Leidse Raad voelt in meerderheid niet voor onderhandse opdracht DE GEHEIME DOCUMENTEN Agenda 92ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Dinsdag 10 Maart 1953 Tweede Blad No. 27860 Bouw van 329 woningen en 2 winkels Amendement Woudstra c.s. 0111 tenminste 3 aannemers uit te nodigen met 20 legen 15 O O stemmen aangenomen De heren Frohwein en De Hosson willen ook de IV.B.V. ..De Goede Woningin exploitatie doen delen Hoewel de Leidse Raad in zijn zitting van gistermiddag zonder hoofdelijke stemming accoord ging met het voorstel van B. en W. om een bedrag van 13.890.800 beschikbaar te stellen voor de bouw van 329 woningen en 2 winkels ten Noorden van de Willem de Zwijgerlaan. enkeivoudige" besteding." Tot een "rustige Icon het voorstel van de meerderheid van het College van B. en W.. om dit werk op te dragen aan de firma, aan wie een prijsopgave werd gevraagd, geen meerderheid in de Raad vinden. Er werd met 20 tegen 15 stemmen een amendement Woudstra. Van Dijk. Frohwein aange nomen. dat beoogt aan tenminste 3 aannemers een prijsopgave te vragen, w.o. begrepen de firma, die hiertoe reeds was uitgenodigd. Alvorens dit amendement echter werd aangenomen, heeft de Raad ruim 2l/z uur gediscussieerd over de vraag: openbare aanbesteding, meervoudige of enkelvoudige besteding. Bovendien ging - de tweede van deze middag - een geheime zitting aan deze beslissing vooraf. Amendement Frohwein-De Hosson in prae-advies De heer J. van Iterson (Prot. Chr). die de discussie over dit voorstel opende, nas van mening, dat bij een openbare aanbesteding van tijdnood geen sprake kon ztjn. Bestek en tekeningen zijn ge reed, zodat zo nodig reeds met een dag een publicatie voor een openbare aanbe steding kan uitgaan. Z.i. had het Col- lese na de opmerking in de Commissie van Openbare Werken, welke Commis sie met uitzondering van de voorzitter iwethouder Jongeleen Red een open bare aanbesteding voorstond, een uit spraak van de Raad moeten uit'okken. Bovendien had met ook de weg van een meervoudige besteding kunnen kiezen. Het gaat in het onderhavige geval, vol gens spreker, om een principiële kwestie Andere bonafide bouwbedrijven moeten ook hier een kans hebben. De heer A. van Diik iKVP). die, even s': vele sprekers na hem, veel waar dei ing heeft voor de opzet van dit plan. 1? het met de heer Van Iterson eens. Een openbare aanbesteding of een meer voud ?e besteding ligt geheel in de lijn van de opvatting van zijn fractie. Thans en de woningen in exploitatie worden reven aan de Woningbouwverenigin- i Ons Belang" en ..De Eendracht". r het motief, dat deze verenigingen reeds woningen in plan Noord in exploi- ti'ie hebben. De W.B V. „De Goede Wo- rinz" wordt echter gepasseerd, terwijl deze verenieing reeds 35 jaar in r 'ii Noord werkt. Kan alsnog, zo vraagt seeker zich af. niet een poging worden o-dernomen om deze W B.V. ook in de exploitatie te doen delen. Nadat de heer Goslings (PvdA) had medegedeeld dat hij eerst het antwoord van de wethouder wil afwachten, vraagt de heer Van Stra'en (PvdA) aan de heer Van Dijk of de geruchten juist zt)n, die spreken van een omzetten van de W.B V ,.De Goede Woning" in een R K. Wo ningbouwvereniging, waarbn 'eden, die niet RK zijn, geen stemrecht hebben. De heer Lardee 'PvdAi zou het op prijs stellen indien een eventuele huurder van een winkel ook een woning in de di recte omgeving kreeg toegewezen De heer Questroo (Prot. Chr ging nog een stapte verder en vroeg of er niet een woning bij de winkel gebouwd kon wor den. Of worden deze winkels toch weer aan coöperaties toegewezen? geven. Bij deze instantie heeft