LEIDSCH DAGBLAD Nato ziet geen reden koerswijziging 92ste Jaargang VRIJDAG 24 APRIL 1953 No. 27897 I Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal; f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Duitsers geen geld! voor 550 millioen dollar Dulles: geen Amerika plaatst aan of f-sli ore-hes tellingen O (Van onze Parijsc correspondent per telefoon) Gisteren, de eerste dag van de conferentie, die morgen besloten wordt, heeft de Nato-raad zü" tüd byna geheel besteed aan een analyse van de internationale toestand en daarbij zijn alle ministers tot de eenstemmige conclusie gekomen dat er geen reden is zich door de veranderde houding van Moskou tot een principiële koerswijziging te laten verleiden. Alle ministers van buitenlandse zaken, op die van IJsland na, die blijkbaar zelfs onder zijn collega's geen afstand van zijn diplomatieke en IJslandse discretie wilde doen, zijn gisteren aan het woord geweest en zonder uitzondering luidde het refrein: Moskou moge van taktiek en methode zijn veranderd, zijn doel blijft ongewijzigd! Hoogstens ziet er naar uit zo was het algemene oordeel dat het Kremlin Bcdcrt Stalin's dood. of zelfs al enige tüd er voor. tot het inzicht kan zyn gekomen dat het doel van wercldoverheersing een beetje verder naar de toekomst moet I «orden verschoven, Dat zou inhouden, dat de Russen nu in decennia, in plaats van in jaren zijn gaan rekenen, maar ook in dat perspectief blijft het voor het (Vesten van essentieel belang aan de Atlantische bewapcningsplannen ook verder intensief te blijven werken. De Amerikaanse woordvoerder, Foster Dulles, illustreerde zyn inzichten met een oude Griekse sage. Wij kennen allen de fabel, zo zeide hij, van de man, die een wedloop verloor doordat ijjj onderweg stil hield om een gouden ap pel op te rapen. Laten wij niet verval len in diezelfde fout en te minder waar nog lang niet is bewezen dat de Russi sche appel niet rot zou zijn. Het langste van stof is overigens gis teren wel minister Dulles geweest, die in de Atlantische gemeenschap zijn maidenspeech heeft gehouden. Een groot spieker is de nieuwi Amerikaanse Etntsecretaris zeker niet. Hij bedient zich van geen enkel oratorisch effect en zijn stem klinkt monotoom. om niet te ccggen: tamelijk saai. Hy lijkt, met permissie en alle respect, op een vis met zijn gezicht, dat geen enkel spoor van nervositeit of emötie verraadt, en waarvan, als hij spreekt, alleen de on derkaak in beweging komt. Men kan zich moeilijk een scherpere tegenstelling indenken, dan tussen Dul les in zijn slecht gesneden, groen ge streepte, colbertcostuum, en zijn voor ganger, de bijzonder elegante Acheson. i Qua voorkomen en ook qua optreden! Acheson, de scherpzinnige advocaat, die we, met name op zyn laatste perscon ferentie, soms ook wel eens zeer bewo gen hebben gezien, formuleerde zijn antwoorden altijd glashelder en kort. De replieken van Foster Dulles, die zijn mond ook nog wel eens voorbij praat, zijn daarentegen -doorgaans noch zeer gevat noch zeer bondig. Wei kan Dulles soms echter scherp en bijna hatelijk uit de hoek komen. Hij geeft zich trouwens in het alge meen veel meer en gauwer bloot dan Acheson. Zo vroeg gisteren op de pers conferentie iemand of het waar is dat hu Dulles Frankrijk zou hebben gedreigd alle dollarsteun in te houden in geval het Europese leger door het Franse parlement niet zou worden ge ratificeerd. „In die vorm heb ik mij niet uit gelaten", antwoordde Dulles, „maar als de Fransen denken dat wij, Ame rikanen, onbeperkt door zullen gaan met het verlenen van steun, zonder dat zij daarvoor iets in de plaats stel len dan vergissen zij zich toch wel le lijk. Wanneer het door Franse schuld onmogelijk zou blyken de Duitsers to mobiliseren, dan kan niemand ver wachten, dat wij. Amerikanen, Europa in geval van nood