LEIDSCH DAGBLA Reeks besprekingen op komst 92ste Jaargang MAANDAG 23 MAART 1953 No. 27871 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Frankrijk verwacht Engels gebaar (Van onze Parüse correspondent) Gisteren zün de Engelse ministers van buitenlandse zaken en van financiën. Eden en Butler, in de Franse hoofdstad gearriveerd. Er staat een nieuwe ministerconferen tie van de Europese organisatie voor economische samenwerking tOEES) in het Chateau de la Muette od het pro gramma. die door Eden zal worden ge presideerd. en voorts zullen er nog be sprekingen met de Franse regering worden gevoerd. De Britse regeringsleden zullen daar- bu hun Franse collega verslag uitbren gen van hun recente bevindingen In Washington, waarheen deze week ook premier Mayer, vergezeld van een drie tal ministers, vertrekken zal. Zo zullen de Franse staatslieden vast enigszins kunnen wprden voorbereid op het poli tieke klimaat dat momenteel in Was hington heerst. Die inlichtingen waren al toegezegd, toen vorige maand Mayer en Bidau'.t Londen bezochten: een belofte, die men wel het enige positieve resultaat van die reis mocht noemen, welke van Franse zijde niettemin in het teken van een herboren entente cordiale was geplaatst. Wil men de geruchten geloven, die de laatste dagen van Londen uit naar Pa rijs zijn overgewaaid, dan zouden de Britten nu iets scheutiger uit de hoek willen komen en althans bereid zijn to'. een .,symool»sch gebaar". De Frans -n hopen nog altijd, dat Londen inzake het. Europese leger het laatste woord nog niet gesproken heeft, maar waarschijn lijker is toch wel dat die aangekondigde geste vooral op economisch gebied zal worden gedaan De OEES, die zo niet bil de dag, dan toch bij het jaar leeft, moet nu opnieuw een beslissing nemen over het voortbe staan van de Europese Betalings Unie en naar verluidt zou Engeland, zii het met enige voorbehoudt, wel weer een nieuw contract aan willen gaan. En ten slotte is het evenmin uitgesloten, dat Engeland ziin zeer scherpe importbeper kingen eindelijk enigszins zal willen ver zachten. een concessie, waarvan speciaal Frankrijk en Italië de vruchten zullen plukken. a De Franse premier Mayer heeft bil het leggen van de eerste steen van een stuw dam in de Home verklaard, dat Frank rijk bereid is bil te dragen in de opbouw van een Verenigd Europa, mits zijn po sitie als wereldmogendheid en zijn ver antwoordelijkheid jegens de overzeese gebiedsdelen worden erkend. Mayer zei voorts: „Frankrijk moet In West-Europa de chauffeur zijn. die nooit moet aarzelen en zyn ogen op de weg gericht moet houden. Meer dan ooit voe len wij dat Frankryks kracht en vast beradenheid noodzakelijke bijdragen zijn tot de wereldvrede." De nationale raad van de Franse so cialistische partij heeft een resolutie aangenomen waarin met betrekking tot de Europese Defensie Gemeenschap wordt verklaard dat het Franse besluit genomen moet worden, „in overeenstem ming met de grondwet, door de Natio nale Vertegenwoordiging". Wanneer men zijn toevlucht zou nemen tot een buitengewone procedure ib.v. een refe- GROTE RAZZIA IN KENYA Honderden militairen en politieman nen met pantserwagens hebben een In val gedaan in de inheemsenwilk van Nairobi (Kenya) en meer dan 2.500 Ki- koejoe's en leden van de Emboestam gearresteerd De operatie duurde de ge hele dag. Alle Kikoejoe's en Emboes zander vergunningen om hun reservaten te verlaten .werden aangehouden. Vele arrestanten werden naar politiekampen ln hun reservaten gebracht. De laatste weken zijn talrijke moor den. overvallen en berovingen in de wijk Poemwani gepleegd. In andere delen van Kenya zijn ln het afgelopen weekeinde drie Kikoejoe's vermoord. Zeven opstandelingen werden door