NEDERLANDSE UNIVERSITAIRE FILM BOEKTE REEDS GROTE SUCCESSEN Zuigeling ontgroeide luiers en kan nu getoond worden Een halve eeuw geleden in Boskoop IEDER 'T ZIJNE - WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCll DAGBLAD - ZATERDAG 2 MEI 1953 - Pagina 2 Oud-Leids student-cineast De Vogel lid van kleine technische staf Sedert Januari 1950 bestaat te Utrecht het ..Nederlands Universitair Instituut voor de Productie van Wetenschappelijke Films", kortweg, genoemd ..Universitaire Film" of nog korter ,,Unfi". Dit instituut stelt zich ten doel. films ten behoeve van universitair onderzoek en onderwijs op strikt wetenschappelijk peil en universitair niveau te vervaardigen. Het is niet eenvoudig geweest om dit instituut zijn plaats te doen veroveren, maar men mag aannemen, dat dit op het ogenblik volledig geschied is. Het ogenblik is gekomen om wat meer bekendheid aan het werk van dit merkwaardige instituut te geven. Prof. dr H. W. Julius, hoogleraar-directeur van het Hygiënisch Laboratorium van de Ri|ksuniversiteit te Utrecht, die tegelijkertijd met de leiding van het Unfi belast is, vertelde ons over deze nieuwe instelling met genoegen maar tevens met een zekere terughoudendheid. Hij heeft aan de wieg van deze nieuwe spruit in de universitaire ge meenschap gestaan en hij heeft van de aanvang af begrepen, dat deze alleen tot behoorlijke ontwikkeling zou kunnen komen, indien de eerste jaren rustig zouden verlopen. Daarom heeft hij publiciteit geschuwd, voelend, dat de |onggeborene eerst dan in het volle leven geplaatst mocht worden, als de gevaarlijke kinderziekten achter de rug waren. Vrij goed toegerust Wat apparatuur en tech niek betreft is het Unfi al vrij goed toegerust Het kostte veel tijd. moeite en geld om de goede apparatuur bijeen te brengen Technisch en artistiek heeft men nu echter de mogelijkheden on der da knie Dit kon alleen, omdat het Unfi klein opgezet en voorlopig ook klein ge houden werd. Men had ge makkelijk voor de verleiding kunnen zwichten meteen breed de vleugels uit te slaan, maar de voorkeur werd gegeven aan het op doen van een goede reputa tie. Het Unfi mocht onder geen beding een amateu ristische inslag hebben of krijgen, en dan hield prof. Julius rekening met de er varing. dat het ..moeilijker is fouten af te wennen dan iets goeds meteen aan te leren". De bedoeling \an het Unfi is al zijn filmische werk uit te voeren op universitair Medische sector uitgangspunt Uitgangspunt is eigenlijk geweest de medische sector, omdat deze zo sterk visuele facetten heeft, maar de an dere faculteiten zijn aller minst uitgesloten. Een com missie uit de faculteit van geneeskunde van de Utrecht se Universiteit heeft dan ook de stoot gegeven tot het op richten van het instituut, maar het is de bedoeling ten dienste te staan van alle Rijksuniversiteiten in Neder land. Het Unfi wil in geen enkel opzicht een „leekachtige" instelling zijn. „Popularisa- tie" is ten enenmale vreemd aan zijn opzet. Ook wordt, elk commercieel aspect ver meden. Daarom kunnen de opdrachtgevers uitsluitend de wetenschappelijke werkers in universitair verhand zijn. Alleen uit de universitaire wereld worden dus opdrach ten aanvaard en de objecten moeten op universitair ni veau staan. Daar door deze opzet de opdrachtgevers en Unfi zelf staan binnen het kader van het Departement van On derwijs. Kunsten en Weten schappen. kunnen alle facili teiten worden verleend, die dit Departement kan geven, hetgeen betekent, dat de op drachtgevers geen andere kosten berekend zullen wor den dan die van het mate riaal en enkele bijkomende kosten voor elders af te wer ken productie. Voor de naastliggende toe komst is het streven van het Unfi erop gericht de staf uit te breiden op zodanige wijze, dat deze in alle opzichten blijft beantwoorden aan de bijzondere eisen van de uni versitaire films. Vroeger amateuristische basis In de Nederlandse Univer sitaire wereld is ook reeds vóór 1950 wel gefilmd, maar dan m het klem en op ama teuristische basis. Deson danks bleek toen al. dat de film grote mogelijkheden opende, vooral op didactisch terrein Voor prof. Julius