te hulp zullen snel len terwijl de Duitsers de armen ge kruist houden." Dat kwam ongeveer op hetzelfde neer. Even te voren had Dulles uitvoerig de stijgende millloenenbedragen in dol lars genoemd 3600 millioen in prin cipe voor 1954 die de Amerikanen voor de Europese verdediging sinds 1951 hebben uitgetrokken. Het schijnt dat de Amerikaanse mi nister ook ter conferentie zo ver met ziin dreigementen is gegaan dat men wel bijna van een ultimatum aan Pa rus kan spreken. Vóór 1 Juli zal het Europese leger belangrijke vorderingen moeten heb ben gemaakt anders zal de Ameri kaanse regering geen verzoek indie nen bij het Congres voor nieuwe Europese credieten Weerrapporten (van hedenmorgen 7 uur). I b li Helsinki ltoht be Oslo zwaar be Stockholm onbew. Konenhagen onbew. Londen mist msterdam zwa ar be Brussel Pari Is Bordeaux Nice Warschau Berliln Frankfort Milnehea Zürlch onbew. cell bew. onbew. half bew. half bew. nno 2 6 0 WEERBERICHT Nu en dan opklaringen Droog weer met nu en dan opklarin- Zwakke tot matige wind tussen "est en Noord. Over het algemeen wei- '8 verandering in temperatuur. (Opgemaaakt te 10 uur) 25 APRIL ?»on op: ®23 uuronder: 19 54 uur. Maan op: 16.13 uur: onder: 3 50 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.11 en 13 33 I uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Geen Duitse soldaten, geen Ameri kaanse dollars, zo zou men met een lichte variatie op het gezegde: „geen geld. geen Zwitsers" bijna het leid motief van Dulles' rede kunnen sa menvatten. Dat deze nogal forse taal zonder zich te verslikken door degene, voor wie zij was bestemd, werd aangehoord, kwam waarschijnlijk ook wel vanwege het feit dat Dulles als een gulle Uncle Sam even tevoren heel royaal voor de dag was gekomen. Toen werden namelijk voor 550 mil lioen dollars aan off-shore bestellingen gedistribueerd, waarvan met name aan Frankrijk een stevige portie werd toe bedeeld. Het grootste deel, 140 millioïn, sleepte echter Engeland in de wacht, waarna Frankrijk met ruim 86 millioen is gekomen. Daarna volgden Nederland en België met tezamen 42 millioen. waarvan 18 millioen voor ons land. Met Italië worden de besprekingen nog vooi tgez?t. Al deze bestellingen aan de nationale Industriën, die dus in dollars zullen worden voldaan, welke «niet in Europese valuta behoeven te worden terugbe taald, betreffen de productie van vlieg tuigen, hetzij van het Engelse Hawker Hunter-typj, hetzij van het Franse Mystère-model. Ten gerieve van de Belgische en Ne derlandse industrlen hebben de EngV- sen zich zij het vermoedelijk wel on der Amerikaanse druk bereid ver klaard hun geheime licenties' aan deze beide landen prys te geven. Deze Hun- ter-vliegtulgen. die in Korea tegen de Russische Migs hun hoge waarde al hebben bewezen. zijn voorzien van Rolls Royce motoren en men rekent ze tot de modernste en snelste toestellen, die op het ogenblik worden gebouwd. Dat deze Britse vliegtuigen nu ook in België en Nederland geconstru?erd zullen Worden, betekent tevens een be langrijke stap voorwaarts naar de inte gratie van de Europese bewapeningsin- dustrie. Een tweede voordeel is dat voor de reparatie van legervliegtuigen in de toe komst geen beroep op de Amerikanen meer zal behoeven te worden gedaan, waardoor Europa uiteraard dollars kun nen worden uitgespaard. De ministers van oorlog van de lan den, die deze nieuwe off-sliore bestel lingen mochten boeken, hebben gisteren Amerika hun gTote dank betuigd, er daarbi) heeft minister Staf er boven dien nog zijn voldoening over uitge sproken dat de soms wat moeilijke be sprekingen met België uiteindelijk toch tot een bevredigend resultaat hebben geleid. VERKLARING VAN BIDAl'LT. De Franse minister van buitenlandse zaken, Bidau'.t, verklaarde op een noen maal. na overleg met Bnt.se en Ameri kaanse