MOUNT EVEREST 's WERELDS hoogste top, 70 meter gestegen nederland Vrouw parlement AVONTUUR OF PAPPOT w; N" WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 11 APRIL 1953 - Pagina 3 BERGEN STIJGEN EN DALEN Het Vaderland kan voorlopig nog rustig zijn! MAAR TOEKOMSTIG IS BERGLAND! Trots en ongenaakbaar heeft Mount Everest tot dusver alle pogingen van de mens om zijn top te bereiken, getrotseerd. Koel en blank rijst zijn piek ten hemel. Als het ware om zich te onttrekken aan bezoedelende mensenvoeten en -handen verhief zich Mount Everest kort geleden nog meer boven het aardoppervlak. Zeven tig meter hoger geworden, stelden geleerden in 1950 vast. Hoe kwam dit? Welke krachten waren het. die deze verheffingvan Mount Everest veroorzaakten? Het doel schijnt nabij, maar blijkt onbereikbaar geleerd woord orogenese gebergtevor ming». De Himalaya strekt zich uit over een afstand van 2200 km en heeft een breedte van circa 200 km Sedert eeuwen is daar een gebiedsstrook ter lengte van de afstand Madrld-War- schau in beweging, zodat het aspect van die streek grondige wijzigingen onderging. Tienduizenden jaren gele den een klein deel van de honder den millioenen Jaren oude geschiedenis der aarde! was het Himalaya-ge- bergte zó laag. dat rivieren er dwais overheen stroomden, hetgeen is af te leiden uit de huidige en de vroegere loop van de grote Voor-Indische rivie ren Indus en Brahmaputra Langzaam en geleidelijk rees het gebergte om hoog, doch soms werd die geleidelijk heid door catastrofale voorvallen on derbroken De jongste aardbeving in Noord-India was zulk een catastrofaal gebeuren, een begeleidend verschijnsel van de stijging der Himalaya. Span ningen. waarvan wij ons op aarde geen voorstelling kunnen vormen, zijn in het Himalay a-gebied werkelijkheid onder het aardoppervlak. Die spannin gen hebben aardbevingen en bcre- plooiingen tot gevolg, die voor mens. dier en plant als regel noodlottig zijn. Het is niet overdreven, het aantal mensen, dat in de loop der tijden ten offer viel aan de gebergtevor- mende krachten in het Himalava- gebled. te stellen op 1.500.00(1. En dan brengt men nog niet eer.s in rekening de gevolgen van het feit. dat het Centraal-Aziatlsche hoogland van Tibet een vruchtbaar gebied, toen de Himalaya nog laag was en wel dank zij de mocssonwind^ndoor de stijging der Himalaya verdorde, omdat de vochtige, regen-brengende winden niet langer over de hoger geworden toppen en kammen tot boven Tibet konden doordringen. ..Bergen worden duur betaald", al dus kan men met een variant op een bekend woord van Heyermans het nrogenetisch gebeuren kenschet sen. Iloe duur. dat ziet men in. als men weet. dat alleen door aardbevin gen in de laatste vijf eeuwen circa 15.000.000 mensen het leven verlorpn hebben, ook al zijn dan niet alle aardbevingen het gevolg van oroge- netische krachten. Dit was het basiskamp van de Britse expeditie in 1951 op de Rongbuk- Gletsjer. Van hier uit werden diverse aanvallen gedaan op de grootmacht der Natuur. Tevergeefs! De Mount- Everest gaf zyn tóp-geheimen" niet P"is EN Dat het controleren van een regering al lang niet meer uitsluitend een taak is voor mannen, leert ons een rapport van de secretaris-generaal der V.N. aan de V.N.