was het toen reeds bereikte effect weinig minder dan een openbaring. Maar tege lijk werd hem duidelijk, dat dit amateurisme wel heel aardig en ook zonder twijfel nuttig was. maar dat het in wezen toch geen peil had. Hier moest vakwerk voor in de plaats komen. En juist toen de commissie van voorbereiding tot deze conclusie gekomen was, kwam contact tot stand met de heren J. \V. Varossieau en IV. de Vogel, die beiden uit het Nederlands universitaire milieu voortkomen (biologie cn geneeskunde) en die bei den de filmcamera wisten te hanteren op professioneel peil. De heer De Vogel heeft zich tijdens zjjn studietijd te Leiden en daarna zeer ver dienstelijk gemaakt als een der prominenten van de Leidse Studenten Filmliga, de filmafdeling van het Leids Academisch Kunstcen trum en andere organisaties op filmgebied. Hij heeft zich daarbij doen kennen als uit stekend cineast, filmcriticus, en organisator. Het is van fundamentcel belang, dat de ze beide filmers „de univer sitaire taal" verstaan. Zij zijn niet. zoals veelal, alléén maar vaktechnici. Bij het op nemen van de onderwerpen weten zij door hun universi taire instelling, waar het om gaat. Het nut Prof. Julius gaf een voor beeld, welk nut de instruc tiefilm kan hebben Wanneer vroeger de studenten de be ginselen van het bacteriolo gisch enten moesten worden bijgebracht, geschiedde dat met 75 en 80 leergierigen tegelijk. Voor de hoogleraar en de assistenten was het toelichten en helpen zo'n eerste dag buitengewoon in spannend. Toen echter het eerste amateuristische en primitieve insti uctiefilmpje gemaakt en vertoond kon worden, kon men elke stu dent reeds direct goed cn rustig zien werken Deels komt dit ook doordat de film de werkwijze toont, gezien van de zijde van hem, die de bewerking uitvoert, terwyl in het andere geval de toe schouwer tegenover hem zit. Er is nadien een tweede film over dit onderwerp ge maakt en thans is er reeds een derde en veel verbeterde oefenobject geweest. En dan neemt de heer De Vogel het gesprek even over. Hij vertelt, dat men bij het maken van wetenschappelij ke films van verschillende punten uit kan gaan. Men kan een instructie film ma ken, een documentaire, een onderzoek-film en een ver- gclijkmgsfilm. Een vergelij- kingsfilm kan b v. in snel opvolgend tempo de toestand van een patient in verschil lende stadia van zijn ziekte vertonen. Onderzoekings- films kunnen verschijnselen zichtbaar maken, die anders niet met het oog te volgen zijn, omdat de ontwikkeling óf te langzaam óf te snel gaat Zo heeft men een film w eten te maken van het rat- tenhart, waardoor met be hulp van de z g. „slow mo tion" (vertraagde film) de samentrekkingen gemeten konden worden, hetgeen ge schiedde door prof Bijlsma. Ook tekenfilms Voor prof. Van Lennep te Utrecht werd 'n vertraagde film gemaakt over hand schrift-analyse, die van gro te betekenis bleek bij diens' onderzoekingen. Al deze films cn nog enkele andeie izes in totaal) werden reeds in 1950 afgeleverd. In 1951 volgden er zeven. Hieronder bevonden zich ook teken films. Deze worden gemaakt op voorstel van prof. Mus- berg en zij betreffen „de gang van zaken van de men selijke eicel Een tekenaar van het laboratorium van prof. Mijsberg verzorgde de tekeningen en het Unfi maakte de opnamen. De tweede film op dit gebied werd in kleuren uitgevoerd. Verder wei den er practieum- films gemaakt en chirurgi sche films. Van heel veel belang zijn natuurlijk films, zo zeide de heer De Vogel, die een bij zondere operatie vast leggen. Maar in ander opzicht even belangrijk zijn de opnamen van routine-operaties (blin dedarm. galblaas e.d.). In opdracht van de Leidse Universiteit zal een aantal van deze films gemaakt wor den. Deze operaties zjjn nog nimmer verfilmd en toch zijn zjj zeer nuttig voor het onderwijs. De operateurs blijven anoniem en de opna men geschieden alle volgens een bepaalde werkw ijze. Vijf van deze films zijn al gereed. Men zal de film Engelse titels geven, want er blijkt internationale belangstelling voor te bestaan, waardoor ook wijdere bekendheid zal worden gegeven aan de Nederlandse chirurgische