veiligheidstroepen gedood. Gisteren ziin 2000 Japanners uit com munistisch China in de West Japanse haven Maizoeroe aangekomen Zii ma ken deel uit van de ongeveer dertig dui zend Japanners, die zich na d» tweede wereldoor'og nog in China bevonden en die het tot nu toe onmogelijk was ge maakt. naar hun vaderland terug te ke ren De 28 000 anderen worden in de ko mende maanden in Japan verwacht. Weerrapporten Helsinki Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Bordeaux Nice Warschau Berlitn Frankfort München Zurich Wenen nevel geheel b mist onbewolkt half bew. nevel nevel onbewolkt mist onbewolkt windstil 3 0.1 nno 2 3" windstil 1 windstil 1 windstil 1 WEERBERICHT Opnieuw misf De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist of laaghangende bewolking, maar later op de dag hoofdzakelijk in het Zuiden van het land kans op enkele opklaringen. Weinig wind. maar langs de Waddenkust later matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur). 24 MAART. Zon op: 6.34 uur: onder: 19 00 uur Maan op: 12.32 uur; onder: 428 uur Hoogwater te Katwijk te 10 54 u (Doodtij Dit nummer bestaat uit 10 pagina's rendum) zou zulks slechts het streven van „de tegenstanders van het republi keinse regiem" begunstigen. Jacques Soustelle. een der leiders var de Gaullistisch fractie in de Franse Na tionale Vergadering, heeft zich echter Zaterdag te Lion met klem uitgesproken voor het houden van een referendum Over de kwestie der ratificatie van het verdrag inzake de Europese verdedi gingsgemeenschap. „Wij zullen tot de Europese Defensie Gemeenschap toetreden." aldus heeft de Belgische premier, van Houtte. op een congres van de Christelijke Volkspartij verklaard. De Europese samenwerking is thans noodzaak. Daarom moeten wij onze mi litaire inspanningen met die van onze bondgenoten in overeenstemming bren gen." Zapotocky president van Tsjeclio- Slowakije Siroky opvolger als premier Antonin Zapotocky, de huidige pre mier van Tsjecho-Slowakije, is door de Nationale Vergadering met alge mene stemmen tot president gekozen. Hij volgt president Clement Gotl- wald op, die 14 Maart overleed. Na de verziezing werd het Tsjecho- slowaakse en het Sovjet-Russische volks lied gespeeld. De nieuwe president legde onmiddellijk de eed af en begaf zich naar het presidentiële verblijf in het Hradcin, waar hij gelukgewenst werd door het corps-diplomati'que. De vlug werd in top gehesen. Zajootocky sprak van het balkon van het kasteel te Praag tot een menigte van duizenden. De president beloofde nooit te zullen vergeten dat hij uit de werkende klasse afkomstig is. Evenmin zou hü het doel van president Gottwald „om de republiek tot een paradijs te maken" vergeten. Hij zeide: „Voor dit doel alleen zal ik werken met al mUn kracht, maar om dat de wil van één man niet alles kan bereiken, vertrouw ik op uw hulp". Zapotocky verklaarde in een toespraak tot de leden van het diplomatieke corps, tijdens een receptie In het kasteel van Praag, dat de onwankelbare basis van de Tsjechoslowaakse buitenlandse poli tiek de wil tot verdediging van de vrede blijft, alsmede vreedzame samenwerking met alle volken. Antonin Zajaotocky is even als de verleden president Gottwald een van de oprichters van de Tsjechoslowaakse communistische partij. In Juni 1948 werd hij premier, toen zijn voorganger, Gottwald. dr Sduard Benesj als presi dent opvolgde na d:ens aftreden. Hij speelde een voorname rol in de crisis van Februari 1948. toen de communisten de volledige macht in handen namen. Zapotocky was toen voorstander van de éèn-partüenhjst bij de verkiezingen. Zapotocky De vader van de nieuwe president, die thans de leeftijd van 68 jaar heeft be reikt. was een van de oprichters van de