LAD Maarschalk Tito te Londen aangekomen J 92ste Jaargang MAANDAG 16 MAART 1953 No. 27865 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0.47 por week Witte Singel I. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Uitgebreide veiligheidsmaatregelen (Telefonisch van onze Londense correspondent) Vanmiddag zet maarschalk Tito in Londen voet aan wal. Hij heeft de tocht over zee gemaakt, omdat reizen over land en door de lucht te gevaarlijk voor hem was. Gisteravond ankerde het 5000 ton melende oorlogsschip „Galeb" waar mede Tito de overtocht naar Engeland maakte, in dc Theems monding. Het zal een eind de rivier opvaren, waarna Tito overstapt op een Britse torpedo boot. welke hem naar het hart van Lon den brer.gt. namelijk naar de aanleg steiger bij dc Westminster-brug. in do schaduw van Big Een Daar wordt Tito verwelkomd door de hertog van Edin burgh. Churchill en Eden Met Churchill begeeft hij zich dan in een kogelvrije auto naar no 10 Dovv- ningstreet. een rit van slechts enkele minuten. Tito zal een krans loggen bij de ccnotaaph. het gedenkteken voor de gevallenen in de beide wereldoorlogen. Churchill zal later Tito bezoeken ln de Joegoslavische ambassade in Ken sington. Maarschalk Tito, die vergezeld is van de Jougoslavische minister van buitenlandse zaken, generaal Popovisj. en de Jougoslavische vertegenwoordiger bij de V.N.. dr Beblcr. blijft tot Zater dag in de Britse hoofdstad en keert dan over zee naar zijn land terug. Popovisj zal Donderdag de leden van Lager- en Hogerhuis toespreken Maarschalk Tito wordt door koningin Elizabeth op Buckingham Palace in audiëntie ontvangen en zal daar met de Prof. Reuter: ''Berlijn niet verontrust" f Natuurlijke dood van Gottwald Ernst Reuter, waarnemend burge meester van Wesl-Beriijn, is Zater dagmiddag op Schiphol aangekomen, op doorreis naar Amerika. ..Men moet er zich voor hoeden de recente vliegluigbesehietingen in Duits land te dramatiseren. Men mag niet achter elk voorval een van tevoren beraamde actie zoeken. De bevolking van Berlijn voelt zich door een derge lijke gebeurtenis niet verontrust en reageert minder nerveus dan in het algemeen aangenomen wordt", zo ver klaarde hij tijdens zijn oponthoud. Van de dood van Gottwald had hij nog niet gehoord: prof. Reuter toonde zich zeer verrast „Men zou er bijna aan twijfelen, dat hij een natuurlijke dood gestorven is", zo liet hü zich uit. Op de vraag of hij met vooropgestelde plannen en bedoelingen naar de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken gaat, antwoordde prof. Reuter: „geen commentaar". Hij zal echter alles ir. het werk stellen iets voor West-Ber- lijn te doen. Ondanks de grote stroom vluchtelingen heerst daar geen chaos. Tot nu toe valt ook in het geheel niet te bemerken, dat de regering van de Oostzone de stroom naar West-Berlijn wil tegenhouden, hoewel zich juist zeer i eel jongelui, die het meest geschikt zijn om te werken, onder de vluchtelingen bevinden. De belangstelling voor het Duitse vluchtelingenvraagstuk is in Amerika zeer groot, zo besloot prof. Reuter. Weerrapporten (Van 7 uur v.m.l. Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen i Londen Amsterdam Brussel Parits Bordeaux Nloe Warschau Berlttn Frankfort Miinchcn Zilrlch Wenen koninklijke familie dc lunch gebruiken. Ook zal hij bezoeken brengen aan vliegtuig- cn wapenfabrieken en aan het atoom-laboratorium Harwell. Voorts staan vele diners en recepties op het programma Ook zal misschien nog een bezoek worden gebracht aan een schou3vburg. De Londense graafschapsraad zal Tito een ontvangst bereiden. Tito, die een groot voetballiefhebber is. heeft de stille wens om in Londen belangrijke voetbalwedstrijd bij te en Mogelijk een van dc demi-fina- roor