school. Het ligt dan ook in het voornemen van de Rege- rings Voorlichtings Dienst deze soort films in de diver se ambassades en gezant schappen beschikbaar te houden. Natuurlijk werd ook iets verteld over de International Scientific Film Association, waarvan 15 landen lid zijn en die jaarluks congressen houdt. Er kunnen hierdoor vruchtbare internationale contacten worden gelegd. Bijzondere films en bekroning Er ls een bijzondere film in Leiden gemaakt. In Lei den was n.l. een patiënt, die een oog met de gehele oog kas mist. Hierdoor kon men op diens zachte verhemelte zien. Van deze zeldzame ge legenheid is gebruik ge maakt om de beweging van dit zachte verhemelte bij het spreken deels vertraagd te verfilmen. Deze film Is van betekenis voor de logopaedle. Sinds kort is het Unfi aan gevangen met het in kleuren opnemen van films binnen in lichaamsholten. Dit is ech ter zeer moeilijk werk, ook met het oog op het welzijn van de patiënten, maar aan de „endoscopischc" film zal juist op het komende inter nationale congres te Londen centrale aandacht worden besteed. Het is voor de staf van het Unfi een voldoening geweest dat de film van een hart operatie bij een 19-jarige jongen welke film op verzoek van het Departe ment van O.. K. en W. me dedong in de Biënnale te Ve. netlë in de afdeling wf. tenschappelijke documental, res de eerste prijs verwierf in mededinging niet inzen. dingen uit 96 landen. iii> heer Varossieau toonde ons met begrijpelijke trots de hiervoor verleende zilveren plaquette. Uitbreiding Prof. Julius gewaagde er terloops van. dat men nu uitstekende cineasten heelt en dat het tijdstip gekomen is om de technische staf langzamerhand wat uit te breiden. Er is een apparatuur waarmede men in alle op zichten zeer tevreden iS Maar de behuizing is nog on- voldoende. Het Hygiënisch Laboratorium biedt geen ruimte meer voor de huis vesting van het Unfi. Maar uit een enkele uitlating van de hoogleraar werd het wel duidelijk, dat er gerecht vaardigd vertrouwen be- staat, dat ook dit leed spoe dig als geleden kan worden beschouwd. Spoedig zal dé voormalige concierge-vo- ning van het Hygiënisch La boratorium tot een eigen Unfi-onderdak met studio, donkere kamer enz. kunnen worden verbouwd. Het ligt trouwens wel voor de hand, dat zulks ook voor het spelen van een rol op internationaal gebied zeer gewenst is. En de waardering, die het Unfi nu reeds ondervindt, wettigt de verwachting, dat het ook op het terrein van de inter nationale wetenschappelijke samenwerking zeker nog herhaaldelijk van zich zal doen spreken. Gemeentereiniging kende óók romantiek ZIEHIER het materiaal, waarmee de Boskoonse GemeentereLniglngs- dienst omstreeks 1905 ziin onvol prezen arbeid besron. Wii laten enkele technische blizonderheden van het voertuig voleen. Let od de solide, zuiver ronde wie len de strakke eenvoud van de ceheel metalen aiiwanden de Dractische af neembare zitDlaats voor de wazen- voerder 'een van liohte houtsoorten vervaardigd sinaasappelkistje) en de twee stillen aan de voorzijde een eeniale oplossing om onder alle om standigheden een nagenoeg: horizon tale stand te waarborgen. Voor de aandritvlnz behoeft eeen kostbare benzine of dieselolie te worden geïm porteerd: haver van eigen bodem vormt de brandstof, waaraan slechts water behoeft te worden toegevoegd. De besturing is ook uiterst eenvoudig gehouden en kan niemand moeililkhe- den bezorgen. Met „Hu" schakelt men in op vooruit, voor linksaf trekt men aan het Imker, voor rechtsaf aan het rechter, en om te stoppen aan beide touwen. Geen wonder, dat wtilen Gerrlt Halm vroliik keek. toen het Boskoonse ge meentebestuur hem met de leiding van de reinigingsdienst belastte. Ti-ots staat hii hier aan de Achterkade thans Burg Collmstraat) naast zlln mooie voertuig, omringd door enkele bewonderende ingeaetenen en de teugd die bil grote evenementen nu eenmaal nooit ontbreekt. Op den duur bleek bovenomschre ven organisatie en omvang van c» reinigingsdienst toch niet toerei kend. Vooral in de schoonmaakt! rf verdween er heel wat huisvuil in ce sloten en de Gouwe, zodat het ee- meentebestuur