men de berekeningen, welke maatgevend zijn. Spreker is van mening, dat indien de Raad het voorstel van enkelvoudige besteding afwijst, het niet mogelijk zal zijn om bii een openbare aanbesteding met een dergelijke prijs uit de bus te komen. Bovendien zal er vertraging ontslaan. Een risico, dal spreker niet durft te nemen. Het zou dan wel eens Augustus/September kunnen norden voor aleer wij toestemming krijgen. Tot aan dit tijdstip zit de Prov. Di rectie vol met p annen. Wordt het voor stel van de meerderheid van het Col lege aanvaard, dan heeft hij er goede hoop op uit gesprekken is hem dit geb'eken dat dit eerder het geval zal zijn Toen wethouder Jongeleen de Com missie van Openbare Werken met de priis in kennis wilde ste len. was de heer i Van Iterson reeds bil voorbaat tegen een 1 enke voudige besteding. Tot een rustige beschouwing is men dan ook in deze Commissie niet genomen. Dit heeft hem erg teleurgesteld. Met een openbare aanbesteding, aldus wethouder Jongeleen. kan het vaak vreemd gaan. Wanneer er om elf uur in het Stadhuis een dergelijke aanbesteding is. komt het voor. dat er reeds om tien uur iemand op het Stadhuisp'ein staat die tegen een ieder, die maar op een aannemer lijkt, zegt Dat er in „Het Gu'den Vlies" zulke lekkere koffie ge schonken wordt".... Thans hebben de gezamen'ijke Pa troonsbonden een protestschriiven tot ae Raad gericht, doch het is spreker be kend dat een enkelvoudige besteding eer. van de zaken is. waar het merendeel der aannemers od zit te wachten. De heer Van Dijk antwoordt spreker, dat het hem bekend is. dat het bestuur van de Goede Woning op dit ogenblik geen be'angstelling heeft voor een toe wijzing van woningen. De heer Questroo had de opmerking over de toewijzing van winkels aan een coöperatie beter .binnen ziin tanden kunnen houden Het Col'ege. noch een wethouder is be trokken bij de toewijzing van winkels, dit is een zaa-k van de W.B V. Wethouder Jongeleen merkt bii ziin heantwoordig op. dat de meerderheid van het College bii het bepalen van haar standpunt het belang van de ge meente in het oog heeft gehouden. Het moet de Raad toeh wel iets zeggen, dat zowel de Centrale als Provinciale Directie van de Wederopbouw de prijs, welke nog beneden die van de Rijkscurve ligt. volkomen aanvaard baar achten. De heer Van Iterson is door de wet houder niet overtuigd. 29 Januari waren de complete tekeningen gereed. Waarom niet aan meerdere aannemers een prijsopgave gex'raagd of althans de kwestie in een geheime zitting be sproken? Als aannemers A een kans krijgt, moet die toch zeker ook aan aannemer B en C geboden worden. Nu hebben wij geen vergelijkbaar ma teriaal. dan de rijksprijseurvc en deze is voor spreker niet richtinggevend. De heer Van Dijk oordeelt het ontuist. dat de heer Van Stralen op geruchten afgaat laat hij zich wenden tot een der bestuursleden van ..De Goede Woning vat voor woningen mag worden uitge- De opmerking van het kopje koffie acht spreker een insinuatie. Dat het bestuur van „De Goede Woning" geen interesse heeft voor nieuwe woningen, moet de heer Van Dijk ten sterkste tegenspre ken Na de oorlog ziin bijna 2000 wonin gen in exp oitat:e gegeven, waarvan niet één aan ,De Goede Woning". Voor het overige is ook de heer Van Dijk door de wethouder niet overtuigd. De heer Gos'ings ziet in de onderha vige kwestie geen pr ncipiele zaak en kan accoord gaan met de uiteenzetting van de wethouder. De prijsopgave ligt een behoorlijk eind onder de rijk=curve. Sprekers fractie wenst geen risico te nemen en geen verantwoording te aan vaarden voor de consequenties, welke u t een