Tsjechoslowaakse sociaal-democratische partij (1878). Reeds op jeugdige leeftijd werd Antonin een vooraanstaand lid van het propagandacomité van deze partij. Hü begon reeds voor de eerste wereldoorlog zijn loopbaan als vakver enigingsleider Zapotocky woonde in Moskou het eerste congres van de Komintern bij. In December 1920 werd hi) in Praag gear resteerd als voorzitter van het revolu- tionnalre comité. HU verkreeg zUn vry- heid echter weer spoedig door amnestie. In 1922 was hU lid van het centrale comité van de communistische partU, die gevormd was als splintergroep van de sociaal-democratische party en in Maart 1922 werd hij secretaris-generaal In 1925 kreeg hU een zetel in de Na tionale Vergadering. Toen de Duitsers Tsjecho-Slowakye bezetten (1938) kreeg hu opdracht van zUn party om het land te verlaten. Bij het ovcrschryden van de grens werd hy echter gearresteerd en hy bracht de verder oorlogsjaren in Duitse kampen door. In 1945 werd hU door de Sovjet-troepen bevrijd. De ambtsperiode van Zapotocky is niet onbewogen geweest: het land be reikte zyn productiedoel niet en er had een zuivering plats van vooraanstaande functionarissen, waarbit Siansky. gewe zen secretaris-generaal van de commu nistische party. Clementls, gewezen mi nister van buitenlandse zaken, en ne gen anderen, gevonnist werden, beschul digd van samenzwering tegen het re giem. SIROKY PREMIER. Siroky is benoemd tot eerste minis ter van Tsjecho-Slowakye. Vliem Siroky was vice-premier. In 1950 volgde hy de later terechtgestelde Clementis als minister v. buitenlandse zaken op. Hij vervulde deze functie tot Februari van dit jaar. Siroky werd in 1902 in Slowakije ge boren als zoon van een spoorwegarbei der. Tot 1935 bekleedde Siroky slechts een lage post In de communistische par ty Toén werd hy verkozen tot commu nistisch parlementslid. Na de overeenkomst van München van 1938 begaf hy zich via Parijs naar Moskou. In 1944 keerde hij heimelijk naar Slowakye terug, waar hij verzets groepen organiseerde. Hij we'd gearres teerd maar wist te ontsnapjoen. In 1945 werd hij benoemd tot plaats vervangend eerste minister en in liet daaropvolgend jaar tot lid van het Slo waakse presidium en voorzitter van de communistische partij in Slowakije Siroky is de tweede Slowaak. d e de post van eerste minister van Tsjecho- Slowakije ten deel is gevallen. De eerste was dr Hodza, die premier was ten tijde van de conferentie van München in Oostenrijk in regerings-crisis FIGL STAAKT POGINGEN. Oostenrijks waarnemende kanselier Figl, die tot de conservatieve Volksjsar- ty behoort, heeft zUn pogingen tot vor ming van een coalitieregering opgegeven en zijn mandaat aan president Koerner teruggegeven. F:gl kreeg zijn opdracht op 27 Fe bruari, na,de verkiezingen van 22 Febr. Waarnemers verwachten, dat presi dent Koerner thans de voorzitter van de socialistische partij, Adolf Schaerf. met de vorming van een nieuw kabinet zal belasten. Indien ook Schaerf geen regering zou kunnen samenstellen, zou den waarschijnlijk in Juni nieuwe ver kiezingen worden gehouden. De moeilijkheden ontstonden toen de Volks party weigerde de oude coalitie van de Volkspartij en de socialisten, die sinds het einde van de oorlog aan het bewind is geweest, te laten voortbe staan. De Volkspartij eiste deelneming vdn de Bond van Onafhankeiyken aan de Regering. Dit werd door de socialis ten geweigerd. President Koerner was eveneens tegen de eis van de Volkspar tij en verklaarde, dat de Bond in het buitenland als „fascistisch" werd be schouwd. Deelneming van de Bond aan ie regering zou derhalve door de vier bezet ti ngsmogendheden met goedge keurd worden. In kringen van de Volksparty is ver klaard, dat men gerechtvaardigde hoop