de cup. Ook zou hij graag eens de Grand National zien. maar deze indt pas over er.kelc maanden plaats. Tito is nooit in Engeland gc3vccst doch geduicndc de oorlog en sinds zijn breuk met dc Sovjet-Unie heeft hij auw contact met Britse politieke cn ulilaire leiders gehad Tito hoopt met velen de kameraadschappelijke banden uit de oorlog te vernieuwen Churchill's zoon Randolph 3vas in 1944 bij Tito's guerilla's hoofdkwartier geaccrediteerd en het conservatieve Lagcrhuislid. ka pitein Fitzroy MacLcan. vocht ander half jaar aan Tito's zijde, eveneens als vertegenwoordiger van Groot-Brittan- nié. Het protocol, dat bij Tito's bezoek in acht moet 3vorden genomen, heeft nog al hoofdbrekens gekost, aangezien het geen staatsbezoek is. Tito is gast van de Britse regering, maar het is deson danks een particulier bezoek, dat ech ter 3veer vanzelfsprekend een bijzonder karakter draagt, omdat Tito staats hoofd is. Scotland Yard heeft grootse voor zorgsmaatregelen genomen voor de be scherming van Tito's leven en om in cidenten te voorkomen Gevaar dreigt zowel van Sovjet-communistische zijde, als van de kant van Jougosla\'ischc royalistische extremisten. Een leger van 600 rechercheurs moet over Tito waken. Een gedurende t3vee maanden daar toe speciaal opgerichte lijfwacht van 12 man zal Tito bijna voortdurend omrin gen. Wanneer hij vanmiddag naar de cenotaaph gaat, zal achter elk raam van de openbare gebouwen in de na bijheid een rechercheur staan, evenals tussen het publiek, terwijl andere poli ticmannen hun posten betrekken in cafè's cn pubs in de buurt Tijdens de vaart over de Theems zal het verkeer langs deze rivier en over de bruggen 3vorden stopgezet Het is nog niet zeker of Tito zal over nachten ten huize van de Jougoslavi sche ambassadeur, of in een speciaal voor hem gehuurd buitenhuis, aan de rand van Londen, waarvan het adres geheim is gehouden. Terwyl hij slaapt, zullen t3vee politie mannen in de gang op wacht staan Zelfs de pers wordt ook al uit veilig- heidsoverwcgingen practisch van Tito 3veg gehouden. Twee verslaggevers van Londense persbureaux zullen in zijn nabijheid Worden toegelaten. Faroek vraagt Narriman keer terug Maar zij is onverbiddelijk Ex-koningin Narriman heeft in haar hotel te Genéve voor ruim honderd verslaggevers cn fotografen en in ge zelschap van haar secretaris, een ver klaring afgelegd, waaraan het volgende is ontleend: „Ik ben voornemens zo spoedig mo gelijk naar Egypte terug te keren, om tc pog?n aldaar rust te vinden. Mijn echtgenoot en ik hadden reeds sinds lang besloten uit elkander te gaan. Ik verklaar nadiukkelijk dat het hier een persoonlijke aangelegenheid betreft, waarmede noch mijn moeder, noch de Egyptische regering zich ln heeft ge laten Ik ben lang geduldig geweest, doch ik ben thans tot de slotsom ge komen dat Ik van mun echtgenoot moet scheiden. Toen ik dit bzsluit had ge nomen. heb ik mun moeder telegrafisch verzocht mij gedurende deze moeilijke tijd terzijde te staan en mij te begelei den bij de terugreis naar mijn dier bare vaderland. Ik was verplicht mijn zoon achter te laten, hetgeen een grote opoffering voor mij is. Ik hoop dat Allah mij de kracht zal schenken dit te dragen <Het ver trek zal vermoedelijk Donderdag zijm. Terwijl ex-koningin Narriman deze 3'erklaring aflegde, werd te Geneve van betrouwbare Egyptische zijde vernomen dat de Egyptische premier. generaal Naguib haar vergunning heeft verleend „zo spoedig mogelijk" naar Egypte terug te keren. Na de tekst der door zijn vrouw afge legde verklaring te hebben bestudeerd, verklaarde ex-konmg Faroek via zijn woordvoerder: ..Er valt niets meer te zeg en. Ik heb mijn verhaal gedaan. Het heeft geen zin des? woordenwisseling m het openbaar nog langer