eventueel uitstel kunnen voortv'oei- en. De heer Van Weizen «CPN> gaat het te ver. dat de aannemers de orijs niet kunnen bepalen doch afhankelijk ziin v. de riikscurve. Ondanks dit deinst ook spreker an het nemen van een risico terug De heer De Hosson 'KVP>. die aan de zaak wel een princip'.e'e kant ziet. is te- I leurgeste'd over het antwoord van de wethouder Met a'le respect v-or Rijk en Provincie-ambtenaren, heeft hier de j Raad te oordelen Dat men beneden de rijkscurve is geb'even. zegt spreker zeer weinig. De efficiency van leder bedrijf ligt anders Laten wii a's overheids lichaam toch oppassen met naar één persoon te eaan. Ox-er het antwoord xan wethouder Jongeleen t.a v. .De Goede Woning" is spreker te'eurgesteld. Ook deze W B V heeft recht op exo'oitatie van woningen, vandaar dit spreker het mede door de heer Van Dijk gesteunde voorstel doet om de woningen aan deze W B.V. in exploitatie te geven. De heer Woudstra (Prot. Chr.) acht het standpunt van de wethouder: de prijs liet beneden de rijkscurve. zeer gevaarlijk. Een analoog geval heeft zich bii de Leidse scholen bouw voor gedaan. Zo is het voorgekomen, dat de aannemingssom lager lag dan de Dienst van Gemeentewerken had ge raamd. De wethouder zegt nu wei te geloven, dat de Gemeente bii onder handse hestedine een prae heeft, doch volgens hem ontbreekt hier iedere lo gica. Spreker heeft sterk de indruk, dat in het onderhavige geval van bo venaf druk wordt uitgeoefend. AMENDEMENT WOUDSTRA C.S. Hierop dient spreker, mede de lieren Van Diik en Frohwein. een amendement in. dat beoogt om aan tenminste drie aannemers een prijs opgave te vragen, w o. begTepen de fir ma. die hiertoe reeds werd uitgeno digd. De heer Questroo vestigt de aandacht van de wethouder er op. dat hii nog geen antwoord heeft gekregen op zijn vraag ook een woongelegenheid aan de winkel te verbinden. Een in de omgeving van de winkel celegen woning acht spreker ongewest Behalve een winkelhuur van f. 20 m de week, zou de winkelier ge dwongen worden nog een huishuur van omstreeks f. 10 per week te betalen D t wordt te zwaar. Aangezien in ve e geval len ook de echtgenote van de winkelier in het bedriif ls opgenomen, komt dit het gezinsleven niet ten goede. Spreker van zijn kant is van oordeel, dat wet houder Jongeleen de insinuatie aan het adres der aannemers (het kopie koffiei. beter ..binnen ziin tanden had kunnen houden". De heer Van Stra'en 'PvdA' merkt op. dat men met het gebruik van het woord principieel bezig is de waarde van de de mocratie uit te hollen Wat het voorste! Mei CETREX betten... wég zijn de smetten! "'""«T4"" betreft, ls spreker van oordeel, dat de prijs scherp is geca'culcerd. A's Gemeen tebestuur moeten wij nu niet eigenwijs willen zijn. Durft de heer Woudstra een eventueel uitstel wel aan. voor spreker weegt dit risico te zwaar „IK BEN GEEN DICTATOR' Wethouder Jongeleen. die nogmaals met zeer veel nadruk een enkelvoudige besteding verdedigt: „tot in alle ve zels van mijn lichaam ben ik over tuigd. dat deze gang van zaken het waarachtig gemeentebelang dient", zegt, dal hij geen dictator is. doch het College steeds in alle zaken ken'.. Ook bij dit voorstel Ls dit geschied Jaar en dag ben ik.aldus de wethouder, door een bepaalde fractie met critick ach tervolgd als het mijn womngbcleid be trof. Opgemerkt werd dan. dat het te langzaam ging. Is er echter een ver antwoord voorstel, dan loopt diezelfde fractie mij voor de voeten. Nu heeft men critiek op een enkelvoudige beste ding. doch waar bleven de dames en heren raadsleden met hun bezwaren als bii de S.LF. onderhandse opdrach ten