LEIDSCH DAGBLAD Koninklijk Paar in Oslo door duizenden toegejuicht! 179 U 92ste Jaargang DONDERDAG 7 MEI 1953 No. 27908 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slneel 1. Lelden Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorat en J. Brouwerpcr kwartaal; q.47 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 215C7 Toespraken op gala-diner ten Hove Koningin Juliana „Nauwe verwantschap door wezenlijke grondbeginselen" een charmante buigjng aan onze Ko ningin aanbood. Daarbij waren voorts aanwezig douairière F. W. baron Tuyll van Serooskerken. ir F. C C baron van Tuyll van Serooskerken. opperkamerheer van de Koningin en president van het Ned. Roode Kruis, luit. kol- jhi D. J A A. van Lawick van Pabst. adjudant van de Koningin, lult., ter zee A. F. Eibers, adjudant van de Prins, majoor-vlieger mr Van Zinnicq Bergmann. hofmaar schalk van de Koningin, onze gezant in Oslo en mevrouw Van Karnebeek en de leden van de Nederlandse legatie. Even voor vfjf uur vertrok men naar het paleis waar de thee werd gebruikt De menigte buiten was Inmiddels sterk gegroeid. In Oslo sluiten de meeste kantoren om 4 uur. zodat velen eerst toen de gelegen heid hadden iets van het Koninklijk be zoek te zien. Duidelijk „ja" of „neen" bewijs van ware groolheid Na aankomst te Oslo hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard met de koninklijke familie van Noorwegen de lunch gebruikt in het Koninklijk Paleis. Daaraan werd ook deelgenomen door het gevolg van de Koningin en de leden van de Noorse hofhouding. Oslo was opgefleurd met vele Noorse en Nederlandse vlaggen. Langs de voornaamste straten waren vlaggenmasten geplaatst en men zag van vele gebouwen de vlaggen wapperen! 'jMiddags brachten Koningin en Prins een bezoek aan de oude vesting Akershus naar tijdens de Duitse bezetting vele Noorse verzetsstrijders werden gedood. Het was toen in de stad veel drukker dan bij de aankomst. Langs de straten naar de vesting stonden velen de ko ninklijke bezoekers op te wachten. Op de binnenplaats van de vesting is een een voudige steen geplaatst, een oorlogsge denkteken. geflankeerd door twee ste nen kruisen. De Koningin was gezeten in een ge- iloten auto met Koning Haakon; de Prins volgde met kroonprins Olav. Bij het monument stond een erewacht van de vesting opgesteld. De Koning werd ontvangen door de commandant van de vesting, luitenant kolonel Boiling. Onze gezant in Oslo. minister Luns en leden van het gevolg woonden de plech tigheid bij. Na de Inspectie van de erewacht droegen de Koningin en Prins Bern hard gezamenlijk een grote krans van witte anjers, die aan de voet van het monument werd neergelegd. Het was een ontroerend ogenblik, treffend door de eenvoud, passend bü het sobere ge denkteken voor de Noren, die hun le ven gaven voor de strijd om de vrij heid. Gisteravond vond in het Koninklijk Paleis een galadiner plaats, waar Ko ning Haakon een begroetingsrede hield. „Onze landen hebben beide de ver schrikkingen van de laatste oorlog leren kennen met alle verwoestingen en al het lijden voor de bevolking. Het doet mij evenwel genoegen te weten, dat Ne derland. evenals Noorwegen, er in ge slaagd is de meeste door de oorlog toe gebrachte wonden te helen en het voor de burgers mogelijk te maken hun werk ten behoeve van hun land te her vatten, zo zeide de Koning. Tijdens mijn verblijf In het Verenigd Koninkrijk, gedurende de oorlog heb ik dikwijls de moeder van Uwe Majesteit. HJC.H. Prinses Wilhelmina, ontmoet, die. evenals ikzelf, door de omstandig heden gedwongen werd buiten haar land te leven. