstelling van Maria Stuart van von Schiller, in Noorse vertaling en bewerking en mei Aase Beye 'Eli sabeth) en Gerd Grieg (Maria Stuarl) oogstte een groot succes. Het stuk werd geregisseerd door Agnes Mo- winkccl, het décor was van Stenersen. In de korte pauzes werd muziek ten gehore gebracht. Minister Luns, de Nederlandse ge> teur Jonn Caspersen en de medische leider van het kinderziekenhuis, prof. Leif Salomonsen. De Koningin werd begeleid door de Noorse Koning. Het eerste bezoek gold de couveuse kinderen waarna achtereenvolgens de andere afdelingen werden bezocht. Het was vaak roerend, om te zien hoe Koningin Juliana zich hier vooral toonde als de moeder van een gezin. Grappige tafereeltjes waren er te In de ledikantjes, in de speelkamer en zelfs bij de tandarts, waar een der kleinen tegenover de voor hem ge vaarlijk uitziende apparatuur zat. Op een ogenblik vroeg de Noorse Koning aan een knaapje van misschien vijf jaar: „Hoe oud ben jij?" Het ant woord liet niet op zich wachten, maar was wel verrassend: „Hoe oud ben JU?". Het was een wedervraag aan een tachtigjarige Koning! In het auditorium voor de studenten gingen de Koningin en de leden van haar gevolg even zitten. „Wij zitten weer in de collegebanken", zo merkte de Koningin op tot de n3ast haar zittende mej. Teilegen. directeur van haar Kabinet. Ook hier toonde men de moderne inrichting. Op hetzelfde ogenblik, dat de lichten aangingen. iviujiakci uuiw, uc iicuciiaii'aoc b*.- zant te Oslo. de heer van Karnebeek. de ff1} Zlc1} de zwarte gordijnen, waardoor - het vertonen van films voor de studen ten mogelijk werd gemaakt. De kinderafdeling telt 900 perso neelsleden, waarvan twee derde gedeelte vrouwen zijn. Had de Koningin des morgens reeds uitdrukking aan h„ar grote bewondering gegeven voor het Instituut te Kjeller, ook thans uitte de Koningin haar diep respect voor 't geen hier tot stand is gekomen Met Koning Haakon tekende de Koningin na haar bezoek het gastenboek. Snel reden d? auto's voor, want te genover het gebouw van de Nederlandse legatie wachtten honderden Nederlan ders U't Noorwegen, met vrouw en vaak met kinderen, op de ontvangst in de Nederlandse legatie. opperkamerheer van de Koningin, lr P. C C. baron van Tuyll van Seroosker- ken en de Grootofficier in speciale dienst mr J. C. baron Baud, waren ge tooid met het grote roodzijden lint van de Olavsoraen, waartoe zu door Koning Haakon zijn benoemd. „HOE OUD BEN JiJ?" Na het bezoek aan het Instituut voor atoomonderzoek te Kjeller, was gister middag een bezoek aan het Rijkszieken huis gevolgd. Het bezoek betrof de kinderafdeling, een afzonderlijk gebouw met. een uiterst moderne Inrichting. Het geheel is een geschenk van Zweden aan Noorwegen na de oorlog. De Koningin arriveerde om halfvier met een klein gevolg. Er stond een schare meisjes opgesteld toen de Ko ningin binnenkwam en een der kinderen bood haar een Noorse pop aan. H.M. werd ontvangen door de direc- Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Perils Bordeaux Grenoble onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. Wh. bew. SS ïllC windstil 15 windstil 23 windstil 17 windstil 18 Innsbruck regen bew. windstil 8 4 WEERBERICHT Zelfde weertype De Bilt venvacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Overwegend matige noordelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). Zon op: 4.56 uur; onder: 20.17 uur. Maan op: 3.00 uur; onder: 15.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 1153 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Donderdagmorgen hebben H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan liet Noors-Nederlandse instituut voor atoomenergie. De Koninklijke gasten werden ontvangen door de Noorse directeur Gunnar Randers en de Nederlandse professor Dr M. W. Milatz. De Nederlandse pliysici. die in het instituut werk- Tot ridder eerste klasse in deze orde de heer W. Arriëns, eerste secretaris der legatie en mr Van Heusde. die in verband met het Koninklijk bezoek tij delijk aan de legatie te Oslo was gede tacheerd. H.M. Koningin Juliana en Koning Haakon van Noorwegen poseerden voor de fotografen in het Paleis te Oslo. zaam zijn. werden tijdens de rond gang door de laboratoria aan H.M. en de Prins voorgesteld. Ook be zochten de Koningin en de Prins de kernreactor, die zij in werking zagen. Tijdens het bezoek v.I.n.r.: Profes sor Milatz, Prins Bernhard. Konin gin Juliana, de Directeur Gunnar Randers en de Amerikaan Reynolds. (Telcfoto) „U HEBT DE EERSTE PRIJS". Onder luide toejuichingen arriveerde de Koningin en even later ging een stroom van Nederlanders in Noorwegen met hun familieleden van Noorse af