werden gegeven? I.aat men toch reëel blijven in zijn critick. Met het voorsts' D; Hosson kan spre ker niet accoord gaan Spreker bluft bij zijn bewering dat het bestuur van de WBV .De Goede Woning" momenteel geen woningen in exploitatie wenst te nemen. Het ..ja" van de heer Van Dijk. ls even goed als zijn ..neen" Spreker wenst deze zaak nu eens uit te zoe ken met ..De Goede Woning" Van .het kopje koff:e" neemt de heer Jonge een niets terug Het komt voor Spreker zal een onderzoek laten instel len of het mogelijk ls. dat bii de winkels woonruimte wordt getrokken. Met het amendement van de heer Woudstra c s kan spreker niet mede gaan Bovendien acht hii het een zeer ongelukkig amendement Wi' men iets doen. laat men zich dan uitspreken voor een openbare aanbesteding. Wethouder Jongeleen ls bereid om in een geheime zitting enkele cijfers te noemen MINDERHEID VAN HET COLLEGE AAN HET WOORD Wethouder Van der Kwaak, die het standpunt van de minderheid van het College uiteenzet, merkt op. dat ook die minderheid vergelijkbaar ma teriaal wenst Volgens spreker kan er geen enkel bezwaar bestaan tegen een meervoudige besteding, waarbij ook de firma, welke reeds werd ge polst, ook tot opgave wordt uitgeno digd. Indien dit een bonafide aanne mer is, zal deze zeker de eens opgege ven prijs handhaven. Een dergelijke gang van zaken zal geen noemens waardige vertraging veroorzaken. De thans gevolgde gang van zaken stuit spreker legen de borst. Dank zij inder tijd een lening van het Pensioenfonds van de aannemers werd Leiden in staat gesteld honderden woningen te bouwen, thans sluit men deze aanne mers uit van een inschriix'ing. Gaat men met de bewust aannemer in zee onder het voorwendsel van „deze bouwt zo goedkoop", dan vraagt spre ker zich af of in de toekomst andere aannemers ooit nog een kans krijgen. Het spijt spreker In hoge mate. dat wethouder Jongeleen suggereert, dat hij steeds tegen een onderhandse besteding is. D.t is oncollegiaal Wethouder Jonge leen weet wei jjeter. Van ziin kant vindt de heer Van der Kwaak het niet fair dat wethouder Jongeleen achter zijn rug om I aan de S.L.F vraagt hoe of het met de I aanbestedingen staat En dit terwijl hij om b.v. een kruiwagen zand van Ge meentewerken, dit altijd aan wethouder Jongeleen moet en ook zal vragen. Nadat de Raad in geheime zitting was geweest, werd het amendement van de heer Woudstra c.s.: prijsopgave aan tenminste drie aannemers, w.o. de firma, die hiertoe reeds was uitgeno digd. aangenomen met 20 tegen 15 stemmen (tegen de fractie van de Pv dA en de CPN). De beide wethouders Van der Kwaak en Menken brachten hun stem voor het amendement uit- Hiermede was het voorstel van de meerderheid van B. en ff. (enkelvou dige besteding! verworpen. VOORSTEL FROHWEIN/DE HOSSON: GOEDE WONING DEELT IN EXPLOITATIE Nadat de heer De Hosson zijn voorstel om de exploitatie van deze woningen op te dragen aan de W.B.V „De Goede Wo- ninz' had ingetrokken deed de heer Frohwein een mede door de heer De Hosson ondertekend voorstel om de ex ploitatie van deze woningen op te drazen aan twee of drie nader te bspalen Wo ningbouwverenigingen. wo die van „De Goede Woning" Dit voorstel werd door B. en W in prae-advies genomen. Alvorens dit voorstel aan de orde werd gesteld en de Raad ook reeds een ha'f uur in geheime zitting bijeen was ge weest werd het College van meer dan één zijde hulde gebracht voor zijn be moeiingen t.o v het uitvoeren van open- i bare werken met een Rijksbijdrage van 76'.' in de totaal-kosten. Aangedrongen werd om alle pogingen in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk toch