LEIDSCH DAGBLAD Duizenden defileerden voor Koningin Grootste militaire schouwspel ooit vertoond VRIJDAG 1 MEI 1953 No. 27903 KOOPJES IN ONZE KOUSEN AFDELING NYLONS O O C 5.90-4.75-2.75 A.O O Heren enklats n QO Nieuwe dessins U*wO HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 WEERBERICHT Droog weer Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en vrl) zonnig weer met een overwegend matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag voornamelijk ln het «oorden van het land iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). 2 MEI. 2on op: 5.09 uur; onder: 20.06 uur. Maan op: uur. onder: 6.25 uur «oogwater te Katwijk te 5.07 en 17.29 u. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's ome!J. w DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte smsei 1. Leiden - gi™ no. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.— per kwartaal: f0.47 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bloementapijt te Soestdijk Hoogtepunt van het défilé, dat stond onder bevel van generaal-ma joor G. J. M. C. van Mynatten. com mandant Luchtdoelartillerie te Den Haag. vormden de 22 Britse Centu rion tanks, die voor de eerste maal werden getoond. Zij zijn in de plaats gekomen van de ..verouderde" Sher- mantanks. Groeven achterlatend in de asfalthestrating rolden deze middel zware. ieder 48 ton wegende groene ge- Taarten (van het regiment Huzaren prins Alexander uit Amersfoort) langs do autoriteiten en de menigte. De burgemeester van Amsterdam, die aan het Departement van Oorlog de vergunning tot het houden van dit défilé had verleend, had als voorwaarde gesteld, dat eventuele sehade. die het zware materiaal zou kunnen veroorza ken aan het wegdek, door dit Departe ment zou worden vergoed. Op speciaal verlangen van de burge meester reed daarom achter de stoet een „schadrcommlssie". bestaande uit deskundige vertegenwoordigers van het Rijk en van de gemeente Amsterdam, die tot taak had de schade onmiddellijk vast te stellen. Een gelukkig lachende Koningin I nam gistermorgen staande voor Je1 met bloemen overladen trap van j raleis Soestdijk de gelukwensen van Haar volk in ontvangst V.l n.r. Prinses Margriet. Koningin I Juliana. Prinses Beatrix. Prinses Irene en Prins Bernliard. Voor hen Prinses Marijke. De viering werd in Den Helder Ingezet met de vlaggenparade en het afgeven van 33 saluutschoten. DaaioD volgde de grote parade, die werd afgenomen dooi de Commandant Zeemacht Nederland. Schout bü Nacht F. T Burghardt en waaraan werd deelgenomen door de Ma rinierskapel der Kon. Marine, onder lei ding van Gljsbert T'icuwland, twee com pagnieën adelborsten, een compagnie mariniers, vilf compagnieën matrozen, twee pelotons Marva's en twee pelotons luchtstrijdkrachten De kapitein luitenant ter zee AP. Ferwcrda vervulde de func tie van paradecommandant. De parade, die werd bijgewoond door de Ridders Ml- Nu tiet défilé ontving H.M. een deputatie uit de rampprovincies, die Itaar heeft bedankt voor de betoonde belangstelling en het medeleven van liet l ninklijk Huis. De deputatie bestond uit ongeveer 35 personen uit Zuid Holland, circa 40 uit Zee land en ongeveer 25 personen uit Noord Brabant. De groep in dc Paleistuin. In het midden dc Koningindc Prins cn de drie Prinsesjes. Naast Prinses Beatrix Opa Kip 102 jaar). In Zeeuws costuum Mevrouw Van Ocvcrcn uit Goes, die dc dank van alle aanwezigen overbracht. Tanks, kanonnen en vliegtuigen te Amsterdam Gelukwensen van Leidse stndenlen-estafettè In het gehele land is gisteren in blijde stemming de 44e verjaardag van Koningin Juliana gevierd, zowel door middel van indrukwekkende militaire défilé's, als door feestelijkheden van uiteenlopend