afgevaardigden, dat de oprecht heid van de Sovjet-unie zou kunnen blijken uit haar houding ten aanzien van drie belangrijke vraagstukken in ternationale contröle van bewapening: een vrij gekozen regering voor een ver enigd Duitsland; het sluiten van een staatsverdrag met Oostenrijk. Het Duitse vraagstuk noemde hij een essentieel element van elke bespreking tussen Oost en West Het standpunt van de Franse regering in deze ls, dat het vreedzaam herstel der Duitse een heid een onontbeerlijk element vormt van elke algemene Europese regering, die tot de voornaamste doelen van hét Franse beleid en dat van de vrije we reld behoort. „Zich schikken in een blijvende ver deling van Duitsland betekent zich schikken in een blijvende veldeling van Europa". Een Duitse regering, voortgekomen uit vrye verkiezingen, moet voldoende vrijheid van handelen hebben en zelf in volle vrijheid kunnen bepalen, of zy zich al dan niet bij Europese Instellin gen zal aansluiten Waarschijnlijk doelend op de vertra ging bij de goedkeuring van het E D.G.- verdrag in Frankrijk verklaarde Bi- dault, dat „Europa met slechts een markt ls, doch ook een beschav.ng. Frankrijk verwerpt het verwijt, dat zijn overwegingen, gedicteerd door het feit dat het een wereld- en een Europese mogendheid is, uitlegt als besluiteloos heid". Juist omdat Frankrijk de initiatief nemer tot Europese eenheid was, heeft het het recht te waarschuwen tegen overmatige haast, hetgeen op de lange duur de zaak van een stevig en geluk kig verenigd Europa zou dienen, zo zei Bidault. ZATERDAG DRIE-MODENDHEDEN- CONFERENTIE. Na afloop van de Nato-ministerconfe- rentie, Zaterdagmiddag a.s.. zal in Pa rijs een drie-mogendhedenconferentie (de Ver Staten, Engeland en Frankrijk) worden gehouden. Noordelijken verzoeken uitstel der bestandshesprekingen De Noordelijken hebben de verlegen- i teruggezonden, behoorden behalve Bie- woordigers der verbondenen in Korea ver één Canadees, 2 Turken, 21 Ameri- verzocht, de bestandsbesprekingen, kanen en 25 Zuid-Korcanen. oorspronkelijk morgen hervat 1 Onder de grvajigeneu. die gisteren "door de Noordelijken werden vrijgela ten, bevond 2óch een Zuid-Koreaanse verpleegster, die in 1950 gevangen werd genomen. Zy ls d9 eerste gerepatrieerde vrouw. Zij lijdt aan tuberculose. Dc Anglicaanse bisschop van Korea dr AJfied Cecil Cooper heeft verklaard, dat 96 Amerikaanse militairen en bur gers het leven hebben gelaten bij een geforceerde mars van negen dagen in Korea. De bisschop, die Woensdag in Engeland is aangekomen, is in Noord- Korea geïnterneerd geweest. De mars, waarvan de bisschop tegenover journa listen gewaagde, werd eind 1950 onder nomen door 700 Amerikaanse militairen en 68 burgers. Zij moesten 150 tot 250 K.M. lopen. Twee leden van zijn eigen missie, een zuster en een pater, waren bezweken. Van de gToep maakten ook deel uit twee Franse priesters, ouder dan 80 jaar en enkele van over de ze ventig en verder oude vrouwen en eni ge kinderen. De bisschop is evenwel van mening, dat „deze verschrikkelijke mars" niet door de Noord Koreaanse autoriteiten was gelast. De leider van de colonne was een Noord Koreaanse majeor van politie, die door de gevan genen „de tijger" genoemd werd. Wat het eten betreft, verklaarde de bisschop, dat dit de eerste winter slecht was, dcch waarschijnlijk even goed als dat van de Noord-Koreanen zelf. De toestand verbeterde, toen de gevange nen onder het gezag van de Chinezen kwamen De wachten droegen toen geen geweren meer en de gevangenen Toen de verbindingsofficieren de vo rige Zondag in Panmoendjon over deze kwestie vergaderden, hadden de ver bondenen een hervatting op Donderdag voorgesteld. Zij gingen echter op het Noordelijke verzoek in, om de bestands besprekingen Zaterdag te hervatten. De „American Broadcasting Com pany" heeft