tot demping van de overwulfde Langebrug en Papengracht met biikomende werken over te gaan Wethouder Jongeleen, die eveneens teleurgesteld was over 't uitstel, zeide dat het College alles in het werk zal stellen om dit als nog op korte ter mijn in kannen en kruiken te krijgen. Het voorstel om tot verbetering van de vaarweg naar de terreinen van de S L F. over te eaan het Rijk zal 76 ri in de kosten biidragen werd zonder h st. aangenomen Eveneens was dit het geval met a'le overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen, w.o. een voorstel om f.50 000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de hulpverlening aan de door de storm ramp getroffen gebieden, in het. bijzon der aan de gemeente Nieuwe Tonge In de vacature in de Zuider-commissie tot Wering van Schoolverzuim, ontstaan tengevolge van het overlijden van de heer A B Mulder, werd mr A. J. Mulder benoemd Gezien het late uur kwart vóór ze ven was de zitting eerst beëindigd toonde de Raad geen belangstelling meer voor de rondvraag. MACHTELD WISSE, FOTOGRAFE Feuilleton door ELSE HOFKER (D e mi» d a a d op het eiland) Met een ruk verwijdert hl) de gren del van het luik. dat knarsend open gaat Ondanks zijn haast sluit hii het zorgvuldig achter zich. loopt door de daaraan grenzende ruimte, door de lan ge. smalle gang. tot hij in het diepste deel van het duin is. Precies als die Amerikanen en Macn- teld die middag, schuift hij de tafel in het midden, plaatst er een bank boven op Als hii het, luik ver genoeg heeft opengestoten, klimt hii van de bank en eet deze weer op de grond. Nogmaals klautert hii op de tafel en doet op goed geluk een sprong in ae lucht. Ziin handen omklemmen de rana van het luik. Met alle kracht, waarover hu beschikt, trekt hll zich op- Dan duwt hu met trillende handen nlng het luik weer dicht en bUjft hu- genj op de grond liggen. Een mens is nooit helemaal slecht en nooit helemaal goed. Hij wordt op de weield gezet met vele mogelijkheden. Als in zyn jeugd door verstandige ouders er. opvoeders de goede eigenschappen op gemerkt en ontwikkeld worden, dan nog zullen er facetten in zijn karakter blij ven. die zich op een goede, of beter ge zegd. slechte dag ten kwade kunnen ke ten ls de basis van het goede sterk, dan overwint hij Bu Carl Anderson werd al heel vroeg de weg naar het goede afgesneden; hu *as weerloos, toen het leven in zun kin derjaren hem venijnige speldepnkken riediende; later, toen er geen speiae prikker, maar pijlen op hem werden af gevuurd stuitten deze af op een schUd. dat hij om zich heen had gebouwd. Bin nenin dat schild, geïsoleerd en eenzaam, leefde een koud. harteloos wezen. Van zijn veilige burcht uit was hij het. die d- Pillen afschoot Hij sloeg, voor hij ge- f'-a;en kon worden. Doch hoeveel vrou wenharten tegen dat keiharde schild 'aren stukgeslagen, hoeveel mensen zich bromden onder de zweepslagen van zijn Ivrannie nog nimmer had Carl Ander- son een mens gedood. Hii had illusies 'vernietigd, levens ten gronde gericht, tnaar nooit had hij een leven onherroe pelijk afgesneden. Een klein, roerloos wezen, een straal de bloed In blond haar Eens was 't Inzer Jörgens. de oudere. JPaar blonde schoonheid, die hem be knorde. Van liefde was geen sprake- In Je ontmoeting met haar dochter had h'J de kans gezien, een oude rekening vereffenen. Van haar zachte, dociele J*rd had hii een dankbaar ge. Pruik gemaakt. Door Machtelds onver wachte tussenkomst werd zijn machts- lévoel geprikkeld. Nee Carl Anderson kende geen liefde en eerbied had hii voor niets en niemand. Maar binnen in dat veilige schild, naast ziin koude