heeft, dat president Koerner de Volks- par'ii nog een kans zal geven en de voorzitter van de party, Raab. zal ver zoeken. een kabinet samen te stellen. Radio Ankara meldt, dat z:ch in het gebied der Dardanellen aardschokken blijven voordcen. Duizenden daklozen brengen de ijskcude nachten ln tenten en lil snel in elkander gezette hutten door. In Jenice, aan de Zee van Marmora, één der door het Turkse staatshoofd bezochte plaatsen, zyn 188 ïyken ge- borcen. Geheel Turkije doet mede aan de hulpverlening aan de geteisterde ge bieden. RIIMOER IN ITALIAANSE SENAAT. Zaterdag heeft de Italiaanse Senaat een rumoerige vergadering gehad Com munistische senators en medestanders trappelden een uur lang met hun voe ten en sloegen op de tafels Zu willen voorkomen, dat gestemd wordt over de euwe wet op de verkiezingen De com- unisten hopen de goedkeuring van de et zo te vertragen, dat zij te laat komt voor de algemene verkiezingen. De zitting is verdaagd. Maarschalk Tito vaart huiswaarts Zeer enthousiaste dank Maarschalk Tito, de president van Joego-Slavië, is Zaterdag uit Londen vertrokken. Hy stapte aan de landingssteiger bij het parlementsgebouw in een sloep en voer naar zyn schip, de „Galeb". dat bij Greenwich in de Theems voor an ker lag. Tito werd uitgeleide gedaan door de Britse minister van buitenlandse zaken. Anthony Eden. j zün vertrek zei Tito meer dan ooit er van overtuigd te zijn, dat samenwer king tussen Joego-Slavië en Engeland beide volken ten goede zou komen en zou bydragen tot de handhaving van de vrede in Europa. Zich tot minister Eden richtend ze.de Tito: „Ik hoop u weer in Joego-Slavië te ontmoeten". De maarschalk heeft telegrammen ge stuurd aan premier Ohurchill en aan Koningin Elizabeth. In het telegram aan Churchill zegt de maarschalk: „Het was mü werkeluk een groot genoegen u weer te ontmoe- en het rechtstreeks contact te her- iwen dat wy als wapenbroeders in de laatete oorlog hadden. Het grote suc- van onze besprekingen, die in een vriendschappeiyke sfeer zün gevoerd, kon vooral worden bereikt, dank zy uw begrip van de huidige internationale toestand. Ik stel met genoegen vast. dat de banden tussen onze landen duur zaam zyn en dat wy schouder aan schouder staan by de verdediging van de vrede". In het telegram aan Koningin Eliza beth dankt Tito voor de genoten gast- vritheid. De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken PopowitsJ heeft een danktelegram aan Eden gezonden. Narriman naar Egypte De Egyptische legatie te Bern heeft ex-koningin Narriman thans toestem ming gegeven naar Cairo te vertrekken. Prinses Narriman is daarop gister avond met haar moeder met een vlieg tuig uit Geneve naar Egypte vertrok ken. waar zij onmiddeliyk een echt scheidingsprocedure tegen haar echtge noot. ex-koning Faroefc, wil beginnen. Naar verluidt zal prinses Narriman ook, met medewerking van de Egypti sche regering, stappen doen cm haar zoon. koning Foead n. weer onder haer hoede te krugen. Deze bevindt z:ch thans by zyn vader ln Rome. Vele familieleden waren by aankomst aanwezig. HOFFMAN OVER 'T SAARGEBIED. Hoffmann, eerste minister van het Saargebied. heeft verklaard, dat zyn re gering nog steeds streeft naar een op lossing van het Saargeschil met West- Duitsland door middel van een ..Euro pees statuut" voor het Saargebied. De bevolking van Saarland had in de verkiezingen van November van het vo rig jaar het verlangen naar een derge lijke oplossing duidelijk uitgesproken. Indien West-Duitsiand alle vooroorde len en nationaal voorbehoud zou laten varen en rechtstreekse onderhandelin gen met Saarland zou beginnen, zou een oplossing spoedig gevonden worden. Hoffmann sprak er zijn teleurstelling over uit. dat de constitutionele