-commissie voor de rechtstoestand van de vrouw, die momenteel in New York bijeen is en waarin Mej. Mr A. E. Ribbius Peletier voor Nederland zitting heeft. In dit rapport is een lijst opgenomen van landen, waar vrouwen zitting hebben in het parlement. Zoals bekend hebben in Nederland 8 vrouwen zitting in de Tweede Kamer tegen slechts één vrouweli|le afgevaardigde aan de overzijde van het Binnenhof in de Eerste Kamer. Relatief genomen is dit aantal vrij hoog. In Frankrijk werden slechts 22 vrouwelijke afge vaardigden gekozen op een totaal van 627 en 8 vrouwelijke Senatoren op een totaal van 320. In de jWestduitse Bondsdag van 409 leden worden 31 vrouwen geteld. In de Italiaanse Kamer van afgevaar digden zijn 39 vrouwen op een totaal van 547, terwijl in de Italiaanse Senaat van de 244 Senatoren slechts 4 leden van het zwakke geslacht zijn. Het Britse Lager huis telt slechts 17 vrouwen op 625 afgevaardigden. In Zuid-Slavië hebben 32 vrouwen zitting in de federale 'volksvergadering. In Letijns-Amerika hebben vrouwen in zeven landen zitting in het parlement, namelijk in Argentinië, Chili, Cuba, de Dominicaanse republiek, Panama, Uruguay en Venezuela. Ook in de.Verenigde Staten, Australië. Nieuw-Zeeland, Canada, India, de Philippijnen en Israël zijn vrouwelijke afgevaardiqden en/of Senatoren. Het Amerikaanse Congres van 531 leden telt 10 vrouwelijke afgevaardigden en één vrouwelijke Senator. In Israël hebben drie vrouwen zitting in de Knesseth. En in India zijn 19 van de 496 afgevaardigden in het Lagerhuis van het vrouwelijk geslacht. Wie had dit 50 jaar geleden durven voorspellen zonder angst te worden uitge lachen JONG ztjn. het leven nog vóór Je Je te hebben, de wereld in te kunnen trekken: wie van ons ouderen wil er van tijd tot ttjd niet naar terug? De Jeugd smacht naar 't avon tuur, naar verre, vreemde landen, naar mogelijkheden om alle over tollige energie kwijt te raken. Ze denkt zo tussen de bedrijven door. dat het goud en de baantjes op 1000 kilometer afstand opgeschept liggen. Wij kunnen nu wel bedachtzaam en door de ervaring getraind zeg gen „Zo ls 't niet", maar dat ls praten in de wind- de jongens wil len er op vilt en daarmee basta! tAT mi) betreft: lk heb altijd drie hartewensen gehad. De eerste was om nog eens de Hollandse vlag op de Noordpool te planten en er zo mogelijk de tragische overblijfselen van di verse voorgangers te vinden, de tweede om de hoogste top van de Himalaja te bereiken en de derde om de geheimzinnige binnenlanden te doordringen en er de mysteries van de kloosters te leren kennen. Het is er helaas nooit van geko men Eerliikheidshalve moet echter ge zegd. dat In mijn Jeugd het onder werp „er-op-uit-trekken" lang niet zoveel ter sprake kwam als tegen woordig. nu er zoveel over emigra tie gebabbeld wordt. Ook de dwingende noodzaak ertoe was toen zeker niet zó groot. tü BEKIJK ik dit symbolische I plaatje en zie de gespannen- heid. waarmee deze twee voortvarende wildebrassen van ach ter hun gevangenistralies naar het schip turen, dat onder stoom ligt om naar de kusten van Amerika. Afrika. Indonesië of het onbekende eilar.d onzer dromen te varen. Ik voel me nog niet te oud, om zélf graag mee op stap te gaan. hoewel ik héél goed weet. dat ook daar de dagellikse zorgen op den duur precies dezelfde zyn. of je moest bij toeval in een land dui ken, waar de zegeningen ener gedi rigeerde beschaving met haar zond vloed van papieren paperassen niet zijn doorgedrongen. DEZE Jongens zijn nog niet zo w'vJs. dat ze dóóraan denken. Ze zien voor hun geestesoog alleen maar de wilde Indiaan, de gebaarde Gouddelver, de vurige cowboy, de voor niets en