harteloosheid, leeft een geheimzinnig wezen: angst. Niet voor de mensen of de wereld, maar voor de dood Hii weet. dat hij eens moet sterven: hij weet ook. dat. hoe hii zich zal verzetten, ziin schild noch zijn macht hiertegen Iets kunnen doen. Nu heeft hij de dood opgeroepen, en hij is bang. Lang duurt Carl Andersons rust niet. Zodra hii op adem is gekomen, springt hit op. Hij zet ziin lantaarn op de stevige, vierkante tafel, drukt aan de onderkant op een knop. waardoor het blad losspringt. Er onder zit een kleine zender verborgen. Hij tilt het tafelblad op en begint te seinen. Het is weliswaar ver over het afge sproken uur, waarop zij anders e'kaar berichten doorgeven, maar het is de enige kans. om van het eiland weg tei Hit laat haar vertellen van haar jeugd komen aan de andere kant van de zee- op het ei'and. haar leven als onderwij- arm od het eiland Beve'and. is een me- zeres in Middelburg Hu lu.stert naar dewerker gestatianneerd. die met zun verba1 en over haar ouderlijk huis over motorboot de uit België gesmokkelde haar werk op het fotobureau. Hu laat waren afhaa t haar nogmaa's haar ontmoeting met de Op Andersons voorhoofd verschijnen Zweed Anderson vertellen en de geschie- dikke zweetdruppels, die langzaam naar beneden g'ijden. Die beroerde storm speelt hem parten Geen mens luistert met dit weer. Voorlopig zit hll veilig, want hu heeft Joke nimmer in de geheimen van deze bunker ingewijd. denis od het vliegveld. Het doet Machteld goed. dat praten; het ontlast haar en breekt de spanning- De inspecteur begint langzamerhand Murphay s vertrouwen te delen, hoewel hij neg steeds voorzichtigheid in acht neemt. Je weet nu eenmaal met vrouwen Dat doden niet kunnen praten, dringt nooit, waar je aan toe bent. op dit ogenblik niet tot hem door. Maar de gedachte, bijna vier-en-twintig uur hier werkeloos te moeten wachten, is hem ondraaglijk Daarom seint hii door. en de zweet druppels worden langzamerhand kleine straaltjes. Gedurende de rit is Machteld wonder lijk kalm. Ondanks haar verdriet om Michels houding, ondanks de angst om Joke, wier gezicht samen met dat van Anderson haar onophoudelijk voor ogen zweeft, is een gevoel van rust in haar gedaald. Omdat er nu eindelijk een einde zal komen aan al die spanning en onzeker heid van de laatste maanden Hoe de toekomst ook moge zijn. er wordt aan dc oplossing gewerkt. Ongemerkt hoort de inspecteur haar uit; luid sprekend, opdat de twee mare chaussees voorin het gesprek kunnen vo'gen. In de andere wagen voeren Miche' en Fred, half in het Enge's. half in het Hollands terwille van de beide ma rechaussees, die hierop te kens aandrin gen een heftige woordenwisseling. Jij idioot, scheldt Murphay. Zij heeft geen schuld. Lieve deugd, waar is je mensenkennis? Die is bi) Michel volslagen weg od de vlucht door zijn hevige teleurste'ling. Ze had ons kunnen vertrouwen, is zijn stugge antwoord. —Hm, en wij hebben haar nimmer het doel van de tocht verteld. Dat waren zaken die haar niet aangingen. Nee. dat stiekeme gedoe en de handigheid. waarm?e zü die dia deem verstopte, bevalt mij niet. Handig! Fred lacht spottend. Heb jij ooit wel eens een vrouw uit de on derwereld meegemaakt? Nou. praat dan niet van handigheid. Ik vertrouw haar niet meer. zegt Michel koppig. (Wordt vervolgd' Radio-Programma VOOR WOENSDAG 11 MAART. Hilversum 1 (402 M.) VARA 7 00 Nieuws: 7.13 en 7 30 Gram muziek; 8 00 Nieuws en weerberichten 8,18 Gram muz 8 50 Voor de hulsvrouw: 9.00 Gram muz 9 35 Waterstanden. 9 40 Gram muziek. 12.00 Orgelspel. 12 30 Land- en tulnbouw- niededelingen. 12 33 Voor het platteland; 12.38 Gram muziek. 