LEIDSCH DAGBLAD Heden keert Maarschalk Tito huiswaarts 92ste Jaargang ZATERDAG 21 MAART 1SS3 No. 27870 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. VV. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507. Adenauer als overwinnaar Het kan raar lopen hier op dit on dermaanse! Daar heeft West-Duitsland els eerste de verdragen met het Westen w o. de E D G goedgekeurd althans in eerste Instantie. Dit is een feit van grote allure en het is best mogelijk, dat de werkelijke bete kenis nog niet geheel juist ls vast te leggen. De verdere gang van zaken rondom de Europese Delensie Gemeenschap zal dat pas kunnen uitmaken. Hetgeen evenwel niet wegneemt, dat de West-Duitse regering van Adenauer een eclatante overwinning heeft be- haa'd. in de eerste plaats op de socialis tische oppositie, in de tweede plaats op Frankrijk. De West-Duitse socialisten hebben met zeldzame hardnekkigheid hun ver zet gehandhaafd. Bliikbaar met de be doeling om Adenauer's party bij de ko mende verkiezingen dwars te kunnen zitten, want anders is hun oppositie moeilijk te verklaren. De harde werke lijkheid is echter nu eenmaal nim mer weg te doezelen en deze harde werkelijkheid is, dat West- Duitsland direct het toneel van de oorlog zal worden, zo er geen effectief afweerfront tegen een Sovjet-agressie wordt opgericht Slechts de West-Duitse deelneming aan een dergelijk afweer front kan een dusdanig front scheppen. Zonder schijnt men hoogstens te kun nen denken aan een Rijn-front Het geen wil zeggen, dat overigens West- Duitsland zal worden overgeleverd aan de agressor, behoudens dan wat ophoud- acties. die de nodige vernielingen met zich zullen brengen! Dat herstel van de Duitse eenheid on der al dan niet aanvaarden van de EDG. zal lijden, is moeilijk vol te hou den. want wie is zo kinderlijk om te ge loven, dat Moskou Oost-Duitsland vrij willig zal prijsgeven? integendeel, wie deze samenvoeging van Oost- en West- Duitsland ernstig wil. moet er voor wa ken. dat de positie van het Westen zo krachtig mogelijk wordt, dat hereniging kan worden afgedwongen. Zo is de realiteit, en niet anders. Mos kou zal nooit iets loslaten dan vi coac- tus. dw.z. noodgedwongen! Zo heeft Adenauer binnenslands zijn positie grotelijks verstevigd, zelfs los van de vraag of de Eerste Kamer .de Bonds raad. zich bij het besluit van de Bonds dag zal aansluiten. Hetgeen waarschijn lijker wordt! Maar. zoals gezegd, ook op Frankrijk heeft Adenauer een overwinning be haald. een overwinning, die wel eens be slissend zou kunnen zun over de vraag, of de ED.G. werkelijkheid zal worden, ja dan neen. Het is langzamerhand bekend genoeg, dat Amerika zijn verdere houding ten aanzien van Europa zal laten afhangen van de verwezenlijking van de Europese Defensie Gemeenschap. Washington eist deze als tegenhanger van een verdere volledige steunverlening en zeker te recht Kan van Amerika worden ge vergd verdere grote offers te brengen, wanneer Europa zelf zich daaraan ont trekt? Ook tot Frankrijk begint de waarheid van deze stelling langzamerhand door te dringen Het is de reden dat de regering Mayer-Bidault zich thans achter de ED.G. is gaan stellen, na aanvankelijk een lijdelijke houding te hebben aange nomen. Nu gaat zij opeens pleiten voor deze overeenkomst en wil zij haar lot verbinden aan aanvaarding! Als het nu maar niet te laat is geworden Hel overstag gaan van een regering pleegt gewoonljik haar positie niet te verstevi gen ParUs heeft wel zeer lang werk gehad om In te zien, dat het te