van Boskoop geleidelijk het materieel uitbreidde en verbeter de. Een afdoende oplossing kwam ech ter vorig laar. toen een vuilnisauto werd aangeschaft en de inwoners uni forme emmers ontvingen. Desondanks zullen de oudere Bos kopers bil het zien van deze foto met enige weemoed terugdenken aan de ti1d. dat het ophalen van huisvuil niet met claxongetoeter, maar met ezel- tiesgebalk en het ratelen van tizerea wielbanden op de straatkeien gepaard King.... I oor ile Vrouw Voorjaarsgroenten Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Welke huisvrouw heeft in de afge lopen weken niet verlangend uitgezien naai de tijd, dat zij weer eens iets anders aan kool en hutspot op tafel kon zet ten? Nu is het dan zover, dat de jonge voorjaarsgroenten weer in ons bereik komen' Wie de groenten mooi van kleur en goed van smaak wil houden, kookt ze kort en dient ze op. Zodia ze gaai- zón. met wat melk of in een melksaus of met een klontje boter of margarine er door Een geliefd voorjaarsgerecht is altijd de stamppot met rauwe groente. By het klaarmaken hiervan raden we U aan. de groente goed fijn te snijden tegen de tijd, dat de aardappelen gaar zijn. Dan maakt U een vrij stijve aardappel-purée met wat melk en roert de groente hier door. tot op de bodem. Nu moet de stamppot nog heel even verwarmd wor den. zodat dc groente warm is en toch rauw blijft. Wanneer U het gerecht dan meteen op tafel zet. is het heerlijk en kunnen we met overtuiging zeggen eet smakelijk! SPINAZIESLA. 100 gr. spinazie, een stukje prei. een bosje grote radijzen, een ge kookte aardappel, olie, azijn, zout (of aroma i. De groenten schoonmaken en wassen. Olie. azijn en zout of aroma dooreen- roeren. De prei snipperen, de radijzen op een paar na grof hakken en de aard appel in blokjes snijden. Deze ingre diënten met het sausje vermengen en dit er enige tijd in laten trekken. De spinazie goéd laten uitlekken, fijnsnijden en met de overige ingrediënten vermen gen. De sla garneren met halve ra dijsjes. RABARBER MET YOGHURT. 1 kg rabarber, een kopje water, een paar eetlepels krenten, onge- ver 100 gr suiker, aardappelmeel, M 1. yoghurt, rode Jam. Van de rabarberstelen het blad en het stukje aan de onderkant afsnijden. De stelen wassen en klein snijden De krenten wassen en in een weinig water weken. De rabarber en de krenten met het water opzetten, zachtjes gaar koken en zonodig nog fijnroeren Het moes met suiker op smaak afmaken en koud laten worden Wanneer het moes te dun is. het bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. De yoghurt uit de fles in een schaal schudden, even gladroeren cn er suiker naar smaak aan toevoegen Het rabar- bermoes op de yoghurt uitstrijken en ln het midden ervan een lepeltje jam leggen. DE VOOR-KAAG staat van daag op het jaarlijkse zeil- programma. De doorgewinterde waterlief hebber wéét, dat zij een voor teken is van de naderende zomer. De zomer, die de een naar bergen trekt, een tweede naar hei en bossen, een derde naar het meer. waarvan de Leide- naars het privilege bezitten. Wie éénmaal daarvan de geur te pakken heeft, .laat haar niet los zij is als een bedwelmend parfum met alle zoete verlei ding IK KEN van die mannen, wier hartstocht zich op dat meer concentreert: nauwelijks is het eerste lente-briesje voel baar, of ze zijn voor de stad verloren. De stad. waarin ze véél te lang vastgehokt zaten. Het zeiltuig was al nagekeken, de boot gebreeuwd of geverld, de motor gecontroleerd en ge smeerd. kortom alle duizender lei noodzakelijke en kopzorg-be rokkende-klusjes waren gedaan, die gedaan móeten worden, wil de zeil- of motorboot startklaar komen. Denk niet. dat dit zó maar gaat ge moet er een speciale knobbel voor hebben. Ge moet ingenieur, schilder, dekzwabber. machinist, tulge nist en nog heel wat meer zón, om frank en vrij het water op te kunnen schieten en niet na enkele minuten een panne te krijgen, die alle illusies van een paar rustige uren op liet water, subiet de nek omdraait. IK KÉN ze. die mannen met de blauwe joppers aan! Ze zaten maanden te wach ten. om weer hun longen vol te kunnen zuigen met frisse bui