13 00 Nieuws en com mentaar. 13 20 Omroeporkest: 14 00 „De weg omhoog", causerie. 14 15 Jeugdcon- cert; 15 00 Voor de kinderen: 15 30 Voor de Jeugd. 15 50 Planorecital; 16 10 Voor de jeugd: 16 45 Voor de zieken: 17 15 Dansmuziek. 17 50 Recerlngsultzendlng: „Stenen bijl en bulldozer ln Nleuw- Gulnea". door H M Laupman. 18 00 Nieuws; 18 15 VARA-xarla. 18 20 Militaire causerie. 18 30 Actualiteiten. 18 35 Lichte muziek: 19 00 .De Katholieken en het socialisme", toespraak. 19 15 Gram muz VPRO 19 30 Voor de Jeugd VARA 20 00 Nieuws; 20 05 Politiek commentaar; 20 15 Dansmuziek. 20 45 „Het laatste recept", hoorspel; 21.55 Lichte muziek. 22 18 ..'nis sen mens en nevelvlek Moeten de zee gaten dicht'", causerie; 22 33 Sopraan Hilversum II (298 M.) NCRV 7 00 Nieuws; 7 10 Gram muziek; 7 15 Oehtcnd- 7 30 Gram muziek: 7 45 Een dag. 8 00 Nieuw berichten. 8 18 Gewijde Gram muziek. 9 00 Voor de Voor de vrouw; 9 35 Gram i SOS-berlch- 330 M. 42) Met ccn tevreden grijns bond de grote spion Pat aan zijn stoel vast. ..Ziezo", begon de kleine. ..nu jij gevenMaar verder kwant hij niet. want Panda was er ook nog! ..DIT kun je krijgen!" riep hij. terwijl hij een zware Engelse sleutel op het hoofd van dc boef liet neerkomen. Met een zucht van afkeuring zeeg de kleine spion ineen. Verstoord keek de grote op. ..jij mag dat niet!" zei hij bestraffend. ..Foeistout! Ga in liock!" En tegelijk gaf hij onze arme Panda ccn klap. dat hij suizebollend achter in het vliegtuig belandde. „Alles is verloren", dacht Panda, terwijl hij duizelig overeind ging zitten. Pal is gebonden en ik kan niet met dc geheime doen- j mentcn ontsnappen. Ze mogen niet in vreemde han den vallenikik moet ze nu maar opeten. vóór die spionnen merken, dat Pat ze niet bij zich heeft!" En voor de tweede maal zette hij hij zijn tanden in dc lijvige brief, die hem bij elk hapje dikker en droger toescheen. Knappend kraakten dc zegels tussen zijn kiezen 8 45 i; 930 10 15 xoem; 10 30 Morgendienst. 1100 Radio Phllharmonlsch Orkest; 12 00 Mezzo sopraan en plano. 12 30 Land- en tuin- bouwmededellngen: 12 33 Lichte muziek; 12 59 Klokgelui; 13 00 Nieuws; 13 15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13 20 Mandoline-ensemble. 13 50 „Lakmc". (2e acte), opera (grpl 14 45 Voor de meis jes; 15 00 Orkestconcert; 15 45 Gram muz 16 00 Voor de Jeugd. 17 20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie 18 00 Viool, claveclmbel en cello 18.30 Spectrum van het Chr Organisatie- en Verenigingsleven; 18 40 „Een ramp door dc ramp", vraaggesprek; 18 45 Psalmen; 19.00 Nieuws en "weerbe richten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.muzlek; 19.30 Buitenlands overzicht; 19 50 Gram muziek; 20 00 Radlokrnnt: 20 20 Bidstond voor Gewas en Arbeid; 2145 Pianorecital; 22.10 Gram.muzlek; 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar; 22 40 Gram muziek; 22 45 Avond overdenking; 23 00 Nlcuwi ten; 23 15—24 00 Gram- Engeland. BBC llome 12 00 Schoolradio. 13.00 Gram 13 25 Gevarieerd programma; 13 55 Weer berichten; 14 00 Nieuws. 14.10 Ooggetuige- verslagen: 14.30 LatUns-Amerlkaans or kest, 15 00 Schoolradio: 16 00 Hoorspel, met muziek; 17.00 Gram muziek; 17 30 Klankbeeld. IR 00 Voor de kinderen; 18 55 Weerberichten: 19 00 Nieuws; 19 15 Sport: 19 20 Casino-orkest; 19 45 Causerie; 20 00 Gevarieerd programma: 20 45 Causerie; 21.00 Symphonle-orkest. vrouwenkoor en solisten: (22 00—22 15 Nieuws): 23.10 Causerieën .23 45 Parlemcntsovcrzlcht; 24 00—0 03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 M. 12.00 Mrs Dale's dagboek; 12 5 Dansmuziek: 12 45 Voordracht. 13 00 Parlcmentsoverzlcht; 13 15 Llrhtc muziek. 