kiezen had uit twee kwaden, waarvan de E D.G. nog de minste was! Een Europese veiligheid zonder deel- nemine van West-Duitsland is immers ondenkbaar en daarom dient zelfs Frankrijk, dat uiteraard een Duitse her bewapening moet vrezen, een Europees leger verre de voorkeur te verdienen boven herstel van een Duits leger buiten een dergelijk verband. Dit zijn de twee alternatieveneen ander oplossing is er niet. Daarom ls het te betreuren, dat Frankrijk ter elfder ure heeft gemeend zijn protocollen te moeten stellen. In de practijk komt daarvan toch niets meer terecht, want deze protocollen zullen aan de EDG. niets meer kunnen wijzi gen. Ze zijn tot mislukking gedoemd en verzwakken dientengevolge Frankrijk": prestige. Adenauer kan straks met flinke voor sprong zijn reis naar de V. St. aanvaar den! Geen aparte verdragen gesloten Maarschalk Tito keert vandaag naar huis terug aan boord van het Joegosla vische opleidingsvaartuig „Galeb". waar mede hij gekomen is. Het schip zal tot Malta door vaartuigen van de Britse marine worden geëscorteerd. Tito heeft verklaard, dat hij zeer ge troffen is door de warme hartelijkheid, welke hij in Londen heeft ondervonden. De maarschalk lunchte gisteren in het Lagerhuis als gast van het partijbestuur van Labour, en bezichtigde Hampton Court, zoals men weet eens de woning van koning-stadhouder Willem III, en het kasteel Windsor. In een gemecnschappeiyk communi qué worden slechts de bekende vage termen over volledige overeenstemming etc. geuit. Popovic. de minister van buiten landse zaken van de federatieve volks republiek van Joegoslavië, een klein en vriendelijk man. die in Parijs lite ratuur en philosophie heeft gestu deerd. verklaarde op een persconfe rentie. dat de steun, die Joegoslavië van Groot Brittannië ontvangt, een speciaal verdrag overbodig maakt. Hij herinnerde er aan. dat Engeland en Joego-Slavië in twee wereldoorlo gen schouder aan schouder hebben gestaan. Zjjn betoog bevestigde nog eens. dat Joego-Slavië zijn eigen meester wil zijn en huiverig is zich te veel aan het Westen te binden. De verplichtingen, welke Joego- Slavië bulten de N.a.t.o. heeft aange gaan, vormen volgens hem .iuist een extra versterking van de vrede. In geval van agressie varen Joego- Slavië en de rest van de vrije wereld in hetzelfde schuitje. Beide regerin gen waren het hierover eens. (Incez. Med.-adv-> Joego-Slavië Is daarom blijkbaar minder dan vroeger bevreesd alleen te zullen staan bij een aanval, omdat deze nauwelijks geïsoleerd kan blijven. De kwestie Triëst moet volgens Po- povic door rechtstreekse onderhande lingen tussen Italië en Joego-Slavië worden opgelost. Op het ogenblik is er practisch geen contact tussen beide landen hierover. Popovic was van oordeel, dat éérst de andere kwesties tussen Italië en Joego-Slavië dienden te worden gere geld, om zodoende een gunstige atmos feer te scheppen voor de oplossing van het probleem-Triest. Popovic zinspeelde op economische, handels- en militaire problemen, nis- mede op visserijvraagstukken, welke tussen beide landen hangende zijn. Nodig is, dat Italië evenveel begrip en goede wil als Joego-Slavië toont. Indien de Italiaanse regering meent, dat het probleem gemakkelijker na de Italiaanse verkiezingen kan worden op gelost. dan heeft Joego-Slavië daarte gen geen bezwaar. Joego-Slavië accepteert weliswaar het principe van een plebisciet in de vrije gebieden, maar de moeilijkheid vormt de toepassing van dit principe. De hou ding van Joego-Slavië daaromtrent bliift