tenlucht en te vllegen-voor-dt- wind! ze elkaar hun fascinerende avonturen. Ze zouden beslist nummer één geweest zijn. als die andere niet nét voor geweest wac' I K KEN de mannen, die niet I van het meer af te slaan zyn. -L van het moment, dat de boot zeilree is. Ik heb die hartstocht nooit góed begrepen, want ben zélf meer op de hoogvlakte georiën teerd. Wat voor mij een Sennhütte of een sneeuwpiek is, is voor hén een boei of een startschot. Maar beiden hebben we een ding gemeen: de liefde voor 't buiten-zijn cn voor t-lets-pres- teren, dat niet tot de grauwe sleur van iedere dag behoort. Beiden voelen we de drang de longen te bevrijden van het groezelige stadsvuil, willen we genieten van wind en zon. ver ruimen we graag de geest met een blik in de verte. AIS U ME nu eens zielig met de handen in de zak ken naast een boot ziet hangen, waar ik letterlijk en fi guurlijk geen touw aan vast kan knopen, denk dan niet „wAt een sul". Maar loop een eindje met me mee op 3000 Meter hoogte: dAAr stA ik m'n mannetje wel! En als U me. gelijk ook deze dame op dit plaatje, gezapig in een motorboot ziet zitten, vit dan niet „Wat een akelige nietsnut". Ik kijk dan vol grenzeloze be wondering naar die fikse Jon gens van de brede vlakte, die op de Voor-Kaag alweer zo hevig ln touw zijn. WAcht maar: mijn tjjd komt óók! Maar dAn boven de sneeuw grens! Ieder 't zijne! FANTASIO. Voor de Vrouw POSTELEIN IN EEN MELKSAUS. 1'4 kg postelein, 2 dl melk, 30 gr. bloem of maïzena, zout. (boter of margarine, een snede oude brood). De postelein van de worteltjes ont doen en in ruim water een paar maal wassen. De groente laten uitlekken cn grof snijden. De groente zonder water in een gesloten pan aan de kook bren gen. Na een paar minuten de massa om leggen. Wanneer de inhoud van de pan kookt het vuur temperen. De groente gaar koken in ongeveer 15 minuten, en uit de pan nemen. De bloem of maïzena met een weinig koude melk aanmengen, de rest van de melk aan de kook brengen en onder roeren het papje er ln schenken. De saus even zachtjes laten doorkoken en de postelein er door roeren. De groente op smaak afmaken met zout. Desgewenst reepjes brood in boter of margarine bakken en in de postelein staken. STAMPOT VAN RAUWE SPINAZIE MET GEBAKKEN UIEN EN BOTERHAMWORST. l's A 2 kg aardappelen, 300 gr. spinazie (hoe meer aardap pelen. hoe meer groenteeen paar uien. ongeveer 3 dl melis, zout. boter, margarine of vet (azóm. 200 gr. boterhamworst ln dikke plakken gesneden De aardappelen schillen, pitten en wassen. Ze opzetten met wat kokend water en met zout cn gaar koken Zo nodig het kooknat afgieten. De aardap pelen fijn stampen en met de melk en boter, margarine of vet er een vrij stijve purée van maken. Terwijl de aardappe len koken, de uien schillen, snipperen en in heet vet lichtbruin bakken. De spi nazie een paar maal wassen ln ruim water, goed laten uitlekken en dan zeer fijn snijden. De spinazie door de purée roeren. De stamppot even flink verwar- wen en zonodig nog wat aardappelmt of gekookte melk toevoegen. Deze stamp pot Is zowel met als zonder een scheutje azijn zeer smakelijk. We doen U hierbij twee manieren van opdienen aan de hand 1. De worst in blokjes snijden en met de uien door de stamppot roeren. 2. De plakken worst (met de velletjes erom) kort bakken en dan de uien in de koekenpan bakken De uien in de zo ontstane „worstbakjes" leggen en deze apart bij de stamppot geven RABARBERPRANK. Gekookte rabarber laten uitlekken. Het kooknat vermengen met karnemelk of yoghurt en zoeten met witte basterd suiker. De rabarber naar verkeizing tot moes roeren, met suiker vermengen en als nagerecht geven. Het is een aparte hartstocht, die ge van jongsaf in het bloed moet hebben, anders is 't te laat. Ge moet er U héél wat opof- ferincen. lichamelijk zowel als geestelijk, voor getroosten. Ik kén de mannen, die het meer omarmen als hun heilig dom. zich altijd spitsend op het komende weekeinde. Na een dag van w ater en wind, gebruind en gesterkt door drop pelen écht Kaag water, vertellen „Water. Lucht en Zon"

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 6