karakter. Gistermorgen arriveerde om half elf de estafette der Leidse studenten in de Paleistuin te Soestdijk, om H.M. Koningin Juliana geluk te wensen met haar verjaardag. Daarmee begon het traditionele défilé op deze heugelijke dag, die duizenden naar het Paleis had toen stromen. Evenals andere jaren vulde de bordestrap in de tuin zich geleidelijk met de bloemen, die allen hadden meegebracht. Het was een kleurige stoet, die door de tuin trok in het zonnetje, dat zo nu en dan schitterde op het wit van de drumband van de Wijkvereniging „Duinoord" uit Den Haag, op de gedeeltelijk zwarte, gedeeltelijk kleurige costuums van de 100 Scheveningse vissersvrouwen, op het koper van de muziekverenigingen „Crescendo" en „Harmonie Soest" en op de klokken van het rijdende carillon, dat in een hoek van de tuin stond opgesteld. Voor het défilé hadden de leerlinge- ties van het Doofstommeninstituut te Sint Michielgestel het zo langzamer hand eveneens traditionele bijna een me'er lange krentenbrood overhand igd. De Koningin, de Prins en de vier .Jrin- seijes stonden op het bordes en ontvin gen tijdens het défilé enkele deputaties er, speciale gasten. Het défilé, waaraan duizenden deel namen duurde ruim 1'4 uur en bood een grote verscheidenheid. Toen de duizenden waren vertrokken, tras het bordes een duizendkleurig fcou- nuet, het treffend bewijs van de grote plaats, die de Landsvrouwe in de harten van de Nederlanders inneemt. Vliegtuigen van de Koninklijke lucht macht brachten tijdens het défilé hoog in de lucht een imponerende groet. Om kwart over twaalf, ontving HM. te- lijfc gemeld 105 personen uit de ramp gebieden. Tanks en kanonnen rolden gister morgen door de straten van de hoofd stad: Duizenden Amtserdammers za gen op deze Koninginnedag het groot ste militaire défilé van de Neder landse strijdkrachten, dat ooit in ons land is gehouden. 50 minuten lang marcheerden en reden enkele duizen den militairen in een colonne van T'i km. lengte over de grote Amsterdam- West met -Zuid verbindende verkeers ader, de van Baerlcstraat. Landmacht, Luchtmacht en Marine (de laatste uiteraard zonder vlootma- terieell toonden een belangrijk deel van het rollend materieel, dat Neder land thans voor zijn verdediging bezit. Het défilé werd afgenomen door de voor het Concertgebouw staande minis ter van Oorlog en Marine, Ir C. Staf. met (te Staats-secretarissen van Marine en Oorlog, vice-admiraal H. C. W Moor man en mr F- J Kranenburg en de drie chefs van staven, van de marinestaf: vice-admiraal A de Booy. van de Gene rale staf: luitenant-generaal B. R. P. F Hasselmann en de plaatsvervangend chef luchtmachtstaf generaal-ma joor A. Baretta. was een staalkaart van het meest karakteristieke en spectaculaire rollend en vliegend materiaal der Ne derlandse strijdkrachten. Met militaire punctualiteit daverden om kwart over elf. precies op het mo ment. waarop onderdelen van de Lucht strijdkrachten het Concertgebouw pas seerden. 166 vliegtuigen in 8 gesloten formaties van de Kon. Luchtmacht en van de Mar. Luchtvaartdienst oo 450 m- hoogte door de lucht Voor dit militaire schouwspel waren talloze vooraanstaan de burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede de leden van het Corps Diplo matique in Den Haag. en van het Corps Consulaire in de hoofdstad uitgenodigd Zij allen hadden on de tribunes van het Concertgebouw plaats genomen. Voorts waren er militaire vertegenwoordigers van de Shape-missie en van het Maag. Alle hoofden gingen omhoog, toen met korte tussenpozen de formaties vliegtuigen overvlogen. Van dc Mari- nelurhtvaartdienst arriveerden eerst 5 Mitchells, middelzware bommenv pers, daarna 12 Harpoons in drie e» drilles