komst de Legatie binnen. De gastheer, onze gezant en mevrouw van Karne beek, hadden alles op een zeer prettige "dize geregeld. Een voor een werden de bezoekers aan de Koningin en de Prins voorge steld door onze gezant. Ook hier wa.s Koningin Juliana de moeder, maar thans de „moeder des va derlands". „Nou. u hebt de eerste prijs", zo zei de Koningin tot een Nederlandse, die juist had verteld, dat zij al 43 jaar in Noorwegen woont. „Hij is er al 35 jaar", zo luidde het antwoord, waar bij de Nederlandse wees op een land genoot - met Oranje getooid. We ne men dit slechts als voorbeeld. We kunnen er tientallen aan toevoegen. Er waren tal van geestelijken, veie katholieke zusters in het gewaad van haar orde Nederlandse vrouwen met Noorse echtgenoten en omgekeerd. Het gebouw der Legatie was in enkele ogenblikken overbevolkt. Men moest na de begroeting der Koningin weer naar buiten, om later weer te keren, wilde men een ieder een kans geven onze Vor stin en Prins de hand te drukken. VERZETSSTRIJDER. Na de begroeting verbleef de Konin gin nog geruime tijd temidden van haar landgenoten in Noorwegen. Zij onder hield zich als in een familiekring en onze gezant had moeite na afloop voor onze Vorstin een weg te banen. Er werden tal van geschenken aan de Koningin aangeboden, ook door een aantal kinderen. Onder de bezoekers bevonden zich ook de heer en mevrouw Laurits Sand. De heer Sand, een Noorse verzetsstrij der. voor wie ook een gedenkteken is opgericht, is een der bekendste figuren van het Noorse verzet. Hij is gehuwd met een Nederlandse. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningm en Prins werd door Koning Haakon een aantal Nederlanders on derscheiden. Van het Nederlandse gezantschap te Oslo werd benoemd tot Groot-kruis in de Olavsorde onze gezant jhr M. P. M. van Karnebeek. Tot Commandeur de militaire attaché kolonel Romer en de landbouw-attaché de heer D. de Waal. Eisenhower en Dulles spreken aan „republikeins diner" Voor vrede, maar niet voor een schijn-vrede President Eisenhower heeft twee toe spraken gehouden aan het „politieke di ner" van de republikeinse partij. Iedere plaats kostte 100 dollar. Deze som is voor de partii-kas bestemd. Hij zeide om., dat Amerika .sterk en vrij" moet blijven en nooit een buiten landse politiek moet volgen, die bestaat uit reacties op de politiek van anderen. Hoewel Amerika militaire macht moet bezitten, mag de kracht Van het land niet uitsluitend op deze macht berusten. De Amerikaanse buitenlandse politiek moét „totaal, klaar en rechtlijnig" zijn. Zii dient eerder op morele dan op mili taire kracht gebaseerd te zijn en voor ieder te begrijpen, die de ogen niet moedwillig sluit en zil moet vervolgd worden door alle crises heen. Men moet ons rechtvaardig en zedelijk achten. De vrede dient In alle vormen en in alle delen der wereld beschermd te worden. Door andere landen haar welvaart te helpen „werken wij voor een positie van verlicht eigenbelang". Labour wint Engelse gemeenteraadsverkiezingen Belangrijke winst geboekt Labour heeft een grote overwinning geboekt bij de in de afgelopen dagen gehouden gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales. Nog niet alle resultaten zijn bekend, omdat morgen nog gestemd moet wor den in 200 gemeenten. De verkiezingen vormen de eerste po litieke steekproef voor de regering sinds de begroting. Tot dusverre zijn 9 steden naar La bour omgezwaaid: Manchester, Leeds, Plymouth, Oldham, Dewsbury, Swin don, Grimsby, High Wycobe en Stoke Newington. Dit laatste is een van de Londense gemeenten, welke vier Jaar geleden door de conservatieven met vijf andere Londense gemeenten werd ver overd. Stoke Newington betekent voor La bour een triomph, omdat een meerder heid voor de tories van 21 tegen 9 werd omgezet in een socialistische meerderheid over de conservatieven van 24 tegen 6. Vooral in de industriële gebieden ln Noord Engeland, waar zich de afge lopen jaren een zekere economische malaise doet gevoelen, heeft Labour grote vooruitgang geboekt. Ook in niet- industriële streken van het land haalden de socialisten winst. In Nottingham, waar de partijen de laatste jaren gelijk opgingen, heeft La bour thans een duidelijke meerderheid. In Liverpool wonnen de socialisten 19 zetels, waardoor de absolute conser vatieve meerderheid over alle andere partijen tot 2 is teruggebracht. De conservatieven verloren hun ab solute meerderheid in Hereford en Car lisle. In Pudsey, in Yorkshire, verover den de tories echter de meerderheid door Labour 3 zetels afhandig te ken. In de provincie werd bij deze drie jaarlijkse verkiezingen een derde van het aantal gemeenteraadszetels