voort te zetten".' Prins Faroek heeft echter in een open brief, afgedrukt in „II Mesaggexo". een vurig beroep gedaan op zijn echtgenote, om terug te keren. „O. Narriman. wat zij (de huidige be stuurders van Egypte i ook mogen zeg gen of doen. heb de moed en keer naar mij terug als ge dat wilt. Weet steeds, dat ik van onze baby houdt en steeds liefde voor u moet hebben, omdat er van uw bloed en geest in hem is". Faroek beschuldigt zijn schoonmoe der tot in bijzonderheden er van dat zü zijn huweluk opgebrekm heeft ..Het uiteengaan ging zo snel, dat alles een kwade droom lijkt". Faroek vraagt vergiffenis voor liet feit. dat hij Narriman geen uitgeleide naar het vliegtuig heeft gedaan en zegt: „Men heeft mij gezegd, dat ik eens een meester in het pokeren was, doch ik bezit geen bovenmenselijke beheersing van mijn gevoelens' In tegenwoordigheid van de schoonmoeder, die je van mijn genegenheid wegvoerde, zou ik mü mis schien niet hebben kunnen beheersen". D? verklaring van mevrouw Sadek, dat zij en haar dochter niet genoeg geld hadden, is door Faroeks vrienden met verontwaardig.ng ontvangen. Zij zeggen dat hu Narriman voor haar vertrek een aanzienluke som gelds" ter hand heeft gesteld. Zij voegden hieraan toe dat Faroek eerst thans begint te kalmeren na het ondergaan van hetgeen hi) beschouwt als de „opperste vernadering'' van het vertrek van zijn echtgenote Aan leden van h?t personeel van de voormalige Egyptische koning is niet- officieel verzooht de naam van gene raal Naeuib in zijn tegenwoordigheid zelfs niet te noemen. Te Heliopolls. een voorstad van Cairo, wordt een uit twee verdiepingen be staand huis, met veertien kamers, dat Tsjeclio-Slowaakse president Gottwald overleden Donderdag begrafenis President Clement Gottwald 3 an Tsjecho-Slowakije is Zaterdagochtend te 11.00 plaatselijke tijd overleden De president stierf na een ziekbed van twee dagen. Gottwald is sinds 1948 president van T.-jecho-Slowakye geweest. Hij volgde dv Benesj op kort nadat de communis ten zich in Februari 1948 van de macht hadden meester gemaakt. Zijn laatste verschijning in het openbaar was bij Stalins begrafenis in Moskou. Clement Gottwald werd op 23 Novem- ber 1896 geboren te Dedlce, een plaatsje in Oostelijk Mono ié, w aar zijn ouders enkele stukjes grond bewerkten Zijn ouders 33-aren van Tsjechische afkomst. Zij hadden gaarne gezien dat hun zoon de priesterlijke loopbaan koos. doch Cle ment voelde er niet voor en ging op veertienjarige leeftyd naar Wenen om het timmervak te leren. Later werkte hü in een fabriek. Dr Gottwald ls de derde president van de ln 1918, na afloop van de eerste we reldoorlog, gestichte Tsjechoslowaakse republiek. Hij was een uitstekend organisator op politiek gebied. Onder degenen, die met hem samen de Tsjechoslowaakse communistische partij hebben gesticht bevindt zich Ru- dolf Slansky. de gewezen secretaris generaal der laarttj. die in November J.I.. met tien anderen, is opgehangen, na wegens „hoogverraad en sabotage" ter dood te zijn veroordeeld. Gottwald is op zestienjarige leeftüd 81.4 millioen in Rampenfonds Tot Zaterdagavond was in het Nationale Rampenfonds een bedrag van 81.4 millioen gulden büeenge- bracht. Dat betekent ten opzichte van VrUdag een vooruitgang van vier ton. tot de Jeugdafdeling der Tsjechoslo waakse socialistische partij toegetreden. In de eerste wereldoorlog diende hu in het Oostenrykse leger Hij deserteerde, evenals vele andere Tsjechen, tegen het einde van de oorlog. Na de stichting der Tsjechoslow aakse republiek b;gaf hij zich als soc;aal-de- Narriman indertijd door haar vader I werd geschonken, in gereedheid ge- 1 bracht voor haar terugkeer. WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht plaatselijk nachtvorst en in het Westen van het land hier en daar mist. Morgen overdag over het al gemeen zonnig weer met Iets hogere maximumtemperaturen Zwakke tot ma tige wind uit Zuldelüke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 17 MAART. Zon op: 651 uur; onder: 18 47 uur. Maan op: 7.08 uur: onder: 22.17 uur Hoogwater te Katwük te 4.29 en 16.46 Uur (Springtij'. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's PERZIU RAAKT OLIE KWIJT! De Italiaanse tanker „Alba" (6 864 toni heeft Zaterdag ligplaats gekozen in de Perzische oliehaven Bandar Masjoer en is begonnen met het Innemen van olie De Italiaanse tankboot „Miriella wordt heden in Abadan verwacht om voor de tweede keer olie te laden. Er staat een grootse ontvangst op het pro gram. De Perzische minister van buiten landse zaken, Hoessein Fatcmi, heeft verklaard, dat premier Mossadeq op 19 Maart, een radiorede zal houden. Op die datum zal het twee jaar geleden zijn, dat de Perzische olie werd genationali seerd; indien hü tegen die tijd het Per zische antwoord op de jongste Britse voorstellen voor schadeloosstelling n:et aan de Kamer zou zün overhandigd, zou Mossadeq het Perzische standpunt ln zijn radiorede uiteen zetten. Verscheidene vooraanstaande Perzen, die gearresteerd waren in verband met een beweerd complot tegen de regering, zün Vrüdagavond vrügelaten. In de Perzische Nationale Vergade ring heeft zich een niuewe fractie van 10 leden gevormd, die onder leiding staan van Hierezadeh, bekend om zijn oppositie tegen de huidige regering en haar aanhangers. r' .'.f Zaterdagmorgen 5 uur werd het doorgaande treinverkeer tussen Arn hem cn Utrecht gestremd, doordat even buiten Arnhem een aantal boomstammen van een goederen wagon gleden cn dwars over de spoorbaan kwam tc liggen. Het opruimingswerk nam veel tijd in beslag, doordat dc ongeveer 20 meter lange stammen moesten wor den doorgezaagd voordat ze konden worden verwijderd. Een overzicht tijdens het oprui- ruimingswerk Wijlen Clement Gottwald mocraat in de politiek Toen in 1921 de Tsjechoslowaakse communistische partij werd gesticht, ging hij daarheen over. In 1929 werd hij secretaris-generaal en parlementslid. Hü was ongeveer t.en jaar Tsjechoslowaaks communistisch volksvertegenwoordiger. Na de in 1938 gesloten overeenkomst van München. waa-bij Tsjecho-Slow a- kije het Sudeten-Duitse gebied aan Duitsland en door Polen en Hongaren bewoonde streken aan Polen en Hönga- rüe moest afstaan, begaf Gottwald z ch naar Moskou, waar hü werkzaam was voor het Tsjechoslowaakse verzet en uitgeweken Tsjechen. Na de tweede wereldoorlog keerde Gottwald naar Tsjecho-Slowakiie terug waar hü in 1945 vice-premier werd. het geen hij tot Juni 1945 bleef. In Mei 1946 werd hu tot voorzitter der Tsjechoslo- laakse communistische party gekozen. De Praagse regering heeft een staats- rouw afgekondigd, die van kracht zal blijven tot de dag der begrafenis, die is vastgesteld op Donderdag a s. In het gehele land zal halfstok worden gevlagd en sportwedstrüden en openbare verma- kelykheden zullen geen voortgang heb ben. Er is een commissie gevormd voor de regeling der staatsbegrafenis onder lei ding van premier Zapotocky. Het stoffelijk overschot is opgebaard ln de Spaanse zaal van het sJot te Praag. De Tsjechoslowaakse minister van landsverdediging, generaal Alexei Ce- picka, heeft in een door radio-Praag omgeroepen dagorder de Tsjechoslo waakse weermacht opgeroepen zich rond partü en regering te scharen. Hü zeide, dat zij zichzelve moest beloven de pa raatheid van het leger te versterken en elke aanvaller te vernietigen, die het zou wagen Tsjecho-Slow aküe aan te vallen. De Sovjetrussische vice-premier, maar schalk Boelganin. zal aan het hoofd staan der officiële Russische delegatie naar de teraardebestelling van presi dent Gottwald. Ue Veiligheidsraad is Woensdag in besloten vergadering bijeen ge ur est. waaruit bekend werd dat als opvolger van Secretaris-Generaal Trygvc Lie door Amerika is gesteld Rrig.