onveranderd. Een Amerikaanse journalist wilde het oordeel van de minister weten over de propaganda-campagne, gericht in de vazal-staten achter het IJzeren Gordijn Het antwoord van Popovic was. dat de vrijheid van deze landen alleen te herwinnen is. indien er voor hem een werkelijk alternatief zou bestaan om inderdaad vr|j en onafhankelijk te worden, zo verklaarde hij. Het voor beeld van Joego-Slavië was in dit verband zeer instructief. WEERBERICHT Hogere middagtemperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist of laaghangende bewolking en hier en daar nachtvorst Later op de dag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Oost Hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) 22 MAART. Zon op: 6.39 uur; onder: 18.56 uur. Maan op: 10.12 uur; onder: 3.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.11 en 20.47 uur <23/3 te 9.19 en 22 09 uur). Rustig weer houdt aan Het K.N.M.I deelt mede: Met uitzondering van Scandinavië en Portugal blijft geheel Europa onder in vloed staan van hogedrukgebieden, die allerwegen rustig weer veroorzaken. Ter wijl 's nachts hier en daar nog lichte vorst voorkomt, stugen de temperaturen overdag op tal van plaatsen tot meer dan 15 graden cclslus. In Duitsland en Frankrijk kwamen de vorige twee dagen zelfs maxima van 20 graden voor. In de omgeving van de Noordzee daarentegen temperen mist- en wolken velden de zonnestraling, zodat de mid dag temperaturen daar veel lager blij ven. In Friesland en langs de kust van Holland bleef het kwik gisteren op sommige plaatsen de gehele dag bene den 6 graden en ook vandaag zal dit plaatseluk het geval kunnen ziin Bij een situatie als deze is het steeds moeiliik om aan te geven tot hoever landin waarts de wolkenvelden van de Noord zee zich overdag zullen kunnen hand haven. Kleine veranderingen in de windrichting kunnen daarbij tot grote weersverschillen aanleiding geven. Hoe wel deze onzekerheid ook morgen bluft bestaan, is er toch reden om aan te ne men. dat In een groot deel van het land omdat de wind de neiging vertoont naar het Oosten te gaan draaien, waardoor drogere lucht kan worden aangevoerd. Popovic hoopte, dat na Stallns dood de betrekkingen tussen Joego-Slavië en de Sovjet-unie normaal zouden worden, maar hu geloofde niet. dat de toestand spoedig zou veranderen. Er werd ook nog een netelige vraag gesteld over de vrijheid van geweten en meningsuiting in Joego-Slavië. Hadden Churchill en Eden op een geruststel lende verzekering hieromtrent aange drongen? Popovic zeide op vrij scherpe toon. dat de Britse ministers te vriendelijk en te correct geweest waren om hierover iets te berde te brengen. Maar. voegde hij er veelbetekenend aan toe. elke in formatie. waarin de Britse ministers be lang stelden, was hen gegeven. Het optreden tegen kardinaal Stepi- nac. wiens tegenwoordige positie be rustte op een concessie van de regering, aldus Popovic. had niets te maken met de RK godsdienst, maar was een ge volg van een door hem schenden van de wetten van het land. Moskou doet vriendelijk gebaar te Londen De Sovjet-Unie heeft Engeland mede gedeeld. dat zij haar invloed bij de Noord-Koreaanse autoriteiten zal aan wenden om de vrulating te verkrijgen van negen Britse burgers en een Ierse missionaris, die zich sedert de bezet ting van Seoel door de Noord-Koreanen, in Juni 1950. in gevangenschap bevin den. Onder de Britten bevinden zich Vy- vyan Holt. voormalig gezant in Zuid- Korea. twee leden van zun staf in Seoel, de Anglicaanse bisschop