ver nieuwd. In Londen, Liverpool Brigthon echter ging de strijd om alle zetels. Voor de Londense gemeenten was dit de eerste verkiezing sinds 1949. omdat de raden daar een jaar langer bleven zitten om te voorkomen dat de verkiezingen voor de gemeenteraden zouden samenvallen met de graaf schapsverkiezingen van vorig jaar. De laatste keer verloor Labour in Londen 263 zetels en de meerderheid in 6 van de 28 Londense gemeenten. De socialisten behielden toen de overhand in 17 Londense gemeenten. Opmerkelijk was thans het geringe aantal communistische candidaten in Londen, n.l. 78 tegen 331 in 1949. Moederdag Geschen kendag KOOPT 'T BIJ Geen vrede kon gezond zijn als deze een „halve of P.vrrhus-vrede" was. Een vrede in Korea diende recht vaardig te zijn voor de Koreanen „en degenen, die politiek asyl wensen". In 1949, zo zei de president verder, had geen enkele vooraanstaande geleer de gedacht aan de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten hun atoomgeheimen aan anderen zouden verliezen. Zij wis ten er ook thans niet van, dat de Ver enigde Staten „beroofd" waren van hun veiligheid op dat gebied. Men diende een politiek van uitbrei ding en liberalisering van de handel te voeren, hoewel momenteel de invoer niet geheel vrijgelaten kon worden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Poster Dulles, heeft de communisten gewaarschuwd, dat het opperbevel van de V.N. in Korea niet bereid is, de wapenstilstandsonderhan delingen tot in lengte van dagen te rek ken. „Wij verlangen oprecht en streven naar een eervolle vrede ln Korea, doch wij zullen niet dulden, dat onze vijan den daar de vredesonderhandelingen als een list gebruiken om militaire voorde len te behalen", aldus Dulles. De Amerikaanse minister beschouwde Korea als een gebied, waar de commu nisten vredelievende d3den moeten la ten zien, Indo-China was nog zo'n ge bied. Sinds Eisenhower zijn voorsteilen had gedaan aan de Sovjetrussische lei ders, had „een nieuwe agressie" zich voorgedaan. „Communistische strijd krachten uit Vietnam zijn de vredelie vende staat Laos binnengevallen. Deze gewapende agressoren bedreigen thans het vredelievende Thailand". Dulles noemde Thailand een van de landen, die een belangrijke bijdrage geleverd hebben aan de inspanning van de V.N. in Korea. Daarom had het recht op hulp van anderen. Een derde gebied waar de communis ten „daden, die wat betekenen", zouden kunnen stellen, was Oostenrijk. Het was iets verschrikkelijks, dat aan dit kleine land, het eerste slachtoffer van Hitiers agressie, zo lang eenheid en onafhan kelijkheid was ontzegd. „De rode legers in de Russische zone slorpen de econo mische rijkdom op gelijk een zwerm sprinkhanen". „Wij zijn niet bang voor de vrede", aldus dc minister, die er aan toe voegde, dat president Eisenhower en zijn medewerkers een politiek willen vormen, „zo krachtig, zo rechtvaardig en zo aantrekkelijk, dat de Russische leiders eerder haar zullen verkiezen dan vergeefs cr tegen te vechten". Dulles liet hier echter de waarschu wing op volgen, voortdurend waak zaam te zijn en geen illusie voor wer kelijkheid te houden. Hij noemde dit gevaar des te groter, „omdat de Rus sische communisten voortdurend de kunst van misleiding hebben geleerd en beoefend". De heer en mevrouw Terrible keer den per ..Duke of York" van Roller- dam - waar zij hun vacantie had den doorgebracht - naar hun woon plaats. Lewisliam (Londen), terug. Dc ..Duke of York" kwam echter m aanvaring met de ..Haiti Victory" en de heer Charles Terrible, zijn - Nederlandse - vrouw Hcndrica en hun dochtertje Hilda (2 jaar) moesten in volle zee overstappen op een andere boot. die hen naar de kust bracht. Hier ziet U hen. alweer bekomen van de schrik, in de wacht kamer van hel Victoria Station te Londen. MIDDEL TEGEN ALLE SLANGENGIF UITGEVONDEN? Gisteren heeft Jack Pontet uit Genève te Sainelegier (Zwitserland) zich laten bijten door drie adders. Een vierde ad der beet een konijn, dat korte tijd later dood ging Pontets bloeddruk was na twee uur echter normaal, alleen zijn gebeten arm was enigszins gezwollen. Pontet deed deze proefneming in een ziekenhuis in aanwezigheid van een aantal artsen, zijn echtgenote en andere waarnemers, om te bewijzen, dat hij een effectief middel tegen slangenbeet had uitgevonden. Hij verklaart, dat zijn middel voor ieder soort slangengif afdoende is. Pontet zegt, dat zijn middel een werking heeft gedurende tenminste zes weken na de injectie Hii had zich voor deze proef neming 17 dagen geleden een injectie gegeven Pontet bliift voor observatie nog enige tijd ln het ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1