13.45 Orkestconcert: 14 45 Voor de kleu ters 15 00 Voor de vrouw; lf. 00 Lichte muziek. 16 30 Orgelspel; 16 45 Amuse mentsmuziek; 17.15 Mrs Dale's dagboek: 17.30 Gevarieerde muziek: 18 00 Orkest concert. 18 45 Verzoekprocramma19 15 Voor dc jeugd: 19 45 Hoorspel: 20 00 Nieuws en radiojournaal' 20 25 Sport: 2030 Gevarieerd programma: 21 00 Hoor spel: 22 30 ..Can I come In?"; 23 00 «lenws: 23.15 Ac tsmuzlek: OU 1 00 Nieuws. Nordwestdentscher Rundfunk. 309 M. 12 00 Orkestconcert: 13 00 Nieuws; 13 25 Strijkorkest; 15 50 Filmmuziek; 16 20 Kamermuziek; 17 00 Nieuws. 17 15 Amuse mentsmuziek: 19 00 Nieuws; 20 00 Ope rettemuziek. 20 50 Hoorspel: 2120 Lichte muziek: 21 45 Nieuws. 22 10 Strijkkwartet; 23 00 Franse orgelmuziek; 23 15 Amuse mentsmuziek. 2400 Nieuws. 0.301.00 Dansmuziek. Frankr||k. Nationaal Programma. 317 M. 12 00 Gram muziek: 12.15 Gram muziek: 13 00 Nieuws 14 05 Nieuws: 14 10 Gram- muziek: 18 30 Amerikaanse uitzending: 19 01 Moderne muziek; 20 00 Vocaal en semble; 21.52 Grammuzlek; 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 en 481 M. 324 M. 11 45 en 12 15 Grammuzlek: 12.30 Weerberich ten: 12 34 Gram muzlek: om 12.50 koer sen i: 13.00 Nieuws; 13 15 Symphonle- orkest; 13.50 Gram muziek: 14.00 School radio: 15 40 Grammuzlek; 16.30 Idem: 17 00 Nieuws: 17.10 Gram.muzlek; 1730 Causerie; 17 40 Grammuzlek: 17 50 Boek bespreking: 18 00 Cellorecital: 18 30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws- 19 40 Griekse volksliederen; 20 00 „Maryse". opera: 22 00 Nieuws: 22.15 Strijkkwartet; 22 55 23.00 Nieuws. 484 M. 12 05 Grammuzlek: 12 15 Lichte muziek; 12 45 Gram muzlek: 13 00 Nieuws: 13 10 en 15 00 Gram.muzlek. 16 00 Lichte muziek: 17 00 Nieuws: 17.15. 18 30. 19 20 en 19 40 Gram.muzlek: 19 45 Nieuws; 20 00 Gram muziek: 20.15 Orkestconcert: 2130 Gram-muzlek: 21.45 Idem; 22 00 Nieuws; 22 15 Jazzmuziek; 22.45 Gram - muziek: 22 50 Nieuws. Engeland. BBC European SerTice. Uit zendingen voor Nederland. 22 0022 30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vril- bulters Radiodagboek (op 224. 49 en 42 M.) DINSDAG: St. Antonlus-clubhuls: Kap-, mode- en bontshow, 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Holt. Mij v. Landbouw. 7-30 uur nam. Sterrewacht: K. en O.-excursle 8 uur Stadszaal (kleine zaal)K. en O. Franse avond o.l.v. mevr. A. Spijker. 8 uur nam. WOENSDAG: „In den Vergulden Turk". Ned. R K. Middenstandsbond. Elgen-sprekers-avond, 8 15 uur nam. PrytaneumKamermuziekavond „Col legium Muslcum". 8 uur nam. Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. DONDERDAG: Oegstgeest (Kempenaert Ledenvergadering Ver. wijkver. gezindten, 8 uur nat' Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur Geref. Jeugdhuis (Breestraat 191: Ned. Ver. van Chr. Handelsreizigers en -agenten. Spr. L. Questroo over Nieuwe Tonge. 8 uur nam. DAGELIJKS: Den Haag (Hokii) Weense ljsrerue „De eeuwige Eva 8.15 uur nam (t/m 15 Maart) Universiteitsbibliotheek: Tentoonstelling plantentekenlngen me). B. Bake. Werk dagen 9.30 uur voorin.6.30 uur nam.; Zaterdags tot 5 uur nam. (t/m 16 Maart). DE BIOSCOPEN. Casino „Nacht zonder sterren" (18 laan Zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Lldo „De grote beslissing" Zondag: 2 30. 4 45. 7 en 9.15 U dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „The Greatest show on ear (14 jaar). Zondag: 1.15. 4. 6 45 en uur. Werkdagen: 2.30, 650 en 9.15 L Kev - 8 laar) .Verk- Donderdag: „Vulcano". apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 7 Maart 13 uur tot Zaterdag 14 Maart

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3