van vier. vervolgens 20 Fireflies in vijf formaties van vier en 7 Sca- furies. jagers voor vliegkampschepen. Even later kwamen toen de 122 vlieg tuigen van Gilze Rijen. Leeuwarden. Twen the, Soesterberg en Deelen: Har- vards en zeer langzaamvliegende Su per Pipereubs, voorts 36 door het luchtruim gierende Gloster Meteor straaljagers cn 25 dicht bü elkaar voortrazende, uit de staarten rokende, eenmotorige Thunder jetst raai jagers. Het défilé waaraan in toaal 4250 man en 512 voertuigen deelnamen, werd ge opend door de drumband van het Gar deregiment Grenadiers cn Jagers, mede de K. M. K. uit Den Haag be staande uit 70 man. Daarna \olgden troepen te voet van de Kon. Marine, ge stoken in de marineblauwe uniformen, parate troepen in het khaki veldtenue met helm van de Hon. Landmacht, te weten het 411e bataljon Infanterie van het Garderegiment fuseliers ..Prinses Irene" met gemotoriseerde bewapening. Achter hen marcheerden 50 man van de kapel van de Kon. Luchtmacht uit Nij megen en 525 man met geweer allen gekleed in blauwgrijs tenue, met helm. Nadien volgden troepen en rollend ge schut van de veldartillerie, luchtdoelar tillerie en cavalerie. Zij voerden op al lerlei voertuigen, sommige met rupsban den met zich mee: houwitsers, licht ge schut. zware kanonnen, vierlingmitrail- leurs achter jeeps en grote stukken luchtdoelgeschut. .radar-gestuurde" zoeklichten, zes chaffee-tanks van 18 ton en de reeds genoemde 22 centurion tanks, de zwaarste, die onze defensie be zit Het défilé werd besloten met uiteen lopend rollend, uiterst, modern mate riaal. dat op de militaire vliegbases ge bruikt wordt voor de aan- en afvoer het onderhoud en de beveiliging der vlieg tuigen en -velden. Lichte motorspuiten op jeeps, veelsoortig brandwcermaterlaal zoals wagens met sehuimblusinstallaties de manschappen gestoken in helder witte asbestpakkenambulances, jeeps met trailer voor vervoer en twee enor me. rode kraanauto's. Het defl'é was om viif minuten voor twaalf ofg°lon«n. Koninginneviering in Indonesië en Nieuw Guinea 3000 belangstellenden op receptie van H.C. Aanhankelijkheid der autochthone bevolking Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana heeft de Ne derlandse II. C. in Indonesië mr W. F. L. Graaf van Bylandt. gisteravond in zijn ambtswoning in Djakarta een receptie gehouden. Ruim 3000 belang stellenden kwamen hun gelukwensen aanbieden. De H.C. spoorde de Nederlandse ge meenschap aan In Indonesië aan het devies van het Vorstenhuis indachtig te zijn. Na de toespraak brachten de aan wezigen een driewerf hoera op de Ko ningin uit, waarna het Wilhelmus werd gezongen en het Indonesia Raya w gespeeld. Later kondigde de H.C. ontvangst, van tulpen uit Nederland aan, die door de KLM waren aangebo den. Op verzoek van de bemanning en de passagiers sloeg de KLM de nacht stop Bangkok over om tijdig in Dja karta aan te komen. Tevoren was een receptie gehouden voor het Corps Diplomatique, waarop alle hoofden van vertegenwoordigingen aanwezig waren. Vice-premier Prawoto Mangkoesasmito bracht een toast op de Koningin uit. In Bandoeng Is gisteren een vlaggen- parade gehouden door leden van dê Ne derlandse militaire missie, die een bij zonder karakter droeg als laatste vlag- genparade. op Nederlandse militaire wijze in Indonesië gehouden. Er waren officieren en onderofficieren uit Ban doeng en Tjimahi aanwezig. De oudst aanwezende territoriale hoofdofficier van de Nederlandse militaire missie, overste I. M. Tijman. inspecteerde de aangetredenen en hield een korte toe spraak. De plechtigheid werd gesloten met een driewerf hoera op de Koningin. Te Hollandia op Nieuw Guinea is de verjaardag van H.M. de Koningin Woensdagmiddag