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik H.K.H. Prinses Wilhelmina door nflddel van Uwe Majesteit mijn harte lijke groeten en beste wensen voor de toekomst over te brengen. Het nieuws van dc ramp. die Ne derland in Februari getroffen heeft, heeft ons allen met de grootste zorg vervuld en ik wil nog eens namens alle Noren aan Uw Majesteit en aan 't Weerrapporten [Van hedenmorgen 7 uur) O»lo Mlml Kopcnhazen half t Amsterdam licht t Edinburgh L=«Wcn Luxemburg geh. bew. Parits zwaar bcw. Bordeaux onbewolkt Grenoble onbewolkt geh. bew. half bew. geh. bew. geh. bew. lloht bew. geli. bew. Uxamo Berliin frankfort MUnchcn Wenen Innsbruck WEERBERICHT Nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere nacht met weinig *ind en op vele plaatsen lichte en in net Noord-Oosten van het land moge- «Jk zware nachtvorst. Morgen overdag Wiji zannig weer met een zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 8 Mei Zon op: 4 58 uur: onder: 20.16 uur. Maan op: 2.45 uur: onder: 14.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 10 40 en «•U uur. (Doodtij). Dit nummer bestaat "il 10 pagina's De krans had twee grote linten in dc rood-wit-blauwe kleur, met op het ene een gouden J en op het andere een gouden B. Hierna maakten de Koning met Ko ningin Juliana en de Prins met kroon prins Olav een kleine wandeling langs een der wallen, vanwaar men een prach tig uitzicht op fjorden en havens heeft. Om kwart voor vier vertrokken de Ko ninklijke bezoekers, vergezeld door Ko ning Haakon en kroonprins Olaf, met hun gevolg naar het stadhuis van Oslo. Er was rond het stadhuis een rijke vlag- gentooi aangebracht en er waren dui zenden belangstellenden. De Koninklijke gasten werden ontvan gen door de voorzitter van de Oslose ge meenteraad, Brynjulf Buil. de vice-pre sident en de financiële adviseur en hoofd van de gemeentelijke administratie. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Begeleid door de heer Buil. liet de Ko ningin zich inlichten over het stadhuis, waarbij zij grote belangstelling en waar dering toonde voor dc grote muurschil deringen. die In de grote hal en in de vele zalen zijn aangebracht, evenals voor de andere werken van Noorse kunste naars. waaaan dit stadhuis rijk is Men zou het als het ware een museum van moderne Noorse kunst kunnen noemen. Prins Bernhard maakte met prins Olaf een rondgang. Het was een ongedwongen samenzijn, als van een grote familie. De 80-jarige Noorse Koning maakte een büronder levendige indruk. Hij onderhield zich met tal van gasten en met de gast heren in liet Noorse stadhuis, maakte menige kwinkslag en toonde zich al evenzeer geïnteresseerd in de vele por tretten van vroegere burgemeesters, die in een der zalen zijn opgehangen. Toen men terugkeerde in de grote zaal die uitzicht geeft op de zee, werd het kleine gezelschap een glas champagne aangeboden. Koning en Koningin, de beide Prinsen en de drie vertegenwoor digers van de gemeenteraad van Oslo namen aan een der tafels naast het daar opgestelde buffet plaats. Koning Haakon was de eerste, die daar een glas cham pagne haalde en dit met vlugge tred en Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan Noorwegen poseerde dc Noorse Koninklijke familie met Haar hoge gasten voor de fotograaf in het Koninklijk Palcis. Zittend, van links naar rechts: Prinses Ragnhild, H.M. Koningin Juliana en Kroonprinses Marthc van Noorwegen. Staande van links naar rechts: Koning Haakon. Prins Bern hard. Kroonprins Olav en Prinses Astrid. In haar antwoordrede zeide Koningin Juliana o.a.: „Onze vriendschap is versterkt door hetzelfde gevoel van kameraadschap, dat Uw volk zo prachtig