-Gen. Carlos P. Romulo (rechts), door Denemarken. Lestor B. Pearson middencn door Rusland. dc Pool StanislaM Skrzcszcwski (links). Ook gewonden Lincoln-man overleden WESTELIJK TROTEST. De laatste overlevende van de om laag geschoten Britse „Lincoln"-bora- mrnnerper is in een Oost-Duits zie kenhuis overleden, zodat het aantal slachtoffers thans zeven bedraagt. Een Britse groep is. onder geleide van Russische militairen, naar de grens tussen Oost- cn West-Duitsland ver trokken. om de stollelyke overschotten van vüf inzittenden van het toestel naar Berlijn te brengen. Nadat eerst was gemeld, dat de groep onverrichterzake was teruggekeerd, werd later bekend, dat Rusische autoriteiten de stoffelüke overschotten van de vijf leden aan Britse militaire functionaris sen hebben overhandigd. Zij zün naar Hamburg vervoerd Het Britse ministerie voor de lucht macht heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat Groot-Brittannie zijn oeferivlieztui- gen gedurende de luchtmachtoefemn- gen, welke tussen 16 en 22 dezer in West-Duitsland worden gehouden, ten volle zal bewapenen en ze, zo nodig, door jagers zal laten dekken. De Britse. Franse en Amerikanse hoge commissarissen in West-Dultsland heb ben Zaterdag een gemeenschappelük krachtig protest ingediend bij ger.eraal- majoor Tsjoeikof, opperbevelhebber der sovjetrussische troepen in Duitsland, tegen het beschieten van vliegtuigen 1 hunner landen door Russische "straal jagers. HARRIMAN OVER MALENKOF. Averell Harriman, gewezen Ameri kaans ambassadeur in Moskou, heeft voor de radio verklaard, dat de nieuwe Sovjet-premier, Malenkof, het type is, waai mee de regering zich moeilükheden in he: binnenland bezorgt. Deze moei lijkheden zouden dan wel eens tegen spoed in de buitenlandse pohuek kun nen veroorzaken. Hamman zei verder, dat Malenkof op hem de indruk had ge maakt „de wreedste en meest sadisti sche man" te zün die hü, Hariman, ooit ontmoet had. De stafchef van de Amerikaanse lucht macht. generaal Hoyt Vandenberg. heeft bij zijn terugkeer van een inspectie tocht in Europa en Noord-Afnka ver klaard: „Ik heb er genoeg van. dal mijn mannen gebruikt worden als schietschüf van communistische piloten en van ja gers Hij had aan generaal Ridgway ver zocht na te gaan ol de instructies voor de Amerikaanse piloten veranderd moesten worden. Het moreel van de Amerikaanse troe pen in Europa was goed. In Frankrijk had men echter onvoldoende luchtha- ses gebouwd. De legering was niet com fortabel De troepen in Afrika en Duits land waren beter gelegerd. Brits-Egyptische besprekingen begonnen Dc Egyptische minister van buiten landse zaken. Fawzy. heeft bekend ge maakt. dat Zaterdag besprekingen tus sen Engeland en Egypte over ontiul- ming van de Suez-K naalzone zün be gonnen. De Amerikaanse gezant was ook aanwezig. De bespreking van gisteren werd ge voerd door premier Naguib en de Brit se ambassadeur. Stevenson Later zeide generaal Naguib, dat ook de Soedanese kwestie ter sprake was gekomen. De Egytpische minister van buiten landse zaken. Fawzi. heeft later ver klaard. dat Egypte Amerika niet als derde partij bü de onderhandelingen zal aanvaarden De Amerikaanse ambassadeur. Caf- fery, werd later op de dag echter even eens door Naguib omvangen Natuurlijk worden tal van supposities gedaan .doch deae missen nog iedere be trouwbaarheid. Dc nieuw benoemde ambassadeur van West-Duitsland in Nederland Dr Hans Miihlenfeld

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1