niemand terugdeinzende pionier, die een land vol verborgen schatten ontdekt. Ze zijn even naar de ka gefietst om een glimp op te vangen van het enorme zeekasteel, dat al zoveel duizenden naar een andere kant van de aardbol bracht. Waar Je niets met vorm- en beredeneersom- men meer te maken hebt of met algebraïsche formules, waar geen kip uit wijs kan worden, als je er geen speciale knobbel voor hebt. En waar ze 't nut niet van kun nen inzien, evenmin als ik dat ooit gedaan heb. Hoe onpaedagogisch. om zó iets te zeggen, goede onderwijzer, zaliger nagedachtenis. Ik wéét 't en beken nederig m'n schuld STRAKS gaan ze naar huis. maar ze roken één moment de lucht van zee en wier. ze zagen de wuivende palmen, ze voelden de ijzige Poolwlnd of de verzengende hitte van de Sahara. Hun fantasie nam een wijde vlucht o! héél kort maar en toen bedachten ze zich met schrik, dat Moeder al lang klaar zat met de soep en de bruine bonen Die goede moeder wist wel, dat haar Jongens honger zouden heb ben na hun lichamelijke en geeste lijke omzwervingen. Ze deed er nog een lekkere pan- nekoek bU met strooo nog wel' pn ook die smaakte bést Waar krijg ie die beter dan thuis? En Ie hoeft er niet eens voor te ploeteren Zó kwaad is die Hollandse pappot waaratje toch ook niet! FANTASIO. Voorlopig hier nog veilig Moeten wij in Nederland ook rekenen met orogenetische catastrophen' Voor zover hierop een stellig entwoord te geven is. moet dit luiden: Voorlopig niet. maar op de lange duur wel. Im mers. het proces der orogenese vol trekt zich. globaal, in drie" phasen. T)e eerste phase begint met het wegzinken van een gebied ais regel lol beneden de zeespiegel. Zo'n kom of eeosynclinale wordt dan door de rivieren en de zee gevuld met sedi menten of afzettingsgesteenten. In dit stadium bevindt Nederland zich thans <en als wU hier thans schrijven, bedenke men, dat het proces der orogenese zich over tientallen eeuwen uitstrekt! In de volgende phase zullen die nu horizontaal liggende afzettingsgesteen ten geplooid en opgeheven worden, hetgeen gepaard gaat met aardbevin gen en aardverschuivingen, zoals die betrekkelijk kort geleden in het Hima- laya-gebied optraden. Komt Nederland In die phase en naar de berekening van geologen en geomorphologen zal dat nog wel enige tienduizenden jaren op zich laten wachten, al zijn .verrassingen" niet uitgesloten! dan breekt een periode van catastrofen aan voor een deel der wereld en zullen de ..Lage landen bij de Zeeworden tot „Hoge Landen ver van de Zee". Is hier zo'n bergland ontstaan, dan begint de derde phase, waarin water, weer en wind de bergen afslijpen en verpulveren, terwijl de rivieren dan slik puin. zand en grint in een nieuwe syn- clinale zullen deponeren In die derde phase bevinden zich nu de Europese Alpengebieden In het kader der oro genese maakt Nederland dus nu phase I door. de Himalaya phase II en do Alpen phase III. Hoe de orogenetische krachten ontstaan, is nog steeds een punt van discussie in de geleerde wereld. Tal van theorieen zijn reeds uitgedacht, maar een algemeen als juist erkende oplos sing is nog niet gevonden. Zeker is evenwel, dót er orogenetische krachten ook in onze tijd werkzaam zijn. De Jongste, vrijwel plotselinge ver hoging van 's werelds hoogste berg. Mount Everest bewijst heten stemt tot nadenken, want zij leerde ons eens temeer, dat alle mensen werk. ja. alle aardse verschijnselen tijdelijk zijn. en afhankelijk van na