heeft ten toon gespreid, door de wijze waarop het ons te hulp ls gekomen in de grote ramp, die ons dit jaar getroffen heeft. Onze samenwerking op het gebied vun toomsplitsing, die gü noemt en die de vrede dient, beschouw ik als een bewijs te meer van de sterke wil, die onze beide naties bindt om samen voort te gaan ln het belang van het geluk cn de vrede in de toekomst. Het antwoord, dat Uwe Majesteit en het Noorse volk hebben gegeven toen de boze machten Uw land binnenvielen. maar voor één uitleg vatbaar. en gi) geeft een even duidelijk antwoord op de eisen, die een betere menselijke samenleving stelt. Juist de eenvoud van zulk een duide lijk „neen" of „ja" biedt het bewijs van ware grootheid. Inderdaad, hoe heeft het Noorse volk dit bewezenEn hoeveel innerlijke groei wordt hierdoor getoond, die moet voortkomen uit een grote in nerlijke zekerheid van de saamhorigheid van Uw natie. Hoewel het Noorse volk gewoon is uit te zwermen over de gehele wereld, toch heeft het zulk een hechte liefde voor zijn land en grondgebied en heeft het een diep vertrouwen in hun nationale levenskracht. Dit. en het gevoel voor vrijheid, dat gü daarnevens ontwikkeld hebt. zal steeds uw democratische saamhorigheid en uw gedecentraliseerde eenheid ver klaren. Deze dingen spreken sterk tot ons Nederlanders, en hierop zouden wy U gaarne de hand drukken. Enkeling en gemeenschap, natie en gemeenschap van natiën, zijn waar schijnlijk in staat eenheid in ver scheidenheid te inden, wat vrede be tekent en saamhorigheid in vrühcid. Iedere gemeenschap, die de \rijheid liefheeft, kan alleen op deze wijze van zijn rechten en veiligheid verzekerd zijn. Het pleidooi voor vrede alleen kan hem nooit doen ontluiken of vrucht laten dragen, wanneer hü niet op dit fundament rust. Uw en ons zichlspunt hebben een nauwe wantschap wat deze blijvende en zenljjke grondbeginselen bltreft. Wij hopen, dat dit een steun en een kracht zal blyven voor onze landen in hun streven naar saamhorigheid in vry- heid. In deze geest hef ik mijn glas op op het welzijn van Uwe Majesteit. Uw Ko- ninklyke Familie en het Noorse Volk". 56 NOREN ONDERSCHEIDEN. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn aan een 56-tal Noren onderschei dingen uitgereikt. Tot Grootkruis in de Orde van Oranje assau werden benoemd de Grootmees ter van het Hof en de secretans-gene- r.al van Buitenl. Zaken; tot Groot officier in deze orde werden benoemd de directeur van de afdeling Economi sche Zaken aan het ministerie van Bui tenl. Zaken, het hoofd van de admi nistratie van dit ministerie, de chef van het protocol, de gouverneur van de pro vincie Oslo en de prefect van politic te Oslo. Tot Commandeur werden vyf Noren benoemd ambtenaren van het ministe rie van Buitenl. Zaken, de prefect van politie, onder wie het vliegveld Fornebu iessorteert en de leider van het Natio- jal Theater. Tot Commandeur met de Zwaarden werden benoemd de commandant van de vesting Akershus en de commandant van de Erewacht van de Noorse Ko ning. Tot Officier 8 personen, o.w. ambte naren van het Ministerie van Buitenl Zaken, de directeuren van het Nationaal Theater, van het Rijkshospitaal en van de chocoladefabriek Freia. Voorts wer den nog 2 personen benoemd tot Rid der. 8 tot Ridder met de Zwaarden. Ten slotte werd aan 24 Noren de ere medaille. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend, waaronder in goud 5, 13 in zilver en zes ln brons. Nederl. volk uiting geven aan het me deleven van de gehele Noorse nalie. Wü hopen allen, dat Nederland er spoedig in zal slagen dc srhade (e herstellen en dat geen blijvende scha de is aangericht. Tijdens Uw verblijf in Noorwegen wilt U een bezoek brengen aan het Noors- Nederlandse Instituut voor Kernonder zoek te Kjeller. dat is 1951 is geopend en met zyn werk kon beginnen, dank z\j de hoeveelheid uranium, die door Ne derland ter beschikking is gesteld. Ik kan U verzekeren, dat alle Noren deze Nederlands-Noorse samenwerking bij het kernonderzoek, waarvan de re sultaten uitsluitend de vrede en dc we tenschap ten goede komen, bijzonder <>p Prijs stellen. Niemand van ons twijfelt er aan. of het resultaat van dit werk zal voor Nederland en Noorwegen van enorm belang zyn en het ris mijn op rechte hoop. dat niets onze beide lan den ooit zal verhinderen in de grootste mate van de resultaten te profiteren. Ik wens Nederland een lichte en ge lukkige toekomst en met deze woorden drink ik op de goede gezondheid en het geluk van Uwe Majesteit. Uwe Ko ninklijke Hoogheid. HKH Prinses Wil helmina. het Nederlandse Koninklijke gezin en het welzijn van het Neder landse volk". Totaal aantal slachtoffers Watersnood thans; Volgens de tot nu toe bekende ge gevens bedraagt het totaal aantal slachtoffers van de Watersnood: 1794. Van dit totaal slaan 1504 personen genoteerd als geïdentificeerd en gebor gen. en 290 als vermist. (Het totaal op 31 Maart vermeldde 1150 geidentificeerden en geborgenen, en 633 personen, die als vermist tc bock stonden, totaal 1783). Gistermiddag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans gelegd bij het monument voor de Noorse strijders, gevallen in de strijd tegen de Duitsers. Deze plech tigheid vond plaats in het oude Akershus Fort in Oslo. H.M. dc Koningin cn Prins Bern hard leggen tezamen de krans bij het monument, terwijl Koning Haakon rechtstoeziet. (Telefoto) KOMENDE VERKIEZINGSSTRIJD IN WEST-DUITSLAND. De Westduitse Bondsdag heeft een wet aangenomen, die er op gericht is de aanstaande kiesstrijd in geordende ba nen te leiden. Oun. worden vergaderin gen van partyen, welker beginselen te gen de grondwet gericht zijn. verboden. Vergaderingen binnenskamers kunnen verboden worden als het strafrecht over treden wordt of als de grondwet aange tast wordt. Vergaderingen van bepaalde groepe ringen kunnen verboden w'orden. Het dragen van wapens zonder vergunning is verboden. MC CARTHY VINDT WEER WAT! De voorzitter van de enquêtecommis sie van de Amerikaanse Senaat, do republikeinse senator McCarthy, heeft het voorstel geopperd, dat de voorma lige minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, nader zal verklaren, waarom „30 000 tot 40.000 boeken, ge schreven door communisten een meelo pers" werden aangekocht door Ameri kaanse bibliotheken ln het buitenland. Hij kondigde tenslotte aan. dat hy wel dra een opvoedkundige film zou laten vertonen, die. naar hü zeide. door de afdeling voorlichting van de V. N. was verspreid. Deze film was „anti-Ame rikaanse propaganda, zoals ik nog nooit gezien heb f 110,7 millioen in Rampenfonds Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddag 110.7 millioen gulden ont vangen. Eergisteren bedroeg de stand 110,4 millioen. Hf wOESm Het Amerikaanse ss ..Haiti Victory" (7.607 ton) is gisterochtend vroeg in aanvaring gekomen met het Britse passagiersscHip ..Duke of York", eigendom van de Britse spoorwegen, dat onderweg was van Hoek van Holland naar Harwich. Het schip vervoerde zoals gewoon lijk tussen de vier- cn vijfhonderd passagiers. Luchtfoto van dc ..Duke of York" met in de nabijheid een sleepboot (rechts) en een motorsloep. Dc voorsteven van het Engelse schip is geheel weggeslagen. (Telefoto)

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1