commis sie van de assemmblee ad hoe slechts een gedeelteiyke oplossing had gevon den voor de opneming van het Saarge bied ln de Europese gemeenschap. Er waren slechts twee mogelijkheden, al dus Hoffmann: „of wu worden volwaar dig lid van de gemeenschap of wij biy- ven er buiten, wy zijn geen tweede rangs Eurojaeanen". Hoffmann verklaarde zich tevreden over de onderhandelingen te Parijs met betrekking tot de Frans-Saarlandse con ventie. De tot dusver bereikte resultaten waarborgen reeds een zeer grote mute van souvereinlteit voor het Saareebied De Saarland se premier is herkozen tot voorzitter van de Chnsteiyke Volks party met 504 tegen 2 stemmen bij zes onthoudingen. Ongelofelijkmaar uit deze ruïne kwamen drie mensen gekro pen die slechts licht gewond waren. Het ongeluk gebeurde Zaterdag middag ter hoogte van de Lisser- weg op de Rijksweg Den Haag Amsterdam. Stakingen in België Ongeveer 6 000 arbeiders op scheeps werven zijn Zaterdag in staking gegaan uit protest tegen de wijzigingen, die de Belgische regering in dc wetgeving in zake de sociale zekerheid heeft aan gebracht. In sommige delen van het land bra ken stakingen uit in kolenmijnen en fabrieken. In enige andere fabrieken deelden de arbeiders mee, dat zij heden in slaking zouden gaan Het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft de staking uitgeroepen, nadat be sprekingen tussen socialisten en rege ringsvertegenwoordigers over de socia le zekerheid mislukt waren. CRITIEK VAN RUSSISCH VAKBONDSORGAAN. Het orgaan van het centrale comité von de Sovjetrussische vakbeweging heeft „ernstige fouten" van plaatselijke functionarissen van de vakbeweging veroordeeld. Het blad spoort de leden aan tot ultrst waakzaamheid tegen „vuandeiyke indringers". f 84,2 millioen voor Nationaal Rampenfonds Tot Zaterdagavond is by het Na tionale Rampenfonds in totaal f. 84.2 millioen binnengekomen. Sinds Vrijdagavond is er dus f. 400.000.bijgekomen. !llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||tlimi ARRESTATIES IN HONGARIJE. Het Hongaarse communistische party blad „Szatwd Nep" meldt, dat dr Imre Zador. hoofd van het Hongaarse staats- zlekenhuis te Koetvoegyioet, is gearres teerd wegens het overbrengen van j>ar- tygeheimen aan twee directeuren van het ziekenhuis. Deze geheimen waren dr Zador meegedeeld door een patiënt naar men gelooft een hoge communisti sche partijfunctionaris. Dr Zador zou hem middelen hebben toegediend Het blad schryft. dat de twee direc teuren eveneens verantwoordelijk zijn voor het gebeurde. Zy zün onmiddeliyk geschorst. Volgens in Wenen ontvangenberich- ten uit Boedapest zou Zador een Jood zyn en zou het waarschyniyk zyn. dat ook de beide directeuren van Joodse af komst zün. Sedert enige dagen hebben zich onge regeldheden voorgedaan in een tucht school voor meisjes te Santa Rose In de Amerikaanse staat Callfornlë. Donderdag kwamen vyftien meisjes in opstand om te trachten uit te bre ken. Na een handgemeen van enkele uren werden zij gevangen genomen. Vrüdag slaagden de vijftien meisjes erin uit de gevangenis-afdeling van de school te ontsnappen, zy gooiden runen in en wapenden zich met glassplinters, Andere meisjes deden in kleine groep jes ïxigingen te ontkomen, maar zij wer den alle gegrepen. De politie sloot hem in in een omheinde ruimte. Tegen de avond waren veertig in verzekerde be waring. De volgende dag zwierven nog ruim 160 meisjes, gewapend met glasscherven en messen, door de gebouwen en over het terrein van de inrichting De politie heeft de inrichting omsingeld Troepen werden ln gereedheid gehouden om in geval van nood op te treden. De ongeregeldheden zijn Zaterdag geëindigd Men werd de toestand mees ter. doordat men de meisjes, die de