tuurkrachten. die de Mens ook in het Atoomtijdperk nog maar nauwelijks begrijpt, laat staan, dat hij ze zou beheersen. top ter wereld (niet ver van de Mount Everest gelegen» bekend is onder de zeer korte naam „K. 2". Bijna 9000 meter hoog Zoals gezegd, tot voor betrekkelijk korte tijd stond de hoogte uin Mount Everest te boek als ruim 8815 meter (29.002 voet). In 1950 brachten aardbevingen, aan de dag. dat Mount Everest „gestegen" was en dat hij nu een hoogte heeft van ruim 8910 meter. Een stijging dus van een nieuwe metingen, gedaan na zware kjeine 70 meter! Andere bergen in die streek, die vroeger een paar dui zend meter hoog waren, bleken na de aardbevingen „spoorloos" te zijn verdwenen. Wat zich daar diep onder het aard oppervlak onder de Himalaya afspeelde en nog steeds afspeelt, heet met een Bar en koud verheffen zich in de grensgebieden van India en het troosteloze land Tibet de bergketenen der Himalaya, van het „Huis der Eeuwige Sneeuw". Groots en rauw is het landschap daar. Als massale kolossen met witte kappen op staan er de bergen: Dreigend, onherbergzaam, vijandig. Paul Brunton, de vermaarde „Kluizenaar der Himalaya", kenschetste dat reusachtige gebergte goed, toen hij vaststelde, dat de goden zich aan schoonheid bedronken moeten hebben, alvorens tot de schepping van de woeste Himalaya te zijn overgegaan. 's-Werelds hoogste berg, de Mount Everest, wijst daar, in de Himalaya, met zijn besneeuwde top naar de hemel. Tal van expedities werden uitgerust om die top te bereiken, maar Mount Everest tartte de Mens en schudde zijn beklimmers wrevelig af. Toch is de Mens reeds langer dan een eeuw bezig om Mount Everest te veroveren. De eerste pogingen tot meting en bepaling van zijn hoogte vonden plaats in 1849. In 1851 was men zover gevorderd, dat men wist: MOUNT EVEREST IS DE HOOGSTE TOP OP AARDE. In 1865 bepaalde men zijn hoogte op ruim 8845 meter. En zo bleef het tot 1950. Brits Landmeter was naamgever Eerst iets over de naam Mount Eve rest. In 1850 wist men nog niet, dat een der Himalaya-bergtoppen de hoog ste op aarde zou zijn. Aan Mount Everest dacht niemand. Algemeen hielden deskundigen de top Kantsjen- junga voor de hoogste in die streek. Namen gaf men de Hymalaya-toppen aanvankelijk niet. Een aanduiding met Romeinse cijfers was voldoende. Mount Everest stond geboekt als „Top XV" Later wilde men die toppen der Himalaya de namen geven, die de in heemse bevolking voor hen had be dacht. doch „Top XV" werd genoemd naar Sir George Everest, die als land meter tot 1843 in India werkzaam was geweest. Tot in het begin onzer eeuw stond, ook in Europa, Mount Everest op knarten vaak aangegeven met de (Indiase» naam Gauri Shankar In 1904 evenwel ontdekte kapitein Wood, dat Gauri Shankar een andere en la gere berg is dan Mount Everest. Een Indiase naam bestaat dus voor Mount Everest niet. De laatste jaren heeft men echter ontdekt, dat ae Ti- betanen wel een aantal namen kennen voor 's werelds hoogste berg, bij voor beeld Tsjomo Kankar. Tsjomo Lungma en vooral „Mi-ti-gu-ti Tsja-pu Long- nga". Die laatste Tibetaanse naam is Interessant, immers hij betekent vrij vertaald»„Wie in de buurt is. kan zijn top niet zien,'* maar je kunt hem (wel) uit negen richtingen zien, en een vogel, die zo hoog vliegt als de top, wordt blind". Die Tibetaanse naam is wel erg lang, vooral als men weet, dat de op één na hoogste berg

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 7