ingeleid door kerk diensten. Hierop volgde een kennis- maklngs- en bcgroetingsrereptie bij do nieuw opgetreden gouverneur, dr J. van Baal, waarbij gedurende twee uren in een ononderbroken stroom, Nederlanders en Papoea's, uit alle la gen der bevolking, hun opwachting maakten. Tot diep in de nacht nam de bevolking deel aan verschillende Oranjefeesten. Gistermorgen begon de viering met een parade, waaraan werd deelgenomen door eenheden van het leger de Marine en de algemene politie. Dr van Baal schetste op treffende wijze de betekenis van het Oranjehuis. Motor botst tegen douane-slagboom TWEE ZWAARGEWONDEN. Gistermorgen is een motorrijwiel met twee personen tegen de douane-slag boom van het grenskantoor Hoogcruts aan de Nederlands-Belgische grens in Zuid-Limburg gereden. De twee berij ders, de 52-jarige Hubert Fiddelaars en zijn zoon. de 18-jarige Martin, beiden uit Holtum-Born. werden zwaar ge wond Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. Vooral de toestand van de vader bleek zorgwekkend ZO waren op weg naar hun werk op het Amerikaanse militaire kerk hof te Henn Chapelle in België. Ver moedelijk is de bestuurder verblind door het scherpe zonlicht. Later op de dag werden volksspelen gehouden, oa een Oranje-voetbaltour- nooi. waarbij dr van Baal de aftrap verrichtte en een prijs uitreikte Verder een prauwen-wedstrijd voor de Papoea's in de Humboldtbaai, zeilwedstrijden van de Jachtclub, een lampionoptocht, een zanghulde van de schoolkinderen voor de Gouverneur en de commandan ten van de Marine en de Landmacht. De feestelijkhden werden besloten met volksdansen. Hollandia heeft de Koningin geëerd op een wijze. die. gezien de plaatselijke omstandigheden, moeilijk mooier en be ter had kunnen zijn. De autochthone bevolking heeft op ondubbelzinnige bijgedragen tot het welslagen der fees telijkheden! Tijdens het défilé van de Scheve ningse vissersvrouwen. nel A J F. M. Egtcr van Wis<ekerke, voorbij Vooral het u t 100 man be.-taan- de standaard-escadron. dat dit jaar voor het eerst achter de standaard van het wapen der Kon Marechaussee volgde, trok ln zijn blauwe ceremonieele uni form met wit lederen koppel- cn schou derriemen zwarte kolbak <-n getrokken sabel, bijzonder de aandacht. Met het ..Wilhelmus", ten gehore ge bracht door de Koninklijke Stedelijke Harmonie, werd de parade besloten. lltaire Willemsorde en duizenden belang stellenden. werd besloten met een défilé voor de militaire en burgerlijke auto riteiten gevo'gd door een mars door de stad. E?n groots opgezette fancy-fair ten bate van het Rampenfonds en geheel verzorgd door Marinepersoneel bes'.oot de feestelijkheden De traditionele Oranjezon ontbrak niet toen te Apeldoorn bij het Oanjeparfc de gebiuikelljke militaire Darade werd gehouden, waarvoor bijzonder grote be langstelling bestond De kern van de deelnemende troepen, in totaal plus mi nus 1600 man. werd gevormd door het volledige depot der Koninklijke Mare chaussee. Voorts waren er een detache ment van de kadercomnagnie van het Garderegiment der Grenadiers, de 101ste doorvoer-compagnie. de vierde divisie marechaussee compagnie, het navigatie- station V van de Kon. Luchtmacht en de stafcompagnie van het I3e legercorps Nadat de parade-inspecteur, de waar nemende garnizoenscommandant kolo nel N. D Nammensma. de rond het park opgestelde troepen had geïnspec teerd. begon het defile, tijdens hetwelk de ko'onel werd vergezeld door de burge meester mr A L. des Tombe. Voorafge gaan door de garnizoensdrumband trok ken de beide bataljons, één te voet en één gemotoriseerd, gepresenteerd door de parade-commandant, luitenant-kolo-

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1