van Korea en twee katholieke geestelijken. De Noord-Koreanen beloofden in 1951 de vastgehouden burgers in Korea vrg te laten bij het sluiten van een wapen- stilstandsovercenkomst. Malenkof legt partij-secretariaat neer Dit nummer bestaat uit 10 pagin: en een Bijvoegsel. Weerrapporten ■n c S-; ES C =n Helsinki zwaar bew. zzw 6-10 Oslo zwaar bew. nno 1 -3 O Stockholm zw aar bew. zzw 2-10 Kopenhacen onbewolkt nno 4 2 0 Londen nevel ono 2 3 0 Amsterdam mist no 6 2 0 Brussel mist c 12 0 Parlis onbewolkt nno 4 5 0 Bordeau licht bew o 2 7 0 Nice onbewolkt nnw 3 7 0 Warschau onbewolkt ono 2-0 0 Berllln onbewolkt n 14 0 Frankfort nevel nno 2 0 0 MUnchen -inbewolkt windstil -2 0 Ztlrlch nevel windstil -3 0 Wenen bewolkt wzw 2-2 0 Op de terreinen van de Koninklijke stallen van Buckingham Palace te Londen is een rit gemaakt met de gerestaureerde statiekoets, waarin Koningin Elizabeth van Engeland zal rijden ter gelegenheid van haar kroning. Bekwame vaklieden heb ben drie jaar gewerkt aan liet ver nieuwen van de door Cipriani ge schilderde panelen, welke nu geheel vernieuwd zijn. De koets werd ont worpen door Sir William Chambers en in 1761 voltooid. Zij weegt vier ton. is ruim 7 meter lang en bijna 4 meter hoog. Acht grote palmbo men vormen liet lijstwerk. Takken steunen het dak. De vier hockbomcn diagen trofeeën, duidende op dc Britse overwinningen in de oorlog, welke aan de voltooiing van dc koets voorafging. Vier grote Triton figuren schragen liet koetslichaam. Dc drie figuren op het dak beelden de geniën van Engeland. Schotland en Ierland uit. Niets wijst op verandering Stalms opvolger. Malenkof heeft, af stand gedaan van zun functie van se cretaris van de communistische party in de Sovjet-Unie. Radio-Moskou meldde gisteravond, dat de nieuwe Sovjet-premier op eigen verzoek van .deze functie was ontheven. Het be sluit hiertoe werd op 14 Maart geno men op een voltallige vergadering van het centrale comité van de partij. Nikita Kroesjtsef is benoemd tot Ma- lenkofs opvolger als secretaris, aldus deze bekendmaking. Door deze reorganisatie wordt voor de eerste maal sedert Stalin aan de macht kwam het hoogste geZ3g in de Sovjet-Unie uitgeoefend door een man. die geen lid is van het partij-secreta riaat. Stalin was secretaris van 1922 tot aan zijn dood. Pas in 1941. kort voor de Duitse invasie, werd hij premier. Voorts schijnt Malenkof het aantal partij-secret a rissen te hebben gehal veerd. Op het jongste partijcongres, in October j.l. werd een uit tien personen bestaand secretariaat onder leiding van Stalm en Malenkof gekozen. In de be kendmaking van radio-Moskou van gisteravond wei-den eohter de namen van slechts vijf secretarissen genoemd, n 1. Kroesjtsef, Soeslof, Pospelof, Sja- talln en Ignatief Reuter tekent hierbij aan. dat Ma lenkof klaarblijkelijk streeft naar ver eenvoudiging. Zo werd bu de reorgani satie onmiddellijk na Stalins overlu- den het aantal leden van het presidium van de partij verminderd van 36 tot 14. Kroesjtsef is een der naaste mede werkers van Malenkof. Sinds het laat ste partijcongres in October is hij sterk op de voorgrond getreden. Hij criti- seerde op het congres vooraanstaande partijleden wegens verwaarlozing van het ideologische werk. Zijn rapport over versterking van de partydiscipline werd door het congres aangenomen. Als Malenkof de hoogste Russische leider en opvolger van Stalin biyft en er is niets in de mededeling dat op het tegendeel wijst betekent dit. dat hij de Sovjet-Unie alleen als premier zal besturen. Amerikaans transportvliegtuig 35 DODEN. Bu Centerville in de Amerikaanse staat Califomië is een vier-motorig Ame rikaans transportvliegtuig, dat militai ren vervoerde, neergestort en in brand gevlogen: alle 35 inzittenden kwamen om het leven. De militairen waren op weg naar het Verre Oosten. Het toestel raakte bij een landingspoging op het vliegveld van Oakland een heuvel, waarna het neer stortte. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 83.8 millioen in Rampenfonds Tot hedenavond was f83.8 mil lioen binnengekomen bij het Natio nale Rampenfonds, dat is een half millioen meer dan Donderdagavond. lllllllllllllllllllllllllllllilllMlllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll Prins Bernhard is per vliegtuig iit New York aangekomen om zijn reis- programma in de Verenigde Statent dat door de watersnood werd afge broken. af te werken. De Prins verlaat in stromende regen het toestel. Britse Meteor neergestort, een dode Na gele. Een van beide inzittenden die zich met zyn parachute wilde redden, is te pletter gevallen. Het stoffeluk overschot is naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht- De overledene laat een vrouw en twee kinderen ach ter. Het toestel kwam vermoedelijk van de basis WAHM in West-Duitsland. Het Oostenrijkse constitutionele hof heeft de vordering van prins Starhem berg tot opheffing van het staatsbeheer over zijn bezittingen in Oostenrijk ..om formele redenen" afgewezen. Het hof was echter van oordeel, dat de wet, waarby bedoelde goederen onder staats beheer werden geplaatst, in stryd was met de grondwet. De advocaat van de prins gelooft daarom, dat binnenkort de bezittingen weer aan deze zullen worden toegewezen. Prins Starhemberg woont thans in Ar gentinië. Het proces gaat om 82 land goederen. waarvan een groot aantal in de Russische bezettingszone van Oos- tenryk is gelegen. Oud-Leiden De „Oscar" voor Gary Cooper Gary Cooper heeft de „Oscar" gekre gen voor zun rol in de film ..High Noon". De „Oscar" is een verguld beeldje, dat sinds 25 jaar ieder jaar aan de speler van de beste rol In de Amerikaanse film wordt uitgereikt. „The greatest show on earth" van Cecil de Mille werd de beste film ge noemd. Gloria Grahame en Anthony Quinn werden de beste spelers van burollen ge noemd in de film ..Viva Zapata". „The sound barrier", de Britse film, had vol gens het oordeel de beste geluidsweer gave. In New York had te zelfder tyd een geiyksoortige viering plaats. Chirley Booth kreeg een prijs voor haar rol in „Come Back, little Sheba" Een en an der werd door dc televisie uitgezonden De komiek Harold Lloyd kreeg even eens een prijs. Deze foto werd ons ter beschikking gesteld door de heer f. P. van Schravendijk. Haagweg 58; zij is afkomstig uit de collectie Goedcljcc. dateert van omstreeks ISS0 en stelt voor dc heer Van Schra vendijk op jeugdige leeftijd als begeleider van het naard dal dagelijks dc waterschuit van Haarlem naar Leiden trok. Dc plaats van opname is de Jan van Goyenkade nabij de Ncksluisbrug. U'aar het niet zo heel vaak voorkomt, dat personen, die op dc in deze sene gepubliceerde foto's voorko men. thans nog in leven zijn. hebben wij de heer Van Schravendijk gevraagd ons iets uit die tijd te vertellen. Dc heer Van Schravendijk. die de negen kruisjes inmiddels is gepasseerd. u'as daar toe onmiddellijk bereid. Wat hij ons vertelde, vindt U evenwel elders in dit nummer; de plaatsruimte hier laat dit niet toe!

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1