medegedeeld, dat van daag een Nederlander in Korea door de Noordelijken gerepatrieerd is. Het is sergeant Arie Bicver. Iiij zou de enige zijn en blijven. Sergeant Biever werd hartelijk wel kom geheten door kapitein H. Vader uit Leidschendam. Tot de eerste groep, die vandaag werd In Eindhoven liecft dc Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen Mr J. M. L. Th. Cats de ..Zil veren Vlaamse Gaai" in ontvangst genomen, die hem werd toegekend wegens zijn grote verdiensten voor de padvindersbeweging. Dc Minis ter was aanwezig bij de opening van St. Jorisdag te Eindhoven, waar de hoofdcommissaris van de verken ners der R.K. jeugdbeweging. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, hem de onderscheiding uitreikte. De Commissaris van dc R.K. ver kenners. hangt Minister Cats de onderscheiding om. Achter hem: Mr Renê Höppener, erecommissaris van dc V.K.J.B. (links), die evenals de heer H. J. van Hardcrwyk. ere- hoofdkwart ierscommissaris voor training (rechts), de Vlaamse Gaai kreeg. Een overzicht van dc grote hal m waar de 32ste RAl-tentoonstelling het RAI-gebouw te Amsterdam. Donderdagmiddag werd geopend. President Eisenhower antwoordt Koningin Juliana: „Wil vluchtelingenvraagstuk verlichten" Het Witte Huis heeft het ant woord van President Eisenhower aan Koningin Juliana bekend gemaakt op haar brief over het vluchtelingen vraagstuk. In haar brief verzocht Koningin Juliana dc president, om de leiding t« nemen by dc oplossing van het vluchtelingenvraagstuk en wel op een wereldbasis. De president zegt in zijn antwoord brief onder meer. „Uw bemoeienissen met de uitdaging, die het vluchtelingen vraagstuk voor de vrije wereld vormt, in een tijd. dat uw eigen land en volk zo nobel de lasten op zich nemen van kregen betere kleding. De vorige win ter kreeg de groep gevangenen, waartoe de bisschop behoorde, voor hel eerst sinds meer dan een jaar ze^). Eens per maand werden tandenborstels en tand pasta verstrekt. Kort voor de vrijlating kregen de gevangenen caviaar en wodka De meeste gevangenen, die Donder- dg door de Noordelijken zjjn overgedra gen. hebben verklaard, dat zij goed be handeld zijn. Een Koreaan zeide echter dat hij was geslagen en dat zijn neus gaten en mond met p;per waren vol gestopt om hem te dwingen de naam van zijn eenheid te noemen. De Amerikaanse senaatscommissie voor toewijzingen heeft haar voorstel tot onderzoek naar communistische wreedheden. waarvan Amerikaanse krijgsgevangenen het slachtoffer zou den zijn geworden, ingetrokken, nadat zii de verzekering had gekregen dat het leger en het departement van buiten landse zaken haast zullen maken met het verzamelen van bewijsmateriaal voor een vervolging wegens oorlogsmis daden. indien bewezen wordt dat er wreedheden zijn begaan. Van de zijde der Noordelijken worden allerlei gruwelen aan de V.N. toegedicht Eisenhower weet niets van vier-inogendheden-eonferentie Op aanval steeds voorbereid zijn President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij niets weet van diplomatieke voelhoorns, onderhandelingen of an dere stappen als voorbereiding tot een bijeenkomst op het hoogste ni veau van dc Westelijke mogendheden met de sovjet-unie. Hy zeide, dat hü van de sovjet leiders nog geen antwoord had ont vangen op zijn rede van vorige weck, waarin hij voorstellen had gedaan om dc meningsverschillen uit de weg te ruimen. Met betrekking tot dc vrede in het Vene Oosten weigerde Elsenhower te spreken over onderwerpen, die op een politieke conferentie na een wapenstil stand in Korea besproken zouden kun nen worden. Volgens Eisenhower kan er geen werkelijke vrede in Korea zyn, los van de andere Aziatische vraag stukken. Op de vraag om commentaar op be richten, dat de communisten wreedheden zouden hebben bedreven tegen geallieer de krijgsgevangenen in