aanstlchtsters waren, isoleerde en de andere naar een in de nabijheid gele gen staatsziekenhuls overbracht. Generaal van Fleet noemt Korea een nationaal schandaal Te weinig munitie Opdat het publiek de gehele geschie- denii zou weien heelt oj Amerikaanse senaatscommissie voor ae strudkrachten een deel van het getuigenis van gene raal James van Fleet gepubliceerd, dat deze eeraer in de maand voor deze com missie heeft afge.egd. Generaal van Fleet, gewezen com mandant van het Amerikaanse achtste leger ai Korea, zei dat hu od zeker ogen blik de kanonniers moest bevelen het schieten te staken, omdat de voorraden munitie uitgeput raakten. In Mei 1951 waren de ops agp.aatsen van de artil lerie in Korea leez.zei hü- Ook daarna was er steeds een critiek tekort aan mu nitie b'.yven bestaan Naar de generaal vernomen had. was de toestand echter na zyn vertrek uit Korea (vorige maand) beter geworden. De generaal zei ook dat hy het met zijn superieuren niet eens was over de hoeveelheid munitie, die moest worden verschoten en over de taak van het le ger in Korea. Generaal Law-ton Collins, de stafchef voor het leger, verklaarde voor de com missie. dat er. voor het volgen van de huidige tactiek, genoeg munitie in Korea was om de beperkte taak van het leger uit te voeren Hij zei. dat de taak van het ieger door politiek en diplomatie werd gedicteerd en niet door de mili taire eisen. Generaal Coil ins zei: „naar mün oor deel beschikken de troepen over genoeg munitie om onze manschappen te be schermen. onverschillig of zü worden aangevallen of niet, en om die operaties uit te voeren, waartoe de legercomman dant gemachtigd is. Hu gaf toe. dat er fouten waren ge maakt. maar deze waren een gevo'.g van het feit dat er „een oor.og in vredestijd" werd gestreden. Robert Johnson, onderminister van de fensie zei. dat de staalstak.ng de produc tie van munitie ongunstig had beinvloed en dat het moeilijk was geweest arbei ders aan te werven voor vergroting van de Droductie. Johnson heeft ook verklaard, dat de productie groter werd De productie ln Juni zou bilna drie keer groter zün dan het huidige verbruik in Korea. Generaal van Fleet verk'aarde nog: li De Amerikaanse troepen „moeten in moeilykheden zijn" .voordat zii ge bruik kunnen maken van hun zware wa pens en zelfs dan was de munitie slechts toereikend voor „een verdedigende actie om zich te redden 2) Generaal Mark C'arck. de opper bevelhebber in het Verre Oosten had hem in November van het vorig jaar medegedeeld, dat de troepen minder moesten verschieten om munitie te be sparen 3) De communisten hebben twee maal zoveel arti'Ierie dan de strudkrachten van de V-N. en nvoldoende" munitie. 4). Generaal van Fleet zeide. dat. in dien hii de communisten .die in Juni 1951 „in paniek" terugtrokken, had mogen achtervolgen, hij vermoedelijk 200.000 tot 300.000 gevangenen had kunnen maken en alle bijbehorende zware uitrusting had kunnen buitma ken. Volgens generaal van Fleet had hij echter opdracht gekregen de ope raties te staken toen de onderhande lingen over een wapenstilstand begon nen. „Hier (in Washington) hebben wij de laatste drie begrotingsjaren in het sulierf 160 milliard dollar voor militaire doeleinden toegewezen en te gen 1 Juli zullen wij naar schatting 103 milliard dollar uitgegeven hebben. Toch hebben wij niet genoeg munitie om een oorlog in Korea te voeren. Naar mijn oord»cl is dit een nationaal schandaal." aldus generaal van Fleet. Mc Carthy contra Dulles INZAKE BOHLEN. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. John Foster Dulles, ge looft. dat hei dringend noodzakelijk wordt, dat de V.S. door een „betrouw baar contact" ln Moskou vertegenwoor digd worden. Hy verklaarde, dat „juist op dit kri tieke ogenblik en by de wyzigingen, die ln Moskou worden aangebracht", de V.S. een vertegenwoordiger ln de hoofd stad der S U. nodig hebben. Dulles zeide voorts, dat Bohlen in het beginstadium waarschyniyk niet zou deelnemen aan mogelijke voorbereld.n- gen voor een conferentie tussen presi dent Elsenhower en Sovjet-premier Ma lenkof. Een dergeiyke conferentie zou be- grijpelukerwijs" het gevolg kunnen zijn van informele besprekingen, welke bu de V.N zouden kunnen beginnen. De republikeinse senator Mc Carthy heeft Zaterdag Dulles ervan beschuldigd een „onjuist" verslag te hebben gegeven over de houding van het hoofd van de veiligheidsdienst van het departement van buitenlandse zaken bu de benoe ming van Bohlen tot Amerikaans am bassadeur te Moskou. McCarthy zei, dat het „definitief is vastgesteld" dat het hoofd van de vei- ligheidsd.enst van het ministerie. Sc-tt Mc Leed, heeft geweigerd Bohlen zuiver te verklaren, nadat hij kennis had ge nomen van het rapport van het federale bureau van onderzoek. Ontwapeningsbesprekingen worden voortgezet IETS HOOPVOLLERE STEMMING Op de Zaterdag gehouden vergadering van de politieke commissie van de alge mene vergadering van de V.N. is een door veertien landep gesteunde resolutie waarin wordt aangedrongen op het voortzetten van de onderhandelingen over ontwapening met vyftig tegen vuf stemmen aangenomen. Vuf landen ont hielden zich van stemming De Sovjet- Unie en zun bondgenoten stemden tegen. Argentinië Birma. Indonesië. India en Saoedi-Arabie onthielden zich van stemming. Een Russisch voorstel tot voortzetting van de onderhandelingen over ontwape ning werd met 41 stemmen tegen en 5 voor verworpen. 13 landen onthielden zich \an stemming. In deze motie werd critiek geoefend op de ontwapenings commissie van de VN Bü de aan de stemmingen vooraf gaande besprekingen zei de Indische af gevaardigde. Menon. dat er z.i. in de laatste tüd hoopvolle tekenen voor de wereldvrede zyn waargenomen. Hy verwees naar de „twee grote verklarin gen," afgelegd door de Russische eerste minister Malenkof en de Amerikaanse president. Eisenhower. Het is hoopvol, zo zei Menon. dat de oniangs voorgevallen incidenten niet waren opgevat als uitlokkende daden. De Amerikaanse afgevaardigde. Gross, vroeg om een wel overwogen antwoord od de vragen die hü eerder had gesteld, nameluk of de Sovjet-Unie nu bereid is op opbouwende wajze het Drobleem laa de ontwapening te behandelen en of ce organisatie van de V.N de D aati is waar de Russen het Drobleem van de ontwapening op eerluke wuze willen behandelen. „Wij kunnen enige teleurstelling over de wijze waarop de vragen ziin behan deld niet verhelen" aldus Gross. De eni ge reactie van de Sovjet-afgevaard.gde was dat hij de vragen gekunsteld noem de Eerder had de Russische gedelegeerde, Zorin. verklaard, dat zijn regering be reid is voorstellen te overwegen die het stelsel van internationaal toezicht zoa s voorgesteld door de Sovjet-unie. b:ogen t« verbeteren. Palar verzocht de politieke commissie de behandeling van de beschuldiging van de communistische landen tegen de V. St. uit te stellen en in p aats daarvan een Poo.s voorstel te bestuderen, waar bij wordt aangedrongen od „maatrege len vcor het afwenden van het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog en op maatregelen voor het versterken van de vrede tussen de volkeren Dc -temming over de reso'utie ge schiedde artikels gew-yze Het artlke uit de reso'utie van de veertien landen waarin wordt gevraagd de werkzaamhe den van de commissie voort te 'etten werfd aangenomen met 58 stemmen voor en geen tegen. Twee landen. Argenti nië cn Birma, onthielden zich,

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1