Korea, sprak Eisenhower de wens uit, dat zoveel mo gelijk gevangenen uitgewisseld zouden worden, daar er kennelijk iets niet in orde was. De president weigerde zich uit te laten over het offensief van de Vietminh in Laos. Wel zeide hij, dat de ontwikkeling mwkeurig gevolgd wordt. Eisenhower deelde verder mede. dat de door president Truman opgestelde defensiebegroting voor 1953—'54 besnoeid Toen de uitgaten voor de herbewape ning van de Noordatlantische landen in het. algemeen ter sprake werden ge bracht. liet Eisenhower duidelyk blijken, dat hij zeer gekant is tegen pogingen om een datum vast te stellen van een mogelijke vijandelijke aanval als uit gangspunt voor het bepalen van de uitgaven voor de bewapening Het vast stellen van een dergelijke datum was onzinnig, aldus Eisenhower. Eisenhower legde er de nadruk op. da't elk land in de eerste plaats moet zorgen, dat het kan leven. Dit dien den de V. S. steeds voor ogen te houden bij het verzekeren van de be veiliging. Als een land bij het opbou wen van zijn defensie niet zou kunnen leven, zou zyn volk aan de grond zitten. Niemand, die strategisch of tactisch in een defensieve positie verkeert, kon zijn positie baseren op de dag of het uur, waarop een aanval verwacht wordt, ai- dus Eisenhower, die van mening is, dat het noodzakelijk is met de jaren een peil van paraatheid te bereiken. Hij verklaarde echter niet te weten, of deze periode er een van 10 of 20 jaren zou zijn. Doch als iemand probeerde zyn verdediging op te bouwen met het oog op een aanval, die op een zeker ogen blik wordt verwacht, zou hy vastlopen als de aanval niet op dat ogenblik zou plaats hebben. De Nato, aldus Eisen hower, zou haar defensie niet tot een zeker peil kunnen brengen en deze 'daarna kunnen verwaarlozen, omdat er TOets gebeurt. overbevolking en van de rampspoedige gevolgen van de recente overstromin gen, zyn wederom een bewys van de deernis, die Uwe Majesteit steeds ge toond heeft voor hen, die zich buiten Uwe grenzen ln nood bevinden. Ik deel deze bezorgdheid met U". „De regering der Ver. St. is te allen tijde bereid, om opbouwende interna tionale maatregelen in overweging te nemen, teneinde het vraagstuk, dat zo medelevend in Uw brief is beschreven, te verlichten". De president zegt, dat de huidige pogingen, om uitgewekenen zich we der te laten vestigen, hetzij door inte gratie in het land waar zij zich bevin den, hetzy door migratie, krachtiger moeten worden. „Ik ben er dan ook van overtuigd, dat de vrije wereld de uitdaging zal aannemen, die het vluchtelingenvraag stuk vormt, niet slechts, omdat de vluchtelingen menselyke wezens zyn wier waardigheid en zelfrespect op het spel staan, doch omdat zij tezamen met ons hun aandeel wensen te nemen In het bereiken van vrede en orde in de wereld". Reuter tekent hierbij aan. dat het publiceren van de brief aan Koningin Juliana volgt op de bekendmaking van het besluit, om het congres te verzoe ken ln de volgende twee jaar 240 000 ext; a-immigranten uit de landen ach ter het „IJzeren Gordijn" tot de Ver. Staten toe te laten. Zoals gemeld, overhandigde Prins Bernhard de brief van Koningin Ju liana aan de president tydens zyn jong ste bezoek aan de Ver. Staten. f 107 millioen in Rampenfonds Bij het Nationale Rampenfonds was tot gistermiddag een bedrag binnenge komen van 107 millioen gulden. Een stijging sinds eergisteren van f. 100.000. De zes Britse burgers en een Ier. die gedurende drie jaar in Noord Korea geïnterneerd zijn geweest, arriveerden gisteren per vliegtuig op het Abmgdon vliegveld in Berkshire. Onder hen bevonden zich een mis sionaris en de Britse gezant te Seoul, die zich in deze stad bevond, toen dc Noordelijken haar verover den. Hen wachlte een warme be groeting op het vliegveld.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1